Stranica 2 od 12 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 594

Tema: Emocionalno jedenje /ovisnost o hrani

  1. #51
    baka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    594

    Početno

    U kupovnom slatkom ima poboljšivač okusa. I meni je teško kada napravim neki zdravi desert, a moji posegnu za napolitankama.
    Što se tiče teme tješenja hranom, priča mi je poznata. U tećoj životnoj dobi kile se još lakše naslažu. Univerzalni recept bi bio umjerenost i redovitost u jelu i kretanje, kretanje. Inače stručnjaci kažu da se ovisnost o slatkom liječi povećanim unosom kiselog.
    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    E ali... ja sam nešto zanimljivo primjetila ljetos kad sam bila na godišnjem kod mojih.
    Doma rijetko imam domaći kolač, jednom u dva tri tjedna i odmah nestane. I odkad je Smjehuljica tu, to su sve jednostavni kolači,zamutiš, izliješ i pečeš. Ali uvijek ima napolitanki, čokolade, Domaćice.
    I dođem ja kod mojih, nema ničeg kupovnog, ali mama svaki dan, svaki drugi, peče kolač. I ja jedem te njene kolače... ali onaj osjećaj da sam zadovoljila neku nedefiniranu potrebu ne nestaje. Odem u dućan, smažem dvije čokoladne tortice da me stara ne vidi, da se ne uvrijedi jer kupujem slatko dok ona marljivo peče svaki dan... i osjećaj nestane. Kao da je stigla prava doze nečega... Što bi se reklo "just hit the spot!"... što to ima u kupovnom a nema u domaćem? Osim kemije? Da li ona ima adiktivna svojstva?

  2. #52

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Samo bih se htjela nadovezati na baku... ne znam za kiselo, ali masno ubija želju za slatkim instant; šaka čvaraka, špeka ili par žlica masnog vrhnja BEZ KRUHA (i ostalih UH) i želja za slatkim prolazi

  3. #53
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma je...
    Danas nisam stigla kuhati ručak, jer sam morala ranije na posao (btw, još sam tu, bez nade da ću skoro doma) pa sam pojela masne pržene lignje i pomfri u kantini... tek onda sam morala pojesti torticu.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 23.08.2013. at 19:33

  4. #54
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ma je...
    Danas nisam stigla kuhati ručak, jer sam morala ranije na posao (btw, još sam tu, bez nade da ću skoro doma) pa sam pojela masne pržene lignje i pomfri u kantini... tek onda sam morala pojesti torticu.
    pa da
    pomfit niej pomogao bez obzira što je bio masan. a lignje ako su u onoj smjesi pržene i one su napravile dar mar.

    ovo što anchie i kavofob kažu za šaku čvaraka često upali.
    ali, ali kada se radi o toj nekoj gladi koja zapravo nije prava glad, ni ti čvarci nisu jedna šaka.
    to može biti o ho ho šaka.

    i zgodno je nekako na vrijeme znat o kojoj se gladi radi i nekako ju zaustavit, a ne sa hranom.

  5. #55
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj kavofob prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih rado odbacila sve nedojeće ili krivodojeće utjecaje iz djetinjstva, kao i greške u dohrani, ali ne mogu.

    Moja mama se i danas hvali kako sam ja s 8 mjeseci bez problema jela grah (ne pitam što još osim graha jer mi se smrači i od ovoga). Također ju zabavlja pričati o mojoj ovisnosti o slatkišima još iz vrtićke dobi... proždiranje čokolada na dnevnoj bazi itd.

    Ne mogu da se ne zapitam da li bi bilo drugačije da je dojenje/dohrana funkcioniralo kako treba (nije me uopće dojila). E da, počela je full time raditi s mojih 8 mjeseci. Nije ni čudo da sam se tješila hranom, pravo je čudo da nisam imala problema s težinom već u djetinjstvu.
    A cuj, ja sam bila na prezganoj juhi od 2. mj i nemam posljedica u kg i losoj prehrani.

  6. #56
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Meni uvijek priča kako me prestala dojiti s 3 mjeseca jer joj je nestalo mlijeko, ali onda nisam htjela piti niti jedno mlijeko (ni kravlje, ni u tetrapaku, sve bih zbljuvala), osim Alpskog. Kojeg sam pila do godinu dana i onda do 1. razreda osnovne nisam više htjela pomirisati ni Alpsko.

    S čim su me još hranili, nisam pitala, možda bolje jer me dosta čuvala i baka koja misli da je moje dijete gladno i hvali unuka svoje susjede koji je s 4 mjeseca već naveliko jeo gulaš.
    AAAAAA ovo je zastračujuće - ista priča i kod mene- mene je mama doduše prestala dojit zbog dulje hospitalizacije kad sam imala 3 mjeseca i onda mi uredno izjavi da "kaj-.....tebi fali, mi smo tebi i špeka davali sa 4 mj" a ovo za mlijeko isto tako- sve sam mlijeko povraćala ali nisam na kraju niti jedno pila, niti danas ne pijem mlijeko....jel ti zuska onda ipak neko mlijeko danas piješ?

    Citiraj littletunafish prvotno napisa Vidi poruku
    ali drago mi je da je tema otvorena, Canaj, nisi sama!
    a za stres probaj ići negdje u šetnju ili nešto. gledanje stabala stvarno opušta
    littletuna fish.... - ma nisam ja temu htjela otvoriti nego sam prilično zagrebla priču o hrani tamo na temi o vježbanju...tako da sam kojim slučajem i odlučila otvoriti ovu temu sama, onda bih svakako naglasila da mi naleti "umjetne neke gladi" dolaze i zbog toga što sad već tri tjedna dosta bicikliram i dosta pazim što jedem i dosta u tome uspijevam.. (u biti ta glad često i nije prividna, nego stvarna jer se više krećem)...pa me onda naljuti kad u toj krivulji "zdravijeg hranjenja i življenja" dođe jedan trenutak, jedna točka stagniranja ili čak pada (što je kod mene i normalno,...u svemu dođem ponekad do "platoa" i onda ili nema pomaka ili neki pad nastupi pa opet uzlet....) e u tom trenutku mi ponekad dođe i bijes ..kod da sam nakratko nesposobna racionalizirat što mi se događa, ali u principu - eto napredak- vrlo dobro ja znam kad mi dođe nešto- zakaj i otkuda sve to....
    a trenutno mogu prijavit veeeliki napredak po pitanju opuštanja i rješavanja stresa....npr. velika stavka mi je i to kaj navečer "zatvaram" butigu i nema me do jutra...ne dojim vše po noći (!!!!!) i mm je dežuran za sve vodice, dekice, ičiće i mičiće ako zatrebaju (jeeeeeeeee)... e to da više nisam "na klik" 24/7 - to mi je ohohohoho velika pomoć i pozitivna promjena

    inače, čula sam od nekih ljudi koji su npr. prešli na "sirovo" ili bili na nekoj jačoj dijeti (na čemu ja nisam, ja pokušavam promijeniti prehranu na dulje staze,jel)..da su u nekom trenutku "pucali" od svakakvih "negativnih osjećaja" - tipa, kad ti se tijelo počinje rješavat toksina ..onda se rješava "lošeg" i na toj "duhovnoj" razini...barem sam ja takva svjedočenja čula....
    a da kojim slučajem mm sad čuje kaj sam napisala on bi sigurno nadodao kako je uvijek nervozan kad ogladni...

    eto već par dana "bolje" vodim igru po ovom pitanju

    ines - da - onaj veliki post - zgodna i pametna

  7. #57
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Ovih pet namirnica smanjuje želju za slatkim.....

    4. Cimet

    Ovaj slatkasti začin pojačava učinke inzulina i time znatno smanjuje želju za slatkim. Nije li ironično onda da njime najčešće začinjamo upravo slastice?


    jel ima netko iskustva s ovim?

    ps - je sam inače "slani" tip..iako se tu ranije dosta pričalo o slatkom.....ne znam gdje bih "utrpala" cimet.....? sa jabukama....ima onaj fini čaj....jedna frenica skuha rižu na miljeku pa doda cimeta....." da zasladi"...a neka low carb varijanta, za li netko?

  8. #58
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Canaj prvotno napisa Vidi poruku
    jel ti zuska onda ipak neko mlijeko danas piješ?
    Ne pretjerano, uglavnom u kavi

    Što se cimeta tiče, njega možeš i u jogurt. Cimet je jako zdrav.

    i ja sam slaniji tip

  9. #59
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    bez obzira na djetinjstvo, i ja sam štošta jela kao beba... ja sam mišljenja da je bitniji stav koji se izgrađuje prema hrani tijekom odrastanja. Da dijete ne gleda loše obrasce ponašanja vezano za hranu, i da se prema djetetu ne odnose tako - tipa žalostan si pa ti ponude sladoled, pa za nagradu dobiješ što - čokoladu itd itd. Takve stvari vode u probleme.

  10. #60
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku

    Što se cimeta tiče, njega možeš i u jogurt. Cimet je jako zdrav.
    viš,viš

  11. #61

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ma je...
    Danas nisam stigla kuhati ručak, jer sam morala ranije na posao (btw, još sam tu, bez nade da ću skoro doma) pa sam pojela masne pržene lignje i pomfri u kantini... tek onda sam morala pojesti torticu.
    rekoh bez UH

    i po mogućnosti zdrave masti, ne biljno ulje u kojem vjerojatno prže

  12. #62
    evey avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    190

    Početno

    Citiraj Canaj prvotno napisa Vidi poruku
    .....ne znam gdje bih "utrpala" cimet.....?
    ...a neka low carb varijanta, za li netko?
    Ja zadnje vrijeme redovito stavljam u kavu (zajedno s malo kakaa u prahu i slatkim vrhnjem). Meni je jako fino.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Citiraj Canaj prvotno napisa Vidi poruku
    pa me onda naljuti kad u toj krivulji "zdravijeg hranjenja i življenja" dođe jedan trenutak, jedna točka stagniranja ili čak pada (što je kod mene i normalno,...u svemu dođem ponekad do "platoa" i onda ili nema pomaka ili neki pad nastupi pa opet uzlet....) e u tom trenutku mi ponekad dođe i bijes ..kod da sam nakratko nesposobna racionalizirat što mi se događa, ali u principu - eto napredak- vrlo dobro ja znam kad mi dođe nešto- zakaj i otkuda sve to....
    a ja se trudim kad tako zabluzim u prehrani nadomjestiti to vježbanjem, nekad ide, nekad ne, ali eto.

  14. #64
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja cimet stavljam u sve i svasta. cesto recimo pospem narezane breskve, jagode, borovnice sa cimetom. probajte u kavu staviti i malo mljevenog kardamona. to je super.

  15. #65
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    al gledajte da koristite cejlonski cimet

    U kavu divno ide i kokosovo ulje. Kad mi se baš ono sladi, onda stavim i cimet i kokosovo (u stvari to ne bude ni k od kave onda )

  16. #66
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A kako da znam da je cejlonski?
    Ja kupim onaj u Bio&Bio bolje miriši od ovih iz običnih dućana.

  17. #67
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Na svakom cimetu koji je cejlonski to obično bude vrlo vidljivo istaknuto

    gle http://www.biobio.hr/search?query=cimet

  18. #68

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    134

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Odradi 21 dan bez šećera (dakle IČEG slatkog na okus) i skinut ćeš se sa ovisnosti
    U ovo sam se uvjerila na maminom primjeru. Ona je igrom slućaja prestala jesti slatko zbog neke operacije, i kasnije kad se nakon mjesec dana oporavila i mogla polako uvoditi i slatko u prehranu jednostavno više nije osjećala potrebu ni želju za čokoladom

    A što se tiće povezanosti prehrane u djetinjstvu i sada, kod mene uopće nema veze. I mene su (kao i cijelu moju generaciju) počeli dohranjivati s 3 mjeseca i isto sam do godine dana jela SVE, pa sam i sada svejedno mršava i nemam problema s prehranom.
    Puno je tu drugih različitih utjecaja i događaja oko nas.

  19. #69
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Na svakom cimetu koji je cejlonski to obično bude vrlo vidljivo istaknuto

    gle http://www.biobio.hr/search?query=cimet
    http://www.biobio.hr/cimet-ceylonski-mljeveni-50g-19655
    E, to je taj fini.

  20. #70
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    ajde da vas pitam, mišljenje o medu?

  21. #71
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Moje mišljenje o medu je izrazito pozitivno. Najčešće njega koristim kao zaslađivač (ili pastu od datulja u zadnje vrijeme).

  22. #72
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Odradi 21 dan bez šećera (dakle IČEG slatkog na okus) i skinut ćeš se sa ovisnosti
    Jel to podrazumjeva i bez voća, orašastih plodova...ili "samo" bez slakiša i bijelog šećera?

  23. #73
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Bez svega slatkog na okus (dakle i bez voća)

  24. #74
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Hop tema .
    Pomagjte drugovi hoću da se izlečim (od ovih ovisnosti), zbog sebe, zbog sebe, zbog sebe... .

    Dakle... UH i slatkiši cijeli moj život. Mislim, volim ja sve jesti, baš sam gurman i uživam u svemu... ali ovisnost je tu, sigurno već puna 4 desetljeća. Nisu me dojili, mislim da nije to to (referiram se na stare postove), ali me jesu “šopali” kruhom, krumpirima i tijestom. Moja mama to i danas radi mojoj djeci i često se svađam s njom oko toga... npr. ručak koji daje djeci je juha koja je zapravo voda iz koje makne sve povrće osim mrkve + tona rezanaca (kao da zapravo jedeš špagete, a ne juhu), i poslije toga opet neko tijesto ili krumpiri i obavezno kruh “da ne budu gladni”, a poslije im da smoki ili čips jer su lijepo jeli pa su zaslužili. I još mi se pohvali “dobro sam ih našopala, daj im samo neki sendvič za večeru”. Kod nje su svaki dan preko tjedna od 16 do 18h, i točno vidim sto se meni događalo kad sam bila mala. (Mogla bi sad skroz drugu temu o tom hranjenju djece, ali neću sad, “na sreću” ne vole jesti, mršavci su, pa barem ne moram brinuti hoće li biti Pretili, za sad...).

    Gdje sam stala... dakle jedem tako oduvijek. Nisam ja nešto (bila) predebela. Ja se uopće tako ne doživljavam. U srednjoj i na faksu sam uglavnom varirala oko 65-68 kg (170 cm). Nisam bila mršavica, ali nisam se doživljavala ni debelom (ni sad se ne doživljavam ).

    Do prve trudnoće u 32. g. sam bila na cca 70 kg. I onda ide 9 godina = 3 trudnoće i gotovo 9 godina neprekinutog dojenja (spominjem to jer mi je to većinu vremena isprika samoj sebi da sam zato gladna). U nekom trenutku je tih 70 došlo na 80. 82 kg sam imala u zadnjoj trudnoći pred porod. Ali to nisu kg od trudnoće jer ja cijelu trudnoću nisam dobila nijedan kg. I u 8. tjednu trudnoće sam imala 82 kg . Naime, svih 9 mjeseci jako povraćam, i zapravo u trudnoći mršavim. Mjesec dana nakon poroda sam imala 70 kg. I onda se do sljedeće trudnoće ponovo približim 80.

    Sad sam se ponovo pošteno odmakla od tih posttrudničkih 70, ne planiram novu trudnoću... jedem ogromne količine UH i slatkiša i trebam pomoć. Dakle, sve gore opisano... ne može to biti jedna napolitanke, odmah ide pola kutije. I ne moraju uopće biti slatkiši, može i pola kruha s maslacem. U 23h.

    Imam 5 vrsta dana:
    1. Normalan dan verzija A: ustajem u 6.30 nakon par noćnih nacicavanja, spremam, razvozim, dođem na posao u 9, dođem po klince oko 18, doma oko 19... ujutro sam jela kruh i sir, na poslu za ručak naručim fino kuhano, ali obavezno s tijestom, rižom ili krumpirima, suzdrzavam se pa pojedem samo malo slatkiša kojih u uredu uvijek ima, oko 20h jedem neku večeru sa svime zdravime, ali i sa dosta UH. Zaspem oko 21.30 s djecom, ne jedem više ništa taj dan.

    2. Normalan dan verzija B: sve isto kao i gore samo sam umornija ili je veći stres oko nečega, pa svaki ovaj obrok gore poduplam, naročito slatkiše u uredu. I još ni ne zaspem s djecom, nego u 23h još malo jedem. Puno kruha.

    3. Dan s pretragama u bolnici: s djetetom sam u bolnici od 8 do 14/15h. I tad idem u ured od 15 do 20h. Cijeli dan sam “na pekari”, možda navečer pojedem nešto kuhano. S kruhom.

    4. Dan kad radim prekovremeno: u uredu sam od 9 do 20, pojedem kuhano, plus pola pekare i cijelu kutiju keksa.

    5. Vikend: ako smo doma ili na nekoj proslavi, druženju... jedem cijeli dan sve sto ima uz neki konstantni čudni glas u glavi “daj nemoj sad toliko jesti”. Ne jedem jedino u onim trenucima kad odvedem djecu na 2-3 sata van i nisam namjerno ništa ponijela. Sto u pravilu im nikada ništa ni ne nosim, npr. grickalice. Osim ako npr. nisu htjeli ništa ručati pa im ja ponesem ručak u park u zdjelici. Normalno, oni nisu gladni ni kasnije pa ja pojedem to u parku.

    Lastane, ima li mi pomoći? Tj. nakon ove životne priče, moje jedino pitanje je mogu li si ja pomoći samo s LCHF? Mogu zamisliti (jednom sam i probala) život bez slatkiša i kruha. Ali teško mi pada i sama pomisao da ne jedem voće i druge UH.
    Jedem ja i voća i povrća, i ribe, ne jedem ja samo junk. Ali nakon zdravog obroka uvijek ide i red nezdravog.

    Otkud da uopće krenem?

  25. #75
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Iz svega ovoga, vidim sljedeće probleme:
    Nenaspavana si, tijelo hoće energiju za radit. Najlakše je potegnuti za lošim UH (pod lošim mislim pekaru) da bi dobila gorivo za funkcionirati.
    Dakle, 9 godina ne spavaš kako treba i ne das tijelu odmor. To je prvi problem.
    Drugi vidim u nedostatku planiranja. Ponesi sebi obroke na posao da ne dolaziš u iskušenje.
    Navike koje nosiš iz djetinjstva su ti otezavajuca okolnost, ali si ih takođe svjesna što znači da ih možeš mjenjati.
    Ovo ti pišem jer sam ista takva.
    Baka me čuvala do 4 godine, i samo ću ti reći da sam prvi put u ratu, kad nismo imali šećera, probala voće izvornog okusa.
    Najdeblja budem u periodu dojenja, budim se noću, ujutro ustanem slomljena, i jedini način da se taj dan poguram jest slatko.

    Za početak izbaci pekaru i brze obroke, tijelo uvijek reaguje na promjenu, pa kakvu god. Onda počni nositi svoju hranu, uzine neka budu voće.
    Meni bi bilo žao sad početi sa nekim strogim LCHF kad znam da dolazi period voća (jagode, maline, kupine, trešnje, višnje, marelice )
    Razumijem da bi hranjenje po nekom principu tipa LCHF ti dalo sigurnost ali probaj prvo ovako.

  26. #76
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Hvala!

    Meni nisu problem glavni obroci. Ponesem kuhano od doma, i imamo stvarno kvalitetnu hranu na poslu kad naručujemo, ukusno je i nije junk. Meni je problem što ja nakon tog obroka želim još u pekaru ili po kutiju napolitanki. Taj dio me muci.

  27. #77
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    I ponijet ću brusnice, bademe, banane... ali slomit ću se kad tad za čokoladom. Ovisnost.

  28. #78
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Koliko vode pijes?

  29. #79
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ne pijem malo. Vise od litru sigurno. Možda 2 u danu. Ne znam točno, ali otprilike... 3-4 čaše na poslu po 3 deci. I popodne još 3-4 čaše po 2 deci.

  30. #80
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Ponesi čokoladu sa što većim postotkom kakaa. Ovisnicima kao što smo ti i ja, i ona će biti super ma koliko bila gorka

    Pitanje od Sirius je dobro, žedan organizam šalje signale da mu fali voda, a mi ga obično prvo nahranimo.

  31. #81
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Dovoljno će ti biti da naglo, radikalno i POTPUNO izbaciš sav junk (slatkiše, grickalice, pekara, indust. sokove) te kruh, tjesteninu, rižu i krumpir. A SVE ostalo jedi u količinama koliko god želiš. Npr. banana i šaka badema odlično utaže glad kad je frka na poslu.

  32. #82
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    I nalijevanje vodom (min. 2.5 litre dnevno) jako puni želudac pa je smanjena volja za jelom.

  33. #83
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Potpuno skidanje sa šećera meni uzrokuje veliku krizu tjedan dana, ali kad to pregrmiš, bude dalje bezbolno, nemaš potrebu za njim. Jedino što ne smiješ griješiti s onim "samo malo ću".

  34. #84
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    S troje male djece, jedno sa zdravstvenim problemima, još dojiš, slabo spavaš, zahtjevan posao s prekovremenima - ovo mi se stvarno ne čini kao dobro vrijeme za radikalne poteze.
    Moja je situacija na tvom tragu (minus jedno dijete, minus bolest, minus prekovremeni), a i prehrambene navike i kilaža su mi slične. I da sada opalim jedan ovakav režim kao što predlaže čokolada, no way, pukla bih i dobila pedalu na poslu i od muža.
    Dakle, x na j-lu i njene prijedloge.

  35. #85
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    E da, i podebljaj mesinu u tim zdravim obrocima, mene puno manje pita slatkog kad sam pojela dobar komad mesa.
    Tako da nije to kod tebe emocionalna potreba nego čisto energetska.

  36. #86
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Kruh ako je normalni PAN pek, dućan, mlinar je junk. U njemu nista dobro nema.
    onaj iz korice i bio bio je nešto bolji, ali ne kao svakodnevna opcija

  37. #87
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Argente, to ovisi kakav je "karakter". Ako se može savladati da dnevno u krizama pojede nekoliko kockica crne čokolade, onda može. Ali iz njenog pisanja shvatila sam da kad krene, ne zna stati, zato predlažem redukciju pekare, slatkog, junka, grupe kruh/tjestenina, ali ne i voća. Ako i stavi malo pirea/riže u tanjur neće se na njega navući kao i na kutiju keksa iz koje zna da neće uzeti samo par.

  38. #88
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Pogotovo ne kao doručak svaki dan.

    Svakodbevno tjestenina od bijelog brašna, bijela riža, to je onako kao otrov za organizam, te ako je to osnova ručka koliko kod to bilo frisko i ukusno skuhano, to nikako nije dobar ni zdrav obrok.

    ja mislim da je to osnovni problem.

    ta količina glutena, te brzih ugljikohidrata ti iscrpljuje organizam, štitnjaču, nadbubrežne žlijezde... i iscrpljuje ti energiju sto vidiš po tome, da svaki dan vise puta moraš uzeti slatko i to slatko koje je pri tom junk. Napolitanke, Milka čokolada i co je isto sto i smoki i slični junk.
    kroz to si došla u začarani spiralu i disbalans koji je teško prekinuti.
    svska ta tjestenina, riža, sve sa visokom glikemijskim indexom, naprosto traži slatko i to loše slatko.

    osim sto potpisujem čokoladu, dodala bih prijedlog:
    Zamjeni sve te tjestenine, kruhove, sa integralnom rižom, prosom, quinoom, polentom, zvaci svaki zalogaj 50 puta..
    isnova obroka ja povrće, povrće, povrće, na pari s malo maslinovog ulja, pečeno, kuhano, sirovo, malo riva, meso, integralne žitarice...orašasti plodovi, sjemenke...

    ps. Ti si jedna jako sposobna, nevjerovatno izdržljiva žena izvuci povišicu love i organiziraj da ti netko to skuha, ako se to ne može naručiti (recimo zrno, mada mislim da im novi kuhar kuha očajno)
    nadi nekog koje ćeš platiti da napravi za tjedan recimo nešto rižinih trokuta i sličnih ugljikohidrata koji će ti pokriti potrebu ta slatkim
    Posljednje uređivanje od seni : 05.05.2019. at 13:40

  39. #89
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    BB slažem se sa seni
    Problem je to
    Meni su UH svaki dan ubitačni
    Bolesna budem, doslovno
    Iako nemam neki višak, mada je meni i 5 kg više jednostavno višak, steže me, osjećam tu težinu u trbuhu, nisam energičnu kao bez njih
    Sad sam 64-5 na 174
    Meni previše
    Na 60 se osjećam taman
    Tjednoj užurbanosti doskočim tako da vikendom pripremim krekere od badema i lchf pogačice
    To mi je tjedni kruh
    Na posao obavezno nosim marendu - domaći pršut, slaninu, buđolu, uz kriške svježeg sira polutvrdog, avokado, kuhanu piletinu, kuhana jaja, krastavce, salatu, bademe plus krekere ako je slabije ostalo
    Pogačice s maslacom i kefir za doručak
    ili smoothie od avokada, malina, kokosovog ulja i badema
    Ili jaja s povrćem na fritaju plus kefir
    Ili jaja sa kobasicom i svježim sirom

    Ručak kući - juha/meso/riba/ povrće svježe/pečeno/kuhano, s niskim UH
    Danas npr. pljeskavica sa salatom od krastavaca i dresinga, za ostatak obitelji bit će i salata od leće i pomfrit, juha od tikvica na maslacu i češnjaku
    Navečer opet jedem ali ne nakon 6.
    Slatkiši ne, ponekad home made čokolada na bazi kakao/kokosovo ulje/bademi/med
    Ili bademi posuti medom
    Ali to baš kad zagusti, jer me ne traži.
    Kava i čaj bez šećera
    Jedem koliko god želim, dakle ne gladujem, to mi nikako nije opcija
    I vode pijem podosta jer ako sam dehidrirana to je koma, glavobolja, tjeskoba, vuče me da jedem šećere.
    Probaj 7 dana pa ćeš vidjeti odgovara li takav način prehrane...
    Ako ti trebaju kakvi recepti tu sam...

  40. #90
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ubit ćete me .
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 05.05.2019. at 14:05

  41. #91
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Nećemo, shvaćamo da ti je ritam jako zahtjevan, da nije ništa nego cicanje i nespavanje...
    Pokušaj organizirati obroke vikendom tako da nećeš posezati za junkom tijekom tjedna kad te uhvati manjak vremena/živaca
    Ja kad jedem tijesto, slatko, kruh začas sam u banani, ono u 15 dana se deformiram fizički i psihički. I samo mi se spava i sve je bljak
    Hrana stvarno utječe na raspoloženje i na cjelokupno stanje
    Kod mene barem
    I ne sviđam se sebi takva, to što nakratko uživam u takvoj hrani samo me dugoročno čini nesretnom.

  42. #92
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Hvala cure .

    Nije mi problem na poslu naručivati, imamo ok dobavljače... jako puno ljudi na poslu su vegetarijanci, vegani, ljudi koji ne jedu klasične UH svaki dan, i svakodnevno fino jedu iz dostave. Ja ih gledam, naručim slično ko oni, ali s krumpirima .

    Mislim da nije energija samo, naspavam se ja uglavnom, emocionalno je... evo jutros sam jela jaja i špek, kravlji sir, mini paradajz, jogurt i skroz malo kruha... uopće nisam gladna i prva dječja svađa nakon doručka - meni prva pomisao “napolitanke”. Bas sam pratila kroz jutro - svaka neka imalo stresna situacija, npr. mala se udari i place, ja želim pojest keks. Pa onda kad su neke stresnije situacije želim kutiju keksa naravno.

    Ok, shvacam. Hvala. Mislim da ne mogu od sutra bas krenuti, moram prvo istražiti opcije sto mi je dostupno, kad i gdje ću nabaviti i pripremati, ali moram krenuti. I da, ne pomaze meni kocka crne čokolade. Može, ali trebam i milku odmah iza toga. Moram drastično.

    Hvala za ponudu za recepte, znam da ima ovdje dosta lchf tema i recepata, naći ću da se ne ponavljate.

    Nego, zanima me... kad kao obavim to skidanje ovisnosti... smijem li nekad opet u životu pojesti pečene krumpire i tortu... finu, čokoladnu mousse...

  43. #93
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Meni je stres = kruh i putar.
    Jasno ne jedan komad.
    Nisam sigurna da li se to ikad moze promjeniti.
    Opcenito kruh friski mi je triger.
    I domaci kolaci .
    To bolje da i ne probam.
    Da li se moze to promjeniti? Ne znam. Ja nisam.
    U dobrim fazama moze . U losim tu i tamo ista prica. I tako u krug.
    Jedino sto ne jedem nocu . Ne pusim i ne pijem alkohol osim iznimno. Pa si mislim -moglo je i gore.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    BB suosjecam imam isti problem
    Maloprijen sam s listala milku dok sam pravila rucak
    Takodjer jedem puno peciva i slatkisa na poslu i nikako se pridobit da redovno nosim zdravoga

    Flopice mene zanimaju ovi krekeri od badema, imas li link na recept?

  45. #95
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Čekaj Sirius, želiš reći da nakon toliko vremena na lchf, ako zabrazdiš, opet se ne možeš zaustaviti na malo kruha i maslaca?

  46. #96
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Majola, ja sam jučer pojela komad torte na rođendanu. Danas nisam ništa od slatkiša. Jedem bademe dok kuham

  47. #97
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Čekaj Sirius, želiš reći da nakon toliko vremena na lchf, ako zabrazdiš, opet se ne možeš zaustaviti na malo kruha i maslaca?
    Davno sam bila na lchf. Prije mozda 5 godina.
    Prosle godine sam bila na reducinranoj prehrani propisanoj od nutricionistice. Prehrana je imala normalan unos ugljikohidrata, povremeni cak i kruh za dorucak. ( jednu snitu za amatere)
    Ali da , nisi izljecen nikad u potpunosti. Meni je kruh i domace pite i dalje okidac . I nikad ne stajem na jednom komadu.

  48. #98
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Bb u principu jedem jako zdravo.
    Na poslu nikad ne jedem nista od slatkog . Nikakvog. Samo svoju donesenu hranu.
    Ali tamo nemam emocionalnu potrebu za tim.
    Osim sto sam na poslu samo pola dana , tamo sam ujutro kad mi je razina energije visoka i na poslu nikad nemam potrebu stres neutralizirati hranom.
    Samo doma , kad se opustim, javlja mi se ta potreba.
    Ili kad se uzrujam.

  49. #99
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Nemam link
    Jednostavno je
    Samelješ oko 100 gr badema, i 50 gr sjemenki - chia/sezam/lan
    U to dodaš jedno jaje, oko deci maslinovog ulja, soli i sušeno bilje po želji, original ide mediteranski mix, ali ja stavim ponekad kadulju, ponekad ružmarin, majčina dušica, što se nađe.
    Po potrebi i malo vode, da se smjesa može fino razvaljati po masnom papiru.
    Na oko 0.5 cm debljine (ja to rukama radim)
    Zatim nožem napravim rešetku, tj. zarežem okomito i horizontalno tako da kad se ispeče mogu odlomiti na pravokutne komadiće
    U ugrijanu pećnicu 200 C oko 12-15 min, ovisi kakva je pećnica
    Kad se ohladi izlomim i spremim u staklenku.
    Posljednje uređivanje od flopica : 05.05.2019. at 15:20

  50. #100
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Razumijem sirius. Nema nam pomoći. .
    Ali za početak da to dovedem barem pod neku kontrolu.

    I da, kad spominjete stres, kao, jako mi je teško u životu pa razumljivo, pa možda neću uspjeti... ja sam tako jela i prije 20 godina kad bi imala ispit na faksu i ništa od ovih drugih životnih izazova. Tako da ništa od izgovora tog tipa “teško mi je”. Moram nešto napraviti jer sam previše ovisna. Ili jedem ili mislim na hranu.

    Za početak ću se pohvaliti da nisam pojela slatkiš puna 23 sata . Imam neke planove za sljedeci tjedan, pa ćemo vidjeti.

Stranica 2 od 12 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •