Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 263

Tema: Uspavljivanje beba

  1. #1
    Nina79 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    56

    Početno Uspavljivanje beba

    Imam problema sa uspavljivanjem maloga koji ima 5mj.

    Zanimaju me koje ste tehnike provodili, a da su uspijele.

    Malog sam do prije nekih tjedan dana mogla uspavati uz pomoc kolica u stanu, sada je to sve teze i teze.
    Zaspe sam u kolicima samo u setnji.

    Za nocno uspavljivanje se moze uspavati samo sa bocicom u kojoj je caj ili voda, medjutim ne zelim ga na to nauciti. Imam osjecaj da mu je ta bocica tjesilica, nesto kao sisa (s obzirom da je na ad-u).
    Uz tu bocicu mu lagano drmusam madrac kod glave i jedino tako zaspe.

    Veceras sam pokusala primijeniti tehniku o kojoj sam procitala na netu.
    Bebu se nakon hranjenja budnu stavi u krevetic i sjedne se pored nje ali tako da dijete vidi samo vas profil, pri tome ga se ne gleda u oci. Dijete ce najvjerojatnije poceti njurgati, cendrati, a mozda i plakati. Ako se totalno rasplace, podigne ga se, utjesi i smiri i ponovo ga se stavi u krevetic i tako sve dok ne zaspe.

    Frendica je provela tu tehniku i njima je upalilo. Prvu vecer mali plakao/cendrao 1h, drugu vecer 30min, trecu 20min...

    Pokusala sam to primijeniti, ali je nakon 15min poceo jako plakati, pa sam ga stisla uz sebe i nunala pa je zaspao za 5min....vjerujem zato jer se izmorio cendranjem/plakanjem u onih 15min.

    Zelim ga nauciti da se sam uspava.....

    Koje tehnike su vama pomogle i koliko vam je bebach bio star kada ste ih poceli provoditi?

    Isto tako kako ih uspavate za dnevno spavanje?
    Da li pomaze sto da spavaju duze od 30min preko dana?

  2. #2
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Svi ti oni prije ili kasnije nauče sami zaspati.

    Netko s 5 mjeseci, netko s 5 godina.

    Ako ti je baš jako stalo da se uspava sam, probaj s tom metodom (koja jeu stvari varijanta meni omražene cry out), ali ono što vidim oko sebe je da je minira prva bolest. Pa onda Jovo nanovo, što bi meni bilo kuku lele.

  3. #3
    darci avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    462

    Početno

    mi se malo ponunamo i zaspe za koju minuticu, uglavnom bez nekih ceremonija. koji put i zaspe sam na krevetu ali rijetko.
    i s prvim sam tako (doduše s jako puno ceremonija i držanja i ljuljanja, fena - white noise) i tek s negdje cca 11 mjeseci, godinu dana smo ga prestali nunati.

    zašto ga ne nosiš/ljuljuškaš? možda previše forsiraš to samozaspivanje a tako je mali...

  4. #4
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    A zašto ti je tako važno da sam zaspi?
    Mi se nosimo, nunamo, ljuljkamo na pilates lopti, nosim ju u slingu (tako sama zaspi) i ne uspavljujem ju u neko određeno vrijeme kad bi ja da spava nego kad je umorna i onda zaspi za 5-10 minuta najduže.
    Ne spava isto dugo, oko pola sata uglavnom 2-3 puta, ali ako uspijem uletiti na vrijeme sa cikom onda odspava sat vremena.

    Mi imamo i stariju seku i bilo bi mi "lakše" da sama zaspi, ali ne želim propustiti to nosanje i maženje dok je mala jer tako brzo narastu.

    Stvarno, zašto bi morao sam zaspati?

  5. #5
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam stariju nunala na rukama, s mladjim sam odlucila da cu pokusati bez toga jer me ubijalo to ustajanje usred noci za uspavljivanje. Pa ako ne bi zaspo na cici onda bi mu dala ruku i drzala ga za rukicu dok lezimo zajedno u krevetu... I srecom naucio se na to, i nisam ga morala nosati nego samo lezati pored njega sto mi je isto bilo ok jer bi vrlo brzo zaspala sama i sasvim solidno se naspavala.

    ako se beba uspavljuje s bocicom (ekvivalent cicanju) s pet mjeseci bi sigurno je pustila da nastavi. Imas pouzdan nacin i cemu uopce razbijati glavu dalje? Bitno je da je efikasno... Umjesto toga sjediti pored kinderbeta pol sata dok beba place mi je totalni gubitak vremena...

  6. #6
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Lagano mu drmusas madrac kraj glave dok jedeiz bocice? Zasto ga ne drzis u rukama dok papa, to je djetetu sigurno ljepse ili mu nemoj drmati barem dok jede. Ja sam svoju spontano mazila dok je jela i cesto mi je zaspala za par minuta, ali se taj cas budila opet gladna. Onda mi je patronazna rekla "jel bi tebi pasalo da te netko mazi i uspavljuje ili samo prcka po ebi dok rucas?" Onda sam prestala, jer stvarno ima smisla. Moja je potpuno mirna dok jede i zeli zaspati, tako da ne vjerujem da mu to moze odgovarati. Ja bi dijete pustila da se mirno najede, a onda bi ga pokusala uspavati ovako ili onako, naravno ako pokazuje znakove umora.

  7. #7
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Prvo da te pitam ono najvažnije. Zašto želiš da bebica od 5 mjeseci zaspi sama? Meni je ta želja neshvatljiva, zato te i pitam : zašto.

    Za nocno uspavljivanje se moze uspavati samo sa bocicom u kojoj je caj ili voda, medjutim ne zelim ga na to nauciti. Imam osjecaj da mu je ta bocica tjesilica, nesto kao sisa (s obzirom da je na ad-u).
    Uz tu bocicu mu lagano drmusam madrac kod glave i jedino tako zaspe.
    Zar se ne može uspavati sa bočicom u kojem je mlijeko i da ga pri tome držiš u rukama, kao i svaki put kad jede? Znači zadnji dnevni obrok mu daš u vrijeme kad treba na spavanje. Lijepo ga opereš, presvučeš u piđamicu, odete u poluzamračenu sobu, bez TVa, noćna lampica. Mirno ga uzmeš u krilo, spremna mu se posvetiti potpuno, da mirno i sretno utone u san. Dok pije bočicu, gledaš ga u oči, oni obožavaju kontakt očima, to im je potrebno kao hrana. Kako mu se puni trbuščić, to se više opušta i pri kraju bočice, gotovo spava. Ako joj ne zaspi, ponosaš ga par minuta i ako je zdrav, ne bole ga zubići i vrijeme mu je za spavanje, zaspat će.
    Bitno je da si ti mirna i to vrijeme koje koristiš za uspavljivanje ne smatraš gubitkom vremena.

    Bebu se nakon hranjenja budnu stavi u krevetic i sjedne se pored nje ali tako da dijete vidi samo vas profil, pri tome ga se ne gleda u oci.
    Shodno gore napisanom, ovo ne gledanje bebe u oči je teška kazna za bebu. Ne mogu shvatiti da postoji netko tko je to napisao. Očito nema pojma o psihologiji beba, a neću napisati kakvom osobom ga smatram. Nikako ne kažnjavati bebu ne gledanjem u oči. Stvara se trauma za cijeli život, po mom mišljenju.

    Koje tehnike su vama pomogle i koliko vam je bebach bio star kada ste ih poceli provoditi?
    To učenje da sami zaspu se ne može bez plača početi primjenjivati dok dijete nije spremno za to. I mora imati bar duplo više od tvog bebačića. Ustanoviš večernji ritual, koji mora biti drugačiji od dnevnog uspavljivanja, u miru i tišini, nakon večere, nekoliko priča, malo maženja po leđima, sve dok dijete leži, kažeš mu da moraš obaviti to i to, ostaviš otvorena ili odškrinuta vrata od sobe, i na prvi znak, vraćaš se, prije nego se rasplače, jer tada umirivanje traje duže. Pa makar se u početku vraćala 100 puta, poanta je da je sad noć, spava se i nema dizanja. Čajić ili vodu treba imati pri ruci, kahlicu za veće dijete koje nema pelene, ali ne izlaziti iz sobe. Kad-tad, shvatit će. No, sve uz nasmiješeno lice i puno strpljenja.

    Ali, mora beba razumjeti da bi to upalilo.

    A po danu neki spavaju duže, neki kraće, neki još kraće, tu se ne može ništa. Prihvatiti bebin ritam, ili ležati s njim pa ga nunati kad se počne meškoljiti. Tješi se da je to pametniji što manje spava.

  8. #8
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Kao i neki dan na topiku o cendranju- ogromni lajk na Beti! Tko normalan i zaljubljen u svoju bebu moze podnijeti da istu ostavi plakati na sat vremena pritom je cak niti gledati. Strasno! Nina nek ti uzori budu malo humanije osobe! Sta ce takvoj majci beba? Da seta lijepa kolica po korzu (iz kojih se beba dere ali ova trenira strogocu pa jednako mirnno sece)? Da zivim jos sto godinami rodim jos 10 djece nikako ne bih razumjela takve ljude. Empatija ostala valjda u podrumu!
    Poludim kad citam bedastoce!

  9. #9
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Evo me opet, nesto mi je palo na pamet - beba manja od 8 mjeseci NE ZNA da je odvojena osoba od majke. Ona naprostoisli da je jedno s mamom ine dozivljava sebe kao odvojenu osobu, te ne zna da mama postoji ikad je ne vidi. Nije psholoski na tom stupnju razvoja. Eto, pa ti vidi da li je ok dresura tvoje frendice!
    Ja sam s drugom bebom imala ludu srecu da sam je s dva mjeseca polozila u krevet budnu a ova se okrenula i zaspala. I od tad spava cijelu noc. Za dnevno spavanje cica, 20 minuta i nema je vise. Ali kad tome ne bi bilo tako, ljuljala bi i davala cicu ili sto vec dajete vi bez dojenja, ko sto sam i prvog sina znala douspavljivati puno puta za dnevna spavanja, pogotovo kad je bio par mjeseci star. Od godine nadalje ionako spavaju ko topovi

  10. #10
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Potpis na sve navedeno.

  11. #11
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Potpisujem Beti i Tizianu, s tom razlikom da ja ne bih dijete ni hranila ni uspavljivala na rukama. Isti efekt se može postići ako majka legne tijelom uz tijelo bebe na krevet (kao tijekom dojenja), a kičma će joj na tome biti neizmjerno zahvalna. Ipak treba čuvati i mamino zdravlje!

    Isto smatram da je bebica premalena da bi zaspivala sama. Da, viđala sam takve primjere u okolini, ali to je uvijek bio rezultat cry out metode.

    Zašto ne bi osmislila večernji ritual za koji vidiš da će pasati tvojoj bebici? Najčešće su to šetnja i kupanje prije spavanja. Slažem se sa Beti - od vaše spavaće sobe načini ugodno, mirno, opuštajuće mjesto, osvijesti sebi da je to vrijeme rezervirano samo za tvoju bebicu, neka budu mir, tišina, ugodna toplina i mrak (što veći, tim bolje). Stisni se na krevetu uz bebu i tako je hrani. Ne moraš joj se obraćati, maziti je i sl., ustvari svaki drugi kontakt je suvišan i doprinijet će dodatnom uznemiravanju bebe. Što manje podražaja, to bolje. Bebu možeš izmaziti i izljubiti tijekom kupanja, kontakt tijelo uz tijelo prilikom hranjenja/uspavljivanja biti će dovoljan. Kada učvrsti san, nježno i polagano prenesi bebu u njezin krevetić.

    Nekada će trajati brže, nekada dulje, ali sve to ide u staž majčinstva. To vrijeme će tako brzo proći, vjeruj mi. Nećeš ga morati uspavljivati kada pođe na faks , a što je ova godina - dvije najranijeg djetinjstva naspram cijelog života...

  12. #12
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    P.S. Tek sad vidim tvoje pitanje za dnevno spavanje - tehnika je vrlo slična večernjoj. Truditi se da je svaki dan u isto vrijeme. Pobrinem se da je presvučen i dobro nahranjen. Ponekad zaspi tijekom dojenja, ali nešto je češći scenarij da se najede i počne odbijati dojku, tada mu stavim dudu u usta i tako zaspi. I sve to ležeći na krevetu. Ljuljam ga u kolicima ili AS jedino ako smo negdje vani, npr. kod nekoga na ručku, ali isto mora biti nahranjen, presvučen i, dakako pospan/umoran.

    Isto tako, moja djeca što su više/bolje spavala po danu, bolje su spavala po noći. Kod nas ne vrijedi ono "nek manje spava po danu, bolje će po noći" nego upravo suprotno.

  13. #13
    Nina79 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    56

    Početno

    Mi smo konacno nasli sto kod nas pali. :D
    Poslusala sa neke od vas pa malog uzmem u narucje i nunam ga uz pomoc dude ili bocice sa vodom/cajem. Dudu ne voli, ali kada ga nunam a umoran je drzim mu dudu da ne ispadne...tako ju duda i zaspi. U roku od 5min zaspe. Funkcionira i za dnevno i vecernje spavanje.
    Sjednem na krevet i naslonim se na naslon i tako mu nunanje nije opterecenje.

    Nadam se da ce ovaj nacin potrajati.

  14. #14
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Stariji je bio na ad od 3. mj. Bez obzira na to uspavljivali smo ga kako god smo znali (prvo dijete, svi znamo kako je to), nosili ga, vozali u kolicima u trenucima očaja, drmusali ga na sve moguče načine...i kad bi zaspao i mi ga spustili u krevet, on bi iste sekunde otvorio oči... I ajmo ispočetka, znalo je trajati i po sat i pol-dva. Negdje nakon godine dana smo krenuli s tim da samo ležimo kraj njega i mazimo ga.
    Mlađi je dojen do 2 god. Blažena sisa! Uspavljivala sam ga s njom i samo s njom, nisam ga sekunde nosila da bi zaspao. Ali...ako nebi zaspao nakon što bi posisao ja bi legla kraj njega (obojica su spavali samnom), stavila ga na svoje prsa, nekad i koža na kožu i lagano se drmusala i mazila ga. Volio je i da ga tapšam po guzi. Kad je prestao dojiti vrijeme uspavljivanja se produžilo ali i dalje ga ne nosim, kraj njega sam, mazim ga, pričam mu, pjevam...šta god poželi...ali nikad ga nebi ostavila da plače!

    Poanta je; naučila sam s prvim sinom da to nosanje nije nužno, zaista nije. Ako je beba zdrava, sita i suha a mama je kraj nje, nosanje nije nužno. Ali je nužno da je mama tu, pogotovo kod petomjesečnih beba kojima je fizički kontakt s mamom sve na svijetu.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    107

    Početno

    Meni nije jasno kako spavate s bebama? Moja ima 7 mjeseci, uspava se na sisi što je super, prebacimo je u krevetić,ali redovno po noći imamo 4-5 buđenja. Moram se dići i dat joj dudu. Nekad upali nekad ne. Kad ne upali stavim je kod sebe i na sisu,ali tu je spavanje za mene gotovo. Ne mogu se opustiti,ni normalno zaspati. Budim se ukočena od ležanja na jednoj strani. Da ne govorim da kad je beba kraj mene ne želi ispistit sisu nego spava sa sisom u ustima

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Citiraj Inka_1 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni nije jasno kako spavate s bebama?
    jesi kad putovala negdje busom po noći meni je to isto. ono kao, naspavana sam, ali sve živo boli.


    što se tiče metoda uspavljivanja moja je:
    1.sisa
    2. nosanje i pjevanje - uvijek pjevam istu pjesmu (lule luške bere deda kruške...), stupidna je ali čini mi se da je povezuje sa spavanjem, pa probaj to
    3. vani kolica po drmusavom terenu.pomaže blago sunce kad ide u oči, onda ih mora zatvoriti pa i zaspe

    i uvijek u isto vrijeme! ok, nisam naci,može 15-30 min razmaka, ali trudim se uhvatiti isti ritam. svima je lakše kad postoji raspored.

    ja se spremam po noći izbaciti sisouspavljivanje. probala sam jednom, malo je kenjkao, nosala sam i pjevala i onda je zaspao.stvarno nije potrebno toliko noćnog dojenja ali iskreno,čak mi ne smeta toliko plakanje koliko nemam energije za to sprovesti do kraja.sisa je lakša, iako se ježim da ću krenut radit i budit se po noći. respect svim super-mamama koje to mogu.


    jel tko to uspio, i kada (prije navršenih godinu dana)?

  17. #17
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Jedino što me smetalo u zajedničkom spavanju je to ležanje na istom boku, jer sam malcu mogla obje sise dati s istog boka. Inače sam bila potpuno opuštena, masu puta ujutro nisam ni znala koliko je puta jeo. Kad je zacendrao ja sam digla majicu, namjestila ga i spavala dalje.
    Prestao je dojiti s 2 godine a tad je i odlučio da neće više spavat samnom. Tipično muško

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    107

    Početno

    Ja to grupno spavanje jako teško podnosim. I voljela bi dudu izbaciti preko noći tj kao da se sama uspava,ali bojim se tog totalnog razbuđivanja u dva ujutro pa joj dajem dudu x puta Oko 5 joj konačno dam sisu. S obzirom da navečer jede oko 9 pretpostavljam da je tada već gladna

  19. #19
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    nikako, uspava se sam u 20 h ga stavim u krevetić, i za 10-15 min zaspe..

  20. #20
    more avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Lokacija
    zapadna Istra
    Postovi
    134

    Početno

    Ja se odlično naspavam sa svojim bebačem (2,5 mj). Legnem s njim oko 7 navečer, okrenem ga prema sebi, on se baci na sisu i zaspe. Ali ispusti sisu neposredno prije nego će zaspati, sam. Nekad se čak i okrene od mene na leđa istovremeno s tim ispuštanjem sise. Spava do 7 ujutro, dvaput se budi za sisanje, nakon onog drugog puta (4 ili 5 ujutro) meni se više ne spava, a njega tada za taj zadnji dio noći stavim u kolica kad se najede i pomazim. I zaspe, nije problem. Skužila sam da me pred jutro, ujutro i prijepodne manje treba da bi zaspao. Tu i tamo se probudim ukočena, ali pomaknem se malo nježno i ne probudim ga.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    ne želim biti zloguk prorok ali moje dijete je sa 2 mj spavalo od 8 do 7 bez ikakvog hranjenja buđenja mrdanja išta. isto bih ga stavila budnog da spava, i sam bi zaspao u roku od 5 min. kad sam se uspjela vratiti na isključivo dojenje uveo je jedno buđenje. a evo sad sa 7 mjeseci se budi 4-5 puta.
    i da definiram, to njegovo buđenje je zapravo cendranje sa zatvorenim očima. tek ako ne odgovorim na njegov zahtjev preko pola sata onda on otvara oči. skužila sam da mnoge majke to "ne računaju" pod buđenje

    djeca se mijenjaju, ali treba računati da su oni mali fiškali, i da će naravno probati uvesti sve što njima paše, bez obzira na ostale sudionike (mame).

  22. #22
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja stvarno ne znam kako bih preživjela da pustim dijete da "cendra" (što god to značilo) dulje od one milisekunde u kojem sam ih čula

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    ahaha, eto ja živa, i moje dijete

  24. #24
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    da, različiti smo

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    Ja sam shvatila da mi je puno lakše otkad ne analiziram zašto se teško uspavljuje i ne pokušavam više ništa promijeniti.

    Moja se samo na rukama može uspavati, a kad je umorna, ponaša se kao da ju nešto boli, baš jako plače i ništa je ne može smiriti.
    Kad mislim da će mi ruke otpasti, onda si kažem: kad ne budem više mogla, leći ću je samo par min da mi mišići dođu k sebi, ako će tad plakat onda je to opravdano. Naravno-nikad to zbilja nisam ni napravila

    Sad sam si dala rok da će valjda biti lakše kad bude imala 2,3 godine

  26. #26
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    hoće, vidjet ćeš

  27. #27
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Citiraj jarčica prvotno napisa Vidi poruku

    Moja se samo na rukama može uspavati, a kad je umorna, ponaša se kao da ju nešto boli, baš jako plače i ništa je ne može smiriti.
    Možda da je malo preduhitriš, pa na prvi znak umora pokušaš sa uspavljivanjem, da ne dođe do toga da je preumorna. To kod nas zna upaliti.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    Joooj i to sam probala, ali madam se toliko rita ako je slučajno postavim u položaj koljevke da je to strašno. A trlja se po okicama i bude još ok volje. Nakon tga postane malo kmekava (i takvu sam je pokušala uspavat-opet ista priča), a nakon kmekanja počne urlanje, pa treskaj i ljuljuškaj u uspravnom položaju i taman kad urlanje postane neizdrživo, onda je vrijeme da ode spavat i onda prihvati da je postavim u položaj koljevke.
    Pokušala sam je uspavat i u uspravnom položaju, neće.
    Da ja ležim kraj nje i ljuljuškam je rukom, neće.
    Da budemo u mraku, pa da se umiri, neće.
    Da leži u krevetiću, pa da ga ljuljam, neće.
    Stavljam je spavat otprilike uvijek u isto vrijeme-ništa to ne pali.
    I što više mozgam, to više gubim energiju i volju za ljuljuškanje.

    Sve prođe, pa će i to

  29. #29
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Ekipa, oprezno s tim treskanjem koje toliko spominjete. I blago treskanje može ozlijediti dijete, konkretno, glavu.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    Treskanje u kombinaciji s ljuljuškanjem koje oponaša npr. vožnju u kolicima i protresanje su dvije potpuno različite stvari.

    Protresanje o kojem ti govoriš ipak mora biti toliko jako da se moždana masa kreće unutar lubanje i udara o kosti što može izazvati oštećenja. Još kad se tome pridoda i činjenica da je moždana masa unutar lubanje okružena s moždanom tekućinom, nije baš da tako lako nastaju oštećenja. Glava bi zbilja morala lamatat po zraku jako visokom frekvencijom.
    Ali nažalost postoje i "roditelji" koji na takav način umiruju dijete.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    107

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ja stvarno ne znam kako bih preživjela da pustim dijete da "cendra" (što god to značilo) dulje od one milisekunde u kojem sam ih čula
    Nisam skroz uhvatila kontekst u kojem pišeš,ali ako je to cendranje po noći mislim da treba bebi pružiti priliku da se pokuša sama umiriti. Koja minuta cendranja neće naškoditi. Samo treba imat dobar tajming i ne pustit da se skroz razbude jer onda ja počnem neutješno cendrat

  32. #32
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    jarčica, jesi probala stavit ju na svoja prsa dok ležiš pa da se ti lagano drmusaš?

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    koksy

    to nam je palilo dok je imala kolike, sad ni pod razno, ali super nacin da se uspava manja beba

  34. #34

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Citiraj Inka_1 prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam skroz uhvatila kontekst u kojem pišeš,ali ako je to cendranje po noći mislim da treba bebi pružiti priliku da se pokuša sama umiriti. Koja minuta cendranja neće naškoditi. Samo treba imat dobar tajming i ne pustit da se skroz razbude
    moj kontekst je bio upravo to - probati da se samo uspava ili na bilo koji način osim sisom. ima različitih načina plakanja, a cendranje je kao ono kad dijete u dućanu oće nešto a mama ne kupi (nije mi jasno kako to znaju već ko male bebe)

  35. #35
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Ja kužim o kakvom cendranju se tu radi, ma ne bih to nazvala ni cendranjem, to je kao neko stenjanje, tako nešto. I mom malcu se to dogodi i u dnevnom i u noćnom spavanju i ja pričekam dok nabrojiš do pet da vidim hoće li stati ili je ipak poziv za ustajanje. U 90% slučajeva dijete nastavi spavati.

  36. #36
    enolee avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    188

    Početno

    auuu, ni ja ne mogu zamisliti da mi place, a ja se pravim da ne cujem, odmah bi se isla samoubit. s tim da vjerujem da su neke mame dosle do granice ludila s uspavljivanjem i morale su pribjeci ovoj strahoti. mozda stvarno nije bilo drugog izlaza, jer sto ako beba uvijek place kad ju se spusti u krevetic i sl. ma sigurno postoje trenuci kad ne postoji niti jedna druga opcija. nadam se da nikad necu saznati, do tad cu na svaki uzdah letit u sobu.
    eto, moja je do nekih 2 mjeseca zaspala i spavala iskljucivo na nama ili uz mene dok nije dosao period da je pocela plakati kad bi ju nosenjem uspavljivala. onda sam je spustila u krevetic, tapkala po guzi i ona zaspala. sama samcata. onda je pak dosao period kad bi je samo spustila u krevetic, a ona je spavala vec kroz 5 minuta, bez glasa. pa sam tu zabrijala da grijesim sto je ostavljam samu u sobi tih pet minuta jer kako bebu ostaviti samu dok ne zaspe (nije ni cendrala ni plakala), pa sam se sama uvalila pokraj nje i drzala je za rucicu dok ne zaspe. onda je krenula nova faza kad se pocela okretati na trbuh i nema sanse da zaspe ni uz 17 mama pa sam je uspavljivala na cici jer inace plac plac.. pa je opet nova faza da ne zeli zaspati na cici, vec ju omamljenu od hrane okrenem na trbuh, dam dudu (nekad ju oce nekad nece) i onda zaspe.
    a po noci ugl. trazi cicu po cca 5 puta (20h-8h), sto za uspavati-umiriti-nahraniti se, ali ja ju prikopcam i ona nakon toga nastavi blazeno spavati na tom svom trbuscicu kojeg je NAPOKON prihvatila kao dio tijela na kojem se MOZE spavati, i to jako jako lijepo. i plus par puta budjenje kad u snu zacendra pa pomogne malo pomaziti po ledjima ili pokriti-otkriti. a meni noc uz sva ta budjenja prodje kao 10 minuta.
    neko jutro sam malenu silom pokusavala uspavati cicom misleci, ok, ajde mala pa jos je noc vani, i ne ide, ne ide, a kad sam pogledala na sat skuzila sam da je 8.30!
    nego.. mene moja beba bas ne gleda u oci dok papa. nekad da, kad slucajno pricam s nekim dok jede ili na telefon, onda mi jasno da do znanja da to nece ici. ali vecinom.. ne. inace smo si dobre ona i ja, majke mi. :D
    i jos vezano za taj eye contact.. nama je nocno uspavljivanje u mraku mraku mraku. milo moje dijete, mozda i hoce vidit mamu. :D
    ma jel stvarno vase bebe gledaju u vas stalno kad cicaju? sad mi je bed.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Citiraj enolee prvotno napisa Vidi poruku
    ma jel stvarno vase bebe gledaju u vas stalno kad cicaju? sad mi je bed.
    moj ne. gleda samo kad se igra sa sisom nakon jela, a ne da mu se pustit, ili kad nije gladan. ako hoće jest, on jede i ustima, i rukama se priljepi, i nogama me obuhvati, i znoji se i puva. nema tad vremena da me gleda

  38. #38
    enolee avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    188

    Početno

    Citiraj littletunafish prvotno napisa Vidi poruku
    moj ne. gleda samo kad se igra sa sisom nakon jela, a ne da mu se pustit, ili kad nije gladan. ako hoće jest, on jede i ustima, i rukama se priljepi, i nogama me obuhvati, i znoji se i puva. nema tad vremena da me gleda
    eto, bas tako i ovaj moj gladush.

  39. #39
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj enolee prvotno napisa Vidi poruku
    ma jel stvarno vase bebe gledaju u vas stalno kad cicaju? sad mi je bed.
    Ne stalno, samo tu i tamo. Kad pametnice majušne shvate da mama nešto drugo radi ili priča usput, pa onako pogledaju gore, obično ne puštajući cicu, nego samo prestane sisanje, i pogleda te onako pokudno i upitno. Kao da pitaju, što radiš, ja sam tu. No, većinu se vremena potpuno posvete sisanju, a kako se puni želučić i okice su sve zatvorenije.
    Memories...

  40. #40
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    ćitat ću kad stignem, do večeri sam mrtva od nosanja bebe od 6 kila, otpadnu mi leđa i ruke, a ona, ko što je neko napisao-ako bude preumorna toliko jako plače da ne znam šta ću, srećom je tu tata ili baka...drugu curicu ljiuljam u naručju i zaspe, a ova buco je valjda neka druga tema (mislim da je hipertonus ograničava u kretnjama i često se trza i da zato premalo spava pa bude preumorna, al i po danu zna jako plakati da ne znam šta joj je, a takva je od rođenja), uglavnom, ni tata ni ja ih ne puštamo da plaču, a ne znam zašto i bi???

  41. #41
    Nina79 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    56

    Početno

    Prošlo je 2mj otkako sam otvorila ovu temu. Da li ima pomaka?........noup!

    Još uvijek mali spava 3x30min, ali to nije sada ovdje tema.
    Pitanje je bilo kako bebu uspavati.
    Do njegovih negdje 4mj. smo ga uspavljivali u kolicima, nakon toga ni to više nije palilo i onda sam primijenila nunanje sa bočicom čaja što je odlično prihvatio.
    Inače mali nikada nije volio dudu, a ne siše, već je na AD-u i vidi se da mu to dudanje bilo dude ili sise nedostaje. Zato mu uvijek pri uspavljivanju dajem čaja. I tako nunajući uspije zaspati za 5min.

    Međutim.......naravno priči nije tu kraj!

    Sada ima 7mj i u zadnje vrijeme nam sve duže traju ta uspavljivanja uz bočicu. Prije je bilo da čim bi osjetio bočicu u ustima odmah bi zaspao dudajući.
    Sada počinje da se izvija u mojem naručju kada shvati da ga planiram ići uspavati.....a umoran je da umorniji ne može biti. Trlja oči toliko da imam osjećaj da će ih iščupati...također strasno trlja i uho i zijeva. Znači ima sve simptome pospanosti, ali on se neda uspavati......a zbog umora počinje biti jaaaaaako cendrav. I tako se vrtimo u krug. Ne ubija me to sve fizički koliko psihički. Frustrirana sam.....ali opet frustracija izvire iz toga što spava kratko.

    Pokušala sam da legne pored mene i da zaspe uz mene......ali to je mission impossible!
    On je toliko aktivna beba, kao da je na speedu. Bacaka se nogama rukama,okreće se....ma nema mira. I kada ga pokušavam samo milovati da ga smirim ne uspijevam. Nakon nekoliko minuta počinje cendrati, a nakon toga i plakati jer mu se više neda biti na krevetu ležati, iako je umoran. On bi da ga ja nosim (ne uspavljujem).....tada je OK.
    Dnevno se zabavi sam možda 2h.....ako!

    I eto sada u ove sate (iako još nije kasno) umjesto da idem spavati i odmorim se, ja pokušavam pronaći neke odgovore i načine uspavljivanaja na internetu,
    jer bivam polako dojma da dijete što će biti starije teže će se samo uspavljivati. Bojim se da ću ga naučiti na ruke i da će tijekom vremena to uspavljivanje jako dugo trajati.

    Recite mi kakvu pametnu!

  42. #42
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Evo moja curka od 7 mjeseci se isto sve teze uspavljuje i spava isto tako 2-3 puta po pola sata. Zaspi ili na ciki pa dugo nateze, a kad pusti i spustim ju spavati budna je taj cas ili ju nosim u slingu, isto mi. se brzo pribudi nakon spustanja. Cesto se budi umorna, cesto se doslovno ne da uspavati, ali uglavnom u zadnje vrijeme nije nervozno umorna. Trazi jako puno.paznje, pa mi ovih 2 sata!!!!! koja ti spominjes da se sam zabavlja zvuci nevjerovatno! Pa sta radi? Moja se.jos ne posjeda sama, a nece lezati, pokusava puzati, gmize na veliko.ali.ju.se tako ne usudim ostaviti samu.
    Tesko je, pogotovo uz dvoje.djece, ali to tako brzo prodje i dok vidim koliko bi zena bilo presretno.sa ovih brigama s bebicama, odmah mi je.lakse i uzivam u nosanju koliko joj treba.

  43. #43
    Zrina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    554

    Početno

    Moj prvi se uspavljivao na rukama skoro do godinu dana,a onda je bila faza drmusanja madraca pa ležanje uz njega na krevetu i tak... Sad sa pet godina je pusa za laku noć , gašenje svjetla i laku noć. Drugi je od rođenja zapeo na uspavljivanju na cici i još smo uvijek tu.
    Htjela sam reći da je stariji sam mijenjao načine uspavljivanja kako je on želio,a ja sam se svaki puta par dana mučila dok nisam skužila što hoće - i on ludio, naravno. Ali kad je nešto palilo toga smo se držali i obojica su u 99% slučajeva zaspali za maksimalno 5 minuta.
    Probaj smislit nešto drugo jer mu očito trenutna metoda više ne pali.
    I ja se moram jaaaako čuditi ovom samo-zabavljanju od 2 sata dnevno - to ni ovaj moj od 5 godina mislim da nije u stanju, jedino da ga ostavim pred kakvim crtićem.

  44. #44
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Sigurno ne bas dva sata u komadu, ali opet.....daj reci sta radi dijete ta dva sata?

  45. #45
    Nina79 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    56

    Početno

    Ne, naravno da nije u komadu.
    U jutro kada se probudi zabavi se nekih 30min pod baby gymom. Nakon sto se vratimo iz prve setnje moze biti sam na nasem velikom krevetu kojih 15min. Zatim prodje neko vrijeme pa onda djipa u viperu cca 30min...itd itd.

    Znaci kroz dan se nakupi 1,5-2h da se zabavi sam. Ostalo vrijeme cendra i place i mir je samo ako ga nosim. Ne pali cak niti da ga posjednem ili polegnem pored sebe. Mislim da smo mu postali samo prijevozno sredstvo!

    Ne znam kako da stanem na ktaj tom cendranju. Znam da nije gladan, zedan, ima promijenjenu pelenu, odaoavao 30min....unatoc svemu tome on cendra. Ne daj boze da ga spustim u viper/kolica/krevet, odmah udari u zestoki plac kao da mu netko cupa nokte.

  46. #46
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    neki dan sam pročitala nešto jako lijepo: previše smo vremena potrošili trudeći da uspavamo djecu, umjesto da smo to vrijeme iskoristili da se igramo s njima

    ja sam prva na popisu
    i - da, žao mi je

  47. #47
    Nina79 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    56

    Početno

    Moj se ne zeli igrati kada je takav neki razdrazljiv. Samo se zeli nositi.

  48. #48
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Nina79 čitam ovo tvoje zadnje i mogu ti reći da si sretna što ti nije takva od početka, moj ima 2 mjeseca i već mi ruke otpadaju od nošenja jer ne želi biti u košari ili kinderbetu dok je budan a to je dosta (neki dan je odspavao samo 4,5 sata cijeli dan) i super bi bilo da se on može zaigrati i biti zainteresiran za nešto duže vrijeme ali nije, pogotovo navečer imamo tulumeto sad smo imali pokušaj uspavljivanja oko 2 sata i konačno je odspavao ležeći na meni.

  49. #49
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    neki dan sam pročitala nešto jako lijepo: previše smo vremena potrošili trudeći da uspavamo djecu, umjesto da smo to vrijeme iskoristili da se igramo s njima

    ja sam prva na popisu
    i - da, žao mi je
    X

    Ja sam ovo naučila još sa svojom prvom nespavalicom i postalo mi je puno lakše kad sam prihavatila da to ako djeca u susjedstvu spavaju dva-tri puta dnevno po dva sata ne znači nužno moju grešku. Nekoj djeci jednostavno treba manje spavanja i forsiranje nikome ne pomaže.
    I danas se s malom nađem u nekim danima kad se po cijele dane samo uspavljujemo, ali to su oni tmurni teški dani koji njoj baš ne odgovaraju pa bude sva nervozna, umorna i posebno se ne da uspavati, inače ju uspavljujem kad vidim da joj se spava, ne po satu, iako bude to od prilike u slično vrijeme i budi se brzo, odmorna.

  50. #50
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj Nina79 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj se ne zeli igrati kada je takav neki razdrazljiv. Samo se zeli nositi.
    I šta onda radiš s njim? Zašto ti je takav problem nositi ga, ako mu to treba? Kupi sling ili maramu i nosaj ga, neće ti to dugo, a onda će ti faliti i beba će biti zadovoljnija.

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •