Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: pomoć

  1. #1
    ross

    Početno pomoć

    Jučer smo došli od pedijatrice i moja cura je u mjesec dana dobila samo 370grama.Isključivo ju dojim ( bez vode,čajeva i sl.).
    U prva dva mjeseca dobila je 2kg, trći skoro 700g,a sada niti 400g.Pedijatrica baš nije bila zadovoljna.Preporučila je rižolino za večernji obrok na mojem mlijeku ako ga ima dovoljno, a ako ne adaptirano.
    Činjenica je da imam manje mlijeka.Izdojim jedva 20 do 30ml ( ručno ), mislim da je položaj pri dojenju ispravan.
    S druge strane mi je čudno što su pelene pokakane i popišane kao prije, kada je dobilvala mnogo više.Ne plače, po noći se tu i tamo probudi,ali u njezinom ponašanju nema nekih velikih promjena koje bi ukazale da je ona gladna.Od kuda onda tako slabi dobitak na težini?
    Kakao sam već rekla najvjerojatnije mi se smanjila količina mlijeka.Niti ne pomišljam na adaptirano.Kako da povećam proizvodnju.
    POMOZITE!!! UŽASAVAM SE BOČICE!

  2. #2
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Prvo da te pokušam umiriti u vezi sa "premalim" dobivanjem na težini:
    I u ovom slučaju vrijedi ona "svako dijete je individua za sebe". Pa zamisli da svaki mjesec dobiva po kilogram!
    Ako je broj mokrih pelena nepromijenjen, ako je dijete zadovoljno i ti ne vidiš nikakve promjene u njezinom ponašanju... sve je u redu.
    Odlično je što ne daješ ni vodu ni čaj, to bi samo umanjilo proizvodnju mlijeka, a i majčino mlijeko je sasvim dovoljno u prvih 6 mjeseci.

    O povećanju proizvodnje mlijeka možeš pročitati na drugim topicima, ali evo ukratko:
    - doji na zahtjev, kada beba zatraži, i nemoj slijediti neki «ritam»;
    - stavljaj dijete na prsa što češće (bolje je dojiti češće i kraće nego rijetko, a dulje);
    - obavezno treba isprazniti dojku «do kraja» (uvijek će se stvoriti još nekoliko kapi), a ako to beba ne učini, pokušaj se izdojiti (prazna, potpuno izdojena dojka daje organizmu informaciju da treba stvarati veće količine mlijeka);
    - ako ti beba zaspi za vrijeme hranjenja, mijenjaj položaj, ali pazi da uvijek bude pravilan;
    - nemoj prekidati podoj – neka beba jede koliko god želi;
    - pokušaj biti smirena, pij dovoljno tekućine, (možeš piti i čajeve namijenjene dojiljama), jedi...;
    - stavljaj tople obloge i tuširaj se što toplijom vodom;
    - doji i noću...

    Mislim da sam ti rekla sve što bi ti moglo pomoći da povećaš količinu mlijeka, ali najvažnija je tvoja volja!
    Sretno!

  3. #3
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    Preporučila je rižolino za večernji obrok na mojem mlijeku ako ga ima dovoljno, a ako ne adaptirano
    to je sopanje :?

    LLLI kaze da nagli rast beba u prvih tri mjeseca obicno uspori od cetvrtog mjeseca na dalje. kao neki prosjek koliko bebe dobivaju od 4. do 6. mjeseca kazu: 113-142 g tjedno.
    ali npr. za prva tri mjeseca je prosjek dojene djece 170g tjedno, a dopustaju da sasvim zdravo i normalno dijete u ta prva tri mjeseca dobiva minimalno 113g tjedno.

    znaci, tvoja cura je (normalno) smanjila dobivanje na tezini u cetvrtom mjesecu, i to na nekakav minimum. mogla bi dobivati nesto vise :?

    jel ziva beba? jel je puno budna? jest li mijenjali navike u dojenju? vise paznje posvecuje okolini pa krace i rjedje doji?

    kolicinu svojeg mlijeka mozes povecati, a mogla bi recimo i nju vise zainteresirati za sisanje.

    - bilo bi dobro da izbacite dudu varalicu ako ju upotrebljavate
    - svaki put kad ti se ucini da hoce dudati, ponudi joj dojku
    - probaj ju dojiti u mirnoj prostoriji, da joj okolina ne odvalci paznju, probaj ju nositi dok dojis ili se njihati lagano
    - nocna dojenja su vazna, ako se beba ne budi cijelu noc, a ovako je malo dobila, bilo bi dobro da ju ipak redovito probudis i da doji (uz sto manje svjetla i bez prematanja ako ne kaka po noci)
    - probaj se odmarati sto vise i piti dovoljno tekucine
    - vazno je da pojede jednu dojku u jednom podoju do kraja, a drugu samo ako bas hoce nakon prve, inace drugu tek u drugom podoju
    - nakon podoja se izdoji jos koliko mozes, i to masiraj jos 2 minute nakon sto je zadnja kap istekla

    jel ti normalno radi refleks otpustanja mlijeka (let-down)?
    pusenje i kontracepcijska sredstva isto malo smanjuju kolicinu mlijeka,
    ali najvaznije od svega kod povecanja kolicine mlijeka je da beba sto cesce sisa + da se dojka dobro, temeljito isprazni, da nemas periode kad recimo prespavate cijelu noc pa se prepuni.

    javi se kako ide

  4. #4
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Joooj, izludit će nas te stare tablice dobivanja na težini ..
    Tvoja beba je kroz ova 4 mjeseca dobila sve skupa 3100kg. Mislim da je to jako dobro, dovoljno i da je sasvim normalno da nije sve jednako raspoređeno jer bebe ne rastu stalno istim tempom.
    Moja Klara je isto između 3. i 4. mjeseca dobila 400g, a moja pedica niti jednom riječju nije spomenula nadohranu (a sveukupni prirast je bio 2 600g, dakle manje nego vama!). A pazi ovo: između 4. i 5. dobila "bijednih" 260 g! I opet to naša pedica nije smatrala ničim abnormalnim. A onda u sljedećih mjesec i pol 640 g. Pa između 6 i pol i 8. mjeseca opet "samo" 300g. A tad je već jela i druge stvari. Ovo sve imam zapisano u "Radosnici", da ne misliš da tak dobro pamtim :wink: .
    I tako, nisu nas ometali i dojili smo skoro do 2. rođendana i ona je bila super zdrava.
    Mislim da ni vama nema mjesta nikakvoj panici nego slijedi savjete za pojačanje količine mlijeka, prati pelene i opusti se :wink: .
    Kako jednom reče Kloklo, nisu bebe pilići brojleri za tov...
    A kad kreneš s adaptiranim, vrlo je vjerojatno da će ti mlijeka biti sve manje. Stvarno ne vidim za tim potrebu, može te odvesti samo ka prestanku dojenja. A vidim da ni ti ni beba to ne želite. Dajte si malo vremena :wink: .

  5. #5
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Cure su ti super napisale :D

    Par pitanja:

    1. Koliko beba ima mokrih pelena dnevno?
    2. Koliko cesto doji po danu? Da li doji i po noci kad se probudi?
    3. Da li je doslo do nekih promjena u ritmu hranjenja, u odnosu na prijasnje mjesece?
    4. Da li je mozda bilo nekih perioda kad je beba mozda odbijala dojku?
    5. Kad ponudis drugu dojku?

    To sto ne mozes izdojiti rucno puno mlijeka, zaista nije indikator da mlijeka nema dovoljno. Puno mama nije u stanju izdojiti mlijeko u nekim impresivnim kolicinama - bebe puno bolje izvlace mlijeko od nas :D

    Vi ste zaista u granicama normale, i nema razloga za paniku :D

  6. #6
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Tvoja beba je kroz ova 4 mjeseca dobila sve skupa 3100kg.
    3100 g

  7. #7
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Samo da još dodam- i ovo što se navodi iz LLL, i to su ipak samo prosjeci, što znači da je normalno da neke bebe dobivaju i više, ali i nešto manje. Ako je beba zdrava, vesela i s pravim brojem mokrih pelena, to možda jednostavno znači da je takve konstitucije.
    Ni mi odrasli nismo svi ni iste visine ni debljine, i normalno je da je tako :wink: .

  8. #8
    ross

    Početno

    Hvala cure,
    evo nekoliko odgovora na vaša pitanja.Dudu ne koristimo, nikad je nije ni htjela, po noći se probudi jedanput.Ja je ne skidam s dojke već je sama pusti, ali rijetko kada se dogodilo da je jela iz dvije tijekom jednog podoja.
    Dosta je živa beba, ali već ima neki svoj ritam.Spava po noći oko 5h bez buđenja,onda popapa,onda opet oko 3h spava.Budna je dosta.Onda opet popodne malo zaspi.I tako je već skoro dva mjeseca.
    Ja mislim da je to sve ok, možda me pedijatrica malo prestrašila i još nas je naručila za 15 dana na provjeru težine što me dodatno opterećuje.Ne znam koliko je to uopće potrebno.Ako je ona prosudila da je sve u redu i ako je cijepila bebu čemu sve to?!

  9. #9
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ross,
    zaista jeste dobili nesto manje nego sto bi trebalo ovaj mjesec, no nemoj panicariti. Pokusaj primjeniti tehnike za povecanje kolicine mlijeka sto su ti cure gore navele i cesce nuditi dojku bebi.

    Sretno i javljaj kako ide :D

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    187

    Početno

    Ross, znam da ti je slijedeći pregled veliko opterećenje, ali nastoj se skulirati da nebi došlo do blokade let downa (refleksa otpuštanja mlijeka).
    Nedaj se uvući u začarani krug nervoze.
    Znam da je lakše reći no učiniti , ali tu smo za tebe i tvoju bebicu :D
    Javljaj se kako ide! :D

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    48

    Početno

    Pokusaj na posjet pedijatru gledati pozitivno, kao nesto gdje ce se pokazati da je sika dovoljna jer ce se tezina popravit. Recimo, kao "druga sansa"
    Naravno kroz ovo vrijeme slijedi upute koje su cure navele o povecanju kolicine mlijeka, i rezultat nece izostati Dobro je sto imate nocni obrok, sto nemate dudu, dojite na zahtjev, i vjeruj svom majcinskom osjecaju da je sve u redu. Sretno i javi nam kako ide...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •