Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 165

Tema: Pismo tati

  1. #51
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja se slažem s dijanom. zatražila bih pravni savjet, ukoliko postoji mogućnost, ne bih odustala od kuće na bolu. zašto? sličnu situaciju je prošla moja prijateljica. na kraju su morali prodati jer se nisu mogli dogovoriti oko podjele, kupila je novu u istom mjestu, manju. njena obitelj je imala gdje ići po ljeti, u mjesto za koje su vezani.

  2. #52
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I ja se slažem, zašto bi se netko odricao imovine na koju ima pravo. Dapače, to treba napraviti što prije, da ne bi mama darovala imovinu bratu.

  3. #53
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Koliko sam shvatila Tanči se složila sa oporukom, a ostavinska je postala pravomočna. A to onda znači ratište, a koje može i jako puno koštati. Ne znam, teške su ovo teme, ali ja bi i jesam između vlastitog mira i nekretnine, birala ipak ovo prvo, pa krvagu i sve.

  4. #54
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko sam shvatila Tanči se složila sa oporukom, a ostavinska je postala pravomočna. A to onda znači ratište, a koje može i jako puno koštati. Ne znam, teške su ovo teme, ali ja bi i jesam između vlastitog mira i nekretnine, birala ipak ovo prvo, pa krvagu i sve.
    Potpis!

    Svojevremeno sam (prije dosta godina) tako bez pretjeranog razmišljanja odustala od svog dijela nečega u korist brata. Vratilo mi se višestruko s raznih strana i nikada to nisam požalila. Postoji "viši red" koji se za sve to pobrine.

  5. #55
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Tanči gdje si se složila sa oporukom, na sudu? Ili samo usmeno? Da li si išta potpisala, jer ako jesi, onda koliko se sjećam iz prava ne možeš više potraživati nužni dio ukoliko je ostavina zaključena i postala pravomočna, ukoliko pak nisi ništa potpisala onda stvari stoje drugačije.

  6. #56
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Draga Peterlin stvarno me razumiješ o čemu pričam, često u životu ni ja nisam neke stvari znala objasniti, ne znam još uvijek, ali mogu se zakleti svojom djecom, da se sve dobro uvijek vratilo stostruko, od sasvim desetih ljudi i situacija, što kažeš ima taj neki viši red, sud , svemirska pravda, zovimo to kako hoćemo.

    U nekoj drugoj situaciji bi rado predložila, ne daj, bori se, grizi, nemoj biti luda, ali u ovoj specifičnoj, ne znam, previše je tu emocionalnih napuklina u igri, tako mi se čini, i mislim da prije svega treba sačuvati sebe. A mislim da se Tanči tebi već mnogo vraća dobrgoa kroz tvog divnog muža i tvoje divno dijete, mnogi bi sve dali da imaju to što imaš ti. Čuvaj to.

  7. #57
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Tanči gdje si se složila sa oporukom, na sudu? Ili samo usmeno? Da li si išta potpisala, jer ako jesi, onda koliko se sjećam iz prava ne možeš više potraživati nužni dio ukoliko je ostavina zaključena i postala pravomočna, ukoliko pak nisi ništa potpisala onda stvari stoje drugačije.
    Koliko sam ja skužila, ona se složila da majka sve naslijedi, ali jednog dana nakon majke ima pravo na svoj dio.

  8. #58
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ma ja mislim da u potraživanju onog što te pripada (a ja gledam na to kao na djedovinu, koja se ostavlja dalje djeci a ne
    kao na sredstvo za trenutno poboljšanje materijalne situacije) uopće ne mora biti da "grizeš, boriš se, i gubiš svoj mir".
    Zašto bi?
    Sve se zakonski rješava, naravno ako postoji podloga za to.

  9. #59
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Žene, shvatite koliko ste zapravo jake kad ste s tako groznim emocionalnim startom u životu uspjele zasnovati i održati obitelji i normalne odnose unutar njih.

    Mojoj prijateljici to nije uspjelo, roditelji i braća su je davno odbacili, muž i dijete napustili, upala je u samodestrukciju, bolest i alkohol...

  10. #60
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Netko, ne znam točno tko, ovdje na forumu ima u potpisu, nešto kao .. kad se boriš sa nemani i sam postaneš neman, to mi se vrzma po glavi čitavo vrijeme ovdje i još uz dodatno emotivno veliki opterećenje i pritisak u ovoj priči, ne znam, nadam se da razumiješ što mislim.

  11. #61
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko sam ja skužila, ona se složila da majka sve naslijedi, ali jednog dana nakon majke ima pravo na svoj dio.
    Mislim da si u pravu, išla sam sad malo pažljivije pročitati oko toga. Nakon majčine smrti brat i ona imaju pravo na 50% svega slovom zakona, osim ukoliko majka odluči ostaviti sve oporukom sinu, onda ona ima pravo slovom zakona na nužni dio, a to je onda 1/4.

    A sve može izgubiti u slučaju ako brat napravi sa majkom ugovor o doživotnom uzdržavanju, onda mislim da nema više pravo ni na nužni dio, ali za taj detalj se treba raspitati jer tu nisam više sigurna.

  12. #62
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Cathy je dobro shvatila.
    Na ostavinskoj poslije tate sam se složila s oporukom i samim tim odrekla nužnog dijela. Nasljedna izjava se ne može povući i to je konačno.
    Ali mene majka koja je sada jedini vlasnik kuće ucjenjuje da će darovnim ugovorom kuću dati sinu. E tu ja imam ponovno pravo na nužni dio. Kao i na obaranje takvog ugovora na sudu za što imam hrpu dokaza.
    Međutim, uzalud mi trud ako oni to prodaju.
    Jedina mi je šansa pokušat stavit teret u zemljišne knjige.

  13. #63
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Da, samo pazi ugovor o doživotnom uzdržavanju i darovnica su dvije različite stvari, da ne krene ucijena sa ovim prvim, raspitaj se u svakom slučaju jer mislim da ugovor o doživotnom uzdržavanju poništava cijelopkupno pravo na vlasništvo, time i nužni dio.

  14. #64
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    EDIT:

    ..poništava cijelopkupno pravo na nasljedstvo, time i nužni dio.

  15. #65
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    kako smo svi različiti...

    mene ta materija podsjeća na neman o kojoj šafran priča...
    ja svoje emocije ne bi uložila u tu borbu. jer, u stanju u kakvom je Tanči trenutno, sumnjam da je objektivna borba uopće moguća.
    da sam na tvom mjestu ja bi dobro razmislila. mislim, bila sam u takvoj situaciji i poznajući sebe odvagnula što je za moj duh konstruktivnije.

    ne podcijenjujem nikakvu odluku. dapače.
    ja sam izuzetno dugo žalila za maslinikom...koji je bio specifična veza između pokojnog noneta i mene...
    i prežalila...
    iako je nono npr. izričito naglasio da sva njegova imovina mora ostati unucima, a pustio ju je sinovima, što moj otac nije ispoštovao....a normalno da je nonetov uvijet pravno gledajući nevažeći.
    moralno...to je nešto drugo.

    al...ni na kraj pameti mi ne bi bilo upuštat se u borbu s ocem...i priuštiti sebi i svom duhu lom...
    jer meni je to lom, ne nagrada.

    ako će mi netko nešto ostaviti, nek to učini od srca. drugo mi ništa nije potrebo pa da je vrijedno milijune.

    i kao što je već rečeno...vratilo mi se stostruko....toliko da sam zbrinuta i ja a i moja djeca
    neke stvari zaista treba pustiti. nisu sve borbe naše.

    al...opet...tvoja je odluka naravno.

  16. #66
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Da li je njih itko volio?
    D ali je njih netko grlio, pa da im bude prirodno zagrliti nekog... koju povredu oni nose, pa nisu u stanju pokazati svoje osjećaje... jer sigurna sam da ih, Tanči i tvoja mama ima, i da ih je Bb, tvoj tata imao... samo tko zna što njih same sputava/je sputavalo...
    ...
    Jednostavna je, jednom kad si dopustiš. Oni si nisu dopustili.
    ma je...
    sve razumijem i prihvaćam
    i znam da nije imao što je trebao imati...

    al, nisam ni ja...a vidi me

    meni je recimo bilo teško spoznati činjenicu da je mogao...samo da je htio.
    činjenicu koju sam u samoj sebi spoznala.
    jednostavno...nije htio

  17. #67
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    ... i to je njegova odluka na koju ima pravo. Prihvati je s ljubavlju.

  18. #68
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    blackberry, ti tu mislim ni pravno nisi mogla ništa. Unuci nemaju automatsko pravo nasljeđivanja djedovine.
    To je sve bilo u rukama tvog tate i koga još već, a oni su odlučili kako već jesu. Kod tanči je druga stvar,
    ona još može nešto napravit. I mislim da je šafran u pravu, sklope li tančina mama i brat doživotni ili dosmrtni
    ugovor o izdržavanja (ima neka razlika naravno između to dvoje, koju ja ne znam), tanči neće imati pravo niti na nužni
    dio.

  19. #69
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    ... i to je njegova odluka na koju ima pravo. Prihvati je s ljubavlju.
    Ako ne možeš s ljubavlju, onda bar bez uzrujavanja i gorčine.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    330

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    sklope li tančina mama i brat doživotni ili dosmrtni
    ugovor o izdržavanja (ima neka razlika naravno između to dvoje, koju ja ne znam), tanči neće imati pravo niti na nužni
    dio.
    Kod ugovora o doživotnom uzdržavanju imovina prelazi na uzdržavatelja tek nakon smrti uzdržavane osobe, a kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju imovina odmah prelazi u vlasništvo uzdržavatelja. No moguće je pokrenuti sudski spor s tvrdnjom da je takav ugovor sklopljen kako bi se netko od nasljednika (u ovom slučaju Tanči) isključio iz nasljedstva.

  21. #71
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    blackberry, ti tu mislim ni pravno nisi mogla ništa. Unuci nemaju automatsko pravo nasljeđivanja djedovine.
    To je sve bilo u rukama tvog tate i koga još već, a oni su odlučili kako već jesu. Kod tanči je druga stvar,
    ona još može nešto napravit. I mislim da je šafran u pravu, sklope li tančina mama i brat doživotni ili dosmrtni
    ugovor o izdržavanja (ima neka razlika naravno između to dvoje, koju ja ne znam), tanči neće imati pravo niti na nužni
    dio.
    znam da nisam. rekla sam da je pravno bilo neizvedivo...a da je moralno bilo nešto drugo

  22. #72
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    ... i to je njegova odluka na koju ima pravo. Prihvati je s ljubavlju.
    je. to je lekcija
    radim na tome

  23. #73
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Nda, neki su cijepljeni od svakog morala...znam.

  24. #74
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Nda, neki su cijepljeni od svakog morala...znam.
    ja sam možda ekstrem. zato nisam mjerodavna. to znam.
    npr. ja ne bi prihvatila niti se ikada borila za alimentaciju, ako otac ne želi imat veze sa djetetom :/

  25. #75
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Sve ja znam, ali na ugovor o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju se kao prvo plaća porez isto kao i na kupoprodaju, a ja to mogu osporit na sudu iz raznih razloga pa i onog da je brat bio u zatvoru, a mama se godinama trpa s kojekakvim lijekovima za spavanje, smirenje i sl.
    Sad to ne želim raditi.
    Jedino bih teret stavila. Ništa drugo.

  26. #76
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    blackberry, ne znam što si mislila pod ekstrem, ali što se alimentacije tiče, alimentacija je za dijete, ne za mamu,
    tako da onaj tko se "bori" (žalosno da se ljudi moraju boriti za to) bori se za svoje dijete. To može
    biti samo pohvalno. Jedino ako ima dovoljno za uzdržavanje, ali rijetki su takvi.

  27. #77
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Dijana, neki ljudi jednostavno nemaju apetita za to. Moja mama je otišla, ostavila sve osim mene i jednog cekera stvari... i zbogom. On je dao otkaz da ne bi morao plaćati alimentaciju. Ona nije bila tip da se bori.
    Imala je podršku, prvo roditelja, zatim drugog muža. I sve pet. I da ju nije imala, opet bi nekako preživjela... i ja skupa s njom.

    Ima jedna ružna ali istinita. Jedan naš smajlć ju dobro opisuje. Ne da ne smrdi.
    Diskjelmer: drek nije osoba, već odnos i stanje koje bi nastalo iz borbe. Ima ljudi koji ne podnose taj smrad. I to je njihovo pravo.

  28. #78
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Je Mojca, baš sam tako nešto htjela napisati, pa evo samo potpis.

  29. #79
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Znate onu staru, čovjek kuje, a bog određuje, i stvarno se tako često u životu i posloži. Nekad jednostavno treba pustit vodu da teće i samo čuvati sebe i svoje najbliže.

  30. #80
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Znate onu staru, čovjek kuje, a bog određuje, i stvarno se tako često u životu i posloži. Nekad jednostavno treba pustit vodu da teće i samo čuvati sebe i svoje najbliže.
    Yap.

    Dođe maca na vratanca.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 28.08.2013. at 16:07

  31. #81
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    A često se u životu i ne posloži, često netko nema ni podršku roditelja ni ok drugog supruga, ako ikakvog. Ali sve je to legitimno, naravno, ne sporim ja to niti bih mogla.
    Samo mi lagano iz cijele ove priče nekako ispada da je "noble" i "plemenito" odreći se svega na što imaš pravo, jer
    već će se to nekako vratiti. Lagano priča ide u smjeru, ma pusti ti to, sve će se to vratiti. Ja ne mislim tako. Emocionalno bih stvari pustila, tu i tako ne mogu ništa, niti me više briga, ali ono što pripada mojoj
    djeci, e toga se ne bih odrekla. To je moje mišljenje, a vaše prihvaćam da je drugačije.

  32. #82
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Dijana, neki ljudi jednostavno nemaju apetita za to. Moja mama je otišla, ostavila sve osim mene i jednog cekera stvari... i zbogom. On je dao otkaz da ne bi morao plaćati alimentaciju. Ona nije bila tip da se bori.
    Imala je podršku, prvo roditelja, zatim drugog muža. I sve pet. I da ju nije imala, opet bi nekako preživjela... i ja skupa s njom.

    Ima jedna ružna ali istinita. Jedan naš smajlć ju dobro opisuje. Ne da ne smrdi.
    Diskjelmer: drek nije osoba, već odnos i stanje koje bi nastalo iz borbe. Ima ljudi koji ne podnose taj smrad. I to je njihovo pravo.
    tako i ja mislim

  33. #83
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Jedino si prema sebi dužan biti noble i plemenit... ako se imaš snage boriti, go for it, požderi ih za doručak... ali, ako nemaš, čemu siliti i dovoditi u opasnost svoje zdravlje i emotivnu stabilnost.

  34. #84
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    mojca inbox priti pliz

  35. #85
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    A zašto bi traženje onog što te pripada nužno značilo dovođenje u opasnost svog zdravlja i emotivne stabilnosti? Ne vidim zašto bi se tanči grizla zato što su njeni najbliži prema njoj gadovi. Tančina mama je već sve napravila da joj naruši i zdravlje i emotivnu stabilnost, ne znam što bi više mogla.

  36. #86
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    A često se u životu i ne posloži, često netko nema ni podršku roditelja ni ok drugog supruga, ako ikakvog. Ali sve je to legitimno, naravno, ne sporim ja to niti bih mogla.
    Samo mi lagano iz cijele ove priče nekako ispada da je "noble" i "plemenito" odreći se svega na što imaš pravo, jer
    već će se to nekako vratiti. Lagano priča ide u smjeru, ma pusti ti to, sve će se to vratiti. Ja ne mislim tako. Emocionalno bih stvari pustila, tu i tako ne mogu ništa, niti me više briga, ali ono što pripada mojoj
    djeci, e toga se ne bih odrekla. To je moje mišljenje, a vaše prihvaćam da je drugačije.
    ja nisam to baš tako rekla...iako se to tako da shvatiti. mislim da je Mojca već iznad pojasnila.
    meni osobno bi takva borba donijela više štete nego koristi. meni.
    možda bi i dobila materijalno što mi spada, al bi se emotivno srušila.
    nismo svi isti.
    nekoga bi upravo ta borba podigla. razumijem skroz.

    kod mene ide sve u paketu. ili sve...ili ništa.
    ako sam izgubila emotivnu komponentu, materijalna mi ne znači ništa.

    spomenula sam alimentaciju...iz razloga...ako je dijete zakinuto za oca npr....ne treba mi ni njegov novac...niti ću djetetu priuštit da jednoga dana zbog te alimentacije, koju daje na silu, brine o tom istom ocu. ono, ili jesi ili nisi.
    ali, to sam samo ja.

    zato kažem. meni kuća u kojoj sam ga našla mrtvog ne može donijeti dobro. i briga me za nju.
    svaki put kad je vidim....
    ma nema veze.
    materija mi ne znači niš. samo mi proradi žuć ili što već.
    ne moraliziram...i ne dižem u visine svoj duh ... već mi i fizički šteti. kužiš?
    i ne plaća mi se takva cijena.

  37. #87
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    A zašto bi traženje onog što te pripada nužno značilo dovođenje u opasnost svog zdravlja i emotivne stabilnosti? Ne vidim zašto bi se tanči grizla zato što su njeni najbliži prema njoj gadovi. Tančina mama je već sve napravila da joj naruši i zdravlje i emotivnu stabilnost, ne znam što bi više mogla.
    ja ti mogu slikovito opisat dramu u mojoj glavi...ako želiš...
    npr...što bi se meni dogodilo

  38. #88
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Pa da nemaš gdje živjeti ili da si emocionalno vezana za tu kuću (dobrim emocijama), vjerujem da bi s vremenom
    potisnula taj događaj. Ne znam.
    Moji preci su bili radišni i časni ljudi, ja njihovu ostavštinu cijenim jer je upravo to-časna.
    I zato je želim ostaviti svojoj djeci, tako da gledam iz svojih cipela, a ti naravno iz svojih.

  39. #89
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    A zašto bi traženje onog što te pripada nužno značilo dovođenje u opasnost svog zdravlja i emotivne stabilnosti? Ne vidim zašto bi se tanči grizla zato što su njeni najbliži prema njoj gadovi. Tančina mama je već sve napravila da joj naruši i zdravlje i emotivnu stabilnost, ne znam što bi više mogla.
    Pa obično stvari koje radiš na silu dovode do toga.
    Ne dajem ja nikome savjete. Samo govorim da je svaka odluka legitimna.

  40. #90
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da nemaš gdje živjeti ili da si emocionalno vezana za tu kuću (dobrim emocijama), vjerujem da bi s vremenom
    potisnula taj događaj. Ne znam.
    Moji preci su bili radišni i časni ljudi, ja njihovu ostavštinu cijenim jer je upravo to-časna.
    I zato je želim ostaviti svojoj djeci, tako da gledam iz svojih cipela, a ti naravno iz svojih.
    istina.
    ja ovo što pričam...pričam radi odnosa sa ocem.

    ne mislim da se u životu ne treba boriti za svoje. nikako. ne želim da se to misli.

    moja mama je otišla prvi put kao i Mojcina. udala se drugi put...
    slični scenarij.
    pa je odrasla...i rekla dosta...i sve svoje dobila natrag
    uz moju totalnu podršku i nagovor čak.

    moj otac nije platio kune alimentacije...mogla sam ga tužit i sama...ma ne bi za ništa na ovome svijetu...i nisam.
    jednostavno...ne treba mi ništa što mi sam ne želi dati.

    kad je u pitanju moja mama...i njena imovina...
    to je sasvim jedna druga priča...
    pa za to se borim samo tako...jer znam zašto ... i s tim sam na čisto.

  41. #91
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    ok, kužimo se onda. Ali ako tvoj pokojni tata nikad nije dao za tvoje uzdržavanje (a itekako je mogao), kako ti nisi zaključila
    da ga ne zanimaš? Ne može se nikoga natjerati da voli, pa ni vlastite roditelje, bez obzira koliko je njihova ljubav fundamentalna
    u oblikovanju djece. Neki jednostavno nisu stvoreni za ljubav, i ne mislim čak da to potiče od njihovih roditelja. Možda iz prošlog života?
    Ko zna? Treba gledati izaći iz te emocionalno loše pozicije što prije, i što manje oštećen. A onaj tko je na taj način zakinut u životu
    najčešće bude nježan roditelj, tako da njegovoj djeci bude dobro. Što se trebalo dati, nije se dalo, i rupa ostaje zauvijek, meni je to činjenica. Ali kad gledam, bi li npr. bila bez noge ili da sam imala super mamu, pa radije bi da sam je imala kakva jest, a da sam čitava.
    Sve je to relativno, i koliko god otrcano zvučalo, treba gledati pozitivno.

  42. #92
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    ok, kužimo se onda. Ali ako tvoj pokojni tata nikad nije dao za tvoje uzdržavanje (a itekako je mogao), kako ti nisi zaključila
    da ga ne zanimaš? Ne može se nikoga natjerati da voli, pa ni vlastite roditelje, bez obzira koliko je njihova ljubav fundamentalna
    u oblikovanju djece. Neki jednostavno nisu stvoreni za ljubav, i ne mislim čak da to potiče od njihovih roditelja. Možda iz prošlog života?
    Ko zna? Treba gledati izaći iz te emocionalno loše pozicije što prije, i što manje oštećen. A onaj tko je na taj način zakinut u životu
    najčešće bude nježan roditelj, tako da njegovoj djeci bude dobro. Što se trebalo dati, nije se dalo, i rupa ostaje zauvijek, meni je to činjenica. Ali kad gledam, bi li npr. bila bez noge ili da sam imala super mamu, pa radije bi da sam je imala kakva jest, a da sam čitava.
    Sve je to relativno, i koliko god otrcano zvučalo, treba gledati pozitivno.
    da si upoznala mog tatu, shvatila bi zašto .
    moj tata je najveća žrtva u čitavoj priči. (ironija, naravno)

    on je oduvijek bio veliki neodgovorni glumac. samo to.
    dok je bio u braku sa mamom od mog brata mi smo bili super funkcionalna razvedena obitelj.
    ja sam vikende provodila kod njega...i moj brat kod mene...i moje mame
    u biti, vikende sam provodila sa bratom i njegovom mamom, najmanje s njim.
    i meni je to bilo dovoljno....za film u mojoj glavi
    ono što je on trebao činiti kao otac, uvijek je netko drugi činio umjesto njega...
    a ja sam se povodila onom...bolje išta nego ništa. šta ćeš...dijete.

    a onda je drugi put završio u ćorci...i tad je sve otišlo u kupus. ali sve.

    e sad...moj tata je takva osoba koja će ti učiniti nažao...i još će ti suptilno nanijeti grižnju savjesti...i prebaciti lopticu na tebe.
    sve je uvijek netko drugi kriv.
    on je i nedužan bio u ćorki...
    on je samo jedan veliki peh
    i tako...
    nemoćan...
    i treba ga žaliti...
    samo njega

  43. #93
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    ta pasivna agresija je mene skoro dotukla. mogu vam reći.
    pisala sam i na onoj drugoj temi.
    kako sam sa grižnom savjesti srasla...ono skroz...
    kad sam osjetila da će se nešto dogoditi...cca mjesec dana prije njegove smrti...potražila sam i stručnu pomoć...
    i dobro da jesam.
    jer, manipulatori kao što je bio on su veoma vješti.
    moj mozak ne funkcionira na tom nivou...i trebao mi je netko tko će mi reći...onako zdravo razumski...
    taj čovjek ti radi to to i to...radi toga toga i toga.
    pa ti sad vidi...

    srećom pa sam progledala.

    zato kažem...borba sa takvom osobom, zločestom prvenstveno, manipulativnom, sebičnom do same srži...koju ne zanim jesi li ti dijete koje će uništiti na putu do svog cilja...za mene bi bila totalni emotivni slom.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    moj mozak ne funkcionira na tom nivou...i trebao mi je netko tko će mi reći...onako zdravo razumski...
    taj čovjek ti radi to to i to...radi toga toga i toga.
    pa ti sad vidi...

    odlično te razumem! i ja sam bila žrtva takve pasivne agresije jer nikako nisam mogla da sagledam širu sliku. jednostavno ti ostane ona neka slika koju si stvorio kao dete i tu se nekako zakucaš. moja sreća da to nije bilo u najužoj porodici, ali mogu da zamislim otprilike osećanja

  45. #95

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    ma je...
    sve razumijem i prihvaćam
    i znam da nije imao što je trebao imati...

    al, nisam ni ja...a vidi me

    meni je recimo bilo teško spoznati činjenicu da je mogao...samo da je htio.
    činjenicu koju sam u samoj sebi spoznala.
    jednostavno...nije htio
    ne mozes tudje ponasanje promatrati kroz prizmu svojih reakcija. necija emocionalna inteligencija i kapaciteti, osvjestenost kakav trag ostavljamo na druge i koliko je to nekome u biti vazno su nesto na sto ne mozes utjecati od toga se jedino mozes zastititi tako da sve skupa osvjestis

    da li neko nesto nije mogao ili nije htio moze procijeniti samo taj koij to odradjuje

  46. #96
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    odlično te razumem! i ja sam bila žrtva takve pasivne agresije jer nikako nisam mogla da sagledam širu sliku. jednostavno ti ostane ona neka slika koju si stvorio kao dete i tu se nekako zakucaš. moja sreća da to nije bilo u najužoj porodici, ali mogu da zamislim otprilike osećanja
    Dobro kažeš Vissnja, to zakucavanje u dječjoj dobi, e to ga se riješiti je već umjetnost sama po sebi, jako jako teško, ali mora se probati pa kud puklo da puklo.

  47. #97
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    ne mozes tudje ponasanje promatrati kroz prizmu svojih reakcija. necija emocionalna inteligencija i kapaciteti, osvjestenost kakav trag ostavljamo na druge i koliko je to nekome u biti vazno su nesto na sto ne mozes utjecati od toga se jedino mozes zastititi tako da sve skupa osvjestis

    da li neko nesto nije mogao ili nije htio moze procijeniti samo taj koij to odradjuje
    shvatila sam da ne mogu, da.
    ok.

    moj mentalni sklop kaže ovako...
    uvijek imaš mogućnost izbora . oš, neš.

    e sad...to nije mogao ili nije htio...meni nije svejedno...
    dok god promatram, a jesam...nije mogao situaciju...onda mi se javlja empatija jer njegova uloga nije glavna u čitavoj priči...a skupa s empatijom svašta ide u paketu, .
    a kad promatram...nije htio...onda je ipak on glavni akter, i lakše prihvaćam situaciju....i nisam toliko suosjećajna.

  48. #98
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Stray_cat ja kužim poptuno što ti govoriš, ali meni je za to osvještavanje trebalo pa evo ga 30 godina skoro, ja kužim Blackbeery potpuno, znam da su nam situacije različite, u nekim stvarima, ali daju se svesti pod zajedničkinazivnik, a to je dijete roditelj. Ja sam svoju mamu obožavala, nitko mi tako u životu nije slomio srce kao ona kad sam skužila o čemu se radi.

  49. #99
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Stray_cat ja kužim poptuno što ti govoriš, ali meni je za to osvještavanje trebalo pa evo ga 30 godina skoro, ja kužim Blackbeery potpuno, znam da su nam situacije različite, u nekim stvarima, ali daju se svesti pod zajedničkinazivnik, a to je dijete roditelj. Ja sam svoju mamu obožavala, nitko mi tako u životu nije slomio srce kao ona kad sam skužila o čemu se radi.
    mene zanima recimo što mislite da još nisam osvijestila?
    gdje još moram stići ?

    jer kad smo npr...kod nije mogao i nije hti situacije...meni je pravo prosvjetljenje bilo upravo nije htio...jer ga čitav život promatram kroz nije mogao.
    ali sam objasnilaaaa

  50. #100
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    trebamo li svi doći do faze...
    pa šta me briga što nije mogao...ili nije htio...
    jednostavno...nije.
    ?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •