Stranica 8 od 13 PrviPrvi ... 678910 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 351 do 400 od 614

Tema: zdravi snackovi za stariju djecu

  1. #351
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    znam da ne trujem - ali po onom što se pisalo. meni je tako draže ujutro - ne pregrijavaju ništa, samo malo zgriju. Da kuham navečer, morali bi prekuhavati. Nije baš da uživam u ranojutarnjem kuhanju, ali djeca moraju jesti nešto suhano
    E, baš sam si i ja mislila o tome što je pisalo - hrana najviše 2 sata izvan frižidera... DA, ali hrana koja se OHLADILA, a moj lonac se ne ohladi od navečer do jutra. Pa kad se ohladi, zafrljim ga u frižider. Tak da nije 2 sata na sobnoj temperaturi. Ponekad i poneku hranu (npr. grašak) ohladim u vodi na brzinu, ali i tome isto treba neko vrijeme.

    Baš sam se pitala nisu li ta 2 sata nekakav marketinški trik, da ljudi manje doma kuhaju + više bacaju, a da zbog toga više i kupuju.... Pitam se....

  2. #352
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Nije marketinški trik. Npr, krumpir salata je idealno klijalište za bakterije. Za dva sata ima ih kao u priči. A na 36 stupnjeva bujaju i bolje.

    Sad mi se neda tražiti točno, pišem po sjećanju. No, topla hrana je jako pokvarljiva.
    Jedino ako se u termosicu stavi kipuća i odmah zatvori hermetički, tada je OK, jer bakterije nemaju kuda ući. Ne bih jela nikakvu kuhanu hranu, koja bi ostala preko noći izvan frižidera, ili ljeti par sati, na plus 30.

  3. #353
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Pa tko bi krumpir salatu pripremao od danas do sutra? Ali recimo, grašak skuhan večeras moji će klinci jesti sutra. Spominjem baš grašak jer je on isto jako sklon kvarenju, sladak je pa brzo fermentira. Skuhano jelo prenoćit će u frižideru nakon što se ohladilo na balkonu. Ali za to treba više od 2 sata. Isto vrijedi i za 90% druge hrane.

    Ja i dalje nisam sigurna gdje je granica... Ne možeš vruću rajnglu uvaliti u frižider, a za hlađenje često treba više od spomenuta 2 sata.

  4. #354
    Leelee avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Agram
    Postovi
    228

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ja i dalje nisam sigurna gdje je granica... Ne možeš vruću rajnglu uvaliti u frižider, a za hlađenje često treba više od spomenuta 2 sata.
    Mama me naučila brzoj tehnici hlađenja: rajnglu staviti u drugu veću rajnglu/vajdlek/sudoper s hladnom vodom; nekoliko puta promijeniti vodu (brzo se zagrije od vruće rajngle), uz sporadično miješanje ohlađeno je za 20-tak minuta i spremno za frižider...

  5. #355
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma radije ću krepat od mikrobiološke invazije nego plesati toliko oko hrane
    i potrošiti vode za pola afrike

    daj, kako li su živjeli ljudi bez frižidera, baš se pitam
    to su oni koji sada imaju po 90 godina

  6. #356
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam maksimalno lezerna - puno puta nam je bolonjez od vecere ostao vani do npr rucka iduci dan, ili cak vecere - podgrijali, pojeli, nikom nista. Ili ostane na stednjaku varivo ili umak do jutra i onda ubacim u fridz do navecer. Podgrijavam iz frizidera u mikrovalnoj (znaci bez prokuhavanja), i to i hranu u kojoj ima krumpira, nikad nikome nije nista bilo. Za bakterije se ocito pobrine zelucana kiselina.

    Sto se stavljanja u frizider tice, znam ubaciti nesto vrelo unutra, npr griz, da se brze ohladi - i jedino brinem za staklene police, da koja ne pukne od razlike u temperaturi (jos uvijek nije )

  7. #357
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Krumpir salata mi je tek sutra najbolja, kad se prozme i opusti. Al iz frizidera naravno.

  8. #358
    Leelee avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Agram
    Postovi
    228

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ma radije ću krepat od mikrobiološke invazije nego plesati toliko oko hrane
    i potrošiti vode za pola afrike

    daj, kako li su živjeli ljudi bez frižidera, baš se pitam
    to su oni koji sada imaju po 90 godina
    Nema tu puno petljanja i ne uranjam svaku vruću rajnglu; recimo, večeras kasno kuham (to je rijetko), kada bude gotovo uranjam jelo u vodu pa u frižider - nije mi drago da prenoći van frižidera; po zimi malo rashladim pa na balkon.
    Kada se stavi rajngla u drugu rajnglu (malo veću) troši se malo vode - zadnja opcija mi je sudoper (samo za najveće lonce) jer se tu potroši dosta vode.

  9. #359
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Leelee prvotno napisa Vidi poruku
    Mama me naučila brzoj tehnici hlađenja: rajnglu staviti u drugu veću rajnglu/vajdlek/sudoper s hladnom vodom; nekoliko puta promijeniti vodu (brzo se zagrije od vruće rajngle), uz sporadično miješanje ohlađeno je za 20-tak minuta i spremno za frižider...
    Ajde nek mama onda mene nauči kako da hrgu pečenog mesa ohladim tako... Lako je ohladiti rajnglu zelja, ali ima tu i apsurda. A i slažem se s apri glede u svezi vode.

  10. #360
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ja kad sam mracno raspolozena vidim potencijalnog neprijatelja i u domacem dzemu kojeg moji nisu spremili u frizier nakon koristenja.
    no kad mi je vani sunce i kad sam bolje volje onda mogu pojesti i juhu koja je prespavala na sobnoj temperaturi.

    no iskreno mislim da se pretjeruje. sad da se hrana prokuha ponovno nakon sto je izvadim iz frizidera mi je smijesna. jer ako i ubijem te famozne mikroorganizme, da li cu i razgraditi i toksine koje su ostavile iza sebe? da li su svi toksini termolabilni?

    kao sto gore napisah ako ukljucim mozak vidim neprijatelja kako vreba iz hrane, WC skoljke, cipele, a ni one bijele tockice u zemlji oko jedine sobne biljke mi ne mirisu na dorbo.

  11. #361
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja ne smijem misliti o tome
    dijete jutros ponijelo savijaču od kupusa i sira
    i šta ću ja sad
    bit će nekoliko sati izvan hladnjaka i ja tu ne mogu ništa

  12. #362
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    a sta bi joj bilo, evo i ja imam salatu od kuhanog mesa i rukole, te feta sira. i sta ce mi biti? bit cu sita, a kune ce mi ostati u novcaniku jer necu sendvic kupiti.

  13. #363

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ma nece savijaci biti bas nista...

    A propos hladjenja, i mene je mama naucila ohladiti rajnglu vruce juhe uranjanjem u vecu posudu s hladnom vodom. Ne potrosi se tu bas toliko vode. Mislim, pazim da voda ne curi kad perem zube, kad samponiram kosu itd., pa ako za toplog vremena jednom u par tjedana ohladim na taj nacin hranu, ne grize me savjest.

    To mi se desi uvijek s govedjom juhom koju znam skuhati vecer prije (da iduce jutro mogu landrati s curama), a nije pametno ostaviti ju da prenoci van frizidera kad je vani toplo. Trebala bi nabaviti expres lonac

    A meso - ne pecem ga nikada unaprijed, nisam imala potrebe brzo ga hladiti.

  14. #364
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ne pretjerujte.
    Dajte malo i svom organizmu kredibiliteta.
    Da znate kako lijepo probavi šnitu ledenog vjetra punu enterobakterija

  15. #365
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    takje

  16. #366
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    meni isto, to sa friziderom nakon 2 sata zvuci suludo. pa ne bi ljudska rasa prezivjela, da je to tako opasno.
    jedino ljeti kad su visoke temperature, apzim. zimi ako nesto navecer skuham za sljedeci dan, ostavim preko noci vani i tek sutradan ujutro prije posla spremim u hladnjak.

  17. #367
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Ja sam zakuhala sve ovo s ostavljanjem izvan frižidera duže od 2 sata, ali nisam napisala da je to iz knjige, a da ja radim kako uspijem.

    Evo npr. smrznuto pile - nema šanse da se odledi unutar 2 sata na zraku, a u frižideru bi se otapalo 2 dana, pa ga ja izvadim navečer ako ga želim peći za ručak. To je puno više od 2 sata na sobnoj temperaturi.

    Uostalom, ako se Cubana ne brine, ne brinem ni ja

  18. #368
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    meni je ta priča isto suluda - a sve zbog toga što ans truju gdje stignu 8razni dodaci prehrani)

  19. #369
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Tako je.
    Prošla su ona vremena kad se sladoled u lokalnoj slastičarni radio od nekakvog mlijeka i jaja i ne znam, čokolade.
    Sad dodaju prah1 i prah2, pomiješaju sa H2O, malo arome1 i boje1 i evo sladoleda od naranče.
    Kao da u tome nešto uopće živi.

  20. #370
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ahahahhahahahahahahahhahahahahha

  21. #371
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kakve to ima veze sa odmrzavanje pileta cijelu noć na sobnoj temperaturi? Stvarno ne pratim.

  22. #372
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Nikakve
    A ako odmrzavaš pile, ja ga odmrzavam tako, ono stoji na sobnoj temperaturi, međutim ono nije sobne temperature.
    A poslije ga pečeš, dinstaš, kuhaš...

  23. #373
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Cubana, ajd ne kvari romantiku sa sladoledom, molim te.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 13.10.2014. at 12:49

  24. #374
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je.
    Prošla su ona vremena kad se sladoled u lokalnoj slastičarni radio od nekakvog mlijeka i jaja i ne znam, čokolade.
    Sad dodaju prah1 i prah2, pomiješaju sa H2O, malo arome1 i boje1 i evo sladoleda od naranče.
    Kao da u tome nešto uopće živi.
    To i moji klinci govore: "Garantirano bez prirodnih sastojaka..."

    Nažalost, nije to daleko od istine.

  25. #375
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni se to svejedno čini rizično, i ne vidim razloga čemu riskirati trovanje hranom kad jednostavnim postupcima čovjek može izbjeći rizik.

    Otkad imam dijete ja doduše vjerojatno i pretjerujem sa oprezom, vrlo vjerojatno zato što sam ja kao dijete vrlo često povraćala, a prilično sam sigurna da je to dobrim dijelom bilo radi ležernog odnosa prema čuvanju hrane koji su imali moji roditelji.

  26. #376
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Nikakve
    A ako odmrzavaš pile, ja ga odmrzavam tako, ono stoji na sobnoj temperaturi, međutim ono nije sobne temperature.
    A poslije ga pečeš, dinstaš, kuhaš...
    Ovo je zapravo istina za sve - ta 2 sata na sobnoj temperaturi su dvojbena, jer se ne zna da li se broji od trenutka kad je hrana skuhana (i vruća) ili od trenutka kad se ohladila na sobnu temperaturu, odnosno u slučaju ovog piceka - ta 2 sata se valjda broje od trenutka kad je picek odmrznut na sobnu temperaturu.

    Isto, nije svejedno za bakterije da li je temperatura okoline 11, 18 ili 27 oC.

    Lijepo je apri rekla - preživio je ljudski rod pusta stoljeća bez frižidera.

  27. #377
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    mi smo lezerni, ali ne nepazlijivi. no posto kod nitko nema sklonost povracanju, niti drugim boljkama te vrste, odnosno ne sjecam se da je ikome od nas ikada bilo zlo od necega sto smo jeli kuci,
    nekako si mislim, da valjda dobro radimo.

  28. #378
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kakve to ima veze sa odmrzavanje pileta cijelu noć na sobnoj temperaturi? Stvarno ne pratim.
    U onoj knjizi je pisalo da ne smije biti više od 2 sata na temperaturi višoj od 5 ili manjoj od 60 - a to je sobna.

  29. #379
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ja se ne brinem.
    Ne režem svježe meso i ostalu hranu s istim nožem i na istoj dasci.
    Kad poham, otatke brašna i prezli bacim. (Možda vam se spominjanje toga čini glupim, ali moja mama je to čuvala za slijedeće pohanje)

    Podgrijavam samo ono što će se pojesti, ne cijeli lonac i iskreno, u mikrovalnoj. Koja ne ubija ništa jer ne zagrijava ravnomjeno.

    Moja kolegica ništa ne ostavlja za sutradan, kuha ujutro u 5 i kaže da, eto nitko nema nikakvih gastrointestinalnih problema.
    Nemamo ni mi, a piceka u nedjelju jedemo pečenog s mlincima, u ponedjeljak ostatke s nekakvim povrćem, a u utorak ostatke ostataka u rižotu. Karikiram, al nije da se nije događalo.
    Sad su djeca veća pa ostane jedva za sutradan.
    Posljednje uređivanje od Cubana : 13.10.2014. at 13:01

  30. #380
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    U onoj knjizi je pisalo da ne smije biti više od 2 sata na temperaturi višoj od 5 ili manjoj od 60 - a to je sobna.
    Da, ali poanta je u temperaturi hrane, a ne temperaturi okoline.
    Ja isto mislim da ovo nije baš tema za sprdanje. Postoje poželjna pravila rukovanja hranom, mislim da je dobro težit njima i znat šta je standard.
    Ne znam zašto bi bakterije, plijesni i njihovi toksini bili šalala, pogotovo ako je netko stava da nas dodaci hrani truju?

  31. #381
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    može biti moj strav ili ne - ali ako pogledaš povijest, broj alergija je u znatnom porastu i sigurna sam da nije zbog toga što zaposlene mame kuhaju ujutro, nego zato jer ne znamo što jedemo, odnosno ono što jedemo je sve lošije kvalitete.

  32. #382
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    S druge strane, broj trovanja hranom i vodom (često smrtonosnih) je puno manji.

  33. #383
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    http://www.hah.hr/5_kljuceva.php
    Tu je navedeno neodmrzavanje na sobnoj temp.

    Ne slažem se, ali to je moje osobno mišljenje.

  34. #384
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne slažeš se jer imaš neke stručne argumente, ili 'nako, ne slažeš se jer je ljudski rod preživio?

  35. #385
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    mi smo lezerni, ali ne nepazlijivi. no posto kod nitko nema sklonost povracanju, niti drugim boljkama te vrste, odnosno ne sjecam se da je ikome od nas ikada bilo zlo od necega sto smo jeli kuci,
    nekako si mislim, da valjda dobro radimo.
    mi smo i dalje ležerni, al od nemilog događaja, nismo više nepažljivi. al dobro, ispričati ću, iako ovo kako smo mi bili nepažljivi, vjerujem da nitko od vas nije.
    nemili događaj se zbio po ljeti, j je imao 2 godine.
    radili smo večeru, buzaru od kozica. bili su i naši prijatelji. drugi dan smo od ostataka napravili rižot. koji j nije htio jesti, usprkos našem nagovaranju kako je fin. i bio je fin, nije bio pokvaren.
    majko mila. već tu večer . temperatura 39, 24 sata je non stop wc bio zauzet, il ja il mm, il povraćamo il proljev. i tako cijeli dan, tek sutra navečer se nekako smirilo.
    mm se kuna da je stavio u frižider ostatke, al nije. ostalo je preko noći vani.
    od tada kozice ne mogu ni primirisati.

  36. #386
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali poanta je u temperaturi hrane, a ne temperaturi okoline.
    Ja isto mislim da ovo nije baš tema za sprdanje. Postoje poželjna pravila rukovanja hranom, mislim da je dobro težit njima i znat šta je standard.
    Ne znam zašto bi bakterije, plijesni i njihovi toksini bili šalala, pogotovo ako je netko stava da nas dodaci hrani truju?
    Ne odmrzavaju se svi dijelovi pileta jednakomjerno i sigurno u barem nekim dijelovima mesa temperatura prijedje 5, pogotovo ako to potraje dulje vrijeme.

  37. #387
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ne odmrzavaju se svi dijelovi pileta jednakomjerno i sigurno u barem nekim dijelovima mesa temperatura prijedje 5, pogotovo ako to potraje dulje vrijeme.
    Ma da, definitivno.

  38. #388
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja sam recimo kao dijete redovito povraćala "od lubenice" tako da mi je nakon nekog vremena bila i zabranjena jer ja eto povraćam od nje.
    Radilo se zapravo najvjerojatnije o tome da je lubenica lako kvarljiva, da bi stajala dugo otvorena na terasi po ljetu, a mi bi je jeli i jeli (dok ima).
    Eto kod mene nema šanse da se lubenica dugo jede ili sprema ili da se kupuje polovica lubenice, što je vjerojatno isto pretjerano, ali radije mi je biti na sigurnoj strani nego povraćati (ili nedajbože dijete).
    Jednostavno mi je blesavo imati takve posljedice radi hrane, nije da smo gladni, radije bacim nego da kasnije bude problema.

  39. #389
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    U onoj knjizi je pisalo da ne smije biti više od 2 sata na temperaturi višoj od 5 ili manjoj od 60 - a to je sobna.
    sobna temperatura je temperatura između 20-26°C, daleko od tvojih 5-60

  40. #390
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Kod nas nema takvog straha. Mi kupimo pola lubenice/cijelu lubenicu i pojedemo je čim se ohladi :D

  41. #391
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da, nas je malo, zato lubenicu jedemo zapravo samo kad imamo društvo.

  42. #392
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    sobna temperatura je temperatura između 20-26°C, daleko od tvojih 5-60
    Istina, to se ne zove sobna temperatura, ali stoji ovo da je preporuka da se hrana drži ili ispod 5, ili znad 60°C (dok čeka posluživanje, recimo).
    Posljednje uređivanje od vertex : 13.10.2014. at 14:21

  43. #393
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    A ne znam, meni je želudac isto osjetljiv, a s druge strane gledam tatu od 80g. kako već 20 godina ostatke ručka stavlja u hladnu pećnicu (sve - patate, povrće, tijesto, meso, ribu...) ili ostavlja na špaheru poklopljeno i pojede navečer.
    Koji put zaboravi, pa ostane preko noći. Pa pojede drugi dan za ručak. A temperatura kuhinje ljeti nije manja od 30.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 13.10.2014. at 14:22

  44. #394
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa je, tako su i moji, njima ništa, a ja sam kao dijete stalno povraćala.

    Čak me mama htjela ispisati sa dramske jer je doktor mislio da je to od treme

  45. #395
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    e sad cvijeta, bilo je ljeto i skoljke su u pitanju.
    tu stvarno treba jako, jako paziti.
    kao sto rekoh, nismo nepazljivi.
    i cim mi nesto bude sumnjivo, odmah bacam. mm baci cijeli sir, ako je na jednom kraju pocelo pljesniti.

    no kao sto rekoh, ako navecer skuham grah ili tako nesto (i nije ljeto), to se naprosto ne ohladi (pogotovo sto imam one dobre wmf lonce koji dugo drze toplinu), dok ne idemo spavati. kad se ujutro dignem oko pola 7, onda to stavim u frizider. tako da to stoji vani sigurno duze od 2 sata.
    ako skuham nesto u nedjelju popodne, onda to stavim u frizider navecer.

    no doduse, kad sad vidim ove pametne zene, cija misljenja inace uzimam u obzir , a koje sad masu prstom no-no, ne ostavljati duze od dva sata, pocinjem se pitati da li je moja praksa dobra.

  46. #396
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Evo malo o preživljavanju ljudskog roda:
    Hranom su se ljudi oduvijek trovali i truju se i danas, a vjerojatno će tako biti i u budućnosti. Jedino su uzroci otrovanja različiti u različitim vremenima. Do prije pedesetak godina najčešće su to bili bakterijski otrovi i mikotoksini (otrovi gljivica ili plijesni), a javljale su se prave epidemije (npr. strašna Vatra Sv. Antuna). Bilo je naravno i svakakvih drugih otrova, od gljiva do npr. nitrita kao dodataka protiv pojave botulizma u kobasicama ili šunki. U 20. stoljeću stvari su se postupno mijenjale, prvenstveno zbog pada učestalosti otrovanja otrovima bakterija i plijesni, a počeli su se javljati pesticidi i ponekad različiti aditivi. Međutim, promjena je išla u još jednom smjeru. Ranije su ljudi vrlo često brzo umirali zbog otrovanja koja su se javljala uglavnom akutno. Dakako, bilo je i teških kroničnih posljedica poput već spomenute Vatre Sv. Antuna ili smrtonosne suhe gangrene izazvane ergot alkaloidima iz snijeti ražene glavnice (uglavnom žitarice). Danas, vezano uz hranu, nema puno akutnih otrovanja s brzim smrtnim završetkom (ima još uvijek puno akutnih otrovanja bakterijskim otrovima poput salmoneloze uz koju se ne očekuje smrt). Sve više sumnjamo na kronične učinke unosa raznih opasnih tvari hranom, a najviše se bojimo karcinogenosti i reproduktivne otrovnosti. Tu nažalost spadaju mikotoksini (npr. afla toksin, ergot alkaloidi, trihoteceni, listerizin itd.), neki pesticidi i možda neki aditivi u hrani.

  47. #397
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Kakva dva sata i kakvo hladjenje prije stavljanja u frizider. Ako mi se ostavlja na stednjaku, ostaje sve od rucka pa do vecere. Ponekad se jos i podgrijava u slow cookeru svo to vrijeme. A ponekad ide u frizider cim se ohladi toliko da mogu primiti. Vidjela od ovih lokalnih domorodaca. Svi zivi i zdravi. (To su oni sto idu van s mokrom kosom i jedu sampinjone starije od 2h. )

  48. #398
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    ja idem van s mokrom kosom

  49. #399
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja idem van u mokroj majici
    jer se kosa cijedi po njoj lol

    ali ne mogu ne biti oprezna oko hrane, pa ne mogu
    valjda neki poremecaj, naslijedila od tate

    meni se i gadi, ali mi i tijelo reagira na staru hranu

    lani u jednom restoranu s mamom
    narucila juhu od pomadora, donese konobar, ja probam, kazem uskisila
    on se kune da nije, da je frisko kuhana, ali ja ne mogu, zeludac mi se okrece
    on - ne da se (bilo je to u susjednoj drzavi), kaze - znam ja sto je, ne volite vi nase domace vrhnje,
    donijet cu ja vama juhu bez vrhnja

    ja ga molim da ne donosi, ne mogu jos jednu zlicicu toga probat, ali ne da se covjek, necu ja njemu vrijedjati juhu
    nakon druge zlicice sam rigala cijeli dan

    moja mama pojela ostatak, njoj nista

    moja vrsta je ona koja ne bi prezivjela, ne znam sto drugo reci
    ali ja vec dok probam neku hranu znam jel dugo stajala i znam da cu rigat/lezat/imat proljev

  50. #400
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Da, nas je malo, zato lubenicu jedemo zapravo samo kad imamo društvo.
    kad se zaželiš jesti slobodno nas pozovi!

Stranica 8 od 13 PrviPrvi ... 678910 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •