Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: kuhanje za bebu cijeli dan ... savjeti za pojednostavljenje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno kuhanje za bebu cijeli dan ... savjeti za pojednostavljenje

    počeli smo sa dohranom, i imamo 3 obroka. ujutro voće + žitarice, u podne ručak, popodne marenda ili večera (ovisi kad stignemo)
    muči me što imam osjećaj da cijeli dan nešto pripremam i kuham, i to samo za njega.
    jučer kupila amarant, ali samo on se kuha 20 min!
    ne volim baš pretjerano već pripremljene kašice iz bočica, pa ne bih to u većoj mjeri uvodila (meni osobno nemaju okus po pravom voću/povrću itd)

    imate li savjete kako da se taj proces pojednostavni?
    npr. je li ok skuhati ručak za 2 dana pa drugi dan podgrijati? ili nešto pripremljeno zalediti, i na koji način?

  2. #2
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Ja sam kuhala juhe u koje bih obavezno stavila nekog mesa (što je već išlo po tablici), povrća i žitaricu pa djetetu ponudila kao malo gušću kašicu i po potrebi dolijevala juhe u to.

    Voćni obrok stvarno nije komplicirano spremiti, skuhaš (ili naribaš voće, ako daješ svježe), zgnječiš vilicom. Ako želiš dodati neku žitaricu unutra, proso se, recimo, dosta brzo skuha. Žitaricu možeš skuhati i onda kad kuhaš ručak pa staviš sa strane i kasnije samo dodaješ voću za voćni obrok.

  3. #3
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja imam osjećaj da sam za tu dohranu samo neke "splačine" djeci kuhala. odnosno "kuhala", sve je bilo gotovo za 10-15 min
    dakle, u istu padelicu bih stavila (ovisno o dobi, ne sjećam se više tablice):
    - neko povrće, npr komad tikvice ili već što je sezonski
    - par komadića mesa/ribe
    - rižu ili polentu ili krumpir.

    na kraju bih začinila s malo maslinovog ulja. i uvijek isto.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ja imam osjećaj da sam za tu dohranu samo neke "splačine" djeci kuhala. odnosno "kuhala", sve je bilo gotovo za 10-15 min
    dakle, u istu padelicu bih stavila (ovisno o dobi, ne sjećam se više tablice):
    - neko povrće, npr komad tikvice ili već što je sezonski
    - par komadića mesa/ribe
    - rižu ili polentu ili krumpir.

    na kraju bih začinila s malo maslinovog ulja. i uvijek isto.
    Isto je bilo i kod nas. S tim da smo se u te 2 godine dohrane i mm i ja iznajedali ribe na lešo i kuhane piletine/teletine...

    Offt. Ne čudi me da mm danas baš ne jede rado kuhano meso-dojadilo mu!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja ne bih ništa ledila ni podgrijavala maloj bebi. A i te kašice su gotove u 15 20 minuta... Ono dok se okreneš po kući gotovo. Ja bih sad da moji hoće neku kašicu tako na brzaka... I ni mm više ne ljubi lešo ribu...( Tvrdi da je dvije godine svako drugi dan ručao lešo ribu, a nije, nije...)

  6. #6
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    glavni savjet : ne filozofirat

    1. bebi pripremam one namirnice koje jede i ostatak obitelji. dakle ako mi ostali ne jedemo amarant, proso ili bundevu, onda ni bebi to ne spremam
    2. obrok pripremam kad i nama ostalima, samo pojednostavljen

    ovako sam odradila dvije dohrane, i obje su prošle bez ijedne jedine kupovne kašice, čak i bez onih žitarica u kutijama
    prvo dijete i prvu dohranu ne računam, tad sam još previše filozofirala

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Ja sam kuvala ujutru zitaricu i to je doruckovala sa vocem.
    Rucak je bio: nasa supa ili corba (nezacinjena) i kojoj je sitno naseckano meso, povrce i eventualno dodata ona ista zitarica od jutra (ujutru skuvas malo vise)
    vecera ostaci od rucka (npr. samo supica sa povrcem, ili samo parce mesa sa kuvanim povrcem)

    Kuvala sam i posebno, i to kao cvijeta, u jedan loncic: filetic neke ribe/parce mesa, neka povrckica (tikvica, sargarepa, brokoli pred kraj) u to sam obavezno stavljala i luk (crni i beli) i na kraju mozda neku zitaricu ako nema mesa
    to slozis u serpicu, ukljucis i samo se kuva, nema nekog posla

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Da dodam - ja sam kuhala za sve, ali s puno manje soli i začina, a kad bih izvadila količinu potrebnu djeci, ostalo bih dosolila i začinila kako nama odgovara. Isto, mi smo dodavali hren sos, ajvar i druge začine koje djeci u toj dobi nismo davali (tj. mm je to činio, ja s puno više opreza jer sam dojila mlađega skoro do kraja druge godine).

    Kuhala bih odvojeno samo povremeno, kad smo se zaželjeli neke hrane koja nije bila na jelovniku djece.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.09.2013. at 13:08

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Iskustvo sa zamrzavanjem - samo jednom sam smrznula špinat u onoj rešetki za kocke leda. To jest praktično, ali nije me se nešto dojmilo. Tih godina najeli smo se špinata i tikvica kao rijetko kada, ali neke stvari (povrtne juhe, kombinirana variva) ostale su na jelovniku sve do danas jer naša djeca vole jesti žlicom.

  10. #10
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ja imam osjećaj da sam za tu dohranu samo neke "splačine" djeci kuhala. odnosno "kuhala", sve je bilo gotovo za 10-15 min
    dakle, u istu padelicu bih stavila (ovisno o dobi, ne sjećam se više tablice):
    - neko povrće, npr komad tikvice ili već što je sezonski
    - par komadića mesa/ribe
    - rižu ili polentu ili krumpir.

    na kraju bih začinila s malo maslinovog ulja. i uvijek isto.
    Ovako i ja. Istina je da mi ne jedemo tako, ali vrijedi prvih nekoliko mjeseci dijete hraniti na taj način jer mu time postavimo zdrave temelje i naviknemo ga na različite okuse.

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da dodam - ja sam kuhala za sve, ali s puno manje soli i začina,
    ja kuham stalno s jaaako malo začina, dosta često i bez ikakvih, pa ko hoće zeme si kaj hoće, pošto kuham pretežno za alergičare, ostali si utrpaju na tanjur ono kaj smiju sa strane, tak su jučer dobili meso koje je bilo kuhano s senfom, i dobili umak, a mali je jeo samo kuhano meso s povrćem, i drugi su jeli povrće naravno.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    znači žitarice se mogu skuhati ujutro pa kroz dan koristiti?

  13. #13
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Ja sam isto samo od naseg nezacinjenog jela odvadila za rucak bebe.skuham juhu.izvadim komadic mesa i povrca pa dodam rizu i to je to.ili mahune i krumpir.pa bebi riba nama riblja juha i neka salata s ostacima ribe.uglavnom smo mi jeli sta i beba smije.

    Poslano sa mog GT-I8190N koristeći Tapatalk 4

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ja isto kao Cvijeta i Peterlin, do neke dobi, a onda pocnu jesti sto i mi ali manje zacinjeno itd. Beba od 14 mjeseci za sad jos ima svoje obroke, ali stvarno ne gubim na to vremena...
    Voce jede cijelo, bez zitarica. Rucak je kuhan, vecera najcesce isto.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne bih ništa ledila ni podgrijavala maloj bebi. A i te kašice su gotove u 15 20 minuta... Ono dok se okreneš po kući gotovo.
    ma da, ali 15-20 ujutro, pa za ručak, pa popodne. i još kad majstor ne pojede, u top bih ga stavila

  16. #16
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Pa ne mora za sva tri obroka jesti žitarice..nek jedan bude samo voće ili voće + jogurt ak to jede

  17. #17

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno

    Ja isto ne kuham nego samo rucak, moja beba ima skoro 1god, papa mlijeko ujutro + navecer, marenda prije popodnevnog spavanja obavezno 2vocke svjeze gnjecene (eventualno ujutra jos ide zobnene ili jecmene ili pahuljice od pira namocene u vreloj vodi 10tak min), iza spavanja kuhani rucak a popodnevna marenda opet neka vocka koju ona gricka cijelu ili jogurt/acidofil/kefir.

  18. #18
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Nekad znam skuhati malo više prosa pa npr. ako ga je jeo za ručak uz ribu ili povrće, ostatak za večeru voli pojesti sa šljivama.
    Možda da žitarice prethodno namočiš ili iskoristiš manji dio za obrok poslije. Amaranth možeš ponuditi s nečim u kombinaciji za ručak, ali i ostatak za večeru, uz voće ili jogurt, ovisno kako se hranite. Možda samo nedosatje rutina, a to će doći sa vremenom pa neće izgledati sve tako komplicirano.

  19. #19
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ja mojima ne kuham ono sto sami ne jedemo. Pa nisam eksperimentirala s kvinojama, amaranthima i sl.
    A jeli su dosta jednolicno tih prvih mjeseci. Recimo, starija je voljela zgance pa bi ujutro skuhala zgance da je pola za dorucak s jogurtom a ostatak u zdjelicu u frizider za rucak kao prilog. Zobene na mlijeku (prvo rizinom kasnije km) sa slatkim vocem (banana, kruska, zrela breskva), gotovo u par minuta i uvijek super prolazilo.
    Za rucak sam jako cesto radila samo kuhano povrce na kockice (batat, krumpir, bundeva, tikvice), cesto samo na pari, zaliveno s malo malsinovog ulja. S obzirom koliko su dojili zakljucila sam da je meso i 2-3x tjedno dovoljno.
    ili juhica (piletina, povrce, tjestenina ili kuskus) - sve ubacim odjednom i gotovo za 10 min. Ili jos neka varijanta s vrhnjem, npr tikvice i vrhnje s malo tjestenine ide super zajedno.
    moj omiljeni brzi rucak za bebe: sitno kuhana tjestenina za juhu prelivena s kasicom od mrkve (to je jedina staklenka koju sam kupovala, jer bi mi dosla umjesto paradajza). Kad uvedes paradajz onda mozes s njim. Ili juha od rajcice s tjesteninom ili kuskusom (brze se skuha od rize)
    S osam mjeseci sam uvela jogurt i to je super prolazilo, ili sir i vrhnje. A tu nemas nikakvog kuhanja
    Za dva mjeseca uvedes omlet, isto gotovo u minuti.
    Moj mladji je obozavao gusti sok iz blendera - jedna jabuka, jedna banana i malo vode, pa izmiksano popiti na casu - to sam morala paziti da ne popije vise od jedne case da se ne prejede.
    Banana (sama) je isto obrok po meni ( nista kuhanja ). Ili dinja na kockice, to su uvijek htjeli pojesti dosta. Ili snitica nekog kukuruznog kruha s abc sirom, moji su to s 10 mjeseci vec jeli, a gotovo u minuti.

    Uglavnom, dorucak i vecera - priprema do 5min, za rucak max 15min ili nesto od nase hrane (npr tjesstenina s necim, krumpirpire i sl) i onda nema nakuhavanja i nije ti zao kad zatvori usta i odlucno odmahne glavom

  20. #20
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    prije nego ti kažem kako pojednostaviti obrok, na meni je da komentiram kako su tri obroka previše za početak dohrane.
    jedan je sasvim dovoljno.

    dovoljno je da je jedan obrok u danu kuhan
    ostalo može biti voće/povrće... što već imaš doma.

    ako kuhaš proso, nema ništa jednostavnije, bez obzira što mu treba i do pola sata.
    staviš ga u "rajnglicu" i ideš svojim putem.
    da ga opereš i staviš kuhati, treba manje od 30 sekundi.
    kad je skuhan, naribaš unutra jabuku ili krušku ili korabu, poklopiš, i eto ti obroka.

    napiši mi što ti je točno komplicirano?

  21. #21
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ja sam iz nekog razloga mislila da negdje pise da ima 10 mjeseci beba? Pa je tako i odgovor
    odoh popit

  22. #22
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma uzmi ti i nešto jače od kave

  23. #23
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    idemo dalje, ispratila sam djecu u ustanove...


    najbolje je pripremati nešto od onoga što i vama pripremaš.
    pa kad čistiš povrće, samo odvojiš za dijete i staviš zasebno na kuhanje.
    ili skupa, ako možeš kasnije odvaditi, prije stavljanja začina.

    ako kuhaš vama juhu, neka dijete taj dan jede korabu ili mrkvu... ili što već vama stavljaš unutra.

    dohrana je turbo jednostavna stvar i nema tu što trajati duže od 2 - 3 minute.

    palenta (ona instant) se kuha 3 minute.
    kad je gotova, samo unutra naribaš na sitni ribeš voće ili povrće (minuta s guljenjem), poklopiš da se zajedno upari i gotova si.
    takvu vrstu prehrane dijete može jesti mjesecima.
    to što se nama čini dosadnom, njima ne.
    jer su od sada bili samo na mlijeku, pa im je sama primjena konzistencije i temperature - wow.
    novi okus je samo dodana vrijednost
    Posljednje uređivanje od apricot : 24.09.2013. at 07:26

  24. #24
    amsterdam avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    171

    Početno

    mi smo do sada super prolazili sa dohranom, jede tri kuhana obroka,između je na prsima. sada ostaje sa bakom koja nije baš vješta kuharica (svinjetina i krumpir su namirnice koje se jedu 7xtjedno uz eventualno salatu!) tako da ću mu ja spremati ručkove i ostavljati... i sad me brine kako ću kuhati dan prije kad nije svaka namirnica baš za podgrijavanje... npr.ako napravim neko varivo da ne dodajem krumpir, nego da ga ona skuha sutra pa ubaci? mislim znam i sama otprilike ali me zanimaju neki savjeti za pojednostavljivanje vas iskusnijih u tome...

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ma ne treba biti neka vjesta kuharica za kuhati bebi. Mozes joj napisati "receptice" i zalijepiti na frizider, tako sam ja ostavljala cuvalici za cijeli tjedan.
    Drugo je ako ne vjerujes da ce te poslusati... Ali ja nekako mislim da uz jedan lijep razgovor i starije kuharice mogu izaci iz svojih okvira, pogotovo kad su unucici u pitanju.

  26. #26
    amsterdam avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    171

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne treba biti neka vjesta kuharica za kuhati bebi. Mozes joj napisati "receptice" i zalijepiti na frizider, tako sam ja ostavljala cuvalici za cijeli tjedan.
    Drugo je ako ne vjerujes da ce te poslusati... Ali ja nekako mislim da uz jedan lijep razgovor i starije kuharice mogu izaci iz svojih okvira, pogotovo kad su unucici u pitanju.
    ne treba biti vješta ali treba imati želju poslušati....a moja se ionako čudom čudi što ja to nakuhavam djetetu, zašto mu ne solim hranu (jer bez soli čovjek ne može živjeti!!!!!????), ili meso se treba svakodnevno jesti i u velikim količinama jer je on muško i treba biti jak, od brokule je gladan za pola sata????, samo vodu pije?, moraš dati malo soka djetetu, pa nemoj ga mučiti!!!............... razumiješ? obožava ona svog unučića to nije upitno, ali ipak će mu mama još neko vrijeme kuhati

  27. #27
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    izborom svekrve za čuvanje djeteta, morat ćeš se odreći ostaloga do čega ti je stalo
    možeš ti sjuhati što hoćeš, ali ako žena razmišlja ovako kako si napisala... ionako će ga hraniti onime što skuha ona

  28. #28
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a vidi, ako ti se da, ja bih za svih spremala dan ranije. ne mora biti svaki dan, al ono, bar tri puta tjedno. tako sam ja. jer se ni meni neda jesti svaki dan svinjetinu i krumpir. ali moji su oboje s godinu dana, kad sam počela raditi, počeli jesti što i mi. s time da mi ne jedemo neku začinjenu hranu i jedemo prilično jednostavne kombinacije.
    jednom tjedno sam skuhala juhu od žilice. to za dva dana. onda, maneštru (laganu, mi bi uz to sebi npr spekli kobasice), s povrćem, ili bobićima.
    ako preko noći stoji u frižideru, i ako ima krumpira, ništa se spektakularno neće desiti.
    ili bih napravila teleće šnicle, a sveki bi skuhala blitvu. ili lagani teleći rižoto.
    i tako.
    al moja sveki je bila sretna samo da ne mora kuhati

  29. #29
    amsterdam avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    171

    Početno

    ni mojoj kuhanje baš nije najdraže pa se ipak nadam da će joj ovo moje kuhanje biti olakšanje.pa makar i dosolila moju hranu opet bolje nego ono što bi možda eventualno ona skuhala...

  30. #30
    amsterdam avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    171

    Početno

    a što se čuvanja tiče ili soljena hrana ili putovanje 40 km svaki dan do vrtića...dok se ne preselimo, snalazit ćemo se...

  31. #31
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja ko cvijeta.

    a ako se nesto treba kuhati 20min, tu je uvijek ekspres lonac.

    btw. ima i onaj neki proso koji mi se skuha za 10 minuta.

    izmedju ostalog, stvaim i kvinoju u zdjelicu, napunim vodom i odem svojim putem. vratim se kad cujem da nestaje vode i dolijem ili kad je gotovo. ili kad u to zelim ubaciti neko povrce.

    povrce s ena pari skuha brze nego u vodi. ne kuzim kako, ali to je moje iskustvo. i kuhala sam sve zajedno.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Amsterdam, onda najbolje da kuhas, ali probaj jedan lagani razgovor, ja sam ga imala i s mamom i svekrvom ali nisu cuvale dijete pa mozda su samo pro forme kimale glavom. Ja bih rekla, znam da su vasi obicaji drugaciji i da se nekada djecu hranilo drugacije i svi su dobro ispali i sve je to u redu ALI danasnje spoznaje, danasnji pedijatri (pozvat se malo na autoritet...) preporucuju to i to i ja zelim raditi najbolje za svoje dijete prema tim preporukama. Mozda vam se cini neobicno ali naviknut cete se, to je za bebu najzdravije...
    Pa ako vec nece kuhati po tvom, mozda bar nece dodavati svoje

  33. #33

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    prije nego ti kažem kako pojednostaviti obrok, na meni je da komentiram kako su tri obroka previše za početak dohrane.
    jedan je sasvim dovoljno.

    dovoljno je da je jedan obrok u danu kuhan
    ostalo može biti voće/povrće... što već imaš doma.

    ako kuhaš proso, nema ništa jednostavnije, bez obzira što mu treba i do pola sata.
    staviš ga u "rajnglicu" i ideš svojim putem.
    da ga opereš i staviš kuhati, treba manje od 30 sekundi.
    kad je skuhan, naribaš unutra jabuku ili krušku ili korabu, poklopiš, i eto ti obroka.

    napiši mi što ti je točno komplicirano?
    ima 7ipo mjeseci, zato ima 3 obroka, s dohranom smo počeli sa nekih 5 i tad je bio jedan obrok, ali pomalo smo narasli. i on je velik 73cm i 9400, puzi tako da traži hranu. 3. obrok sam uvela kad je počeo sisat svako sat-dva.

    a komplicirano mi je što mi puno više jedemo pečeno nego kuhano, tako da ispadne duplo nekad. ili ni ne kuham za nas, nego samo to - ujutro ribaj i guli, u podne sjeckaj itd. nisam ja navikla na toliko kuharskog posla.


    ali poslušala sam ovo- sve u istu tećicu...

  34. #34
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    a koliko to treba guliti i ribati za dijete od 7,5 mjeseci
    jednu mrkvu
    ili jedan krumpir
    ili jednu korabu
    dva cvjetića brokule oprati...

    priznaj sebi da su to tako male količine i da je dječji ručak gotov u 5 minuta pripreme

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    Ja svojoj ova 2 obroka koja ima pripremam gotovo uvijek zasebno od naših, jer nisam uspjela još uvesti meso na jelovnik...ali nekako je ispalo da spava, pa se probudi i za jedno 15ak min traži jesti. Ujutro joj pripremim voće (kruške, jabuke, banane, breskve i sl), a počnem ga guliti taman dok se probudi pa dok me ne počne zvati iz sobe (kmekati). Žitarice s voćem još nisam davala ujutro, jer joj to pokušavam uobličiti kao međuobrok između doručka i ručka, a sa žitaricama je to nekako zasitnije. Za ručak isto tako tempiram, ap povrće koje jede nekad ogulim malo prije nego što ga stavim kuhati, pa ga stavim u posudu s hladnom vodom. I onda taman kad se ona probudi, upalim ploču, upalim kuhalo s vodom da prije zakuha (nemam expres lonac) i za tren je sve gotovo i svježe. Riži treba cca isto vremena kao i korabici ili mrkvici da se skuha, pa to kuham paralelno. A kako je već velika, onda ako je prenervozna držim je s jednom rukom, a drugom vadim povrće u tanjur i gnječim ga vilicom.

    Mislim da svatko kad tad nađe neku svoju formulu funkcioniranja, kako sa dohranom tako i sa svim.

  36. #36
    amsterdam avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    171

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Amsterdam, onda najbolje da kuhas, ali probaj jedan lagani razgovor, ja sam ga imala i s mamom i svekrvom ali nisu cuvale dijete pa mozda su samo pro forme kimale glavom. Ja bih rekla, znam da su vasi obicaji drugaciji i da se nekada djecu hranilo drugacije i svi su dobro ispali i sve je to u redu ALI danasnje spoznaje, danasnji pedijatri (pozvat se malo na autoritet...) preporucuju to i to i ja zelim raditi najbolje za svoje dijete prema tim preporukama. Mozda vam se cini neobicno ali naviknut cete se, to je za bebu najzdravije...
    Pa ako vec nece kuhati po tvom, mozda bar nece dodavati svoje
    a imat ću ja razgovor, kao i što sam ih imala već nekoliko do sada, ali pozivanje na autoritete mi samo oteža stvar jer mi slijedi odgovor da ne vjerujem svemu što pročitam, ili nisu doktori sveznajući....mislim, da ne pretvorim ovo na temu o svekrvama, bit će kako bude..javit ću!!
    a sad drugo pitanje, dali je bolje prije uvesti kozje ili kravlje mlijeko? imam domaćeg i jednog i drugog.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    Meni se čini da je kozje mlijeko ipak malo jače, tj reskije, za razliku od kravljeg koje je blaže (ista razlika kao i sa sirom). Ja bih započela s kravljim

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    kozje je manje alergeno ( mada su oba alergena), pa u kozje za takve male stavi 1/3 vode.

    napravi kiselo mlijeko od kozjeg pa probaj prvo s time
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 25.09.2013. at 08:01

  39. #39
    amsterdam avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    171

    Početno

    hvala, probat ćemo danas malo razrijediti pa probati

  40. #40
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    nisam skužila jel si ti uopće ubacila prvo mliječne proizvode, jogurt, kiselo mlijeko ili sir, ili počinješ od mlijeka. trebalo bi prvo ubaciti fermentirane proizvode.

  41. #41
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    imamo hrpu topika o dohrani
    nekaovaj bude za kuhanje

    sa mlijekom se selite ili na mlijeko ili na dohranu općenito

  42. #42
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    a koliko to treba guliti i ribati za dijete od 7,5 mjeseci
    jednu mrkvu
    ili jedan krumpir
    ili jednu korabu
    dva cvjetića brokule oprati...

    priznaj sebi da su to tako male količine i da je dječji ručak gotov u 5 minuta pripreme
    x

    I sve to ubaciš u lončić s vodom i kojom kapi maslinovog ulja i pustiš da kuha. Ono što pečeš vama, samo odvojiš pokoji komadić za kuhanje djetetu. Neš ti filozofije!

  43. #43

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    evo, danas sam skuhala juhu sa mesom i povrćem. jel ok dio toga sačuvati za sutra u hladnjaku za bebaća?

  44. #44
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ako maknes mrkvu i ostalo osjetljivo povrce koje moze izazvati stomacne probelme, je. mada ja svojim kad su tako mali biti, ako sam dobro shvatila 7.5 mjeseci nisam davala. no to je bio moj izbor, ti sljedi svoj.

  45. #45
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja i dan danas kuham njoj svjeze, narocito ako ima mesa.
    s tim da bebi od 7,5mj nisam davala juhu, a bome ni meso.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •