Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 165

Tema: Pismo tati

  1. #1
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno Pismo tati

    Dragi tata,
    pišem ti ovo pismo jer sam jako tužna i duboko povrijeđena.
    Tebe nema i ne mogu ti ga poslati, ali ja znam da će ovo već nekako doći do tebe.
    Otišao si prerano i ostavio iza sebe nered i dvoje djece koja nikada nisu bila jednaka.
    Danas mi je tvoja supruga, a moja majka rekla kako je vaš sin produžetak tebe, a ja nisam.
    Njegova djeca su anđeli, a moje dijete je dijete tamo nekog prigorca kojeg ona, a ni ti nikada niste prihvatili.
    To što je on dobar i pošten čovjek, što me voli...nikada vam nije bilo važno.
    Moja kći, tvoja prva unuka koju si obožavao i kojoj si krsni kum bio pati zajedno sa mnom i nije joj jasno zašto baka više voli bratića koji je jedva završio razred, a njene kopije svjedodžbi koje joj je s radošću donijela je jedva pogledala.
    Tata, Andrea ima sve petice, sve do jedne. Uči tri strana jezika. Treća je bila na tehničkom prvenstvu RH u TKD-u.
    Tata, ona je državna prvakinja iz graditeljstva i dobitnica Oskara znanja.
    Od bake nije dobila ni zagrljaj, ni poljubac, ni bravo za to.
    Žalosno je to, tata. Jako žalosno.
    Nemoj mi zamjeriti, ali ja više ne mogu trpiti nepravdu.
    Veliku nepravdu kojoj si i ti sa svojom oporukom doprinjeo.
    Znaš li da mi je tvoj sin bez ikakvog povoda rekao marš, marš iz kuće u kojoj si se ti rodio?
    Nije to njegova kuća, to je naša kuća isto kao što je i stan u kojem živi- naš, ali ga to ne sprečava da bude bezobrazan i bahat.
    Pitam se što bi bilo da je to samo njegovo?
    Tata, ja te volim, jako volim i užasno patim što te nema i nikada se neću prestati pitati zašto si morao otići.
    Zašto si ostavio svoju Tanči ( ti si mi taj nadimak dao) koju si tako jako volio?
    Zašto si me iznevjerio?
    Nisam ti bila na grobu od godišnjice, uskoro će još jedna, a ja ne mogu obećati da ću ti doći.
    Ne mogu tata, previše sam povrijeđena.
    Možda se jednom i sretnemo među zvijezdama pa ćeš mi odgovoriti na moja pitanja.
    Voli te Tanči

  2. #2
    naniluc avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Prigorje
    Postovi
    381

    Početno



    Moj tata je također dobio slično pismo od mene, ali on je još živ.

  3. #3
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    divno...

    ja se tako razalostim kada vidim tate i kceri koji imaju lijepi odnos tatice i kcerkice...

    ja sa svojim nikada nisam imala dobar odnos,mogu slobodno rec da ga mrzim i da jedva cekam da umre,toliko loseg mi je ucinio u zivotu...zalosno?...znam ,ali tako je...

  4. #4
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno


  5. #5
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Nikad neću razumjeti roditelje koji prave razliku među djecom, koji oporučno jedno dijete liše nasljedstva ma u kakvim odnosima bili u životu. Dijete je dijete. Ne volimo više ono koje je "bolje" što god to značilo. Imaš pravo biti ljuta i povrijeđena i svaka ti čast što si se izrazila!
    A Pametnici Oskarovki objasni po načelu "bobu-bob, a popu-pop" . Treba stvari nazvati pravim imenom, ak se mene pita. Još najbolje da se bedira zbog bake koja ako se tako ponaša nije zaslužila da je tvoje dijete tako naziva.

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Uh, nered koji roditelji ostavljaju...
    Strašna stvar. Ali od svega najgori je taj emocionalni nered , taj osjećaj da nikad nisi bio dovoljno dobar.
    Moj otac je zabrljao mnogo toga , ostavio nam je samo obiteljske prepirke , dugove , nesredene račune i gorak okus u ustima jer se nije brinuo o sebi ( a onda niti o obitelji ). Ali imao je gadnih problema , našle bi se tu ozbiljne psihičke dijagnoze da je htio otići liječniku po pomoc ( ikad).
    Ali ja sam mirna , potpuno pomirena sa svim. Možda jesam nekad ostra i ironicna kad pričam o svemu , ali istina je takva.
    Tanci , tvoja majka i brat sami odgovaraju za svoje postupke, nema tvoj otac ništa sa tim. Svi smo mi odgovorni samo za sebe. Zasto? Tko bi to znao.
    Moja oba roditelja su prošla taj osjećaj da su nevoljena djeca, ili manje voljena djeca.
    I to truje i naše živote , mi jos uvijek nosimo dio tog obiteljskog smeća na leđima .
    ne znam sto bih ti rekla, pogledaj u svoje srce . Odgovor je tamo. Ne odgovor : "zasto?" . nego odgovor : jesam li dovoljno dobra ? Njega ne trebas traziti od nikog .Niti od vlastitih roditelja.
    Kad se pomiris sa svim njihovim manama i prihvatis da su i oni samo ljudi ( a ne samo roditelji ) , možda nades mir.

  7. #7
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Zao mi je tanci,nema tog slova ni rijeci kojom bih se mogla dati prava utjeha
    Ponekad se pitam,da li osobe koje su napustile djecu,ili kao ovdje prave razliku... Razlog da ih odgurnu na grubi nacin,jer smatraju da bi zajedno mogli potonuti... Ili su strasno zaglibili u svojoj glavi,jednostavno okovani... Kako zdrav razum moze ne voljeti,ili ostaviti svoje djete

  8. #8
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    ????????????????

  9. #9
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    ja sam tati napisala pismo u kojemu sam rekla sve što mi je na duši.
    nakon 15 dana je umro.
    ni a ni b.
    ništa.
    i opet sam ostala sama, bez odgovora.
    odnosno, dobila sam odgovor, najgori mogući. i još jedan teret s kojim sam ili mogla naučiti živjeti ili ga se riješiti.
    da je mene netko u toj situaciji pitao što da radi...vjerovatno bi mu rekla da napravi isto...jer jedino će tako znati na čemu je.

    samo, ponekad je tako teško shvatiti i spoznati na čemu si. meni je bilo.
    i sve se opet svede na samo jedno.
    da jedino i isključivo sa samom sobom možeš ovu situaciju riješiti.
    meni je to bilo nešto najteže u životu...ali moguće je

  10. #10
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    samo, ponekad je tako teško shvatiti i spoznati na čemu si. meni je bilo.
    i sve se opet svede na samo jedno.
    da jedino i isključivo sa samom sobom možeš ovu situaciju riješiti.
    meni je to bilo nešto najteže u životu...ali moguće je
    X
    I meni je najgora moguća spoznaja bila da odgovor neću dobiti, bez obzira koliko žudim za njim.

    100 puta sam željela čuti zašto? zašto? zašto?
    Željela sam čuti da sve to nije istina, da je sve u mojoj glavi.
    Odgovora nije bilo.
    Kasnije sam željela čuti bilo kakav odgovor, samo nešto po čemu bih znala da ta osoba vidi mene, da vidi da ja tražim odgovor,...
    Ma može i odgovor da je istina da stvarno ta osoba mene manje voli, cijeni,...
    Samo da se osjetim "viđenom", da dobijem to "priznjanje", da, ja vidim tebe moje dijete da ti radi nečeg patiš,...
    Odgovora nije bilo.

    Nakon dugo vremena mogu reči da me i dalje boli, ali polako prihvaćam da odgovora neće biti. Odgovor je u meni, mijenjam sebe.

    Na žalost možemo mijenjati samo sebe, utjecati samo na sebe, druge ne.

    Moj savjet je piši, piši, piši,... piši što te muči, ali piši "sebi". Nekako kad više puta sva ta sranja pročitaš na papiru, nekako ih je lakše otpustiti.
    Prilikom pisanja doslovno drhtiš od ljutnje, užasa,...
    Prilikom prvog čitanja več je lakše, prilikom drugog još lakše,... na kraju jednostavno dođe trenutak da prihvatiš da su stvari takve kakve jesu i da druge ne možeš mijenjati.

  11. #11
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Tanči i ono nateže (barem meni), nemoj to prenositi na svoje dijete. Reci dosta.
    Ja još učim, ali vidim da je tako najbolje.
    Neka dijete gradi svoj odnos s bakom, kakav takav.
    Treba imati na umu da je ona tvoja mama i ti imaš s njom nezavršen i kompliciran odnos.
    Djetetu je "samo" baka, bez koje realno može.
    Ako iz toga baka-unuka odnosa proistekne nešto pozitivno - super, ako ne, nikome ništa.

    Nemoj očajavati pred djetetom, jer onda dijete prenosi tu tvoju tugu (potrebu) za tim odnosom.
    Bez obzira što je velika i pametna i vidi da baka preferira drugu stranu, ona će si sama posložiti svoj odnos s bakom, ona ima svoju mamu koja ju voli najviše na svijetu, baka nije njezina mama i ti nisi svoja mama, bez obzira koliko to glupo zvuči, ali vrijedi to imati na umu.
    Mama je počinala svoje greške, ali ti ne ponavljaš te greške, jer znaš bolje.

  12. #12
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Glede djeteta, ne bih se složila s Anemonom, ona je njoj samo baka, ali dijete nije ničiji poligon za iskazivanje frustracija. Što ako iz tog odnosa ne proistekne ništa izuzev da i dijete zaradi frustraciju jer je baka nije vidjela? Ne bih riskirala. Ne bih priječila odnos, ali bih imenovala stvari. Doslovno! Baka nije sposobna vidjeti koliki si uspjeh ostvarila. Ja (mama) se ponosim i znam koliko si se trudila! Neki ljudi, a tu spada i baka, nisu sposobni za emocije. Šteta za nju.

  13. #13
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    mam još malo, pa i ja bih točno tako. Moja poanta je da Tanči ne dovodi dijete u situaciju da žali za bakinom pažnjom, treba jasno djetetu dati do znanja da baka tu pažnju ne daje i da je to bakina krivnja i gotovo.

    Zato i kažem da famozna baka nije djetetova mama, nego Tančina mama, tako da automatski unuka taj odnos gleda drugačije, treba je samo malo pogurnuti u smjeru da baka jednostavno ne daje sebe i točka.

  14. #14
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    eh, da... što bi oni rekli "znam kako ti je..."
    neki dan kod mene bila susjeda ... tako u priči spominje tata mi ovo tata mi ono bili u dućanu , mama i ovo mama ono... i ja slušam i muči mi se u želucu i sjetim se svoga... udala se samo da pobjegnem od kuće... mm i ja radimo ko blesavi 24/7/365 bez prava na bolovanje bez godišnjeg i uz sve to može se reći da smo uz puno odricanja nešto i stekli a moj tatek čim mu je teško odmah zove trebam to to uglavnom novac i mi odmah , kao grijeh je ne pomoć roditelje damo , i sve bilo ok dok nismo rekli da ne može al ne što nećemo nego što zbilja ne možemo.. da bi krenula buica riječi kako mi imamo on nema kako mu se treba pomoć.. on je nama pomagao , šta mi mislimo, koliko mi je samo morao davati kad smo išli u školu, kako sam tražila za gaće...i još vagon riječi od kojih mi je zlo i sve mi to prođe kroz glavu.. i mislim se ... pa kakav si ti tata...
    al evo utješih se nisam sama...
    a o mamama ..ma neću samo trošit prste na tipkanje...

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    ????????????????
    X

    Ako nas netko ostavi ili umre (sve isto) znači da smo od njega dobili sve što je mogao i imao dati. Ideš dalje bez te osobe, bila ona na ovom ili onom svijetu.

    A godišnjice i obilazak groblja je za licemjere. Tanči, ti sama znaš što ti je u srcu. Ako ti se ne ide - ne idi. Imaš svoje dijete. One koji te ne cijene i ne cijene tvoju obitelj ne trebaš. Pa što god ti isti i svi ostali mislili o tome. Svak zna svoje. Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 26.08.2013. at 16:47

  16. #16
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ak znaš da si dobra osoba, od*ebi ih sve po redu.
    baka?
    oš-neš, bangladeš...

    zakaj forsaš dijete?

  17. #17
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    sorciere je fino u svom stilu sve rekla

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa Vidi poruku
    ak znaš da si dobra osoba, od*ebi ih sve po redu.
    baka?
    oš-neš, bangladeš...

    zakaj forsaš dijete?
    zasto forsa sebe?

  19. #19
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    zasto forsa sebe?
    pa ne bi se forsala da zna drugačije.
    i jedno je nešto teoretski znati, a drugo je to isto odraditi kako treba iz vlastitih cipela.

    ja se divim vama, možda sam čak malo i ljubomorna , koji tako kao iz šuba znate sve što i kako treba. i pitam se...treba li samo meni toliko vremena.
    ono...nisam glupa...sve kužim...ali treba mi vrijeme da probavim.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    pa ne bi se forsala da zna drugačije.
    i jedno je nešto teoretski znati, a drugo je to isto odraditi kako treba iz vlastitih cipela.

    ja se divim vama, možda sam čak malo i ljubomorna , koji tako kao iz šuba znate sve što i kako treba. i pitam se...treba li samo meni toliko vremena.
    ono...nisam glupa...sve kužim...ali treba mi vrijeme da probavim.
    kao sto je takav "roditelj" svjesno ili nesvjesno kreirao takav odnos sa djetetom tako dijete ima puno pravo reci "meni to ne treba u zivotu" i usmjeriti se na ljude koji donose pozitivno.

    od recikliranja sugavih emocija ne osjecas se bolje, ti si ta koja radi izbor kad si ti u pitanju. to je kao ostajanje u vezi u kojoj te partner zlostavlja jer je ovo emocionalno zlostavljanje.

    i logicno je da ti treba vremena da se maknes iz takvog odnosa jer se godinama odvijalo kako ne treba i djeca se po inerciji u takvom odnosu osjecaju zbog neceg kriva. opcenito se zrtva osjeca kriva i kao da izaziva necim takvo ponasanje zlostavljaca. zbog toga se i ostaje uz zlostavljaca dok se sve skupa neosvijasti a onda eventualno pocinje proces odlaska od zlostavljaca i oporavak

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Literatura: Susan Forward - Otrovni roditelji

  22. #22
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Otrovne roditelje sam pročitala još prije 10 godina :/
    Traje taj moj proces

    Sad kad si dotakla grižnju savjesti... Zanimljiva je ona...

    Evo...ovo mi je sjelo na tatin rođendan...pola godine nakon njegove smrti...

    Mislim da sam se dobar dio, iliti većinu, života lagala kako super razumijem i prihvaćam ljude. Tu sad mislim na ljude koje direktno i snažno utječu na moj život.
    Danas sam nekako na tragu spoznaje kako je u čitavoj toj priči glavnu ulogu igrao jedan Ego, maskiran savršenim kostimom empatije...u želji da sve to što kao prihvaća i razumije...onako...
    lagano promijeni...popravi...doda malo boje...topline... čitavoj priči...ali...onako...baš empatično...Svaki mali uspjeh pridonosio bi veličini i važnosti tog jednog Ega...
    Eh...a neuspjeh...neuspjeh se uvijek provuče u misli prerušen u grižnju savjesti...pa opet tom jednom Egu daje na veličini i važnosti...jer sam eto...mogla, ali nisam uspjela utjecati na određeni događaj... Pa se sad vidim malo u nekom otrcanom klasičnom kostimu žrtve... Zeznuta je igračica ta grižnja savjesti. I danas je prvi puta zaista i doživljavam kao vještu saveznicu (bi)jednog Ega.
    Prihvatiti nekoga....nešto... upravo onakvim kakav zaista i je...bez dodavanja boja, tonova...raznoraznih epiteta...teška je to misija...
    Osjećam da sam pronašla smisao najteže lekcije kojom me život dosad opalio.

    A lekcija nije ništa drugo osim PRIHVATITI. samo to.

    Grižnja savjesti je totalno zeznuta emocija. Ti zaista misliš da si brižan, empatičan...što god...postaješ žrtva samo takva...a pri tom ne radiš ništa drugo, nego hraniš ego...
    jer, čitavo vrijeme misliš kako možeš utjecati na određene situacije. a ne možeš. i ne trebaš. jedino što trebaš jest prihvatiti ih takve kakve jesu.

    Apsolutno svatko ima pravo odabrati život kakav želi. Meni se to može svidjeti ili ne.
    Činjenica je da sam JA htjela imati oca upravo onakvog kakvog sam JA zamislila. I upravo takav izmišljeni lik mi je nedostajao. A imala sam nešto drugo.
    I u trenutku kada je otišao...nisam znala ni za čime tugujem....za onim što sam imala...ili za onim što sam mislila da imam...ili za onim što sigurno više neću imati.
    Svi su naši porivi u svojoj biti sebični.
    Svi se mi mijenjamo samo i isključivo radi sebe. A tako i treba biti.

    ...ovo su samo monolozi iz moje glave...nisu nikakve izričite tvrdnje. meni su ove spoznaje pomogle odn. pomažu da se oslobodim tog skroz teškog tereta

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Probaj onda pročitati Hrabre duše Roberta Schwartza: http://www.mvinfo.hr/najnovije-knjig....php?ppar=4201

    Čitala sam to na godišnjem odmoru. Na momente je odlično, ali ima i meni dosadnih dijelova.

    Ono što je bitno za ovaj topic - baš sam imala osjećaj da čovjeka ne zanima toliko okultno, koliko razlozi zašto se dobrim ljudima događaju loše stvari i kako taj osjećaj ostaviti iza sebe... I uopće nije bitno vjerujemo li u život nakon života ili ne - kao hipoteza mi se baš dopalo.

  24. #24
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    A lekcija nije ništa drugo osim PRIHVATITI. samo to.

    ...

    Svi se mi mijenjamo samo i isključivo radi sebe. A tako i treba biti.
    Prihvaćanje je na pola puta do otpuštanja. Dobar put
    ...
    A tvoj tata se nije promijenio isključivo radi sebe. Treba li i tako biti?

    Bb

  25. #25
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Dragi tata,
    pišem ti ovo pismo jer sam jako tužna i duboko povrijeđena.
    Tebe nema i ne mogu ti ga poslati, ali ja znam da će ovo već nekako doći do tebe.
    Otišao si prerano i ostavio iza sebe nered i dvoje djece koja nikada nisu bila jednaka.
    Danas mi je tvoja supruga, a moja majka rekla kako je vaš sin produžetak tebe, a ja nisam.
    Njegova djeca su anđeli, a moje dijete je dijete tamo nekog prigorca kojeg ona, a ni ti nikada niste prihvatili.
    To što je on dobar i pošten čovjek, što me voli...nikada vam nije bilo važno.
    Moja kći, tvoja prva unuka koju si obožavao i kojoj si krsni kum bio pati zajedno sa mnom i nije joj jasno zašto baka više voli bratića koji je jedva završio razred, a njene kopije svjedodžbi koje joj je s radošću donijela je jedva pogledala.
    Tata, Andrea ima sve petice, sve do jedne. Uči tri strana jezika. Treća je bila na tehničkom prvenstvu RH u TKD-u.
    Tata, ona je državna prvakinja iz graditeljstva i dobitnica Oskara znanja.
    Od bake nije dobila ni zagrljaj, ni poljubac, ni bravo za to.
    Žalosno je to, tata. Jako žalosno.
    Nemoj mi zamjeriti, ali ja više ne mogu trpiti nepravdu.
    Veliku nepravdu kojoj si i ti sa svojom oporukom doprinjeo.
    Znaš li da mi je tvoj sin bez ikakvog povoda rekao marš, marš iz kuće u kojoj si se ti rodio?
    Nije to njegova kuća, to je naša kuća isto kao što je i stan u kojem živi- naš, ali ga to ne sprečava da bude bezobrazan i bahat.
    Pitam se što bi bilo da je to samo njegovo?
    Tata, ja te volim, jako volim i užasno patim što te nema i nikada se neću prestati pitati zašto si morao otići.
    Zašto si ostavio svoju Tanči ( ti si mi taj nadimak dao) koju si tako jako volio?
    Zašto si me iznevjerio?
    Nisam ti bila na grobu od godišnjice, uskoro će još jedna, a ja ne mogu obećati da ću ti doći.
    Ne mogu tata, previše sam povrijeđena.
    Možda se jednom i sretnemo među zvijezdama pa ćeš mi odgovoriti na moja pitanja.
    Voli te Tanči

    Sad kad ponovo citam prvi post kuzim kako obrazac svog ponasanja nesvjesno prenosis na svoju kci. Ti si se neuspjesno dokazivala roditeljima, a sad to radi i ona. Nista mami neces dokazati ako to ona ne zeli uvidjeti. Ali, to je zaista samo njen problem i nemoj dijete gurati u tu pricu. Imas priliku zastiti dijete, kao sto imas priliku nauciti zastititi sebe. Odradite to zajedno.
    Meni su djeca u toj prici pomogla. Jedino sto mi je uvijek bilo kristalno jasno je to oni nece prolaziti, bez obzira koliko se ja u citavoj prici ne snalazim. Oni nisu dio te price.
    Ti moras uvidjeti koliko si predivna.
    Ono sto vidi tvoja mama nije mjerilo nicega vise sada. Ona je samo pridodnijela, odn odgovorna je, iskrivljenoj slici koju imas o sebi.
    Sad ti budi odgovorna prvenstveno prema sebi i popravi sliku

  26. #26
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Probaj onda pročitati Hrabre duše Roberta Schwartza: http://www.mvinfo.hr/najnovije-knjig....php?ppar=4201

    Čitala sam to na godišnjem odmoru. Na momente je odlično, ali ima i meni dosadnih dijelova.

    Ono što je bitno za ovaj topic - baš sam imala osjećaj da čovjeka ne zanima toliko okultno, koliko razlozi zašto se dobrim ljudima događaju loše stvari i kako taj osjećaj ostaviti iza sebe... I uopće nije bitno vjerujemo li u život nakon života ili ne - kao hipoteza mi se baš dopalo.
    hvala ti. Bas cu procitati . Zvuci zanimljivo

  27. #27
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Prihvaćanje je na pola puta do otpuštanja. Dobar put
    ...
    A tvoj tata se nije promijenio isključivo radi sebe. Treba li i tako biti?

    Bb
    je...treba sve i otpustiti...

    Kako mislis treba li tako biti?
    Tako je .
    On je odlucio niti neodgovoran. To je iskljucivo njegov izbor :/.
    Nekako se namece cinjenica da je puno lakse biti neodgovoran i kriviti druge za vlastite neuspjehe.
    Kako je to radio on...nepreuzimanjem odgovornosti za sebe i svoj zivot...napravila bi isto i ja.

    Mislim, posljedice takvih odluka mogu biti svakakve. Moja je rezultirala totalno najtezim ishodom za mene u tom trenutku.
    U ovom trenu...sada...vidim drugacije.

  28. #28
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Možda se nisam dovoljno spretno izrazila. Htjela sam samo parafrazirati tvoju misao.
    "Svi se mi mijenjamo samo i isključivo radi sebe. A tako i treba biti." Mogla sam isto tako reći "...ili ne mijenjamo."

    A sigurna sam di bi i tvoj tata imao što što pisati na ovom topicu... razlog njegovoj neodgovornosti sigurno nije u samopouzdanju i ostalim pozitivno nabijenim faktorima koji nam olakšavaju život.
    Da li je lakše biti neodgovoran? Kako kome. Tebi nije. Bar bi ja rekla.

  29. #29
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Možda se nisam dovoljno spretno izrazila. Htjela sam samo parafrazirati tvoju misao.
    "Svi se mi mijenjamo samo i isključivo radi sebe. A tako i treba biti." Mogla sam isto tako reći "...ili ne mijenjamo."

    A sigurna sam di bi i tvoj tata imao što što pisati na ovom topicu... razlog njegovoj neodgovornosti sigurno nije u samopouzdanju i ostalim pozitivno nabijenim faktorima koji nam olakšavaju život.
    Da li je lakše biti neodgovoran? Kako kome. Tebi nije. Bar bi ja rekla.
    slažem se sa svime .
    i on se nekome dokazivao, nažalost. i šta je najgore, meni, bio je strašno uspješan čovjek. turbo sposoban. jedan od imućnijih faca u gradu.
    i padao i dizao se...pa padao...i opet se dokazivao....dok nije odustao...od sebe....i umro u takvom jadu.
    a imao je izuzetno puno prilika....koje očigledno nisu bile bitne.

    zato se uvijek vraćam na isto...i ponavljam uvijek isto. roditelji nas zapečatiraju samo tako.
    po meni je to najteži "posao" koji treba svaki čovjek odraditi sa samim sobom.
    kad si zapečatiran...nisu bitne prilike...djeca...ništa ti nije bitno.
    samo i isključivo tražiš i gradiš sebe kroz taj bolestan odnos sa njima.

    i treba se probuditi i reći dosta. to ja zovem odrastanje.
    znam jako puno ljudi koji nisu odrasli nikad.

    meni je lakše biti odgovorna. istina.
    jer, koliko je teško u jednom trenutku napraviti nešto...presjeći te konce...
    toliko je već u drugom trenu lakše...
    otvori ti se čitav novi svijet.

    i vidim...da većina ljudi...oko mene...iz straha...nikad ne napravi taj korak

  30. #30
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Slažem se.
    Pitanje je samo koliko je jak taj pečat. I koliko si spreman na promjene. I koliko si spreman prihvatiti mogućnost promjene.
    Ti jesi.

  31. #31
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se.
    Pitanje je samo koliko je jak taj pečat. I koliko si spreman na promjene. I koliko si spreman prihvatiti mogućnost promjene.
    Ti jesi.


    da...pitanje je koliko je jak pečat..istina.
    i koliko si ti uporan u borbi s vetrenjačama.

    ja sam recimo po tom pitanju ekstrem.
    meni je on u toliko prilika pokazao i dokazao da nije dio mog života...da ih sada ne nabrajam...sigurno već negdje jesam
    ali ne...u čitavu priču se provuče onaj...ali ako..možda ovo...i prođu godine...

    meni kad opališ šamar, dva...ja ne kužim da si nasilan, očigledno. mene treba polomit skroz.

    ali..kako sam ja optimist po defoltu...
    ovako se mogu sastavit iznova

  32. #32
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam recimo po tom pitanju ekstrem.
    Ja nisam. Prihvatila da su stvari takve kakve jesu, odustala... i od borbe i od pitanja. Ko ga šljivi. Pred 5 godina bi imala što za napisati... sam mi je sve ravno.
    No, niti smo nas dvije jedna drugoj mjerilo, niti je moj put i tvoj put...

  33. #33
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nisam. Prihvatila da su stvari takve kakve jesu, odustala... i od borbe i od pitanja. Ko ga šljivi. Pred 5 godina bi imala što za napisati... sam mi je sve ravno.
    No, niti smo nas dvije jedna drugoj mjerilo, niti je moj put i tvoj put...
    eh...da...
    jel te on makar pustio u miru? ono...nisam dio tvog ni ti mog života...

    jer...kod mene je sve ekstrem...
    ja ne želim biti dio tvog života...ali želim da ti budeš dio mog...i to ću nastojati dobiti pod svaku cijenu...
    nabacivanje grižnje savjesti je samo jedna od suptilnijih metoda

  34. #34
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Prihvatio je da me ima koliko me ima. A i ne traži više.

  35. #35
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    To je super

    imam osjećaj da sam preuzela temu :/.
    baš imam potrebu razglabati o ovome...očigledno.

    Tanči...gdje si?

  36. #36
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    ...a gdje sam?
    Tu sam.
    Sjedim s kuglom u želucu (već danima imam osjećaj kao da ću povratiti svake sekunde) i čitam što pišete.
    Mogla bih ja pisati danima o tome kako, od strane majke, nikad nisam bila voljeno dijete.
    Nisam to sad u stanju. Stvarno sam jako loše. Ovaj put me dotukla.
    Mislila sam i njoj napisati pismo, ali me muž uvjerio da ne bi imalo smisla.
    Ne mora ona mene voljeti, ali nije mi jasno zašto?
    Samo zato jer sam žensko?
    Ne razumijem koji je razlog?
    Čak mi je palo na pamet da možda nisam tatina kći, ali ne znam kako utvrditi očinstvo kad je on mrtav. Baš mi se ne raskopava grob da bi došla do uzorka DNK, a i ko zna koliko bi to koštalo i da li bi dobila dozvolu za otvaranje groba.
    Znam da vam ovo sve zvuči suludo, ali ja drugog objašnjenja nemam.
    Pogotovo nakon što mi je rekla da je moj brat produžetak njenog pokojnog muža i njegova djeca anđeli isto, a ja, ko sam ja i što ja hoću i zašto se stalno svrstavam uz njih, ja i moje dijete, moje dijete od tamo nekog prigorca?!?!?!
    Pa dobro, čiji sam ja onda produžetak? Ako nisam od njenog pokojnog muža, kojeg sam smatrala ocem i koji je i upisan kao moj otac.
    Da se razumijemo: ja sam od roditelja odselila s 23 godine. Tada sam radila i bila "svoj čovjek"
    Od kuće sam otišla s dvije male najlon vrećice u kojima je bilo nešto moje odjeće i to je sve.
    Moje knjige, lutke, uspomene, ostatak odjeće i ostalih stvari je nestao. Ja nemam ništa, ni jednu sliku iz djetinjstva, ni jednu lutku. Ništa.
    Isto tako od roditelja nisam dobila nikada ništa.
    Brat je dobio nekoliko auta 4, 5, ne znam više koliko.
    Silne novce, stan (čiji sam i ja suvlasnik), otplaćivali su mu kredite, plaćali režije, othranjivali prvo vanbračno dijete, vraćali njegove dugove....bio je i u zatvoru....
    Kad mi je bilo najteže u životu navukao mi je ovrhu na plaću i ostao dužan 5000 kn
    Nasilan je, bahat, bezobrazan, dere se i vrijeđa.
    Tjedan dana smo bili zajedno na moru, a on je rekao kako je on moje dijete i mene hranio, a ja sam potrošila na sve nas u tih tjedan dana 1 700kn.
    Ja sam dva dana po najvećoj vrućini pekla tortu od čokolade njegovom sinu za rođendan...
    Kupovala meso koje je on redom upropaštavao na roštilju jer radi sve na silu.
    Trpila njegovo urlanje i bahaćenje i kad više nisam mogla, onda mi je rekao- od.ebi, marš van iz kuće...
    Za nagradu mu je mama dala sve novce koje je zaradila na iznajmljivanju apartmana.
    Da si kupi novi auto. Još jedan. Da kupi njegovu ljubav.
    Jer, on je SIN, muško, produžetak tatin.
    Ja sam nula.
    14. mi je bio rođendan, nije mi čestitao, a od šogorice sam dobila sms u stilu djece od 5 godina.
    Njegovoj kćeri sam krsna kuma i to valjda zato jer nije imao koga drugoga pa je zvao mene.
    Maloj će uskoro rođendan.
    Žao mi je, ali ja nemam namjeru više glumit majmuna.
    Jednog dana kad mala odraste, objasnit ću joj, ako će htjeti slušati.
    ...a kad mi je svekrva nepokretna doma ležala, onda mi je mama rekla: "tako ćeš i mene njegovati jer se ja samo na tebe mogu osloniti "
    Ja joj od srca želi da joj njeni anđeli peru pozadinu.
    Ja sigurno neću.

  37. #37
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Tanči, zaista vjerujem da nisu svi ljudi stvoreni (a osobito nisu odgojeni) da budu roditelji u punom smislu te riječi jer imanje djece često ide pukim automatizmom, a takvo roditeljstvo ponekad ima i vrlo nezgodnu sklonost ponavljanja istih grešaka.
    Kad čitam ta sjećanja o kojima pišeš, malo bolje razumijem neke tvoje postove. Netko je gore već spomenuo - treba raščistiti blato, ako treba (mirno) reći svakomu što ga ide i hodati dalje kroz život čistih cipela. Kad u potpunosti prihvatiš da si vrijedna samim tim što postojiš, gradiš vrijedan i pošten život i imaš stabilnu sretnu obitelj, onda se i gorčina i ružne stvari i ružne riječi razbijaju o tebe ko oni balončići od sapunice - bez posljedica.
    Vrijedno je uzeti i pomoć u tom "pospremanju", ako osjetiš da sama ne možeš.

  38. #38
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Nisam se htjela uopće javiti na ovu temu, ono, izbjegavam je cijelo vrijeme, ali ovaj tvoj zadnji post, ma, došlo mi je žao jer vidim da se patiš, a nemaš razloga, fakat ga nemaš.

    Tanči 3 desetljeća su mi trebala da umirim demone koji su me mučili, da dobijem vlastitu djecu i shvatim da nije stvar u meni, nego njoj. I draga, mogu ti samo reći jedno, 3 hebeno potraćena desetljeća. Ne isplati se ni za vlastitu mater.

    Ti si jedna, opet ću ja u malu analizicu, ne mogu si pomoći, jedna jako osjećajna duša čini mi se i previše dopuštaš da ta sranja dopiru do tebe, nemoj, ne vrijedi, ne isplati se, život je prehebno kratak.

    Osnovala si svoju svoju vlatitu obitelj i voljena si od nje, to je sve što ti treba!

    Odhebi ih sve u poskocima, draga, učini to, i okreni novi list u novoj knjizi, pečat na staru knjigu, i vozdra, nemoj si ovo raditi, molim te, evo kao potpuni stranac te to molim.

  39. #39
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    tanči...

    ja sam imala 30 kad sam ženukojamerodila pitala zašto me ne voli. ni mene ni sestru.
    dala sam joj PRILIKU DA LAŽE. i ja bih prihvatila tu laž.

    njen odgovor je bio otprilike - pa nisam. i neću. nisu ni mene voljeli, zašto bi ja vas.

    kad se kikica rodila, ja sam i dalje pokušavala "nešto"... ali ona je to shvatila kao prešutni pristanak na (materijalno) iskorištavanje i (psihičko) zlostavljanje.
    pa sam joj pokazala vrata. u sekundi. pile smo kavu, i ona je bezobrazno bacila šalicu na stol. moju šalicu na moj stol.
    i rekla sam joj: da se ova šalica razbila, ja bih razbila tebe. kupi svoje stvari, i marš van. ovo je zadnji put da vidiš vrata iznutra.
    i tako je i dan danas. i ne fali mi. preko 20 godina.

    tata mi fali. nije bio idealan, ali je u nekom periodu prije nego je umro - shvatio da je godinama griješio. i htio je to popraviti. trudio se i pokazivao.
    i to mi je zadnje ostalo od njega.

    i ne kužim kakve su tu analize potrebne. postavi stvari kak bi rekli "zdravo seljački" i idi dalje.
    naravno da u nama ostanu posljedice takvog ponašanja. no jel zdravo potratit život razmišljajući - zašto, i što bi bilo da je bilo... ????

  40. #40
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Moj otac je bio dobar čovjek, ali totalni beskičmenjak.
    Mama je s njim manipulirala kako je htjela.
    I kad je skužila da je smrtno bolestan nagovorila ga je da napišu oporuke: ako on prvi umre- sve nasljeđuje ona, a ako ona prva umre- onda sve nasljeđuje on.
    I on je pao na tu foru.
    Smiješno i to zato jer je i tako sve bilo njegovo, njegova djedovina.
    Na žalost, on je prvi umro i prije ostavinske su me moj bivši šef (poznati i priznati pravnik) i njegov kolega specijalista za ostavine savjetovali da ne priznam oporuku i tražim nužni dio jer da oporuka nije fer, odnosno da smo i brat i ja po njoj zapravo razbaštinjeni.
    Bratu je bilo svejedno jer je i onako znao da on s mamom može kako hoće i to je čak i jasno rekao.
    Ja, nakon noći i noći nespavanja i gruntanja nisam napravila ništa.
    Složila sam se s oporukom, misleći- tako je tata htio, a mama je cijelo vrijeme govorila- tako je lakše, da je jedan vlasnik, a ne tri, Ona ionako čuva to sve za nas- djecu- brata i mene. Koji bulšit.
    Onog trena kad je ostavinska postala pravomoćna ta se žena promijenila za milijun posto.
    Nevjerojatno nešto.
    Već sam ja mislila poslat sve k vragu, ali mislim si- zašto?ž
    Pa moj je otac tu rođen, to je i moja očevina, djedovina...tu su mi grobovi none, nonota, tete, sestrične...
    Ne znam da li kužite, nisam materijalista, ali sam jako vezana za taj kamen, Brački kamen. Obožavam ga. Obožavam Zlatni rat i njegovo žalo.
    To je raj na zemlji.
    Kao da sam se ja tamo rodila, a nisam.
    I ne mogu zamisliti da prođe godina, a da ja nisam otišla tamo.

  41. #41
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ne znam . Ja sam postigla zen. Nemam nista . Drugi imaju nesto malo . Meni ne treba - nista od toga. Samo me pustite dalje od svojih gluposti.
    Znas Tanci da ces mozda istjerati pravdu i dobiti dio koji ti pripada , ali nikad sa tim neces dobiti potvrdu i mir koji trazis.
    potvrda i mir su na drugom mjestu .

  42. #42

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Malo imam kontakta sa svojima, tate nema već par godina, mame kao da i nema.
    Tata je, valjda igrom slučaja bio malo prisutan u mom životu, mama uopće nije.

    Slama me čitati vas, ali skupite snage sagledati na svoju sudbinu. Pomislite što biste rekli najboljem prijatelju da ga gledate.

    Ja sam shvatila da sam mojima jako draga, ali da me ne vole. Nisu me nikad zavolili. Ne na način da ostaviš ono što činiš i posvetiš se onome tko te voli i treba.
    Tako da, sad se ponašam u skladu s tim, draga sam im...nekako kao što sam drtaga i poznanicima. Sretnemo se katkad i to je to. I dovoljno je. Zahtjev dubljeg odnosa bi ostao neuslišan i samo bih patila. Tako da, pustila sam to u valcer i mnogo se bolje osjećam. Ne tražim, ne žudim i ne dobivam. A nisam dobivala ni kad sam žudila i tražila.
    Sjećanje izroni svako toliko, ali vjerujte mi, sve rjeđe. Manje od jednom u godini - skroz izdrživo

  43. #43
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    eh tanči... ja sam se pomirila s tim da niš neću dobiti.otprilike toliko sam i dobila :D ... jerbo se ženakojamerodila povampirila kad je oporuka postala pravomoćna. i više nisam mogla ući u kuću. promijenila bravu. a ja sam promijenila mentalni sklop.

    ne grizem se oko toga. nisam (više) gladna, imam što obući, imam gdje leći. i mirno spavam.

    i slažem se sa sirius.

  44. #44
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ma i ja sam se pomirila da će mama i brat to sve razje... jer čim je tata umro, još ni sprovod nije bio, već su njih dvoje po oglasniku gledali kako se kreću cijene kuća u Bolu.
    I tako, malo po malo, cijene nekretnina padaju, a njihovi, odnosno bratovi apetiti su sve veći i oni će to prodati. Za siću jer takva su vremena.
    Kome se žuri prodaje u bescjenje.
    E, to mene boli.
    Da će sve otići u bescjenje.
    Uspomene na moje djetinjstvo, mladost, oca, nonota koji je bio super čovjek...

  45. #45
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ne živi se od uspomena.
    gramzivi obično dobiju manje od očekivanog.
    a ti tu ne možeš ništa promijeniti.
    baloni lete. osim ako ih ne opteretiš kamenjem, i uništiš im svrhu postojanja.

    primi se svoje obitelji, i gradi ju da bude drukčija. onakva kakvu ti želiš.

  46. #46
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    ja se slažem sa curama...
    i ja sam izgubila djedovinu. ono što nije on sam riješio, toga sam se ja odrekla.
    uopće ne želim da me ikakva materijalna poveznica veže za išta.
    ovako se osjećam slobodno.

    materija je materija.
    uspomena nije materijalna.

    a zašto te mama ne voli? zašto mene tata nije volio? a sve sam napravila...
    zato jer je to jednostavno tako.
    mislim da nema dovoljno dobrog odgovora koji bi ikoga zadovoljio.
    ako želiš ostat zdrava...moraš naći načina da to preboliš.

    znam se ponekad još zapitati zašto...
    ali..u slijedećem trenutku se samo zapitam bi li išta mijenjala...
    i ne bi. ništa.
    jer je činjenica da ne bi bila ovo što jesam da nije sve bilo baš kako je bilo.
    a danas mogu reći da sam se napokon svidjela samoj sebi.

    ljubav je tako jednostavna.

  47. #47
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Moj otac je bio dobar čovjek, ali totalni beskičmenjak.
    Mama je s njim manipulirala kako je htjela.
    I kad je skužila da je smrtno bolestan nagovorila ga je da napišu oporuke: ako on prvi umre- sve nasljeđuje ona, a ako ona prva umre- onda sve nasljeđuje on.
    I on je pao na tu foru.
    Smiješno i to zato jer je i tako sve bilo njegovo, njegova djedovina.
    Na žalost, on je prvi umro i prije ostavinske su me moj bivši šef (poznati i priznati pravnik) i njegov kolega specijalista za ostavine savjetovali da ne priznam oporuku i tražim nužni dio jer da oporuka nije fer, odnosno da smo i brat i ja po njoj zapravo razbaštinjeni.
    Bratu je bilo svejedno jer je i onako znao da on s mamom može kako hoće i to je čak i jasno rekao.
    Ja, nakon noći i noći nespavanja i gruntanja nisam napravila ništa.
    Složila sam se s oporukom, misleći- tako je tata htio, a mama je cijelo vrijeme govorila- tako je lakše, da je jedan vlasnik, a ne tri, Ona ionako čuva to sve za nas- djecu- brata i mene. Koji bulšit.
    Onog trena kad je ostavinska postala pravomoćna ta se žena promijenila za milijun posto.
    Nevjerojatno nešto.
    Već sam ja mislila poslat sve k vragu, ali mislim si- zašto?ž
    Pa moj je otac tu rođen, to je i moja očevina, djedovina...tu su mi grobovi none, nonota, tete, sestrične...
    Ne znam da li kužite, nisam materijalista, ali sam jako vezana za taj kamen, Brački kamen. Obožavam ga. Obožavam Zlatni rat i njegovo žalo.
    To je raj na zemlji.
    Kao da sam se ja tamo rodila, a nisam.
    I ne mogu zamisliti da prođe godina, a da ja nisam otišla tamo.
    Kad bolje razmislim, ovakvi "dobri" često naprave više štete djeci nego direktni zlostavljači. Pa zar nije roditeljska dužnost zaštititi vlastito dijete od nepravde, pogotovo kad ona dolazi od bračnog druga i roditelja??? Draga, zalupi vratima i zaboravi priču, potraži pod hitno pomoć stručnjaka, jer si očito na dobrom putu da i vlastito dijete opteretiš za cijeli život, i dulje.

  48. #48
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Tak je moju prijateljicu na ostavinskoj raspravi nakon tatine smrti mama nagovorila da se odrekne svog dijela. Ova je bila zbunjena, nije uopće
    razmišljala i napravila je kako mama kaže. Mislite da su joj braća rekla i hvala? Ništa, baš ništa. Nju isto najviše boli kuća na moru, gdje
    je provodila cijela ljeta. Ona i njena djeca još mogu dolaziti tamo, ali bome kad joj mama umre, ili kad jednog dana budu htjela dolaziti unučad moje prijateljice, stvari neće biti iste. Oni će biti tu gosti, ako ih uopće budu htjeli trpjeti.
    Zna da je pogriješila, ali sad više ne može ništa, to je taj hebeni patrijarhalni sustav u kojem je njena mama odrasla.
    Tako da treba tražiti sve što te pripada, i nužni dio ako je već dotle došlo, ne tražimo to za sebe, već za svoju djecu, i ona
    imaju pravo znati svoje podrijetlo, i slobodno dolaziti na svoju grudu.
    A što se tvoje mame i brata tiče, Tanči, kad ti je mama trebala dati ljubav, nije ti je dala, a sada je više niti ne trebaš.
    Ne razumijem zašto očajnički trebaš priznanje jedne osobe koja očigledno nije u stanju uopće voljeti?
    Ima takvih mama, hebi ga, tako ti je pao grah. Sigurno se to negdje drugdje iskompenziralo, evo imaš sjajnu kći, valjda i muža.
    Ona ti više u životu ne treba. Moja stara je...uh, pa slična tvojoj. Nemam gorčine. Ni kontakta. Svak svojim putem. I sretna sam.

  49. #49
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku

    a zašto te mama ne voli? zašto mene tata nije volio? a sve sam napravila...
    zato jer je to jednostavno tako.
    mislim da nema dovoljno dobrog odgovora koji bi ikoga zadovoljio.
    ako želiš ostat zdrava...moraš naći načina da to preboliš.
    ....
    ljubav je tako jednostavna.

    Da li je njih itko volio?
    D ali je njih netko grlio, pa da im bude prirodno zagrliti nekog... koju povredu oni nose, pa nisu u stanju pokazati svoje osjećaje... jer sigurna sam da ih, Tanči i tvoja mama ima, i da ih je Bb, tvoj tata imao... samo tko zna što njih same sputava/je sputavalo...
    ...
    Jednostavna je, jednom kad si dopustiš. Oni si nisu dopustili.

  50. #50
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam . Ja sam postigla zen. Nemam nista . Drugi imaju nesto malo . Meni ne treba - nista od toga. Samo me pustite dalje od svojih gluposti.
    Znas Tanci da ces mozda istjerati pravdu i dobiti dio koji ti pripada , ali nikad sa tim neces dobiti potvrdu i mir koji trazis.
    potvrda i mir su na drugom mjestu .
    Nemam vremena sve čitati, samo bi potvrdila ovo, i to svim srcem!

    Tanči ovo je istina, sve sam pustila, sve. Spakirali se i otišli, i muž i ja imamo slične situacije familijarne, nije mi padalo na pamet da se borim ni za komadić zemlje, za ništa, niti njemu. Već smo se pomirli da ćemo imati onoliko koliko stvorimo sami, iako me peklo jer radilo se o djedovini, ali sam rekla neka, stovirt ćemo mi svoju djedovinu za našu djecu.

    Tek sada nakon punih 20 godina, najednom dobijam svoju djedovinu nazad kad sam ivše sve prekrižila, igrom slučaja, to je isto jedna duga, teška i komplicirana priča..

    Ali hoću reći, i da je nisam dobila, ostala bi zadovoljna jer si nisam ni uprljala ni otrovala život tužbama, svađama, goričinom i svime time što ide uz to i takvu familiju.
    Ako želiš svoj mir, ako đeliš barem vašu malu zajednicu, tvoju, tvoga muža i djece održati čistom i stvoriti jedan sasvim novi početak za njih, ne upuštaj se u to!

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •