Ne, nisam čitala Cesara. Tj. jesam uglavnom ono što ima na internetu, nikad ga nisam dovoljno ozbiljno shvaćala da bi izdvojila novac i kupila njegovu knjigu.

Ali imam gotovo jednu čitavu malu biblioteku u podrumu na temu pasa i vukova. Mnogi od tih autora kinologa su posvetili svoj čitav život ili psima ili vukovima, govorim o rasponu od 40tak godina, većina od njih su njemački autori, ili uglavnom europski.
Amerikanci i taj dio svijeta općenito, su na području kinologije ipak bebe u pelenama, jer kinologija je rođena prije svega u Europi, a jedne od najstarijih pasmina od kojih su se tokom stoljeća razvile na stotine pasmina koje danas poznajemo su potomci i selekcija upravo tih starih pasa, izvornih pastriskih pasa stare dobre Europe, a mnoge od njih dolaze i obitavaju upravo i na Balkanu, Kavkazu, Španjoslkoj, Italiji, Fracuskoj, Portugalu, Turskoj.

Ima ih od tih autora koji su primjerice proputovali čitavu Anatoliju i zadnjim zabitima živjeli sa tamnošnjim pastirima i anatolijskim ovčarima tj. kangalima, takav autor za mene može biti autoritet na ovom područuju.
Kangal, recimo pas kojeg se niti ja uz svo moje poznavanje i verziranost ne bi usudila imati, ne u gradu, a možda niti na selu. Prekrasni psi, dostojanstveni, jakog karaktera, iako smirenog temperamenta, ali u krivim rukama psi koji mogu postati oružje, jedna od pasmina koje su njemački azili puni. Gotovo da nema azila koji nema bar dva kangala.

Čitav život imam pse, a 15 godina sam se intezivno bavila samo time. Poznajem mnogo instruktora, mnogo uzgajivača, i kinologa, s nekima sam još i danas u kontaktu i stoga odgovorno tvrdim da ono što se dogodilo amsterdam, nije i ne može biti samo njena krivica i odgovornost!

Uzgoj pasa je prije svega danas unosan biznis, bez obzira što neki uzgajivači tvrdili javno, ispisivali računice koliko što košta i koliko im na kraju ostane, ali prije svega veoma mali broj je onih koji će rasno štene ako treba i pokloniti samo da dođe u odgovarajuče ruke. nagledala sam se svašta, doživjela svašta iz prve ruke, stoga me strašno uzrujao tvoj post na temi koju je otvorila amsterdam gdje prijetiš sa novčanom i ni više ni manje zatvorskom kaznom!

Vrlo rijetki su uzgajivači koji uz štene daju i brošuru u kojoj opisuju barem osnovne značajke te pasmine, ono na što se treba obratiti pažnja kod odgoja, koje su specifičnosti karaktera i temperamenta te žele ostati i narednih 10 godina u kontaktu sa svakim vlasnikom svog šteneta i biti tu ako zaškripi. A barem danas je najmanjii problem isprintati na običnom printeru takvu jednu brošuru, ali za mnoge je i to previše ili i preskupo.

A to je priča samo o rasnim, gdje su tek mješanci.

I osvrnula bih se samo još na ovo o malim psima. Da, djelomično je točno to što pišeš, ali ponovno da dovoljno poznaješ tematiku, naglasak bi stavilaprije svega na to, da 3 kg psa u pogrešnim rukama ne može uz sve greške u odgoju i držanju odvesti nekoga u bolnicu ili čak na groblje, dok 50 kg psa može bilo dijete, čovjeka ili drugog psa, a ovo posljednje i nije toliko rijedak slučaj.

Također je jasno da nitko tko se imalo razumije u pasmine i pse općenito ne bi preporučio cane corso!! samo tako i to na jednom forumu i to uz još jednu temu upravo eutanaziranog psa i to uz njufa i labradora! Cane corso je pas koji treba dobrog poznavatelja pasmine i nipošto nije pas za obitelj sa malom djecom, pogotovo ne za obitelj koja misli da je cane corso u rangu jednog labradora!