Pokazuje rezultate 1 do 8 od 8

Tema: naočale za čitanje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,413

    Početno naočale za čitanje

    Godine su tu, pa eto stigla i ja u grupu onih kojima su potrebne naočale za čitanje.

    Nakon godinu dana traženja idealnog okvira, i puno preskočenih slova u pisanju i čitanju, ipak sam ja to neki dan napravila.
    Eh, sada imam nekoliko pitanja.
    Gledam u računalo ili papire kroz naočale. One povećavaju kao da su povećalo... Kada ih skinem, slova na ekranu su mi mutna, treba mi nekoliko minuta da se opet osposobim na čitanje bez njih. Isto tako i ako čitam knjigu, pa ih skinem i pogledam TV, ne vidim pročitati titlove. Isto mi treba neko vrijeme da mi se oči opet prilagode.

    Kako dioptriju za čitanje imam već više od godinu dana, ja sam se naprezala i čitala bez naočala sitna slova, knige, radila na računalu i sl., ali nikada mi se nije baš toliko mutilo da ne vidim, pogotovo titlove koje sam uvijek dobro vidjela...

    Je l to stvar navike, ili će mi to tako stalno biti prilikom skidanja naočala?

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Oku treba vremena da se akomodira. Naučit će s vremenom biti brže. Ili ćeš se ti naučiti na to kratko odgađanje dobrog vida Mi, koji čitav život ne vidimo dobro, navikli smo na to. A što ćeš. Čovjek se na svašta navikne.
    No, da li ti je dobro pogođena dioptrija? Jer, okvir ni malo nije bitan kad trebaš dobar vid, on je usput i ukras licu, ali dioptrija je bitna. Ako ti treba nekoliko MINUTA za akomodaciju oka, možda je dioptrija prejaka. Ili ti se čini to vrijeme dugo, a radi se o dijelovima minuta? Štopaj si vrijeme od skidanja naočala do dobrog vida na daljinu, pa ćeš znati.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,413

    Početno

    Mogla sam izabrati - ili naočale za čitanje ili naočale za daljinu ili progresivne...
    Kako na daljinu još uvijek vidim dobro i nisu mi potrebne naočale za trajno nošenje, uzela sam cilindre i dioptriju za čitanje jer mi je potrebno za svakodnevan rad (progresivne su preskupe, i nisu mi još potrebne, a i kažu da se dosta teško na njih priviknuti).

  4. #4
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Nije se teško priviknuti na progresive. Evo ih na mome nosu Meni se uvijek lako naviknuti na dobro, tj. bolje. Inače, za moju dioptriju dođu oko 4.000,00 kuna. Puno, znam, ali moram vidjeti. Ili imati dvoje naočale, pa stalno mijenjati. Ili imati leće i uz njih naočale za daleko i/ili naočale za blizu. E, jesam komplicirana. A, najbolje od svega je što sve to imam i kombiniram. Kako je dobro onima koji vide bez pomagala, ali ne može se sve imati.

  5. #5
    Sela avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,137

    Početno

    Dakle,nedavno sam bila kod oftalmologa,dala raditi nove naocale,dioptrija mi se nije promijenila(kratkovidna sam).Medjutim kad hocu citati(knjiga,novine) uredno ih moram skinuti i citati bez njih.Receno mi je da se kod mene pojavila "staracka dalekovidnost" ,laicki receno,te da mi trebaju naocale za citanje.U DMu sam isprobavala njihove naocale,svaku dioptriju ponaosob da se uvjerim da je tako no neopisivo su mi mutne i ne vidim kroz njih citati.Pa sto je onda to,ima li netko sugestiju prije nego li odem rijesavati problem kod specijaliste?

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Naravno da imam sugestiju. I rješenja.
    Nisi dobro shvatila liječnika. Naočale za čitanje kod nas kratkovidnih kad dođemo u ozbiljne godine, znači samo slabija dioptrija. Znači npr ja sa -6,5 vidim super na daljinu, ali da bih vidjela čitati trebam -5 ili čak -4,5.

    Rješenje ti je
    1. Naručiti još jedne naočale sa dioptrijom za 1,5 manjom. Pa mijenjati za blizu i daleko.
    2. Naručiti tkz. progresive koja imaju spacijalna stakla da vidiš i blizu i daleko. Poprilično su skupe, ali vrijede. Evo, ja sa jednima mogu vidjeti sve.
    3. Nositi leće tako da dobro vidiš daleko i imati uz njih obične naočale za čitanje iz dm-a
    4. Nositi leće tako da dobro vidiš blizu i imati uz njih još jedne naočale za daleko opet po preporuci liječnika.

    UF! No, dobra stvar u svemu tome je da ćeš u godinama kad nekratkovidni ljudi ne vide ni slučajno na blizu bez pomagala, ti to moći. Izvaditi trn iz prsta, navesti konac u iglu...

  7. #7
    Sela avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,137

    Početno

    Beti,svaka cast!Nije mi receno da su naocale za citanje kod nas(dioptrija -4) samo varijanta sa slabijom dioptrijom.Cak je i logicno!Kiss

  8. #8
    Sela avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,137

    Početno

    Jedino sto mi za citanje blizu ne trebaju naocale,citam bez njih.Ali hvala na objasnjenju!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •