Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: Da li joj je moje mlijeko dovoljno?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    10

    Početno Da li joj je moje mlijeko dovoljno?

    Bok svima,
    za početak se ispričavam ako tema postoji ali nažalost ima tri sekunde prije početka vrištanja da išta napišem, a u velikoj sam dilemi.
    Pitanje je toliko već dosadno da ne može više, ali svejedno moram pitati.
    Situacija je takva da moje dijete (ima 5 tjedana i 2 dana) vrišti bez prestanka.
    No da počnem od početka.
    U bolnici smo bile 8 dana, rođena je na termin, imala 3860g na porodu, odmah sam počela sa dojenjem, i sve je bilo super. Ja sam joj dala papati, i ona je zaspala. Pretpostavljam da za vrijeme dok bebe nisu bile sa nama (po noći, za vrijeme posjeta i ujutro par sati) su dobivale hranu na bočicu.
    I onda smo došle kući i odmah idući dan je nastao kaos.
    Moje dijete vrišti iz petnih žila cijelo vrijeme dok nije sisa u ustima. Ne preuveličavam, stvarno vrišti cijelo vrijeme. Prvo sam mislila da ju nešto boli, ali to smo odbacili. Zatim sam zaključila da se možda priviknuti na novu okolinu a i na činjenicu da nema više bočice koju je dobivala u bolnici. U međuvremenu smo bile na prvom pregledu kod pedijatrice koja je rekla da je zdrava i da je sve u redu. I tako danas, više od četiri tjedna nakon što smo došle iz bolnice ona i dalje vrišti čim nema sisu u ustima ili eventualno dok spava, ali još ne otvori oči a vrištanje već počinje.
    Nikakvo nošenje, suhe pelene, moja mirnoća (koliko je moguće), duda - ništa ne pomaže. Sada je još tome dodala i to da po danu praktički ništa ne spava. Ako zaspi (i to isključivo na sisi) spava kojih 10-15 minuta i onda opet traži sisu.
    Nikako ne bih htjela prestati sa dojenjem, ali ovo je prestrašno, na kraju krajeva imam osjećaj da nju mučim, to je najgore.
    Trenutno sam mišljenja da joj uvedem 1-2 manja obroka adaptiranog mlijeka uz dojenje pa da vidim da li će se išta promijeniti.
    Ne želim prestati dojiti ali želim da moje dijete bude zadovoljno ili barem zadovoljnije.
    Molim mišljenja jer sam tužna, jadna i izbezumljena više.
    Hvala!

  2. #2
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Dok se ne jave savjetnice reći ću ti moje iskustvo. Moj mlađi je prvih mjesec i pol bio na sisi cijeli dan. Doslovno. Razmak između podoja je bio 5-10 min. N aprvom vaganju se ustanovilo da je dobio mrvu ispod granice al ja nisam htjela odustati ni dati adaptirano. Zvala sam i Rodine savjetnice, bila sam več prilično očajna a onda mi je nešto sinulo... Odvela sam ga na pregled frenuluma, one opne ispod jezika, koju je trebalo skratiti ali to pedijatrica nije ni pogledala. Otišli, rješili to, sekunda posla, i mali je u sljedečih mjesec dana dobio 1300g. E sad zašto. Jer s kratkim frenulumom nije mogao pošteno vući, brzo se umarao i odbijao isprazniti sisu do kraja. Tu sam onda ja griješila jer sam prečesto mjenjala sise, pšto je njemu odgovaralo da siše samo dok mlijeko jako curi. Pa je jadničak pio večinom ono prvo, vodenastije mlijeko koje ga jednostavno nije moglo zasititi i zato je tako često tražio.
    Nakon zahvata sam je napravio ritam na svaka 2 sata, ne moram ti ni reći da sam se preporodila. Dakle vidi jel u tome problem, čisto da eliminiraš ako je nešto fizičke prirode.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    10

    Početno

    Gdje si otišla na taj pregled? Kod pedijatrice ili negdje drugdje?

  4. #4
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Nemoj počinjati s adaptiranim prije nego odgovoriš na sljedeće:

    datume vaganja i težina kod vaganja (porod, otpust, kod pedijatrice)
    broj mokrih i pokakanih pelena u 24 sata
    broj podoja u 24 sata ili bar perioda na dojci kad je vidiš da ritmično siše i guta (čuješ ili vidiš gutanje)
    daješ li uvijek drugu dojku ili kojim ritmom mijenjaš dojke, daješ li obje u podoju
    čuju li se ikakvi zvukovi dok siše
    kakav je hvat - čvrst, dubok, izvrnute usnice, ...
    ima li dudu varalicu
    kad pokušava isplaziti jezik, vidi li se vrh jezika ili je on srcolikog oblika.. može li dijete isplaziti jezik?
    (čisto da uklonimo sumnju na frenulum, uguglaj pojam "ankyloglossia" i pogledaj slike)

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    10

    Početno

    -Datumi vaganja: porod-3860g; otpust-3790g; kod pedijatrice- 4400g
    -Pelene su mokre svaki put (5 puta dnevno ju presvlačim- preko noći ne ako se ne pokaka), skoro svaki put ima malo stolice u peleni, ali vrlo malo, a pravo kakanje je svakih 3 dana cca.
    -što se tiče vremena na dojci, svakih pola sata, ako ju baš jaaaako uspijem zabaviti sat, sat i pol (rijetko)- siše 5-10 minuta, pa stane, pa ja potičem pa još nekih 15 minuta sa razmacima od minutu-dvije.
    -Dajem joj drugu dojku svakih cca 3 sata. Sad sam počela davati pred kraj i drugu ali se bojim da onda za idući podoj neće niti u jednoj imati dovoljno da se zasiti jer su njeni zahtjevi jako česti
    -ne čuju se neki posebni zvukovi osim gutanja.
    -hvat je čvrst, mislim da je dovoljno dubok jer me ništa ne boli, usnice nisu do kraja izvrnute
    -ima dudu varalicu ali ju nikako ne prihvaća, ne sviđa joj se, tek kad ja nemam više snage (a mislim i mlijeka) a ona vrišti uspijem uz puno nagovaranja malo uvaliti dudu ali u principu jako rijetko
    -obzirom da sada trenutno spava napokon, sutra još pogledam frenulum, ali u principu može isplaziti jezičak, i prilično sam uvjerena da joj se vidi vrh jezika, nisam tako detaljno gledala ali mislim da je tako.

  6. #6
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno



    Datumi vaganja: porod-3860g; otpust-3790g; kod pedijatrice- 4400g
    Napiši mi datum kad je to bilo.
    Porod je bio prije 5 tjedana i 3 dana ili? Napiši datum.
    Otpustili su vas kojeg datuma?
    Kod pedijatrice ste bili u rujnu točno kad?

    Da bih točno izračunala ide li vam dobro i jeste li u prosjeku dobivanja ili treba nešto korigirati, trebam znati točne datume, kako bih znala u kojem periodu je dobivala i koliko (postoji prosjek koliko je očekivano da dijete dobije, tjedno).

    Pelene su mokre svaki put (5 puta dnevno ju presvlačim
    Koje su pelene, platnene ili jednokratne? Koliko su pune?
    Kako je kakala do prije tjedan dana, uvijek ovako, svaka 3 dana? Kakva je stolica bojom i konzistencijom?

    I na kraju, nervoza, plakanje i inzistiranje na maminoj blizini i nošenju, ne moraju biti (i najčešće nisu) znakovi gladi. Čak i da jesu, opisala sam ti tehnike kojima ćeš joj pomoći da dođe do više i do više masnijeg mlijeka već od prvog podoja u kojem ćeš ih primjenjivati pa stvarno mislim da ovaj tren sad nije pravi trenutak da uvedeš dohranu.

    Javi se da mi odgovoriš na pitanja koja mi fale pa pišem dalje.
    Sretno!

    Pitam te ovo jer izlaz kroz pelene pokazuje poprilično točno koliki je ulaz. Ako su ove mokre pelene krcate, možeš li naštimati da je češće previjaš i stavljaš suhu pelenu? Naime, bez obzira što jednokratne odvlače vlagu s površine, čestice urina ostaju na površini i mogli bi iziritirati kožu.

    pa ja potičem
    Opiši kako je potičeš.


    -Dajem joj drugu dojku svakih cca 3 sata. Sad sam počela davati pred kraj i drugu ali se bojim da onda za idući podoj neće niti u jednoj imati dovoljno da se zasiti jer su njeni zahtjevi jako česti
    Evo mog savjeta.

    Prvo, pred kraj podoja (u kojem je odlično da čuješ/vidiš gutanje), potakni je da siše dulje na način da ćeš raditi kompresije dojke. C hvatom obuhvati dojku, palac iznad, četiri prsta ispod dojke, u području nakon areole), kad smanji sisanje, čvrsto stisni tkivo dojke na par sekundi, ako počne sisati, otpusti stisak, ako ne počne ponovi još par puta tu kompresiju. Ruku možeš rotirati u zglobu kako bi stisnula uvijek drugo područje dojke. Odlično je i dok pritišćeš (ne prežestoko, da ne ozlijediš tkivo) gladiti palcem dojku od prsa prema bradavici, kao da cijediš iz dojke mlijeko).

    Nemoj se ustručavati ponuditi drugu dojku nakon prve. Dojke ne rade na principu ako ih isprazniš, neće biti za drugi podoj. One rade na način da stvaraju više mlijeka što ih se češće i temeljitije prazni. Dakle, ako tvoje dijete posiše obje dojke do kraja u jednom podoju, kroz par dana će se u obje dojke početi stvarati više mlijeka. Kad mozak dobije poruku da se dojke često prazne sisanjem, zaključuje da treba više mlijeka. Suprotno, onaj osjećaj da su dojke pune, krcate mlijeka, koji može za mamu biti utješan da zaista ima mlijeka u njima, za proizvodnju nije dobar. Naime, što duže u dojkama mlijeko ostaje neiskorišteno i "čuva" se za drugi obrok, u njemu se množi jedan protein koji javlja mozgu da smanji proizvodnju jer očito ne treba toliko mlijeka kad ga dijete ne siše.
    Što češće i temeljitije se prazne dojke, to će biti više mlijeka. Slobodno, a ja bih rekla i obavezno, nudi i drugu dojku u istom podoju.

    Osim toga, potencijalni problem vidim u neredovitom kakanju koje može (ali ne mora!) biti pokazatelj da treba promijeniti način dojenja, češće dojiti, raditi kompresije kako bi dijete brže i lakše došlo do masnog mlijeka. Zato mi je važno da mi daš datume vaganja i info je li uvijek tako kakala.
    Ovi savjeti koje sam ti dala će popraviti situaciju i s kakanjem. Ako je oduvijek tako kakala, onda je to manji problem.

    ima dudu varalicu ali ju nikako ne prihvaća, ne sviđa joj se,
    Znam da ti je teško što imaš dijete koje se čini nezadovoljno (od početka mi se činilo da se možda radi o zahtjevnijem djetetu, tzv. fussy baby koje voli mamu stalno imati uza se i po mogućnosti, dojku u ustima), ali nije još vrijeme za dudu varalicu. Imate nekoliko sitnica korigirati i popraviti i to ćete daleko brže napraviti ako dijete siše isključivo na dojci.
    Eventualno, ako si totalno već na izmaku snaga, probaj joj dati mali prst da siše, noktom prema jeziku naslonjen.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    10

    Početno

    [QUOTE=BusyBee;2492501]


    Napiši mi datum kad je to bilo.
    Porod je bio prije 5 tjedana i 3 dana ili? Napiši datum. 24.08.
    Otpustili su vas kojeg datuma? 31.08.
    Kod pedijatrice ste bili u rujnu točno kad? 23.09.

    Koje su pelene, platnene ili jednokratne? Koliko su pune? Jednokratne su pelene, i budu, rekla bih, srednje pune. Mislim da je mijenjanje svaka cca 3 sata taman da nisu prepune ni preprazne. Inače, nie nikad nervoznija zbog pune pelene.
    Kako je kakala do prije tjedan dana, uvijek ovako, svaka 3 dana? Kakva je stolica bojom i konzistencijom? Uvijek je tako kakala, stolica je žučkasta-zlaćana i srednje mekana. Mislim da je normalna za zdravu bebu.



    Prvo, pred kraj podoja (u kojem je odlično da čuješ/vidiš gutanje), potakni je da siše dulje na način da ćeš raditi kompresije dojke. C hvatom obuhvati dojku, palac iznad, četiri prsta ispod dojke, u području nakon areole), kad smanji sisanje, čvrsto stisni tkivo dojke na par sekundi, ako počne sisati, otpusti stisak, ako ne počne ponovi još par puta tu kompresiju. Ruku možeš rotirati u zglobu kako bi stisnula uvijek drugo područje dojke. Odlično je i dok pritišćeš (ne prežestoko, da ne ozlijediš tkivo) gladiti palcem dojku od prsa prema bradavici, kao da cijediš iz dojke mlijeko).- tako i radim


  8. #8
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Dakle, u tih 25 dana kad je dobila 610g, ona je isto kakala svaki 3. dan?
    Pitam te jer bi dijete do 6 tjedna starosti trebalo kakati svaki dan (3-4 stolice veličine kovanice 5Kn), a ako ne kaka, a mama prati sve upute (kompresije, dojenje na zahtjev) i dijete ima dovoljno mokrih pelena i dobrog je općeg stanja (dijete koje je izgladnjelo ne viče i ne plače, ono spava i tako čuva energiju), treba provjeriti dobiva li na težini.
    Ako uredno dobiva, onda je to kakanje ok, može se smatrati ok. (stolica je bojom i konzistencijom ok)

    Ono što bi ti još mogla napraviti ako nisi sigurna u to koliko klopa dijete, jest, nuditi joj obje dojke u podoju - kad jednu dovrši, pomogneš joj kompresijama, a tebi se čini da bi mogla još, ponudi joj i drugu dojku. Ne moraš se bojati da će ti se isprazniti dojke i da neće biti dovoljno za drugi put.
    Druga stvar, ako se nastavi tako da je nezadovoljna i ti nisi ipak sigurn da je samo do toga da je ona takvo dijete koje je nemirno i želi stalno sisati i biti ti blizu, prije nego se odlučiš dodati dohranu, odvedi je do pedijatrice da provjerite dobiva li na težini.
    Nemoj po vlastitom nahođenju dodavati adaptirno, šteta je.

  9. #9
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    I dobitak na težini je bio ok, taman prosjek (170g tjedno).

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    10

    Početno

    Hvala na pomoći i poticaju. Zasad smo još samo na dojenju pa cemo vidjeti.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    26

    Početno

    ma i moja ti je bila takav jedan užas, uvijek sisa u ustima, cijelu noć do 5 ujutro. po danu svako po sata, sat. ja sam umirala od umora.

    ali izdrži. vrijedi. kad kasnije vidiš koliko su pametnija, fizički spretnija, zdravija i otvorenija prema ljudima ta djeca šta rastu od maminog mijeka, a ne od umjetnog, nekako lakše preživiš taj stvarno užas od visenja na tebi non-stop... proći će i ta faza. jednom. moja je sa 25 mjeseci odspavala prvi put više od tri sata u komadu. sretno!!!!!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    5

    Početno

    I mene muči to pitanje...
    Napisala sam post na temi nedobivanja dovoljno na težini, tj. mi smo u pet dana kod kuće (nakon izlaska iz rodilišta) izgubili još, a ne dobili! I imali sam jednu stolicu u tih pet dana!

    Isto bi bio non stop na cici dokle god je budan, a kad zaspi, onda odspava po tri sata. Patronažna mi kaže da čak ne mora biti sit nego izmoren pa zato tako puno odspava.

    Podoji nam traju kratko (dok ne zaspi na cici, odspava par minuta pa bi opet cicao i tako u krug nekih 3-4h), a ja se trudim da jednu dojku do kraja isprazni, ali kako ću znati uspije li? Radim i kompresije...

    Uh...

  13. #13
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Maslacak3 pa daj mu obje dojke u svakom podoju. Još nije produkcija uspostavljena i ako mu treba, daj obje. I pazi da uvijek idući put prvo daš onu koja je bila zadnja prethodni put.

    Da li je beba žuta? Žutica zna uspavat bebe prvih dana i ako nema dosta mlijeka, teško će proći.
    Beba bi trebala do 10. dana života povratiti porođajnu težinu, a tvoj sin ima još pet dana do toga, možda i bude.

    I zašto bi trebao sam isprazniti dojku do kraja? On je još premali. Kad se umori, preseli ga na drugu dojku, pa ako vidiš da mu na drugoj postane teško vuć, usprkos kompresijama, vrati ga na prvu. Za tih pet minuta u ovoj se već stvorilo opet nešto mlijeka. I tako u krug. Koliko je to "kratko traje podoj"? 5 minuta, 10?

    Da li su pelene dosta popišane?
    Probaj mu nakon dva sata sna dati dojku, ako želi, možda ju prihvati u polusnu. I odmaraj i jedi i pij.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    5

    Početno

    Danas u odnosu na jučer ima još 20g manje, a nije ni kakao, a i prije toga je popio oko 50ak ml izdojenog.
    Patronažna je rekla da bi trebao isprazniti zbog onog masnijeg na kraju. Očito mu ovo nije dovoljno...

    Podoj nam traje oko 5 min,pa odmaranje i tako u krug. Kad pretpostavim da mu više ne ide iz jedne niti uz kompresiju, dam drugu i on prihvati. I onda to tako tna trajati po skoro dva sata.

    Bilirubin je bio povišen pri izlasku iz rodilišta, dva dana nakon smo vadili krv i rekli su da je nalaz OK.

  15. #15
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Mozes li nazvati SOS telefon za dojenje?

    Naime, ovo nije baš uobičajena situacija. Nema mjesta panici, ali situacija zahtijeva da se odmah pozabaviš/pozabavimo dojenjem i otkrijemo što treba popraviti kako bi dijete prokakalo i počelo se buditi češće za podoje.
    Postavit ću ti sad niz pitanja da mi pomogneš utvrditi gdje ima prostora za poboljšanje tehnike i načina dojenja i ima li još koji problem kojim bi se trebale pozabaviti.

    Je li dijete rođeno u terminu, s kojom težinom? S kojom težinom je otpušteno i kad je zadnji put vagano, koliko je imalo grama?
    Kakav je bio porod? Težak, lagan? Jesi dobivala infuziju tijekom poroda ili neposredno prije?
    Je li dijete imalo žuticu?

    Napisala sam post na temi nedobivanja dovoljno na težini, tj. mi smo u pet dana kod kuće (nakon izlaska iz rodilišta) izgubili još, a ne dobili! I imali sam jednu stolicu u tih pet dana!
    Kakve je boje bila ta stolica?
    Je li sad stanje bolje?
    Je li taj gubitak na težini utvrđen na istoj vagi kao prethodna težina ili drugoj?

    Isto bi bio non stop na cici dokle god je budan, a kad zaspi, onda odspava po tri sata. Patronažna mi kaže da čak ne mora biti sit nego izmoren pa zato tako puno odspava.
    Meni se čini da je patronažna u pravu. (imali smo i mi kod kuće istu situaciju)
    Dok ne počnete kakati svaki dan 3-4 puta (veličinu kovanice od 5 Kn), ne bi ga smjela puštati da spava. Trebala bi ga buditi svaka 2 sata i inzistirati na dojenju.
    Razbuđivanje zna biti jako frustrirajuće, ali se isplati jer, kad dijete počne sisati i dobivati više mlijeka, samo će se početi buditi.
    Dakle, svaka dva sata ga treba škakljati, malo vlažiti gazom mokrom, masirati dlanove ili potpuno razgolititi i dojiti dijete koje je samo u peleni (pokriveno ili u dobro zagrijanoj prostoriji).
    Dok ne budete imali te stolice, trebala bi ga buditi i noću. Barem 2-3 podoja bi trebali imati i noću u ovom periodu i situaciji.

    Podoji nam traju kratko (dok ne zaspi na cici, odspava par minuta pa bi opet cicao i tako u krug nekih 3-4h), a ja se trudim da jednu dojku do kraja isprazni, ali kako ću znati uspije li? Radim i kompresije...
    Može on spavati na dojci, ali nakon što posiše mlijeko.
    Da je dovoljno posisao, vidjet ćeš po pelenama: 5-6 mokrih jednokratnih i 3-4 pokakane (veličine kovanice od 5 Kn).
    Možeš li malo opisati kako izgleda hvat dojke (je li čvrst, usta izvrnuta, postignut vakuum), kako dijete siše, ima li perioda kad vidiš ili čuješ da guta? U kojem položaju ga dojiš, jesi sigurna da je dijete pravilno postavljeno (tijelom poravnatim s tvojim tijelom, glavica malo zabačena)?

    Bilo bi dobro da sada ne brineš o jednoj dojci i da svakako inzistiraš da u istom podoju dijete siše na obje dojke. Svaki put kad vidiš da gubi interes za sisanje, pomozi mu kompresijama, kad ne želi sisati ni uz kompresije, prebaci ga na drugu dojku i ponovi sve do kompresija. Ako zaspiva, a nije otpustio dojku, nego s dojkom u ustima pokušava spavati, digni ga i promijeni ponovo dojku i ponovi cijeli postupak. I tako koliko god možeš izdržati.

    Jesi li se probala izdojiti (ručno ili ako imaš izdajalicu, njom) nakon podoja? Bilo bi dobro da, kad imaš vremena, probaš izdojiti bilo koju količinu mlijeka i dodavati mu je nakon podoja (žličicom ili kapaljkom, ako treba objasniti kako, napiši pa ću ti napisati) čisto dok malo ne ojača i počne se sam buditi češće za sisanje.
    Ako na početku ne uspijevaš izdojiti ništa, ne brini, to nije dokaz da nemaš mlijeka, samo da dojke ne reagiraju dobro na izdajanje.

    Bilo bi odlično da nazoveš SOS telefon, brže ćeš doći do savjeta.

  16. #16
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    dojku treba isprazniti kako bi dijete došlo do masnog mlijeka, kojeg najviše ima pod kraj podoja

    maslačak, nemoj puštati dijete da spava toliko dugo. idealno bi bilo da ima barem 10 - 12 podoja u 24 sata
    ako se dijete tokom podoja brzo uspava, prvo ga probaj probuditi kompresijama - evo kako se pravilno izvode: http://www.youtube.com/watch?v=Oh-nnTps1Ls posebno obrati pažnju od 2. minute nadalje

    ako dijete ne uspiješ razbuditi kompresijama, razbudi ga na neki drugi način (promjena pelene, prelaženje mokrom krpicom preko čela, obraza, brade, podizanje djeteta u uspravni položaj, ...)

    ovdje http://www.roda.hr/article/category/i-dojenje ćeš naći sve o osnovama dojenja, naročito prouči slike položaja dojenja (za uspavanu novorođenčad su jako dobri položaj pod rukom ili položaj nogometne lopte te položaj unakrsne kolijevke)

    u jednom podoju možeš dati i obje dojke pa i više puta promijeniti dojke u jednom podoju, ali drugu dojku daješ samo kada dijete ni unatoč kompresijama više ne siše na "prvoj" dojci

    znači ovako: udobno se smjesti, podupri se jastucima. uzmi dijete, cijelim ga tijelom okreni prema sebi (djetetova glavica, rame i bok moraju biti u ravnini) i privuci na dojku. ne naginji sebe prema djetetu, nego dijete privuci sebi. kad dijete otvori usta (treba ih širom otvoriti), svoju bradavicu "naciljaj" prema njegovoj gornjoj usnici, tako da čim bolje i dublje uhvati bradavicu i dio areole. djetetove usnice (naročito donja usna) trebaju biti izvrnute prema van - to je znak da je dijete dobro uhvatilo dojku i važno je zato da ti ne ošteti bradavice (kad bi uhvatilo preplitko) i da može izvući dovoljno mlijeka.

    kad primijetiš da više ne vuče/guta, nego samo mljacka ili kad se počelo uspavljivati, počni raditi kompresije. radi ih toliko dugo dokle dijete uz kompresije guta. ako ni uz kompresije ne guta, razbudi ga na drugi način (gore sam ti napisala kako). kad kompresije na jednoj dojci više ne budu učinkovite, stavi dijete na drugu dojku pa mu opet pomozi kompresijama.

    kako ćeš znati da dijete dovoljno (i učinkovito) siše - ako ima barem 5-6 mokrih jednokratnih (ili 6-8 mokrih platnenih) pelena i 3-4 pokakane (stolica da bude barem veličine kovanice od 5 kn) do 6.tjedna starosti. nakon 6. tjedna stolica može biti svaki dan, ali može biti i svega jednom u 10ak dana.

    znam da ovo sad vjerojatno zvuči komplicirano, ali vjerujem da ćete uskoro uhvatiti ritam. sad je jako bitno da dijete čim više siše i da ojača, tako da ne bude više toliko uspavano pa će onda i sve manje trebati tvoju pomoć oko dojenja.

  17. #17
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    eh, BB, nisam vidjela da si i ti postala
    al dobro, bolje da nas je više

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    5

    Početno

    Hvala vam. Pokušavamo to sve.
    Roen je točno na dan termina 14.11., potpuno prirodno bez ikakvih intervencija, 4390g,54cm. Odmah smo bili skupa, stalno, na cici.
    Pri otpustu iz rodilišta 17.11. bilirubin je bio 229, a težina 3990g.Dva dana poslije bilirubin iz krvi pao za 100 jedinica, kažu da je nalaz uredan.
    Danas je 20g još pao s obzirom na jučer, na istoj vagi. Ne kaka još uvijek. Prdi, piški, izgleda mi OK, a i patronažna kaže da joj izgleda OK.
    I za hvat kaže da je dobar, vakum osjetim, no aktivno cicanje i gutanje traje dosta kratko, minutu-dvije. Nakon togaje cicanje aktivno,no ne primjećujem gutanje??
    Danas je skoro 4h bio na cici...uz kompresije,mijenjanje položaja, buđenja, presvlačenje...

  19. #19
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Pa što kaže patronažna oko gubitka?
    Dakle, on sustavno gubi na težini od rođenja?
    Koliko mokrih pelena dijete ima? Nemoj mi napisati da dijete piški nego brojem, koliko mokrih pelena ima dijete u 24 sata?
    I dojiš li i noću? Koliko puta?

    Ono što trebaš ODMAH napraviti jest ne dozvoliti da dijete visi na cici 4 sata. Nakon što imate period aktivnog sisanja tih minutu-dvije, radi kompresije i potakni još malo sisanja i eventualnog gutanja, tad prebaci dijete na drugu dojku i ispočetka ponovite tih minutu-dvije aktivnog sisanja i kompresije. Ako je dijete još budno, prebaci ga natrag na prvu dojku pa na drugu pa prvu ... koliko god želi sisati i ti izdržiš. U svakom podoju.
    Ako dijete zaspi, ostavi ga da malo odspava i u tom periodu se ti izdajaj.
    Ovdje su upute za ručno izdajanje: http://www.roda.hr/article/read/rucn...marmet-tehnika
    Nema veze hoćeš li išta izdojiti, važno je da dojke dobivaju dodatnu stimulaciju izdajanjem, barem nekoliko puta dnevno.

    Popij neki napitak, opusti se, istuširaj se i kreni ponovo buditi dijete (ako se samo ne probudi). I opet ispočetka - dojenje na obje dojke koliko god izdržite, uz kompresije na kraju.
    Ako se uspiješ izdojiti, možeš na kraju podoja kapaljkom ili žličicom dodati izdojeno mlijeko. http://www.roda.hr/article/read/alte...tode-hranjenja

    Moj savjet je sljedeći (bez tvojih dodatnih odgovora na ovaj post): uključi pedijatra u praćenje djeteta.
    Dijete ne smije kontinuirano gubiti na težini. To nikako nije situacija koju treba ignorirati.
    Ono što će se vjerojatno dogoditi (ako dijete sustavno gubi na težini), pedijatar će preporučiti dodavanje adaptiranog mlijeka, ako se ne možeš izdojiti i dodavati nakon podoja svoje mlijeko. Naime, pedijatar će se morati uvjeriti da je djetetov organizam sposoban za dobivanje na težini.
    Ukoliko se to dogodi, najtoplije ti preporučujem da ne kupuješ bočice nego da investiraš u nabavku Medelinog SNS sustava (bočica + cjevčice koje se zalijepe uz bradavicu pa dijete pije dohranu sisajući dojku i time dodatno stimulira dojku na proizvodnju). I onda se javi za detaljne upute kako koristiti SNS i kako (koje količine) dodati, a da ne poremetiš dojenje.

    Sretno!
    Posljednje uređivanje od BusyBee : 24.11.2013. at 11:44

  20. #20
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Maslacak, daj se javi... svaki dan dođem vidjeti jesi li išta napisala i kako je djetešce.
    Nadam se da je sve ok.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    5

    Početno

    Hvala na brizi, djetešce je dobro. Kombiniramo dojenje i AD. Svaki obrok prvo podojimo, onda dodamo, ja još i nekoliko puta dnevno izdajam, no mlijeka nema dovoljno za isključivo dojenje. Po mojoj procjeni samo trećinu dnevne količine je moje mlijeko. Na pregledu s mjesec dana je bio 5040, znači da je dobio više od kile od najmanje težine.

  22. #22
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Drage savjetnice,evo tu ću napisati pa ako treba prebacit ću na temu kojoj ovo odgovara...dakle, mi smo još uvijek na kombinaciji ad i dojenja i beba je u 1,5 mjeseca dobila i više nego dovoljno-1,5kg i narasla 4cm. Ova kombinacija je od prvog dana jer nisam imala dovoljno mlijeka ( ona je rođena s 4,5kg i duga 53 cm i potrebe su joj bile daleko više nego što sam ja mogla proizvesti mlijeka), no to se sad promijenilo. Mlijeko je postalo masnije i zasitnije i beba se očigledno najede. Sve skokove u razvoju je popratilo i višesatno sisanje,da ne kažem cjelodnevno sisanje i navlačenje mlijeka. E sad, pedijatrica je predložila da se prebacimo na isključivo dojenje jer dijete napreduje i sve joj je super i ja sam u potpunosti za to ali me zanima vaš savjet dali da tu tranziciju napravim naglo ili postepeno?

    Sad smo na omjeru 70:30 u korist dojenja što bi recimo bilo da ona od 10 obroka dnevno ima barem 7 dojenja i ostala 3 su ad ali ni to nije isključivo jer ju podojim pa joj složim malo ad čisto da vidim jer želi i uvijek malo pojede-ne sve,ali si posisa i onda zaspi. Moje dojke mi se nakon sisanja čine prazne i opuštene ali sigurno ima u njima još-problem je što ona zaspi a inače dojimo i po 1h i popapa obe dojke.

    Dakle, da tu promjenu provedem naglo kroz jedan dan ili da ju dulje držim na dojkama da još navuče ili kako? Pedica je rekla postepeno
    Posljednje uređivanje od nanimira : 09.01.2014. at 01:29

  23. #23
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Nikad i nikako naglo, jer dojkama treba vremena da se prilagode na novu potražnju i nadoknade ukinuto adaptirano.
    Napišem ti kasnije kako.

  24. #24
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Da,i pretpostavljala sam tako nešto...ok,čekam upute

  25. #25
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Dakle, odabereš jedan obrok i njemu makneš ili svaki dan 10 ml ili jedanput u 3 dana 30 ml.
    Dojke mogu nadoknaditi (u prosjeku) 10 ml dohrane dnevno.

    Možeš kombinirati i drugačije načine, ali ne više od 30 ml u minimalno 3 dana.
    Možeš svaka 3 dana iz drugog obroka smanjiti samo dio dohrane, ne moraš eliminirati obrok po obrok.

    E sad, dok skidaš dohranu, važno je pratiti dijete - količinu mokrih pelena i opće stanje i voditi računa da i dalje imate dovoljno podoja, da u podoju imaš let down, dovršavaš kompresijama, ako je potrebno. Dakle, sve kao kod isključivog dojenja.
    U trenutku kad eliminiraš svo adaptirano mlijeko, najčešće dođe do stagnacije ili pada u težini djeteta (oko 50g), ali unutar 7 dana, ako je sve ok, kreće ponovno kontinuirano dobivanje na težini.

    Sretno!

  26. #26
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, odabereš jedan obrok i njemu makneš ili svaki dan 10 ml ili jedanput u 3 dana 30 ml.
    Dojke mogu nadoknaditi (u prosjeku) 10 ml dohrane dnevno.

    Možeš kombinirati i drugačije načine, ali ne više od 30 ml u minimalno 3 dana.
    Možeš svaka 3 dana iz drugog obroka smanjiti samo dio dohrane, ne moraš eliminirati obrok po obrok.

    E sad, dok skidaš dohranu, važno je pratiti dijete - količinu mokrih pelena i opće stanje i voditi računa da i dalje imate dovoljno podoja, da u podoju imaš let down, dovršavaš kompresijama, ako je potrebno. Dakle, sve kao kod isključivog dojenja.
    U trenutku kad eliminiraš svo adaptirano mlijeko, najčešće dođe do stagnacije ili pada u težini djeteta (oko 50g), ali unutar 7 dana, ako je sve ok, kreće ponovno kontinuirano dobivanje na težini.

    Sretno!
    Hvala U principu ovako nešto i radimo ali nenamjerno jer ona ostavlja puno više sad nego prije, ali posisa obje dojke i tako već tjednima i svejedno je dobila i više nego dovoljno. Javim kako napredujemo a za nejasnoće ću zvati telefonček

  27. #27
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Busybee ti je dobro rekla. Ja bi samo zeljela nesto dodati iz vlastitog iskustva. Cak i kad su dojke prazne imas mlijeka. To sam napisala zato sto je mene to jako brinulo, ispraznjene dojke i imam li mlijeka. Imala sam
    Zelim ti uspjesnu tranziciju u ukidanju adaptiranog!

  28. #28
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ako ona ostavlja redovito puno, ponudi joj manju dozu dohrane.

  29. #29
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Ocito joj vise pase domaca spiza
    Zna mala sto valja

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Ako ona ostavlja redovito puno, ponudi joj manju dozu dohrane.

  30. #30
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Mi njoj složimo 120ml i ona pojede oko 90ml a nakon što riješi obje dojke oko 70ml a nakon jutarnjeg podoja nekad 30 nekad ništa(vjer.jer ujutro imam najviše mlijeka) Kad je imala cijeli obrok ad držali smo se uputa proizvođača, i sad bi po njihovom trebala jesti i 150ml što je njoj itekako previše.

    Vidim da dobro jede jer je od 1-2 stolice u 24 sata (jedne noćne i jedne dnevne) skočila na 3,4 u 24 sata koje su lijepe zlatno-žute boje,kašaste i nešto mekše (ali ne proljevaste) i uopće ne smrde) i broj popiškanih pelena je ostao isti. Ali mi se još čini da bi ja trebala raditi na proizvodnji mlijeka da zadovoljim te njezine potrebe,mislim nije isto kad ona pojede 120ml čistog AD i mog mlijeka jer nemam u svakom trenu istu količinu a ona je pri svakom obroku jela istu količinu. A i u nekoj je fazi da bi sstalno cicala,stalno,stalno...za sve ide sisanje-za uspavljivanje,maženje,štucanje,prduckanje...nemo gu se više maknut od nje na 5 min već plaki zamnom. DA vam ne kažem da na sam njezin plač meni procuri mlijeko, čak i kad gledam njezine slike.

  31. #31
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Evo da do kraja napišem svoju priču...dakle, nakon svih početnih problema a kasnije i s ranicom na bradavici koja se dodatno još i zagnojila, sad tek mogu reći da sam krenula u predloženo ukidanje ADa i to jako uspješno...dakle,dojimo cijeli dan i sada je AD prisutan samo još u vecernjem obroku ali i to pomalo smanjujemo.

    Količina mlijeka se znatno povećala, beba je dobro rasopoložena i veliki cicomlat E sad me još samo zanima dali da ja njoj dajem stalno da doji (dakle, ne samo dok je gladna jer ju često zna žvakat i rastezat,primjerice kad prducka ili kad joj je jednostavno dosadno) ili ne? Naime, ona bi stalno stalno cicala, valjda 24 sata dnevno i shodno tome stalno i jede. Pa sad ne znam jel to dobro ili ne?

  32. #32
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Isto sam se sjetila, da li ovdje imate organizaciju human milk for human babies? Ako da, neka ti zena moze donirati visak svog mlijeka, da nemoras davati ad.

  33. #33
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Joj, nadam se da neće trebati..evo upravo je papala obje dojke i ne traži još

  34. #34
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj nanimira prvotno napisa Vidi poruku
    E sad me još samo zanima dali da ja njoj dajem stalno da doji (dakle, ne samo dok je gladna jer ju često zna žvakat i rastezat,primjerice kad prducka ili kad joj je jednostavno dosadno) ili ne? Naime, ona bi stalno stalno cicala, valjda 24 sata dnevno i shodno tome stalno i jede. Pa sad ne znam jel to dobro ili ne?
    Na to samo ti mozes odgovoriti tj. ovisi o tvom osobnom stavu.
    Ja sam isto jedno vrijeme dala da doji/duda/cica kada i koliko zeli. Ali me to previse iscrpljivalo. Pol sata-45 min cicanja, pa opet za pol sata i tako u krug. Bilo m je neizdrzivo. Dojenje mi je bilo em bolno, em mi predstavljalo "teret". Od kad sam uvela rezim da je cica za hranjenje (u intervalima od 2.5-3h), a duda za zvakanje/cuclanje, ruke (nosenje) za smirivanje, postalo mi je lakse. Osim toga, mislim da bebach polako samostalno nalazi druge metode smirivanja.

  35. #35
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    prestala je žvakat i sad je stvarno super. dojimo svaka 2,5 sata ( jede) i malo cica za uspavljivanje i dnevne spavance.

  36. #36
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Bravo!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •