Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 85

Tema: Predstavnik/ca roditelja u upravnom vijeću vrtića

  1. #1
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno Predstavnik/ca roditelja u upravnom vijeću vrtića

    Nisam našla sličnu temu, ako je ima, spojite.

    Željela bih ući u upravno vijeće vrtića kao predstavnica roditelja, ali trebat ću se strpiti godinu dana kad ističe mandat postojećem vijeću. To mi se čini kao dobar kanal za unaprjeđivanje nekih stvari u vrtiću (prehrana, proslava rođendana i slatkiši, evaluacije i sl.), imam dosta ideja i oko veće uključenosti roditelja (predavanja, komunikacija i sl.).

    Dakle, zanima me kako funkcioniraju upravna vijeća u vašim vrtićima i kakva je uloga predstavnika roditelja u njima. Ako imate osobnih iskustava, dajte... Što ste tamo radili, koliko uspješno itd.

  2. #2
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Kod nas se ne može nitko sam prijaviti, nego na sastanku roditelji predlažu nekoga i onda se od tih par kandidata izabere jedan.
    E sad koliko možeš utjecati na nešto - ne znam.

  3. #3
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Nisam sigurna (provjeriti ću), ali mislim da i kod nas ne možeš samo tako uči jer ti to želiš.
    Čak što više stranački su odabrani.

  4. #4
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja pak prvi put cujem da tako nesto postoji.
    dva vrtica, nikad nitko spomenuo nista nije, a kamoli glasovali :/

  5. #5
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja znam da vijeće postoji ali kod nas se to biralo drugim kanalima, nikad na sastancima nisu vijeća bila spominjana

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    ja znam da postoji nekih 5 godina, bio je izbor na prvom sastanku kad se cijeli vrtić upisivao, od tad nitko nije ništ pitao.

    inače postojali su dva predstavnika jedan iz jasličko-mlađe vrtičko i jedan iz staro -vrtičke i predškolsko doba, jer su kod nas tak i vrtići i odjeljeni 8 znači jedan za centalu, jedan za tikove).

    u mlađoj skupini je odabran jedan tata koji je inače i striček u jednom drugom vrtiču, sad kolko je on kaj napravil nisam sigurna.

  7. #7
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Kod nas upravno vijeće ima 5 članova od kojih 3 imenuje osnivač (grad), jednog odgojiteljsko vijeće, a jednog roditelji na zajedničkom sastanku roditelja svih odgojnih skupina. Svaki roditelj može predložiti i biti predložen za člana Upravnog vijeća, odnosno istaknuti svoju kandidaturu, glasanje je javno.

    Dakle, može me netko predložiti, mogu se i sama kandidirati. Ja, naravno, ne mogu znati hoću li proći, ali pokušat ću. Do sad se roditelji nisu baš tukli ući u uprano vijeće pa se nadam da će me, ako pokažem volju i želju za radom, izabrati. Ako izaberu nekoga tko ima još veću volju, super, neću se buniti Sadašnja predstavnica roditelja nije baš aktivna.

    Inače, prema Statutu vrtića, Upravno vijeće je, uz ravnateljicu, odgovorno za ostvarivanje javnosti rada Vrtića.

    Iz Statuta vrtića:

    Upravno vijeće Vrtića:
    - iz reda svojih Članova bira predsjednika Upravnog vijeća i njegovog zamjenika,
    - donosi Statut i izmjene i dopune Statuta, uz prethodnu suglasnost osnivača,
    - donosi Poslovnik o svom radu i ostale opće akte Vrtića u skladu sa zakonom, drugim propisom i ovim Statutom,
    - donosi Godišnji plan i program rada i Plan razvoja Vrtića i nadzire njihovo izvršenje,
    - donosi Financijski plan i Financijske izvještaje (periodični i godišnji obračun),
    - odlučuje o upisu djece u skladu s mjerilima za upis djece,
    - odlučuje o korištenju i raspolaganju sredstvima Vrtića, u skladu s propisima, Odlukom o osnivanju Vrtića i ovim Statutom,
    - usvaja godišnji Izvještaj o radu Vrtića,
    - raspisuje natječaj i daje prijedlog za imenovanje ravnatelja Vrtića,
    - na prijedlog ravnatelja objavljuje natječaj za prijem odgojitelja i stručnih suradnika te odlučuje o zasnivanju i prekidu radnog odnosa s odgojiteljima i stručnim suradnicima,
    - razmatra i rješava prigovore djelatnika Vrtića i roditelja odnosno korisnika usluga,
    - predlaže promjenu naziva i sjedišta Vrtića,
    - obavlja i druge poslove utvrđene zakonom, drugim propisom, ovim Statutom i općim aktima Vrtića.

  8. #8
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    ja pak prvi put cujem da tako nesto postoji.
    dva vrtica, nikad nitko spomenuo nista nije, a kamoli glasovali :/
    x

  9. #9
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    ja se jecam da se kod nas biralo prije par godina
    teta u vrticu je predlozila mene (svidjelo joj se što sam dipl. iur+član udruge Roda), ali na kraju izabrali neku drugu mamu

  10. #10
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    ja se jecam da se kod nas biralo prije par godina
    teta u vrticu je predlozila mene (svidjelo joj se što sam dipl. iur+član udruge Roda), ali na kraju izabrali neku drugu mamu
    Pa te kvalifikacije te baš diskvalificiraju sa liste poželjnih predstavnika

  11. #11
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam sigurna (provjeriti ću), ali mislim da i kod nas ne možeš samo tako uči jer ti to želiš.
    Čak što više stranački su odabrani.
    Ne znam za vrtiće, ali za škole, nažalost, znam da je ovo istina.
    Moji su u privatnom vrtiću, ne znam kako je u nas.

  12. #12
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ajd mi objasnite kako predstavnik roditelja može biti stranački odabran? Pa upravo sam napisala kako se bira prema Statutu.

  13. #13
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    U školskom odboru sam mislila. Onaj predstavnik kojeg bira grad bude pažljivo odabran. A zar misliš da i kod izbora roditelja ili predstavnika djelatnika ne može biti zakulisnih igara i dogovaranja, nagovaranja, pogurivanja?
    Mislila sam da su školski odbori strankama presitna stvar, ali onda čula da baš ništa ne prepuštaju slučaju.

    Jadno, osjećam se jeftino pišući o tome.

  14. #14
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    O školskim odborima (još) ne znam ništa, ali mogu se raspitati kako je kod nas.

  15. #15
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    ja se jecam da se kod nas biralo prije par godina
    teta u vrticu je predlozila mene (svidjelo joj se što sam dipl. iur+član udruge Roda), ali na kraju izabrali neku drugu mamu


  16. #16
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj mima prvotno napisa Vidi poruku
    looooool

  17. #17
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    vrticu u gradu ZGB. sjecam se da kad se BC upisivao imali smo svi onaj zadjednicki roditeljski sastanak i onda su nas pitali da li neko zeli uci u Vijece, jer da im je prakas uzimati roditelje klinaca koji su tek krenuli u vrtic, jer da im je draze uzeti roditelje k oji ce cijeli mandat biti u vrticu.
    javila se neka mama, pitali su da li imamo sta protiv, glasali i izabrali je.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 18.10.2013. at 10:46

  18. #18
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    ja se jecam da se kod nas biralo prije par godina
    teta u vrticu je predlozila mene (svidjelo joj se što sam dipl. iur+član udruge Roda), ali na kraju izabrali neku drugu mamu
    još stigneš ući sad kad su dečki u vrtiću (odnosno će u vrtić)

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    S obzirom da si citirala dio iz Statuta vjerujem da ti je jasno da na Upravnom vijeću nećeš moći pričati o slatkišima u vrtiću, proslavi rođendana i slično....
    Predsjednik Upravnog vijeća saziva sjednice, određuje dnevni red i vodi sjednicu
    ti eventualno možeš pod razno nešto govoriti ali formalno-pravno Upravno vijeće nema šta o tome odlučivati
    prema tome neće o tom ni raspravljati
    pedagoško-zdravstvene teme odrađuju pedagog tj. stručni tim vrtića, zdravstveni voditelj i slično....
    Nisam sigurna koliko bi prostora dobila za razgovor o takvim temama...ovisi o Upravnom vijeću, ali nema niti ovlast i smiješno je da Upravno vijeće donese odluku tipa: Zabranjuje se unošenje i konzumacija slatkiša u vrtiću
    karikiram,ali tako je...
    to odrađuju stručne službe

  20. #20
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Prvi glas.

    Ali ako je slično kao u školskom odboru, nije dobro. U vijeću roditelja se već mogu i napraviti neke stvari ako si dovoljno uporan.

    Doduše, neke stvari se i u vrtiću mogu napraviti i ako si dovoljno "dosadan" roditelj.

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Prvi glas.

    Ali ako je slično kao u školskom odboru, nije dobro. U vijeću roditelja se već mogu i napraviti neke stvari ako si dovoljno uporan.

    Doduše, neke stvari se i u vrtiću mogu napraviti i ako si dovoljno "dosadan" roditelj.
    Potpis!

    Ont. ne znam za vrtić, ali u školi Vijeće roditelja nema nikakve ovlasti. Ovlasti ima Školski odbor, a u njemu sjedi samo jedan predstavnik roditelja, dva predstavnika škole i tri predstavnika vlasti (mislim, morala bih provjeriti) tako da se roditeljski glas jedva čuje. Vjerojatno broj članova Školskog odbora ovisi o broju učenika. To piše u statutu.

    Zuska, u Upravnom vijeću vrtića moraju sjediti također predstavnici Osnivača (gradska vlast) pa da ne čekaš idući mandat, dovoljno ti je doznati tko su sve te osobe i da li su voljne poslušati što im imaš za reći. Sretno!

  22. #22
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj ZO prvotno napisa Vidi poruku
    S obzirom da si citirala dio iz Statuta vjerujem da ti je jasno da na Upravnom vijeću nećeš moći pričati o slatkišima u vrtiću, proslavi rođendana i slično....
    Predsjednik Upravnog vijeća saziva sjednice, određuje dnevni red i vodi sjednicu
    ti eventualno možeš pod razno nešto govoriti ali formalno-pravno Upravno vijeće nema šta o tome odlučivati
    prema tome neće o tom ni raspravljati
    pedagoško-zdravstvene teme odrađuju pedagog tj. stručni tim vrtića, zdravstveni voditelj i slično....
    Nisam sigurna koliko bi prostora dobila za razgovor o takvim temama...ovisi o Upravnom vijeću, ali nema niti ovlast i smiješno je da Upravno vijeće donese odluku tipa: Zabranjuje se unošenje i konzumacija slatkiša u vrtiću
    karikiram,ali tako je...
    to odrađuju stručne službe
    Verujem da ipak tebi nešto nije jasno.
    Po redu kako si pisala:

    Prvo, predsjednik vijeća nije monarh koji ostalim članovima vijeća određuje dnevni red i dopušta im da govore pod točkom razno. Halo? On je jedan među jednakima, vodi sjednice, ali dnevni red slaže na prijedlog svih članova i na kraju krajeva, svaka sjednica bilo kojeg tijela započinje usvajanjem dnevnog reda od strane tih istih članova vijeća. Tako se dnevni red i na sjednici može ili ne mora dopuniti ili izmijeniti. Osim toga, svaki statut ili poslovnik o radu bilo kojeg tijela sadrži odredbe o tome kako se sjednice vijeća sazivaju, pa je to uvijek i na prijedlog ostalih članova vijeća. Naprosto, to jamči demokratski proces unutar nekog tijela.

    Drugo, predstavnik roditelja u vijeću ne govori samo pod točkom razno, nego ravnopravno sa svim ostalim članovima vijeća raspravlja o svim točkama dnevnog reda.

    Treće, formalno-pravno Vijeće može odlučivati i raspravljati o svemu što se tiče vrtića.
    Stručne službe i odgajatelji odgovorni su ravnatelju, a ravnatelj upravnom vijeću.
    Upravno vijeće ima dovoljno širok opseg rada (bira, razrješuje, donosi akte, donosi plan rada i razvoja (!), usvaja izvještaje, rješava pritužbe korisnika, obavlja i druge poslove itd.)
    Tako i, primjerice, stav vrtića prema slatkišima, kvaliteta prehrane, evaluacija korisnika i sl. jesu sastavni dio politike vrtića na koju upravno vijeće može (i treba) utjecati.
    Upravno vijeće ne treba donijeti odluku da su slatkiši zabranjeni, ali može u plan rada i razvoja staviti nešto poput "podizanja kvalitete prehrane koja se temelji na zdravim namirnicama, podizanje prehrambene kulture djece" i sl., a svojom raspravom na vijeću ukazati svim službama u vrtiću da se od njih očekuje konkretan napredak po tom pitanju. Ravnatelj upućuje konkretne mjere i pazi na njihovu provedbu.

    Naravno, ako vrtić ima pasivno upravno vijeće, onda ima stav poput tebe, što će tko nama.
    Ali upravno vijeće postoji s razlogom i s razlogom je u njemu predstavnik roditelja.
    Naravno da članovi vijeća ne moraju imati veze s odgajateljskom ili pedagoškom strukom, i najčešće i nemaju, i naravno da neće donositi odluke o, štajaznam, načinu na koji se obrađuje tema jeseni. Ali sve mogu propitivati, mogu tražiti informacije i obrazloženja itd. Naravno, ako su zainteresirani.

  23. #23
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis!

    Ont. ne znam za vrtić, ali u školi Vijeće roditelja nema nikakve ovlasti. Ovlasti ima Školski odbor, a u njemu sjedi samo jedan predstavnik roditelja, dva predstavnika škole i tri predstavnika vlasti (mislim, morala bih provjeriti) tako da se roditeljski glas jedva čuje. Vjerojatno broj članova Školskog odbora ovisi o broju učenika. To piše u statutu.

    Zuska, u Upravnom vijeću vrtića moraju sjediti također predstavnici Osnivača (gradska vlast) pa da ne čekaš idući mandat, dovoljno ti je doznati tko su sve te osobe i da li su voljne poslušati što im imaš za reći. Sretno!
    Peterlin, napisala sam tko sjedi u upravnom odboru i znam skoro sve ljude tamo. Naravno da komuniciram s njima, ali mislim da bih bila bolja predstavnica roditelja od osobe koja je to sada. Imam znanja, ideja, volje i energije. Dio ljudi u upravnom vijeću koje znam su vrlo ok, ali mislim da ih treba malo pogurati. I ravnateljica je ok, mislim da bi uz aktivnije vijeće i ona dobila više snage za pozitivne promjene jer bi se imala na što pozivati.

    Inače, u gradu u kojem živim nisu baš svi ljudi toliko neaktivni, više-manje stalno se oko nečega surađuje, grad je otvoren prema civilnom društvu, vrtić ima elemente proaktivnosti, imamo aktivne udruge.. Mislim da bih naišla na plodno tlo.

  24. #24
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis!

    Ont. ne znam za vrtić, ali u školi Vijeće roditelja nema nikakve ovlasti. Ovlasti ima Školski odbor, a u njemu sjedi samo jedan predstavnik roditelja, dva predstavnika škole i tri predstavnika vlasti (mislim, morala bih provjeriti) tako da se roditeljski glas jedva čuje. Vjerojatno broj članova Školskog odbora ovisi o broju učenika. To piše u statutu.
    Po djelokrugu rada, upravno vijeća vrtića ekvivalent je školskom odboru.

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, napisala sam tko sjedi u upravnom odboru i znam skoro sve ljude tamo. Naravno da komuniciram s njima, ali mislim da bih bila bolja predstavnica roditelja od osobe koja je to sada. Imam znanja, ideja, volje i energije. Dio ljudi u upravnom vijeću koje znam su vrlo ok, ali mislim da ih treba malo pogurati. I ravnateljica je ok, mislim da bi uz aktivnije vijeće i ona dobila više snage za pozitivne promjene jer bi se imala na što pozivati.

    Inače, u gradu u kojem živim nisu baš svi ljudi toliko neaktivni, više-manje stalno se oko nečega surađuje, grad je otvoren prema civilnom društvu, vrtić ima elemente proaktivnosti, imamo aktivne udruge.. Mislim da bih naišla na plodno tlo.
    Sretno!

    Inače, u većim sredinama znanje je minus na takvom mjestu, ideje isto, energija još i veći. Nadam se da griješim i da ćeš uspjeti dokazati da se kod tebe može i drugačije.

  26. #26
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Sretno!

    Inače, u većim sredinama znanje je minus na takvom mjestu, ideje isto, energija još i veći. Nadam se da griješim i da ćeš uspjeti dokazati da se kod tebe može i drugačije.
    Pa, evo, za godinu dana ćemo vidjeti...javim svakako

    Ali ja sam zapravo malo iznenađena da se toliko malo zna o upravnim vijećima vrtića, što pokazuje i da nisu previše aktivni, ali i da nije prepoznat taj kanal sudjelovanja roditelja (korisnika vrtića) u oblikovanju politke vrtića.

    Evo što kažu propisi (Zakon o ustanovama i Zakon o predškolskom odgoju, + svaki vrtić ima svoj statut koji bi trebao biti javno objavljen (na njihovom sajtu, a svakako i na sajtu osnivača i u njemu je sve detaljnije propisano)

    Članak 35.Zakona o ustanovama:
    Ustanovom upravlja upravno vijeće ili drugi kolegijalni organ (u daljnjem tekstu: upravno vijeće) ako posebnim zakonom nije drugačije određeno.
    Sastav, način imenovanja odnosno izbora članova i trajanje mandata upravnog vijeća i način donošenja odluka, utvrđuju se zakonom, odnosno aktom o osnivanju i statutom ustanove.

    Zakon o predškolskom odgoju
    V. UPRAVLJANJE DJEČJIM VRTIĆEM
    1. Upravno vijeće
    Članak 34.
    (1) Dječjim vrtićem upravlja upravno vijeće.
    (2) Upravno vijeće ima od 5 do 7 članova.
    (3) Najmanje polovicu članova upravnog vijeća imenuje osnivač iz reda javnih radnika, jednog člana biraju roditelji djece korisnika usluga, a ostali članovi upravnog vijeća biraju se tajnim glasovanjem iz reda odgojitelja i stručnih suradnika dječjeg vrtića.
    (4) Mandat članova upravnog vijeća traje četiri godine.
    (5) Sastav i broj članova upravnog vijeća, način izbora, odnosno imenovanja njegovih članova, način rada i donošenja odluka utvrđuje se aktom o osnivanju i statutom dječjeg vrtića.

    Članak 35.
    (1) Upravno vijeće kao upravno tijelo, osim prava i obveza utvrđenih Zakonom o ustanovama:
    - odlučuje o stjecanju, opterećivanju i otuđivanju nekretnina dječjeg vrtića pod uvjetima propisanim aktom o osnivanju i statutom dječjeg vrtića, uz suglasnost osnivača dječjeg vrtića,
    - predlaže osnivaču statusne promjene dječjeg vrtića,
    - predlaže osnivaču promjenu naziva dječjeg vrtića,
    - odlučuje o upisu djece i o mjerilima upisa, uz suglasnost osnivača,
    - odlučuje o zasnivanju i prestanku radnog odnosa na prijedlog ravnatelja dječjeg vrtića, sukladno ovom Zakonu,
    - obavlja i druge poslove utvrđene aktom o osnivanju i statutom dječjeg vrtića.

  27. #27
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Ajd mi objasnite kako predstavnik roditelja može biti stranački odabran? Pa upravo sam napisala kako se bira prema Statutu.
    A kako ne bi mogao biti? (Barem u manjim mjestima).
    Predlože ljude iz stranke i to je to.

  28. #28
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ja ti također želim sreću, javi svakako jesi li što uspjela.

  29. #29
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    A kako ne bi mogao biti? (Barem u manjim mjestima).
    Predlože ljude iz stranke i to je to.
    Pa čisto sumnjam da će na sastanku roditelja različiti roditelji glasati za predstavnika neke određene stranke. Tu će biti važniji neki drugi kriteriji: da netko pokaže volu i želju, da ima neku viziju svog rada, naravno, i kriterij koliko ljudi poznaje tu osobu, koliko im je simpatična itd. Mislim da samo zato što je netko iz neke stranke neće biti prednost, dapače.

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Pa čisto sumnjam da će na sastanku roditelja različiti roditelji glasati za predstavnika neke određene stranke. Tu će biti važniji neki drugi kriteriji: da netko pokaže volu i želju, da ima neku viziju svog rada, naravno, i kriterij koliko ljudi poznaje tu osobu, koliko im je simpatična itd. Mislim da samo zato što je netko iz neke stranke neće biti prednost, dapače.
    Jerzy Lech: Optimizam je nedostatak informacija

    Ne radi se tu toliko o predstavniku neke stranke nego o osobi koja se neće suprotstavljati uhodanoj politici odgovornih osoba (ne talasaj). A što misliš, zašto ti se čini da oni koji sada tamo sjede nemaju energije, ideja i znanja? Velika je vjerojatnost da su unutra baš zato jer su takvi. To se zove podobnost.

    Samo da dodam - bilo bi mi izuzetno drago da nisam u pravu i da uspiješ. Držim ti fige!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 18.10.2013. at 13:29

  31. #31
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Potpisujem Peterlin.

  32. #32
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ti ljudi su isto roditelji koji imaju djecu u vrtiću, nisu to neki tipovi izvana.

  33. #33
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Dodatak: i vrlo su simpatični, ako ti to što znači.

  34. #34
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ma dobro, nisam baš s kruške pala

    U našem gradu niti jedna stranka nema apsolutnu većinu pa nije baš da se stalno svuda turaju "njihovi". Dapače, imaju nedostatak kadrova i često love aktivne nestranačke ljude kojih kod nas ima dosta. Jedan takav nestranački i stručan poznanik već sjedi u upravnom vijeću, imenovan od strane grada.

    Ima tog strančarenja, naravno, ali ne u toj mjeri da se bojim toga u ovom slučaju. Mnogi su alergični na stranke, a osim toga, bit ću na sastanku roditelja i nemam nikakvih problema s pokretanjem rasprave o tome ako vidim da se ide u tom smjeru. Vjerujte mi

    Na kraju, imam i neko znanje i zalihost dosadašnjeg djelovanja koje podržavaju moju želju i volju da budem aktivna članica i predstavnica roditelja.

    Mislim da nemam male šanse. Ali, naravno, ne mogu biti sigurna ni u šta, pogotovo ako bude više zainteresiranih, ali radovat ću se i tome.
    Ići ću probati pa što bude. Neš ti. Ako uspijem super, ako ne, djelovat ću kroz druge kanale, uključujući i izabranog predstavnika roditelja

  35. #35
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    pratim
    navečer ću čitat

  36. #36
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    ja ću isprčati moje nedavno iskustvo biranja predstavnika roditelja u upravno vijeće vrtića.
    imali smo 1 roditeljski sastanak starije jasličke grupe na kojem je prisustvovala ravnateljica te je predstavila jednog tatu kojeg nam je predložila za kandidata. znači dovedeni smo pred gotov čin.
    tata je naravno stranački opredjeljen i direktor jedne komunalne firme.
    kad smo svi poslušno pristali, onda je ravnateljica bezbrižno odlepršala na druge roditeljske (koji su "slučajno" bili isti dan i sat) da predloži kandidata,
    zuska, eto, tako se to (nažalost) radi.

  37. #37
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Hvala na primjeru. Ali sadašnja i prethodna predstavnica roditelja kod nas nisu tako izabrane.

    Ljudi, kužim da je stanje u zemlji koma. I ja sam trenutno u depri. Ali baš ste malodušne.

    Gle, ravnateljica je u gornjem slučaju napravila to što je napravila. Ali ako joj se nitko nije suprotstavio, i može joj se. Osim toga, možda nije htjela riskirati da se nitko ne javi ili je jednostavno htjela svog čovjeka u vijeću. Ali da roditelji nisu digli ruku za njega i da se netko drugi kandidirao, a roditelji glasali, njen kandidat ne bi prošao. As simple as that.

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Ma dobro, nisam baš s kruške pala

    U našem gradu niti jedna stranka nema apsolutnu većinu pa nije baš da se stalno svuda turaju "njihovi". Dapače, imaju nedostatak kadrova i često love aktivne nestranačke ljude kojih kod nas ima dosta. Jedan takav nestranački i stručan poznanik već sjedi u upravnom vijeću, imenovan od strane grada.

    Ima tog strančarenja, naravno, ali ne u toj mjeri da se bojim toga u ovom slučaju. Mnogi su alergični na stranke, a osim toga, bit ću na sastanku roditelja i nemam nikakvih problema s pokretanjem rasprave o tome ako vidim da se ide u tom smjeru. Vjerujte mi

    Na kraju, imam i neko znanje i zalihost dosadašnjeg djelovanja koje podržavaju moju želju i volju da budem aktivna članica i predstavnica roditelja.

    Mislim da nemam male šanse. Ali, naravno, ne mogu biti sigurna ni u šta, pogotovo ako bude više zainteresiranih, ali radovat ću se i tome.
    Ići ću probati pa što bude. Neš ti. Ako uspijem super, ako ne, djelovat ću kroz druge kanale, uključujući i izabranog predstavnika roditelja
    Meni se čini da se čak ne radi o strančarenju ni o stranačkoj podobnosti, nego jednostavno o odabiru osoba koje se od ranije poznaju i s kojima se neke stvari dogovaraju iza zavjese, ili se bira ljude koji na bilo koji način mogu potpomoći financijski.

    Nema veze, nemoj da te obeshrabrimo, samo govorim iz iskustva kako ide. Miče se to, ali... ali.... čovjeka srce zaboli ovako kao i tebe kad vidi 1000 prilika da se situacija poboljša bez pretjeranog ulaganja, jednostavnim aktivnostima. Drago mi je da još ima ljudi koji su si voljni dati truda, ali borba s vjetrenjačama često umori.

  39. #39
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Btw. ja godinama podupirem ovu udrugu - to je inicijativa djelatnika vrtića da se stvari isto tako promijene na bolje: http://www.udruga-odgajatelja.hr/

  40. #40
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Od predstavnika roditelja u upravnom vijeću vrtića ili školskom odboru ne očekuje se da misli ili ne misli nego da podupire vrtićku ili školsku "stranu" pri kojekakvim izborima. To je tako.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Imam iskustvo kao član školskog odbora.
    Odbor je tako sastavljen da apsolutno nema šanse da prođe bilo koji prijedlog za kojeg nije ravnatelj
    jer se zaposlenici škole boje glasati protiv ravnatelja , županijski i gradski predstavnici su također u suglasju s
    ravnateljem jer su ga oni tu i postavili...i tako , nas 2 člana samo im bili kao oporba , ali nismo postigli apsolutno ništa.
    I, da , tamo se ne raspravlja o prehrani i sl. Rješavaju se ( već namješteni ) natječaji , usvajaju se kurikulumi i tako....pro forma.

  42. #42
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Postoji li mogućnost da dođeš do zapisnika dosadašnjih sastanaka aktualnog saziva vijeća?
    Ako da, možeš steći uvid o čemu se na njima (ne)radi.

  43. #43
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    ja cu samo reci da bi rado upisala dijete u vrtic u kojem Zuska sjedi u upravnom vijecu! !
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 18.10.2013. at 22:15

  44. #44
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    svako govori iz svojeg kuta pa je Zuska možda u pravu za svoju sredinu i možda kod njih sustav funkcionira.
    mnogo nas je iz Zagreba gdje se i postojanje Upravnog vijeća vrtića skriva od roditelja kako bi se izbjeglo "talasanje". činjenica je da većinu roditelja niti nije briga, a i oni koje je briga ne barataju informacijama (mnogi roditelji ne shvaćaju da je osnivač vrtića grad, a ne država).
    s obzirom da većinu u vijeću imaju predstavnici osnivača, ako oni nešto naume, preostali članovi ne mogu ništa. s time da je jedan član zaposlenik vrtića pa mu niti nije u interesu ići kontra osnivača. ostaje predstavnik roditelja za kojeg je onda lagodnije postaviti nekoga tko neće dizati prašinu.
    i konačno, pretpostavljam da se kao i u školskim odborima, ovdje vrti i neka mjesečna lova pa postoji i taj interes.

  45. #45
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    i konačno, pretpostavljam da se kao i u školskim odborima, ovdje vrti i neka mjesečna lova pa postoji i taj interes.
    Nije mi poznato da se članstvo u upravnom vijeću plaća (riječ je o nekoliko sjednica godišnje). Zar se u školskim odborima to plaća?
    U biti, ne bih imala ništa protiv jer bih onda mogla pozvati neke predavače u goste.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    i konačno, pretpostavljam da se kao i u školskim odborima, ovdje vrti i neka mjesečna lova pa postoji i taj interes.
    u mom školskom odboru se nije vrtila nikakva lova , ili samo ja nisam znala za to....

  47. #47
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj dalmatinka prvotno napisa Vidi poruku
    u mom školskom odboru se nije vrtila nikakva lova , ili samo ja nisam znala za to....

    kod mene također ne, barem ja ne znam za to. školski odbor je u pitanju

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Zuska, oprosti, ali daj se mrvicu prizemlji....( ja bih voljela da je većina poput tebe, ali...)
    citiraš zakone, pričaš kao da smo mi u savršenoj, demokratskoj državi u kojoj se sve poštuje i misli na dobrobit svih, posebno malih ljudi
    sve što si ti napisala meni je apsolutno jasno, ja 10 godina sjedim na Upravnim vijećima ( ne kao član ) i govorim praksu, a ne teoriju
    o teoriji i onome što bi trebalo možemo pričati na raznoraznim poljima u našoj bajkovitoj državi
    ja se priklanjam dijelu da dovoljno dosadan roditelj može svašta učiniti, a pogotovo nekolicina ili grupa njih vezano za stvari o kojima ovdje pričamo

  49. #49

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    članovi Upravnog vijeća dobivaju naknadu za svoj rad

  50. #50
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Mogu govoriti iznutra, tj. kao dugogodišnji član školskog odbora osnovne škole.
    Najprije su me na roditeljskom sastanku predložili za predstavnika roditelja u Vijeću roditelja. Nisam član ni jedne stranke, niti sam bila. Predložila me jedna mama, nije mi ni na kraj pameti padalo da se sama predložim, i, moram priznati, iznenadio me izbor.
    Na Vijeću roditelja se izabire predstavnik za Školski odbor. Ne znam kako, to mi je bilo još veće iznenađenje, jer nisam uopće lobirala , predložili su me i izabrali roditelji. Bez ikakvog upliva sa strane. No, mi smo mjesto u kojem gotovo svatko svakog pozna, pa izgleda da dobro misle o meni.

    Sastanci su 5-6 puta godišnje, zavisi od potrebe. NE dobivaju se nikakvi novci, eventualno kava i sok. Postoji dnevni red sjednice, naravno, ali se može nadopuniti i mijenjati. Roditelj itekako ima pravo predlagati i raditi na ostvarenju prijedloga. Mi smo puno napravili po pitanju đaka-putnika i stvarno olakšali djeci i roditeljima svaki dan promjenom voznog reda autobusa i još mnogočime. Zatim , dolasci logopeda, pa produženi boravak, regulacija prometa oko škole...Skupilo se toga.

    Obično bi na Vijeću roditelja netko dao prijedlog i, ako se radi i trudi, može se. Zuska, primjer moga gradića je da se trudom, trošenjem vremena i osobnim angažmanom može učiniti jako puno. Sretna sam što znam da sam mrvicu zaslužna da je djeci u našoj školi bolje i da će tako biti i ubuduće.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •