Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Rastava - podjela imovine i skrb nad djecom

  1. #1
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,320

    Početno Rastava - podjela imovine i skrb nad djecom

    U braku su 10tak godina, svakim danom je sve gore i gore. Imaju troje maloljetne djece, starije reklo u slučaju razvoda ne želi živjeti s mamom i bakom (tamo bi mama odselila),
    a mlada djeca još to sve ne razumiju.

    Žive u kuci s velikim gospodarstvom i muzevim ocem na kojeg sve to glasi.
    Žena je oduvijek jako malo davala u kuću, uglavnom je muž taj koji je financijski jači i davao za uređenje kuće, namještaja, tehniku i ostalo.
    Ona jednostavno više ne vidi budućnost sa svojim mužem, ne bih sada o detaljima, ali su veliki problemi (nije stvar u nevjeri bračnog druga) i izgleda da će doći do razvoda.

    Što se može dogoditi u slučaju da ona zatraži rastavu, dio stečen u braku, što će biti s djecom, jer ona ih želi, ali ih ne odgaja kako bi trebalo....pitat ću još pitanja samo da se sjetim...???

    Išli su i na mirenje i na socijalno i savjetovališta, ali su im rekli da to više nije brak....

    Promjenila sam naslov da odgovara temi. Minnie

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Po mom mišljenju, ako je moguće najbolje je da se dogovore oko svega.

    Najjednostavnija varijanta je sporazumni razvod, a s obzirom da imaju maloljetnu djecu, svakako će tu biti i Centar za socijalnu skrb (CZSS).

    Ako se roditelji ne dogovore o skrbništvu nad djecom, tada će CZSS nakon provedenog postupka dati mišljenje što je prema njihovom najbolje za djecu.
    Kolko ja znam veća djeca se uvijek pitaju s kim žele biti i manje više se poštuje njihova želja (naravno izuzev ako CZSS ne da izvještaj da je ta osoba nepodobna za skrbnika). Naravno gledaju se i uvjeti stanovanja, financijska situacija oba roditelja itd.

    Što se tiče podjele imovine, meni se čini da se prema novom zakonu koji je stupio na snagu prije par godina sve stečeno u braku dijeli po pola, ali sam čula da ne rade svi suci tako, da neki svejedno traže utvrđivanje koliko je ko privređivao itd.

    Mogu samo zaključit da je to vrlo dugotrajan i mukotrpan proces za sve, i to od razvoda braka, skrbništva nad djecom pa na kraju i podjele imovine u kojem će patiti svi, a najviše djeca, pa bi svakak bilo najbolje da hladne glave probaju sve što mirnije riješit, probat se o većini toga dogovorit da bude svima lakše.

  3. #3
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,320

    Početno

    stvar je u tome što je sada faza da svi šute i pitanje je kako će se bilo što dogovoriti, jer u zadnje vrijeme iz svega nastane svađa, nevjerojatno!!!

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    :?

    Jest da ima teških topica, ali nisi li malo prestroga?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    443

    Početno

    što se tiče imovine, sve sto je za vrijeme trajanja bračne zajednice stečeno radom odnosno proizašlo iz imovine stečene radom dijeli se po pola. i to nije diskrecijsko pravo suda već striktna zakonska odredba. ali pazi - u parnici radi razvoda se imovina ne riješava automatikom već treba nova parnica.

    sto se tiče djece - ukoliko mama nije bas potpuno nesposobna za brigu o djeci ili ih ne zeli, ona ostaju kod mame u najvećem broju slučajeva.

  6. #6
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Minnie prvotno napisa
    :?

    Jest da ima teških topica, ali nisi li malo prestroga?
    mislim da se masnicin komentar nije odnosio na korisnike foruma (koji sute, a iz svega nastane svadja) nego na obitelj koja prolazi kroz razvod.

    sori minnie ako sam krivo skuzila sto hoces reci.

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    a haaaaaa.....: jednobardesetakrumenihsmajlija

    mašnice, sori sori

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    velika gorica
    Postovi
    275

    Početno Re: Što će se dogoditi...?

    Citiraj mašnica prvotno napisa
    U braku su 10tak godina, svakim danom je sve gore i gore. Imaju troje maloljetne djece, starije reklo u slučaju razvoda ne želi živjeti s mamom i bakom (tamo bi mama odselila),
    a mlada djeca još to sve ne razumiju.

    Žive u kuci s velikim gospodarstvom i muzevim ocem na kojeg sve to glasi.
    Žena je oduvijek jako malo davala u kuću, uglavnom je muž taj koji je financijski jači i davao za uređenje kuće, namještaja, tehniku i ostalo.
    Ona jednostavno više ne vidi budućnost sa svojim mužem, ne bih sada o detaljima, ali su veliki problemi (nije stvar u nevjeri bračnog druga) i izgleda da će doći do razvoda.

    Što se može dogoditi u slučaju da ona zatraži rastavu, dio stečen u braku, što će biti s djecom, jer ona ih želi, ali ih ne odgaja kako bi trebalo....pitat ću još pitanja samo da se sjetim...???

    Išli su i na mirenje i na socijalno i savjetovališta, ali su im rekli da to više nije brak....

    ako sve glasni na njegovog oca kolko ja znam mislim da žena nemože dobiti ništa.jedino ono kaj je kupljeno ili napravljeno u braku a glasi na muža ili ženu

    šta znači ne odgaja ih kako treba?vjerojatnost da otac dobije skrbništvo je vrlo mala,,odnosno moguća je samo u slučaju ako je žena alkoholičarka, narkomanka, prositutka ili ako nije normalna-dokazano.inače ne

  9. #9
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Nikiva, znam jedan vrlo žalosni slučaj, gdje je tata dobio dijete na skrb, a mama nije bila sve ovo što ti navodiš...ali tata skoro pa je.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    velika gorica
    Postovi
    275

    Početno Re

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Nikiva, znam jedan vrlo žalosni slučaj, gdje je tata dobio dijete na skrb, a mama nije bila sve ovo što ti navodiš...ali tata skoro pa je.

    ma da?mamma san, a kak je to dijete bilo staro.rekle su meni žene iz mog centra da nema šans eda adijete dobije tata pogotovo ako je dijete malo..

  11. #11
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Sve se je počelo kad je dijete imalo 4,5 g. Završilo se sa njegovih 7. I po psihijatarskim , psihološkim vještačenjima roditelja i djeteta, dijete je trebalo ići mami. Ali...

  12. #12
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Ovaj slučaj o kojem pišem je jedan od rijetkih. Jako rijetkih.

  13. #13
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,320

    Početno

    U smislu što je dobro, a što ne, jako malo vremena provodi s njima jer poslije posla je cijeli dan u krevetu, jedino ide u shoppinge s djecom.
    Ne uci ih pospremiti (starija djeca bi to vec trebala), ni nju samu ne smeta prljavo....,nekad djeci ni ne skuha rucak kada dodu iz skole, jer joj se ne da ili je umorna ili nesto trce pa skuha muz kasnije popodne kad dode s posla ma ima jos bezbroj situacija, a sad bas nemam vremena pa cu 2.put...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Ne kuzim oko raspodjele imovine.. sto ce se uopce dijeliti ako je sve na ocevog tatu?!

  15. #15
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,320

    Početno

    Kuca je na dedu, ali oni su u svom braku kupovali i uredivali unutrasnjost od namjestaja, tehnike, ali je uglavnom otac taj koji je od svoje place davao za sve to

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Joooj, kako me to ljuti. Pa normalno da se netko brine za djecu, a netko za financije... Sad ispada da taj koji se brine za djecu ne zasluzuje nista imati kao da to nije "posao"....

    Kako je to nepravedno prema zenama koje nisu zaposlene. Skroz ne-fer.

  17. #17
    Sani

    Početno

    Nema veze što je kuća na njegovog oca. Naime, ako su oni zajedno ulagali u kuću, onda se utvrđuje prvo što su ulagali, kolika je vrijednost toga i utvrđuje se da je ona stekla 1/2 dijela. Naravnao, budući da je ulagala u tuđu imovinu, ona pored svoga muža, mora tužiti i svoga svekra.
    To je u principu dugotrajan i mučan postupak, jer na kraju se utvrdi što čini bračnu imovinu, može se i utvrditi i u kojem novčanom iznosu je njezin doprinos, te tek kada takva sudska odluka postane pravmoćna, onda se ide u ovrhu (izvršenje).
    Napominjem i to da činjenica što žena ne radi ne znači da ne doprinosi stvaranju bračne imovine, prema našem pravu i briga oko kućanstava, djece, muža tretira se kao doprinos u stvaranju bračne stečevine.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj Sani prvotno napisa
    Napominjem i to da činjenica što žena ne radi ne znači da ne doprinosi stvaranju bračne imovine, prema našem pravu i briga oko kućanstava, djece, muža tretira se kao doprinos u stvaranju bračne stečevine.
    He! Drago mi je ovo cuti!

  19. #19
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,320

    Početno

    Ma radi ona!!!

    a sto reci na to da je rekla djeci!!!!!! ako sud ne dosudi njoj djecu da ce se ubiti?!?!?! Jer je starije dijete reklo da ne zeli seliti i zivjeti drugdje

  20. #20
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,320

    Početno

    uzela je djecu, "namamila" ih u bakinu kuću, muza na sud za zabranu prilaska djeci, ali nema razloga za to. koji su daljni postupci?

    Nema zlostavljanja ni maltretiranja koji je njoj glavni razlog?!?!?

    Djeca se placu, zele doma tati, starija je rekla da ce pobjeci....

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    uh.. grozno je sve to..

  22. #22
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,320

    Početno

    uskoro ce sud, koji se dodijeliti kome djeca idu na cuvanje, po svemu sudeci mami, ali socijalno ce traziti misljenje starijeg djeteta koje ide u skolu i zeli zivjeti s ocem, opet kaze socij. da djecu ne treba i nije dobro rastavljati, tata gubi nadu.....

    Tata vida djecu svaki drugi dan, ne smiju(') prespavati kod njega do sudske odluke, djeca pate, ali ON ZNA da mama nije sposobna odgajati djecu, psihicki je bolesna, uzima tablete, pa je nekad kao "drogirana", rekli su ocu za sudskog vjestaka ako trazi morat ce platiti nekoliko tisuca kn, da li to vrijedi uopce riskirati, jer po zakonu djeca idu mami.

    Jos par detalja: socij.je reklo roditeljima da ne smiju djecu "okretati" i govoriti im protiv drugog roditelja, a mama to upravo stalno radi, svjedok je starije dijete.

    Sto vi mislite o svemu ovome?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Mašnice, to je tako strasna i teska tema! Tesko je ostati priseban i stabilan u takvim situacijama. Ono sto ja mogu reci TEBI je da se pokusas ne uplitati previse u tu situaciju. Ne znam u kojem si odnosu sa dotičnima, ali vjeruj mi iz iskustva, kad nestane prisebnosti, teško je ljudima zaista uspijeti pomoći u ičemu a možeš i ti na kraju nastradati.

    :::::::::::::::::::::::::::::::::::
    Primjer iz mog zivota prije par godina:
    Moja prijateljica se prilikom rastave toliko promjenila. Do tada je bila valjda najzrelija i najstabilnija osoba koju sam poznavala. Učiteljica meditacije i profesorica glazbe, baš onako divna, nježna, stabilna, puna razumijevanja. Ona je u potpunosti izgubila sve od navedenog u sličnoj situaciji iako je ostavljala muža kojeg više nije voljela, imala starce i love koliko hoce od njih i djecu koja definitivno idu njoj i divna su. Znaci, ajmo reci jednostavniji primjer.
    Frka je nastala kad sam ja srela njenog muža u dječjem parkiću (do tada su se njena i moja kcerkica uviejk igrale zajedno) i čovječe, ona je meni priložila fotografije kako ja stojim pored njega, optužila me da sam mu rekla gdje je ona bila neke večeri, a kao samo je meni to rekla (a to uopce nisam bila ja i uopce meni nije rekla gdje ide te neke veceri, vec nekom drugom) i takve svakakve nekakve nebuloze.

    Ja sam tu pala na testu izdrzljivosti prijateljstva. Nisam mogla podnijeti da me netko tako optuzuje i da me netko doslovce tjera mrziti nekog drugog kao podrsku njoj. Nikad mi se nije njen muz svidao, ali mrznja je teska stvar koju je ona trazila od svih koji su na njenoj strani. Zena za koju to NIKAD ne bi rekli, ali stvarno.
    Od tada, kad je sretnem, iako smo do tada bile najbolje prijateljice, razgovaramo sluzbeno i kao da smo nekad bile jedva poznanice. SAd se sredila i smirila i osim sms-a isprike (koji je daleko premalo prema onome sto mi je priustila jer tu je bilo svega, napada njenih clanova obitelji itd.!) nista.
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::

    Tada sam shvatila da kad netko gubi prisebnost, treba od te situacije pobjeci. JA sam prijateljski nastojala uciniti sve za nju, a sve je ispalo krivo jer njena percepcija tada nije bila normalna. Ja sam mjesecima prozivljavala tu bol rastave s njom, da bi na kraju ovako zavrsilo. Cemu? Nisam spavala nocima radi toga, opterecivalo me to strasno. Ona je sad skroz ok i on vec ima drugu i to je to, a ja imam rane radi necega sto me se uopce nije ticalo.
    Cudno zvuci, ali ponekad je suosjecanje kontraproduktivno. Ponekad je najbolje sto mozes uciniti brinuti SAMO o svom zivotu i shvatiti da su drugi ljudi odgovorni za svoje odluke i ako ne mozes nekako konkretno pomoci ili ako te netko pretjerano uvlaci u neku situaciju da to pocne biti tvoj dio zivota, to nije dobro i nije nikome od pomoci.

    Mi sa ovog aspekta ionako ne mozemo procjeniti kako ta majka odgaja dijete. Mozda se i u ovoj situaciji nekome izmijenila percepcija. Zamisli.. ljudi koji su se nekad beskrajno voljeli i cijenili i imali djecu, zavrse na macevima. Promjena percepcije ocigledna. Onda naravno da ce ona vidjeti svasta kod njega sto ranije nije, ili iskriviti situaciju, a isto tako i obrnuto.

    Birati strane je u redu. Goethe ili tako netko je rekao da je lako biti na strani prijatelja kad je on u pravu, a da je pravo prijateljstvo biti uz prijatelja cak i kad je u krivu (ne kazem tko je tu u pravu, krivu jer nije bitno....). Znaci, ok je podrska, ali masnice cuvaj glavu...

  24. #24
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,320

    Početno

    evo nastavka... djeca su bila na razgovoru u socij. i rekla su da ne zele zivjeti s majkom, plakala su, mama je bila sokirana, nije to ocekivala...
    Cak im je psiholog rekao da bi trebala zivjeti s majkom, ali djeca su odlucna.
    Sada se ceka sud-2. ročište...
    Zar je moguće da 2 socij.ustanove rade na 1 slučaju? Iz različitih su gradova.
    Pa je 1 socij. posletio kuću od majke, a drugi očevu...valjda da vide uvjete stanovanja..

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •