Stranica 1 od 12 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 594

Tema: Emocionalno jedenje /ovisnost o hrani

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno Emocionalno jedenje /ovisnost o hrani

    curke, znam da se sve veselite pozitivi ovdje, ali ja sad jednostgavno moram malo "zacmugat" o tome kak se borim sama sa sobom i valjda sa "šećernom ovisnošću"....
    sve ja kužim u teoriji (vježbanje, zdrava prehrana) ali evo - polako to kod mene ide...čim mi dođe neki stres oko posla ili nekih obaveza odma mi se uključi neki "unutarnji alarm" za slatko ili za krušnato
    baš se moram ono - svadit sama sa sobom, hoću li uzet nešto slatko ili neću ...hoći li pojest sad neku krišku više ili manje....
    ali ajd bar mi za bicikliranje ne nedostaje motivacije i sve si mi mislim - eto neki korak sam poduzela pa se tješim - ustrajat ću na tome pa ću ovu hranu zriktat nekako postupnije ...iako ,sad ozbiljno razmišljam - kad mi prođu ove neke brige oko posla još tjedan dana, ako se ovo ne promijeni u mojoj glavi onda ću morati neki ozbiljniji lchf odvalit pa da vidim

    a možda sam i preambiciozna....iako ne očekujem neke super rezultate, na brzinu, ipak me sad već jako jako zasmeta ovo neko robovanje hrani....a imala sam tako nekih odličnih par dana...slobodnih... točno sam osjećala koliko mi hrane treba i koliko mi nešto šteti....

    uh ja sve proživljavam u nekom filmskom stilu

    ps sad vidim post od sirius...izgleda da i ja tako nekako dva koraka vamo pa jedan ukrivo
    Posljednje uređivanje od Canaj : 22.08.2013. at 09:43

  2. #2
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Odradi 21 dan bez šećera (dakle IČEG slatkog na okus) i skinut ćeš se sa ovisnosti

  3. #3
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Odradi 21 dan bez šećera (dakle IČEG slatkog na okus) i skinut ćeš se sa ovisnosti
    21 dan?
    Ajd još malo o tome.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    134

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Odradi 21 dan bez šećera (dakle IČEG slatkog na okus) i skinut ćeš se sa ovisnosti
    U ovo sam se uvjerila na maminom primjeru. Ona je igrom slućaja prestala jesti slatko zbog neke operacije, i kasnije kad se nakon mjesec dana oporavila i mogla polako uvoditi i slatko u prehranu jednostavno više nije osjećala potrebu ni želju za čokoladom

    A što se tiće povezanosti prehrane u djetinjstvu i sada, kod mene uopće nema veze. I mene su (kao i cijelu moju generaciju) počeli dohranjivati s 3 mjeseca i isto sam do godine dana jela SVE, pa sam i sada svejedno mršava i nemam problema s prehranom.
    Puno je tu drugih različitih utjecaja i događaja oko nas.

  5. #5
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Odradi 21 dan bez šećera (dakle IČEG slatkog na okus) i skinut ćeš se sa ovisnosti
    Jel to podrazumjeva i bez voća, orašastih plodova...ili "samo" bez slakiša i bijelog šećera?

  6. #6
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Canaj probaj s orasastim plodovima, npr badem ili sa tamnom cokoladom u borbu. crna cokolada ti da secer, ali ne tako puno kao mlijecna.
    ne znam mozda ces reci lako je tebi pricati, ali ja sam oduvijek volila te crne, pa mi nije problem s njima zamjeniti mlijecnu.
    drugi desert koji ja trenutno jako volim i mlatim je da kupim jogurt i u njega stavim maline ili borovnice. hladno osvjezavajuce, a ipak slatko. jos ako stavim onaj grcki jogurt koji je masniji to mi dodje kao neki medjuobrok.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    ja ipak jučer nisam uspjela odvježbati.
    A što se tiče grupe, ja ne pripadam ni jednoj

  8. #8
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    21 dan?
    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ajd još malo o tome.
    Evo tona toga

    Poanta je da tijelu treba 21 dan da bi se odviklo od bilo čega, 21 je čarobna granica.
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 22.08.2013. at 10:01

  9. #9
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    fala cure,
    ali kod mene je nešt kompliciranije u pitanju, jer mogu ja i više dana bez kruha,bez čokolade , bez ovog onog i nisu mi problem te neke "zamjenske" namirnice..neko kratko vrijeme,.. i to vrijeme ja uopće ne "trpim" neko odricanje..iliti suzdržavanje....ali onda me ubije to kad sve bude sjajno a ja pokleknem iznenada i štajaznam najednom pojedem 4 mozartkugle... poludim najednom skroz
    tak da izgleda moram fakat uzet neki režim od više dana i to si strogo zacrtat.......
    a i ne bi ja dramila oko ove 4 mozartkugle od jučer (jer sam fakat poduzela hrpu drugih pozitivniji promjena) da sad ne osjećam jad i bijedu i bijes u isto vrijeme... i neku malodušnost - ono - ko da sam popila neku tabletu.....(a nije niti pms)
    morat ću se prestat osvrtat unatrag

  10. #10
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Canaj prvotno napisa Vidi poruku
    fala cure,
    ali kod mene je nešt kompliciranije u pitanju, jer mogu ja i više dana bez kruha,bez čokolade , bez ovog onog i nisu mi problem te neke "zamjenske" namirnice..neko kratko vrijeme,.. i to vrijeme ja uopće ne "trpim" neko odricanje..iliti suzdržavanje....ali onda me ubije to kad sve bude sjajno a ja pokleknem iznenada i štajaznam najednom pojedem 4 mozartkugle... poludim najednom skroz
    tak da izgleda moram fakat uzet neki režim od više dana i to si strogo zacrtat.......
    a i ne bi ja dramila oko ove 4 mozartkugle od jučer (jer sam fakat poduzela hrpu drugih pozitivniji promjena) da sad ne osjećam jad i bijedu i bijes u isto vrijeme... i neku malodušnost - ono - ko da sam popila neku tabletu.....(a nije niti pms)
    morat ću se prestat osvrtat unatrag
    Za početak odradi taj sugar detox, da si smanjiš te napadaje "ludila" za slatkim.

    A onda kad ti se poslije dogode, ili uzmi neku namirnicu koja je vrlo ok a slatka je (npr datulje ili mousse od banane/avokada itd) ili pojedi taj junk što ti se jede ali svjesno to napravi - uživaj u njemu, nemoj osjećati grižnju savjesti poslije i osvijesti si da je to bilo tada i da nije uobičajena praksa.
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 22.08.2013. at 10:07

  11. #11
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Canaj prvotno napisa Vidi poruku
    fala cure,
    ali kod mene je nešt kompliciranije u pitanju, jer mogu ja i više dana bez kruha,bez čokolade , bez ovog onog i nisu mi problem te neke "zamjenske" namirnice..neko kratko vrijeme,.. i to vrijeme ja uopće ne "trpim" neko odricanje..iliti suzdržavanje....ali onda me ubije to kad sve bude sjajno a ja pokleknem iznenada i štajaznam najednom pojedem 4 mozartkugle... poludim najednom skroz
    tak da izgleda moram fakat uzet neki režim od više dana i to si strogo zacrtat.......
    a i ne bi ja dramila oko ove 4 mozartkugle od jučer (jer sam fakat poduzela hrpu drugih pozitivniji promjena) da sad ne osjećam jad i bijedu i bijes u isto vrijeme... i neku malodušnost - ono - ko da sam popila neku tabletu.....(a nije niti pms)
    morat ću se prestat osvrtat unatrag
    Sve sam ti natipkala gore.
    ali jos nešto ...ja sam se odlučila ne zdrerati ako imam los dan pa se natrpam sa skrobom ( da , dan- jer ako krenem tada to bude cijeli dan), samo odmahnem rukom i bez emocija ( to je vazno!) drugi dan sam na pravom putu . Ne unositi emocije u hranu , to je vazno!
    sto se tiče slatkisa, meni su u toj fazi slatkisi bili crna cokolada , slag posipan kakaom ili cimetm , ili kakao bez ikakvih zasladivaca.

  12. #12
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    moja sestra je takav emocionalni jelac. ona kad je pod stresom u stanju je progutati sulude količine hrane. naravno totalnog junka. ja nisam mogla vjerovati kad sam vidjela o kojim se količinama radi. nakon takvih razdoblja jako pazi na prehranu, odnosno radikalno smanjuje unos bilo čega. što za rezultat ima stalno fluktuiranje u težini do 10 kilograma. još je mlada pa ne osjeća posljedice, ali to je stvarno loše po organizam.
    osobno, pod stresom potpuno gubim apetit. ali slažem se da uh vuku na još. ja recimo nikad ne kupujem kekse i velika pakovanja slatkog. jer ako ih nakon ručka krenem jesti nastavit ću dok se ne pretrpam. pa ako kupujem slatko kupim jedan sladoled ili malu čokoladicu.

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    moja sestra je takav emocionalni jelac. ona kad je pod stresom u stanju je progutati sulude količine hrane. naravno totalnog junka. ja nisam mogla vjerovati kad sam vidjela o kojim se količinama radi. nakon takvih razdoblja jako pazi na prehranu, odnosno radikalno smanjuje unos bilo čega. što za rezultat ima stalno fluktuiranje u težini do 10 kilograma. još je mlada pa ne osjeća posljedice, ali to je stvarno loše po organizam.
    osobno, pod stresom potpuno gubim apetit. ali slažem se da uh vuku na još. ja recimo nikad ne kupujem kekse i velika pakovanja slatkog. jer ako ih nakon ručka krenem jesti nastavit ću dok se ne pretrpam. pa ako kupujem slatko kupim jedan sladoled ili malu čokoladicu.
    Ne moraš imati keksa ili čokolade kad si emocionalni izjelica. Mozes pojesti ogromne količine žitarica sa mlijekom , kruh putar pekmez , nekoliko tanjura griza na mijeku , jogurt sa pekmezom ...Svašta , ne mora biti iz pakiranja. Moze biti i vise manje zdrava hrana , ali velike količine bez mjere i osjećaja . Kako neki pod stresom gube apetit drugi ga dobiju .

  14. #14
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne moraš imati keksa ili čokolade kad si emocionalni izjelica. Mozes pojesti ogromne količine žitarica sa mlijekom , kruh putar pekmez , nekoliko tanjura griza na mijeku , jogurt sa pekmezom ...Svašta , ne mora biti iz pakiranja. Moze biti i vise manje zdrava hrana , ali velike količine bez mjere i osjećaja . Kako neki pod stresom gube apetit drugi ga dobiju .
    joj da, to je točno

  15. #15
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    dakle zaključak - mozart kugle su otrovne ko gljive ludare i neći ih više niti pogledat...

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Canaj prvotno napisa Vidi poruku
    curke, znam da se sve veselite pozitivi ovdje, ali ja sad jednostgavno moram malo "zacmugat" o tome kak se borim sama sa sobom i valjda sa "šećernom ovisnošću"....
    sve ja kužim u teoriji (vježbanje, zdrava prehrana) ali evo - polako to kod mene ide...čim mi dođe neki stres oko posla ili nekih obaveza odma mi se uključi neki "unutarnji alarm" za slatko ili za krušnato
    baš se moram ono - svadit sama sa sobom, hoću li uzet nešto slatko ili neću ...hoći li pojest sad neku krišku više ili manje....
    ali ajd bar mi za bicikliranje ne nedostaje motivacije i sve si mi mislim - eto neki korak sam poduzela pa se tješim - ustrajat ću na tome pa ću ovu hranu zriktat nekako postupnije ...iako ,sad ozbiljno razmišljam - kad mi prođu ove neke brige oko posla još tjedan dana, ako se ovo ne promijeni u mojoj glavi onda ću morati neki ozbiljniji lchf odvalit pa da vidim

    a možda sam i preambiciozna....iako ne očekujem neke super rezultate, na brzinu, ipak me sad već jako jako zasmeta ovo neko robovanje hrani....a imala sam tako nekih odličnih par dana...slobodnih... točno sam osjećala koliko mi hrane treba i koliko mi nešto šteti....

    uh ja sve proživljavam u nekom filmskom stilu

    ps sad vidim post od sirius...izgleda da i ja tako nekako dva koraka vamo pa jedan ukrivo
    dakle javlja ti se jedna ovisnica o ugljikohidratima i ( lijecena) emocionalna izjelica.
    prvo , to su dvije različite stvari . Uspjela sam prvu staviti pod kontrolu , a druge sam se riješila .

    dakle , moja priča ide ovako.
    U mom životu stresova kao u priči sve je dostiglo neki vrhunac kad sam saznala u trudnoći da će mi kcer biti rođena sa srcanom greskom . U njezinoj prvoj godini dvije operacije u inozemstvu , i moj tata koji umire od karcinoma. I onda stres , čekanje da kcer pošalju na treću ( zadnju planiranu operaciju )u dobi od 2,5 godine
    Osim toga kod kuće imam starije dijete sa adhd-om koje je bilo krenulo u školu i odbija sve školske obaveze , a ja moram raditi svakodnevno sa njim.
    nakon kcerkine zadnje operacije dostizem vjerojatno maksimaln broj kila koje sam ikad imala osim u trudnoći , skoro 80 .
    Jer kod mene se izmjenjuju periodi stresa kad se trpam ugljikohidratima , i periodi kad se kontroliram vise manje .
    ali i u tim dobrim periodima , ako bi mi starije dijete diglo tlak kad je odijalo obaveze ( a to je bilo gotovo svaki dan) odmah sam se bacila na skrob i šećer . Kao sto se netko baca na cugu i cigaretu. Isto , potpuno isto.

    i da skratim , nakon sto sam odlučila reci dosta , krenula sam na LCHF . Na početku bez trunke voća i bez orasastih plodova. I to me je vuklo , na - jos. Kad sam prešla na takvu prehranu , točno sam mogla prepoznati emocionalnu potrebu za skrobom i secerom , bila je potpuno jasna. Ali kako nisam konzumirala tu hranu , biokemiska ovisnost vise nije bila tu.
    i točno sam mogla raspoznati te dvije stvari. Koje su povezane, ali ako izbacis jednu nakon nekog vremena druga će nestati. Meni je trebalo oko 3 mjeseca da promjenim obrazac ponašanja , tj. da prepoznam emocionalne okidace . Ali ja nisam hranila vise hranom ( nikakvom!) tu emocionalnu potrebu za nečim i ona je nestala.
    sto se tiče ovisnosti o ugljikohidratima , ona nije nestala . Odnosno , nema je dok nema ugljikohidrata i secera u blizini, kad su tu - nemam mjere ako krenem. Ne stajem na jednom pecivu , kolaču ili komadu voća . I tom dijelu trebam jos raditi, ne znam da li ću u tom području ikad postići - zen.

  17. #17
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    sto se tiče ovisnosti o ugljikohidratima , ona nije nestala . Odnosno , nema je dok nema ugljikohidrata i secera u blizini, kad su tu - nemam mjere ako krenem. Ne stajem na jednom pecivu , kolaču ili komadu voća . I tom dijelu trebam jos raditi, ne znam da li ću u tom području ikad postići - zen.
    Ja koja se ne smatram ovisnom o ikakvoj hrani, kad je UH u pitanju ako krenem jesti zaista se teško zaustavljam, ta hrana jednostavno vuče na još...

  18. #18
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Odnosno , nema je dok nema ugljikohidrata i secera u blizini, kad su tu - nemam mjere ako krenem. Ne stajem na jednom pecivu , kolaču ili komadu voća . I tom dijelu trebam jos raditi, ne znam da li ću u tom području ikad postići - zen.
    Dakle... ne isplati se trudti, jednom junkie - uvijek junkie.
    Šalim se... naravno da se isplati... opisujem sebe u gornjoj rečenici. Morati ću proučiti 21 dan linkove.... ja sam sama više puta prošla neki period apstinencije... ali kažem, jednom junkie...

    No... moj problem je što često uopće ne primjećujem da jedem...
    Dok je Shjehuljica bila mala, čula sam se s jednom frendicom par puta dnevno... i nakon nekog vremena mi je rekla "uvijek nešto jedeš"... keks simo, čoksa tamo, malo voća jer je zdravo, pa lješnjak ili bade i tako stalno... a kad sam počela raditi sam opet počela jesti u kantini..iako s etrudim nositi svoj ručak... a kantina nudi red prženog u dubokoj masnoći i red prženog u malo masnoće... i neukuno je, pa si moram popraviti okus s napolitankama nakon ručka.

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle... ne isplati se trudti, jednom junkie - uvijek junkie.
    Šalim se... naravno da se isplati... opisujem sebe u gornjoj rečenici. Morati ću proučiti 21 dan linkove.... ja sam sama više puta prošla neki period apstinencije... ali kažem, jednom junkie...

    No... moj problem je što često uopće ne primjećujem da jedem...
    Dok je Shjehuljica bila mala, čula sam se s jednom frendicom par puta dnevno... i nakon nekog vremena mi je rekla "uvijek nešto jedeš"... keks simo, čoksa tamo, malo voća jer je zdravo, pa lješnjak ili bade i tako stalno... a kad sam počela raditi sam opet počela jesti u kantini..iako s etrudim nositi svoj ručak... a kantina nudi red prženog u dubokoj masnoći i red prženog u malo masnoće... i neukuno je, pa si moram popraviti okus s napolitankama nakon ručka.
    Sto da ti kažem? Napolitanke poprave svaki ručak ! :D
    da li se moze steći kontrola pa stati na jednoj napolitanki ? Ne znam.
    Jos nisam uspjela. Kod mene je ili ništa , ili pola - kutije.

  20. #20
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sto da ti kažem? Napolitanke poprave svaki ručak ! :D
    da li se moze steći kontrola pa stati na jednoj napolitanki ? Ne znam.
    Jos nisam uspjela. Kod mene je ili ništa , ili pola - kutije.
    Drago mi je da me razumiješ... i to još na ovoj temi!

    Sad sam se sjetila moje lanjske teme http://forum.roda.hr/threads/77363-%...-ga-pobijediti

  21. #21
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    uh....
    ako se danas pitam "kako sam ikada mogla piti cocacolu", a sad ju nisam liznula goooooooodinama onda ću valjda i sve ovo....
    fala još jednom.......

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    sirius, jako si lijepo ovo napisala i ja sam imala obje "bolesti", ali su pod kontrolom.

    junk više ne jedem pa ne dolazim u situacije da na njega navalim, ali jučer sam recimo pojela kilu smokvi

    ali primijetila sam, nakon takvih UH epizoda, idući dan ili par dana mi ništa slatko nije na pameti

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    canaj potpuno te razumijem u istoj sam situaciji. ne uspijem vjezbat u zadnje vrijeme, ali citam ovdje redovno i to me drzi. Nemogu izbacit potpuno slatko, ali sam dosta promjenila prehranu i smanjila pogotovo to prejedanje slatkisima, kile idu pomalo dolje jos kad ozbiljno krenem sa vjezbanjem, gdje ce mi biti kraj

  24. #24
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    i jos nesto kao pomoc pri stresu i prejedanju.
    ja volim caj, pijem ga dosta, u danasnje vrijeme mozete naci neki koji vas opusti i pomogne. mislim, ima biljaka razno raznih, a ne izazivaju sve ovisnost . pa umjesto keksa na poslu salicu caja, naravno podrazumjeva se da u njega ne tunkate keks

  25. #25
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    i jos nesto kao pomoc pri stresu i prejedanju.
    ja volim caj, pijem ga dosta, u danasnje vrijeme mozete naci neki koji vas opusti i pomogne. mislim, ima biljaka razno raznih, a ne izazivaju sve ovisnost . pa umjesto keksa na poslu salicu caja, naravno podrazumjeva se da u njega ne tunkate keks
    Koga ti muljas ? Nije to isto! Da si rakiju nudila , hajde nekako, ali čaj ... ( :sa napolitanke na sljivu : )
    Posljednje uređivanje od sirius : 22.08.2013. at 10:53

  26. #26
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Koga ti muljas ? Nije to isto! Da si rakiju nudila , hajde nekako, ali čaj ... ( :sa napolitanke na sljivu : )
    cuj nije ugljikohidrat a to je bila tema, OH skupine su mnogim ljudima drage, i ispada da izazivaju grde ovsnosti

  27. #27
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Mislim da ću morati napraviti novu temu iz postova o izjelicama...
    to pišem da ne zaboravim.

  28. #28
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    istina je ... škrob vuče na još!
    i ja sam emocionalni jelac i zato i jesam tu gdje jesam!
    ali sad sam veliki korak napravila samim time što to više ne kupujem. do sada sam lagala samu sebe i kupovala pod izlikom da imam malo dijete, pa moram imati i nešto grickalica/slatkiša u kući. i onda skužim da moja ćupi to uopće ne jede...kupovala sam jumbo pakiranja smokija i čipsa ... i onda me ona jednom u dva tjedna pita, navečer u krevetu da joj dam malo smokića. pa joj ja održim predavanje kako to ne možemo jesti prije spavanja niti u krevetu i kako to uopće nije zdravo i da je to samo za ponekad. i ona razumno kaže aha, okrene se na drugu stranu i zaspi... a ja priček još par minuta i otvorim taj isti smoki i smažem sve do zadnjeg ... jer baš mi je bio težak dan!
    i shvatila sam da dok god imam toga u kući neće biti kraja .. pojesti ću ga kad tad!
    i odlučila sam da više neću kupovati pa i ne kupujem ... i konačno je mir!
    a ako se ćupi zaželi kakve gluposti (što su stvarno rijetke situacije) blizu mi je dućan za kakvo mini pakiranje ... a dijete je ionako najsretnije sa žvakom (koja meni naravno uopće ne spada u kategoriju slatkiša)

  29. #29
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Evo me s ručka. I čokoladne tortice za popraviti okus.

    I pričam s kolegom o ovisnosti o ugljikohidratima... a kaže on da to nije ovisnost, već jednostavno pamćenje vrste... onaj tko je u prošlosti mogao pojesti cijelu teglu meda, a da ne povrati imao je veće šanse da preživi...

    Ajd sad mi je lakše, nisam ja kriva.

  30. #30
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Evo me s ručka. I čokoladne tortice za popraviti okus.

    I pričam s kolegom o ovisnosti o ugljikohidratima... a kaže on da to nije ovisnost, već jednostavno pamćenje vrste... onaj tko je u prošlosti mogao pojesti cijelu teglu meda, a da ne povrati imao je veće šanse da preživi...

    Ajd sad mi je lakše, nisam ja kriva.
    To je genetski posloženo, samo što se u prirodi ne mogu naći tolike količine UH koliko ih mi sad dobivamo procesiranjem, a mozak nam je zaglavio u onom vremenu...

  31. #31
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    To je genetski posloženo, samo što se u prirodi ne mogu naći tolike količine UH koliko ih mi sad dobivamo procesiranjem, a mozak nam je zaglavio u onom vremenu...
    Yap. Niti se gibamo niti radimo fizički kao u onom vremenu.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 22.08.2013. at 12:11

  32. #32
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    ufffff što ste načele i tjerate me na pisanje a trebam nešt drugo radit.

    eto i mene u klubu ovisnika o hrani. i zapravo to nije zezancija. i čak mislim da nema veze ni sa teglom meda.

    meni donekle pomaže racionalizacija i neka eventualna prevencija ili barem preventivne mjere za umanjenje štete.

    sad ću racionalizirat

    što god da nas natjera na posezanje za hranom dolazi iz nekakvog stresa kojeg ne završavamo i iz naučenog mehanizma da hrana pomaže.
    kada smo u situaciji stresa (posao, bolest, obitelj, bilo, bilo što i krajnje individualno) ulazimo u 'fight or run' mod rada. u tim trenucima naš organizam ne želi hranu. sva energija čuva se za fight or run i to nam je nekad davno služilo ne bi li pobjegli medvjedu. nekad davno, nas bi ili medvjed pojeo pa bi nam bilo svejedno za večeru ili bi mu pobjegli. ako bi pobjegli mi bi osjetili navalu endorfina i ostalih fina koji su odlični koji nas nose u nebesa. pa čak i ako bi ostali bez večere ne bi bilo frke, mogli bi mirno spavat.
    danas nas pravi medvjedi ne love.
    ako se pokušamo sjetiti situacija koje nas prirodno bacaju u te vode endorfina i ostalih tu bi se našao porod, dojenje, sex. ja obožavam rađat. osjećaj nakon (kad sve ide po špagici) je wow. iako bi bila budna puuuuno sati prije poroda ja još barem 12 sati nisam mogla spavat, jest, ok može al koga briga (iako sam bila u stanju vola pojest). na svu sreću nisam razvila ovisnost.
    dojenje je isto recimo interesantno (pišem jer ovdje ima dosta i dojilica) jer bez barem sekunde opuštenosti nema let downa. i imala sam nekoliko epizoda u dojilačkom stažu kada sam bila toliko nervozna da bi uzela dijete iz igre i stavila ga u krilo ne bi li tražilo podoj pa da se ja krenem opuštat. to je zapravo obrnuti proces gdje uzimamo situaciju za koju mozak već zna i izrutiniran je da pruži odgovarajući, u ovom slučaju opuštajući, doživljaj. jesam spomenula i sex? što mi je to trebalo, ali da, sličnu situaciju možemo izvest i sa sexom. iako je za njega potrebna opuštenost, bilo je par puta da sam bila toliko ljuta i isfrustrirana da je MM nastradao (uvijet je da nisam ljuta na MM).

    e sad, što se tiće hrane. ona se nađe kao zgodan, lagan, dostupan način za doć do opuštenosti.
    znači, mi cijeli dan bježimo od 'medvjeda' i problem je što taj bjeg ne završava. stalno smo u 'fight or run' modu. mi nisamo za to napravljeni i to treba prekinut. ili nas treba pojest ili treba doć do pravih hormona.
    kada je dan napet i konačno završi, ja sam strgana. i obično spavam od 21 sat iako legnem oko 23. ova 2 sata gledam i hodam ali sam niš koristi. i bez obzira na to, ja ne mogu zaspat ukoliko se ne opustim. treba mi nešto. hrana je pri ruci. i ne treba niti bit čokolada, keks. može i šnicla. 3 šnicle. daj šta daš. samo da me nešto smiri i da mi mozak odluta i da stane više taj medvjed i ode spavat. u jutro će se opet probudit. al daj da stane barem malo. da ja mogu ići spavat.
    za hranu smo naučili mozak, od malih nogu, da izaziva opuštenost i zapravo sa njome obrćemo proces. one moje LD i sex metode (neke metode ćete se sjetit). i kad krenemo jesti, počnemo se opuštat i mičemo se iz 'fight or run' moda rada. i možemo ići spavat. i sutra ispočetka.

    netko će popit 'čašu' vina, netko zapalit cigaretu, netko i nešto gore. nezgodno sa svime, pa i hranom, što često treba sve više i više da bi 'fight or run' stao jer pravi problem i ne prestaje. odlično je kad rješimo probleme. tada se isto osjećamo lakše i bolje. od svega toga hrana se ne smtra štetnom i društveno je općeprihvaćena i ne zamaramo se toliko sa takvim obrascima ponašanja. još kada hranom 'rješavamo' i druge probleme koji nisu nužno vezani uz dnevnu dozu stresa onda i tu imamo problem.

    kako će nas 'medvjedi' i dalje loviti iz dana u dan. neki dan više, neki manje. za one teške probleme treba tražit psihološku pomoć ukoliko se zapetljamo u toj petlji. za svakodnevne stresove rješenje je pronać način koji će nam izazvat pozitivne osjećaje ali da nam i ne nanosi štetu.

    spajalica je spomenula čaj - neke opušta i dobro je. nju kalilica, mene metlica (a ni onaj đumbir/lim trava nije bila loša) i mam nam je lakše.
    ovdje smo na topicu vježbanja - vježbanje isto opušta, diže razinu endorfina i da, bude nam bolje nakon. e sad hoćemo li u 23 sata štancat marince, nisam sigurna. ali sad kad sam sve ovo napisala mogla bih barem jednom probat.
    kažu da je masaža dobra. nemam pojima. tražim je od MM samo kad me negdje nešto boli. a na ove profi ne idem. opet u 23 sata, ne znam kud bih ošla. al zato ja volim češkanje po leđima. i ako je MM budan opet zna neki put nastradat. zbog češkanja, jel. i nema te čokolade koju bi prije odabrala.
    neke vole plesat. i ja tu i tamo ali ne u te svrhe. al znam da ovdje ima nekih koje vole plesat.
    nemam pojima. sigurno ima još nešto.

    (manikura. samo mi nemojte spominjat manikuru. ako ima nešto što me živcira, a trebalo bi kao biti za gušt, to je manikura. u 23 sata pogotovo)
    i sjetilo me. shopping se zna koristiti u slične svrhe ko i hrana i sa potrošačkim načinom života, nažalost, sve je više opće prihvaćeno i zna napraviti velike probleme. još kad se kupuje hrana. totalna pi.darija.

    eto, idem sad bit dalje korisna. potrošila sam slova za ovaj tjedan pa možete odahnut.
    možda se netko i okoristi ovom racionalizacijom

  33. #33
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Inesica prvotno napisa Vidi poruku
    ufffff što ste načele i tjerate me na pisanje a trebam nešt drugo radit.

    eto i mene u klubu ovisnika o hrani. i zapravo to nije zezancija. i čak mislim da nema veze ni sa teglom meda.

    meni donekle pomaže racionalizacija i neka eventualna prevencija ili barem preventivne mjere za umanjenje štete.

    sad ću racionalizirat

    što god da nas natjera na posezanje za hranom dolazi iz nekakvog stresa kojeg ne završavamo i iz naučenog mehanizma da hrana pomaže.
    kada smo u situaciji stresa (posao, bolest, obitelj, bilo, bilo što i krajnje individualno) ulazimo u 'fight or run' mod rada. u tim trenucima naš organizam ne želi hranu. sva energija čuva se za fight or run i to nam je nekad davno služilo ne bi li pobjegli medvjedu. nekad davno, nas bi ili medvjed pojeo pa bi nam bilo svejedno za večeru ili bi mu pobjegli. ako bi pobjegli mi bi osjetili navalu endorfina i ostalih fina koji su odlični koji nas nose u nebesa. pa čak i ako bi ostali bez večere ne bi bilo frke, mogli bi mirno spavat.
    danas nas pravi medvjedi ne love.
    ako se pokušamo sjetiti situacija koje nas prirodno bacaju u te vode endorfina i ostalih tu bi se našao porod, dojenje, sex. ja obožavam rađat. osjećaj nakon (kad sve ide po špagici) je wow. iako bi bila budna puuuuno sati prije poroda ja još barem 12 sati nisam mogla spavat, jest, ok može al koga briga (iako sam bila u stanju vola pojest). na svu sreću nisam razvila ovisnost.
    dojenje je isto recimo interesantno (pišem jer ovdje ima dosta i dojilica) jer bez barem sekunde opuštenosti nema let downa. i imala sam nekoliko epizoda u dojilačkom stažu kada sam bila toliko nervozna da bi uzela dijete iz igre i stavila ga u krilo ne bi li tražilo podoj pa da se ja krenem opuštat. to je zapravo obrnuti proces gdje uzimamo situaciju za koju mozak već zna i izrutiniran je da pruži odgovarajući, u ovom slučaju opuštajući, doživljaj. jesam spomenula i sex? što mi je to trebalo, ali da, sličnu situaciju možemo izvest i sa sexom. iako je za njega potrebna opuštenost, bilo je par puta da sam bila toliko ljuta i isfrustrirana da je MM nastradao (uvijet je da nisam ljuta na MM).

    e sad, što se tiće hrane. ona se nađe kao zgodan, lagan, dostupan način za doć do opuštenosti.
    znači, mi cijeli dan bježimo od 'medvjeda' i problem je što taj bjeg ne završava. stalno smo u 'fight or run' modu. mi nisamo za to napravljeni i to treba prekinut. ili nas treba pojest ili treba doć do pravih hormona.
    kada je dan napet i konačno završi, ja sam strgana. i obično spavam od 21 sat iako legnem oko 23. ova 2 sata gledam i hodam ali sam niš koristi. i bez obzira na to, ja ne mogu zaspat ukoliko se ne opustim. treba mi nešto. hrana je pri ruci. i ne treba niti bit čokolada, keks. može i šnicla. 3 šnicle. daj šta daš. samo da me nešto smiri i da mi mozak odluta i da stane više taj medvjed i ode spavat. u jutro će se opet probudit. al daj da stane barem malo. da ja mogu ići spavat.
    za hranu smo naučili mozak, od malih nogu, da izaziva opuštenost i zapravo sa njome obrćemo proces. one moje LD i sex metode (neke metode ćete se sjetit). i kad krenemo jesti, počnemo se opuštat i mičemo se iz 'fight or run' moda rada. i možemo ići spavat. i sutra ispočetka.

    netko će popit 'čašu' vina, netko zapalit cigaretu, netko i nešto gore. nezgodno sa svime, pa i hranom, što često treba sve više i više da bi 'fight or run' stao jer pravi problem i ne prestaje. odlično je kad rješimo probleme. tada se isto osjećamo lakše i bolje. od svega toga hrana se ne smtra štetnom i društveno je općeprihvaćena i ne zamaramo se toliko sa takvim obrascima ponašanja. još kada hranom 'rješavamo' i druge probleme koji nisu nužno vezani uz dnevnu dozu stresa onda i tu imamo problem.

    kako će nas 'medvjedi' i dalje loviti iz dana u dan. neki dan više, neki manje. za one teške probleme treba tražit psihološku pomoć ukoliko se zapetljamo u toj petlji. za svakodnevne stresove rješenje je pronać način koji će nam izazvat pozitivne osjećaje ali da nam i ne nanosi štetu.

    spajalica je spomenula čaj - neke opušta i dobro je. nju kalilica, mene metlica (a ni onaj đumbir/lim trava nije bila loša) i mam nam je lakše.
    ovdje smo na topicu vježbanja - vježbanje isto opušta, diže razinu endorfina i da, bude nam bolje nakon. e sad hoćemo li u 23 sata štancat marince, nisam sigurna. ali sad kad sam sve ovo napisala mogla bih barem jednom probat.
    kažu da je masaža dobra. nemam pojima. tražim je od MM samo kad me negdje nešto boli. a na ove profi ne idem. opet u 23 sata, ne znam kud bih ošla. al zato ja volim češkanje po leđima. i ako je MM budan opet zna neki put nastradat. zbog češkanja, jel. i nema te čokolade koju bi prije odabrala.
    neke vole plesat. i ja tu i tamo ali ne u te svrhe. al znam da ovdje ima nekih koje vole plesat.
    nemam pojima. sigurno ima još nešto.

    (manikura. samo mi nemojte spominjat manikuru. ako ima nešto što me živcira, a trebalo bi kao biti za gušt, to je manikura. u 23 sata pogotovo)
    i sjetilo me. shopping se zna koristiti u slične svrhe ko i hrana i sa potrošačkim načinom života, nažalost, sve je više opće prihvaćeno i zna napraviti velike probleme. još kad se kupuje hrana. totalna pi.darija.

    eto, idem sad bit dalje korisna. potrošila sam slova za ovaj tjedan pa možete odahnut.
    možda se netko i okoristi ovom racionalizacijom


    Zgodna i pametna... pa di ćeš bolje kombinacije.

  34. #34
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Na prvoj stranici ove teme je jedan post iz 2013. Jako mi se sviđa to objašnjenje “hrana=opuštenost”. MM nekad zna reći “teško je kad je hrana jedino što imaš, odreći se još i nje”. Ovaj post opisuje kako treba naći nešto drugo, da ne bude hrana “jedino što imaš”.

    Trenutno nisam u nekoj velikoj stresnoj fazi, i na poslu se lakše diše nakon napetih 5 mjeseci, pa mi u ovom trenutku ne pada preteško borit se s nejedenjem slatkog/pekare... ali sinoć sam ih nekog razloga baš jako žudila za biskvitom (omiljena kombinacija šećer i brašno ). Baš me držalo da ću pojesti “samo da otpustim stres”. Čak sam si rekla “pa pojedi, nije strašno”, ali kako nisam imala doma ništa biskvitasto, a nisam jako htjela ništa drugo od slatkisa koje imam doma, prevarila sam se ostacima s tanjura od djece (piletina i kuhani krumpir) i bananom, i tek sam tada osjetila to opuštanje i mogla ići spavati. Prije toga sam pojela sir i masno vrhnje, ali baš je ova kombinacija krumpir + banana bila to.
    E sad sam se podsjetila ovim postom dolje da sam si trebala skuhati čaj, ići vježbati ili se seksat .

    Ovo što pišu sasa i seni, vjerujem da zvuci kao ubijanje u pojam, ali bojim se da nema druge, i da je to stvarno “oš/neš”. Osvijesti i kreni, ili ništa.

    Ja bih najradije da mogu ostat poguzija s 5-10 kg viska koje mi ne smetaju, ali kad neće stati na 5-10, nego ide na 20... pa bi vjerojatno moglo i na 30...


    Citiraj Inesica prvotno napisa Vidi poruku
    ufffff što ste načele i tjerate me na pisanje a trebam nešt drugo radit.

    eto i mene u klubu ovisnika o hrani. i zapravo to nije zezancija. i čak mislim da nema veze ni sa teglom meda.

    meni donekle pomaže racionalizacija i neka eventualna prevencija ili barem preventivne mjere za umanjenje štete.

    sad ću racionalizirat

    što god da nas natjera na posezanje za hranom dolazi iz nekakvog stresa kojeg ne završavamo i iz naučenog mehanizma da hrana pomaže.
    kada smo u situaciji stresa (posao, bolest, obitelj, bilo, bilo što i krajnje individualno) ulazimo u 'fight or run' mod rada. u tim trenucima naš organizam ne želi hranu. sva energija čuva se za fight or run i to nam je nekad davno služilo ne bi li pobjegli medvjedu. nekad davno, nas bi ili medvjed pojeo pa bi nam bilo svejedno za večeru ili bi mu pobjegli. ako bi pobjegli mi bi osjetili navalu endorfina i ostalih fina koji su odlični koji nas nose u nebesa. pa čak i ako bi ostali bez večere ne bi bilo frke, mogli bi mirno spavat.
    danas nas pravi medvjedi ne love.
    ako se pokušamo sjetiti situacija koje nas prirodno bacaju u te vode endorfina i ostalih tu bi se našao porod, dojenje, sex. ja obožavam rađat. osjećaj nakon (kad sve ide po špagici) je wow. iako bi bila budna puuuuno sati prije poroda ja još barem 12 sati nisam mogla spavat, jest, ok može al koga briga (iako sam bila u stanju vola pojest). na svu sreću nisam razvila ovisnost.
    dojenje je isto recimo interesantno (pišem jer ovdje ima dosta i dojilica) jer bez barem sekunde opuštenosti nema let downa. i imala sam nekoliko epizoda u dojilačkom stažu kada sam bila toliko nervozna da bi uzela dijete iz igre i stavila ga u krilo ne bi li tražilo podoj pa da se ja krenem opuštat. to je zapravo obrnuti proces gdje uzimamo situaciju za koju mozak već zna i izrutiniran je da pruži odgovarajući, u ovom slučaju opuštajući, doživljaj. jesam spomenula i sex? što mi je to trebalo, ali da, sličnu situaciju možemo izvest i sa sexom. iako je za njega potrebna opuštenost, bilo je par puta da sam bila toliko ljuta i isfrustrirana da je MM nastradao (uvijet je da nisam ljuta na MM).

    e sad, što se tiće hrane. ona se nađe kao zgodan, lagan, dostupan način za doć do opuštenosti.
    znači, mi cijeli dan bježimo od 'medvjeda' i problem je što taj bjeg ne završava. stalno smo u 'fight or run' modu. mi nisamo za to napravljeni i to treba prekinut. ili nas treba pojest ili treba doć do pravih hormona.
    kada je dan napet i konačno završi, ja sam strgana. i obično spavam od 21 sat iako legnem oko 23. ova 2 sata gledam i hodam ali sam niš koristi. i bez obzira na to, ja ne mogu zaspat ukoliko se ne opustim. treba mi nešto. hrana je pri ruci. i ne treba niti bit čokolada, keks. može i šnicla. 3 šnicle. daj šta daš. samo da me nešto smiri i da mi mozak odluta i da stane više taj medvjed i ode spavat. u jutro će se opet probudit. al daj da stane barem malo. da ja mogu ići spavat.
    za hranu smo naučili mozak, od malih nogu, da izaziva opuštenost i zapravo sa njome obrćemo proces. one moje LD i sex metode (neke metode ćete se sjetit). i kad krenemo jesti, počnemo se opuštat i mičemo se iz 'fight or run' moda rada. i možemo ići spavat. i sutra ispočetka.

    netko će popit 'čašu' vina, netko zapalit cigaretu, netko i nešto gore. nezgodno sa svime, pa i hranom, što često treba sve više i više da bi 'fight or run' stao jer pravi problem i ne prestaje. odlično je kad rješimo probleme. tada se isto osjećamo lakše i bolje. od svega toga hrana se ne smtra štetnom i društveno je općeprihvaćena i ne zamaramo se toliko sa takvim obrascima ponašanja. još kada hranom 'rješavamo' i druge probleme koji nisu nužno vezani uz dnevnu dozu stresa onda i tu imamo problem.

    kako će nas 'medvjedi' i dalje loviti iz dana u dan. neki dan više, neki manje. za one teške probleme treba tražit psihološku pomoć ukoliko se zapetljamo u toj petlji. za svakodnevne stresove rješenje je pronać način koji će nam izazvat pozitivne osjećaje ali da nam i ne nanosi štetu.

    spajalica je spomenula čaj - neke opušta i dobro je. nju kalilica, mene metlica (a ni onaj đumbir/lim trava nije bila loša) i mam nam je lakše.
    ovdje smo na topicu vježbanja - vježbanje isto opušta, diže razinu endorfina i da, bude nam bolje nakon. e sad hoćemo li u 23 sata štancat marince, nisam sigurna. ali sad kad sam sve ovo napisala mogla bih barem jednom probat.
    kažu da je masaža dobra. nemam pojima. tražim je od MM samo kad me negdje nešto boli. a na ove profi ne idem. opet u 23 sata, ne znam kud bih ošla. al zato ja volim češkanje po leđima. i ako je MM budan opet zna neki put nastradat. zbog češkanja, jel. i nema te čokolade koju bi prije odabrala.
    neke vole plesat. i ja tu i tamo ali ne u te svrhe. al znam da ovdje ima nekih koje vole plesat.
    nemam pojima. sigurno ima još nešto.

    (manikura. samo mi nemojte spominjat manikuru. ako ima nešto što me živcira, a trebalo bi kao biti za gušt, to je manikura. u 23 sata pogotovo)
    i sjetilo me. shopping se zna koristiti u slične svrhe ko i hrana i sa potrošačkim načinom života, nažalost, sve je više opće prihvaćeno i zna napraviti velike probleme. još kad se kupuje hrana. totalna pi.darija.

    eto, idem sad bit dalje korisna. potrošila sam slova za ovaj tjedan pa možete odahnut.
    možda se netko i okoristi ovom racionalizacijom

  35. #35
    Sanja79 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    682

    Početno

    Slažem se s Inesicom, kod mene je upravo ta (savremena) "trka s medvjedom" dovela do ovisnosti o slatkišima i kupovini. Iako ja to prilično držim pod kontrolom, osjetim da popuštam u danima kad mi je veliki stres ili na poslu ili kod kuće. Svjesna sam toga, ali čini mi se da sve više popuštam (inače sa živcima- što i nije čudno nakon 2 pobačaja u 1 godini, stresnom poslu, itd.). Što je još gore- razmišljam i o cigaretama (bivši pušač- ostavila cigarete prije 11 godina), tj. maštam da opet zapalim. Sretna sam sa svojom najužom porodicom (MM i dijete), ali me nerviraju ti neki eksterni faktori na koje imam malo ili nimalo uticaja (posao, odnosi u porodici, finansije, itd.). A moj odbrambeni mehanizam je da se začahurim i spavam (i kad sam najviše pod stresom ja moram spavati). Kao da mi se u snu ne može desiti ništa loše. A sve manje imam vremena za san... I onda posegnem za čokoladicom, kupim si nešto od odjeće, itd. A ove sedmice nisam ni mogla vježbati jer sam svaki dan radila prekovremeno i nisam imala energije ni da jedem a kamoli da vježbam (samo mi je san trebao). Bukvalno sam iscrpljena (i fizički i psihički).

  36. #36
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Mislim da je vrijeme da se otvori nova tema!
    .

  37. #37
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    evo, pročitala novu temu, došla mi ko budali šamar. Jer evo sad sam pred možda dvadeset minuta jela, onako pravo kvalitetno. Mali se dignuo, ja u spavaću i iz spavaće nazad po putu mi miriši opet na hranu- ja bih jela. Pa si mislim ma neću ponovit ručak?! Maaa neeee, pojest ću kockicu čokolade i to one za kuhanje, ne milke mlječne fine s lješnjacima koju sam prekjučer načela. I onda si opet mislim- ma neću ni tu kockicu jer šta s tom kockicom kad gušt traje dok se guta. Meni bi trebala tvornica čokolade. Kad krenem onda se teško zaustavim a od 18. tog mi se po kući vuku neki rođendanski kolači i opet su me navukli u igru. Tj. navukla sam se sama. Kad doma nemam slatko onda nema ni bojazni.
    I sad sam opet na odvikavanju. I zbog toga sam pod stresom.
    Posljednje uređivanje od Optimisticna : 22.08.2013. at 15:53

  38. #38
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    E ali... ja sam nešto zanimljivo primjetila ljetos kad sam bila na godišnjem kod mojih.
    Doma rijetko imam domaći kolač, jednom u dva tri tjedna i odmah nestane. I odkad je Smjehuljica tu, to su sve jednostavni kolači, zamutiš, izliješ i pečeš. Ali uvijek ima napolitanki, čokolade, Domaćice.
    I dođem ja kod mojih, nema ničeg kupovnog, ali mama svaki dan, svaki drugi, peče kolač. I ja jedem te njene kolače... ali onaj osjećaj da sam zadovoljila neku nedefiniranu potrebu ne nestaje. Odem u dućan, smažem dvije čokoladne tortice da me stara ne vidi, da se ne uvrijedi jer kupujem slatko dok ona marljivo peče svaki dan... i osjećaj nestane. Kao da je stigla prava doze nečega... Što bi se reklo "just hit the spot!"... što to ima u kupovnom a nema u domaćem? Osim kemije? Da li ona ima adiktivna svojstva?

  39. #39
    baka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    594

    Početno

    U kupovnom slatkom ima poboljšivač okusa. I meni je teško kada napravim neki zdravi desert, a moji posegnu za napolitankama.
    Što se tiče teme tješenja hranom, priča mi je poznata. U tećoj životnoj dobi kile se još lakše naslažu. Univerzalni recept bi bio umjerenost i redovitost u jelu i kretanje, kretanje. Inače stručnjaci kažu da se ovisnost o slatkom liječi povećanim unosom kiselog.
    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    E ali... ja sam nešto zanimljivo primjetila ljetos kad sam bila na godišnjem kod mojih.
    Doma rijetko imam domaći kolač, jednom u dva tri tjedna i odmah nestane. I odkad je Smjehuljica tu, to su sve jednostavni kolači,zamutiš, izliješ i pečeš. Ali uvijek ima napolitanki, čokolade, Domaćice.
    I dođem ja kod mojih, nema ničeg kupovnog, ali mama svaki dan, svaki drugi, peče kolač. I ja jedem te njene kolače... ali onaj osjećaj da sam zadovoljila neku nedefiniranu potrebu ne nestaje. Odem u dućan, smažem dvije čokoladne tortice da me stara ne vidi, da se ne uvrijedi jer kupujem slatko dok ona marljivo peče svaki dan... i osjećaj nestane. Kao da je stigla prava doze nečega... Što bi se reklo "just hit the spot!"... što to ima u kupovnom a nema u domaćem? Osim kemije? Da li ona ima adiktivna svojstva?

  40. #40
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ja nisam ovisna o slatkišima, rijetko ih jedem, ne kupujem ih nikad (jesam, dok sam dojila kad mi je trebalo brzo dizanje, kakva pogreška).
    Mogu i bez kolača, ne radim ih, a niti ih jedem često.
    Mogu i bez UH, skoro....krumpiri su mi omiljena vrsta hrane.

    Moj problem je što ja volim puno jesti. Od kraja osnovne ili početka srednje škole jedem duple porcije, jednostavno volim jesti. To mi se nije činilo kao problem dok sam bila mršava, ali nakon trudnoće i poroda, metabolizam mi se promijenio i nikako skinuti kile. Je, je, vježbuckam...ali trebalo bi i definitivno manje jesti.

    I imam neki issue s hranom. Kad god idem negdje, uvijek se brinem što ću jesti, kad, gdje...ako počnem biti gladna, a u blizini nema ničeg, hvata me panika.
    Najviše me strah raditi s ljudima na terenu koji ne moraju jesti cijeli dan ili im je dovoljno da jedu jednom. Ja bez najmanje tri obroka ne funkcioniram, postajem nervozna, nefokusirana...

    Pa se pitam otkuda taj strah od gladi kad nikad nisam bila gladna? I onda mi je nedavno palo napamet da je to možda ona nezaboravljena bebska glad nas djece koju su dojili svaka tri sata, bili mi gladni ili ne (sve dok nam s 3 mjeseca majke nisu čudom izgubile mlijeko.)
    Brijem, jelda?

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    I imam neki issue s hranom. Kad god idem negdje, uvijek se brinem što ću jesti, kad, gdje...ako počnem biti gladna, a u blizini nema ničeg, hvata me panika.
    Najviše me strah raditi s ljudima na terenu koji ne moraju jesti cijeli dan ili im je dovoljno da jedu jednom. Ja bez najmanje tri obroka ne funkcioniram, postajem nervozna, nefokusirana...
    ahaha, jednom meni frendica objašnjava neku dijetu, i kao jedan dan ništa ne jedeš, i kaže ona - pa znaš ono kad cijeli dan zaboraviš jest, ovo ti je isto tako.
    mislim se, ZABORAVIM JEST? pa ako sam gladna, stol bih pojela.

    let's face it: ima ljudi koji ne jedu kad nisu gladni. ima ljudi koji dosta jedu a ne prima se. oni su u manjini.
    ostali se kontroliraju - više ili manje uspješno.

    neki dan dokumentarac o kinezima, kako sad konstantno nešto žvaču i grickaju, a toga nije bilo u njihovoj kulturi do prije 10 godina (više manje, ne sjećam se točno koji broj) i kako su sad sve deblji.
    pa i mi grickamo stalno nešto.a u pauzama jedemo.mislim da je ovo prelazno razdoblje od "nismo imali hrane i puno smo radili u polju" (moj tata) na "hrana nam je dostupna i radimo u uredu". di će to završiti vidit ćemo.

    ali drago mi je da je tema otvorena, Canaj, nisi sama!
    a za stres probaj ići negdje u šetnju ili nešto. gledanje stabala stvarno opušta

  42. #42
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Meni uvijek priča kako me prestala dojiti s 3 mjeseca jer joj je nestalo mlijeko, ali onda nisam htjela piti niti jedno mlijeko (ni kravlje, ni u tetrapaku, sve bih zbljuvala), osim Alpskog. Kojeg sam pila do godinu dana i onda do 1. razreda osnovne nisam više htjela pomirisati ni Alpsko.

    S čim su me još hranili, nisam pitala, možda bolje jer me dosta čuvala i baka koja misli da je moje dijete gladno i hvali unuka svoje susjede koji je s 4 mjeseca već naveliko jeo gulaš.
    AAAAAA ovo je zastračujuće - ista priča i kod mene- mene je mama doduše prestala dojit zbog dulje hospitalizacije kad sam imala 3 mjeseca i onda mi uredno izjavi da "kaj-.....tebi fali, mi smo tebi i špeka davali sa 4 mj" a ovo za mlijeko isto tako- sve sam mlijeko povraćala ali nisam na kraju niti jedno pila, niti danas ne pijem mlijeko....jel ti zuska onda ipak neko mlijeko danas piješ?

    Citiraj littletunafish prvotno napisa Vidi poruku
    ali drago mi je da je tema otvorena, Canaj, nisi sama!
    a za stres probaj ići negdje u šetnju ili nešto. gledanje stabala stvarno opušta
    littletuna fish.... - ma nisam ja temu htjela otvoriti nego sam prilično zagrebla priču o hrani tamo na temi o vježbanju...tako da sam kojim slučajem i odlučila otvoriti ovu temu sama, onda bih svakako naglasila da mi naleti "umjetne neke gladi" dolaze i zbog toga što sad već tri tjedna dosta bicikliram i dosta pazim što jedem i dosta u tome uspijevam.. (u biti ta glad često i nije prividna, nego stvarna jer se više krećem)...pa me onda naljuti kad u toj krivulji "zdravijeg hranjenja i življenja" dođe jedan trenutak, jedna točka stagniranja ili čak pada (što je kod mene i normalno,...u svemu dođem ponekad do "platoa" i onda ili nema pomaka ili neki pad nastupi pa opet uzlet....) e u tom trenutku mi ponekad dođe i bijes ..kod da sam nakratko nesposobna racionalizirat što mi se događa, ali u principu - eto napredak- vrlo dobro ja znam kad mi dođe nešto- zakaj i otkuda sve to....
    a trenutno mogu prijavit veeeliki napredak po pitanju opuštanja i rješavanja stresa....npr. velika stavka mi je i to kaj navečer "zatvaram" butigu i nema me do jutra...ne dojim vše po noći (!!!!!) i mm je dežuran za sve vodice, dekice, ičiće i mičiće ako zatrebaju (jeeeeeeeee)... e to da više nisam "na klik" 24/7 - to mi je ohohohoho velika pomoć i pozitivna promjena

    inače, čula sam od nekih ljudi koji su npr. prešli na "sirovo" ili bili na nekoj jačoj dijeti (na čemu ja nisam, ja pokušavam promijeniti prehranu na dulje staze,jel)..da su u nekom trenutku "pucali" od svakakvih "negativnih osjećaja" - tipa, kad ti se tijelo počinje rješavat toksina ..onda se rješava "lošeg" i na toj "duhovnoj" razini...barem sam ja takva svjedočenja čula....
    a da kojim slučajem mm sad čuje kaj sam napisala on bi sigurno nadodao kako je uvijek nervozan kad ogladni...

    eto već par dana "bolje" vodim igru po ovom pitanju

    ines - da - onaj veliki post - zgodna i pametna

  43. #43
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Canaj prvotno napisa Vidi poruku
    jel ti zuska onda ipak neko mlijeko danas piješ?
    Ne pretjerano, uglavnom u kavi

    Što se cimeta tiče, njega možeš i u jogurt. Cimet je jako zdrav.

    i ja sam slaniji tip

  44. #44
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku

    Što se cimeta tiče, njega možeš i u jogurt. Cimet je jako zdrav.
    viš,viš

  45. #45

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Citiraj Canaj prvotno napisa Vidi poruku
    pa me onda naljuti kad u toj krivulji "zdravijeg hranjenja i življenja" dođe jedan trenutak, jedna točka stagniranja ili čak pada (što je kod mene i normalno,...u svemu dođem ponekad do "platoa" i onda ili nema pomaka ili neki pad nastupi pa opet uzlet....) e u tom trenutku mi ponekad dođe i bijes ..kod da sam nakratko nesposobna racionalizirat što mi se događa, ali u principu - eto napredak- vrlo dobro ja znam kad mi dođe nešto- zakaj i otkuda sve to....
    a ja se trudim kad tako zabluzim u prehrani nadomjestiti to vježbanjem, nekad ide, nekad ne, ali eto.

  46. #46
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    briješ Zuska
    kakva crna bebska glad
    i još o tome sad kad je malu pokušavam maknuti s cice na 1x dnevno i 1 prije spavanja
    ne znam, nisam nikada o ovoj temi ozbiljno razmišljala
    ali isto poput tebe kad idem negdje s ljudima koji ne moraju jesti do navečer mene hvata frka
    jer ja moram jesti - i to u otprilike isto vrijeme
    ujutro oko pola 7, pa u pola 10, pa u pola 4 , itd...

    a kad sam pod velikim stresom onda je obratno- ne jedem uopće
    ali zato propušim...

  47. #47
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    kakva crna bebska glad
    Ok, brijem
    Ali dojilo se svaka tri sata, a tek rođene bebe su mnogo češće gladne. Mi, dakle, dojeni svaka tri sata, bili smo često gladni kao male bebe, to nam je bio jedan od prvih osjećaja koji se ponavljao...

  48. #48

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Ja bih rado odbacila sve nedojeće ili krivodojeće utjecaje iz djetinjstva, kao i greške u dohrani, ali ne mogu.

    Moja mama se i danas hvali kako sam ja s 8 mjeseci bez problema jela grah (ne pitam što još osim graha jer mi se smrači i od ovoga). Također ju zabavlja pričati o mojoj ovisnosti o slatkišima još iz vrtićke dobi... proždiranje čokolada na dnevnoj bazi itd.

    Ne mogu da se ne zapitam da li bi bilo drugačije da je dojenje/dohrana funkcioniralo kako treba (nije me uopće dojila). E da, počela je full time raditi s mojih 8 mjeseci. Nije ni čudo da sam se tješila hranom, pravo je čudo da nisam imala problema s težinom već u djetinjstvu.

  49. #49
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj kavofob prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih rado odbacila sve nedojeće ili krivodojeće utjecaje iz djetinjstva, kao i greške u dohrani, ali ne mogu.

    Moja mama se i danas hvali kako sam ja s 8 mjeseci bez problema jela grah (ne pitam što još osim graha jer mi se smrači i od ovoga). Također ju zabavlja pričati o mojoj ovisnosti o slatkišima još iz vrtićke dobi... proždiranje čokolada na dnevnoj bazi itd.

    Ne mogu da se ne zapitam da li bi bilo drugačije da je dojenje/dohrana funkcioniralo kako treba (nije me uopće dojila). E da, počela je full time raditi s mojih 8 mjeseci. Nije ni čudo da sam se tješila hranom, pravo je čudo da nisam imala problema s težinom već u djetinjstvu.
    A cuj, ja sam bila na prezganoj juhi od 2. mj i nemam posljedica u kg i losoj prehrani.

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Pih , moja se hvalila da me je djed sa grahom nahranio kad sam imala 6 mj.
    i da mi je bilo fino.
    niste, ni sumnjali , zar ne ? :D

Stranica 1 od 12 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •