Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 142

Tema: Život u Beču

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno Život u Beču

    Md-u se otvorila poslovna mogućnost koja uključuje preseljenje u Beč.

    Ako ima koja forumašica koja živi u Beču ili zna više o životu u Beču bila bih zahvalna da svoja iskustva podijeli sa mnom (može i na pp). Najviše me zanimaju cijene stanova za najam i mogućnost upisa djece u vrtić, ali i sve druge info o organizaciji života bi mi dobro došle. Kakve su mogućnosti zaposlenja stranaca (mene ofkors)?

    Cure koje ste preselile u inozemstvo (bilo gdje) kako su se djeca integrirala u novu sredinu? Kako funkcionira s nepoznatim jezikom, koliko brzo polove osnove (curka će uskoro 4 godine).

    Zna li netko mogu li ja nastaviti dobivati roditeljsku naknadu u HR nakon preseljenja?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Nisam u Becu ali nasi prijatelji su bili i ne mogu prezaliti sto su se vratili u Zagreb. Kazu da je zivot u Becu odlican. Vrtic nisu koristili tako da za to ne znam, za cijenu stana mogu pitati (bili su u 1. Bezirku - jel se tako pise - pa se preselili u jedan rezidencijalni koji granici s 1.).
    Ovo drugo sto pitas, mi smo dosta zivjeli vani u zadnjih 6 godina. Kad je curka imala 2,8 mj. krenula je u strane jaslice, i prilagodba nije bila laka, ne toliko zbog jezika jer su u grupi bila djeca od 1-3 g. od kojih mnoga nisu uopce pricala, nego zbog svega skupa (selidbe, prvog polaska u kolektiv uopce, moje trudnoce). Strefile su nas i vrticke bolestine sto sigurno nije pomoglo. Naucila je u par mjeseci jaslica dovoljno da razumije tete kroz dan, ali slabo je pricala. Skoro nista, dok je na hrvatskom prava pricalica.
    S pune 3 krenula je u vrtic, u grupi s vrsnjacima, s pravim, dosta intenzivnim programom - i s pocetnim znanjem od par jednostavnih fraza i rijeci, progovorila je glatko kroz par mjeseci, a do kraja skolske godine vec je pricala odlicno. Kod nas se potvrdilo ono da djeca brzo uce i upijaju, nevjerojatno je kakvom je brzinom prosirila vokabular...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Roditeljsku mozes dobivati dok si god na porodiljnom prema hrvatskim propisima, bez obzira sto imas trenutno boraviste u inozemstvu, barem mislim. Ja sam zaposlena u RH, na roditeljskom dopustu i primam naknadu.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Ja zivim u becu. O temi kako je zivjeti tu ti svatko moze iznijeti svoje vidjenje. Ja bi rekla financijski bolje, drustveno daleko losije. Za relativno pristojno izgledajuci trosobni stan mozes ocekivati stanarinu od 700-800€. Posao mozes dobiti ako ti neka Firma napravi radnu dozvolu, tj.treba i zeli samo tebe i bas tebe. Realno, bez "spage" gotovo nemoguce. Ono zbog cega se ja ne bi odlucila na taj korak je neprijateljski stav prema auslenderima. Al ako je na privremeno, onda ti to moze biti interesantan poduzi izlet. ako ti se zgadi, vratis se doma
    Isto tako ima ljudi imaju bolje iskustvo...Vrijedi probati,zasto ne...ako mogu pomoci...pitaj, al molim te ovjde, sumnjam da cu skuzit PP. Ja forume ugl. citam

  5. #5
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    Sanja zivi u Becu, u zadnje vrijeme mi se cini da nije cesto na forumu, probaj joj poslati pp

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Hvala vam, curke

    Uh-puh, koliko dugo živiš u Beču?

    Društveni život me ne brine mnogo, on-line se mogu družiti bilo gdje, a više od toga i ne trebam.

    Znači, za dobivanje posla moram biti u prednosti nad svima "domaćima", odnosno poslodavac treba željeti baš mene... to sam mogla pretpostaviti (hrabro mislim da bih mogla nekog smotati i uvjeriti u svoje kung-fu skillove )

    U svakom slučaju posao ni ne bih tražila odmah jer bih s mlađom željela biti barem do druge godine + trebam usavršiti jezik jer ga za sad samo natucam.

    Kako je s hranom? Postoje li neki kanali za kupnju domaćeg voća, povrća, sirovog mlijeka, jaja od free range koka ili se takve stvari mogu nabaviti samo u bio dućanima?

    Znaš li možda koja je procedura za dovođenje kućnog ljubimca?

  7. #7
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Nisam zivjela u Becu, ali sam zivjela u Njemackoj i moje je iskustvo bilo predivno. Ne znam koje si struke, al s mojom nije tako tesko naci posao. Doduse 4 mjeseca sam volontirala. Gledala sam neke druge auslendere i puno ovisi i o tebi i muzu kako ce biti tebi. Moj muz je meni dosta pomogao na pocetku, uvijek me vukao sa sobom.
    Ono sto sam primijetila kod onih koji se nisu integrirali je da nisu imali nikakvu podrsku od muza.
    Moja procjena je da treba njemu pustiti dva mjeseca da se privikne, a onda dogovoriti koje veceri ce ostati sam s djecom da ti mozes na tecaj jezika i neku organiziranu rekreaciju. Oba mehanizma ti omogucuju da imas neki krug ljudi, na tecaju jezika strance s kojima imas nesto zajednicko, a na sportu s domacima sto je puno vaznije. Mi smo se druzili samo s jednim Hrvatima, ostalo prilicno internacionalno.
    U Becu sam bila mjesec dana kod prijatelja. Oni su rodjeni u Becu, al se druze samo s Hrvatima i Srbima. Mislim da je to uzas.
    Ne znam kako stojis s Njemackim, al kreni vec sad s tecajem i uzmi neku knjigu za djecu i citaj. Ta osnova ce ti omoguciti da brze poslozis kockice tamo.
    Nemoj samo ocekivati da ces jezik nauciti usput. Da bi mogla ravnopravno razgovarati, šaliti se i argumentirati, moras se dobro potruditi.
    Sretno! Ja ti zavidim

  8. #8
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Eh da, prednost sporta je da si sat dva s ljudima, a ne moras puno pricati

  9. #9
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam u Becu ali nasi prijatelji su bili i ne mogu prezaliti sto su se vratili u Zagreb.
    Isto tako i moja prijateljica ne može prežaliti što se vratila. A samo je ona radila, muž je nezaposlen.

    Mani je Beč super... samo me onaj zimski vjetar muči. Da mogu, rado bi tamo živjela, unatoč vjetru.

  10. #10
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam zivjela u Becu, ali sam zivjela u Njemackoj i moje je iskustvo bilo predivno. Ne znam koje si struke, al s mojom nije tako tesko naci posao. Doduse 4 mjeseca sam volontirala. Gledala sam neke druge auslendere i puno ovisi i o tebi i muzu kako ce biti tebi. Moj muz je meni dosta pomogao na pocetku, uvijek me vukao sa sobom.
    Ono sto sam primijetila kod onih koji se nisu integrirali je da nisu imali nikakvu podrsku od muza.
    Moja procjena je da treba njemu pustiti dva mjeseca da se privikne, a onda dogovoriti koje veceri ce ostati sam s djecom da ti mozes na tecaj jezika i neku organiziranu rekreaciju. Oba mehanizma ti omogucuju da imas neki krug ljudi, na tecaju jezika strance s kojima imas nesto zajednicko, a na sportu s domacima sto je puno vaznije. Mi smo se druzili samo s jednim Hrvatima, ostalo prilicno internacionalno.
    U Becu sam bila mjesec dana kod prijatelja. Oni su rodjeni u Becu, al se druze samo s Hrvatima i Srbima. Mislim da je to uzas.
    Ne znam kako stojis s Njemackim, al kreni vec sad s tecajem i uzmi neku knjigu za djecu i citaj. Ta osnova ce ti omoguciti da brze poslozis kockice tamo.
    Nemoj samo ocekivati da ces jezik nauciti usput. Da bi mogla ravnopravno razgovarati, šaliti se i argumentirati, moras se dobro potruditi.
    Sretno! Ja ti zavidim
    Uuu debeli potpis!

    Jelena ti je ovo super napisala. Više od ovoga skoro da ti ne treba.

  11. #11
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Jedino bi još dodala, pripremi se Beč je dosta skup, ali prekrasan!

  12. #12
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj kavofob prvotno napisa Vidi poruku
    Znaš li možda koja je procedura za dovođenje kućnog ljubimca?
    Mislim da to sad više ne predstavlja nikakav problem, jer je i Hr u EU, ali nisam sigurna! Jer nismo još u Schengenu.

    Eventualno ćeš trebati imati potvrdu od veterinara ne stariju od ne znam koliko dana, treba pitati, i knjižicu cijepljenja.

    Jedino što zna biti otežavajuća okolnost kod traženja stana, na to se isto pripremi. Treba jednostavno imati malo sreće. Obično je kod svih oglasa navedeno može ili ne kućni ljubimac.

  13. #13
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ova moja je vodila mačku, nije se žalila da je bilo problema...

  14. #14
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Moj muz je u njemackoj 2god.mi smo 1,6god.dosli smo kad sam rodila drugo djete.dobili smo vize,tj.radnu dozvolu.kod nas je situacija nesto drugacije.naime muz nije njemacki zaposlenik,vec hrvatski,koji radi na terenu.ali da je njemacki,zdravstvo bih imali preko njega,pravo na tecaj jezika koji kosta 100€,ukoliko polozis sa odlicnim,50% dobijes natrag,djeca su u njihovom vrticu.takodjer se dobije dd od 184€ po djetetu do nj.18god,odnosno 26god.ukoliko studira.te ako ti djete ne dobije vrtic 200€ + sto si doma i cuvas ga. Solidan stan sa ukljucenim rezijama dode cca 600-800€
    Ono na sto sam se morala priviknuti,je da nema puno djece u parkovima,da ducani rade do 20h,i nedjelja sve zatvoreno.stariji je imao 18mj kad smo dosli,veliki obim rijeci na hrvatskom,ali kad je dosao totalno zbunjen,i kao da je stagnirao na govornom podrucju hrvatskog jezika.ubrzo je poceo pozdravljati se na engl.i njemackom )) u pocetku su mi nedostajali rituali,druzenje kao sto to bude u Hrv.,ali onda sam se pokrenula.pocela koristiti javni prijevoz,auto..i sve je krenulo lakse,umjesto da cekam muza da dode doma i nekud nas vodi.
    Iako nemamo nikoga tko bi nas kroz druzenje mogao nauciti jezik,svejedno odlascima u ducan...pohvatala sam neke osnovne rijeci,pa sad mogu doci u ducan i totalno ne gramaticki traziti sto mi treba,ali me ljudi kuze
    Mladi je sada 18mj,i itekako upija njemacki jezik,takodjer je krenuo sa pozdravima na nj.i engl.jeziku. Buduci tvoja cura ima 4god.,nekako mislim da ce vrlo lako savladati jezik! Inace da mogu,dala bih ih u njemacki vrtic.
    Muz iako posao odraduje na engl.jeziku,sasvim solidno prica njemacki. I to sve naucio citajuci oglase na ebayu
    Nama je plan vratiti se natrag,tj.cim se projekti zavrse,nece biti posla,a time i povratak natrag.al sve u svemu tu smo sto duze mozemo.
    Ja bih samo rekla (nevezano uz pitanje teme) da rad kao nekada dok su vani radili nasi ujaci,djedovi vise nije tako.prosjecna placa inzinjera kod mm je 2000€,za hranu ti treba cca 800€,gorivo,stan...dakle moze se lijepo zivjeti,nesto ustediti,ali ne kao sto misle neki nasi kad dodemo u hrv,da smo puni ko brod i sve financijske tegobe nestaju.
    Sve u svemu,nadam se da cemo sto duze ostati,iako nikakvih benefita nemamo od strane zemlje,ali imamo neke koje placa firma,pa nam to donosi + u ostvarivanju nasih planova

  15. #15
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    ja bih sutra otišla u Beč, tako elegantno da se ne bih ni okrenula.
    Vjerujem da su klinci prilagodljivi i da se začas adaptiraju i ja bih uživala.

  16. #16
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Ne znam kako je u Austriji, treba procitati zakone (zato ti treba jezik, jer sluzbenici nemaju pojma dok im ne pokazes prstom u zakonu, a pogotovo su teski u tumacenju zakona)... Uglavnom, u Njemackoj supruznik smije raditi i s obiteljskom vizom isto ono sto radi njegov partner. E sto to sad tocno znaci, ne znam, al ja sam se na to pozvala da jednostavnije dobijem posao i proslo je. Pretpostavljam da je to zamisljeno za one koji rade u restoranima i sl. Za VSS je zbilja tesko tumaciti je li to isto to. Isto je bila neka posebna klauzula za medicinske sestre.
    Sjecam se na samom pocetku kako su nam krivo procijenili ratu struje pa sam na broken njemackom isla u "elektru" s proracunom u ruci i smanjila ratu na trecinu njihove proracunate. Tipu sam pokazala jednadzbe i nije trebao njemacki
    U firmama cesto nesto slave u radno vrijeme. Tu je mene muz uvijek povukao sa sobom.
    Na pocetku nikako ne preporucam gledati hrvatski tv program. Mora se pratiti sto se dogadja tamo gdje jesi da ne ispadnes simpaticna zenica velikog srca koja dobro kuha. Inace ce se ljudi samo iz kurtoazije druziti s tobom, jer nemaju o cemu razgovarati s tobom.
    Mislim da treba puni truda za integraciju, al nagrada je ogromna. Covjek je uistinu bogatiji. Nije bas da svima uspije, treba masa strpljenja.
    I ono najdosadnija tema je "a kod nas je to skroz drugacije" ili "kod nas se to drugacije kaze". Jedino ako netko bas pita. Svi stranci su uzasno dosadni s tim pa domacima zbilja dosade.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 13.08.2013. at 10:42

  17. #17
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Za ucenje njemackog izvrsno je gledati "wer wird millionaer". Sve lijepo pise na ekranu, a G. Jauch je simpa.

  18. #18
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Meni je nemali problem bio naci dobrog lijecnika opce, zubara, ginekologa, tebi vjerojatno i pedijatra. Tu sam se ja opekla. Trebalo bi pitati nekog od kolega s posla. S ginekologom do kraja nisam imala srece. Odabrala sam onu koja je govorila engleski. Dobru zubaricu sam nasla tek nakon 2 godine. S opcom sam imala srece. Njihovi specijalisti u pravilu imaju diktirano koliko moraju pacijenata odraditi u satu (mislim da je ginekolog 3 zene/sat). To ispadne kao peep show nekad - vec se presvlacis i jos razgovaras a doktorom jer ti je vrijeme isteklo. To mi nije bilo jasno na pocetku.

  19. #19
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj mama_jos_malo prvotno napisa Vidi poruku
    ja bih sutra otišla u Beč, tako elegantno da se ne bih ni okrenula.
    x

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam zivjela u Becu, ali sam zivjela u Njemackoj i moje je iskustvo bilo predivno. Ne znam koje si struke, al s mojom nije tako tesko naci posao. Doduse 4 mjeseca sam volontirala. Gledala sam neke druge auslendere i puno ovisi i o tebi i muzu kako ce biti tebi. Moj muz je meni dosta pomogao na pocetku, uvijek me vukao sa sobom.
    Ono sto sam primijetila kod onih koji se nisu integrirali je da nisu imali nikakvu podrsku od muza.
    Moja procjena je da treba njemu pustiti dva mjeseca da se privikne, a onda dogovoriti koje veceri ce ostati sam s djecom da ti mozes na tecaj jezika i neku organiziranu rekreaciju. Oba mehanizma ti omogucuju da imas neki krug ljudi, na tecaju jezika strance s kojima imas nesto zajednicko, a na sportu s domacima sto je puno vaznije. Mi smo se druzili samo s jednim Hrvatima, ostalo prilicno internacionalno.
    U Becu sam bila mjesec dana kod prijatelja. Oni su rodjeni u Becu, al se druze samo s Hrvatima i Srbima. Mislim da je to uzas.
    Ne znam kako stojis s Njemackim, al kreni vec sad s tecajem i uzmi neku knjigu za djecu i citaj. Ta osnova ce ti omoguciti da brze poslozis kockice tamo.
    Nemoj samo ocekivati da ces jezik nauciti usput. Da bi mogla ravnopravno razgovarati, šaliti se i argumentirati, moras se dobro potruditi.
    Sretno! Ja ti zavidim
    Md je godinama živio u Hamburgu i nikad nije prežalio što se vratio u HR, niti se ikada navikao na naše bezakonje :/

    Moj njemački je osnovan; mogu se sporazumjeti oko svega, ali daleko sam od razine poznavanja jezika koju smatram pristojnom. Moje znanje njemačkog uglavnom potječe od učenja po Pimsleur metodi, oni dosta polažu na brzo učenje komunikacije, ali je rječnik dosta oskudan. Jezik me ne zabrinjava, dapače, veselim se izvrsnom motivu da brzo postanem fluentna u njemačkom.

    Md je skoro pa izvorni govornik, tako da mi i on može pomoći... a budući da mi je uvijek potpora u svemu, uopće ne sumnjam da će me podržati u svemu

    Puno ti hvala na svim info

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Moj muz je u njemackoj 2god.mi smo 1,6god.dosli smo kad sam rodila drugo djete.dobili smo vize,tj.radnu dozvolu.kod nas je situacija nesto drugacije.naime muz nije njemacki zaposlenik,vec hrvatski,koji radi na terenu.ali da je njemacki,zdravstvo bih imali preko njega,pravo na tecaj jezika koji kosta 100€,ukoliko polozis sa odlicnim,50% dobijes natrag,djeca su u njihovom vrticu.takodjer se dobije dd od 184€ po djetetu do nj.18god,odnosno 26god.ukoliko studira.te ako ti djete ne dobije vrtic 200€ + sto si doma i cuvas ga. Solidan stan sa ukljucenim rezijama dode cca 600-800€
    Ono na sto sam se morala priviknuti,je da nema puno djece u parkovima,da ducani rade do 20h,i nedjelja sve zatvoreno.stariji je imao 18mj kad smo dosli,veliki obim rijeci na hrvatskom,ali kad je dosao totalno zbunjen,i kao da je stagnirao na govornom podrucju hrvatskog jezika.ubrzo je poceo pozdravljati se na engl.i njemackom )) u pocetku su mi nedostajali rituali,druzenje kao sto to bude u Hrv.,ali onda sam se pokrenula.pocela koristiti javni prijevoz,auto..i sve je krenulo lakse,umjesto da cekam muza da dode doma i nekud nas vodi.
    Iako nemamo nikoga tko bi nas kroz druzenje mogao nauciti jezik,svejedno odlascima u ducan...pohvatala sam neke osnovne rijeci,pa sad mogu doci u ducan i totalno ne gramaticki traziti sto mi treba,ali me ljudi kuze
    Mladi je sada 18mj,i itekako upija njemacki jezik,takodjer je krenuo sa pozdravima na nj.i engl.jeziku. Buduci tvoja cura ima 4god.,nekako mislim da ce vrlo lako savladati jezik! Inace da mogu,dala bih ih u njemacki vrtic.
    Muz iako posao odraduje na engl.jeziku,sasvim solidno prica njemacki. I to sve naucio citajuci oglase na ebayu
    Nama je plan vratiti se natrag,tj.cim se projekti zavrse,nece biti posla,a time i povratak natrag.al sve u svemu tu smo sto duze mozemo.
    Ja bih samo rekla (nevezano uz pitanje teme) da rad kao nekada dok su vani radili nasi ujaci,djedovi vise nije tako.prosjecna placa inzinjera kod mm je 2000€,za hranu ti treba cca 800€,gorivo,stan...dakle moze se lijepo zivjeti,nesto ustediti,ali ne kao sto misle neki nasi kad dodemo u hrv,da smo puni ko brod i sve financijske tegobe nestaju.
    Sve u svemu,nadam se da cemo sto duze ostati,iako nikakvih benefita nemamo od strane zemlje,ali imamo neke koje placa firma,pa nam to donosi + u ostvarivanju nasih planova
    Sanja, hvala ti na svim ovim info. Samo potvrđuješ moje dosadašnje stavove i ohrabruješ me u odluci.

    Nikad nisam ni mislila da je drugdje med i mlijeko bez mnogo truda, ali nekako sam mentaliteta mnogo bliskijeg zapadu i gotovo da osjećam da svojoj djeci dugujem bolji start negdje drugdje.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je nemali problem bio naci dobrog lijecnika opce, zubara, ginekologa, tebi vjerojatno i pedijatra. Tu sam se ja opekla. Trebalo bi pitati nekog od kolega s posla. S ginekologom do kraja nisam imala srece. Odabrala sam onu koja je govorila engleski. Dobru zubaricu sam nasla tek nakon 2 godine. S opcom sam imala srece. Njihovi specijalisti u pravilu imaju diktirano koliko moraju pacijenata odraditi u satu (mislim da je ginekolog 3 zene/sat). To ispadne kao peep show nekad - vec se presvlacis i jos razgovaras a doktorom jer ti je vrijeme isteklo. To mi nije bilo jasno na pocetku.
    Meni je većinu ovog teško i kod nas pronaći :D

    Jelena, još jednom puno hvala na svim info

  23. #23
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj kavofob prvotno napisa Vidi poruku
    Sanja, hvala ti na svim ovim info. Samo potvrđuješ moje dosadašnje stavove i ohrabruješ me u odluci.

    Nikad nisam ni mislila da je drugdje med i mlijeko bez mnogo truda, ali nekako sam mentaliteta mnogo bliskijeg zapadu i gotovo da osjećam da svojoj djeci dugujem bolji start negdje drugdje.
    Neces vjrovati,istu recnicu koristim u razgovoru kad nas pitaju sto,kako,zasto,zbog cega...
    Posljednje uređivanje od Sanja :) : 13.08.2013. at 12:03

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ja jos uvijek puno stvari odradjujem u RH - npr. Redovni pregledi kod zubara, ginekologa, dermatologa (idemo privatno u Zg iako ja imam jos uvijek nase zdravsteno). Pedijatra smo morali naci, kao i MM lijecnika opce prakse. Za najvaznije stvari - porode i preglede pred kraj trudnoce uvijek sam se vracala u RH, mozda glupo, ali eto. S tim da smo mi vani privremeno pa nisam nikad ni nastojala sve posloziti u inozemstvu.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Neces vjrovati,istu recnicu koristim u razgovoru kad nas pitaju sto,kako,zasto,zbog cega...
    Djeca su najveća motivacija

    Ako sada i ne iskoristimo ovu priliku, uopće ne sumnjam da ćemo otići iz HR u narednih nekoliko godina, svakako do polaska starije curke u školu.

  26. #26
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

  27. #27
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Pedicu imamo odlicnu! Malo drugaciji nacin nego kako smo mi navikli,ali ne i losiji. Ginekolog,osim u bolnici nisam bila,ali ceka se na pregled i po 6-7mj. Ako odes malo dalje,u manji grad,dobijes termin kroz koji dan. Npr.frenidce sogi je med.sestra u ginekoloskoj ordinaciji,a pak dr.frendica treba ginicu.u stuttgartu gdje smo mi,dobila je termin u sijecnju otisla 90km dalje i dosla dr,dan na red. Zvuci puno 90km,ali po autoputu je to krace nego kad ides zagreb-sisak

  28. #28
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Znam da si pitala za Beč, ali možda će nekog zanimati i njemačko govorno područje općenito, a Deutsche Welle ima izvrsne tekstove na temu http://www.dw.de/živjeti-u-njemačkoj/a-3441149

  29. #29
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Znam da si pitala za Beč, ali možda će nekog zanimati i njemačko govorno područje općenito, a Deutsche Welle ima izvrsne tekstove na temu http://www.dw.de/živjeti-u-njemačkoj/a-3441149
    Mene
    Hvala

  30. #30
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    I ja sam rekla da nek nas sreca potrefi da smo tu do polaska u skolu,a onda opet vidjeti sto dalje! Jer dok su mali,i nemaju obvezu skole,je super sto sve mozes u "trenu"
    Eeeh da jedino sto mi nedostaje je lijepo vrijeme.mi smo vec u dugim trenirkama :/

  31. #31
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    kavafob, javila ti se Sanja sa korisnim informacijama,
    ali forumašica sa nikom Sanja (bez ovih dodataka) živi u Beču i ima dvije cure, pa mislim da ti ona može pomoći oko puno praktičnih stvari baš koje se tiču Beča (meni je pomagala kada smo tamo išli na izlet)

  32. #32

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    kavafob, javila ti se Sanja sa korisnim informacijama,
    ali forumašica sa nikom Sanja (bez ovih dodataka) živi u Beču i ima dvije cure, pa mislim da ti ona može pomoći oko puno praktičnih stvari baš koje se tiču Beča (meni je pomagala kada smo tamo išli na izlet)
    Odlično, kontaktirat ću ju na pp, tnx

  33. #33
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    sada vidim da sam krivo napisala nickove
    Sanja i Sanja

    ova druga živi u Beču

  34. #34
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    sada vidim da sam krivo napisala nickove
    Sanja i Sanja

    ova druga živi u Beču
    Da,da nisam ja ta sanja
    Al sam se prikljucila razgovoru super tema da saznamo puno toga

  35. #35
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    NanoiBeba,

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Tražit ću Sanju bez smajlića.

    Nisam odmah skužila u čemu je fora jer forum prebacuje znakove u smajli

  37. #37
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Ima na fejsu grupa idemo u austriju i njemacku ili tako nesto. Potrazi.

    Sretno!

  38. #38
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    NanoiBeba,
    fakat ima nezgodan nick

  39. #39
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj mama_jos_malo prvotno napisa Vidi poruku
    ja bih sutra otišla u Beč, tako elegantno da se ne bih ni okrenula.
    Vjerujem da su klinci prilagodljivi i da se začas adaptiraju i ja bih uživala.
    još jedan potpis
    kavofob, ak nećeš ti, ja ću rado ić s TM

    a kakve fine kave imaju....

  40. #40

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    još jedan potpis
    kavofob, ak nećeš ti, ja ću rado ić s TM

    a kakve fine kave imaju....
    LOL na sve!

    nego, više od kava me zanima domaća, netretirana hrana; sirovo mlijeko, jaja slobodnih koka, voće i povrće... znate li što o tome? moram sanju sve ispitat

  41. #41
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Da li i koze vodite? :D

  42. #42

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da li i koze vodite? :D
    LOOOOL

    Pa bilo bi korisnije od psa, ali bojim se da bismo teško našli stanodavca. Ljudi imaju nevjerojatan stav da su psi bolji ljubimci od koza

  43. #43
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    I Maxime živi u Beču. Al ne znam koliko više gleda forum. Pokušaj.
    Evo link na jedan od njenih postova.

    (nisam odmah napisala, nisam bila sigurna je li negdje već pisala da je u Beču, a ja sam ju nekad privatno upoznala...)

  44. #44
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Austrija jako brije na sve eko. Mislim da je među vodećima u Europi. Sigurno ćeš naći, al po višim cijenama, što je i normalno. Za jaja znam da možeš i u nekim običnim dućanima naći. U biti se o jajima niti ne govori kod nas, kad malo razmislim, a bilo je lani da se zabranjuje u EU prodaja jaja od kokoši iz kaveza, evo link. Kod nas možeš gotovo isključivo takva naći u dućanima. Jedino u jednom lancu (da ne reklamiram) imaju jaja od kokoši iz štale. Njemački Kaefighaltung znači iz kaveza i jaje ima na žigu prvi broj 3 (i na kutiji ispod poklopca piše), Bodenhaltung su koke koje hodaju po štali - broj 2, i Freihaltung su slobodne koke, a jaja su označena šifrom koja počinje s brojem 1. Sanja : ), što je s tim jajima, je l prodaju ova iz Kaefighaltunga ili ne (bile su afere neke oko toga)?

    Orasi im ništa ne valjaju, to sam nosila odavde. S druge strane kod nas većina malih (i velikih, naravno) seljaka koristi nekoliko puta veću količinu pesticida od dozvoljene, tako da je austrijsko povrće sigurno bolje kvalitete što se toga tiče, okus je pitanje navike. A austrijski pekmezi su mi mrak. Vino imaš u blizini dobro - odite u Gradišće iliti Burgenland na Neusiedlersee. Ima jedan slatki gradić zove se Rust. Tamo u dvorištima možeš degustirati i probavati i kupiti solidno vino za 5-6 eura (naravno ima i skuplje ). To će i djeci biti zabavno jer ima puno roda i cijelo mjesto je uređeno u skladu s tim. Ima neka serija na TV-u, zove se Winzerkoenig. Obična sapunica, ali nekad snimaju u tom Rustu.

    Ne bih ja brinula što se tiče zdravlja hrane. Austrijanci su dosta kruti, ne vjerujem da ima puno propusta. Kod Nijemaca bih više "prilagodbi" očekivala.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Ajme, već se osjećam kao da sam u fazi pakiranja kofera... možda sam trebala pričekati s otvaranjem teme dok odluka ne bude konačna, sad će mi biti žao ako ne odemo )

  46. #46
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    ja često skočim u Austriju i u Hoferu imaš hrpu bio proizvoda, jaja s predbrojem 1

    Beč kad tad! makar na godinu dana

  47. #47
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Nisam živjela u Austriji i na njemačkom govornom području, ali jesam u drugoj jednoj zemlji EU i mogu potpisati Jelenu - nipošto se nemoj držati samo hrvatske zajednice, "naših" ljudi i sl. Budi otvorena prema domaćinima, pokušaj se upoznati sa Austrijancima, sa susjedima, itd. Vjeruj mi da će ti život biti puno, puno lakši. Kod naših ljudi je čest običaj (ma, vjerujem da je tako i kod drugih nacionalnih skupina koje žive u inozemstvu) da se jako zatvore "u sebe", drže se skupa i onda kao da vani nisu ni živjeli. Kao da će ih taj stranac ujesti ili ne znam ni ja što

    Za djecu i jezik se isto ne brini, klinci to ulove začas, potiči ih da govore i njemački i hrvatski. To im može biti samo dodatno bogatstvo u životu. Uživaj u ovom iskustvu! (eh da je meni negdje opet vanka, barem nakratko...)

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da to sad više ne predstavlja nikakav problem, jer je i Hr u EU, ali nisam sigurna! Jer nismo još u Schengenu.

    Eventualno ćeš trebati imati potvrdu od veterinara ne stariju od ne znam koliko dana, treba pitati, i knjižicu cijepljenja.

    Jedino što zna biti otežavajuća okolnost kod traženja stana, na to se isto pripremi. Treba jednostavno imati malo sreće. Obično je kod svih oglasa navedeno može ili ne kućni ljubimac.
    dovodjenje kucnog ljubimca nikad nije ni bio problem. od nedavno i hr pod obavezno chipira zivotinje. zivotinja treba biti cijepljena prema standradima koje trazi zemlja u koju ides. u principu ces lakse naci stan sa kucnim ljubimcima nego sa djecom

  49. #49

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    dovodjenje kucnog ljubimca nikad nije ni bio problem. od nedavno i hr pod obavezno chipira zivotinje. zivotinja treba biti cijepljena prema standradima koje trazi zemlja u koju ides. u principu ces lakse naci stan sa kucnim ljubimcima nego sa djecom
    Imam i jedno i drugo, ali me oduvijek prati i sreća pa računam da će uskočiti i ovaj put.

    *mamica*, u pravu si. Imam prijateljicu Australku, imala je dečka Hrvata koji je godinama živio u Australiji i jako slabo jezik govorio. Kaže da da je masa takvih u Australiji, začahure se i ne odstupaju iz svoje zajednice, neki čak ne žele ni jezik naučiti. Meni je to strašno... uopće se ne bojim da bih mogla upasti u takvu zamku.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    evo me...
    Ja sam u Becu 13 godina. Da se osvrnem na dosadasnje teme:
    Integracija je slozena tema. Ima onih koji se nece integrirati (cesce su to turci) i onih koji zele, ali nailaze na odbijanje od strane austrijanaca. Ako cemo generalizirati, austrijanac ce uvijek prije za prijatelja izabrati austrijanca i zaposliti austrijanca. Auslenderi su drugorazredna i trecerazredna bica. Budimo realni, ako FPÖ (polit. stranka) si moze priustit da im na izbornim plakatima budu kojekakvi neprijateljski slogani protiv stranaca i ocekuju da na taj nacim privuku birace, onda to ipak nesato znaci. Jer odredjen broj i privuku. Ove godine su izabrali jako pristojan slogan u usporedbi sa proslim godinama: "Voli svoga bliznjega" a ispod Toga "ja volim svoje austrijance"...tako nesto. Dakle, poruka austrijskoj naciji je da voli samo svoje,a ove ostale ne treba voljeti. I to je jedan od njihovih pitomijih oglasa.
    Ulazak u internacionalno drustvo, prema mom iskustvu nije zasluga muza, nego cesce igra slucaja, sklop okolnosti. Od kad sam dosla, radim uglavnom na hrvatskom jeziku ili bolje reci 50-50, pa si mi i kolege ljudi sa nasih prostora. Ne zato jer sam ih svjesno izabrala, nego jednostavno su se tu nasli.
    Austrijske prijatelje imam s faxa, ali oni bi se vise mogli nazvati boljim poznanicima, jer se puno manje vidimo (da ne duljim o svom tempu studiranja) I naravno, mladi obrazovani ljudi su puno otvoreniji za poznanstva sa mladim obrazovanim auslenderima. Ovi stari nizeg obrazovanja, niti ne sakrivaju da te ne zele u njihovoj zemlji, a ponekad tocno vidim da se savladavaju da ti nesto ne dobace u facu.
    Ne bi rekla da je "uzas" druziti se sa hrvatima i srbima ovdje, kako je to netko rekao, ali cinjenica je da ces onda puno sporije uciti jezik. Dakle, ako zelis izbjeci da se "utopis" u cisto migrantskom drustvu, izbjegavaj uzeti stan u 10, 15 i 16 Bezirku. Mada, bez brige, u svakoj zgradi ces naci nekoga sa yugo prostora. U 18 bez. nesto manje, i u novim skupim zgradama manje.
    Dakle, u mladima je spas

    U parkicima, ovisno o Bezirku, ima dosta turaka i tu i tamo koji austrijanac. Mali turci su razulareni i fali im odgoja, cast iznimkama, al da se izdrzat

    Cijene: nije bas da ces se sokirati nekom velikom razlikom u cijeni, osim ako zelis kupovati finjak. Nama ne treba za klopu 800€, ali trebalo bi nam da jedemo sve bio, za sto nemamo love.

    Bio klopa: Odes na Naschmarkt (trznica) i tamo imas standove sa bio -svacim. Ima i po ducanima, ali ako ako odes u kupovinu za cijeli tjedan, onda ces obici nekoliko ducana da bi kupila sve sto trebas, a da bude bio. A ima i opcija da bio namirnice narucis internetom, pa ti dostave.

    drzavni vrtici su kako koji, ovaj nas nije bas nesto.

    Lijecnici koma! U 13 godina sam nasla jedino koliko-toliko dobrog ginica, ostalo 0 bodova. Al nije bas da sam se pretrgla trazeci. No, kao i ovdje, tako i tu, odes na forum, pa se informiras. Zubari su losi.

    Za kucne ljubimce ne znam...

    Eto, skupi si malo kulturnog naroda vasih godina oko sebe i bit ce ti divno Ove ostale gledaj, al ne diraj
    Nemojte si previse mislit, ugrabite priliku, kasnije ce ih hrpa preko grane, pa ce biti teze naci posao.

    Ono sto ja volim na austriji, je osjecaj da nema toliko snobizma i vjecitog usporedjivanja, mrsav, debeli, mastan, suh, skockan, manje skockan....vise se nekako stavlja naglasak na individualnost i na individualni izbor stila zivota.
    (i molim, zanemarite gramatiku, zurim za stednjak)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •