Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: gnječenje ili miksanje hrane

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno gnječenje ili miksanje hrane

    što više radite?
    moj mali ne voli miksanu jabuku, pa je ja gratam na ribež. a iz štapnog miksera stvarno izgleda ko marmelada a ne nešto zdravo.
    ali sad se mislim, znam za hrpu djece kojima su roditelji miksali pa sa 2 godine ne žele jesti ništa šta nije smiskano, i ja si ne bih učinila tu medvjeđu uslugu, ali ne bih još davala ni komade hrane jer nema zube (7 mj)
    jel vam jedu kad je zgnječeno? mislim se da uvedem onu gnječilicu za pire krumpir..

  2. #2
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    moj glas za gnjeceno.

  3. #3
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Gnječenje. Miksanje odašilje krivi signal mozgu. Mora dijete osjetiti teksturu pod jezikom i navikavati se da mora nešto raditi prije nego što gutne.

  4. #4
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    za sve zainteresirane u srijedu u rodi radionica o zdravoj dohrani
    nasa apricot odgovorit ce na sve ovakve dileme

    prijave i info ovdje
    http://roda.hr/article/read/rodine-r...dna-mobilnosti

  5. #5
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Gnječeno. Meni štapni mikser ubije dušu u hrani. Može i komade nečeg mekanog (mrkva, tikvica, banana...) bez obzira što nema zube, samelju oni to s desnima. Probaj pa vidi kako će reagirati.

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    I moj glas za gnječeno.

  7. #7
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I moj glas za gnječeno.
    x

  8. #8
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    nikad niti jednom nisam miksala hranu, od početka sam ju gnječila vilicom...
    kad su bili manji skroz koliko je išlo, pa sam postepeno ostavljala sve veće komade

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ja sam krenula s ribanim i gnjecenim i krenulo je pristojno, pa smo onda u jednoj fazi odbijanja dohrane i slabog prirasta tezine presli na miksano koje je ipak imalo prolaz. Onda sam se s nekih 11-12 mjeseci vratila na gnjeceno i sjeckano, i ide, nije da se navikla na miksano pa da nece.
    Ja ne vjerujem bas da ima puno 2-godisnjaka koji ne zele zvakati. Ali sigurno da je bolje i prirodnije i poticajnije za razvoj bebe ako joj se hrana gnjeci, a ne miksa do neprepoznatljivosti.

  10. #10
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Glasam za: gnječeno, i komade, kroz samohranjenje.

    Iz članka Dohrana na www.roda.hr:

    "Kad odlučimo početi s dohranom, nismo sigurni treba li miksati, gnječiti, pasirati? Ili, jednostavno, ponuditi prirodno, bez obrade. Izrezati jabuku na kriške, skuhati na pari da previše ne omekša, prohladiti i ponuditi svojem šestomjesečnom istraživaču. Najprije će sramežljivo dotaknuti prstom tu čudnu masu ispred sebe, pa će raširiti dlan i stisnuti (dok će mu kroz prste curiti slatko meso jabuke), onda će to sve prinijeti ustima i vjerojatno se namrštiti na okus, miris i teksturu... Zatim će si vjerojatno drugom rukom pomoći da nešto od sadržaja dlana ipak ubaci u usta, pa će sve pljunuti i odustati. Za nekoliko dana će već uvježbati da u ruci drži komad jabuke i lagano ga prinosi ustima.

    Čitajući ovo, vjerojatno vam je kroz glavu proletio strah: mogu li tako ugušiti svoje dijete?

    Mnogi se roditelji brinu zbog zagrcavanja ili gušenja djeteta pri ovakvom načinu hranjenja. Međutim, mnogo je manji rizik od gušenja ako dijete samo kontrolira što i na koji način ulazi u njegova usta, nego ako ga hranimo žlicom. Objašnjenje je logično: mala djeca dok ne savladaju pincetni hvat (hvatanje kažiprstom i palcem) ne mogu ni prinijeti neki sitni predmet ustima i time se dovesti u opasnost. Isto tako, dok god ne mogu dohvatiti i zgrabiti neku stvar, ne mogu se ni ugroziti. Hranjenje žlicom je upravo suprotno: žlicom mu stavljamo hranu izravno u stražnji dio usne šupljine, prije nego što savlada tehniku žvakanja i prebacivanja hrane iz prednjeg dijela usta prema grlu, i zato se vrlo lako može zagrcnuti.

    Pri samohranjenju je važno da su komadi hrane koje nudite djetetu dovoljno veliki da ih može držati u ruci i da su kuhani/mekani kako bi ih lakše prebacivalo po usnoj šupljini; tako se rizik od zagrcavanja svodi na minimum.

    Druga važna stvar pri samohranjenju i pri hranjenju bilo koje vrste je da dijete sjedi uspravno (dakle, nikako ne u nekom polusjedećem/poluležećem ili zavaljenom položaju) i da bude blago nagnuto naprijed kako bi hranu koju ne želi progutati ili nije sposobno progutati, lako moglo izbaciti. Dijete jednostavno otvori usta i hrana ispada. Kad počnete s dohranom, možete dijete držati u krilu ispred sebe, kad krene ručicama prema tanjuru, lagano će se nagnuti prema naprijed.

    Takav način hranjenja morate nadzirati! Nemojte nikada dijete ostaviti samo s komadom hrane u rukama i nemojte mu nuditi presitne komade prije nego što svlada pincetni hvat.

    Samohranjenje obično ide vrlo sporo. Možete početi s kriškom jabuke, komadom tikvice ili cvjetićem brokule. Vi izaberite tablicu dohrane, a odluku o količini prepustite svojem djetetu i imajte povjerenja u njega, kao što ono vama bezrezervno vjeruje.

    Može se pripremiti :

    - palenta tvrđe skuhana i narezana na komade kao kolač (u palentu možete umiješati bilo koje sezonsko povrće ili voće);

    - integralna tjestenina s malo maslinova ulja;

    - povrće ili voće kuhano na pari..."

  11. #11
    Shireen avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Grad koji teče
    Postovi
    359

    Početno

    Gnječeno! Malo je teže na početku, ali brzo se priviknu. Uostalom, njihov je zagriz, bez obzira što nemaju zubiće, toliko jak da bez problema samelju komadiće mekše hrane. Ja gnječim ili vilicom, ili onim za pire, i uvijek namjerno ostavim komadiće.
    I jede ko lud

  12. #12
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Ovisi kakvo je dijete. Moje prvo se i s dvije godine davilo sa hranom koja nije miksana, a drugo je bilo prirodni talent za žvakanje

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovisi kakvo je dijete. Moje prvo se i s dvije godine davilo sa hranom koja nije miksana, a drugo je bilo prirodni talent za žvakanje
    Mi smo i gnječili i miksali i svašta, ovisi o hrani. Neka hrana i danas prolazi samo miksana. I MM je skužio da neku hranu može pojesti ako je zmiksana s nečim

    Ne treba pretjerivati u ničemu, ni isključivo miksano, ni veliki komadi bebama od 7 mj. Čula sam nekoliko priča, i na forumima i u živo da su se bebe zagrcnule komadićem jabuke. S dvije godine svi više manje normalno žvaču, osim ako su baš bili isključivo na miksanom ali to su malo ekstremni slučajevi.

  14. #14
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Komadići hrane na koje bi se dijete zagrcnulo nije ni slično priči da je hrana gnječena. Gnječena je još uvijek kremasta i laka za progutati (bez straha od davljenja) ali ima teksturu (što je vrlo bitno).

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    Moje iskustvo: u početku dohrane nije baš prihvaćala neke teksture, sve sam joj morala miksati, inače bi mi pravila facu kao da će se ugušiti, a par puta je i malo povratila.
    Svako toliko (tipa 10ak dana) sam joj ponudila dobro izgnječeno da vidim kako će se snaći. I ima par dana (a sad joj je 8 mjeseci) je prihvatila gnječeno. Je da pojede malo manje, ali nema veze. Ponudit gnječeno, lako se može naknadno smiksati.

  16. #16
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj jarčica prvotno napisa Vidi poruku
    Je da pojede malo manje, ali nema veze. Ponudit gnječeno, lako se može naknadno smiksati.
    Slažem se. Bolje manje a gnječeno, nego više a miksano

  17. #17

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovisi kakvo je dijete. Moje prvo se i s dvije godine davilo sa hranom koja nije miksana, a drugo je bilo prirodni talent za žvakanje
    Potpisujem, sve ovisi o djetetu. Srecom moja hoce gnjeceno tj sad su vec komadi ali ima djece koja ne zele

  18. #18
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ja glasam za komade. Zuska je sve napisala... takav je bio i naš put, ne jer sam ja bila nešto jako pametna, nego jer je Smjehuljica tako odabrala.

    Ili gnječeno... ako već mora.

  19. #19
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj marusha99 prvotno napisa Vidi poruku
    Potpisujem, sve ovisi o djetetu. Srecom moja hoce gnjeceno tj sad su vec komadi ali ima djece koja ne zele
    i to je ok, ponudiš mu opet pa dok ne prihvati. Obično u toj fazi nije bitno jel jede dohranu ili ne jer je do godine dana glavna prehrana mlijeko. A ako dobije u ponudi miksano (jer eto neće gnječeno "šta ćemo sada ajme bolje da išta pojede pa makar miksano bilo"), e onda naravno ima izbor i naravno da može odbijati gnječeno dok roditelj ne posustane i opet ne ponudi miksano (i eto začaranog kruga u sekundi).

    To je kao kad roditelji kažu da dijete radije jede čokolino nego recimo kašu od zobenih ili prosenih pahuljica. Well helou, tko mu je dao čokolino? Taj isti roditelj nekom prilikom. Ok, onda nema čuđenja. Roditelj je taj koji je napravio izbor. Ali ako roditelj zna što djetetu treba i što može i ne može, onda je puno lakše, nego kad je roditelj nesiguran u svoje izbore jer onda (htjeli ne htjeli) ta odgovornost pada na dijete (a ono nije u stanju nositi se s tim).

  20. #20
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ja glasam za komade. Zuska je sve napisala... takav je bio i naš put, ne jer sam ja bila nešto jako pametna, nego jer je Smjehuljica tako odabrala.

    Ili gnječeno... ako već mora.
    Djeca u prvih godinu dana imaju neki sistem izbacivanja hrane ako se zagrcnu, čitala, a i jednom vidjela, samo izletilo van, nije se čak ni zagrcnula. Opasnije je djeci davati komade nakon godine dana, pogotovo ako su navikla samo na miksanu hranu pa ne znaju žvakati ni procijeniti kad je nešto sažvakano.

    Da napomenem da se u sve ovo vrijeme samohranjenja samo jednom zagrcnula, i to tek prije jedno 2 mjeseca kad je već imala 20 mjeseci.
    Dakle, nama od 6. mjeseca išlo samohranjenje - tu i tamo gnječeno, ostalo u komadima. Npr. sa 7-8 mjeseci potpuno sama jela je nektarinu u komadu (samo kožica oguljena).

    U svakom slučaju, put dohrane izbor je kao i svaki drugi, ali svakako bih pokušala izbjeći (samo) miksanje i (samo) kašice.

  21. #21
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Sama činjenica da dijete ne prihvaća gnječenu hranu vrlo vjerojatno nam govori da dijete nije još spremno za dohranu. Tako da ne treba forsirati, kad bude bilo spremno, prihvatit će. Glavni obrok (mlijeko) ionako ima, a ovo je sve samo DOhrana

  22. #22
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Sama činjenica da dijete ne prihvaća gnječenu hranu vrlo vjerojatno nam govori da dijete nije još spremno za dohranu. Tako da ne treba forsirati, kad bude bilo spremno, prihvatit će. Glavni obrok (mlijeko) ionako ima, a ovo je sve samo DOhrana
    Potpis

  23. #23
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Sama činjenica da dijete ne prihvaća gnječenu hranu vrlo vjerojatno nam govori da dijete nije još spremno za dohranu. Tako da ne treba forsirati, kad bude bilo spremno, prihvatit će. Glavni obrok (mlijeko) ionako ima, a ovo je sve samo DOhrana
    ja bi rekla da nisi u pravu, jer nisi imala dijete koje odbija bilo kakvu dohranu
    moje dijete ni s godinu dana nije prihvaćalo dohranu, misliš da nije bila spremna?
    a s 2. se i dalje davila s hranom bilo kakvom


    kao što sam rekla, drugo nije imalo nikakvih problema sa žvakanjem i sličnim.
    tako da i dalje tvrdim da je bitno i to kakvo je dijete, ako treba miksati miksajte.

  24. #24
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    moje dijete ni s godinu dana nije prihvaćalo dohranu, misliš da nije bila spremna?
    ja mislim da nije. Znam mnoge koji su bili nejedači i da su onda kasnije samo počeli jesti (žlicom doslovce).

  25. #25
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Djeca u prvih godinu dana imaju neki sistem izbacivanja hrane ako se zagrcnu, čitala, a i jednom vidjela, samo izletilo van, nije se čak ni zagrcnula. Opasnije je djeci davati komade nakon godine dana, pogotovo ako su navikla samo na miksanu hranu pa ne znaju žvakati ni procijeniti kad je nešto sažvakano.

    Da napomenem da se u sve ovo vrijeme samohranjenja samo jednom zagrcnula, i to tek prije jedno 2 mjeseca kad je već imala 20 mjeseci.
    Dakle, nama od 6. mjeseca išlo samohranjenje - tu i tamo gnječeno, ostalo u komadima. Npr. sa 7-8 mjeseci potpuno sama jela je nektarinu u komadu (samo kožica oguljena).

    U svakom slučaju, put dohrane izbor je kao i svaki drugi, ali svakako bih pokušala izbjeći (samo) miksanje i (samo) kašice.
    X!
    Mi smo imali zagrcavanje jabukom, jer ju je deda držao u nepravilnom položaju, ali, jabuka je izletjela van bez moje intervencije.

    I... sami nek odaberu veličinu komada, moja čim je malo veći komad, otvara usta i traži da mi ispljune u ruku... a što se tiče kašastog, do sad nije htjela ništa kašasto... pire recimo.
    Žgance kuham gusto, tako da ih narežemo pa ih jede vilicom.

  26. #26
    sara38 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Hrvatska
    Postovi
    1,363

    Početno

    Ja sam u početku bila za miksanje jer je curka kasno dobila prvi zubić (10,5 mjeseci) a MM je uvijek govorio daj joj komadić i vjeruj svom djetetu... i stvarno, ona bi komadić pažljivo žvakala a ako bi uletio veći komad samo bi ga ispljunila.... Tu i tamo joj znamo smiksati ako joj u voće ubacimo neki plazma keksić pa da se stopi......

  27. #27
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Zubi nemaju veze s dohranom, oni jedu i žvaču desnima.

    Mi smo prva dva zuba dobili sa 7 i pol mjeseci, nakon par mjeseci još dva i to je bilo to dugo iza godine dana. Prošli mjesec je dobila 8 novih zubi, a sad još dva...i još uvijek ima manje zubi od vršnjaka A jede i jela je ko da ih ima sve, lol.

    Nije tema, ali ću iskomentirati, ne razumijem to dodavanje keksa u voće, čemu? Voće je dovoljno dobro i dovoljno raznoliko da mu ne trebaju keksi.

  28. #28
    anita rain avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    ...na lijepom plavom Dunavu...
    Postovi
    464

    Početno

    Ja sam isto za gnječenje. Imam ih troje i nikada niti jednom nisam miksala. Najmlađa ima 6 mjeseci, ima dva zuba i papamo jabuku, krušku, bananu i sve uvijek gnječim vilicom. Melja ona to, da je milina gledati, ako se zalomi koja grudica ili je sama izbaci, ili i nju promelja i proguta I ako ima dva zubića,mislim da glavnu ulogu u meljanju igraju desni, jer koliko uopće može žvakati na donje jedinice?

  29. #29
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    za sve zainteresirane u srijedu u rodi radionica o zdravoj dohrani
    nasa apricot odgovorit ce na sve ovakve dileme

    prijave i info ovdje
    http://roda.hr/article/read/rodine-r...dna-mobilnosti

    podizem

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    ja bi rekla da nisi u pravu, jer nisi imala dijete koje odbija bilo kakvu dohranu
    moje dijete ni s godinu dana nije prihvaćalo dohranu, misliš da nije bila spremna?
    a s 2. se i dalje davila s hranom bilo kakvom



    kao što sam rekla, drugo nije imalo nikakvih problema sa žvakanjem i sličnim.
    tako da i dalje tvrdim da je bitno i to kakvo je dijete, ako treba miksati miksajte.
    Potpis! Ja imam isto ovakvo iskustvo s dvoje djece. Nemiksanje je dobar pristup za zdravu djecu koja nemaju nikakvih smetnji.

    Ima djece koja neke stvari savladaju kasnije. Isto je da li se radi o hodanju, žvakanju, govoru...svejedno. Moj stariji je imao usporen neurološki razvoj i loš refleks gutanja pa mu je trebalo miksati više i dulje nego što bih ja to činila, a i hraniti ga je trebalo dulje jer nije žlicom mogao pogoditi usta. Mlađi je od najranije dobi jeo sve nemiksano, često i negnječeno.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Da se javim na ovoj, za mene malo bolnoj temi.
    MM i ja smo klincima uveli dohranu školski - gnječenjem i u komadima. Sve su lijepo jeli, nije bilo nikakvog problema. Dok se jednom dana jedan malac nije zagrcnuo koamdićem hrane, isprepadao i povratio.
    Od onda je kruta hrana, u glavi mojeg malca, opasna po život. Do nedavno nije želio ništa čvrstog u usta staviti, ništa. Samo miksano kao paštetu.
    Tek smo prije dva, tri tjedna uspjeli nagovoriti ga da gricne malo kruha, keks. U zadnja dva tjedna dodajem komadiće mesa miksanom povrću, komadiće gnječenog jaja i malu pašticu u gustu povrćnu juhu, a da se malome ne povraća. Počeo je dobivati smisao za žvakanje, pa sad hranu žvače prije nego pokuša progutati. Muka je to živa.
    Njegov brat jede i tamani svu hranu u svim oblicima, nema nikakvih problema s njegovim hranjenjem.
    Tako da je moj savijet, uvijek gnječeno, ali polako. Na početko jako gnječeno, tek kasnije povećavati komadiće. A komade hrane ja nebih dala svojem djetetu do neke dobi kad skužim da se može fokusirati na to jedenje.
    Makar - čitala sam puno o samohranjenju, pokušala sam i sama, score mi je 50-50, jedno dijete super, drugo katastrofa.

  32. #32
    IvanaR avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    427

    Početno

    I meni je ovo bolna tema. I spadam u grupu 'zavisi od deteta'.
    Moja ćerka je počela samostalno da jede gnječeno od nekih 7-8 meseci. Od tada više nije htela a pristane da je drugi hrani. Sa 10 je odbila da dalje jede gnječeno nego isključivo komadiće. Sa godinu dana je uredno jela sama kašikom. Količine su bile minijaturne, ona malo mršavija, ali hemoglobin uvek super.
    Sa sinom mi je strašno. Dosta krupna beba 12kg sa godinu dana, većina toga došla od sikenja. Slabo prihvatio dohranu. Sa užitkom jede samo bananu i meso sa roštilja. Tokom leta izgubio 800g, hemoglobin se srozao. I kad sam se našla saterana uza zid da moram da mu dam meso zbog gvožđa počela sam da miksujem meso. Anemija se postepeno popravlja, kao i gubitak na težini. I dalje mu gnječim iako ima 16 meseci. Doduše i motorni razvoj kasni, pa me i to sputava. Sad razmišljam, pošto je motorno napredovao u zadnje vreme da postepeno izbacim miksanje mesa. Ima li neko iskustvo sa odvikavanjem od miksera? Da sečem meso na minijaturne kockice, a deo smiksam?

  33. #33
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    ja bi rekla da nisi u pravu, jer nisi imala dijete koje odbija bilo kakvu dohranu
    moje dijete ni s godinu dana nije prihvaćalo dohranu, misliš da nije bila spremna?
    a s 2. se i dalje davila s hranom bilo kakvom


    kao što sam rekla, drugo nije imalo nikakvih problema sa žvakanjem i sličnim.
    tako da i dalje tvrdim da je bitno i to kakvo je dijete, ako treba miksati miksajte.
    posve se slažem s tobom
    moja se davila i s godinu i pol, a ne bih rekla da ni tada nije bila spremna za dohranu

    bila je dojena i svejedno jako slabokrvna, na rubu transfuzije
    i zato mi je kategorički tvrditi da ne treba miksati hranu jednako pogrešno kao i tvrditi da treba
    jer sve ovisi o djetetu

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj IvanaR prvotno napisa Vidi poruku
    I meni je ovo bolna tema. I spadam u grupu 'zavisi od deteta'.
    Moja ćerka je počela samostalno da jede gnječeno od nekih 7-8 meseci. Od tada više nije htela a pristane da je drugi hrani. Sa 10 je odbila da dalje jede gnječeno nego isključivo komadiće. Sa godinu dana je uredno jela sama kašikom. Količine su bile minijaturne, ona malo mršavija, ali hemoglobin uvek super.
    Sa sinom mi je strašno. Dosta krupna beba 12kg sa godinu dana, većina toga došla od sikenja. Slabo prihvatio dohranu. Sa užitkom jede samo bananu i meso sa roštilja. Tokom leta izgubio 800g, hemoglobin se srozao. I kad sam se našla saterana uza zid da moram da mu dam meso zbog gvožđa počela sam da miksujem meso. Anemija se postepeno popravlja, kao i gubitak na težini. I dalje mu gnječim iako ima 16 meseci. Doduše i motorni razvoj kasni, pa me i to sputava. Sad razmišljam, pošto je motorno napredovao u zadnje vreme da postepeno izbacim miksanje mesa. Ima li neko iskustvo sa odvikavanjem od miksera? Da sečem meso na minijaturne kockice, a deo smiksam?
    Mi smo skraćivali vrijeme miksanja i tako namjerno ostavljali komadiće. Ne mogu tvrditi da je samo to pomoglo, ali trudili smo se ostavljati komadiće prvo u hrani koju dijete voli i dobro prihvaća, pa onda i u svemu ostalom.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    e pa ja sam danas izgnječila ručak (meso i krumpir) i fino je papao,fora mi je, nema zube a žvače li ga žvače. ali moje dijete jede sve i stalno, tako da se ja mogu s njim igrat tekstura ne-tekstura. kad dijete ne jede, treba sve metode isprobat, slažem se!

  36. #36
    IvanaR avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    427

    Početno

    Hvala, Peterlin, probaću nešto tako.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •