Stranica 23 od 29 PrviPrvi ... 132122232425 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,101 do 1,150 od 1433

Tema: Brak je OUT? Nije, nije...

  1. #1101

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj nicky_111 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i u bilo kojem postupku, npr ostavini, dokazujete brak. Tj navodite da su xx i xy bračni drugovi i prilažete izvadak iz matične knjige vjenčanih.
    upravo u petak imala ostavinu nakon tatine smrti.
    mama nije trebala priložiti nikakav vjenčani list da bi dokazala bračnu zajednicu s tatom.

  2. #1102
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    To samo znači da oni već imaju informaciju o tome, a ne da im ta informacija nije bitna.

    Možda zato kaj sad sve imaju elektronički spojeno i neke papire više i ne traže. Prije nisi mogao jedan pregled obaviti da te ne traže zdravstvenu karticu. Sad me više nigdje ne traže da im izvadim zdravstvenu karticu. Neka padne sustav i opet će tražiti papir za sve.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 15.01.2018. at 16:55

  3. #1103
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Sad čitam citirane linkove i pročitam:

    Otac izvanbračnog djeteta dužan je uzdržavati djetetovu majku za vrijeme trudnoće, ako nema dovoljno sredstava za život.

    Roditelj izvanbračnog djeteta dužan je uzdržavati drugog roditelja koji skrbi o djetetu i nema dovoljno sredstava za život, u trajanju godinu dana od rođenja zajedničkog djeteta.

    Samo godinu dana!! Zar je to stvarno? Alimentacija se dobiva bar do 18. rođendana djeteta ili do završetka redovnog školovanja. Zar nakon prekida izvanbračne zajednice to traje samo 1 godinu?

    Ili ovo, ako nema djece:
    Ako je prestala izvanbračna zajednica, izvanbračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti od svoje imovine te nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od izvanbračnog druga.

    Tužba za uzdržavanje podnosi se najkasnije u roku od šest mjeseci od prestanka izvanbračne zajednice.

    Obveza uzdržavanja u pravilu traje do godinu dana, osobito ako je izvanbračna zajednica trajala kratko, a prestaje i prije ako je osoba kojoj se plaća uzdržavanje sklopila novi brak ili izvanbračnu zajednicu te životno partnerstvo.

    Ovo oboje je totalno nepravedno, ni slično situaciji nakon rastave braka. Možda sam ja stvarno krivo pročitala linkove u postu nicky 111?

  4. #1104
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Tu se radi o uzdržavanju drugog roditelja, tj. partnera, a ne djeteta, i mislim da je isto kao u slučaju rastave braka.

  5. #1105

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Tu se radi o uzdržavanju drugog roditelja, tj. partnera, a ne djeteta, i mislim da je isto kao u slučaju rastave braka.
    Upravo sam htela to da napišem.

  6. #1106

    Datum pristupanja
    Oct 2017
    Postovi
    100

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Sad čitam citirane linkove i pročitam:

    Otac izvanbračnog djeteta dužan je uzdržavati djetetovu majku za vrijeme trudnoće, ako nema dovoljno sredstava za život.

    Roditelj izvanbračnog djeteta dužan je uzdržavati drugog roditelja koji skrbi o djetetu i nema dovoljno sredstava za život, u trajanju godinu dana od rođenja zajedničkog djeteta.

    Samo godinu dana!! Zar je to stvarno? Alimentacija se dobiva bar do 18. rođendana djeteta ili do završetka redovnog školovanja. Zar nakon prekida izvanbračne zajednice to traje samo 1 godinu?
    Beti3, radi se o uzdržavanju drugog roditelja koji skrbi o zajedničkom djetetu a ne o alimentaciji za dijete. To nije isto.

  7. #1107
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Tu se radi o uzdržavanju drugog roditelja, tj. partnera, a ne djeteta, i mislim da je isto kao u slučaju rastave braka.
    Da, u pravu si.

  8. #1108
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Sasvim sam uvjerena da i vanbračni parovi mogu isposlovati alimentaciju kada to žele.

  9. #1109

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    beti, ona udovica koju si spominjala, to je potpuno druga priča, njeno dijete nije iz postupka MPO. navedena izjava o priznavanju očinstva daje se unaprijed, upravo za zaštitu budućeg djeteta. to je priznavanje očinstva unaprijed, ono što bi, da je preživio, njen partner pred matičarem morao priznati, sad priznaje unaprijed. nicky_111 je apsolutno u pravu glede svojih i prava budućega djeteta u nekom crnom scenariju.

  10. #1110

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    da bih skratila rečenicu ispalo je potpuno nejasno, "sad" uopće nije mjesto u rečenici, ali mislim da je jasno da budući otac, partner iz MPO, priznaje unaprijed ono što bi partner udovice trebao priznati da je preživio.

    partner iz MPO ne mora kasnije ništa priznavati, on je svoje priznanje odradio.

  11. #1111
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku
    da bih skratila rečenicu ispalo je potpuno nejasno, "sad" uopće nije mjesto u rečenici, ali mislim da je jasno da budući otac, partner iz MPO, priznaje unaprijed ono što bi partner udovice trebao priznati da je preživio.

    partner iz MPO ne mora kasnije ništa priznavati, on je svoje priznanje odradio.
    Jok. Mora priznati jos jednom. Moj priznao.
    Plus je na tom papiru koji smo unaprijed potpisivali kod JB pisalo "...u svrhu postupka MPO", dakle, pitanje je u koje se to jos svrhe kasnije moze koristiti.

  12. #1112

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    ovo stvarno nisam znala, ali ako piše baš ta svrha onda i mora biti tako.
    e sad, kada razmislim, može se u postupku desiti i neka greška, odnosno zloupotreba, zamjena "materijala"... oni doktori koji su koristili svoj materijal...pa dobro, ima neke logike i svrhe, ali stvarno je, kao što sam negdje davno na početku teme napisala neprihvatljivo da za neke potrebe jesi, a za neke nisi u izvanbračnoj zajednici, ako jesi onda bi to trebao biti za sve, u braku ili jesi ili nisi, pa tako bi trebalo biti i sa IBZ.

  13. #1113
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    E da, Riječanka. Baš u to vrijeme MPO-a je moj partner bio par mjeseci nezaposlen. I kada sam otišla na poreznu da ga stavim sebi kao poreznu olakšicu, službenica mi je ladno odvratila da "porezni zakon ne priznaje izvanbračnu zajednicu". Dakle, za oplođivanje - da, za oporezivanje - ne

  14. #1114
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Koji cirkus.

  15. #1115
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Koji cirkus.
    Upravo tako.
    Kao da sve može biti i ovako i onako.
    Nekako sam naivno mislila da je zakon jednoznačan, ali izgleda da ovisi o čovjeku koji taj zakon primijenjuje ili tumači.

  16. #1116

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Da, u obiteljskom pravu priznala se vanbračna zajednica , ali u poreznom ne. Ali čini mi se da se nešto promijenilo po tom pitanju, nisam sigurna .

  17. #1117
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Danas pročitam na netu da ni u obiteljsku grobnicu ne može izvanbračni partner:
    "Nedavno nam se javila i čitateljica kojoj je preminuo roditelj nevjenčanog supruga s kojim ima dvoje djece i žive zajedno. Suprug je kupio obiteljsku grobnicu, a po zakonu bi i ona trebala imati pravo na ukop u nju.

    No upozorili su ih da to pravno nije tako. Kako bi i ona jednog dana mogla u grobnicu, cijela suprugova obitelj mora potpisati suglasnost da je se u nju smije pokopati"

    https://www.24sata.hr/news/zbog-hrva...acebook+status

    Ako mi je to jasno?
    Ili:
    "Stan su kupili po pola, upisani su u zemljišne knjige po pola, žive u tom stanu i prijavljeni su u njemu više od deset godina. Porez na promet nekretnina od četiri posto vrijednosti darovane nekretnine bračni drugovi inače ne plaćaju.

    - Mislili smo da su izvadak iz gruntovnice i potvrda od prebivalištu MUP-a dovoljni za oslobađanje plaćanja poreza nakon darovanja. Ali nisu. Odvjetnica nas je upozorila da Porezna uprava redovito naplati porez na promet nekretnina što bi u našem slučaju bilo između 15.000 i 20.000 kuna za darovanu polovicu stana. Nismo mogli vjerovati – dodali su ogorčeno.

    Kažu ipak: “Kvaka 22” je u dokazivanju izvanbračne zajednice.
    Ostatak piše u članku.
    No, to je ipak samo portal 24 sata.

  18. #1118
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Bez obzira jel to 24 sata ili neki drugi,vjerujem da nije daleko od istine,jer očito svako čita ono kaj mu paše

  19. #1119
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Da li ste vidjeli novi prijedlog obiteljskog zakona?
    Kamo li nas vraćaju? U viktorijansko doba?!

  20. #1120
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Da li ste vidjeli novi prijedlog obiteljskog zakona?
    Kamo li nas vraćaju? U viktorijansko doba?!
    o beti zar te uopće više išta čudi?!
    mene nije ni začudilo, ni iznenadilo.
    zapravo ne znam više što bi me moglo iznenaditi.

    i onda, nakon svega što se dešava u ovoj vukoj..., čude se što nam mladi bježe,
    mogu samo reći run forest run i ne okreći se!

  21. #1121
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Nisam vidjela prijedlog, ali sam cula danas na vijestima da ministrica opovrgava da je to prijedlog.

    Ali da, naravno da je run forrest!

  22. #1122
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Nema teoretske šanse da im to prođe.

  23. #1123
    Zelena vila avatar
    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    142

    Početno

    o nažalost ima

  24. #1124
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Čitam portal Jutarnjeg i nađem ovaj članak
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...eliti-15064689
    Znam da smo ovdje pisali prije nekih godinu da izvanbračni partneri mogu naslijediti obiteljsku mirovinu, no očito smo bile u krivu.
    Valjda će sada to biti omogućeno svima.

  25. #1125
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Čitam portal Jutarnjeg i nađem ovaj članak
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...eliti-15064689
    Znam da smo ovdje pisali prije nekih godinu da izvanbračni partneri mogu naslijediti obiteljsku mirovinu, no očito smo bile u krivu.
    Valjda će sada to biti omogućeno svima.
    Ne nadaj se tome, objektivno nema šanse... Ovoj državi više znače papiri nego ljudi. Uostalom, i 2,5 godišnju djevojčicu koja je preminula od majčinih batina vratili su u obitelj nakon što su roditelji predočili vjenčani list. Socijalnoj službi to je bilo dovoljno. Nikoga nije bilo briga što je dijete zlostavljano i na kraju je završilo kako je završilo... Užas...

  26. #1126
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Izvanbračni partneri nasljeđuju obiteljsku mirovinu i to nije nikakva novost.
    Po stoti put:
    Bračna i izvanbračna zajednica su zakonski izjednačene.
    Senzacionalistički članci Jutarnjeg nisu nikakvo mjerilo. Tko zna što je u pozadini cijele te priče.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  27. #1127

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Je izjadnačene su ako se nitko na uhvati osporavat. Bračnu baš nije lako osporiti. Moj susjed je živio 11 godina sa nevjenčanom suprugom. Umro je prošlo ljeto. Nemaju djece, počeli su vezu kad su već bili blizu 60. On se čak htio oženiti, ne znam zašto se ona tome protivila. I naravno kako su ostale dvije kuće, velike vrijednosti i ušteđevina sjatili se njegovi prvi rođaci, pošto nema živućih braće i sestara ni nećaka i tvrde da je ona njemu bila njegovateljica te joj je on svih ovih 11 godina plaćao, a ne supruga. Naravno ima i ona svjedoke, ali se to eto već mjesecima proteže po sudu, ona živi u strahu da će morati van iz kuće, a doslovno može samo na ulicu i umjesto 4000 kn njegove mirovine živi od niti 1000 svoje. Moja svekrva je nakon dva mjeseca već dobila muževu hrvatsku i inozemnu mirovinu.
    Tako da, sve je to u teoriji isto i prava su ista dok se ne dogodi komplikacija, onda se vidi da taj potpis u maticara zlata vrijedi.
    Ja sam se udala jer sam htjela biti u braku i vjenčanje i sve što ide s tim, ali da i nisam mislim da bi u nekim godinama otišla s mužem to obaviti makar nitko ne znao upravo zbog ovakvih situacija.

  28. #1128
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    Je izjadnačene su ako se nitko na uhvati osporavat. Bračnu baš nije lako osporiti. Moj susjed je živio 11 godina sa nevjenčanom suprugom. Umro je prošlo ljeto. Nemaju djece, počeli su vezu kad su već bili blizu 60. On se čak htio oženiti, ne znam zašto se ona tome protivila. I naravno kako su ostale dvije kuće, velike vrijednosti i ušteđevina sjatili se njegovi prvi rođaci, pošto nema živućih braće i sestara ni nećaka i tvrde da je ona njemu bila njegovateljica te joj je on svih ovih 11 godina plaćao, a ne supruga. Naravno ima i ona svjedoke, ali se to eto već mjesecima proteže po sudu, ona živi u strahu da će morati van iz kuće, a doslovno može samo na ulicu i umjesto 4000 kn njegove mirovine živi od niti 1000 svoje. Moja svekrva je nakon dva mjeseca već dobila muževu hrvatsku i inozemnu mirovinu.
    Tako da, sve je to u teoriji isto i prava su ista dok se ne dogodi komplikacija, onda se vidi da taj potpis u maticara zlata vrijedi.
    Ja sam se udala jer sam htjela biti u braku i vjenčanje i sve što ide s tim, ali da i nisam mislim da bi u nekim godinama otišla s mužem to obaviti makar nitko ne znao upravo zbog ovakvih situacija.
    Strašno šta se sve ljudima događa.

  29. #1129
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Jedan potpis kod maticara bez ikakvog slavlja i pompe ako se to ne zeli i stvar rijesena.
    Sve ostalo je lutrija.

    Osobno, smatram da pravo na mirovinu ne bi trebalo proizlaziti iz izvanbracne zajednice jer postoji zilijun mogucnosti malverzacija. Zasto da drzava, a to smo svi mi, jelte, placa neciju dosjetljivost?

    I tko kaze da se zbilja necija kucna pomocnica, susjeda, prijateljica i sl.ne bi sjetile nakon smrti da bi bas ona mirovinu starca?

    Moja rođakinja je vec imala plan fiktivno se udati za oca svoje frendice koji je bio narusenog zdravlja, njemacki umirovljenik. Nakon njegove smrti dijelile bi lovu po pola svaki mjesec.
    Plan je neslavno propao jer se ocu stanje naglo pogorsalo i jadan umro kroz par dana.

    Mutti sigurno ne bi placala penziju za izvanbracnu zajednicu.
    Posljednje uređivanje od rosa : 12.04.2021. at 14:08

  30. #1130
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    pa sad kad ovako pročitam što je rosa napisala, stvarno se ljudi svega "dosjete"

  31. #1131
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    pa sad kad ovako pročitam što je rosa napisala, stvarno se ljudi svega "dosjete"
    Ja zbilja ne razumijem da je nekome draze boriti se eventualnim problemima, a imali su godine i godine da jedan dan svrate k maticaru kao sto svrate u PU ili MUP nesto obaviti.

    Imam primjer poznanice kojoj je prosle godine umro dugogodisnji partner. Nisu se nikad vjencali niti kod JB registrirali vanbracnu zajednicu jer je ona uvjerena da ce sve biti u redu jer je zakon to izjednacio.
    Frisku figu. Na mirovinu nije ciljala, ima svoju , ali su se javila njegova dva brata koji su doveli svjedoke i koji sad osporavaju da su ovo dvoje zivjeli kao par, nego da je ona zivjela kod njega samo preko sezone jer mu je vodila apartmane i cistila ih??!!
    Zinula braca na apartmane. I sad su svi skupa u sudskom procesu.
    Posljednje uređivanje od rosa : 12.04.2021. at 14:44

  32. #1132
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Na Sudu se može završiti svakako.
    Pogotovo kod nas gdje se ljudi vole suditi i varati jedni druge, a uz sve su još i iznimno gramzivi.
    Ja znam masu ljudi koji se spore zbog iMovine, a brak nema baš nikakve veze s tim.
    I mene je mater pokrala, u kompi sa sinekom, ali ja se ne sudim.
    Njima će suditi netko drugi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  33. #1133
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ne mora. Za bračne partnere je zakon jasan.
    Meni je bezvezno strahovati od možebitnih komplikacija koje se tako lako izbjegnu jednim potpisom kod matičara.
    Jer, ako živiš u zajednici koju smatraš brakom, pusti da to i bude.
    Naravno, da one osobe koje žele živjeti u zajednici koja liči na brak, a to službeno nije, žive. Ali prava nisu ista. Jednostavno.
    Doduše to ni vlastitom djetetu ne mogu objasniti . I naravno da me to dočekalo, nisam ni mislila da neće. I posve prihvaćam njihovu zajednicu, ni riječ da bih rekla, vidim ja da se tu još drži odmak, zla sam hihihi, kad tako mislim. No, neka se oni navikavaju jedno na drugo, s vremenom će možda, valjda, biti i službeno. U međuvremenu s užitkom kuham nedjeljne ručkove i spremam novac za svadbu.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 13.04.2021. at 10:19

  34. #1134
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Moji su do tatine smrti živjeli 35g u izvanbračnoj zajednici. Doduše imali su dijete-mene pa ne znam koliku to razliku čini. Nikakvih problema nije bilo pri ostavinskoj, nitko ih nije ni radio. Problema može biti pri ostavinskoj i u braku i bez braka. Uvijek je svugdje bio komentar nekakvih službenih osoba - to vam je izjednačeno s bračnom zajednicom.
    Kako se dokazuje izvanbračna zajednica osim svjedocima- valjda i prebivalištem na istoj adresi?

  35. #1135
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Nije ni za bračne partnere zakon jasan.
    Kako ne razumijete da je problem u pravosuđu?
    Ja znam ženu, vjenčanu, koja je nakon razvoda samo htjela svoju polovicu na koju, kakti, zakonski ima pravo.
    Sud je trajao dvadeset godina i ona nije dobila ništa, apsolutno ništa od bračne stečevine.
    Tako da te priče o braku kao nekoj zaštiti objesite mačku o rep.
    Ponavljam po stoprvi put da su prava, kao i obaveze iste.
    Tako stoji u zakonu, a ako te netko hoće prevarit, prevarit će te sa i bez vjenčanog lista.

  36. #1136
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Moji su do tatine smrti živjeli 35g u izvanbračnoj zajednici. Doduše imali su dijete-mene pa ne znam koliku to razliku čini. Nikakvih problema nije bilo pri ostavinskoj, nitko ih nije ni radio. Problema može biti pri ostavinskoj i u braku i bez braka. Uvijek je svugdje bio komentar nekakvih službenih osoba - to vam je izjednačeno s bračnom zajednicom.
    Kako se dokazuje izvanbračna zajednica osim svjedocima- valjda i prebivalištem na istoj adresi?
    Tako je.
    Ja sam s mojim suprugom 30 godina i nikad nismo imali nikakvih problema.
    Za svaki slučaj smo pitali i odvjetnika za mišljenje i on je rekao da je to sve isto, uključujući obiteljsku mirovinu na koju imamo pravo u slučaju smrti onog drugog.
    Imamo i dijete koje nije trebalo priznavati, kako se stalno potpuno pogrešno insinuira.
    Najbolje je u cijeloj ovoj priči što uvijek isti, ubračeni, filozofiraju o nečemu o čemu nemaju pojma i potpuno krive informacije pišu.

  37. #1137
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je.
    Ja sam s mojim suprugom 30 godina i nikad nismo imali nikakvih problema.
    Za svaki slučaj smo pitali i odvjetnika za mišljenje i on je rekao da je to sve isto, uključujući obiteljsku mirovinu na koju imamo pravo u slučaju smrti onog drugog.
    Imamo i dijete koje nije trebalo priznavati, kako se stalno potpuno pogrešno insinuira.

    Najbolje je u cijeloj ovoj priči što uvijek isti, ubračeni, filozofiraju o nečemu o čemu nemaju pojma i potpuno krive informacije pišu.
    Isto je ovo i mojoj mami bilo rečeno za obiteljsku mirovinu, samo joj se nije isplatilo. Ovo za dijete ista stvar, nikakvo priznavanje.
    Mama i tata su jedan drugog predstavljali kao suprug i supruga. Imali su svoje razloge zašto se nisu službeno ozakonili i ne vidim razlog da se nekog tjera na to i da to netko mora jer nekom drugom to 'normalno' i ne vidi problem u tome.
    Nikada tijekom 35g nije bilo nikakvih problema oko ničega jer nisu vjenčani. U svim pravnim stvarima (npr. otkup maminog stana koji je prenesen na tatu zbog povoljnijeg otkupa) nije bilo nikakvih prepreka.
    Ja sam sad u ostavinskom postupku iza mamine smrti koji bi trebao biti čist kao suza - ja se slažem da sve ide na pola (iako sam se jedino i isključivo ja brinula o mami) - druga strana radi problem. Tako da papir- ne papir, problema uvijek može biti ako ga ljudi žele napraviti.

  38. #1138

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Upravo tako kako Tanči kaže.
    Ako u zakonu piše da je ovakva i onakva zajednica izjednačena, onda je problem u nesprovođenju zakona, a ne u nemanju/imanju papira.

    Isto kao kada bi pisalo da usmeni i pismeni ugovor imaju pred zakonom istu vrednost - kao kad naručuješ robu telefonom- pa na kraju ipak imaš problema pri usmenom ugovoru koje nemaš pri pismenom.
    Znači da je problem u sprovođenju zakona a ne u vrsti ugovora (ne uzimajte me za reč za ove ugovore, to je samo fiktivni primer, ne znam zakone o tome kod nas).

  39. #1139
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Samo sam navratila potpuno pogrešno insinuirati da se riječki matični i za moje drugo izvanbračno dijete držao stavke zakona po kojem je potrebno da otac “prizna dijete za svoje”

  40. #1140
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ako u zakonu piše da je ovakva i onakva zajednica izjednačena, onda je problem u nesprovođenju zakona, a ne u nemanju/imanju papira.
    Možda kod vas je izjednačena, no kod nas nije, tj. ne priznaju ju na riječ.
    Moraš ju uvijek i ponovo dokazivati pred službenom osobom.
    Umjesto jednom reći i jednom platiti takse, to moraš za svaku zakonsku potrebu, uvijek ponovo plaćati takse i gubiti vrijeme za dokazivanje izvanbračne zajednice.

    Kad dokažeš, imaš skoro ista prava. Osim u Poreznoj, tamo nemaš. I u raznim ambasadama pri dobivanju vize, tamo nemaš. I pri primanju obiteljske mirovine iz inozemstva, isto nemaš. Unatoč dokazima.

    No, mnogima ništa od toga ne zatreba nikad, pa im je nebitno.
    A i ne treba zanemariti osjećaj osobne slobode koji se ima. Ponekad pomislim da bih drugačije živjela bez "okova" braka. U vezi si ipak slobodniji nego u braku.
    Ili nisi, ako ne želiš biti. U obje vrste, naravno.

  41. #1141
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Samo sam navratila potpuno pogrešno insinuirati da se riječki matični i za moje drugo izvanbračno dijete držao stavke zakona po kojem je potrebno da otac “prizna dijete za svoje”
    Arđo,
    očito onda riječki matični ima svoja pravila, nevezana uz državu u kojoj jesu.
    Kako i zašto, ne znam.
    Ne znam ni o kojoj stavki zakona pišeš.
    Prije 21 godinu smo suprug i ja i naša deset dana stara kći došli u općinu Črnomerec i rekli da bismo prijavili kći.
    Matičar je rekao, doslovno; ispunite ovaj papir (na kojem su se upisivali podaci od mame i tate te koje ime i prezime dajemo djetetu) i to je bilo to.
    Ništa i nitko nije morao "priznavati".
    Izdao nam je rodni list i izvod iz matice na kojima je pisalo, kao i svima ostalima, ime i prezime, dan, mjesec i vrijeme rođenja te imena roditelja.
    U napomeni ne piše ništa. Prazno. Prije 21 godinu!
    Poslije je suprug sam otišao na policiju prijaviti dijete i predati zahtjev za pasoš jer je meni to bilo naporno i nisam htjela vući malo okolo.
    U osnovnoj, srednjoj, pri dodjeli stipendija....nikad nikakvih problema, pitanja...ništa, a pogotovo ne "priznavanje".
    Najnormalnije smo potpisivali ili on ili ja, kako je tko stigao sve što je imalo veze s djetetom dok je bila maloljetna.

  42. #1142
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Možda kod vas je izjednačena, no kod nas nije, tj. ne priznaju ju na riječ.
    Moraš ju uvijek i ponovo dokazivati pred službenom osobom.
    Umjesto jednom reći i jednom platiti takse, to moraš za svaku zakonsku potrebu, uvijek ponovo plaćati takse i gubiti vrijeme za dokazivanje izvanbračne zajednice.

    Kad dokažeš, imaš skoro ista prava. Osim u Poreznoj, tamo nemaš. I u raznim ambasadama pri dobivanju vize, tamo nemaš. I pri primanju obiteljske mirovine iz inozemstva, isto nemaš. Unatoč dokazima.

    No, mnogima ništa od toga ne zatreba nikad, pa im je nebitno.
    A i ne treba zanemariti osjećaj osobne slobode koji se ima. Ponekad pomislim da bih drugačije živjela bez "okova" braka. U vezi si ipak slobodniji nego u braku.
    Ili nisi, ako ne želiš biti. U obje vrste, naravno.

    Ovo o dokazivanjima nije istina.
    Dozvolit ćeš da ja ipak bolje znam od tebe?

  43. #1143
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Možda kod vas je izjednačena, no kod nas nije, tj. ne priznaju ju na riječ.
    Moraš ju uvijek i ponovo dokazivati pred službenom osobom.
    Umjesto jednom reći i jednom platiti takse, to moraš za svaku zakonsku potrebu, uvijek ponovo plaćati takse i gubiti vrijeme za dokazivanje izvanbračne zajednice.

    Kad dokažeš, imaš skoro ista prava. Osim u Poreznoj, tamo nemaš. I u raznim ambasadama pri dobivanju vize, tamo nemaš. I pri primanju obiteljske mirovine iz inozemstva, isto nemaš. Unatoč dokazima.

    No, mnogima ništa od toga ne zatreba nikad, pa im je nebitno.
    A i ne treba zanemariti osjećaj osobne slobode koji se ima. Ponekad pomislim da bih drugačije živjela bez "okova" braka. U vezi si ipak slobodniji nego u braku.
    Ili nisi, ako ne želiš biti. U obje vrste, naravno.
    Moji nisu nikada trebali ništa dokazivati.
    A ovo što si napisala je predrasuda i nečija pretpostavka. Svatko ima svoju neku priču i svoje razloge. Moji su se upoznali kad je mama imala 40 a tata 53. Oboje su već iza sebe imali živote, a i tragedije tako da razlog zašto se nisu ozakonili, a bili zajedno do smrti sigurno nisu nikakvi okovi.

  44. #1144
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Moji nisu nikada trebali ništa dokazivati.
    A ovo što si napisala je predrasuda i nečija pretpostavka. Svatko ima svoju neku priču i svoje razloge. Moji su se upoznali kad je mama imala 40 a tata 53. Oboje su već iza sebe imali živote, a i tragedije tako da razlog zašto se nisu ozakonili, a bili zajedno do smrti sigurno nisu nikakvi okovi.
    Uvijek za sve postoji neki razlog. Ne ulazim u to.
    No, pravno znam kako je, barem za ono što pišem. Može se zaobilaziti zakon, bar je kod nas to uobičajen sport, ali ne može se uvijek i svuda zaobilaziti.

  45. #1145
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Nemam iskustvo osobno ali u vezi viza Beti je u pravu.
    Dva para nisu mogli dobiti vizu jer nisu bili vjencani.
    Radilo se o jednoj EU zemlji i SAD. Nakon vjencanja dobili su vize.

    Dakle nema veze s RH ali po ovome smo vidjeli iako obje zemlje priznaju svojim gradjanima vanbracnu zajednicu strancima ne.

  46. #1146
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Tanči, to smo pretresli na mnogim temama... možda se tada prije 21 godinu nije moralo, kasnije se moralo.
    Ja sam prvo dijete rodila prije vjenčanja, 2010. i isto ga je priznao. Imam papir. Pošalji mi mail na PP pa ti ga skeniram .
    Ne znam kako je danas, ali 2010. je moj tada nevjenčani suprug priznao naše prvo dijete i poslije se danima time zezao s prijateljima koji nisu "morali priznavati" svoju djecu.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 13.04.2021. at 13:49

  47. #1147

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Možda kod vas je izjednačena, no kod nas nije, tj. ne priznaju ju na riječ.
    Moraš ju uvijek i ponovo dokazivati pred službenom osobom.
    Umjesto jednom reći i jednom platiti takse, to moraš za svaku zakonsku potrebu, uvijek ponovo plaćati takse i gubiti vrijeme za dokazivanje izvanbračne zajednice.

    Kad dokažeš, imaš skoro ista prava. Osim u Poreznoj, tamo nemaš. I u raznim ambasadama pri dobivanju vize, tamo nemaš. I pri primanju obiteljske mirovine iz inozemstva, isto nemaš. Unatoč dokazima.

    No, mnogima ništa od toga ne zatreba nikad, pa im je nebitno.
    A i ne treba zanemariti osjećaj osobne slobode koji se ima. Ponekad pomislim da bih drugačije živjela bez "okova" braka. U vezi si ipak slobodniji nego u braku.
    Ili nisi, ako ne želiš biti. U obje vrste, naravno.
    Hoćeš reći da ti bračnu zajednicu priznaju na reč? Tako ušetaš i pokažeš prsten i sva administrativna vrata ti se otvore?
    Kod nas svuda plaćaš takse da dobiješ venčani list ili bar kopiju, ne znam više, overenu ili ne.
    Nema ništa bez toga.
    E ako to nije stalno dokazivanje pred službenom osobom, ne znam šta je.
    Možda su sad nešto konačno objedinili u e-upravi, ne bih znala...
    Što se tiče inostranstva, relativno mi je logično da svaka država svoje zakone primenjuje na svoje državljane, a prema strancima ima druge kriterijume, ako hoće. Da razmatram emigraciju ili slične stvari svakako bi se raspitala o zakonima za strance, ono, to mi je baš "šta bi bilo kad bi bilo".

    Moji okovi i sloboda kreću iznutra, a ne spolja, kao i ostatak mojih kojekakvih moralnih imperativa, tako da se ne pronalazim u ostatku filozofije oko toga. Što sam starija čini mi se da je tako kod većine ljudi, papir ili ne, okovan si onoliko koliko biraš da budeš .

    I priznavanje dece mi je smešno u 21. veku, tj. smešan mi je problem osim za neke specifične situacije. "Priznaš" svako svoje dece jednom, na rođenju, i doživotno si roditelj, mislim, kolika je neprijatnost proceduru ponoviti nekoliko puta u čitavom životu?

    To što se nekome "priznavati dete" i "vanbračno" u glavi prevodi na "evo mame kurve i budale rogonje", to ta osoba mora rešiti sama sa sobom.
    Pa gomila odraslih se od vrtića pa nadalje kikoće na reč "dojka", ali to ne znači da je problem u toj reči, nego u glavama takvih ljudi.

  48. #1148
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ne, pulinka, uopće mi nije bitno to što impliciraš.
    Kako je ovo edukativni forum, volim napisati kako je to sve zakonski. Nema smisla krivo pretpostaviti, pa na svojoj koži osjetiti da brak i izvanbračna zajednica nisu izjednačene u svemu.
    Bolje da to netko napiše negdje, gdje mogu mnogi pročitati.

  49. #1149
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ma joj, nema to veze s brakom i izvanbračnom zajednicom. Ima veze s našim pravosudnim sustavom koji je nedorečen, kao i puno drugih stvari... da samo spomenem ovaj cirkus s državnom maturom i žalbama na bodove, jer to mi je malo prije zapelo za oko: https://www.24sata.hr/news/propust-s...-vlasti-756130 Daklem, nekom može biti, nekom drugom nema šanse. Tako je i s izvanbračnom zajednicom, kako ti padne grah... Žene s iskustvom su ovdje to i potvrdile. Ne kažem da je netko u pravu, a netko u krivu - ljudi jednostavno imaju različita iskustva.

    Da ne odem previše offt - htjela sam samo reći da to što je nešto zakonito još uvijek ne znači da će tako biti i provedeno. Previše je tu stvari prepušteno osobnim tumačenjima ljudi koji su zaduženi za provedbu.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 13.04.2021. at 14:43

  50. #1150
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Tanči, to smo pretresli na mnogim temama... možda se tada prije 21 godinu nije moralo, kasnije se moralo.
    Ja sam prvo dijete rodila prije vjenčanja, 2010. i isto ga je priznao.
    Nekoliko godina ranije ali identično.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •