Stranica 23 od 23 PrviPrvi ... 13212223
Pokazuje rezultate 1,101 do 1,123 od 1123

Tema: Brak je OUT? Nije, nije...

Datum pristupanja
    Sep 2007

Početno

Citiraj nicky_111 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i u bilo kojem postupku, npr ostavini, dokazujete brak. Tj navodite da su xx i xy bračni drugovi i prilažete izvadak iz matične knjige vjenčanih.
    upravo u petak imala ostavinu nakon tatine smrti.
    mama nije trebala priložiti nikakav vjenčani list da bi dokazala bračnu zajednicu s tatom.

zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014

Početno

To samo znači da oni već imaju informaciju o tome, a ne da im ta informacija nije bitna.

Možda zato kaj sad sve imaju elektronički spojeno i neke papire više i ne traže. Prije nisi mogao jedan pregled obaviti da te ne traže zdravstvenu karticu. Sad me više nigdje ne traže da im izvadim zdravstvenu karticu. Neka padne sustav i opet će tražiti papir za sve.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 15.01.2018. at 15:55

Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010

Početno

Sad čitam citirane linkove i pročitam:

Otac izvanbračnog djeteta dužan je uzdržavati djetetovu majku za vrijeme trudnoće, ako nema dovoljno sredstava za život.

Roditelj izvanbračnog djeteta dužan je uzdržavati drugog roditelja koji skrbi o djetetu i nema dovoljno sredstava za život, u trajanju godinu dana od rođenja zajedničkog djeteta.

Samo godinu dana!! Zar je to stvarno? Alimentacija se dobiva bar do 18. rođendana djeteta ili do završetka redovnog školovanja. Zar nakon prekida izvanbračne zajednice to traje samo 1 godinu?

Ili ovo, ako nema djece:
    Ako je prestala izvanbračna zajednica, izvanbračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti od svoje imovine te nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od izvanbračnog druga.

Tužba za uzdržavanje podnosi se najkasnije u roku od šest mjeseci od prestanka izvanbračne zajednice.

Obveza uzdržavanja u pravilu traje do godinu dana, osobito ako je izvanbračna zajednica trajala kratko, a prestaje i prije ako je osoba kojoj se plaća uzdržavanje sklopila novi brak ili izvanbračnu zajednicu te životno partnerstvo.

Ovo oboje je totalno nepravedno, ni slično situaciji nakon rastave braka. Možda sam ja stvarno krivo pročitala linkove u postu nicky 111?

Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004

Početno

Tu se radi o uzdržavanju drugog roditelja, tj. partnera, a ne djeteta, i mislim da je isto kao u slučaju rastave braka.

Datum pristupanja
    Mar 2009

Početno

Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Tu se radi o uzdržavanju drugog roditelja, tj. partnera, a ne djeteta, i mislim da je isto kao u slučaju rastave braka.
    Upravo sam htela to da napišem.

Datum pristupanja
    Oct 2017

Početno

Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Sad čitam citirane linkove i pročitam:

Otac izvanbračnog djeteta dužan je uzdržavati djetetovu majku za vrijeme trudnoće, ako nema dovoljno sredstava za život.

Roditelj izvanbračnog djeteta dužan je uzdržavati drugog roditelja koji skrbi o djetetu i nema dovoljno sredstava za život, u trajanju godinu dana od rođenja zajedničkog djeteta.

Samo godinu dana!! Zar je to stvarno? Alimentacija se dobiva bar do 18. rođendana djeteta ili do završetka redovnog školovanja. Zar nakon prekida izvanbračne zajednice to traje samo 1 godinu?
    Beti3, radi se o uzdržavanju drugog roditelja koji skrbi o zajedničkom djetetu a ne o alimentaciji za dijete. To nije isto.

Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010

Početno

Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Da, u pravu si.

zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014

Početno

Sasvim sam uvjerena da i vanbračni parovi mogu isposlovati alimentaciju kada to žele.

Datum pristupanja
    May 2007

Početno

beti, ona udovica koju si spominjala, to je potpuno druga priča, njeno dijete nije iz postupka MPO. navedena izjava o priznavanju očinstva daje se unaprijed, upravo za zaštitu budućeg djeteta. to je priznavanje očinstva unaprijed, ono što bi, da je preživio, njen partner pred matičarem morao priznati, sad priznaje unaprijed. nicky_111 je apsolutno u pravu glede svojih i prava budućega djeteta u nekom crnom scenariju.

Datum pristupanja
    May 2007

Početno

da bih skratila rečenicu ispalo je potpuno nejasno, "sad" uopće nije mjesto u rečenici, ali mislim da je jasno da budući otac, partner iz MPO, priznaje unaprijed ono što bi partner udovice trebao priznati da je preživio.

partner iz MPO ne mora kasnije ništa priznavati, on je svoje priznanje odradio.

Datum pristupanja
    Oct 2011

Početno

Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku
    da bih skratila rečenicu ispalo je potpuno nejasno, "sad" uopće nije mjesto u rečenici, ali mislim da je jasno da budući otac, partner iz MPO, priznaje unaprijed ono što bi partner udovice trebao priznati da je preživio.

partner iz MPO ne mora kasnije ništa priznavati, on je svoje priznanje odradio.
    Jok. Mora priznati jos jednom. Moj priznao.
    Plus je na tom papiru koji smo unaprijed potpisivali kod JB pisalo "...u svrhu postupka MPO", dakle, pitanje je u koje se to jos svrhe kasnije moze koristiti.

Datum pristupanja
    May 2007

Početno

ovo stvarno nisam znala, ali ako piše baš ta svrha onda i mora biti tako.
    e sad, kada razmislim, može se u postupku desiti i neka greška, odnosno zloupotreba, zamjena "materijala"... oni doktori koji su koristili svoj materijal...pa dobro, ima neke logike i svrhe, ali stvarno je, kao što sam negdje davno na početku teme napisala neprihvatljivo da za neke potrebe jesi, a za neke nisi u izvanbračnoj zajednici, ako jesi onda bi to trebao biti za sve, u braku ili jesi ili nisi, pa tako bi trebalo biti i sa IBZ.

Datum pristupanja
    Oct 2011

Početno

E da, Riječanka. Baš u to vrijeme MPO-a je moj partner bio par mjeseci nezaposlen. I kada sam otišla na poreznu da ga stavim sebi kao poreznu olakšicu, službenica mi je ladno odvratila da "porezni zakon ne priznaje izvanbračnu zajednicu". Dakle, za oplođivanje - da, za oporezivanje - ne

Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010

Početno

Koji cirkus.

Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010

Početno

Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Koji cirkus.
    Upravo tako.
    Kao da sve može biti i ovako i onako.
    Nekako sam naivno mislila da je zakon jednoznačan, ali izgleda da ovisi o čovjeku koji taj zakon primijenjuje ili tumači.

Datum pristupanja
    Mar 2014

Početno

Da, u obiteljskom pravu priznala se vanbračna zajednica , ali u poreznom ne. Ali čini mi se da se nešto promijenilo po tom pitanju, nisam sigurna .

Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010

Početno

Danas pročitam na netu da ni u obiteljsku grobnicu ne može izvanbračni partner:
    "Nedavno nam se javila i čitateljica kojoj je preminuo roditelj nevjenčanog supruga s kojim ima dvoje djece i žive zajedno. Suprug je kupio obiteljsku grobnicu, a po zakonu bi i ona trebala imati pravo na ukop u nju.

No upozorili su ih da to pravno nije tako. Kako bi i ona jednog dana mogla u grobnicu, cijela suprugova obitelj mora potpisati suglasnost da je se u nju smije pokopati"

https://www.24sata.hr/news/zbog-hrva...acebook+status

Ako mi je to jasno?
    Ili:
    "Stan su kupili po pola, upisani su u zemljišne knjige po pola, žive u tom stanu i prijavljeni su u njemu više od deset godina. Porez na promet nekretnina od četiri posto vrijednosti darovane nekretnine bračni drugovi inače ne plaćaju.

- Mislili smo da su izvadak iz gruntovnice i potvrda od prebivalištu MUP-a dovoljni za oslobađanje plaćanja poreza nakon darovanja. Ali nisu. Odvjetnica nas je upozorila da Porezna uprava redovito naplati porez na promet nekretnina što bi u našem slučaju bilo između 15.000 i 20.000 kuna za darovanu polovicu stana. Nismo mogli vjerovati – dodali su ogorčeno.

Kažu ipak: “Kvaka 22” je u dokazivanju izvanbračne zajednice.
    Ostatak piše u članku.
    No, to je ipak samo portal 24 sata.

jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008

Početno

Bez obzira jel to 24 sata ili neki drugi,vjerujem da nije daleko od istine,jer očito svako čita ono kaj mu paše

Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010

Početno

Da li ste vidjeli novi prijedlog obiteljskog zakona?
    Kamo li nas vraćaju? U viktorijansko doba?!

Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007

Početno

Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Da li ste vidjeli novi prijedlog obiteljskog zakona?
    Kamo li nas vraćaju? U viktorijansko doba?!
    o beti zar te uopće više išta čudi?!
    mene nije ni začudilo, ni iznenadilo.
    zapravo ne znam više što bi me moglo iznenaditi.

i onda, nakon svega što se dešava u ovoj vukoj..., čude se što nam mladi bježe,
    mogu samo reći run forest run i ne okreći se!

Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008

Početno

Nisam vidjela prijedlog, ali sam cula danas na vijestima da ministrica opovrgava da je to prijedlog.

Ali da, naravno da je run forrest!

Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007

Početno

Nema teoretske šanse da im to prođe.

Zelena vila avatar
    Datum pristupanja
    May 2016

Početno

o nažalost ima

Stranica 23 od 23 PrviPrvi ... 13212223