Stranica 2 od 29 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 1433

Tema: Brak je OUT? Nije, nije...

  1. #51
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam shvatila da Mima pita o naknadnom dokazivanju da je postajala izvanbračna zajednica kad jedna strana želi potraživati nekakva prava, a druga osporava postojanje.
    pa da. iz perspektive dok si zaljubljen, takve stvari ti niti ne padaju na pamet

  2. #52
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa onda ljudi ne bi ušli u brak

    Pitam - jer ne znam pa me zanima - kako se pravno dokazuje izvanbračna zajednica.
    Kad se par oženi ima dokument kojim dokazuje da je u braku, a kad se ne oženi takvog dokumenta nema pa pretpostavljam da se na neki način mora dokazati postojanje izvanbračne zajednice u nekim situacijama. Dakle, ako se par rastaje a jedan partner recimo ne želi priznati da je bio u izvanbračnoj zajednici, kako se onda to može dokazati.

  3. #53
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    pa već ova stvar ne izjednačava u potpunosti bračnu i vanbračnu zajednicu, zar ne? koliko brakovi su sklopljeni (a i razvrgnuti ) prije tri godine zajedničkog života

    naravno da ama baš nikakve razlike nema u vanbračnoj i bračnoj zajednici. s romantične strane. dok se dvoje ljudi vole.

    al nisam baš sigurna da je tako, s one praktične strane. smiješna mi je bila frendica, koja je na sudu s bivšim (nevjenčanim) partnerom, i koja je moju trudnu sestru pitala - jeste se oženili? nismo. OŽENITE SE! nije htjela ulaziti u detalje i gaditi im romantiku.

    Pa nije potpuno jednako, ali ne bi ni trebalo biti - nekako treba cum grano salis odijeliti "ozbiljne" i one druge zajednice, di bi došli kad bi svaka veza i vezica povlačila prava i obveze izvanbračne zajednice.

  4. #54
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, znači može se potpisati izjava kod javnog bilježnika da par živi u izvanbračnoj zajednici.
    Što ako jedan od partnera to neće ili ne može potpisati, kako se onda dokazuje?
    Pa ne kužim zašto jedan od partnera ne bi htio potpisati potvrdu na kojoj piše: ja taj i taj potvrđujem da živim u izvanbračnoj zajednici sa tim i tim, potvrda se izdaje u svrhu stambenog kredita... ali možda postoje i takvi ajde...
    postoji postupak na sudu koji se mislim provodi za potrebe umjetne oplodnje, nisam skroz informirana o tome, ali pretpostavljam da se može primjeniti i za ovakav slučaj... u svakom slučaju što se tiče prava iz obiteljskog zakona (dakle i ona imovinska) imaš ih automatski nakon 3 godine zajedničkog života ili rođenog djeteta...

  5. #55
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj lukab prvotno napisa Vidi poruku
    ) imaš ih automatski nakon 3 godine zajedničkog života ili rođenog djeteta...
    a kako dokazuješ da si zajednički živio?

  6. #56
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    lukab - ako se par rastaje ili ako jedan partner nije živ.
    Zanima me čisto sa pravne strane je li život u izvanbračnoj zajednici kompliciraniji nego u braku.

  7. #57
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj lukab prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne kužim zašto jedan od partnera ne bi htio potpisati potvrdu na kojoj piše: ja taj i taj potvrđujem da živim u izvanbračnoj zajednici sa tim i tim, potvrda se izdaje u svrhu stambenog kredita... ali možda postoje i takvi ajde...
    postoji postupak na sudu koji se mislim provodi za potrebe umjetne oplodnje, nisam skroz informirana o tome, ali pretpostavljam da se može primjeniti i za ovakav slučaj... u svakom slučaju što se tiče prava iz obiteljskog zakona (dakle i ona imovinska) imaš ih automatski nakon 3 godine zajedničkog života ili rođenog djeteta...

    Pa neki nakon raspada zajednice osporavaju da je ista postojala da zaštite imovinu - pa bilo je davno po novinama o nekim manekenkama, misicama, što već što su potraživale podjelu imovinu od partnera (bili su neki sportaši) nakon prekida veze - izvanbračne zajednice.

  8. #58
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a kako dokazuješ da si zajednički živio?
    Prijava prebivališta, svjedoci, raznorazni dokumenti - stavila sam gore.

  9. #59
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja mislim da cvijeta ima point. Dok sve štima, isto je (nakon tri godine, ili djeteta). Ako veza prestane štimat, čini se da postaje kompliciranije nego s dokumentom.

  10. #60
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    aha, misliš na neke naknadne probleme - tipa kao kad ide rastava braka - pa rastava izvanbračne zajednice...

    nemam iskustva s tim ali pretpostavljam da je postupak isti kao i kod umjetne oplodnje - potvrde o prebivalištu, svjedoci...

  11. #61
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    A sad da se vratim na Betinu temu.

    Gledam oko sebe, jako puno parova oko nas koji imaju dijete ili djecu, ili nemaju ali su u dugim vezama i životni su partneri, nisu sklopili formalan brak. Čini mi se da formalan brak postaje stvar izbora, a ne zadanosti kao nekad i to je super. Svatko ima pravo izabrati kakav će život živjeti.

    No, ono što me ponekad rastuži je veliki broj single prijatelja i prijateljica ili poznanika koji su već u godinama kad se počinju opraštati od spoznaje da će možda jednom s nekim imati dijete, a maštali su o tome.

  12. #62
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    lukab - ako se par rastaje ili ako jedan partner nije živ.
    Zanima me čisto sa pravne strane je li život u izvanbračnoj zajednici kompliciraniji nego u braku.
    Pa ako nemaš djece, a imaš nesređene imovinske odnose i partnera koji se zainati, onda bih rekla da je kompliciraniji.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj anledo prvotno napisa Vidi poruku
    i devedesetih je vanbracna zajednica bila izjednacena. mislim da je i u bivsoj drzavi bila izjednacena, nije to nikakav novovjeka tekovina.
    nadam se da su pisali prigovor i trazili neku visu instancu da se ocituje. ne znam kako da pomognem, jedino da nagovorimo neku novinarku da istrazi stvar? prava su garantirano jednaka, treba djelovati ako se ne provode zbog neke konzervativne samovolje ili, jos gore, nepoznavanja propisa.
    radi se zapravo o osobnom odbitku i ne može se ga koristiti u izvanbračnoj zajednici. Evo jednog članka iz 2008. i očito se još nije ništa promijenilo.

    Osobni se odbitak može iskoristiti samo za bračnog supružnika, ali ne za osobu s kojom porezni obveznik živi u izvanbračnoj zajednici. Nakon stupanja na snagu izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju od 28. ožujka na osnovi izvanbračne zajednice može se čak ostvariti pravo na obiteljsku mirovinu, ali ne može se koristiti osobni odbitak kao olakšica u sustavu poreza na dohodak.
    http://liderpress.hr/arhiva/45230/

    No da sad dalje ne začatavam ovu filozofsku temu, ovo moje stoji dok mi netko ne kaže da je nekome prošlo pa da pomognem prijateljici.

  14. #64
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim da cvijeta ima point. Dok sve štima, isto je (nakon tri godine, ili djeteta). Ako veza prestane štimat, čini se da postaje kompliciranije nego s dokumentom.
    Ispada da smo mi koji smo u braku manji romantičari od "izvanbračnih" jer smo se osigurali papirom

  15. #65
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Ispada da smo mi koji smo u braku manji romantičari od "izvanbračnih" jer smo se osigurali papirom
    fakat, što je sigurno, sigurno je.

  16. #66
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku

    Gledam oko sebe, jako puno parova oko nas koji imaju dijete ili djecu, ili nemaju ali su u dugim vezama i životni su partneri, nisu sklopili formalan brak. Čini mi se da formalan brak postaje stvar izbora, a ne zadanosti kao nekad i to je super. Svatko ima pravo izabrati kakav će život živjeti.

    .
    e vidiš, sad ti diskriminiraš
    kakva je razlika u mom životu i tvom životu - nas dvije npr smo izabrale u principu isti životni put. jer živimo u bračnoj/vanbračnoj zajednici.

  17. #67
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    fakat, što je sigurno, sigurno je.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    radi se zapravo o osobnom odbitku i ne može se ga koristiti u izvanbračnoj zajednici. Evo jednog članka iz 2008. i očito se još nije ništa promijenilo.

    Osobni se odbitak može iskoristiti samo za bračnog supružnika, ali ne za osobu s kojom porezni obveznik živi u izvanbračnoj zajednici. Nakon stupanja na snagu izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju od 28. ožujka na osnovi izvanbračne zajednice može se čak ostvariti pravo na obiteljsku mirovinu, ali ne može se koristiti osobni odbitak kao olakšica u sustavu poreza na dohodak.
    http://liderpress.hr/arhiva/45230/

    No da sad dalje ne začatavam ovu filozofsku temu, ovo moje stoji dok mi netko ne kaže da je nekome prošlo pa da pomognem prijateljici.
    da, zgrozilo me je ovo.
    nisam bila u poziciji rjesavati situaciju s olaksicom, ali jesam jednu drugu poreznu zavrzlamu i nismo imali nikakvih problema administrativne prirode.
    zapravo je dobro da si to tu napisala, mozda se stvarno javi netko tko je nasao nacin da to rijesi, a ako i ne, mozda zbilja zainteresira medije ili javnost da se izvrsi pritisak, i da, ako je to stvarno jos uvijek tako, to sto prije bude ispravljeno. jer je glupo. i nedosljedno.

  19. #69
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Ispada da smo mi koji smo u braku manji romantičari od "izvanbračnih" jer smo se osigurali papirom
    Naravno, ima puno romantike u stavu "ne treba nam papir". (Nisam ironična, ako tako zvuči.)

    Ja isto nikad nisam maštala o vjenčanju niti o vjenčanici. Kad u američkim filmovima to kažu kao činjenicu (da svaka curica o tome oduvijek mašta), meni od kolutanja samo što ne ispadnu oči. Zapravo, iznimno sam zaljubljive prirode i uglavnom sam maštala o ljubavi. Brak mi je tu bio samo smetnja, jer moja mašta se nije zadržavala na jednoj ljubavi tijekom života.

  20. #70
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    e vidiš, sad ti diskriminiraš
    kakva je razlika u mom životu i tvom životu - nas dvije npr smo izabrale u principu isti životni put. jer živimo u bračnoj/vanbračnoj zajednici.
    Ne razumijem, koga diskriminiram? Danas se, za razliku od nekad, može izabrati i sklapanje braka i zajednički život bez sklapanja formalnog braka. Ja mislim da je to super. Ta stvar izbora.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    X.

    Malo konteksta: u braku/vezi s istim sam već 21 godinu, ali sama činjenica da smo sklopili papir i da se to zove brak možda neke stvari olakšava (manje ostale papirologije i upisivanja, manje obrazlaganja - možda, nemam pojma, davno smo se vjenčavali) ništa bitno našoj vezi ne dodaje/oduzima. Rastavljiva je ili čvrsta ovisno o našim emocijama, željama da radimo na toj vezi i da je njegujemo. Ta oznaka "brak" mogla bi se i drugačije zvati - a rose by any other name would smell as sweet. "Brak" zasad olakšava malo taj društveni kontekst, nama ništa specijalno ne znači, nije nam "svet", niti "sakrament" - dodatno objašnjenje da nismo vjernici.

    Brak je uvijek isti - nit je in, nit je out - tj. nevažno je kako se ta zajednica zove iz perspektive njene biti, naziv je površan i on je podložan modi. Sama činjenica "ovaj vara, pa se rastavio, i više nije u braku" versus "ovaj se nije rastavio i vara, ali je i dalje u braku " - meni nebitno. Sam čin rastave bi mi bio nebitan, bitnije mi je čin varanja, da li želi uložiti napor da se veza spasi itd. Tj., koji put je to da postoji "službena rastava-sastava" nešto što olakšava stranama da prihvate da je nešto stvarno tu ili da je gotovo - i to je sve. Jednaka simbolika bi mogla biti (iz moje perspektive) pridodana tome da su se uselili zajedno vs. iselili.

    Što se mene tiče brak bi se mogao zvati i veza ili bilo koja arbitrarna kombinacija slova i brojki, koja nosi za mene isto značenje (a moje značenje je "dugotrajna ozbiljna veza").
    x

    Udala sam se da me više ne dave kad se bumo vjenčali. A za svadbu i vjenčanicu - ionako sam oduvijek znala da toga kod mene ne bude, ježim se od istih. Koliko vidim mladence oko sebe, u 70% slučajeva važniji je čin vjenčanja, vjenčanica i koliko ljudi bude na piru nego sam smisao braka/zajednice.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    evo još malo u vezi neusklađenosti zakona i što porezni zakoni ne priznaju izvanbračnoj zajednici

    http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...an-zakona.html

  23. #73
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, ima puno romantike u stavu "ne treba nam papir". (Nisam ironična, ako tako zvuči.)

    Ja isto nikad nisam maštala o vjenčanju niti o vjenčanici. Kad u američkim filmovima to kažu kao činjenicu (da svaka curica o tome oduvijek mašta), meni od kolutanja samo što ne ispadnu oči. Zapravo, iznimno sam zaljubljive prirode i uglavnom sam maštala o ljubavi. Brak mi je tu bio samo smetnja, jer moja mašta se nije zadržavala na jednoj ljubavi tijekom života.
    Ha,ha,ha
    U dobi od 21 godinu imala sam seficu koja je volela proricanje buducnosti ( ne pitajte ) i tako je meni jednom prilikom njezina gospoda pogledala sto me ceka .
    i kaze ona meni vidim ti ranu udaju iz ljubavi . Pa to je rano , vicem ja .
    vidite li jos koji brak u zivotu , pitam ( a sto drugo mi preostaje ako se udam rano )?
    kaze ona - vidim .
    Naculim ja usi .
    -vidim jos jedan , ali sa ovim istim ako se rastanete. Pa je bolje da se i ne rastajete ako dode do krize .
    Posljednje uređivanje od sirius : 19.09.2013. at 11:29

  24. #74
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    da, ja sam nedavno saznala da u slučaju smrti vanbračnog supružnika onaj drugi mora platiti 5% poreza na nekretninu koja mu je ostavljena (kojeg bi bio oslobođen da su bili u bračnoj zajednici)
    Ljudi živjeli 25 godina na istoj adresi u vanbračnoj zajednici

    To me jedino malo štrecnulo jer sam i ja do tada mislila da su nam prava izjednačena sa bračnim parovima ali šipak izgleda

  25. #75
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa je bolje da se i ne ne rastajete ako dode do krize .
    Što me podsjetilo na dokumentarac "U braku sa švicarcem" - bračni par u teškoj krizi, ali si zbog bolesne rate kredita ne mogu ni razvod priuštiti.

  26. #76
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ma da , zapravo duznicko ropstvo kredita u hrvatskoj je puno bolja garancija za odrzavanje zajednice nego papir bracnog saveza.
    nema da mrdnes , ako kredit imas.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    pa i ja ne vidim problem ako vanbracna zajednica nije uredjena isto kao bracna
    sto se imovine i ostalog tice, to me je jos baka ucila: sve sto imas po pola sa nekim obavezno upisi na svoje ime (tu svoju polovinu)! i sa bracom, sestrama, muzem... i lepo me naucila
    srecom, nemam nista
    sto se dece tice deca rodjena u braku i izvan njega imaju ista prava i to mi je bitno
    dete nije nicim zakinuto

    a ne mislim ni da sam ja zakinuta. sama sam izabrala da tako zivim.

  28. #78
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Ne razumijem, koga diskriminiram? Danas se, za razliku od nekad, može izabrati i sklapanje braka i zajednički život bez sklapanja formalnog braka. Ja mislim da je to super. Ta stvar izbora.
    pa napisala si da svatko danas bira život kakav želi živjeti.
    a u principu, nema nikakve razlike u životu u vanbračnoj i bračnoj zajednici.
    dok ne dođe do suda

    to vam je kao kupnja nekretnine. npr.
    ako su i kupac i prodavatelj pošteni - što će vam kupoprodajni ugovor.
    a ako netko od njih dvoje hoće zahebat, e onda se stvari mijenjaju.

    joj, vrit i sve, kad sam brak počela gledati kao kupnju nekretnina
    u principu se slažem s vertex i jen.
    na kraju, da se vratimo na uvodni post, ispada kad razmislim da mi je romantičnija rečenica - ne treba nam papir, od bijele vjenčanice i buketa ruža.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    mnogi mi ne vjeruju kad kazem da je u odnosu teze ostati bez papira i kredita, nego sa njima

  30. #80
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj anledo prvotno napisa Vidi poruku
    mnogi mi ne vjeruju kad kazem da je u odnosu teze ostati bez papira i kredita, nego sa njima
    Zašto ti netko to ne bi vjerovao? Čini se samo po sebi razumljivo.

  31. #81
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj anledo prvotno napisa Vidi poruku
    mnogi mi ne vjeruju kad kazem da je u odnosu teze ostati bez papira i kredita, nego sa njima
    e, ali u tome može biti i kvaka.
    vas veže samo ljubav, a ljubav, ako ćemo vjerovati beigbederu, traje samo tri godine
    poslije, da bi brak opstao, treba neki drek, stan, kredit, djeca, nešto...

  32. #82
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    I zapravo, pitam se dogodi li se nekad da formalnost spasi vezu? Ne mislim formalno spasi, nego zapravo.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto ti netko to ne bi vjerovao? Čini se samo po sebi razumljivo.
    to bismo trebale pitati te mnoge
    uvijek me ljudi u braku uvjeravaju da je njima teže

  34. #84
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    joj, ne stignem više editirati. nisam mislila da su djeca neki drek.

  35. #85
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    joj, ne stignem više editirati. nisam mislila da su djeca neki drek.

  36. #86
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    cvijeta, mi smo očito na istoj liniji
    (Ali ne traje ljubav samo tri godine. Ona prva opijenost, možda.)

  37. #87
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    pa i ja ne vidim problem ako vanbracna zajednica nije uredjena isto kao bracna
    sto se imovine i ostalog tice, to me je jos baka ucila: sve sto imas po pola sa nekim obavezno upisi na svoje ime (tu svoju polovinu)! i sa bracom, sestrama, muzem... i lepo me naucila

    ali kod nas recimo kuća i sve glasi na mene i u slučaju (nedajbože) moje smrti ja ne želim da md plaća porez...
    jer smo obitelj. taj novac se otkida od usta našeg djeteta.

  38. #88
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj anledo prvotno napisa Vidi poruku
    to bismo trebale pitati te mnoge
    uvijek me ljudi u braku uvjeravaju da je njima teže
    Ma da, tako sam i mislila, kao čuđenje, a ne kao pitanje tebi.

  39. #89
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, ima puno romantike u stavu "ne treba nam papir". (Nisam ironična, ako tako zvuči.)
    A meni to uopće ne zvuči nužno romantičnije...

    Ako gledamo s druge strane, romantičnije je napraviti neki ritual, nešto simbolično gdje ćeš okupiti ljude koje voliš i napraviti nekakvo "obećanje", mogli bismo reći i leap of faith...

    Ali sve je to zapravo trla baba lan, zato ni meni nema smisla ovo "svatko ima pravo izabrati svoj put", jer put je zapravo isti, ovo su mi sve onako, mašnice sa strane.

  40. #90
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    I zapravo, pitam se dogodi li se nekad da formalnost spasi vezu? Ne mislim formalno spasi, nego zapravo.
    Vjerojatno samo onda ako se ima i zeli spasavati veza.
    sve ostalo su nijanse.
    iskreno , par brakova u mojoj okolini su po meni od prvog dana na klimavim temeljima. Neki su trenutno u postupku razvoda , nakon 10 godina i vise bracne zajednice.

  41. #91
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    cvijeta, mi smo očito na istoj liniji
    (Ali ne traje ljubav samo tri godine. Ona prva opijenost, možda.)
    nas nikakav "drek" nije vezao prvih 10 godina..niš.. ni kredit, ni papir, ni dijete
    samo ljubav
    dakle - moguće je

  42. #92
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    e, ali u tome može biti i kvaka.
    vas veže samo ljubav, a ljubav, ako ćemo vjerovati beigbederu, traje samo tri godine
    poslije, da bi brak opstao, treba neki drek, stan, kredit, djeca, nešto...
    Ja uopće ne vjerujem u ovo. Ako par nije vjenčan a živi zajedno x godina, ima djecu, zajedničku imovinu, krug prijatelja, ma cijeli život, zašto misliš da je njima išta lakše rastati se nego nekom ko je formalno u braku, a u sličnoj je životnoj situaciji?

    Još da dodam da ništa ne vjerujem beigbederu.
    Posljednje uređivanje od jennifer_gentle : 19.09.2013. at 11:51

  43. #93

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    e, ali u tome može biti i kvaka.
    vas veže samo ljubav, a ljubav, ako ćemo vjerovati beigbederu, traje samo tri godine
    poslije, da bi brak opstao, treba neki drek, stan, kredit, djeca, nešto...
    taman kad ljubav prodje, veza nam postane pravovaljana pred zakonom
    zabrinuta sam sad: stambeno pitanje rijeseno prije veze (i to nasljedjivanjem, mi smo promasena generacija koja ne kumulira kapital, bit ce dobro ako ga ne rasprodamo za puko prezivljavanje), kredit nemamo (ni jedan, ni za vesmasinu, jbg. takva sorta ljudi), ajd', dijete imamo jedno. ono nam je valjda poveznica. i seks, dovraga

  44. #94
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Za seks ne moras biti u braku . :D

  45. #95
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj anledo prvotno napisa Vidi poruku
    taman kad ljubav prodje, veza nam postane pravovaljana pred zakonom
    zabrinuta sam sad: stambeno pitanje rijeseno prije veze (i to nasljedjivanjem, mi smo promasena generacija koja ne kumulira kapital, bit ce dobro ako ga ne rasprodamo za puko prezivljavanje), kredit nemamo (ni jedan, ni za vesmasinu, jbg. takva sorta ljudi), ajd', dijete imamo jedno. ono nam je valjda poveznica. i seks, dovraga
    Pa ni mi nemamo kredit, a niti zajedničke imovine, a imamo jedno dijete. Bit će sam i ja slobodna ko ptičica!

  46. #96

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Za seks ne moras biti u braku . :D
    dapace, dokazivo je da je seks bolji izvan braka! svjedocim

  47. #97

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    osim ako niste supruga girinčeka, npr.
    nju je brak grdo zahebao.
    da je ostala u vanbračnoj zajednici, sve bi dijelili na pola.
    ovako, oni se oženili, on najveći ugovor potpisao prije braka, a nakon rastave dijeli se samo bračna imovina.

    a i ja nisam normalna kad mi je to prvo palo na pamet kad sam pročitala ovu temu [/QUOTE]

    eto, samo da malo dopunim cvijetu - vrhovni je sud ukinuo tu sramotnu odluku, tako da bit će diobe i onih silnih novčića...
    i ispravim koliko mi se čini vrlo raširenu zabludu da su bračna i izvanbračna zajednica potpuno pravno izjednačene, nažalost nisu - u nekim aspektima da, ali drage moje, još uvijek nisu, eto neki su spomenuli - porezno, pa mirovinska i socijalna prava...
    osobno sam za slobodu da svatko živi s kim i kako hoće dok time ne dira druge - sloboda izbora i sve to...ali, kada među partnerima zaškripi onda se tek vide koristi "formalizma". brak mi nije svetinja, a ovi mi aktivisti toliko ogadiše da ne bih skretala temu...

  48. #98

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    pa i ja ne vidim problem ako vanbracna zajednica nije uredjena isto kao bracna
    sto se imovine i ostalog tice, to me je jos baka ucila: sve sto imas po pola sa nekim obavezno upisi na svoje ime (tu svoju polovinu)! i sa bracom, sestrama, muzem... i lepo me naucila
    srecom, nemam nista
    sto se dece tice deca rodjena u braku i izvan njega imaju ista prava i to mi je bitno
    dete nije nicim zakinuto

    a ne mislim ni da sam ja zakinuta. sama sam izabrala da tako zivim.
    samo kad ostaneš bez posla kao moja prijateljica, a kredit i dalje trebaš plaćati, dobro ti dođe ono što dobiješ na račun osobnog odbitka u kućnom budžetu.

  49. #99

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    e biser sam, cijelui stranicu prethodnih postova preskočila

  50. #100
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    I zapravo, pitam se dogodi li se nekad da formalnost spasi vezu? Ne mislim formalno spasi, nego zapravo.
    Sve ovisi. Ako je veza takva da joj treba malli push da bi se spasila - možda da. Ako je veza koma - onda je zatruje do kraja (ovi bi se makli jedan od drugoga, a ne mogu zbog papira/ljudi/kredita/kuće itd.). Ti se valjda pretvaraju u Otrovne roditelje... i lijepu popudbinu daju djeci.

    Dakle, po meni, opet je formalnost - formalnost. Nije suština, nije srce veze.

    Ako ćemo pravo, formalnosti su prije jako puno spašavali "vezu" (jer ja takav jaram ne podrazumijevam vezom), ali ubijali ljude (najčešće žene) - a tako je i danas, malo dalje od nas, gdje su brakovi življi od ljudi ako su ti ljudi žene. Mislim na, konkretno, Jemen, ali ne moramo do Jemena ići da bi se shvatila poanta, barem ja to tako mislim - dogovoreni brakovi, žena bez ikakvog izbora, žena kao dodatni "asset" koji diže vrijednost i važnost mužu (Massai u Africi) itd.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 19.09.2013. at 12:13

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •