Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 73

Tema: Od koje dobi djeca smiju sama na preglede kod lijecnika?

  1. #1
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno Od koje dobi djeca smiju sama na preglede kod lijecnika?

    Ja sam nekako isla po osobnom iskustvu (u osnovnoj sam sama isla kod doktora kad je trebalo, a kod dermatologice od prvog pregleda, ne sjecam se da je mama ikad isla sa mnom)

    Zato sam i mislila da je ok sina s 13g samog poslati po uputnicu ili recept, dovoljno je odrastao da zna za sto mu treba.
    Isto tako i za preglede.
    Pitala sam lijecnicu kod koje ide na neke redovite preglede trebam li ja ubuduce s njim, pa je rekla da moze dolaziti sam, buduci da je dosta zreo, ali da djeca (dakle do 18) moraju biti u pratnji roditelja
    mi dogovorile da on dolazi ubuduce sam, a da ce mene zvati ako ce trebati neka peroralna terapija i sl

    sto mislite o tome, jel stvarno u interesu djeteta da do osamnaeste godine mama ili tata moraju s njim na svaki pregled?
    cine li zakoni u ovakvim slucajevima djecu manje sposobnu za samozastupanje i uopce za snalazenje ili vam se podrazumijeva da ste s njima u doktora do punoljetnosti?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Odlicno pitanje!

    Ja svoje sinove saljem bez pratnje zubarici u kvartu od prosle godine i to mi se cini ok. Bili su 2-3 puta. Nije bilo vecih zahvata, uglavnom samo kontrole i jedan popravak.

    Vidjela sam proljetos sina kolegice s posla kod moje lijecnice - bio je sam; on je srednjoskolac, drugi ili treci razred, dakle nema jos 18 godina. Ja bih svoju djecu uredno poslala bez pratnje po uputnicu za redovitu kontrolu. Moram porazgovarati sa lijecnicom da vidim sto ona misli o tome.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 30.08.2013. at 10:24

  3. #3
    ljubilica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,779

    Početno

    Nas je mama slala same i doktoru i zubaru i ortodontu (U Perkovčevu). Naravno da ako je bio ozbiljniji zdravstveni problem, išla bi s nama. Od 6.-og osnovne sam putovala u školu gradskim autobusom jer nas mama nije imala srca preseliti u petu po redu osnovnu školu. Razrednici su znali da putujemo i nije bilo problema. Radilo se o negdje 3-4 stanice i malo pješačenja.
    Danas mislim da je malo drugačije. Roditelji su oprezniji a i nastavnici u školi. Nemam djece pa neznam kako bih postupila al ponekad imam osjećaj da bi djeca trebala biti samostalnija. Barem ova iz moje okoline.

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Mislim da nekad i odraslima na pregledima treba netko za zastupanje.

  5. #5
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da nekad i odraslima na pregledima treba netko za zastupanje.
    to je skroz drugi issue

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Mislim, da se razumijemo, ja sam stomatologu odlazila sama ( tramvajem i busom)
    u 7 razredu OS.
    Cak mi je jednom i sesticu vadio , pa sam nakon toga sama isla kuci.
    Nisam bas sigurna da je to skroz pametna ideja, ne bih to ponaovila sa svojom djecom ( sigurno ove vece zahvate).

  7. #7
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    to je skroz drugi issue
    I je , i nije.
    ok, ako je lijecnik od povjerenja koji ce te kontaktirati prije terapije , i dijete se slaze da ide samo, ali treba odvagnuti kad mu je ipak potreban roditelj.

  8. #8
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja se sjećam da smo mi uvijek išle s prijateljicama
    pa onda čekale da prođu ona dva sata da možemo u slastičarnicu
    3. razred, 100%

    ali se isto tako sjećam kako sam u 6. razredu došla zbog nečega, pa mi je žena rekla da imam šum na srcu
    ok, ja se tada nisam uzrujavala, ali mogu zamisliti kako je mami to bilo čuti

  9. #9
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Uh, ne bih da mi djeca do 18. ne smiju sami liječniku. Zubaru već idu sami na kontrole (tj. u paru). Ali točno je da želim bit uz njih ako se nešto ozbiljnije radi.
    A kod ginekologa? Možda bi bilo idealno da se sve s lakoćom dijeli s roditeljima. Ali mislim da to nije realno za očekivati.

  10. #10
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    moj je prošle godine već išao sam, (5 razred) ali obično samo na kontrolu. Onaj prvi pregled bi netko išao s njim

  11. #11
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    djeca bi do 18. godina trebala biti u pratnji roditelja
    da ne bi poslije bilo da mu nije rečeno, da mu nije objašnjeno, da nije pogledano kako treba
    meni kada dođe dijete mlađe od te dobi tražim da me roditelj nazove da mu kažem što je bilo, što je dijete dobilo, gdje ga se uputilo

  12. #12
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    djeca bi do 18. godina trebala biti u pratnji roditelja
    da ne bi poslije bilo da mu nije rečeno, da mu nije objašnjeno, da nije pogledano kako treba
    meni kada dođe dijete mlađe od te dobi tražim da me roditelj nazove da mu kažem što je bilo, što je dijete dobilo, gdje ga se uputilo

    to ako ti dodje s nekom akutnom situacijom, pretpostavljam

    ali jel dolaze sami po uputnice i recepte?

  13. #13
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    rijetko, češće roditelji sami dođu po to

  14. #14
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    ne znam, moj ne na kontrolu poslije antibiotika išao sam, i ponovno bih ga poslala. Bolesnog ga samog ne bih, sigurno

  15. #15
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    rijetko, češće roditelji sami dođu po to
    a kad dodju?
    po zakonu ga ne smijes primiti?

  16. #16
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    sad sam napravila reviziju sjećanja i stvarno mislim da smo mi onda sve sami obavljali
    ne sjećam se nijednog roditelja u ambulanti školske medicine
    doduše, bila sam možda dvaput

    tata me je vozio u perkovčevu jer je bilo daleko

  17. #17
    ljubilica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,779

    Početno

    Apricot mi same iz Dubrave u Perkovčevu
    Kad se samo sjetim kako sam se hvalila drugima kak sam kakti hrabra

  18. #18
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nije problem otići
    nego gubiti vrijeme
    a i poslije se išlo u gundulićevu na kolače, to je bio ritual

    (ja sama sa 7 do sarajeva, štaš sad)

  19. #19
    ljubilica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,779

    Početno

    ideš!! kod želje na čevape???
    (išla i ja svagdje, da se ne hvalim previše kod tate u Švicarsku busom sama, šofer me kao čuvao, ali sa 14god)

  20. #20
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne, kod tetke na begovu čorbu

  21. #21
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja se sjecam skolske cekaonice i sjecam se da sam bila sama. sjecam se ili one dosade ili kak sam, vec na kraju osnovnjaka, al najvise u srednjoj, isla doktoru po ispricnice za koje moji doma nisu ni znali.
    te sam imala virozu dan prije, a radila je u suprotnoj smjeni, al sad sam ok, te prejaki menstrualni grcevi, ovisno o kolicini kriznih dana u skoli :D

    kad bolje razmislim, ni ja ne bi dala da djeca idu sama lijecniku

    al da, isli smo sami i u osnovnoj, a u srednjoj sam i na bolnicke pretrage isla sama, pobogu.

  22. #22
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    nisam rekla na pocetku jer sam podrazumijevala, naravno ne mislim da se na prve preglede, za akutna stanja i sl, ili kod kardiologa treba dijete poslati samo
    ali na sistematske npr idu sami, cijeli razred, kod skolske, ne znam zasto ne bi mogli na neke kontrolne preglede
    ako treba pet-deset puta godisnje na neku kontrolicu, zasto ne
    ili po uputnice
    ne znam, ja zelim da mi dijete moze poceti polako preuzimati brigu o svojem zdravlju, pratiti kad su mu redoviti pregledi, koje mu savjete tamo lijecnik govori i propitivati ono sto mu kaze i sve to prenijeti nama doma


    mozda zato jer sam se sama nasla u situaciji da sam tek dosla u zg zivjeti, posla na neku pretragu zbog problema koji me mucio i tamo saznala da sutradan moram doci na operaciju jer imam tumor za koji ne mogu znati do operacije jel ok ili nije. sve sam odma sama odhendlala, posla u avio kompaniju mijenjati termin za let doma (koji je bio to popodne), posla kupiti sto mi treba za bolnicu i nazvala roditelje da ne dolazim na ljetovanje bar jos dva tjedna jer idem na operaciju.
    ofkors da je mama bila nakon par sati kraj mene i ona dalje sve preuzela, nisam kraj nje imala nikakve sanse

    ali nije da sa osamnaestom postajes odjednom sposoban brinuti o sebi, dotad mislim da ipak trebas samostalno prolaziti neke situacije

  23. #23
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I ja sam išla sama doktoru i zubaru, ali danas uopće ne mislim da je to bilo u redu.
    Možda je granica od 18 godina previsoka, ali sve ovo što a70v kaže stoji.
    Mislim da nije baš za očekivati da dijete shvati što mu je, razumije kako treba uzimati terapiju, a najmanje da se postavi i odbije neki medicinski postupak.
    I oni sistematski i cijepljenja po školi su po meni bili teži horor, i za djecu i za roditelje.

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Ako se mene pita , meni se osobno grupni sistematski pregledi uopce ne svidaju.
    Ne vezu me neki ugodni osjecaji uz njega , nego nelagoda.

  25. #25
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    I oni sistematski i cijepljenja po školi su po meni bili teži horor, i za djecu i za roditelje.
    i ostali su horor, moj sin nije isao

  26. #26
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    al na terapiji pise kako i koliko je treba uzimati, zar ne?

    ja i dan danas ako je nesto bitno vodim sa sobom jos nekoga ko ce slusati lijecnika jer ja nisam u stanju poloviti sta prica. naprosto, izadjem van sama ili s djetetom i nemam vise pojma sta je unutra bilo jer sam toliko valjda fokusirana na ono sto prica i da zapamtim sta prica da na kraju ne znam nista. srecom, na kutiji lijeka sve pise. samo zapamtim kad je kontrola.

    tako da, i djeca mogu zapamtiti da trebaju piti antibiotik svakih 8h ako imaju upalu uha, recimo. a ako i ne zapamte, zapamti kutija. ili recept.
    o nekim kompliciranijim situacijama i stanjima ne govorim.

    ne kuzim sta dijete treba posebno znati ako treba podici uputnicu za koju se danas i onako vec nazove pa te ona ceka.

  27. #27
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    kad malo bolje razmislim, ja sam sama išla doktoru jedino kad mi je trebala ispričnica. što svakako nije zanemarivo

    imala sam gnojnu anginu s 18, i mama je sa mnom išla kod dr, to se sjećam. jer smo zajedno čekale u čekaonici nakon injekcije penicilina da vidimo jel sam alergična il ne, i hoću li zapast u onaj šok. mama se nije sjećala jel sam ili ne do tad primila penicilin.

    na kontrole bi valjda poslije ipak išla sama.

  28. #28
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    I da , nisam ja mislila da dijete nije sposobno otici ili da doktor nije sposoban dati upute , ali i odrasli nekad ne pitaju sve sto treba ili ne zapamte sve sto treba kad idu lijecniku .
    Sto se uputnica tice to obavljamo muz i ja ,jer je lijecnik daleko, a za recepte i tako samo nazovem telefonom ako je neka stalna terapija i podignem u ljekarni. Tako da lijecnika u pravilu vidamo samo kad smo bolesni .

  29. #29
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    cvijeto, sestro po ispricnicama

    ja se sjecam da sam i sama isla u lab vaditi krv.

    sjecam se da sam i u osnovnjaku (al u visem razredu) isla sama na jutarnje vadjenje guka, pa sam imala 2h fore da pojedem dorucak i dodjem na novo vadjenje, pa sam se iz vinogradske sama spustala dole do unikonzuma po graham i presanu i otisla tati na posao (radio je koju ulicu dalje), i onda opet na novo vadjenje, sama gore, pa sama dole i tamo iza 13h sa starcima na razgovor, nalaze i pregled u ambulantu endokrine.
    ne kuzim zasto bi na sve to morala ici sa starcima?

  30. #30
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Ne moras nista sa starcima . Srednju sam upisala , a oni su tek nakon dva mjeseca skuzili koju. Ne kazem da je to nuzno dobra stvar. :D

  31. #31
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno



    joj kako meni tlak skoci kad dodju dani upisa u srednju a grad pun mama i skolaraca.
    toliko mi skoci da ce mi se to ko bog obit o glavu pa cu i ja sa svojom na upise
    Posljednje uređivanje od leonisa : 30.08.2013. at 12:47

  32. #32
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ma sve ok, al 18 godina je ipak malo previše

  33. #33
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    sto mislite o tome, jel stvarno u interesu djeteta da do osamnaeste godine mama ili tata moraju s njim na svaki pregled?
    cine li zakoni u ovakvim slucajevima djecu manje sposobnu za samozastupanje i uopce za snalazenje ili vam se podrazumijeva da ste s njima u doktora do punoljetnosti?
    Po meni, apsolutno nije u interesu i čine!

    Ali, ti zakoni ne nastaju kao neki deus ex machina, odraz su društvene klime, a društvena klima je doktore i pacijente stavila u opoziciju (jedni drugima ne vjeruju, pa stalno neki dopisi, dokazi, prepiske, internetske pretrage (mislim, nemojte mislit da sam ja ostala izuzeta iz toga, ja sam kraljica interet-doktorstva), ljuti roditelji jer ne bi antibiotik, ne bi cijepljenje, ili navaljuju na antibioitik itd.), opća klima straha i nepovjerenja, kako u kompetencije djece (unatoč tome što su puna usta kompetencije svima, ali roditelji ih, de fakto, štite sve više jer "danas je to tako"), tako i strah od "korisnika usluge", alternativci tome ne rade uslugu... i eto nas tu di jesmo. Biće to ugurali dr-ovi kao zaštitu u zakon, koliko kužim, kod nas još ne živi osiguranje od liječničke odgovnorsti i sve je to nekako u povojima (cijela ta priča tužbi itd.).

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Ina , rekla bih da malo previse brijes.
    Nije u doktorskim ordinacijama ekipa sa foruma , drugi svijet je tamo u cekaoni.
    Cinjenica je da neki odrasli ljudi nekad imaju problema sa komunikacijom i da ne zapamte upute dobivene od lijecnika . Tocka.
    mislim da je i za lijecnika prevelika odgovornost komunicirati oko ozbiljnih stvari samo sa 12-godisnjim djetetom . Ne kazem da dijete ne bi trebalo biti upuceno , da mu se ne bi trebalo obracati osobno , ili da ne bi trebalo suodlucivati , ali za ozbiljnije stvari , zahvate i sl. bilo bi korisno i potrebno imati i roditelja . Makar pred vratima . Ne mislim pri tome na papirologiju , to mogu i sudjeda poslati , a ne dijete.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Ja sam sama odlazila kod doktora, zubara, u lab, po ispričnice - ma svugdje.
    Mama nije mogla jednostavno ne otvoriti dućan, a ja sam imala neku upalu grla bar jednom mjesečno.
    Tada je svima iz grada bilo normalno doći sami kod liječnika. S roditeljima su dolazili klinci iz okolnih sela, kojima je trebao prijevoz.

    Meni je inače totalno glupo da s tinejdžerima mama jurca kod liječnika (znam jedog koji si nije znao zakazati pregled kod zubara s dvadesetisitno jer mu je to mama radila cijeli život )
    pogotovo za pregled, plombiranje zuba ili vađenje krvi. Glupo mi je i kad mame prate srednjoškolce na upise u srednju - čemu? Trebali bi se znat snaći u popunjavanju nekog formulara - što se još tada radi, ne sjećam se. Naravno da sam obavila i to sama.

    Moji su mi roditelji vjerovali da sam dovoljno snalažljiva i bistra da si sama rješavam tekuće stvari, pitala bi ih pomoć kad se nebih snalazila (rijetko je to bilo). Bilo je češće slučaj da ja njima obavljam poneke poslove (odlazak na poreznu, zdravstveno, finu, po uputnice/recepte) nego što su oni meni to obavljali. To je bio znak da sam i ja polu-odrasla, da se znam snaći i da nisam više dijete, značilo je puno i meni, a sad znam da je značilo i njima.

  36. #36
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mislim pri tome na papirologiju , to mogu i sudjeda poslati , a ne dijete.
    ja mislim da pričamo baš o ovome - prije šaljemo susjeda, nego dijete
    papirologija, kontrole, vađenje krvi, i to ne 12- godišnjaci, nego i kasnije.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 30.08.2013. at 13:51

  37. #37
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ja mislim da pričamo baš o ovome - prije šaljemo susjeda, nego dijete
    papirologija, kontrole, vađenje krvi, i to ne 12- godišnjaci, nego i kasnije.
    Ja i da hocu ne mogu poslati dijete, meni su stomatolog i lijecnik prakse na drugom kraju grada.

  38. #38
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ina , rekla bih da malo previse brijes.
    Nije u doktorskim ordinacijama ekipa sa foruma , drugi svijet je tamo u cekaoni.
    Cinjenica je da neki odrasli ljudi nekad imaju problema sa komunikacijom i da ne zapamte upute dobivene od lijecnika . Tocka.
    mislim da je i za lijecnika prevelika odgovornost komunicirati oko ozbiljnih stvari samo sa 12-godisnjim djetetom . Ne kazem da dijete ne bi trebalo biti upuceno , da mu se ne bi trebalo obracati osobno , ili da ne bi trebalo suodlucivati , ali za ozbiljnije stvari , zahvate i sl. bilo bi korisno i potrebno imati i roditelja . Makar pred vratima . Ne mislim pri tome na papirologiju , to mogu i sudjeda poslati , a ne dijete.
    Sve 5, ali nije li ivarica rekla do 18.-te? Po kriteriju "odraslih koji imaju problema s komunikacijom" to bi se odnosilo i na penziće neke, možda bi i njima trebala pratnja. I to s odraslima se ne mijenja - ne utječe na to Zeitgeist, ali se odnos prema djeci mijenja i to se odražava u tom zakonu - sve kasnije su nekako zrela (de facto i de iure), uz apsurd da im nikad ranije nije prepisivano toliko rano toliko kompetencija. Opet ću se vratit na onu moju omiljenu literaturu, onog nekog Nijemca psihologa. A možda i brijem... evo, meni zanimljiv ugao za promotrit (samo što meni nije ugao, nego moj stav).

  39. #39
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne bih rekla da su sve kasnije zrela nego da niti mi nismo bili zreli za ono što se podrazumijevalo da radimo samostalno u dobi od 12 ili 13 godina.

  40. #40
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih rekla da su sve kasnije zrela nego da niti mi nismo bili zreli za ono što se podrazumijevalo da radimo samostalno u dobi od 12 ili 13 godina.
    ne mogu se skroz sloziti, naravno da za mnogo situacija nismo bile zrele (eno tamo oni opisi sto smo sve cuclale u to doba), ali ponekad prezasticujemo djecu

    prije vise mjeseci smo sinmi i ja isli na neki pregled nakon kojeg je dobio terapiju
    nakon pregleda ja ravno u ljekarnu uzeti lijekove, bez recepta
    kostalo be to nekih 120 kuna, s receptom bi kostalo mislim manje od 30
    pita on mene tamo - zasto si to napravila, zasto nismo isli po recept, ja mu rekla da nekad mene (taj dan sigurno) vise kosta dva sata cekanja u cekaonici nego placanje lijeka bez recepta
    pa je on rekao - ok, ali zasto ti trebas cekati nesto sto mogu i ja obaviti

    nije mi palo dotad na pamet uopce

    a isto tako mi sad ne pada na pamet reci da za takav "poso" nije zreo

  41. #41
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    zašto, meni je odmah palo na pamet da sam može na kontrolu, a i po recept bi ga poslala, jer za recept nazoveš telefonom i čeka te kod sestre, nema nekog čekanja.
    Ali to sve pišem za starije dijete koji se oduvijek snalazi u prostoru (ali samo u prostoru). Mlađu ne znam koliko bih mogla poslati jer neke stvar njoj nisu tako jednostavne, ali uz brata se uči snalaziti, opet pišem u prostoru, što može značiti i vožnja tramvajem.

    s time da MM ne misli kao ja, pa se moramo malo natezati.

    No bolesni definitivno neće ići doktoru sami, još neko vrijeme.

    A to što roditelji rade mnogo stvari umjesto djece, bolje je ne komentirati, jer i sama to radim, ali u nekim drugim situacijama.

  42. #42
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Ivarica, nikad ne idem doktoru po lijek ako je stalna terapija. Zovem telefonom , dr.mi pusti lijek u ljekarnu.
    Idem lijecniku samo ako trebam pregled, a i za uputnicu samo donesem povijest bolesti i napisem sto treba , pokupim bez cekanja uputnice drugi dan.

  43. #43
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ivarica, nikad ne idem doktoru po lijek ako je stalna terapija. Zovem telefonom , dr.mi pusti lijek u ljekarnu.
    Idem lijecniku samo ako trebam pregled, a i za uputnicu samo donesem povijest bolesti i napisem sto treba , pokupim bez cekanja uputnice drugi dan.
    pa nije bila stalna terapija, ne kuzim sad nadmudrivanja
    i nasa doktorica stalne terapije rjesava telefonom, ali bilo kakvu novu info iz povijesti bolesti upisuje u racunalo i treba ici kod nje za nove terapije
    pitanje je ne kako su organizirane nase doktorice, nego sto djeca mogu sama

  44. #44

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Zrelost za dob je isto relativna. Moji tvrde da su se kad sam imala 7-8 godina i dosli bi mene i sestru cuvati baka i deda, vise oslanjali i vjerovali meni nego njima :D

    Ja sam isla sama po ispricnice vec krajem osnovne, a pogotovo u srednjoj. Sistematski su bili grupni, a drugo mi srecom nije trebalo.

    Ne znam kako cu ja s mojima, ovisi puno i o lijecniku kojeg cemo imati - ako ce to biti obiteljski lijecnik s kojim se poznamo, vjerujem da cu im dozvoliti da idu same kad mi se ucine zrele a nadam se da ce to biti dosta prije 18!

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ivarica, nikad ne idem doktoru po lijek ako je stalna terapija. Zovem telefonom , dr.mi pusti lijek u ljekarnu.
    Idem lijecniku samo ako trebam pregled, a i za uputnicu samo donesem povijest bolesti i napisem sto treba , pokupim bez cekanja uputnice drugi dan.
    Mislim da je tu pitanje granice kad se djetetu može povjeriti da tako nešto obavi, a ne kako se to radi.

    Svi se mi snalazimo ovako, telefonom. Ali ja nisam još poslala svog sina da si kod liječnika podigne uputnicu za redovnu specijalističku kontrolu, a koju sam ja dogovorila s liječnicom. VIdiš - to bih baš mogla. Od nečega treba početi.

  46. #46
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ne sjecam se točno u kojoj dobi sam išla sama kod doktora, ali definitivno još u osnovnoj. U srednjoj definitivno nikad nije nitko išao sa mnom, niti kod školskog, a niti po bolnicama. Znam da sam ginekologu otišla sam negdje sa 16,17g, da se informiram o kontracepciji - mami nisam to ni rekla...

  47. #47
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Ne sjecam se točno u kojoj dobi sam išla sama kod doktora, ali definitivno još u osnovnoj. U srednjoj definitivno nikad nije nitko išao sa mnom, niti kod školskog, a niti po bolnicama. Znam da sam ginekologu otišla sam negdje sa 16,17g, da se informiram o kontracepciji - mami nisam to ni rekla...
    e...ovako isto...
    samo da se osvrnem na upis u školu... išla sam sama.... u drugi grad skoro pa nepoznat i dan danas, nakon oho-ho godina, nemogu zaboraviti onaj osjećaj samoće... baš sam bila jadna i tužna što u svoj toj gužvi, strci nisam imala nikog "svog" pored sebe.... nisu to morali biti roditelji, bar da sam imala nekog drugog poznatog...
    čisto da lakše zajedno lutamo po hodnicima i razredima i po gradu...

  48. #48
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Cak mi je jednom i sesticu vadio , pa sam nakon toga sama isla kuci.
    Nisam bas sigurna da je to skroz pametna ideja, ne bih to ponaovila sa svojom djecom ( sigurno ove vece zahvate).
    Identično.
    Bilo bi mi draže da nisam bila sama... Imala sam 14-15 godina.

  49. #49
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Moji idu sami eventualno se naruciti i dignuti recept/uputnicu. Za ostalo ih vodim ja, cisto jer sumnjam da bi doma ponovili sta im je doktorica rekla. I bezveze bi mi ih bilo poslati same kod doktora, bilo opce prakse,a pogotovo nekom specjalistu. Mislim da je roditeljska duznost da budu uz dijete u tim situacijama.

  50. #50
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    definiraj "dijete"

    18 godina je definitivno previsoka dobna granica

    pa to su ljudi koji polažu maturu, izlaze do 3, 4, 5... ujutro
    putuju sami
    ljetuju po 14 dana bez roditelja
    imaju redovitiji seksualni život od roditelja...

    osnovna škola mi je ok
    srednja... tu mi nešto nije u redu

    ok, ako se ide u kliniku, specijalisti
    ali dr. opće prakse...
    ja mislim da neću voditi
    jer se i sada trudim da što manje operativnih stvari radimo zajedno
    tako štedimo vrijeme
    Posljednje uređivanje od apricot : 30.08.2013. at 16:19

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •