Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 168

Tema: odvikavanje od pelena, navikavanje na tutu

  1. #1
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno odvikavanje od pelena, navikavanje na tutu

    evo, vec neko vrijeme nemamo pokakane pelene i kakimo u tutu. sto se piskenja tice, stavljam je onako, random, i svaki put piski.

    htjela bi znati kao sada...koliko cesto, nakon sisanja ili to nema veze...mi nemamo kljuc, rijec na koju ona pali, ona reagira na golu guzu i tutu.

    savjeti, iskustva

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Joj, ja sam s tutom doživjela totalni fijasko. Sjećaš li se onog mog topica o tuti, kad je K. imao valjda 5-6 mjeseci? Stavljala sam ga neko vrijeme, a onda je to zamrlo i sad mjesecima nisam ni pokušala. I nikako da se odvažim. Koma. Nemam ideje, ali me jaaaaaako zanimaju tuđe. :D

  3. #3
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Luna bas na tom topicu sam ja napisala kako nama nikako ne ide, i da mu danju ne drzim pelene, ali da nosu ne podnosi.
    E pa, sa 18 meseci smo potpuno skinuli pelene!

    Ne odustaj, samo idi u tom pravcu i posmatraj ga, pokusavaj povremeno, samo bez frustracija.

    Na znam sta bih istakla kao bitno, ali za pocetak ohrabrenje!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja nemam neka iskustva s tutom, ali zato imam s nosenjem na wc. Valjda im je to objema fora jer vide nas odrasle da tamo idemo. Jasenu moram valjda 20 puta dnevno posjesti na wc (i kad treba i kad ne treba). A tuta sluzi kao stolica za gledanje crtica.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    193

    Početno

    Mi smo s tutom počeli oko 6-og mjeseca, i toje funkcioniralo jedno vrijeme tak-tak, ali frajer zadnjih mjesec, mjesec i pol kaka i po 5 puta dnevno tako da ako uspijemo jednom dnevno kakati u tutu (uglavnom ujutro), to je uspjeh!!

  6. #6
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    nemoj odustati. djeca pamte.
    kao sto sam ti vec rekla, bilo bi dobro da uvedes neki znak za eliminaciju. nije vazno sto to dosad nisi radila. to ce ti jako olaksati cijelu pricu, npr kad ste vani pa ju stavis da piski u travu ili u gostima da piski u wc ili umivaonik.

    mislim da bi ti bilo najbolje jedan dan uzeti da skines pelene i pratiti kada piski (obavezno zapisuj!!). jer svaka beba je individualna, tesko je reci. npr zeko ujutro piski i kaki nakon spavanja, pa piski za 20-tak minuta, piski nakon 30-tak minuta, a dalje po 45min-sat-sat i pol, ovisno jesam li jela cokoladu (diuretik), da li je vruce pa se znoji, da li je na hladnom podu... sto se tice dojenja, obicno se veli da nece piskiti odmah, nego nekih 15-tak minuta nakon podoja. buduci da zeko doji milion puta dnevno, ja to bas nisam primijetila u praksi, ali svako dijete je razlicito...

    pogledaj bezpelenaske topice, posebno moj 8) topic tips&tricks na attachment parenting podforumu.

    i da, bravo! :D

  7. #7
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    Ako uvažavate mišljenje trostruke majke, ja bi vam svima preporučila da ne forsate i ne frustrirate ni sebe ni dijete. Kada njihov organizam dozori, tada će se to i desiti - brzo i preko noći.

    Meni je iz pelena najbrže izišla kći - niti je čula, niti je govorila,niti sam s njom mogla komunicirati. Brzo je sama shvatila šta se od nje očekuje kada sjedne na nonu, kad bi nešta u nju napravila mi bi napravili huru-buru i slavlje, nagradili je i cura je brzo uskočila u gaće.

    Dečki su bili druga priča, oboje s 2,5 godine, preko noći, i odmah na stojećki, nona nije ni ulazila u kombinaciju.

    Ovaj najmlađi je ostavio pelene prije nekih mjesec dana, znači, usred zime. Moje kolegice u vrtiću (jaslicama) rekle su da one najbolje vide po peleni, kada je suha nakon dužeg vremena onda je dijete zrelo. Sve dok je pelena manje-više stalno mokra to još nije to. Mislim, nije da se ne može dijete ostaviti bez pelene, ali dešavati će se često da im pobjegne i da ih morate presvlačiti.

    Nekada se zaletim na ono "Bespelenaštvo od rođenja", priznajem da nisam imala živaca za tako nešta.

    I još nešta, vrlo često je izlazak iz pelena povezan s razvojem govora. Ne znam zašto, ali kad se dijete govorno "otvori" i propriča, tada se obično desi i nagla promjena na planu ostavljanja pelena.

  8. #8
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    Čitam ovo i mislim si pa kaj ja čekam? Ja sam s time mislia početi kad krene toplije vrijeme, znači tek s 18 mjeseci, ali vidim da kod vas funkcionira u neku ruku i puno ranije , barem za kakanje.
    morat ćemo probati.
    ionako već kuži gdje to mama piša i kaka! (evo + za ono vođenje samom u kupaonu na wc )

  9. #9

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    180

    Početno

    Ja Adrianu stavljam na tutu od njenog 6-og mj., kaki uvijek u tutu, a piski kako-kad, zavisi koliko sam ja dosljedna i pratim njene signale. Nekad nam je pelena suha saaaaatima, a nekad ne. Znak za eliminaciju je: pššššš
    Nisam primjetila da je njoj to frustracija, cini mi se cak da joj je fora...

  10. #10
    madi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    245

    Početno

    Meni izgleda sve nekako rano a ona čujem od šogorice da joj se mala koja je od mog malog starija 10 dana ona je još rođena 2mj. ranije nego planirano pokakla se u tutu i to u vrtiću spopadne me panika.
    Kod nas se Domi užasava tute. TUTA nam služi za igru ma ja se nadam da cemo ovo ljeto postignuti da se zaintresira je mu se seka sama od svoje rješila pelena uh još da i to da prođemo

  11. #11
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    cure tnx!
    Luna, sjecas se da smo i mi imali oko 5-6.mj. tu fazu koja je zbog mamine lijenosti zamrla, a i s pocetkom dohrane je kakila 4-5-6 puta dnevno pa nije bilo sanse. sad si je nasla neki ritam, sama. ja sam je iz zeze stavila i kakila je. nakon 3 mjeseca. pa iz zeze, piskila. pa sam isprobala opet i eto ga. sad je MM stavlja oko 8 ujutro i uredno piski i kaki. tokom dana kad je stavim piski, i ako treba jos malo kaki. tako da- kreni opet! nikad nije kasno!

    Sanjica, definitivno ne bi to radila da joj smeta, ali mislim da joj je lakse kakiti u kahlicu nego u pelenu. zapravo joj se svidja, smije se kad vidi kahlicu, piski istog trena, ne nakon pola sata i da mi znak kad je zavrsila- kad se ispiskila, iskakila, isprdila

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    73

    Početno

    Od kad se djeca stavljaju na tutu?Mislim koliko trebaju imat mjeseci?
    Moj mali ima 11 mjeseci i ja sam pitala pedijatricu kad ga mogu staviti na tutu.Ona je rekla ne još i to takvim glasom da sam imala osjećaj da mogu tek negdje od druge godine.Žena koja mi ga čuva isto veli ne još pa me interesira kad mogu.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    Melita, ako prošvrljaš forumom vidjet ćeš da ima različitih pristupa, od bezpelenaštva od rođenja do trenutno mainstream teorije da se čeka dok dijete bude spremno da praktički samo ostavi pelene, recimo s 2,5-3 godine (što valjda zastupa tvoja doktorica)... između je ono kako su nas učili na tutu, kad dijete počne sjediti, s time da se definitivno skidanje pelena očekuje ipak malo kasnije...
    Svakim pristup ima pobornike i protivnike, za neku djecu i roditelje nešto super funkcionira što drugima nikak ne leži...

    Meni je totalno bezpelenaštvo od rođenja teoretski simpa ali previše posla... ali početi oko 10. mjeseca naravno *bez* forsiranja i velikih očekivanja mi je sa starijom super funkcioniralo, kad je prestala kakati u pelenu preporodila sam se... dok netko čije dijete kaka najviše 1x dnevno i stolica je formirana ne može skužiti zašto

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    Moja mlađa je tu negdje kao tvoj Eugen, stavljam ju na tutu kad počne tiskati, pokaka se i ponosno me gleda

  15. #15
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    Ma cure, samo bez panike. Svako dijete je priča za sebe, nema goreg nego praviti usporedbe jer su razlike ogromne od djeteta do djeteta.

    Od moje kolegice curka je ostavila pelene s godinu dana, i to i po danu i po noći... Ima još takvih izuzetaka, ali rekla big ipak - izuzetaka.

    Curice su obično naprednije po tom pitanju, dečkići malo kasne.

    Nema ništa loše da se dijete navikava na tutu, ako nešta napravi - super,izljubiti ga, nagraditi nečim što voli... Pogrešno je jedino prisiljavati, predugo držati pa dijete izgubi strpljenje, kažnjavati ako mu pobjegne ili se popiški u gaće... No, uvjerena sam da nitko od vas to ne radi niti mu pada na pamet, nebi bile tu gdje jeste i ovo čitale.

    Obično to odvikavanje ide ovim redom: dijete prvo signalizira da je nešta napravilo - znači, kad je već gotovo.
    Sljedeća faza je da kaže da treba piškiti, ali obično ne stigne, tj. shvati u zadnji čas kad već krene.

    Iza toga dolazi faza kada kaže da treba i može sačekati dok se ne naprave uvjeti za to (skine, stavi na tutu ili odvede na wc).

    Razlika je samo u tome što će netko to moći već sa godinu, ili godinu i pol, a neki će za to dozoriti prije svog trećeg rođendana.

    I svi će oni izrasti u krasnu, zdravu dječicu!

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    73

    Početno

    Ailish, nisam baš čitala postove vezane za stavljanje djeteta na tutu jer mi to do sada nije značilo ništa, al mi je rasprava na ovom topiku bila zanimljiva pa sam pitala.
    Moram malo izvidit situaciju i bolje se upoznat s tom problematikom .
    Moj kaka u pelene kako kada.Nekad ima dana kad kaka dva puta dnevno, al ponekad kaka po 5 puta dnevno.
    Sad mu je fora sjest pod stol, tiska i pokaka se .
    Kad ode pod stol, zna se kaj će bit.

  17. #17
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    leonisa, zaboravih reci jednu stvar. bilo bi zgodno da nabavis par platnenih pelena (ne fuzzibunz, nego bas platnenih) za po doma. jer dok je u jednokratnima, neces nikako moci skuziti kada i kako pisa. za kakanje je lako, to ste vidim vec apsolvirale. za pisanje moras ili platnene ili gace

  18. #18
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ja se slažem sa sanjicom.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    tek kad je progovorio kako se spada,ostavili smo pelene u jednom popodnevu

    ja sam rekla .-ovo je tuta, tu se piški i kaka

    on je rekao -dobro

    i to je to

    mama me je dušila da će nositi pelenu do 5 rođendana

    imao je 2 god i 2 mjeseca

  20. #20
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Sara i ja smo krenule na lonku (tako mi zovemo tu vasu tutu) oko njezinog prvog rodjendana. U pocetku sam svaki put i ja sjedila na školjki dok je ona na svom prijestolju i pričala joj u beskraj: sad mama piški (pa neki zvuk), slušaj (pa se ona smije). Pa kad se ona popiški ja kažem oduševljeno: Sara piškila (pa opet zvuk, pa onda ponavljam to puno puta). Slična priča je i s kakanjem. Sad već polako kuži kad joj guza radi (sama kaže: "pu"), a jednom je već tražila sama da je stavim kakati, samo jednom.....
    U medjuvremenu je naucila igrati se na lonki, ja joj ponekad više ne trebam čak ni da budem u kupaonici.
    E, da, i obavezno nam je slanje kakača "pa, pa" u društvo s drugim kakačima. Sad mu već i ona sama kaže: Idi!

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Probali, odustali - odmah ustane s tute i gole guze juri stanom.

  22. #22
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Probali, odustali - odmah ustane s tute i gole guze juri stanom.

    TO snimi pa mejlaj 8)

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    32

    Početno

    Evo ja imam jako malu bebusku, pa nam jos nije toliko bitno. Ali razmisljam o tome kako i kada ju poceti odvikavati. Mama mi kaze da je nas pocela stavljati na lonku/tutu kad smo pocele sjediti. I da je to poprilicno brzo islo. Ali mi smo imale onu lonku kao malu stolicu s rupom u sredini. I platnene pelene. Pa se nesto razmisljam da tako probam. Takvu lonku sam nasla kod jednog djede sto prodaje drvenariju na placu.
    Pa iskusne mame, sta mislite o takvom pristupu? Naravno, ja ne bi nista forsirala. Po pricipu, APP.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    180

    Početno

    I mi kombiniramo platnene i tutu, naravno da vidim da to u bilo ojoj mjeri frustrira moje dijete, ne bi nista forsirala, ali imam utisak da dijete lakse prihvati tutu, sto je mladje.

  25. #25
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    dakle, mi smo počeli s kahlicom (tutom). za sad nam je sve to samo velika i super zabavna igra. Ema sad povezuje kahlicu, inače autić s naslonom sa pi pi. na njoj 'sjedimo' svi, sve živo i neživo, od medeka, patkica, mame i naravno ona. ali ne duže od 10 sekundi. to nammje najveći uspjeh, za sad. prođe kraj kahlice, bezbroj puta na dan i veli pi pi. sjedne obučena i digne se. Kad ju skinem malo sjedi i odma se digne. U subotu smo se tako igrale kojih pola sata, gologuza je paradirala po stanu i ništa. kad sam joj zakopčala body, za sekundu je bio sav mokar

    ah, da smo samo malo još bili ustrajni.
    nastavak slijedi.

  26. #26
    madi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    245

    Početno

    Riana imamo iste jade ista stvar prođe sjedne obučen (Dominik) a kad ga skinem nema šanse da sjedne i obavi se van tute. Imamo probel s tutom mozda netko zna postoji li tuta na aute jer mi je Domo lud za autima pa bi i tako nekeko pokusala ako ima molim vas da mi recete lokaciju HVALA

  27. #27
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    mi imamo slican problem, dijete 15 mjeseci: nece sjediti na tuti!

    javlja kakanje (ucila sam ga od rodenja na to), u kupaoni ga skinem, dam znak, on se pokaka stojecki. ako ga stavim an tutu pocne plakati i dize se odmah. i pocne gurati tutu po cijelom stanu kao guralicu

    piskenje jos gore, jer ne da da podmetnem nesto ili stavim lavor ili tutu da u njih pisa. ako stavim, pretane piskit, pobjegne i popisa se 3 metra dalje. i za piskenje imamo znak i funkcionira, ali da sjedne nema sanse. ni inace ne voli ni sjediti ni lezati, sto god da se radi.

    inace ne podnosi pelene, uvijek bjezi kad mu ih stavljam, a u svakom slucaju nemam namjeru drzati ga u pelenama dok ne odluci sjesti na tutu, jer to moze biti i sa 3 godine :shock:

  28. #28
    momtobe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,078

    Početno

    I mi imali sličan problem- neće sjediti na tuti ni 5 sekundi. A onda smo kupili mali nastavak za wc školjku, sada svako jutro piški na zahod, i voli sjediti tamo, kao i mama i tata

  29. #29
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    I Slatkica ima takvih faza, pa sam i ja kupila onaj nastavak za wc. Nekad kaki i piški na wc-u, nekad u tutu, a kad joj se samo piški onda zna i u kadu dok joj perem guzu. Izdrži i ne forsiraj.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    1,797

    Početno

    Mi smo počeli polako s navikavanjem na kahlicu jer je sama tražila.
    Velika stvar je u svemu tome što ona svaki put namjerno piški pa makar i par kapi.
    Sve češće nam se dogodi da je ujutro pelena suha pa odmah nakon buđenja, napuni kahlicu. Ona naprosto uživa u pišanju na tuti. Jučer je sama i tražila :D .

  31. #31
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    bravo curke!!
    mi smo u fazi "sama" samo sto se jos ne zna sama skinuti. ali je preslatka kada sama pokusava zakoraciti tutu i na kraju obrisati pisu

  32. #32
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    bravo curke!!
    mi smo u fazi "sama" samo sto se jos ne zna sama skinuti. ali je preslatka kada sama pokusava zakoraciti tutu i na kraju obrisati pisu
    Majko mila, meni je ovo SF..

  33. #33
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    Citiraj Riana prvotno napisa
    dakle, mi smo počeli s kahlicom (tutom). za sad nam je sve to samo velika i super zabavna igra. Ema sad povezuje kahlicu, inače autić s naslonom sa pi pi. na njoj 'sjedimo' svi, sve živo i neživo, od medeka, patkica, mame i naravno ona. ali ne duže od 10 sekundi. to nammje najveći uspjeh, za sad. prođe kraj kahlice, bezbroj puta na dan i veli pi pi. sjedne obučena i digne se. Kad ju skinem malo sjedi i odma se digne. U subotu smo se tako igrale kojih pola sata, gologuza je paradirala po stanu i ništa. kad sam joj zakopčala body, za sekundu je bio sav mokar

    ah, da smo samo malo još bili ustrajni.
    nastavak slijedi.
    od lipnja smo bez dnevne pelene, ali noćna je još uvijek u funkciji.
    a mislim da i bude još jedno vrijeme

  34. #34
    madi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    245

    Početno

    Meda mislim da cu ja neko vrijeme prestit s spominjanjem tute jer imam osjećaj da je i njemu to opterećenje poceo je ponoći sanjati i vikati u snu ne tuta ne tuta mislim da cemo pricekati da dođe samo od sebe iako priznam da smo vec to trebali napraviti al seka mu se ostavila pelena od 2god. i par mjeseci pa valjda ce i on pokušat cu kupiti nasavak za zahod al moram naći na aute da ga zinteresiram. Al puziram neko vrijeme do se malo ne smiri

  35. #35
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ma da, najgore je forsirati, onda tek nastaju problemi. zato ja ni ne inzistiram da sjedne, makar bi to bilo puno puno bolje i lakse za mene, a i kad nismo doma bi mogli prakticirati. on vec duze vrijeme nije kakao izvan kuce, i ja kad idemo u setnju ne uzmem dodatnu pelenu, i tako se u nedelju pokakao vani, a nisam mu imala kako presvuc dok nismo stigli doma, i malo mu se zacrvenila guza, sto stvarno dugo vremena vec nije.

  36. #36
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj spooky prvotno napisa
    Mi smo počeli polako s navikavanjem na kahlicu jer je sama tražila.
    Velika stvar je u svemu tome što ona svaki put namjerno piški pa makar i par kapi.
    Sve češće nam se dogodi da je ujutro pelena suha pa odmah nakon buđenja, napuni kahlicu. Ona naprosto uživa u pišanju na tuti. Jučer je sama i tražila :D .
    Bravo!

  37. #37
    madi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    245

    Početno

    :D :D JAVLJAM USPJEH USPJELI SMO SVE OBAVLJAMO NA TUTU I TO JE TO :D :D

  38. #38
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ja danas nadobudno kupila onaj nastavak za wc, u nadi da ce d pristati sjediti na tome, s obzirom da vec nekoliko dana ima seanse sjedenja na zatvorenoj daski od wc-a. sad je u fazi pravim se veliki (hoce sjediti na pravom stolcu, en na hranilici, obuva nase cipele i slape i tak hoda po kuci, pa sad i to sjedenje na wc-u).

    ali to je propala investicija, jer od sjedenja nista. za sad. budemo vidjeli kak ce biti ubuduce. taj nastavak si barem tak lako ne moze nataknuti na glavu i vozati ga po stanu, ko sto radi s kahlicom. poradi toga je ista skrivena u ormaru!

  39. #39
    Adi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    573

    Početno

    gdje si kupila taj nastavak za školjku.
    Moja ima 2godine i piški na školjki, bez nastavka i onda mi ju je teško držati. Voli tamo sjediti i nadam se da će se i pokakati, ali bi nam bilo lakše s nastavkom. Tražila sam u TL ali nema.

  40. #40
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Pa imaš to u svim većim dućanima: merkator, ipercoop, kika...

  41. #41
    Adi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    573

    Početno

    hvala
    evo kupili smo u Adaxu.

  42. #42

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    160

    Početno

    Moj nećak je s 7 mjeseci krenuo sjediti na tutu. U početku ujutro nakon buđenja i prije spavanja, pa je sestra hvatala kakicu, jer on počne tiskati. Tako da je prestao vrlo brzo kakiti u pelene, a sad s godinu i pol se skroz odvikao od pelena. Smetala mu je pelena, i prvo je malo piškio u gaće, pa stane, drži se za pišu i viče: mama! Tako da je vrlo brzo skužio da mora reći prije nego se popiški.
    Ovisi kada roditelji sazru da bi dijete moglo ostaviti pelene, uz iznimke, naravno.

  43. #43
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ovisi kad dijete sazre a ne roditelji

  44. #44

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    725

    Početno

    Bit će da sam ja neupućena ili ne čitam, ustvari kako smo pelene odavno skinuli, nisam baš posjećivala ovaj topic, al sam sad virnula i mogu vam reć da nikad nisam čula da netko uči dijete na tutu s 5-6 mjeseci :shock: :shock: . to je mala slatka beba.

    Mi recimo nismo ni koristili tutu, on je na zimu kad je imao dvije godine ( to ljeto smo pokušali ali nije išlo, nisam htjela forsirat i pustila ga, on sam skužio kako mi idemo na wc i sam krenuo na wc, s tuta je služila za igru, još neko vrijeme koristili noćne onda i to skinuli.

    Čak mi je jednom jedna cura s medicinskog faksa obješnjavala kako su učili da ima nešto u djetetu nešto vezano organizmom kad je spremno pišat i da koliko god mi forsirali, dok to ne dođe na svoej mjesto ništa. ( ali ne mogu se sjetit što je to točno rekla pa ne bi dalje obješnjavala, da ne širim dezinformacije).

    Ne znam osobno ne vidim problem zašto dijete ne bi imalo pelenu do 2 godine, misilm da ću jednog dana i s drugim djetetom postupit kao i s prvim.

    Može li mi netko obijasnit zašto neki skidaju pelenu već sa 5-6- mjeseci?
    Ima li kakvih zdrastvenih razloga ili sl??? :? :?

  45. #45
    crnkica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    498

    Početno

    Samo da prijavim da ćemo polako na tutu iliti kahlicu. dala se u potragu za kahlicama i kupila ju i sada polako probijamo led...držite fige...

  46. #46
    Ora avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,236

    Početno

    Moj će sada dvije i ne da skinuti pelenu. Kaže mi "Ne još"... i eto... tako ćemo biti pelenaši još neko vrijeme

  47. #47
    crnkica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    498

    Početno

    Citiraj Ora prvotno napisa
    Moj će sada dvije i ne da skinuti pelenu. Kaže mi "Ne još"... i eto... tako ćemo biti pelenaši još neko vrijeme
    sve će to doći s vremenom.....

  48. #48
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    tockalica, ja ti mogu objasniti

    ima nas koji ne volimo da nam dijete bude u peleni pa prakticiramo bezpelenastvo od rodenja (imas cijeli pdf o tome). radi se o tome da dijete od rodenja daje znakove kad mu se piski ili kaki i onda roditelj reagira na to tako da mu ponudi kahlicu ili nesto drugo (sto nije pelena) gdje ce se dijete "obaviti". vrlo jednostavno, i za djecu jako povoljno.

    ja imam dvoje bezpelenasa, k. mi je potpuno gologuza (osim u stvarno vanrednim prilikama) od svojeg 3. mjeseca zivota, f. je kombinirao s pelenama do godine dana a onda se skroz skinuo.

    ako te zanima o bezpelenastvu mozes vise procitati ovdje.

  49. #49
    passek avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    310

    Početno

    Citiraj točkalica prvotno napisa
    Čak mi je jednom jedna cura s medicinskog faksa obješnjavala kako su učili da ima nešto u djetetu nešto vezano organizmom kad je spremno pišat i da koliko god mi forsirali, dok to ne dođe na svoej mjesto ništa. ( ali ne mogu se sjetit što je to točno rekla pa ne bi dalje obješnjavala, da ne širim dezinformacije).

    Ne znam osobno ne vidim problem zašto dijete ne bi imalo pelenu do 2 godine, misilm da ću jednog dana i s drugim djetetom postupit kao i s prvim.

    Može li mi netko obijasnit zašto neki skidaju pelenu već sa 5-6- mjeseci?
    Ima li kakvih zdrastvenih razloga ili sl??? :? :?
    Kao sto je Ailish gore vec spomenula, pristupa danas ima raznih od "poceti iza 2-3 godine" (prevladavajuceg u drustvima u kojima se masovno koriste jednokratne pelene) do bezpelenastva od rodenja te meduvarijante koja se ranije koristila i s kojom smo mnogi od nas odviknuti od pelena (tj. poceti kad dijete sjedi sa 6-8 mjeseci)... Kako vec kome odgovara...

    Sto se medicinske spremnosti tice, vidi npr. (Sec. 7) , kao i kratko povjesno videnje.
    Ukratko u drustvima u kojima nema jednokratnih pelena djeca se u prosjeku puno ranije odvikavaju od pelena i nema fizickih zapreka tome - naprotiv, navodno da ranije ucenje i pomaze razvoju potrebnih misica za kontrolu...


    Mi smo poceli Luku stavljati na kahlicu s 8 mjeseci. Ubrzo a svakako sa 12 mjeseci je drekec u peleni bio proslost i to mi se cini kao ogromni dobitak. Sa 15 je sam donosio tutu kad ju je htio koristiti. Sa 18 mjeseci smo razmisljali o potpunom ukidanju pelena ali ipak nije bio potpuno pouzdan za malu nuzdu kad bi se vani zaigrao ili po noci. Po doma je po danu bio bez pelene kao i u jaslicama, no za po vani i po noci smo ih jos uvijek stavljali (btw. koristimo platnene pelene). Iza 2 godine smo i to ukinuli. Ful sam zadovoljna tim pristupom i s Kajom ga ponavljamo. Njezina je pelena gotovo uvijek suha po noci jos od kad je bila najmanja beba i super je prihvatila sjedenje na kahlici (uhvat pisaline i kakice je bio znacajan), no u zadnje vrijeme nam je problem njena pokretljivost te na kahlici ne izdrzi vise od par trenutaka sto ipak najcesce nije dovoljno. Vidim da su gore ljudi spominjali takve faze. Nadam se da ce proci.

    Ovakav pristup zahtjeva vremenski malo duzi angazman, ali je zabavan i meni se cini da se isplati (meni se isplatio cim vise nije bilo kakice u peleni...) i roditeljima i djeci.

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    160

    Početno

    Meni se čini da sve ovisi o roditeljima, i vrsti pelena koje djeca koriste.
    Sad je preko ljeta moja nećakinja bila kod nas na odvikavanju, nosi platnene pelene. Stara je godinu i pol, i u tjedan dana, više nije piškila u gaće.
    Mama ju nije mogla odviknuti jer nije imala živaca i strpljenja da ju stavlja na tutu, da joj priča i slično. Ali su zato baba i dida imali strpljenja i sve je išlo ok.
    Malo mi je teško povjerovati da su djeca što se tiče sazrijevanja u smislu ostavljanja pelena tako različita, neka ostave pelene s godinu i pol a neka tek s 3 godine!?
    Mislim da su neka djeca tako navezana na pelene, ako su još jednokratne pa su suhi, tako naviknuti, pa sad ti s tri godine starosti djeteta razbij tu navezanost.
    Dakle, ipak ovisi kad roditelji sazriju da bi mogli početi omogućavati djetetu iskustva kroz koja će se odviknuti od pelena. I naravno, nije ni malo lako !

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •