Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 85 od 85

Tema: Predstavnik/ca roditelja u upravnom vijeću vrtića

  1. #51
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a majko mila, nije ni čudo da nitko neće u politiku, kad i za članstvo u upravnom vijeću vrtića odmah ubijate svaki entuzijazam. naravno da se može puno napraviti, ponekad je dovoljna jedna osoba da unese malo entuzijazma, pa da se nešto promijeni. ovo što govori beti, nisu to neke revolucionarne promjene, a puno znače.

    što bi tek bilo da sad ja izjavim da se želim učlaniti u sdp, npr. na mjestu bi me zatrli

  2. #52
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Cvijeta73, zapravo si u pravu.

    Ja najviše idem u stvari na živce sama sebi, možda sam prerano poklekla ali kad sam se pokušala aktivirati (ideje, znanje, blablabla) pojeli su me za doručak. I to između ostalih i "moji", pretpostavljam radi trgovine.

    I definitivno nisam kapacitet za to, više mi leži uloga dosadnog roditelja.

    U stvari bi trebalo biti više ljudi kao zuska, manje kao ja da bi stvari na svim nivoima) krenule pravim putem.

  3. #53
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Po djelokrugu rada, upravno vijeća vrtića ekvivalent je školskom odboru.
    Nisam sigurna da je baš tako, jer škole su pod kapom države, a vrtići pod kapom gradske vlasti. Ne radi se tu o predstavniku roditelja, nego o ostalim članovima.

    Ne bih htjela pametovati, samo da još jednom ponovim - zaista dosadan roditelj može i te kako zatalasati neke stvari, čak i ako ne sjedi u nikakvom vijeću ni odboru. Nek ti je sa srećom, drago mi je da još ima ljudi koji imaju volje truditi se. Ja sam od onih koji vjeruju u "misli globalno, djeluj lokalno" i mogu samo reći da se neke stvari mogu pomaknuti s mjesta. Inače, 80% ljudi koje znam s vrtićkih roditeljskih sastanaka, radionica i Unicefove škole za roditelje danas sjedi u Vijeću roditelja + predstavnik roditelja u Školskom odboru je zaista aktivan čovjek čiji rad pratim dugo godina, ali uspjeh nije proporcionalan trudu i naporima. Ponekad se stvari mogu pomaknuti s mjesta jednostavnim razgovorom u 4 oka (s ravnateljima) i to govorim na temelju vlastitog iskustva, kako u školi tako i u vrtiću, a u vrtiću je neke stvari bilo neusporedivo lakše izvesti. To zapravo jako ovisi o konkretnim ljudima koji su tamo u određenom trenutku. Ako nađeš istomišljenike, mogla bi nešto i učiniti.

  4. #54
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj ZO prvotno napisa Vidi poruku
    Zuska, oprosti, ali daj se mrvicu prizemlji....( ja bih voljela da je većina poput tebe, ali...)
    citiraš zakone, pričaš kao da smo mi u savršenoj, demokratskoj državi u kojoj se sve poštuje i misli na dobrobit svih, posebno malih ljudi
    sve što si ti napisala meni je apsolutno jasno, ja 10 godina sjedim na Upravnim vijećima ( ne kao član ) i govorim praksu, a ne teoriju
    o teoriji i onome što bi trebalo možemo pričati na raznoraznim poljima u našoj bajkovitoj državi
    ja se priklanjam dijelu da dovoljno dosadan roditelj može svašta učiniti, a pogotovo nekolicina ili grupa njih vezano za stvari o kojima ovdje pričamo
    Prizemljena sam, znam kako stvari funkcioniraju na više razina u zemlji, imam nešto iskustva po tom pitanju zbog čega i znam da pojedinac ako želi može nešto učiniti, i da je jedan od osnovnih načina da se to učini korištenje mehanizama koji formalno-pravno postoje. Nekad oni funkcioniraju, nekad ne. Nekad ih treba pogurati, nekad prokazati, nekad je bolje povući se. Ako ne probaš, ne znaš. A situacija nije svuda i nije uvijek ista, ona jako često ovisi o ljudima.

    Nadalje, ti si u svom prvom postu pokušala ustvrditi kako je moje poimanje članstva u upravnom vijeću potpuno krivo, a ja se nisam složila s tobom, za što sam ti dala konkretne argumente koji dijelom počivaju na propisima, a dijelom i na vlastitom iskustvu članstva u nekim drugim vijećima. Ako u mojem postu koji je odgovor na tvoj prvi post ima nešto s čim se ne slažeš ili smatraš da to nije tako, demantiraj. Konkretno i argumentirano.

    To što upravno vijeće u tvom vrtiću možda nije takvo kakvo treba biti nije dovoljno dobar dokaz s kojim možeš sa sigurnošću reći da ni sva ostala vijeća ne mogu biti bolja, a niti zbog svog iskustva možeš nekome govoriti da se prizemlji. Npr. na osnovu svojeg iskustva ja tebi jednako tako tebi mogu reći da bi se ti trebala malo odzemljiti, ali kuda bismo stigle takvim razgovorom?
    Dozvoli da poznajem svoj grad i ljude u njemu i da, unatoč njegovim manama, znam da kao pojedinka mogu činiti promjene i da ulazak u nekakvo upravno vijeće vrtića nije nikakav SF.

    Mogu biti dosadan roditelj, a mogu biti i roditelj koji želi ući u upravno vijeće vrtića. Mogu i oboje, a i ne moram ništa od toga. Da imam ovako negativnu ravnateljicu poput tebe, ulazak u vijeće bio bi mi još veći izazov. Bilo bi nam zanimljivo.

  5. #55
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu govoriti iznutra, tj. kao dugogodišnji član školskog odbora osnovne škole.
    Najprije su me na roditeljskom sastanku predložili za predstavnika roditelja u Vijeću roditelja. Nisam član ni jedne stranke, niti sam bila. Predložila me jedna mama, nije mi ni na kraj pameti padalo da se sama predložim, i, moram priznati, iznenadio me izbor.
    Na Vijeću roditelja se izabire predstavnik za Školski odbor. Ne znam kako, to mi je bilo još veće iznenađenje, jer nisam uopće lobirala , predložili su me i izabrali roditelji. Bez ikakvog upliva sa strane. No, mi smo mjesto u kojem gotovo svatko svakog pozna, pa izgleda da dobro misle o meni.

    Sastanci su 5-6 puta godišnje, zavisi od potrebe. NE dobivaju se nikakvi novci, eventualno kava i sok. Postoji dnevni red sjednice, naravno, ali se može nadopuniti i mijenjati. Roditelj itekako ima pravo predlagati i raditi na ostvarenju prijedloga. Mi smo puno napravili po pitanju đaka-putnika i stvarno olakšali djeci i roditeljima svaki dan promjenom voznog reda autobusa i još mnogočime. Zatim , dolasci logopeda, pa produženi boravak, regulacija prometa oko škole...Skupilo se toga.

    Obično bi na Vijeću roditelja netko dao prijedlog i, ako se radi i trudi, može se. Zuska, primjer moga gradića je da se trudom, trošenjem vremena i osobnim angažmanom može učiniti jako puno. Sretna sam što znam da sam mrvicu zaslužna da je djeci u našoj školi bolje i da će tako biti i ubuduće.
    Hvala, Beti. Ovako slično funkcioniraju stvari kod nas.

    Mene uopće nije strah politikanstva i strančarenja. Ono što mi se čini najveći problem u mom gradu (a to je više-manje u svakoj manjoj sredini) je politika nezamjeranja, a to je ono što neke ljude sprječava da budu malo aktivniji i malo kritičniji.

  6. #56
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a majko mila, nije ni čudo da nitko neće u politiku, kad i za članstvo u upravnom vijeću vrtića odmah ubijate svaki entuzijazam. naravno da se može puno napraviti, ponekad je dovoljna jedna osoba da unese malo entuzijazma, pa da se nešto promijeni. ovo što govori beti, nisu to neke revolucionarne promjene, a puno znače.

    što bi tek bilo da sad ja izjavim da se želim učlaniti u sdp, npr. na mjestu bi me zatrli
    Kužiš, a ja mislila da sam ja u političkoj depri. Što su tek ostali onda?

  7. #57
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Kužiš, a ja mislila da sam ja u političkoj depri. Što su tek ostali onda?
    Ostali (barem neki) su pomalo probali nešto napraviti i ostali popišani, pa im je entuzijazam splasnuo.

    Mada iskreno na temu vrtića kad gleam što pišeš kao da gledam sebe u trenutku suočavanja s vrtićem.
    U kratko: tresla se brda, rodio se miš.

    Potreslo me puno stvari, jer se svašta kosilo s mojim načelima - slatkiši, pristup, spavanje, hrana,... da nabrajam dalje?

    Na kraju sam odlučila a dijete ne ide u vrtić, a sad s odmakom od 6 godina, iskreno smatram da sve to što je mene silno potreslo i nije nešto tako strašno.

    "Preživjeli" su drugi, "preživio" bi i moj.

    Uskoro će škola i vjerujem da ću opet biti šokirana i izbezumljena . Spremna sam biti dosadni roditelj.

  8. #58
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Zuska, evo ti još malo Leca (smiju pročitati i ostali) jer mi se čini da si čvrsto naumila odraditi svoje: http://citati.hr/autori-citata/stanislav-jerzy-lec
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 19.10.2013. at 21:13

  9. #59

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Zuska sretno, želim ti da uđeš u vijeće
    želim ti da imaš ljude s kojima možeš konkretno nešto promijeniti jer ti sama u vijeću ne možeš apsolutno ništa
    pogledaj si Statut vrtića o načinu izbora za člana Upravnog vijeća i prati regularnost izbora

  10. #60
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    za Zagreb, izvadak iz proračuna

    Osnovne
    Aktivnost A100006. NAKNADE ZA RAD ŠKOLSKIH ODBORA 1.300.000,00

    Srednje
    Aktivnost A100001. NAKNADE ZA RAD ŠKOLSKIH ODBORA 900.000,00

  11. #61
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Koje brojke! Do mene sve godine nije stigla ni jedna jedina, ni najmanja brojčica Turska kava i sok iz vrča.
    A možda moj grad nema stavke za ŠO. Ili to dobijaju profesionalci, mi roditelji smo ionako tamo po vlastitoj želji.

  12. #62
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Pretpostavljam da su naknade u vijećima i odborima stvar o kojoj odlučuju lokalne samouprave. Mislim da ih ni kod nas nema.

    Hvala na dobrim željama, savjetima i raspravi
    Rado ću napisati svoja dobra i loša iskustva s ovim planom.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    pitajte za naknadu
    oni koji su imenovani od strane gradske vlasti dobivaju iz lokalnih proračuna i oni o tome odlučuju, a ispred odgojitelja/stručnih suradnika/roditelja - to ovisi o vrtiću
    ali ako dobivaju lokalni morali bi i ovi unutra
    govorim za vrtiće
    za škole ne znam

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Koje brojke! Do mene sve godine nije stigla ni jedna jedina, ni najmanja brojčica Turska kava i sok iz vrča.
    A možda moj grad nema stavke za ŠO. Ili to dobijaju profesionalci, mi roditelji smo ionako tamo po vlastitoj želji.
    Ako si samo član Vijeća roditelja (po jedan predstavnik roditelja iz svakog razreda), onda je i kava i sok iz vrča premija. Ali ako si u Školskom odboru (samo jedan predstavnik roditelja od svih razreda u školi) onda možda i imaš pravo na naknadu - treba pogledati u statut škole.

    I da - za vrtiće to ovisi o gradskoj vlasti i njihovim odlukama. Možda je tak i za škole, nisam sigurna. Kako god bilo, roditeljima je ta naknada rijetko kad motivacija za ulazak u ta tijela. Većina želi nešto učiniti, ovako kao Zuska.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 20.10.2013. at 14:23

  15. #65
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    ja pak prvi put cujem da tako nesto postoji.
    dva vrtica, nikad nitko spomenuo nista nije, a kamoli glasovali :/
    isto ovako, nemam pojima o tome
    u školi da postoji ali vrtić nula bodova

  16. #66

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Jerzy Lech: Optimizam je nedostatak informacija

    Ne radi se tu toliko o predstavniku neke stranke nego o osobi koja se neće suprotstavljati uhodanoj politici odgovornih osoba (ne talasaj). A što misliš, zašto ti se čini da oni koji sada tamo sjede nemaju energije, ideja i znanja? Velika je vjerojatnost da su unutra baš zato jer su takvi. To se zove podobnost.

    Samo da dodam - bilo bi mi izuzetno drago da nisam u pravu i da uspiješ. Držim ti fige!
    I kod nas je ovako , što ne znači ništa za vas, ali znači meni, jer vidim da nije naš vrtić izuzetak-nažalost.
    Kako reče Anemona, ko je probao, ostao je...pa...
    Kod nas je sad situacija da je mama izabrana u septembru za člana Saveta roditelja, (inače jedna podobna osoba kakvu Peterlin opisuje) ispisala dete iz vrtića jer dete nije dovoljno debelokožno za naš vrtić i adaptacija nije išla nikako.
    Raspitujem se, ali niko ne ume da mi odgovori-da li je mama ostala član saveta? Ne bi me čudilo da jeste.

  17. #67
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ako si samo član Vijeća roditelja (po jedan predstavnik roditelja iz svakog razreda), onda je i kava i sok iz vrča premija.
    moj muž je godinama bio predstavnik razreda i nije bilo ni kava ni soka

  18. #68
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    moj muž je godinama bio predstavnik razreda i nije bilo ni kava ni soka
    Pa ni kod nas, upravo to i govorim. A Beti3 je dobila bar kavu i sok, he he he! To smo mi dobili u školi na radionicama za roditelje koje su organizirale učiteljice. Na vijeću - ništa. Sretan si ako te ne zadrže 3 sata.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Sad ću ja ispričati iskustvo s roditeljskog na kojem se birao predstavnik roditelja za upravni odbor vrtića.
    Dakle, tjedan dana prije roditeljskog dobivam sms od osobe zaposlene u vrtiću s naputkom za koga glasati.
    Dolazim na roditeljski s idejom da ću glasati bilo za koga osim za osobu koja mi je preporučena ili neću glasati uopće ako ne bude drugog izbora.
    Nemam ništa protiv preporučene osobe, ali sam alergična na naputke kojima mi se inputira mišljenje.
    Na roditeljskom ravnateljica na sva usta hvali prepotučenu osobu, kako je pribavila mnogo donacija vrtiću.
    Ja sam zgrožena ovom vrstom reklame i čekam glasanje.
    I šlag na kraju, kandidiralo se dvoje ljudi, outsider i preporučeni.
    Za outsidera je glasalo 22, za preporučenog, citiram "trideset i nešto", suzdržane se nije brojalo.
    Popis prisutnih nije bio gotov ni nakon glasanja.

    Apsolutno sam u šoku načinom izbora roditelja, načinom vođenja sastanka dotične gospođe ravnateljice, kao i načinom provođenja glasanja.
    Još apsolutnije sam šokirana pozadinskim PR-om koji su provodili pojedini djelatnici vrtića.

    Potaknuta ovim slučajem, proučila sam statut vrtića i smatram da je nedorečen u pogledu kriterija valjanosti glasanja jer je potpuno nejasno što znači 10% roditelja. Pretpostavljam da se misli da jedno dijete predstavlja jedan roditelj (ili skrbnik), da li onda dvoje djece predstavlja isto jedan roditelj. Ili mogu dva roditelja predstavljati jedno dijete...
    Također postupak izbora roditelja utvrđen statutom je javno glasanje na roditeljskom sastanku.
    Mislim da ovo dovodi roditelje u neravnopravan položaj u odnosu na zaposlenike vrtića koji svog predstavnika biraju tajno.

    ne znam ima li smisla žaliti se na statut vrtića, ali ovakvu ležernu muljažu i netransparentnost već dugo nisam vidjela.
    A radi se samo o upravnom vijeću vrtića.

    Nemam pojima da li ima smisla i osnove za reakciju prema GU.

  20. #70
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Strašno...
    No, vjerujem da to rade jer mogu raditi, navikli su na to...ne očekuju da će im se itko suprotstaviti. I dok se šuti, tako će se raditi i dalje.

    Što se tiče roditelja koji predstavljaju djecu, logično je da jedno dijete predstavlja jedna osoba, a ne oba roditelja ili oba skrbnika jer ih neki nemaju oboje. Ne bi se smjelo dogoditi da glasaju svi prisutni (pa tako ako su oba, ona oba, a ako je jedan, onda jedan) jer onda glasovi nemaju jednaku težinu. Dakle, treba se utvrditi na početku tko čini biračko tijelo.

    Brzinskim pregledom nekoliko statuta na webu, vidjela sam da mnogi imaju javno glasanje roditelja, zapravo, više mi izgleda kao da su svi prepisivali istu šprancu statuta. No, evo ti primjer, čini mi se ovako na brzaka, dobrog statuta koji ima tajno glasanje roditelja. http://grdelin-buzet.hr/fileadmin/ko...ibanj_2012.pdf

    Treba inzistirati na tajnom glasanju, to je puno zdravije za demokraciju.

    Što se tiče reakcije prema GU, ne znam na što želiš reagirati? Na statut? Ili na postupak izbora? Ne znam što bi oni konkretno mogli učiniti, ali zašto ne, neka se vidi da ima zainteresiranih roditelja. Dobro je reagirati i na licu mjesta, a može se napisati predstavka prema Upravnom vijeću i zatražiti da se statut dopuni u nekim segmentima...

    Ne mogu zamisliti situaciju da mi ravnateljica ili bilo tko drugi šalje sms za koga trebam glasati... Fakat jadno.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Strašno...



    Što se tiče reakcije prema GU, ne znam na što želiš reagirati? Na statut? Ili na postupak izbora? Ne znam što bi oni konkretno mogli učiniti, ali zašto ne, neka se vidi da ima zainteresiranih roditelja. Dobro je reagirati i na licu mjesta, a može se napisati predstavka prema Upravnom vijeću i zatražiti da se statut dopuni u nekim segmentima...

    Ne mogu zamisliti situaciju da mi ravnateljica ili bilo tko drugi šalje sms za koga trebam glasati... Fakat jadno.
    pa ne znam ni sama...
    sigurno da je postupak izbora proveden na granici regularnosti, a sigurno je i da statut treba korigirati u pojedinim dijelovima.
    obzirom da statut vrtića predlaže vrtić, a odobrava GU, trebala bi se valjda s prijedlogom izmjene obratiti prvo vrtiću, pa GU, ili možda najbolje istovremeno.
    vezano uz provedene izbore, to mi je samo bio okidač da shvatim da se statut treba mijenjati, ne vjerujem da ih je moguće poništiti, bez obzira na neregularnost postupka i zakulisne igre.

    a nakon izbora su ravnateljica, preporučeni kandidat i podupirući članovi kolektiva otišli na unaprijed pripremljen domjenak!
    njima je postupak izobra bio formalnost...

  22. #72
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Da javim da sam izabrana u Upravno vijeće vrtića kao predstavnica roditelja.

    Saznala sam da se na sastanku roditelja bira predstavnik/ca pa sam došla, kad je ravnateljica pitala ima li tko zainteresiran, ja sam se javila, kratko predstavila, rekla što želim raditi u Upravnom vijeću i kako ću komunicirati s roditeljima. Onda je netko predložio još jednog kandidata pa se glasalo, ja sam izglasana.
    Ne znam je li ravnateljica imala nekog svog (kao na prošlom biranju) jer ga nije isturila. Prethodno sam je nazvala i najavila da se želim kandidirati, nisam htjela da bude iznenađena. Ali bila je, nije joj predrago, do sad je ona imala utjecaj na taj izbor. (Jedan od planova mi je utjecati i da budući izbor predstavnika roditelja bude bolje i participativnije odrađen.)

    Djelatnici su kao svoju predstavnicu izabrali jednu super tetu koja je aktivna i pametna pa se radujem suradnji, još jedno da Grad izabere svoje predstavnike.

    Sjednicu bismo trebali imati, nadam se, najkasnije u listopadu. Javim se.

  23. #73
    Minda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    U blizini
    Postovi
    283

    Početno

    Cestitam Zuska! Uspjeh ti želim i puno energije

    p.s. kod nas je izbor održan na sastanku za NOVO upisanu djecu (tu su valjda skupili tih 10% roditelja) dok ostali roditelji mališana koji već pohađaju vrtić na 4 lokacije nisu bili niti pozvani! Kao jedini kandidat od ravnateljice je istaknuta neka mama koja je dugi niz u upravnom vijeću i ima 10 djece i kao super surađuje u upravnom vijeću i ima najnaj iskustva sa vrtićem i to je to. Pročitala sam Statut ali nigdje ne stoji jasno smije li osoba nakon 4 godine biti ponovno imenovana i tako u nedogled idućih 4 ...

  24. #74
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Minda prvotno napisa Vidi poruku
    Cestitam Zuska! Uspjeh ti želim i puno energije

    p.s. kod nas je izbor održan na sastanku za NOVO upisanu djecu (tu su valjda skupili tih 10% roditelja) dok ostali roditelji mališana koji već pohađaju vrtić na 4 lokacije nisu bili niti pozvani! Kao jedini kandidat od ravnateljice je istaknuta neka mama koja je dugi niz u upravnom vijeću i ima 10 djece i kao super surađuje u upravnom vijeću i ima najnaj iskustva sa vrtićem i to je to. Pročitala sam Statut ali nigdje ne stoji jasno smije li osoba nakon 4 godine biti ponovno imenovana i tako u nedogled idućih 4 ...
    Hvala.
    I kod nas je to bilo na sastanku roditelja za novoupisanu djecu jedne lokacije vrtića iako vrtić ima još lokacija. Ok, na svim tim sastancima je rečeno da se održava izbor tad i tad tu i tu, ali naravno da nitko iz tih drugih mjesta i zgrada nije došao na sastanak (osim mene, lol).
    Naravno da im je tako lakše, ali mislim da nije fer jer su oni koji su tamo glasali silom prilika... Malo ću promisliti pa predložiti neki pravedniji princip kad mi istekne mandat. A gle, to što ravnateljica ima svog kandidata, nikoga ne priječi da kaže, i ja bih se kandidirao/la. Da mi je rekla da već ima zainteresiranih (čitaj: imam nekoga), bila sam spremna reći, ok, ja ću se svejedno javiti i predstaviti pa neka roditelji procijene. Koliko sam shvatila od drugih priča, ravnateljima paše imati upravno vijeće pod kontrolom, odnosno unutra imati ljude koji uglavnom kimaju glavom. Tako je lakše raditi, jasno mi je to, ali to nije poanta.

    Mislim da nije zabranjeno da se netko ponovo kandidira. Ali onda bi ta osoba trebala pred roditeljima obasniti što je radila i napravila u protekle 4 godine (mislim, to bi trebala svakako, ali to uglavnom ne čine) i što joj je cilj u sljedećem mandatu. Ja sam roditeljima rekla zašto sam zainteresirana i za što se mislim zalagati u UV. Mislim da je to fer, ako već tražim da dignu ruku za mene. I mislim imati otvoreni komunikacijski kanal s roditeljima.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    285

    Početno

    p.s. kod nas je izbor održan na sastanku za NOVO upisanu djecu (tu su valjda skupili tih 10% roditelja) dok ostali roditelji mališana koji već pohađaju vrtić na 4 lokacije nisu bili niti pozvani! Kao jedini kandidat od ravnateljice je istaknuta neka mama koja je dugi niz u upravnom vijeću i ima 10 djece i kao super surađuje u upravnom vijeću i ima najnaj iskustva sa vrtićem i to je to. Pročitala sam Statut ali nigdje ne stoji jasno smije li osoba nakon 4 godine biti ponovno imenovana i tako u nedogled idućih 4 ...[/QUOTE]


    Ista priča je bila i kad sam je upisivala malog prije 4 godine. Navodno je ona medicinska sestra po struci, i ne može naći posao u struci (tako nam je rekla u predstavljanu), pa zato je predstavnik u vrtiću. Po meni ona nije učinila ništa za djecu u vrtiću, a ravnateljica očito ima dobro zaleđe kad može biti tako dugo na tom položaju.

  26. #76
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Kolko znam predsjeničavanje se ne plača
    Kakve veze jrl neko zaposlen ili ne , a kamoli zakaj ne može nać posel

  27. #77

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    da li je netko zaposlen ili ne, nema veze
    kakvu stručnu spremu, obrazovanje ili nešto treće ima - nebitno
    koliko znam, u većini vrtića se rad u Upravnom vijeću plaća, odnsono članovi dobivaju dobivaju naknade, za svaku sjednicu
    kako se član bira - mora biti uređeno Statutom, a Statut mora biti javno objavljen, odnosno trebao bi biti na web stranicama vrtića, ako se govori o 10% prisutnih roditelja od ukupnog broja, a ništa drugo ne piše, onda nije bitno jel sastanak za novoupisanu ili neku drugu djecu
    Posljednje uređivanje od ZO : 06.09.2014. at 19:40

  28. #78
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Podižem.
    Čitam večeras.

  29. #79
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Inesz, odgovorila sam ti na poruku.

    Evo, mali vodič kroz propise važne za rad vrtića.


    Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju: http://www.zakon.hr/z/492/Zakon-o-pr...-i-obrazovanju
    ovaj Zakon uređuje predškolski odgoj i obrazovanje te skrb o djeci predškolske dobi kao dio sustava odgoja i obrazovanja te skrbi o djeci. Predškolski odgoj obuhvaća programe odgoja, obrazovanja, zdravstvene zaštite, prehrane i socijalne skrbi koji se ostvaruju u dječjim vrtićima sukladno ovom Zakonu. Dječji vrtići su javne ustanove koje djelatnost predškolskog odgoja obavljaju kao javnu službu.
    za one koji žele znati više, tu je i Zakon o ustanovama: http://www.zakon.hr/z/313/Zakon-o-ustanovama

    Državni pedagoški standard predškolskog odgoja i naobrazbe: http://www.propisi.hr/print.php?id=2561
    dokumentom se utvrđuju programi s obzirom na trajanje i namjenu; predškolski odgoj i naobrazba djece i djece s posebnim potrebama i to djece s teškoćama i darovite djece; predškolski odgoj i naobrazba djece pripadnika nacionalnih manjina, ustroj predškole, mjerila za broj djece u odgojnim skupinama, mjerila za broj odgojitelja, stručnih suradnika i ostalih radnika u dječjem vrtiću, mjere zdravstvene zaštite i prehrane djece u dječjem vrtiću, mjerila za financiranje programa dječjih vrtića, materijalni i financijski uvjeti rada, prostori dječjeg vrtića, higijensko-tehnički zahtjevi za prostore u dječjem vrtiću, mjerila za opremu dječjeg vrtića, mjerila za didaktička sredstva i pomagala.

    Statut Dječjeg vrtića - to bi trebalo biti na webu vašeg vrtića, ako ga nema, zatražite da ga stave jer inače krše Zakon o pravu na pristup informacijama
    Statutom se uređuje naziv i sjedište Djeĉjeg vrtića, zastupanje i predstavljanje Vrtića, djelatnost, vrste i trajanje programa, ustrojstvo i naĉin rada, uvjeti i naĉin davanja usluga, ovlasti i naĉin odluĉivanja tijela Vrtića, prava i obveze radnika, način financiranja, te druga pitanja važ̧na za obavljanje djelatnosti i poslovanje Vrtića.

    Godišnji plan rada Dječjeg vrtića: i to bi trebalo biti na webu
    obuhvaća programe odgojno-obrazovnog rada, programe zdravstvene zaštite djece, programe njege djece, prehrane i higijene, programe socijalne skrbi, programe koje Vrtić dogovori s roditeljima, programe struĉnog usavršavanja radnika, programe unapređivanja uvjeta rada te programe suradnje s roditeljima i drugim akterima ranog i predškolskog odgoja, obrazovanja i skrbi o djeci rane i predškolske dobi, sigurnosno zaštitne i preventivne programe i druge programe u skladu s propisima.
    Dječji vrtić, dakle, obavlja djelatnost na temelju godišnjeg plana i programa rada kojega donosi Upravno vijeće za pedagošku godinu koja traje od 1. rujna tekuće do 31. kolovoza sljedeće godine. Na Godišnji plan i program rada Vrtića daje suglasnost Gradsko vijeće, u Zagrebu Gradska skupština.
    Svaki vrtić ima i Izvještaj o radu za vrtićku godinu, i taj bi izvještaj o radu trebao biti javno objavljen.

    Pravilnik o mjerilima i postupku upisa djece u Dj. vrtić: to bi isto trebalo biti na webu
    Pravilnikom o mjerilima i postupku upisa djece u Dječji vrtić utvrđuju se mjerila i postupak upisa djece te uvjeti pod kojima dijete može biti ispisano iz Vrtića.

    Nacionalni kurikulum za rani i predškolski odgoj i obrazovanje: http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=13211
    zanimljivo, ali Kurikulum još nije donesen, u lipnju je tek završena rasprava o njegovom Nacrtu, iako bi se odgoj i obrazovanje djece rane i predškolske dobi trebalo ostvarivati na temelju nacionalnog kurikuluma za predškolski odgoj i obrazovanje i kurikuluma dječjeg vrtića.
    Nacionalni kurikulum trebao bi utvrđivati vrijednosti, načela, općeobrazovne ciljeve i sadržaje svih aktivnosti i programa, pristupe i načine rada s djecom rane i predškolske dobi, odgojno-obrazovne ciljeve po područjima razvoja djece i njihovim kompetencijama te vrednovanje. Nacionalni kurikulum trebao bi donijeti ministar nadležan za obrazovanje.
    Programe zdravstvene zaštite djece, higijene i pravilne prehrane djece u dječjim vrtićima utvrđuje ministar nadležan za zdravstvo.
    Programe socijalne skrbi u dječjim vrtićima utvrđuje ministar nadležan za socijalnu skrb.
    Na ove programe suglasnost daje ministar nadležan za obrazovanje.

    Kurikulum dječjeg vrtića:
    na osnovi Nacionalnog kurikuluma, upravno vijeće dječjeg vrtića do 30. rujna tekuće pedagoške godine trebao bi donijeti Kurikulum dječjeg vrtića kojim bi se utvrdio: program, namjena programa, nositelje programa, način ostvarivanja programa, vremenik aktivnosti programa i način vrednovanja.

    Zakon o pravu na pristup informacijama: http://www.zakon.hr/z/126/Zakon-o-pr...-informacijama
    Zakonom se, između ostaloga, uređuje pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija koje posjeduju tijela javne vlasti, propisuju se načela prava na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija, ograničenja prava na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija, postupak za ostvarivanje i zaštitu prava na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija, kao i druge obveze tijela javne vlasti te prekršajne odredbe vezane za ostvarivanje prava na pristup informacijama.
    »Tijela javne vlasti«, u smislu ovog Zakona su tijela državne uprave, druga državna tijela, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima i druge osobe na koje su prenesene javne ovlasti, pravne osobe čiji je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne ili područne (regionalne) samouprave, pravne osobe i druge osobe koje obavljaju javnu službu, pravne osobe koje se u cijelosti financiraju iz državnog proračuna ili iz proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, kao i trgovačka društva u kojima Republika Hrvatska i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave imaju zasebno ili zajedno većinsko vlasništvo.

    Dakle, vrtić je obveznik ovog Zakona pa ga idu ovi članci:

    Objavljivanje informacija
    Članak 10.
    (1) Tijela javne vlasti obvezna su na internetskim stranicama objaviti na lako pretraživ način:
    1) zakone i ostale propise koji se odnose na njihovo područje rada;
    2) opće akte i odluke koje donose, kojima se utječe na interese korisnika, s razlozima za njihovo donošenje;
    3) nacrte zakona i drugih propisa te općih akata koje donose, sukladno odredbama članka 11. ovog Zakona;
    4) godišnje planove, programe, strategije, upute, izvještaje o radu, financijska izvješća i druge odgovarajuće dokumente koji se odnose na područje rada tijela javne vlasti;
    5) podatke o izvoru financiranja, proračunu i izvršenju proračuna;
    6) informacije o dodijeljenim potporama, bespovratnim sredstvima ili donacijama uključujući popis korisnika i visinu iznosa;
    7) informacije o svom unutarnjem ustrojstvu, s imenima čelnika tijela i voditelja ustrojstvenih jedinica i njihovim podacima za kontakt;
    8) zapisnike i zaključke sa službenih sjednica tijela javne vlasti i službene dokumente usvojene na tim sjednicama, te informacije o radu formalnih radnih tijela iz njihove nadležnosti;
    9) informacije o postupcima javne nabave i dokumentaciji za nadmetanje te informacije o izvršavanju ugovora;
    10) obavijesti o raspisanim natječajima te natječajnu dokumentaciju;
    11) registre i baze podataka ili informacije o registrima i bazama podataka iz njihove nadležnosti i načinu pristupa;
    12) obavijesti o načinu ostvarivanja prava na pristup informacijama i ponovnoj uporabi informacija s podacima za kontakt službenika za informiranje;
    13) visinu naknade za pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija, prema kriterijima iz članka 19. stavk 3. ovog Zakona;
    14) najčešće tražene informacije;
    15) ostale informacije (vijesti, priopćenja za javnost, podaci o drugim aktivnostima).
    (2) Dokumente iz stavka 1. točaka 2., 3. i 4. ovog članka tijela javne vlasti dužna su dostaviti u Središnji katalog službenih dokumenata Republike Hrvatske radi njihove trajne dostupnosti i ponovne uporabe informacija, a tijelo javne vlasti u čijoj je nadležnosti donošenje zakonskih i podzakonskih propisa i dokumente iz stavka 1. točke 1. ovog članka. Poslove vođenja i održavanja Središnjeg kataloga službenih dokumenata Republike Hrvatske obavlja Hrvatska informacijsko-dokumentacijska referalna agencija (HIDRA).
    (3) Način ustrojavanja i vođenja Središnjeg kataloga službenih dokumenata Republike Hrvatske propisat će pravilnikom ministar nadležan za poslove opće uprave.
    (4) Odredbe ovog članka ne primjenjuju se na informacije za koje postoje ograničenja prava na pristup prema odredbama ovog Zakona.

    Javnost rada
    Članak 12.
    (1) Tijela javne vlasti obvezna su javnost informirati o:
    1) dnevnom redu zasjedanja ili sjednica službenih tijela i vremenu njihova održavanja, načinu rada i mogućnostima neposrednog uvida u njihov rad,
    2) broju osoba kojima se može istodobno osigurati neposredan uvid u rad tijela javne vlasti pri čemu se mora voditi računa o redoslijedu prijavljivanja.
    (2) Tijela javne vlasti nisu dužna osigurati neposredan uvid u svoj rad kada se radi o pitanjima u kojima se po zakonu javnost mora isključiti, odnosno ako se radi o informacijama za koje postoje ograničenja prava na pristup prema odredbama ovog Zakona.

    X. PREKRŠAJNE ODREDBE
    Članak 61.
    (1) Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj tijelo javne vlasti koje suprotno odredbama ovog Zakona onemogući ili ograniči ostvarivanje prava na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija.
    (2) Za prekršaj iz stavka 1. ovog članka kaznit će se i odgovorna osoba u tijelu javne vlasti novčanom kaznom od 5.000,00 do 20.000,00 kuna.
    (3) Novčanom kaznom od 20.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba koja ošteti, uništi, sakrije ili na drugi način učini nedostupnim dokument koji sadrži informaciju u namjeri da onemogući ostvarivanje prava na pristup informacijama.
    (4) Za prekršaj iz stavka 3. ovog članka kaznit će se tijelo javne vlasti i odgovorna osoba u tijelu javne vlasti novčanom kaznom od 20.000,00 do 50.000,00 kuna.
    (5) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se fizička osoba, odnosno novčanom kaznom od 2.000,00 do 100.000,00 kuna pravna osoba koja upotrijebi informacije protivno objavljenim uvjetima za ponovnu uporabu informacija iz članka 32. ovog Zakona.

    Članak 62.
    (1) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 4.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj tijelo javne vlasti ako:
    1) ne objavljuje informacije sukladno članku 10. stavku 1. i članku 11. ovog Zakona;
    2) ne imenuje službenika za informiranje;
    3) ne dostavi godišnje izvješće o provedbi Zakona.
    (2) Za prekršaj iz stavka 1. ovog članka Zakona kaznit će se i odgovorna osoba u tijelu javne vlasti novčanom kaznom od 1.000,00 do 2.000,00 kuna.
    (3) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj tijelo javne vlasti ako:
    1) ne postupi po rješenju Povjerenika,
    2) ne omogući Povjereniku uvid u informacije koje su predmet postupka, ne dostavi tražene podatke ili dostavi nepotpune odnosno netočne podatke,
    3) onemogući inspektoru nesmetano obavljanje nadzora,
    4) u zapisnikom određenom roku ne otkloni nezakonitosti, nepravilnosti i nedostatke utvrđene zapisnikom.
    (4) Za prekršaj iz stavka 3. ovog članka Zakona kaznit će se i odgovorna osoba u tijelu javne vlasti novčanom kaznom od 3.000,00 do 5.000,00 kuna.


    Ako vam ne daju ove informacije ili postoji otpor prilikom njihovog objavljivanja, slobodno se pozovite na ove članke Zakona. Ako ne ide ni tako, onda prijava Povjerenici za informacije.
    Posljednje uređivanje od Zuska : 12.11.2014. at 11:27

  30. #80

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Dižem topic uz pitanje: što ako statut vrtića nije javno dostupan?
    Naš vrtić nema web stranicu, Grad kao osnivač nema statuta na svom webu.
    A zaista me zanima malo pokrenuti ljude na rad.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Dižem topic uz pitanje: što ako statut vrtića nije javno dostupan?
    Naš vrtić nema web stranicu, Grad kao osnivač nema statuta na svom webu.
    A zaista me zanima malo pokrenuti ljude na rad.
    Mislim da u tom slučaju možeš zatražiti Statut na uvid u tajništvu odnosno upravi vrtića.
    Koji je razlog da vrtić nema web?

  32. #82

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    morali bi imati objavljene podatke i dokumente na stranicama Osnivača, ako nemaju vlastiti web
    negdje moraju objaviti npr. natječaje, to im je zakonska obveza
    Statu, ako ništa drugo, moraš dobiti na uvid

  33. #83

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Zuska, iskustva?

    Slučajno nabasala na temu, zanima me kako je.... odnosno kako je bilo u proteklom periodu....

  34. #84
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Evo me već 2 i pol godine u Upravnom vijeću i jako sam zadovoljna. Uspjela sam postići to da su sve dokumente stavili na web (uključujući zapisnike sa sjednica, dokumente i jelovnik), veću transparentnost prilikom zapošljavanja, imam FB grupu za roditelje gdje ih o svemu informiram i roditelji mi se javljaju u porukama s problemima i pitanjima za Vijeće. Sad čekam rezultate jednog natječaja za projekt koji sam napisala, a tiče se dvorišta i sprava itd. Ima svašta, radi se

  35. #85
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Bravo!

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •