Stranica 11 od 29 PrviPrvi ... 91011121321 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 501 do 550 od 1433

Tema: Brak je OUT? Nije, nije...

  1. #501
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Meni zapravo nije do kraja jasno zašto bi nevjenčani parovi željeli sva prava kao vjenčani
    Želiš nešto nekonvencionalno, ali da ima sve pogodnosti konvencionalnog. Ne želiš da to bude brak, ali neka ima apsolutno sve karakteristike braka. U čemu je onda čar, gdje je tu nekonvencionalnost? :D
    je, danas se vanbracna zajednica uzima zdravo za gotovo. vjerojatno je u idredenom trenutku trebalo to izjednaciti. jer se pojedini ljudi nisu htjeli vjencat zbog raznoraznih razloga, a zivjeli su zajedno. i onda bi neko umro i ovaj drugi ne bi imao nikakva prava, mozda bi zavrsio na cesti, mozda i s djecom itd...

    zanimljivo bi bilo vidjeti kako se rjesavaju slucajevi kad je neko u braku, napusti taj brak i zivi s nekim iducih xy godina. jesu te dvije stvari ravnopravne?
    ili obrnuto?

    brak jedna stvar, zivjet s nekim druga. pravno gledano. jer cim ti nesto moras naknadno dokazivati to nije isto.
    ne govorim sad o odnosu dvoje ljudi.

    mi smo sad tu svi roditelji i naravno da gledamo iz druge perspektive. al svacega ima. ne bi rekla da veze bez djece imaju jednaku tezinu kao i bracna zajednica, gledano izvana. zive zajedno, prekinu i to je to. ko da nikad nis nije bilo. al kad je neko rastavljen na to se ipak drugacije gleda.

  2. #502
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    isto se tako moze reci da vanbracna zajednica postoji dok fizicki traje i to je to. dovoljna je samo jedna osoba da prestane trajati.

  3. #503
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Sani1612 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je iskreno uvredljivo i insinuiranje da se trudna mladenka ženi samo zbog sela.
    Može ti biti uvredljivo koliko hoćeš, ali da, nakon trudnoće se ljudi idu vjenčati da ne bi bili u "divljem braku" jer onda cijelo mjesto laje, te laje o tome. Prva ruka moja mama, i moja najbolja prijateljica. Točno to su, same su otvoreno rekle, bili razlozi za udaju. I mene sada moja stara stalno pita da kada ćemo se vjenčati, da ju ljudi već pitaju, a njoj neugodno.

    Možda je kod tebe razlog bio isključivo ljubav, ali kod velike većine je ipak što će selo reći. Duri se koliko hoćeš, tako je.

  4. #504
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Meni zapravo nije do kraja jasno zašto bi nevjenčani parovi željeli sva prava kao vjenčani
    Želiš nešto nekonvencionalno, ali da ima sve pogodnosti konvencionalnog. Ne želiš da to bude brak, ali neka ima apsolutno sve karakteristike braka. U čemu je onda čar, gdje je tu nekonvencionalnost? :D
    Vidiš, a ja ne razumijem zašto ne? Zašto bi te društvo prisiljavalo na samo jedan jedini način za ostvarivanje nekih prava (i obaveza), zašto ne bi postojalo više načina sa povezanim pravima i problemima, pa onda biraš što ti je draže?

    Hoćeš "papir" jer ti je životna opsesija da ti neće dat partneru odlučivati o isključivanju aparata ili želiš iskoristiti pravo na 50m2 oslobođenja od poreza na promet nekretnina iako tvoj nevjenčani partner već ima nekretninu? I jedno i drugo sa sobom povlači određena prava i administrativne procedure, a na svakome je da bira što želi. Ako ne želi uopće ni vanbračnu zajednicu - samo se ne prijave na istu adresu (to bar u ovoj državi nitko ne kontrolira pretjerano).

    Zašto bi postojao samo jedan način ostvarivanja nekih prava, zašto ne bi bilo N načina i svatko bira što mu više odgovara? Ne volim uniformnost, ne volim nametanje društvenih konvencija samo zato što su konvencije, bez ikakvog dubljeg smisla i cilja. Meni je brak primarno pravni institut, sklopili smo "ugovor" pred matičarem pred dosta godina, i ako ga poželimo razvrgnuti platit ćemo (netko je napisao) 3000kn, a za uzvrat smo dobili... što? Meni se čini malo, skoro sam dobila od Bandića 1800kn mjesečno vrtića, a da sam živjela nevjenčano i on na drugoj adresi mogli bi mi staviti soli na rep. I to je moje pravo, da koristim sva prava koja proizlaze iz nekog pravnog statusa i da biram što mi više odgovara. Pa tko se upozna sa svojim pravima vjerujem da će naći optimalno rješenje (meni je u vrtić slučaju npr optimalno rješenje bio razvod, ali ipak nije došlo do toga).

    PS - evo ja nakon sedam godina braka još uvijek nisam promijenila na svim mjestima ime, baš sam neki dan za osiguranje ispunjavala zahtjev da police napokon glase na moje novo ime. Koštala me ta odluka novaca i vremena i kobasičastog potpisivanja - ali ipak ne žalim za njom. Nekom drugom su ovo sve primarno nepotrebne gnjavaže i troškovi (razumijem u potpunosti) ili gubitak identiteta, pa se nije u to upustio sa ili bez braka. I ne vidim ikakav razlog da se bilo koju od tih odluka smatra boljom ili lošijom...

  5. #505
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    koliko ja znam, razvod ne košta 3000kn, nego oko 500kn

    ali mi je ta priča s papirima ipak malo bespredmetna
    pretpostavljam da su rijetki ljudi koji se vjenčaju zbog papira, ili koji se ne vjenčaju zbog mijenjanja osobne ili troška razvoda
    i da je važnije koliko nekome znači sam taj ritual
    imaš li neku potrebu za njim, i kako zamišljaš da taj ritual izgleda, nekome znači crkva, nekome znači 3 dana slavlja cijele rodbine, nekome skromna opuštena fešta, nekome haljina, nekome originalnost
    ljudi nekad budu baš kreativni i osobni u smišljanju tog dana kojim će obilježit da je njihova veza drugačija od svih koje su ranije imali

    a netko nema potrebu za tim, ili im se haljina i prsten i potpis čine smiješni kao nekakva poveznica, kad imaju dijete zajedničko, skupa su ušli u posao, kredit, skupa su prošli kroz neki pretežak period...

    tako da meni taj dio - proći kroz vjenčanje ili ne, ispada osobna odluka, ko vjeroispovjest maltene.
    a brak, u smislu odnosa, je onda i onaj koji nije "s papirom", pa je logično da su prava izjednačena

  6. #506
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Može ti biti uvredljivo koliko hoćeš, ali da, nakon trudnoće se ljudi idu vjenčati da ne bi bili u "divljem braku" jer onda cijelo mjesto laje, te laje o tome. Prva ruka moja mama, i moja najbolja prijateljica. Točno to su, same su otvoreno rekle, bili razlozi za udaju. I mene sada moja stara stalno pita da kada ćemo se vjenčati, da ju ljudi već pitaju, a njoj neugodno.

    Možda je kod tebe razlog bio isključivo ljubav, ali kod velike većine je ipak što će selo reći. Duri se koliko hoćeš, tako je.
    pa ja se sad tu stvarno ne bih složila da ako nije po ps-u, nije ljubav nego 'šta će selo reći'.
    prije bih rekla da to u nekim sredinama ide po inerciji, ženili se svi od pamtivijeka, pa što ne bismo i mi. tako nekako.

    npr. u selu iz kojeg ja dolazim, nekako ispada da ni nema treće opcije nego si ili registrirao bračnu zajednicu ili si u vezi bez obaveza.
    da je uvriježena i 3. mogućnost i to ne baš u malenom broju meni se tek ovdje na forumu otkrilo
    i skroz mi je to ok.
    osobno mi nijedno nije napeto, vrlo važno, stvar dogovora, vremena, volje, organizacije ili novca.
    mene više muče "očekivanja" da se do neke dobi "skrasiš", upoznaš ljubav svog života i imaš djecu.
    ako imaš više od 30 i odstupaš po bilo kojem parametru valjda nisi normalan

  7. #507
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Može ti biti uvredljivo koliko hoćeš, ali da, nakon trudnoće se ljudi idu vjenčati da ne bi bili u "divljem braku" jer onda cijelo mjesto laje, te laje o tome. Prva ruka moja mama, i moja najbolja prijateljica. Točno to su, same su otvoreno rekle, bili razlozi za udaju. I mene sada moja stara stalno pita da kada ćemo se vjenčati, da ju ljudi već pitaju, a njoj neugodno.

    Možda je kod tebe razlog bio isključivo ljubav, ali kod velike većine je ipak što će selo reći. Duri se koliko hoćeš, tako je.
    Ja se nisam vjencala zato da ne budem u divljem braku, nego zato jer smo imali isplaniranu svadbu i sve placeno godinu dana unaprijed. Ne znam i ne zanima me kako je bilo kod drugih. Iz sela nisam pa ne znam da li selo laje.
    Da ti pojasnim..ostala sam trudna 2 mjeseca prije planirane svadbe.
    Posljednje uređivanje od Sani1612 : 10.02.2016. at 09:42

  8. #508
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    Mozda sam tad trebala otkazati svadbu da ljudi ne pricaju da se udajem jer sam trudna

  9. #509
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Može ti biti uvredljivo koliko hoćeš, ali da, nakon trudnoće se ljudi idu vjenčati da ne bi bili u "divljem braku" jer onda cijelo mjesto laje, te laje o tome. Prva ruka moja mama, i moja najbolja prijateljica. Točno to su, same su otvoreno rekle, bili razlozi za udaju. I mene sada moja stara stalno pita da kada ćemo se vjenčati, da ju ljudi već pitaju, a njoj neugodno.

    Možda je kod tebe razlog bio isključivo ljubav, ali kod velike većine je ipak što će selo reći. Duri se koliko hoćeš, tako je.
    Meni je odluka da imam dijete sa odredenim muskarcem ( nakon 4 godine zajednickog zivota) bila cista ljubav.
    To je bio izbor i odluka. Da taj muskarac bude otac mog djeteta i da imamo zajednicku buducnost.
    I prije trudnoce sam odlucila da cu zajednicu registrirati kad budem trudna. Dakle, da cu se vjencati sa svojim izvanbracnim partnerom i ocem djeteta . Da li je to bilo zbog sela? Tesko. Selo me nikad nije zanimalo. Da li je bilo zbog toga da si pojednostavim zivot? Da. Nisam imala nista protiv institucije braka, i zasto bih se onda uopce opirala ideji kao takvoj? Posebno ako volim patnera , vec imamo zajednicke planove i buducnost ( na putu).
    Posljednje uređivanje od sirius : 10.02.2016. at 10:04

  10. #510
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    prije bih rekla da to u nekim sredinama ide po inerciji, ženili se svi od pamtivijeka, pa što ne bismo i mi. tako nekako.
    ako nisam bila najjasnija, mislila sam na ovo:
    ukoliko već odranije postoji ljubav ili samo želja za zajedničkim životom, odluka da li ozakoniti vezu ili ne, može proizaći iz običaja 'da se to tako radi'.


    ok, ja sam se daavno udala i bila sam jako mlada, ali ne sjećam se da sam bila skroz svjesna da mogu živjeti na isti način i nevjenčano ako hoću

  11. #511
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Može ti biti uvredljivo koliko hoćeš, ali da, nakon trudnoće se ljudi idu vjenčati da ne bi bili u "divljem braku" jer onda cijelo mjesto laje, te laje o tome. Prva ruka moja mama, i moja najbolja prijateljica. Točno to su, same su otvoreno rekle, bili razlozi za udaju. I mene sada moja stara stalno pita da kada ćemo se vjenčati, da ju ljudi već pitaju, a njoj neugodno.

    Možda je kod tebe razlog bio isključivo ljubav, ali kod velike većine je ipak što će selo reći. Duri se koliko hoćeš, tako je.
    Ma uopce nije tako. Mi smo se vjencali kad je malac imao 6 mjeseci, a zarucili dok jos nije bio u planu. Datum odredili dok jos nisam bila trudna. I poceli raditi na djetetu misleci kako ce nam trebati barem godina dok zatrudnim, a zatrudnila sam odmah. Šta to znači onda, da sam se udala zbog trudnoce/ djeteta / sela?
    Najmanje zbog sela.

  12. #512
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš, a ja ne razumijem zašto ne? Zašto bi te društvo prisiljavalo na samo jedan jedini način za ostvarivanje nekih prava (i obaveza), zašto ne bi postojalo više načina sa povezanim pravima i problemima, pa onda biraš što ti je draže?

    Hoćeš "papir" jer ti je životna opsesija da ti neće dat partneru odlučivati o isključivanju aparata ili želiš iskoristiti pravo na 50m2 oslobođenja od poreza na promet nekretnina iako tvoj nevjenčani partner već ima nekretninu? I jedno i drugo sa sobom povlači određena prava i administrativne procedure, a na svakome je da bira što želi. Ako ne želi uopće ni vanbračnu zajednicu - samo se ne prijave na istu adresu (to bar u ovoj državi nitko ne kontrolira pretjerano).

    Zašto bi postojao samo jedan način ostvarivanja nekih prava, zašto ne bi bilo N načina i svatko bira što mu više odgovara? Ne volim uniformnost, ne volim nametanje društvenih konvencija samo zato što su konvencije, bez ikakvog dubljeg smisla i cilja. Meni je brak primarno pravni institut, sklopili smo "ugovor" pred matičarem pred dosta godina, i ako ga poželimo razvrgnuti platit ćemo (netko je napisao) 3000kn, a za uzvrat smo dobili... što? Meni se čini malo, skoro sam dobila od Bandića 1800kn mjesečno vrtića, a da sam živjela nevjenčano i on na drugoj adresi mogli bi mi staviti soli na rep. I to je moje pravo, da koristim sva prava koja proizlaze iz nekog pravnog statusa i da biram što mi više odgovara. Pa tko se upozna sa svojim pravima vjerujem da će naći optimalno rješenje (meni je u vrtić slučaju npr optimalno rješenje bio razvod, ali ipak nije došlo do toga).

    PS - evo ja nakon sedam godina braka još uvijek nisam promijenila na svim mjestima ime, baš sam neki dan za osiguranje ispunjavala zahtjev da police napokon glase na moje novo ime. Koštala me ta odluka novaca i vremena i kobasičastog potpisivanja - ali ipak ne žalim za njom. Nekom drugom su ovo sve primarno nepotrebne gnjavaže i troškovi (razumijem u potpunosti) ili gubitak identiteta, pa se nije u to upustio sa ili bez braka. I ne vidim ikakav razlog da se bilo koju od tih odluka smatra boljom ili lošijom...
    pa nije to vise nacina suzivota, to je jedna te ista stvar, samo se potvrduje na razlicite nacine. danas je to moguce jer su zakoni takvi, sve je dokumentirano, sve je digitalizirano, umrezeno itd...nije da su ljudi nesto novo izmislili...vanbracna zajednica je isto tako postala konvencija kao i bracna. jer povlaci iste konzekvence. samo se mora retrogradno dokazivat, ici na sud, povlacit svjedoke, ovjeravat kod biljeznika itd...a sad ako je nekome to gust ok, al da je to nesto revolucionarno i drugacije bas i nije. i ako je sve po planu. al ako nije? ne znam jel su neki svjesni, al zivot je jedan i vrlo je kratak.

  13. #513
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Sani1612 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se nisam vjencala zato da ne budem u divljem braku, nego zato jer smo imali isplaniranu svadbu i sve placeno godinu dana unaprijed. Ne znam i ne zanima me kako je bilo kod drugih. Iz sela nisam pa ne znam da li selo laje.
    Da ti pojasnim..ostala sam trudna 2 mjeseca prije planirane svadbe.
    kumova žena shvatila da je trudna dan iza svadbe, što reć splanirali sve , otišla do doktora pogledali i odjurili na medeni mjesec

  14. #514

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    mi smo se odlučili vjenčati nakon što sam zatrudnila, prije sedme godišnjice veze ( od toga smo tri godine živjeli zajedno). Nismo to obavili prije jer se nijednom od nas nije dalo baviti s tim. Trebao je samo neko inicirati a nije . Ovako smo si postavili kratkoročni cilj. Pričekali da mi prođu mučnine i za prvi slobodni termin zakazali vjenčanje. A termin je bio za tri tjedna.

  15. #515
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    hocu reci, zato postoje institucije, da nam olaksaju zivot. ako neces instituciju, onda nemoj ocekivat ni prava koja iz nje proizlaze. ne zato sto samo ono sto je u instituciji vrijedi, nego samo ono sto je potvrdeno i na van prema zajednici i drustvu moze ta zajednica i drustvo priznati. to sto se dogada iza vasa cetri zida jel se vi volite ili mrzite je vasa privatna stvar i to ne mozes ocekivati da neko mjeri i validira.

  16. #516

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Lool di ode tema, površno sam čitala ponešto, priznajem, pa ću verovatno i bubnuti, ali, evo, kod nas na listu prijave deteta u zabeleški piše nešto kao "taj i taj (moj nevenčani muž) priznaje dete po imenu tom i tom za svoje dete i pristaje da se dete zove tako i tako, kako je predložila majka". Parafrazirala sam i to loše, rečenica je puno kraća, ali smisao je ovaj. Znači, da, postoji ta "sramna" beleška da je razvratna majka "nahvatala" budalu da prizna očinstvo . Meni je to bezvezno, ali smešno i ne smeta mi baš puno, kad čujem razne životne priče jasno mi je zašto postoji takva praksa.

    Prema venčanju nisam imala otpor, naprotiv, želela sam vrlo skromnu svadbicu sa malim brojem zvanica, ali sa pravim zlatnim prstenjem, i pravom venčanicom i mužem u odelu po meri, i pristojnom hranom i pristojnom muzikom na pristojnom mestu, a da to mesto nije moja kuća i da ne moram hranu da spremam ja, niti da šijem haljinu od zavese, i sl. varijante.
    I onda sam sabrala svoje zaista sasvim skromne želje, i shvatila da mogu ili da renoviram kuću, ili da se venčam. I bi renoviranje kuće i nikad nisam požalila svoj izbor.
    Kod mene je to čisti inat- kada nisam mogla onda kada sam htela i kako sam htela, ne moram nikada nikako. Ne kažem da je inat neki posebno zdrav način razmišljanja niti ga preporučujem, samo dodajem još jednu pričicu na temu.
    Ja sam zapravo užasno romantična dušica, ali na neuobičajen način, a cela ta ustaljena što opštinska, što crkvena procedura je meni krajnje neromantična, pa me nikad samo "potpisivanje papira" bez dodatne svadbice nije privlačilo, naprotiv, odbojno mi je.
    A zašto želim ista prava kao da jesam u braku i zašto sebi dajem pravo da muža zovem "muž"- zato što smatram da imam prava na to (uostalom to mi piše, kao, i negde u zakonu, valjda?), i zato što želim pravo na to.
    Jer nemam ništa protiv institucije braka, samo mi je ružan sam obred "pribavljanja venčanog lista".
    Kao što sam oduvek želela decu, ali ću umreti smatrajući da žena ne treba da se porađa na način na koji se porađaju žene u našim bolnicama. Ali to što mi je prvi porođaj bio odvratno iskustvo ne menja činjenicu da sam svoje dete želela, da ga imam i da ga volim, zar ne?

    I da, ne smeta mi čak što pravno nisu izjednačene bračna i vanbračna zajednica, već upravo to pitanje: zašto ti muža zoveš muž?

  17. #517
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Evo je meda u zadnjim postovima raspisala ono što sam mislila.

  18. #518
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    pa ja se sad tu stvarno ne bih složila da ako nije po ps-u, nije ljubav nego 'šta će selo reći'.
    Nisam to ni rekla.
    Citiraj Sani1612 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se nisam ...
    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je odluka ...
    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Ma uopce nije tako. ...
    Ne morate se opravdavati. Nisam rekla da se apsolutno svi udaju zbog sela.

    Imam svoje primjere gdje su ljudi otvoreno rekli da im je to razlog. Stoga mi je tvrdnja da je to uvreda, jer tobože to nitko ne radi upravo zbog sela, apsurdna.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 10.02.2016. at 11:52

  19. #519
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    A ja imam svoje primjere pa cemo se sad oko toga natezati?
    Ne pravdam se ni ja a vjerujem da se ne pravdaju ni apsu ni sirius. Pogotovo ne forumskom pucanstvu.
    Iznijele smo svoja osobna iskustva. Kao sto ti iznosis svoja.
    A sto ce mene uvrijediti je iskljucivo moja stvar. A uvrijedilo me kad je netko napisao da se trudne mlade udaju zbog trudnoce a ne zbog ljubavi ili romantike.
    Over and out

  20. #520
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Puno toga je na ovom topicu uvredljivo.
    Od onoga kaj mi nevjenčane kakti hoćemo (a zapravo nećemo ništa) ista prava ko i vjenčane, a nismo se vjenčale do ismišljanja tobože sramotnih postupaka "priznavanja" djece.
    I nikom ništa.
    Psi laju, karavane prolaze...

  21. #521
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    Istekao mi edit. Nisi rekla da se svi udaju zbog sela samo velika vecina.

  22. #522
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Puno toga je na ovom topicu uvredljivo.
    Od onoga kaj mi nevjenčane kakti hoćemo (a zapravo nećemo ništa) ista prava ko i vjenčane, a nismo se vjenčale do ismišljanja tobože sramotnih postupaka "priznavanja" djece.
    I nikom ništa.
    Psi laju, karavane prolaze...
    Tanci ja mislim i vjerujem da te osobno nicime nisam uvrijedila. A mene je osobno tvoje misljenje uvrijedilo.
    Ako sam te ja uvrijedila ispricavam se. Na ovom forumu nemam namjeru nikoga vrijedati.
    Posljednje uređivanje od Sani1612 : 10.02.2016. at 12:20

  23. #523
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    mi smo se odlučili vjenčati nakon što sam zatrudnila, prije sedme godišnjice veze ( od toga smo tri godine živjeli zajedno). Nismo to obavili prije jer se nijednom od nas nije dalo baviti s tim. Trebao je samo neko inicirati a nije . Ovako smo si postavili kratkoročni cilj. Pričekali da mi prođu mučnine i za prvi slobodni termin zakazali vjenčanje. A termin je bio za tri tjedna.
    mi isto baš ovako, nakon pet godina veze. s time da je trudnoća došla, ajmo reć napol neplanski, jer ja da sam planirala nikad ne bih isplanirala. s mojom neodlučnošću :D
    a moja sestra i njen nevjenčani muž, su se planirali vjenčati nakon što ona rodi. napraviti tulum za ekipu. kao da se može bezbrižno zabaviti (čitaj popiti si koju :D ), a ne da se svi zabavljaju osim nje.
    međutim, kad je rodila, nije računala da onda kreće dojenje. koje traje i traje i, nakon dvije i pol godine bome još traje (off je, ali ovdje moram napomenuti kako je meni govorila da nisam normalna i da će ona dojiti maksimalno šest mjeseci) i kako vrijeme prolazi, tako im se nekako gubi smisao tog tuluma za ekipu. što ne znači da su odustali skroz.

    tako da, potpisujem tangerinu i am, tako nekako i ja gledam na ovu priču.

  24. #524
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Pa mene na ovoj temi nista ne vrijeda.
    Niti tvrdanja da se trudne mladenke udaju samo zato sto su trudne. Generalizacija kao svaka druga. Ne nalazim se u njoj pa me niti ne dira. Nitko mi nije muza birao, nije mi se trudnoca dogodila slucajno, niti sam se morala udati zbog bilo cega. Tako da me tudi pravi ili krivi ( po nekome) razlozi za brak ili protiv njega ne diraju.

  25. #525
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a majko mila s tim vašim vrijeđanjem

    da, još sam htjela reći da mi je najbolja frendica odvjetnica koja u svemu vidi najcrnije scenarije. jer samo takve, naravno, i gleda.
    a moja sestra i njen muž, zaljubljeni i dalje do ušiju i on uvijek kaže da ako ga ona ostavi, sve će joj ostaviti i povući se u neku špilju do kraja života. i stvarno tako misli sad :D
    i da mu je taj brak odbojan baš iz razloga jer guši romantiku i iz romantičnog odnosa prelazite u nekakav ugovorni odnos. a ne shvaća da mu na isto dođe :D

  26. #526

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    hocu reci, zato postoje institucije, da nam olaksaju zivot. ako neces instituciju, onda nemoj ocekivat ni prava koja iz nje proizlaze. ne zato sto samo ono sto je u instituciji vrijedi, nego samo ono sto je potvrdeno i na van prema zajednici i drustvu moze ta zajednica i drustvo priznati. to sto se dogada iza vasa cetri zida jel se vi volite ili mrzite je vasa privatna stvar i to ne mozes ocekivati da neko mjeri i validira.
    Ali u svom prethodnom postu si napisala da je vanbračna zajednica postala konvencija jednako kao i bračna. Zar "konvencija" ne znači da je onda i takva zajednica prepoznata i priznata od strane društva? Meni se čini da si nešto slično i napisala u prethodnom postu, tj. da su pred zakonom manje-više iste.
    Ako su iste, onda zašto ne bih zahtevala ista prava pred zajednicom, ako ništa drugo, makar pravo da muža predstavim kao muža, ili makar kao "supruga"-ako već "tegli" život uz mene, zar nema pravu da mu makar zajednica to prizna, bez obzira na to šta se događa u naša 4 zida?

    Recimo, da li ćemo sebe nazvati "roditeljem" zato što je naš status pravno regulisan pred zajednicom ili zato što živimo život kao nečiji roditelj?

    Što se tiče toga da je život jedan i kratak, baš zato nemam želju da protraćim ni jedan jedini dan na bezličnu proceduru potpisivanja venčanog lista, ako ne moram. Ako budem videla da je to lakši način za rešavanje administrativnih prepreka, naravno da ću se venčati. Ali, za dokazivanje vanbračne zajednice su mi do sada trebala jednom dva svedoka sa svojim ličnim kartama, procedura je trajala oko 10 min. računajući i čekanje u redu. To mi je stvarno prihvatljiva opcija.

  27. #527
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Sani1612 prvotno napisa Vidi poruku
    A uvrijedilo me kad je netko napisao da se trudne mlade udaju zbog trudnoce a ne zbog ljubavi ili romantike.
    Tvrdiš da nema mladenki koje se udaju baš zbog toga?
    Citiraj Sani1612 prvotno napisa Vidi poruku
    Istekao mi edit. Nisi rekla da se svi udaju zbog sela samo velika vecina.
    Pa da. Većina. Ti se ne pronalaziš u njoj? Super. Bravo ti.

  28. #528
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    hocu reci, zato postoje institucije, da nam olaksaju zivot. ako neces instituciju, onda nemoj ocekivat ni prava koja iz nje proizlaze. ne zato sto samo ono sto je u instituciji vrijedi, nego samo ono sto je potvrdeno i na van prema zajednici i drustvu moze ta zajednica i drustvo priznati. to sto se dogada iza vasa cetri zida jel se vi volite ili mrzite je vasa privatna stvar i to ne mozes ocekivati da neko mjeri i validira.
    Institucije postoje jer je društvo zaključilo da su općekorisne, jer pružaju društvu neku korisnu funkciju. Uporno vežeš prava bračne zajednice isključivo za nju, kao da je smisao bračne zajednice u njoj samoj - ne, smisao i dobiveni benefiti, u očima države, su to što bračna zajednica pruža društvu - primarno rađanje i odgoj djece - i za to pruža država olakšice. I normalno da kad nešto drugo počne tom istom društvu davati to što društvo želi, da se očekuju jednake povlastice za istu funkciju koju društvu daju. Vanbračna zajednica je u očima države jednako "potvrđena" kao i bračna onaj tren kad ispune preduvjete za nju - u slučaju bračne potpis kod matičara/u crkvi, u slučaju vanbračne tri godine na istoj adresi ili manje ako se rodi dijete (uz uvjet da nitko nije u nekom drugom braku). Vanbračna zajedinca je institucija, pravna činjenica, regulirana zakonom, isto kao i bračna zajednica, svaka sa svojim specifičnostima, bračna se zajednica dokazuje "papirom" kao i vanbračna itd. Kao uostalom i registrirano partnerstvo. Ne mislim da je išta od toga ni "vrednije" ni "institucionalnije".

  29. #529
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Tvrdiš da nema mladenki koje se udaju baš zbog toga?

    Pa da. Većina. Ti se ne pronalaziš u njoj? Super. Bravo ti.
    Nista ja ne tvrdim. Ovo bravo ja nije potrebno.

  30. #530
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ali, za dokazivanje vanbračne zajednice su mi do sada trebala jednom dva svedoka sa svojim ličnim kartama, procedura je trajala oko 10 min. računajući i čekanje u redu. To mi je stvarno prihvatljiva opcija.
    Zvuči ko vjenčanje kod matičara

  31. #531

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Zvuči ko vjenčanje kod matičara
    Touché . Baš sam mislila ko će prvi napisati ....

    Da, ali razumeš, ja sam kao muž cvijetine sestre, ovako je pod mojim uslovima suvoparno birokratski, a ne pod tom "nametnutom neromantičnom" institucijom....
    Prosto, toliko sam detinjasto romantična da ne želim da se sećam bračne ceremonije na taj način ako ne moram, ne znam jesam li išta ikome jasna...

  32. #532
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Tvrdiš da nema mladenki koje se udaju baš zbog toga?

    Pa da. Većina. Ti se ne pronalaziš u njoj? Super. Bravo ti.
    Meni ( kako i pretpostavljam vecini te vecine) trudnoca je bila povod za registraciju. Povod, NE motiv.

  33. #533
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    sillyme, o tome se, bar što se mene tiče, i radi. Vanbračna zajednica je danas konvencionalni način života, institucija društva. I neka je.

  34. #534
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    pulinka, ja stvarno mislim da je svaki tvoj razlog dovoljno dobar razlog
    kao i da je selo dovoljno dobar razlog za vjenčat se, ili ako želiš dobit servise za jelo i to sve

  35. #535
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    e pa da, taj dio smo zanemarili - nema pira, nema poklona
    pulinka, ovaj moj od sestre se i tome protivi. i kaže da ako ikad budu radili vjenčanje, da će zabraniti poklone. luđak

  36. #536
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sad će mi tanči i žuta napisati da sam se udala radi tostera

  37. #537
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    je još radi toster, s obzirom na bračni staž?

  38. #538

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    kao i da je selo dovoljno dobar razlog za vjenčat se, ili ako želiš dobit servise za jelo i to sve
    I ja isto nemam ništa protiv tih razloga, samo to ne bi bili moji razlozi . (ah, cvijeto, mi eterične budale, nikad toster dobiti neću )

    Ali, eto, bezveze mi je kada neko oseća potrebu da istakne da se ne mogu zvati isto venčani i nevenčani bračni partner. Ne znam zašto mi smeta baš ta terminologija, biće da je zato što je samo venčana žena- žena, a nevenčana žena je - pa, samo ljubavnica, da ne budem eksplicitnija....

  39. #539
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    mi poklanjamo i nevjenčanim parovima neki kao vjenčani poklon
    kad se ukaže prilika
    evo moja kuma i njen dečko su sad zajednički kupili stan, i znam da se neće vjenčat jer su kao protiv toga
    pa mi je to prigoda da joj uzmem neki malo ozbiljniji poklon

  40. #540
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    pa mi je to prigoda da joj uzmem neki malo ozbiljniji poklon
    koljevku

    ja sam na piru imala brojkom ukupno 14 ljudi, s nama naravno i s djecom sestara.

    i dobila sam bracno putovanje kao poklon.

  41. #541
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

  42. #542
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni ( kako i pretpostavljam vecini te vecine) trudnoca je bila povod za registraciju. Povod, NE motiv.


    To su sinonimi.

  43. #543
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku


    To su sinonimi.
    Ako cemo super tocno ( jer sam to tipkala na semaforu u voznji ) trudnoca moze biti direktan povod registraciji zajednice, ali sigurno nije uzrok. Uzrok je pretpostavljam ono sto dvoje ljudi drzi ( i) u ( toj) izvanbracnoj zajednici.
    Posljednje uređivanje od sirius : 10.02.2016. at 14:52

  44. #544
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Nismo registrirani.
    Živimo zajedno, evo, sedmu godinu. Dvoje djece. Imamo zajednički kredit za stan. Do sada nam vjenčani list nije trebao. Imamo averziju prema svadbama, posebno tradicionalnima, pa o tome nismo ni razmišljali.
    Što se tiče matičara, možda jednom ako nam stvarno neimanje vjenčanog lista poremeti život, nismo za, ni protiv, više onako indiferentni.
    Oko nas su izvanbračne i bračne zajednice tu negdje po brojnosti. Ljudima je sve manje stalo do papira, postajemo ko Slovenci

    Jedino....kad pogledam opreljenost naše kuhinje...bude mi žao. Sama nikad neću dati pare za suđe

  45. #545

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    I mi smo dobili poklone za useljenje . Zato i imam dovoljno suđa .
    To su mi zaista dragi pokloni, i vezana sam sentimentalno za njih. Interesantno, puno poklona potiče od naših baka i dedova, kojima nije smetala naša vanbračnost.

  46. #546
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ako cemo super tocno ( jer sam to tipkala na semaforu u voznji ) trudnoca moze biti direktan povod registraciji zajednice, ali sigurno nije uzrok. Uzrok je pretpostavljam ono sto dvoje ljudi drzi ( i) u ( toj) izvanbracnoj zajednici.
    Povod, uzrok, motiv, sve su to sinonimi.

  47. #547
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Povod, uzrok, motiv, sve su to sinonimi.
    Znas sto? Dosadna si. Ako tebi jesu potpuno isti sinonimi i nakon pokusaja objasnjenja, neka ti bude. Sa tobom se o nicemu ne moze razgovarati da se ne pravis super pametna.

  48. #548
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    za što? ljubav? pa ok.
    bitno da nije zbog sela


    uletila mi sirius ispod žute
    Posljednje uređivanje od AdioMare : 10.02.2016. at 15:23

  49. #549
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Pulinka gore spomenu trošak oko svadbe, pa neće moć renovirat kuću.
    Krivo. Na svadbi zapravo zaradiš (pogovoto većoj), tako da si se mogla i proveselit i opremit kuću.
    Jedno nužno ne isključuje drugo.

    mi smo od svadbe skupili fine novce koji su nam poslije bili polog kad smo kupovali stan.

  50. #550
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    i predobodro smo se zabavili, pleasali smo cijelu noć a ja obožavam plesat i družit se s meni dragim ljudima.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 10.02.2016. at 15:37

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •