Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Uvećan pijelon bubrega bebe na UVZ

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    24

    Početno Uvećan pijelon bubrega bebe na UVZ

    Trudna sam točno 20 tjedana nisam radila nijedan od testova za kromosomske bolesti. Od svih ponuđenih opcija testiranja otišla sam samo na 3d uvz kod dr.K.
    Inače imam 32 g i druga mi je trudnoća. Na ultrazvuku sve ok beba napreduje tjedan više ali evo di je vidio problem su bubrezi uvećani su oba jedan 0,6 drugi 0,7.
    Rekao je da se tu može samo pratit može nestat samo od sebe a moguće da će biti problema npr reflux itd. Nije me to toliko zabrinulo dok na kraju nije spomenuo Down djeca s tim sindromom imaju takve bubrege. Za aminocintezu mi je kasno i sve drugo neznam šta da radim. Nuhalni nabor nosna kost sve je dobro. Molim savjete ili ako ko ima slično iskustvo.

  2. #2
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ne znam nista o tome, dosla sam ti samo malo zavibrati da sve bude ok

    nadam se da ce se javiti netko tko zna nesto

  3. #3
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Vanesa, meni su u 19. tjednu na 4D UZV viđeni pijeloni i komentar dr. je bio da se to nekad smatralo pokazateljem za Downov sindrom, međutim je s godinama odbačeno jer se vidjelo da djeca s pijelonima mogu i ne moraju imati Down. Kad sam došla svome dr. na redovnu kontrolu u 21. tjednu rekao je da taj nalaz u tim tjednima ništa ne znači. Ni ja nisam išla na amniocentezu, napravila sam samo NIFTY test na trisomije 13, 18 i 21 koji je došao uredan, tj. izuzetno nizak rizik za Down (jer su vrijednosti prognostičke, 1:16 milijuna). Na nijednom UZV poslije toga, a imala sam ih svaka 3-4 tjedna, nije bilo više komentara o tome (niti sam pitala).
    Ne znam u kojem si tjednu, ali pijeloni se ili povuku ili se tretiraju nakon porođaja, koliko sam shvatila (već sam i zaboravila što sam točno pročitala), i nisu nikakav pokazatelj Downa.

  4. #4
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Sorry, sad vidim da si 20 tjedana, dakle po mom doktoru takav nalaz sada baš ništa ne znači, dr. te nepotrebno isprepadao.

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Ako se pijaloni ne smanje do rodenja ,vazno je bebi sto prije napraviti uzv bubrega da se utvrdi ima li VUR (refluks). Ako refluks postoji bolje je to tako saznati nego nakon urinarnih infekcija koje mogu ostetiti bubrege. Prof.Cvitkovic voli znati kad su se,dakle u kojem tjednu trudnoce pojavila prosirenja na pijalonima za daljnju dijagnostiku..
    Dakle, ne panicari ali pratite i dalje.

  6. #6
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Moj stariji sin.na 3d uzv je otkriven sa cca 25tt.u 35tt je bio oko 8mm. Dok.u bolnici me isprepadala da bi to moglo znaciti da beba nece biti mentalno zdrava. Sook totalni sook! Nazvala sam svoju sestricnu (moj ginic je bio na g.o.) zato sam i bila u bolnici. Prvo me pitala da li je decko? I da se u 90% slucajeva to dogada kod djecaka.medicina jos nije utvrdila 100% zasto dolazi do toga. Granica koja se tolerira je 10mm. Takodjer se moze povuci. U gl.smatra se da beba ne ispiski do kraja mokracu i tu se zadrzava. Kad se beba rodi takve sam upute dobila i tako sam ucinila. Odmah sam pratila da li je piskio po porodu i trazila uzv bubrega! Isto misljenje je podijelio i moj ginic od sestricne.
    Da,poskio se,i sve oko sebe ,uzv bubrega je bio savrsen,kao i moja rodena beba!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    24

    Početno

    Malo sam se smirila i nadam se da će biti sve ok. Da i kod mene je dječak što mi povećava šansu da je nešto s bubrezima. Gledam sve testove koje mogu napravit za sve mi je kasno sad mi ostaje čekanje.

  8. #8
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Vjerujem da si jako zabrinuta.prati uredno uzv,i vjerujem da ce biti sve u redu.ikao je i kod mene bio poprilicno zadebljan,ali kako je trudnoca rasla,a i beba.pijelon je manje rasao,stagnirao je. Svakako pri porodu prati da li je piskio,i odmah trazi uzv bubrega da mu naprave.ako su ti svi nalazi dalje uredni,vjerujem da je beba potpuno zdrava i da se po tom pitanju ne trebas brinuti.kod nas se tolerira 10mm,dok u njemackoj (gdje sestricna radi) 12mm. Sto onda ako dode do tih mjera,ne znam,jer nisam htjela znati. Naisla sam bila na neki clanak gdje se operatvini zahvat radi dok je beba jos trbuhu.ali vjerujem da ce biti sve u potpunosti u redu!

  9. #9
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Eeeh,da sjecam se supruga.koji je rekao da se ljudi rode bez bubrega,i potpuni zdravi. Bio je ljut na dok.u bolnici koja mi je rekla da moze biti bolestan,a nista drugo objasnila! Jedan nas frend je sa 30god.saznao da nema jedan bubreg! Ziv,zdrav,ima djecu...

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2018
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav cure,

    Evo samo da javim svoju priču: četvrta beba, takodjer uvećani pijeloni na oba bubrega u 19. Tjednu 4,7 i 4,8 mm. Praćeno do kraja s zadnjim nalazom 37+1, lijevi pijelon 9,5 mm, a desni pijelon 7,5 mm. Rodila prekrasnog dečkića u 41. Tjednu, napravili uzv u rodilištu, sve ok, nisu uočene dilatacije niti na jednom bubregu. Sto se tiče sumnje na Down sindrom, isto su me upozorili na to i predlagali amniocentezu, al ja sam odbila. Povremeno sam surfala po internetu i zaključila da to nije neki jak marker, posebno ako se pojavio izolirano i točno je da je puno češći kod dečkića nego kod curica. Nemojte se pretjerano brinuti, meni je moja ginekologica rekla da samo 10% slučajeva završi tako da je potrebna operacija, većina se riješi spontano nakon poroda. Uživajte sa svojom dječicom

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    18

    Početno

    Kako je sve proslo? U istoj sam situaciji. Molim vas da odgovorite

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2023
    Postovi
    1

    Početno

    Bok svima!

    Jucer sam saznala 21tj +2 da nasa curka ima prosirenje bubreznih kanalica. Desno 6x5 mm i na lijevom 4x5 mm. Inace zivin j Svedskoj i tamo prije dva tjedna su radili anomaly scan i nista mi nisu rekli a u Hrv je dr rekla da se to treba pratiti. Naravno da sam guglala i vidila da moze biti povezano za Down Syndrom. Radila sam KuB test koji je pokazao nizak rizik. Imam inace za mj dana 38 god. Sve ostale mjere su u u redu.

    Jel ima itko da je bio u ovoj situaciji i da je curka i da je sve bilo ok?

    Hvala

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •