Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 218

Tema: Zašto nisi ...? Jer mi se na da.

  1. #1
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno Zašto nisi ...? Jer mi se na da.

    Dakle ovaj mali tvor će me izludit.
    Vid je drugi osnovne i stvari koje ga ne zanimaju neće napraviti.
    Neće mi ni reći da ih treba napraviti nego će me pitat kako izgleda moj potpis ne bi li ga krivotvorio na poruci koju mi je učiteljica poslala. A poslala mi ju nakon što mu je rekla da ja moram doći na informacije, a on je njoj odvratio da ne mogu više dolaziti na info nikad jer radim. Kad ga je pitala zašto nije napravio 4 praktična rada iz prirode rekao joj je da mu se ne da.
    Ja za to nisam znala, tj. znala sam za jedan, koji je napravio, ali ga nije odnio u školu nego ga je izgubio negdje prije nego ga je trebalo predat (taj detalj sam sad saznala).
    Šta da mu uopće kažem (osim da ću ga zadavit na mrtvo, to sam mu već ionako rekla)?
    Ne znam kako da ga motiviram da napravi taj minimum iz nečega za što ga boli dupe.
    On je inače poprilično izvan ravnoteže, da ne kažem neuravnotežen
    Naime, matematika mu ide fantastično, ima fenomenalan sluh, voli čitati. Ali mrzi crtati vrt u jesen i branje grožđa. I usput je malo nezreo za svoju dob.
    Trebam Lastana da mi pomogne.
    Treba mi neki konstruktivan savjet.

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle ovaj mali tvor će me izludit.
    Vid je drugi osnovne i stvari koje ga ne zanimaju neće napraviti.
    Neće mi ni reći da ih treba napraviti nego će me pitat kako izgleda moj potpis ne bi li ga krivotvorio na poruci koju mi je učiteljica poslala. A poslala mi ju nakon što mu je rekla da ja moram doći na informacije, a on je njoj odvratio da ne mogu više dolaziti na info nikad jer radim. Kad ga je pitala zašto nije napravio 4 praktična rada iz prirode rekao joj je da mu se ne da.
    Ja za to nisam znala, tj. znala sam za jedan, koji je napravio, ali ga nije odnio u školu nego ga je izgubio negdje prije nego ga je trebalo predat (taj detalj sam sad saznala).
    Šta da mu uopće kažem (osim da ću ga zadavit na mrtvo, to sam mu već ionako rekla)?
    Ne znam kako da ga motiviram da napravi taj minimum iz nečega za što ga boli dupe.
    On je inače poprilično izvan ravnoteže, da ne kažem neuravnotežen
    Naime, matematika mu ide fantastično, ima fenomenalan sluh, voli čitati. Ali mrzi crtati vrt u jesen i branje grožđa. I usput je malo nezreo za svoju dob.
    Trebam Lastana da mi pomogne.
    Treba mi neki konstruktivan savjet.











    ...od mene ga neces dobiti.

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    a sad onako psihološki...
    postoji unutranja i vanjska motivacija.
    na vanjsku možeš utjecati : sadrzajem, načinom prezentacije...
    na unutarnju- nikako.
    ili je ima ili je nema.
    ako je nema , guras do momenta kad dijete shvati da ne mora imati motivaciju da bi odradilo odredeni posao, nego da se može (samo) prisiliti da radi i ono što ga ne zanima.
    Kad je taj moment ? ne bih znala, vrlo je individualno.
    Što do tada?
    guraš kako ide. Vičeš , prijetiš, sistem mrkve i batine...sve navedeno, nešto čestvrto...probas pa vidiš sto pali više od neceg drugog.

    ako sve to već znaš

    popiješ rakiju i kažeš : " sutra je novi dan:"

  4. #4
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Idem popit rakiju.
    To je sasvim pristojan savjet.
    "Batinu" sam upotrijebila, a o "mrkvi" ću razmišljati sutra.
    Slobodno se ubacite s komentarima. Jes da sam u tim školskim obavezama već godinama, al dobar savjet zlata vrijedi.

  5. #5
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    prijetnja, kazna i ucjena
    postulati dobrog odgoja
    koliko sam shvatila ide u gš
    voli to
    ima još neku drugu aktivnost koju voli?
    ako ne obavlja školske obaveze onda će se izbaciti one vanškolske
    i to najprije ona koju najviše voli
    Posljednje uređivanje od aleksandra70vanja : 13.10.2013. at 20:45

  6. #6
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    koliko sam shvatila ide u gš
    voli to
    ima još neku drugu aktivnost koju voli?
    ako ne obavlja školske obaveze onda će se izbaciti one vanškolske
    i to najprije ona koju najviše voli
    uh, ja to ne bih, osim da baš dođe voda do grla
    zaprijetila bih ali sumnjam da bih imala snage to provesti
    nemam sličnog iskustva, vodim se pomalo svojim iskustvom iz djetinjstva, premda sam ja bila puno "lakši" materijal, ukratko - često žalim što sam zanemarila ono što me je zaista motiviralo da bih ispunjavala obaveze (drugim riječima, bubala da održim pristojan prosjek ocjena)

  7. #7
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    pa ne bih ni ja sprovela
    samo bih prijetila
    jedino ako baš ne pali onda bih jednom ne odvela
    moja ima 3 aktivnosti, od kojih su 2 škole i dramska
    odmah sam joj rekla ako popusti u školi otpada dramska

  8. #8
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    S ovim su meni prijetili, sreća da je ostao pucanj u prazno jer me sada te vannastavne aktivnosti hrane.
    Ja bi išla mrkva-mrkva-batina, jer što više mrkvi batina teže pada.

    Nije isključeno ni da bi crtala jesenske vrtove, ali u stvari nemam pojma jer smo tek startali sa školom.
    E da, i imam čarobnu riječ, godinama je uzgajam i njegujem-MORAŠ!!

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    prijetnja, kazna i ucjena
    postulati dobrog odgoja
    koliko sam shvatila ide u gš
    voli to
    ima još neku drugu aktivnost koju voli?
    ako ne obavlja školske obaveze onda će se izbaciti one vanškolske
    i to najprije ona koju najviše voli

  9. #9
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    AV, za ovo moje dijete, taj pristup bi bio potpuno promašaj.
    Zato i jesam ovdje. Standardne metode kod njega ne pale.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    Ja ne bih prijetila kaznama za koje znam da ih ne bih mogla izvršiti. Pitanje je može li se samo tako ukinuti vanškolsku aktivnost, a ako se to i napravi, onda nema više natrag (ne znam da se glazbena može samo tako prekidati i onda opet započinjati). Ne znam, to mi je nekako krajnja mjera i nije mi baš primjerena, pogotovo u ovoj dobi kad je tek započeo

    Što se situacije tiče, tu bih razdvojila dvije stvari zbog koje bi ga se moglo "zadavit na mrtvo" Jedno je sama ideja krivotvorenja potpisa, i tu ti nema druge nego pooštriti kontrolu. To je nešto što bi - po meni - bilo apsolutno nedopustivo i bolje je s tim raščistiti sad, nego kasnije kad bi nešto tako mogao stvarno i pokušati.
    Druga stvar je što mu se ne da raditi zadatke iz prirode i što ga za to "boli dupe". Tu se može ići objašnjavanjem, uvjeravanjem ili nekakvom "mrkvom". A ako ne ide pa ga i dalje boli dupe, krajnja mjera je da ima nižu ocjenu iz prirode zbog toga. To je već nešto gdje bi mogao i sam podnijeti posljedice.
    Inače, i mojem sinu je priroda u 2. razredu bila dosadna do neba (doduše ne toliko da ne bi napravio zadaću, ali je kolutao očima na skoro svaku lekciju). Ove godine (3. razred) mu je to najdraži predmet. Promijenilo se gradivo, došlo je ono što ga više zanima, i to je bilo dovoljno da mu se poimanje tog školskog predmeta potpuno promijeni. Možda bi i to mogla biti moguća "mrkva" (tipa: znam da ti je ovo sad dosadno, ali odradi to, kasnije dolazi zanimljivije gradivo, blablabla...). To je palilo kod mojeg koji u biti voli školu i učenje, ali se instinktivno opire zatupljujućim sadržajima.

  11. #11
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ma batalite mrkve i batine. Mene zapravo zanima kako njemu objasnit da postoji neki minimum koji se mora ispunit.

  12. #12
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    kako misliš promašaj?
    ne bi ga bilo briga, ne znače mu ništa aktivnosti?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ma batalite mrkve i batine. Mene zapravo zanima kako njemu objasnit da postoji neki minimum koji se mora ispunit.
    Pa upravo tim riječima

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ma samo da bude jasno, ispisivanje s aktivnosti, sportskih ili glazbenih nije uopće opcija niti za prijetnju, a kamoli za provedbu. Ja sam mu na početku godine rekla da ću ga iz GŠ ispisati ukoliko ne bude mogao savladati intrument, ako bude preteško, ali da godinu mora odraditi što je bolje moguće.
    Tanja, još uvijek čuvam Andrinu pisanku iz prvog razreda s učiteljicinom porukom da A ne piše zadace i crtom za potpis na kojoj drhtavim, velikim tiskanim slovima, olovkom piše ime mog muža
    Kod nas je lekcija o krivotvorenju vrlo jasna. Svi ju dobiju, pa ju je dobio i V.

  15. #15
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    nisam mislila baš ispisivanjem iz gš, nego određivanjem prioriteta
    kod nas je prva osnovna škola
    onda glazbena
    onda plesna
    i na kraju dramska
    znači prijetilo bi se prvo dramskom, a to se može izostati bez nekih posljedica
    s tim da ja radim ono što ne bih trebala, potkupljujem
    za tri petice za redom dobije 5 kuna
    možda je kriva poruka, ali ionako ne dobiva džeparac, pa tako dobije neku kunu za svoje gluposti

  16. #16
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Pa upravo tim riječima
    LOL, viš da ne pali na to. Treba neki katalizator.

    AV, nikad se ne prijetim stvarima koje ne mislim ispunit. Ili ako se prijetim recimo nabijenjem na neomašten kolac, onda znaju da je to iz jedne od dražih mi serija.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Tanja, još uvijek čuvam Andrinu pisanku iz prvog razreda s učiteljicinom porukom da A ne piše zadace i crtom za potpis na kojoj drhtavim, velikim tiskanim slovima, olovkom piše ime mog muža
    A još sam se čudila odakle Vidu takva ideja

    A za katalizator, ne znam. Nisam previše maštovita po tom pitanju, moje metode su sjedenje za vratom i zvocanje

  18. #18
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    AV, kod mene nema prioriteta. Odnosno, prilagodila sam taj pristup. Za najstarijeg je škola prioritet, jer su ostale stvari kojima se bavi tipa nogometa i popravljanja bicikala, realno gledano iz trenutne pozicije, neperspektivne. Za srednjeg je sve ravnopravno, i osnovna i glazbena i sport jer mu trebaju sve tri stvari da bi bio dovoljno zaposlen, i da bi ga se onemogućilo na prijeđe na tamnu stranu. Za najmladjeg je slicno tako, s tim da bi on rado odustao od sporta jer prirodno teži ležećem položaju, bit će da mi muž ima kakve Crnogorce među precima. Znači nema odustajanja. Hehe, zapravo si mi pomogla. Njemu ću zaprijetit da ću ga upisat na još neku aktivnost, a NE ispisat.
    Posljednje uređivanje od marta : 13.10.2013. at 21:29

  19. #19
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    pa da, zapretis mu sportom!

  20. #20
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Prijetnja dodatnim sportom. To zvuci dobro. Ili cu mu zaprijetiti dopunskom nastavom iz prirode. Samo se moram prvo cut s uciteljicom da djelujemo usaglašeno.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ili cu mu zaprijetiti dopunskom nastavom iz prirode. Samo se moram prvo cut s uciteljicom da djelujemo usaglašeno.
    Ovo mi još najbolje zvuči. A još efektnije bi bilo ako bi mu to najavila učiteljica, bilo bi super ako bi se mogla s njom dogovoriti.

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Budem ti danas malo vise o svemu kad djecu posaljem u ustanove.
    imam prilicno iskustvo izbjegavanja zadaca , projekata , a takoder i falsificiranja potpisa , ne donosenja pisma od uciteljice doma na potpis i svasta .
    i sve to u tako mladoj dobi. He, he , he

  23. #23
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    od četvoro djece (troje meuške), jedno je moralo i ovakvo biti

    znam da tebi i nije lako, ali meni se skroz sviđa njegov način razmišljanja i njegova dovitljivost

    što će se dogoditi ako mu pustiš?

  24. #24
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ako mu pustim, morat cu stalno u školu, na informacije, na razgovore, pregovore i zasjedanja, kužiš. Neprihvatljivo skroz.

  25. #25
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ovo sve želim riješiti u vlastitu korist, briga me za prirodu.

  26. #26
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ako mu pustim, morat cu stalno u školu, na informacije, na razgovore, pregovore i zasjedanja, kužiš. Neprihvatljivo skroz.
    kužim
    i ja mnoge odluke donosim iz vlastite komocije i sebičluka

  27. #27
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Pisala je Casa na nekoj temi kako je ona malo pustila, pa je urodilo rezultatima...
    Evo teme http://forum.roda.hr/threads/82170-k...tu-od-8-godina
    možda te inspirira

  28. #28
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ako mu pustim, morat cu stalno u školu, na informacije, na razgovore, pregovore i zasjedanja, kužiš. Neprihvatljivo skroz.
    Ako i ne pustis , vjerujem da ce se stvari ponavljati i dalje.
    Ne znam kako da ti objasnim , ali on mora napraviti " klik" u sebi da odradi stvari koje su mu dosadne.
    A to se ne dogada preko noci , ili bilo kojom tvojom intervencijom ( ili ne-intervencijom).
    super , ako se stvari promjene od jedne tvoje lekcije , ali bojim se da to ne ide tako lako.
    Ako bude islo , super.
    Vjerujem da ce sa vremenom stvari ici tebi u korist , ali ne samo od jedne intervencije.

    Da li je on tip koji ima problema sistematizacijom i organizacijom rada ? Ako je tako , tada ga svi radovi u kojima zaostaje mogu preplaviti , i on jednostavno nece vise znati od kuda da krene, jos ce vise dobiti otpor prema prirodi i projektima , i onda to bude zacarani krug.
    morAs mu pomoci KAKO da prekine taj zacarani krug. Kako da pocne raditi nesto za sto nema motivacije.
    To se isto uci . (eto, svaki dan ucim kako da pospremim kuci jer nemam motivacije , a rado bih imala rezultat.)

  29. #29
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    kužim
    i ja mnoge odluke donosim iz vlastite komocije i sebičluka
    Zrin jos nije u skoli.

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    marta, da te utješim....

    Moj E. je takav bio. Naglasak je na ovo zadnje. Ja sam dobivala noru pamet zbog toga jer je njemu bilo baš svejedno ima li zadaću ili ne, je li naučio ili ne... S vježbanjem instrumenta je išlo lakše jer mu je to bila omiljena aktivnosti i išlo je glatko. I tak je bilo do polaska u peti razred, a od tada - drugo dijete! Dogodio se klik i sve je sjelo na svoje mjesto.

    U prva četiri razreda bilo je svega... Nenapisane zadaće, nenapisano gradivo sa sata, izgubljene stvari... ufff... Kazne - tja, prijetnje smo isprobali, nula bodova. Kazne su bile zabrana odlaska na rođendane, donekle je djelovalo, ali ispod mojih očekivanja, jer nije mu bilo dovoljno stalo. Usporedbe sa starijim bratom (od malena vrlo odgovoran i savjestan - da su oba takva, ne bih ja ni znala što se u školi uči) davale su samo kontraefekte.

    Ja sam u tom periodu samo vodila brigu da on stvarno NAUČI gradivo doma za koje sam mislila da je bitno za dalje (tablica množenja, osnove pismenosti, osnove prirode) i to se pokazalo korisnim. Ocjene su bile šarolike do petog razreda. Sad je puuuno bolje. Radne navike su se formirale, temeljno gradivo je savladano (nema bitnih rupa) i uglavnom ide glatko. Dijete je shvatio da uči zbog sebe, a ne da bude bolji od Ante ili Ive. ALi trebalo je to dočekati. Tebi samo želim da se klik dogodi čim prije.

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Zaboravih napomenuti - marta, tvom sinu je redovito gradivo iz prirode vrlo vjerojatno dosadno, to je jedini problem. Bit će bolje čim bude više zanimljivih stvari za učenje. Kod mojeg je pomagalo to da je doma radio prezentacije novog gradiva iz prirode za cijeli razred (u boravku, redovna učiteljica imala je 0 bodova interesa za takve ideje i to je bio veliki dio problema).

  32. #32
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Kome ne bi bilo gradivo iz prirode u nizim razredima OŠ dosadno ?
    To uopce nije u pitanju .
    M. je priroda sjela tek u 4 razredu kada je isao na dodatnu ( ne dopunsku ) nastavu iz prirode . U 4 razredu je iz prirode imao sve napisane zadace i sve odlicne ocjene.

  33. #33
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kome ne bi bilo gradivo iz prirode u nizim razredima OŠ dosadno ?
    To uopce nije u pitanju .
    M. je priroda sjela tek u 4 razredu kada je isao na dodatnu ( ne dopunsku ) nastavu iz prirode . U 4 razredu je iz prirode imao sve napisane zadace i sve odlicne ocjene.
    Ovo je primjer kako vanjska mozivacija moze utjecati na unutarnju .
    Ali problem motivacije ce kod takve djece uvijek biti aktualan , do " klika" posebno , a i nakon " klika" kao njihova unutrnja borba.

  34. #34
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Radne navike su se formirale, temeljno gradivo je savladano (nema bitnih rupa) i uglavnom ide glatko. Dijete je shvatio da uči zbog sebe, a ne da bude bolji od Ante ili Ive. ALi trebalo je to dočekati. Tebi samo želim da se klik dogodi čim prije.
    a što ako se taj klik ne dogodi spontano?

  35. #35
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    a što ako se taj klik ne dogodi spontano?
    U normalnim obiteljima i kod djece koja nemaju ozbiljnih problema trebao bi se dogoditi nekad.
    ali spontano ( kod Petrlin i mene ) ne znaci samo cekati da se dogodi.
    mora se puno raditi sa takvom djecom , ne zbog ocjena samih , nego iz zbog toga sto moraju nauciti uciti i organizirati se ( cesto i to bude problem) i najvise zbog toga sto los uspjeh i skoli utjece na njihovu sliku o sebi ( sto je dugorocan problem).

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    a što ako se taj klik ne dogodi spontano?
    Pa do tada radiš s djetetom (i s učiteljicom). Ja nisam baš sigurna da se klik kod mog sina dogodio spontano. Motivirali smo ga kako smo znali i umjeli, a kad se nije moglo, primjenjivali ono što aleksandra70vanja kaže - ucjenom, prisilom, svakako... Ne mogu reći da baš ne biraš sredstva, ali isprobavaš dok ne pogodiš što pali. Moj je brzo shvatio da ću ga pustiti na miru tek kad vikendom popuni sve rupe u bilježnicama i radnim bilježnicama, pa se sad trudi da toga bude što manje, jer u protivnom cijeli vikend može potrošiti na nadoknađivanje školskog gradiva.

    Klik se dogodi kad dijete konačno nađe nešto što ga interesira. Da bi to moglo, treba ga nekako navoditi i motivirati (obično kroz igru). Nama je u kuću tako ušao mikroskop, a radili smo doma gomilu pokusa (između ostalog i fermentiranje mošta) da bi se dijete zainteresiralo za gradivo prirode (po mom skromnom mišljenju, to bi trebao biti posao učiteljice, jer ne postoji dijete koje baš ništa ne zanima).

    A ovo je točno što sirius kaže - nakon klika se samo točka motivacije s vanjske seli na unutarnju. Ni odrasli ne rade sve s jednakim žarom - u nekim stvarima uživaju, a druge gledaju kako će obaviti što brže, da ostane više vremena za one koje ih vesele.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 14.10.2013. at 09:25

  37. #37
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    marta
    prvo sam na fasificiranje potpisa
    onda sam se sjetila da vid ima bracu i sestru
    pa sam rekla: sve je to za ljude

    a sad ozbiljno: iskustva nemam (za sada), nesto jako konstruktivno... ne znam bas.
    ono sto mi pada na pamet jest da to sigurno nece biti jedna lekcija, vec onako kako je peterlin opisala - proces sa puno razgovora i objasnjavanja.

    ja bih pokusala naci neku nagodbu, da napravi onoliko koliko je nuzno da se ocjena ne stroposta u negativno, te bi ga pokusala zaintrigirati sa idejom: efikasno, eficijentno odguljivanje tog sto ga ne zanima za najkrace moguce vrijeme.

  38. #38
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    evo vidim da je peretlin rekla slicno.

  39. #39
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Nekako si mislim da ako se "klik "nikada ne dogodi , tada dijete bude 35 - godisnjak koji je nezaposlen , ne trazi posao i gleda tv po cijele dane na roditeljskom kaucu .
    ali to nije tvoja greska, nego samo tvoj - problem. ( ili moj , ako je moj kauc u pitanju )

  40. #40
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    meni je recimo super, sto je on uciteljici rekao: nisam napravio jer mi se ne da. dakle nije muljao.
    e sad, ne znam mozes li mu pokazati neke paralele: recimo tebi se ne ne da svaki dan skuhati rucak, ili zaraditi novce, ili nesto sto njega emocionalno dotice. ali ipak to radis jer je to "dobro i potrebno" u opcoj slici.
    ja ga ne bi uvjeravala ono, ma ta ti je priroda super, ma zabavno, ma bez toga u zivotu ne mozes..itd..itd#
    nego: znam da ti je to tlaka..ovo ono, ne trazim ni da to volis, ni da u tome uzivas, ali jedan minimum (oko kojeg se dogovarite) moras napraviti.

    a onda na neke suptilne nacine (ali ne ono prozirno: sad cemo ti pokazati kako je to sssuuuuper) pronaci nesto sto mu je zanimljivo : mikroskop, fibonacijev niz koji se pojavljuje u prirodi (veza matematike i prirode), povezati muziku i prirodu... budi kreativna

  41. #41
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    pokazati neke paralele: recimo tebi se ne ne da svaki dan skuhati rucak, ili zaraditi novce, ili nesto sto njega emocionalno dotice. ali ipak to radis jer je to "dobro i potrebno" u opcoj slici.
    ovo ja radim
    i vjerujem da dugoročno djeluje iako se čini da u tom trenutku na jedno uho uđe, na drugo izađe

  42. #42
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    meni je recimo super, sto je on uciteljici rekao: nisam napravio jer mi se ne da. dakle nije muljao.
    e sad, ne znam mozes li mu pokazati neke paralele: recimo tebi se ne ne da svaki dan skuhati rucak, ili zaraditi novce, ili nesto sto njega emocionalno dotice. ali ipak to radis jer je to "dobro i potrebno" u opcoj slici.
    ja ga ne bi uvjeravala ono, ma ta ti je priroda super, ma zabavno, ma bez toga u zivotu ne mozes..itd..itd#
    nego: znam da ti je to tlaka..ovo ono, ne trazim ni da to volis, ni da u tome uzivas, ali jedan minimum (oko kojeg se dogovarite) moras napraviti.

    a onda na neke suptilne nacine (ali ne ono prozirno: sad cemo ti pokazati kako je to sssuuuuper) pronaci nesto sto mu je zanimljivo : mikroskop, fibonacijev niz koji se pojavljuje u prirodi (veza matematike i prirode), povezati muziku i prirodu... budi kreativna
    Je , to sto je rekao da mu se " ne da" je bas super. Pogotovo ako nije tvoje dijete u hrvatskom skolskom sistemu.
    moj je to govorio oduvijek za svaku zadacu, prosle godine je nemotiviranost dostigla vrhunac .
    Za sve sto mu se nije dalo ( a mnogooooogo je toga bilo) , kratko i jasno je odgovorio da mu se : " ne da." Mislim , iskren je bio do krajnjih granica , nema greske. Ali je imao more negstivnih ocjena jer mu se nije dalo : citati, odgovarati pjesmicu napamet ili raditi projekt.
    Halo ?! Tko te pita u zivotu jer ti se da lli ne da ?!
    neke stari moras iako nisu motivirajuce. Tocka.

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    a da li moje paralele dugorocno ulaze u uho , vrijeme ce pokazati.
    Ali opet ponavljam , na unutrnju motivaciju moze se djelovati samo na dva nacina.
    ili vanjskom motivacijom
    ili " klikom" da nesto MOZES ( a ne moras) odraditi bez motivacije.
    Posljednje uređivanje od sirius : 14.10.2013. at 09:44

  44. #44
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    sirius, bas si me nasmijala.
    ma kuzim ja tebe. znam da je to muka ziva, i prilicno sam sretna, sto me to zaobislo.
    ali htjedoh reci, posto ima ocito stvari kao sto su matka i glazba koje voli i odraduje bez problema, ocito ima neku strukturu i metodu.
    pa kad je on iskren, onda se na to mozes nadovezati: to ti je tlaka, ne da ti se, ali moras.

  45. #45
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Uh, razmišljam i sama ovih dana bi li otvarala sličnu temu za D., odnosno ima li šanse da čujem išta stvarno korisno putem ovog medija. Profitirat ću bar malo od tvoje teme, marta. Slični su, ali ne sasvim jednaki. D. radi minimum, radi nekad i puno puno više, ali me njegovo generalno "ne da mi se" baš zabrinjava. Znala sam da je bistar, ali ono, po meni, ništa specijalno . Ali nedavno je psihologica ustvrdila da je visoko iznadprosječan, podjednako i u verbalnom i u neverbalnom dijelu onih testova, s tim da je prema donjoj granici za dob u onom dijelu koji se odnosi na impulzivnost i slične stvari (ne znam kako s eto zove, dopunite me), a ruku na srce, znali su mi to komentirat i drugi , roditelji njegovih prijatelja, primjerice, dakle ljudio koji viđaju populaciju njegovih godina. I sad mene brine: zašto se to ne vidi, ili zašto se to više ne vidi? On je doslovno lijen mislit. Ono, praktički ga doslovno vidim kako zaustavlja misaone procese koliko mu se ne da na njih trošit energiju. Radije će pilat druge oko sebe i pitat milijun puta. Tražit izgovore, lagat, napravit scenu...

    Čitam malo cure, mi jesmo neke stvari postigli, otprilike ovako kako pišu. Primjerice, čitao je ok, ali ne specijalno dobro. Skloon je očajavnaju, pa je očajavao što mu prijatelj čita kao petaš. I to je vidio kao super priliku za uopće ne čitat, jer ionako nikad neće uspjet. S tim da s njim nikad nisam sigurna je li to priča koju složi za nas, ili je osjećaj autentičan. Tu smo ga silili: izabrali knjigu, i rekli da ima da svaki dan pročita pet strana, milom ili silom. Mučili smo se cijelo ljeto, ali na kraju mu se svidio napredak.

    Njemu znači kad ga se pogura da nešto napravi, na kraju mu se ipak sviđa taj osjećaj. Baš mu treba omogućit da neke stvari napravi ovako ili onako i da osjeti kako je to kad napravi, bilo zato što je stvarno zadovoljan zbog uspjeha, ili mu je jednostavno drago da je ipak moguće riješit se dosadne obaveze, ne znam.

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    a da li moje paralele dugorocno ulaze u uho , vrijeme ce pokazati.
    Ali opet ponavljam , na unutrnju motivaciju moze se djelovati samo na dva nacina.
    ili vanjskom motivacijom
    ili " klikom" da nesto MOZES ( a ne moras) odraditi bez motivacije.
    Da, zna to biti problem... I meni se čini da sam dugo čekala na klik. Da se (još) nije dogodio, i dalje bih natjeravala. Uostalom, martin sin je TEK u drugom razredu, stigne ... Ali nema nikakvih garancija ni kad se klik dogodi da će tako trajno i ostati. Znam ja po sebi - imala sam faza kad mi se baš jako nije dalo... pa sam se dovela u situaciju da imam labuđu prvu godinu u indeksu ili hrpu ispita za jesen. Jer mi se nije dalo. A nije bilo više nikoga ni da me pita da li mi se (ne)da, a kamoli da me tjera... Pa sam na vlastitoj grbači shvatila da neke stvari tak neJdu.

    A ako ne shvatiš, onda je na djelu ona priča s kaučem. Ali to je jadno - treba djeci pružiti sliku (ako baš hoćete i primjer) da se može bolje. Meni se dan danas puno toga ne da. Nije mi se dalo prošli vikend farbati garažna vrata, a ide zima... pa je moj mlađi sin uredno uskočio i zajedno smo to riješili u dva dopodneva. Nije nam se dalo, ali smo našli način kako da to zajedno odradimo uz najmanju tlaku.

    Alternativa - vrata bi zahrđala i trebalo bi ih popravljati ili čak mijenjati, a ovako smo napravili nešto korisno, barem za neko vrijeme. I dijete je uživalo u tom mackanju (iako se poznaju pruge od kista - nije savršeno ali je sasvim prihvatljivo) + neizgovorena lekcija o poslu koji je tlaka je naučena. Također i lekcija o koroziji (dobro će mu doći iduće godine za kemiju) + baratanje kistom i valjkom za boju za metal. I koga briga ako su vrata mjestimično "šarena"? Moje dijete sad s ponosom prijateljima pokazuje vrata i govori "ovo sam ja ofarbao" !

  47. #47
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Imali su priličan peh s učiteljicama, promijenili su ih puno u samo dvije godine. Ove godine je došla nova popodnevna. Bio je prvi roditeljski, zamolila me da ostanem. Kaže meni žena: Znate šta, meni je vaš D. puno puno drag, ali recite vi meni...šta njega pali??
    Joj, umrla sam od smijeha. Ova jutarnja ( koja je na dužoj zamjeni) je našla dobar način komunikacije s njim, nadam se da će i popodnevna, rekla bih da je spremna komunicirati i da ima violje, to je već puno.

  48. #48
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Vertex , moj ima problem sa citanjem ( da , visoko iznad prosjeka po testovima takoder ). Toliko ima problema sa citanjem da sam ja do dana danasnjeg sa njim na glas citala sve njegove lektire. Kad sam ga poslala da cita sam nije procitao nista . Vodila sam ga i logopedu ( opet ) u 4 razredu . Misleci da smo mozda nesto propustili u dijagnostici .
    Ali nismo . Nego je njemu citanje jednostavno - presporo. On ne cita dobrivoljno -nista. Nije samo lektira u pitanju , nego - nista.
    ali uopce nema problema sa citanjem , kao citanjem , nego ims problema sa citanjem kao ( pre)sporom aktivnostu , za njegov ( pre)brzi mozak.
    iskljucivanje mozka kod nedostatka interesa je prilicno tipicno za darovitu djecu ( posebno ako imaju razliku u zrelostima odredenih podrucja).
    Posljednje uređivanje od sirius : 14.10.2013. at 10:01

  49. #49
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Majketi, a ima li kod tih darovitih tu i tamo štogod da je roditelju na ponos?

  50. #50
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    pratim vas
    i ja sam razmišljala o otvaranju slične teme

    imamo problem s našom najstarijom, sad je 5. razred
    problemi s pažnojm (sklona je "odlutati") su oduvijek tu i učiteljica od 1. do 4. ju je jako dobro hendlala, znala ju je motivirati i vratiti kad bi odlutala. bila je odlična u svemu.
    sad su joj ocjene šarolike, od trojki do petica

    nisu ocjene problem, ocjene su posljedica
    problem je što ne zapisuje (ili zapisuje minimalno na nastavi). onda posudimo bilježnice od prijateljica pa provede cijeli vikend prepisujući gradivo, ali ni to nije dugoročno rješenje. ja želim da ona zapisuje na satu. onda ponekad prešućuje zadaće pa je natjeram da piše ono što je po redu u radnim bilježnicama, ali ni to nije rješenje (koji put nešto riješi unaprijed jer ja ne znam što je i da li je išta bilo za zadaću).

    razrednica mi je obećala da će je premjestiti u prve klupe (do sad je sjedila u zadnjim klupama, gdje stavljaju one učenike s kojima nemaju problema), da je nastavnici mogu imati na oku. i morat će u notes zapisivati svaku zadaću i na kraju sata pokazati predmetnom nastavniku da je zapisala. to još nije zaživjelo.

    ovaj tjedan namjeravam do pedagogice, možda ona ima kakvu ideju.

    napisat će ona zadaću, učit će, vježbat će matematiku - ALI samo ako mi je na oku. ne mogu je ostaviti samu doma i nadati se da će išta napraviti.
    i moram je stalno obilaziti da vidim nije li "odlutala".

    to mi je sve teže izvedivo jer imam još dvoje školaraca, prvašicu i drugašića (oni su super, ali moram i želim se i njima baviti). ova velika mi pojede sve živce i energiju.

    inače se bavi i plivanjem, ide na dramsku i pjeva u zboru. to su sve aktivnosti koje je sama htjela.

    prijetim joj ispisivanjem s dramske (dala sam joj mjesec dana probe i ako se ne "popravi", ukidamo dramsku). problem je što ni to najvjerojatnije neće pomoći - iako dramsku obožava, njoj ni do čega nije toliko stalo da postane odgovornija.

    osim ako se stvarno ne radi o nekom problemu (iako, pitam se, ne bi li eventualni problem do sada bio prepoznat?). to ću vidjeti s pedagogicom.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •