Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 173

Tema: Cijepljenje djece

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    71

    Početno Cijepljenje djece

    Molim sve koji bi htjeli javno ( za Novi list) reći svoj stav za ili protiv cijepljenja djece da mi se jave na pp. Izjave mogu biti i anonimne, a želim prikazati obje strane medalje u toj priči koja se stalno provlači i nikako nije jednostavna ni jednostrana....

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    U priči koju je objavio vaš list je svakako žestoko dobro i uvjereno prikazana jedna strana ovih dana.

    Nakon onakvog članka sad bi se trebao javiti roditelj koji pripada..kako ono bješe...agresivnoj poluinformiranoj skupini?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    No da ipak budem konstruktivna...na fejsu postoji grupa Sloboda odlučivanja za obavezno cijepljenje djece...obratite se adminima s tim zahtjevom

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    71

    Početno

    hvala na sugestiji...

  5. #5
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    averel, meni je recimo super članak. i super što ga je NL objavio ovakakv kakav je. osobno mi je dosta tih obiju strana, kad je riječ o cijepljenju. a ova druga strana ionako previše medijskog prostora zauzima, gjalski i ekipa. jer je zanimljivija, provokativna i atraktivna.

    naravno, to je moje mišljenje.

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Je li ima link na taj članak i za nepretplatnike NL-a? Zanima me, jer i ja imam dojam da su u medijima jedino zastupljeni oni koji su jako protiv svakog cijepljenja, a ovi drugi, koji se cijepe i sve bude OK, su manje zastupljeni. Naravno da se i ja svake godine iznova bojim cijepljenja, zato me i zanima, da pročitam i koji članak koji ne zastupa samo protivnike cijepljenja.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.10.2013. at 15:23

  7. #7

  8. #8
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Protivno svim standardima novinarske struke.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    93

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Protivno svim standardima novinarske struke.
    X

  10. #10
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Protivno svim standardima novinarske struke.
    X

  11. #11
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    averel, meni je recimo super članak. i super što ga je NL objavio ovakakv kakav je. osobno mi je dosta tih obiju strana, kad je riječ o cijepljenju. a ova druga strana ionako previše medijskog prostora zauzima, gjalski i ekipa. jer je zanimljivija, provokativna i atraktivna.

    naravno, to je moje mišljenje.
    slazem se! Treba im uskratiti vrtic, skolu i besplatnu zdravstvenu zastitu ( osim hitne).

  12. #12
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa sad, članak i jest poprilično jednostran, a čak uopće i nije članak u prilog cijepljenju nego više ispovijest jedne iznervirane doktorice.
    Doktorica baš i ne čini puno u korist cijepljenja kad kaže da ne zna sastav cjepiva niti da li je testirano na životinjama.
    Kad pročitam ovakav članak onda mi je ipak drago što je cijepljenje u Hrvatskoj obavezno, jer mi se čini da bi u suprotnom slučaju pedijatri rekli roditeljima: oš-neš bangladeš tj. ne bi im se dalo zezati (osim ako bi bili dobro motivirani za promociju cjepiva).

    S druge strane, obzirom na iskustva sa ovog foruma moram priznati da sam se dobro nasmijala čitajući, posebno kad je spomenut popis od 13 pitanja

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    slazem se! Treba im uskratiti vrtic, skolu i besplatnu zdravstvenu zastitu ( osim hitne).
    Da , zanimljiv stav.
    ako bi to radili svima koji odbijaju preventivu bojim se da bi puno vise ljudi ostalo bez zdravstvene zastite : pusaci , ovisnici , dijabeticari koji ne postuju preporuke , oni sa prekomjernom tjelesnom masom , oni koji ne peru zube redovito, oni koji se upustaju nezasticeni seks sa sumnjivim partnerima ...uglavnom , nastavi samo niz.

  14. #14
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Zivjela demokracija i sloboda odlucivanja o integritetu vlastitog tijela i tijela svoje djece!
    Sve ih treba strpati u kamp i obiljeziti.
    Brrrrrrr...

  15. #15
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ma kakva demokracija, ajd molim te.
    eto ti demokracije, imaš sad 750.000 ljudi koji traže nešto potpuno besmisleno, s motivom da se jednoj skupini ograniči neko pravo. demokracija jest (valjda) najbolje što smo do sad uspjeli izmisliti, ali da ima svoje nuspojave, a bome ima.

  16. #16
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Zivjela demokracija i sloboda odlucivanja o integritetu vlastitog tijela i tijela svoje djece!
    Upravo tako, zivjela demokracija! Tko ne zeli zivjeti po pravilima, ne treba, sam odlucuje o svojem zivotu!

  17. #17
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da , zanimljiv stav.
    ako bi to radili svima koji odbijaju preventivu bojim se da bi puno vise ljudi ostalo bez zdravstvene zastite : pusaci , ovisnici , dijabeticari koji ne postuju preporuke , oni sa prekomjernom tjelesnom masom , oni koji ne peru zube redovito, oni koji se upustaju nezasticeni seks sa sumnjivim partnerima ...uglavnom , nastavi samo niz.
    Pa oni koji ne peru zube ne ugrozavaju druge, dok necijepise ugrozavaju tudju djecu.

  18. #18
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Kako ako cjepiva djeluju?

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa oni koji ne peru zube ne ugrozavaju druge, dok necijepise ugrozavaju tudju djecu.
    Da , zanimljivo?
    Kako , molim te netko tko nije primio tetanus ugrozava drugog?
    tetanus se ne prenosi socijalnim kontaktom.
    ili hepatitis B?
    ili HIb?
    on steti samo od teskih oblika bolesti. Ne, od bakterije?
    mogu ja i dalje. Sigurno cemo naci neka koja stitei ostatak populacije. Ali daleko od toga da ce to biti vecina.

  20. #20
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ako cjepiva djeluju?
    Pa valjda tako jer se ne smiju sva djeca cijepiti. Ili se cijepe odgođeno, a također su uključena u kolektiv

  21. #21
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo tako, zivjela demokracija! Tko ne zeli zivjeti po pravilima, ne treba, sam odlucuje o svojem zivotu!
    Ovo bi bilo ok, kao i tvoj prijedlog da se ljudima oduzme pravo na liječenje, školovanje i ostalo što organizirano društvo nudi, da se tim istim pojedincima ne uzima lova u zajedničku kasu za sve što organizirano društvo nudi.
    A i gdje je granica činjenja potencijalno štete vlastitom organizmu u ime opće dobrobiti? Ne bi li je negdje ipak trebalo biti? Imaju li ljudi pravo na vlastitu odgovornost i odlučivanje o vlastitom integritetu? I koja je to velika šteta za društvo ako su cjepiva učinkovita?

    Čak i kad bi ova država davala adekvatnu financijsku i praktičnu pomoć obiteljima djece koja su nastradala od cjepiva (ali, budimo realni, koji se liječnik usudi uopće prijaviti ozbiljnu nuspojavu cijepljenja, zna li je prepoznati i što sve prihvaćamo kao nuspojave i znamo li uopće sve dugoročne štete), još uvijek mi je potpuno prihvatljivo i ok da ima ljudi koji smatraju da cijepljenjem u svojim osobnim, specifičnim okonostima, više štete djetetu nego što dijete ima koristi i da im rizik da dijete ostane oštećeno cijepljenjem ni u kojem slučaju nije prihvatljiv.

    S druge strane, kriminalno je koliko je dio populacije koji se boji cijepljenja, odgađa ga ili odbija, slabo informiran ili uopće neinformiran o cjepivima, bolestima protiv kojih se cijepimo, i svoje postupke temelje na facebook raspravama i tuđim odlukama ... jednako kriminalno kao i oni koji cijepe bez promišljanja i informiranja jer je to tako, mora se, doktor je tako rekao.

  22. #22
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa oni koji ne peru zube ne ugrozavaju druge, dok necijepise ugrozavaju tudju djecu.
    a pusaci, koga oni (ne) ugrozavaju?

  23. #23
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ili vozaci automobila, ili ljudi koji koriste mobitele. trebalo bi nas sve kolektivno strpati u logore i oduzeti nam sva prava

  24. #24
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Jedan zanimljiv članak: http://biologija.com.hr/modules/tiny...p?id=60Cjepiva

    Lucija Tomljenović doktorirala je biokemiju i trenutno je postdoktorand na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Britanska Kolumbija. Njezino istraživanje usredotočeno je na objašnjavanje mehanizama kojima cjepiva i njihovi adjuvansi (kemijski dodaci cjepivima) mogu izazvati neurološke i autoimune bolesti.


    Smatrate li sva cjepiva nepotrebnim i štetnim? Cijepite li svoju djecu?


    "Nemam djece. No da ih imam, ne bih ih cijepila. Cjepiva su nepotrebna jer je većina infektivnih bolesti iskorijenjena putem bolje sanitacije i prehrane mnogo prije nego što su cjepiva dovedena u širu uporabu. S druge strane, prekomjerno cijepljenje je jedan od glavnih razloga što su danas u alarmantnom porastu autoimunološke bolesti i neurološki poremećaji. Ogromna literatura svjedoči o tome ali nažalost, malo ljudi nađe vremena da je prouči. Najveća obrana od bolesti je u zdravoj hrani, higijeni i 7-8 sati spavanja dnevno, no od takvog pristupa farmacijska industrija ne može zarađivati. Uistinu, među današnjim medicinskim postupcima, cijepljenje je jedno od onih s najmanje čvrstog znanstvenog utemeljenja. "

  25. #25
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    ili vozaci automobila, ili ljudi koji koriste mobitele. trebalo bi nas sve kolektivno strpati u logore i oduzeti nam sva prava
    Gle, pa ne morate cijepiti djecu. Isto tako, nemorate ih onda upisivati u vrtic ili javnu skolu.

  26. #26
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    apsu, o tom članku smo već raspravljali. evo ovdje:
    http://forum.roda.hr/threads/79660-C...teta?p=2386638

    i ne samo mi:
    http://portal.connect.znanost.org/20...osa-na-obzoru/

  27. #27
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    [QUOTE=Apsu;2504605. Najveća obrana od bolesti je u zdravoj hrani, higijeni i 7-8 sati spavanja dnevno[/QUOTE]
    Meni je ovo prestrašno. Znači tko se razboli sam si je kriv?! Znam puno jako zdravo, dapače organski hranjene, dojene, mažene, pažene djece koja su najnormalnije skupila vodene kozice, streptokoke i kao i ostali. A da svi oko njih nisu cijepljeni na teže bolesti vrlo vjerojatno bi, ne daj Bože, skupili što i ostali... Dokaz tome su epidemije ospica u višem srednjem sloju u zapadnim zemljama nakon mode necijepljenja. Visoko obrazovani roditelji, vegetarijanci, makrobiotičari, sveučilišni profesori, waldorfske škole itd otrpilike profil vrlo njegovane i naspavane djece, pa ipak dobiu ospice ko ospice.

  28. #28
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Jedan zanimljiv članak: http://biologija.com.hr/modules/tiny...p?id=60Cjepiva

    Lucija Tomljenović doktorirala je biokemiju i trenutno je postdoktorand na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Britanska Kolumbija. Njezino istraživanje usredotočeno je na objašnjavanje mehanizama kojima cjepiva i njihovi adjuvansi (kemijski dodaci cjepivima) mogu izazvati neurološke i autoimune bolesti.


    Smatrate li sva cjepiva nepotrebnim i štetnim? Cijepite li svoju djecu?


    "Nemam djece. No da ih imam, ne bih ih cijepila. Cjepiva su nepotrebna jer je većina infektivnih bolesti iskorijenjena putem bolje sanitacije i prehrane mnogo prije nego što su cjepiva dovedena u širu uporabu. S druge strane, prekomjerno cijepljenje je jedan od glavnih razloga što su danas u alarmantnom porastu autoimunološke bolesti i neurološki poremećaji. Ogromna literatura svjedoči o tome ali nažalost, malo ljudi nađe vremena da je prouči. Najveća obrana od bolesti je u zdravoj hrani, higijeni i 7-8 sati spavanja dnevno, no od takvog pristupa farmacijska industrija ne može zarađivati. Uistinu, među današnjim medicinskim postupcima, cijepljenje je jedno od onih s najmanje čvrstog znanstvenog utemeljenja. "
    Ako netko želi vidjeti neke komentare na tekstove Lucije Tomljenović, može ih pročitati ovdje: http://portal.connect.znanost.org/20...osa-na-obzoru/ u uvodnom postu i linkovima koji su stavljeni u taj uvodni post. Zatim diskusija ide, nažalost u smjeru Gajskice, pa malo o religiji, pa je pod komentarom broj 99 još jedan o radu Lucije Toomljenović, a nakon toga se nastavlja filozofiranje o fizici.
    Inače, u kometaru 103 spominju i forum Rode

  29. #29
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Mislim da sustav mora omogućiti procjenu i individualni pristup cijepljenju, tako da se zdravi moraju cijepiti, a oni koji su imali nuspojave ili imaju ozbiljne zdravstvene rizike da se ne cijepe bez ikakvog pritiska. Ovako sve postaje pitanje nasumične mode i prisile, a ne ozbiljne prevencije.

  30. #30
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da sustav mora omogućiti procjenu i individualni pristup cijepljenju, tako da se zdravi moraju cijepiti, a oni koji su imali nuspojave ili imaju ozbiljne zdravstvene rizike da se ne cijepe bez ikakvog pritiska. Ovako sve postaje pitanje nasumične mode i prisile, a ne ozbiljne prevencije.
    Upravo tako!

  31. #31
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    prestigla me cvijeta.
    pak se ispričavam na ponavljanju.. očito sporije pišem.....
    a vrijedi i pročitati komentare ispod Lucijinog članka na portalu gdje je objavljen......

  32. #32
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    http://content.healthaffairs.org/content/24/3/622.full

    ovo je jako zanimljivo. članak objašnjava upravo suprotno od onoga što tvrde protivnici cijepljenja - objašnjava manjak interesa farmaceutske industrije za razvoj i stvaranje novih cjepiva.
    hbg, preučinkovita su, par puta u životu i to je to, nema tu para
    zašto nema cjepiva protiv HIV-a još?

  33. #33
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da sustav mora omogućiti procjenu i individualni pristup cijepljenju, tako da se zdravi moraju cijepiti, a oni koji su imali nuspojave ili imaju ozbiljne zdravstvene rizike da se ne cijepe bez ikakvog pritiska.
    Pa upravo tako i je.
    Za svako cjepivo postoje poznate trajne i privremene kontraindikacije.
    Ako dijete ima trajnu kontraindikaciju, neće ga nitko cijepiti. Ako ima privremenu, čekat će se s cijepljenjem.

    Ono što bismo svi htjeli, a na što mođda misliš tom rečenicom: da bi trebalo procijeniti koje će dijete imati tešku nuspojavu, a koje neće, nažalost nije moguće. Jer nije identificirana ni jedna osobina osobe/djeteta po kojoj bi se moglo predvidjeti hoće li biti jedna od 100.000 koje razviju tešku nuspojavu na cjepvio (osim naravno, neka rijetka stanja koja su kontraindikacija za određena cjepiva).
    Za rizik od razvoja teških nuspojava nekih lijekova postoje neki testovi jer su identificirane karakteristike ljudi koje ih čine predisponiranima za grde nuspojave (npr. neke genetske varijacije koje utječu na sposobnost metaboliziranja lijeka ili na prijenos lijeka kroz organizam putem proteina nosača).... ali za ni jedno cjepivo tako nešto nije identificirano.

    Tko zna, možda Lucija Tomljenović jednog dana identificira takve neke osobine djeteta, pa će se moći jednog dana nekakvim probirnim testovima isključiti iz cijepljenja ta jedna od 100.000 osoba. Nadam se da će uspjeti. Ali sve ovo što sam do sada pročitao da je napisala je donošenje zaključaka na nedovoljnoj količini dokaza.
    Posljednje uređivanje od mujica : 24.10.2013. at 20:33

  34. #34
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Tako je, pogotovo na papiru, ali sustav nije idealan, pa se i na ovom području vjerojatno može nešto unaprijediti u provedbi, nadam se.

  35. #35
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    naravno.
    kao i posvuda.

  36. #36
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Gle, pa ne morate cijepiti djecu. Isto tako, nemorate ih onda upisivati u vrtic ili javnu skolu.
    ma ja sam samo primijetila da uvijek netko nekog ugrozava. to je tako relativno. iako mi i dalje nije jasno zasto necijepljeni ugrozavaju cijepljene ako cjepiva djeluju, to jos nisam uspjela skuziti.

  37. #37
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    Ja bi novinarima Novog lista predložila da objave taj popis pitanja koje je toliko izbacilo iz takta doktoricu, zajedno s odgovorima koji su došli iz HZZO.
    Posljednje uređivanje od Ana i mamino zlato : 24.10.2013. at 22:05

  38. #38
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    iako mi i dalje nije jasno zasto necijepljeni ugrozavaju cijepljene ako cjepiva djeluju, to jos nisam uspjela skuziti.
    zbog ovoga:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Herd_immunity
    (ima na toj wikipediji u stvari jako dobrih stvari.....)

    Evo malo drukčiji način objašnjavanja iste stvari:
    http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...55123115,d.Yms

    Zbog tog kolektivnog imuniteta zaštioćeni su necijepljeni i oni cijepljeni kiji nisu cijepljenjem stekli zaštitu. (ni jedno cjepivo ne pruža zaštitu kod svih cijepljenih osoba u svim okolnostima izlaganja!!!! kao što, uostalom ni jedan lijek nije 100% djelotvoran)

    Ako broj necijepljenih bude dovoljno velik da omogući cirkulaciju uzročnika u populaciji, time će sve osjetljive osobe biti ugrožene, uključujući i one koji nisu stekli zaštitu cijepljenjem. Naravno, oni koji su stekli soidnu zaštitu, koja nije s vremenom oslabila će biti zaštićeni i dalje i bit će im svejedno što oko njih pljuckaju necijepljeni bolesnici.

    Ukratko i pojednostavljeno......
    Posljednje uređivanje od mujica : 24.10.2013. at 22:16

  39. #39
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Ana i mamino zlato prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bi novinarima Novog lista predložila da objave taj popis pitanja koje je toliko izbacilo iz takta doktoricu, zajedno s odgovorima koji su došli iz HZZO.
    Nisam shvatio da su ju pitanja izbacila iz takta, nego reakcija roditelja na odgovore.

    Zato bih ja volio da Novi list objavi reakciju tih roditelja, koja ju je izbacila iz takta.

    A pomoć u odgovorima nije dobila od HZZO-a, nego od HZJZ-a.

    Ovdje je na stranici HZJZ-a popis nekih pitanja i odgovora, među kojima se lako prepoznaju ta famozna pitanja koja kruže po raznim internetskim forumima, pa su bila čak i ovdje svojedobno objavljivana kao nekakav čarobni recept za pokazati doktorima kako su glupi a antivakcinalci prepametni. Ista ta pitanja se spominju u članku Novog lista.
    Na nekim stranicama, npr. "život ili cijepljenje" još uvijek piše da nisu nikad dobili odgovore na ta famozna pitanja.
    A odgovori već dugo vise među odgovorima na brojna pitanja (a mogu se tu naći i stvarno pametna i razumna pitanja, ne samo onakva poput spomenutih u članku) na ovom linku: http://www.hzjz.hr/epidemiologija/ci...je_pitanja.pdf

  40. #40
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

  41. #41
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Stvarno odličan članak, Zuska.

    Bašme zanima, jesu li naši novinari koji stvaraju lažnu ravnotežu u novinskim člancima, radijskim i TV emisijama jednostavno nekompetentni, pa to slučajno rade misleći da je to ispravno? Ili to rade namjerno, znajući da će tako zbuniti više ljudi nego da im zasebno prikazuju ridikule koji negiraju znanstvene činjenice?

  42. #42
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ovo prvo, čini mi se.

  43. #43
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Pa iz iskustva sa novinarima, rekla bi da namjerno pisu ono sto ce se vise dojmiti citatelje.

  44. #44
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    slazem se! Treba im uskratiti vrtic, skolu i besplatnu zdravstvenu zastitu ( osim hitne).
    Sve osobe koje smatraju da necijepljenoj djeci treba uskratiti zdravstvenu zaštitu molim da razmisle o ukidanju iste i sljedećim osobama:

    1. Pušačima, jer ne slijede javno-zdravstvene preporuke. Za početak svim trudnicama koje puše, jer osim sebe ugrožavaju i vlastito dijete, a vjerojatno i tuđu djecu.
    Pušenje je glavni rizični čimbenik za razvoj raka bronha i pluća, grkljana, ždrijela, usne šupljine, jednjaka, bubrega, mokraćnoga mjehura, gušterače, a i rak vrata maternice i neki oblici leukemije češći su u osoba koje puše. Pritom je sasvim svejedno je li riječ o aktivnom ili pasivnom pušaču. U bolesnika s astmom pasivno pušenje izaziva nelagodu, pa i izravno astmatični napad, a kod dojenčadi i male djece dovodi do učestalijeg bronhitisa, upale pluća, astme, drugih bolesti dišnog sustava i smanjene plućne funkcije te akutne i kronične upale srednjeg uha. Sindrom iznenadne smrti dojenčadi također je češći u dojenčadi izložene duhanskom dimu.

    2. Alkoholičarima i svima koji su na javnom mjestu ili automobilu zatečeni u pijanom stanju, jer ne slijede javno-zdravstvene preporuke. Prvo naravno treba zadravstvenu zaštitu ukinuti svih trudnicama koje piju alkohol.
    Alkoholizam na duži rok uzrokuje cijeli niz ozbiljnih zdravstvenih problema kao što su ciroza jetre, trovanje alkoholom, srčane bolesti, bubrežne bolesti kao i cijeli niz psihičkih poremećaja od kojih je najpoznatija Korsakovljeva psihoza. Kod djece majki-alkoholičarki je zabilježen cijeli niz malformacija, u daleko češćem slučaju, nego kod djece čije su majke bile ovisne o teškim opojnim drogama. Brojne su i posredne posljedice alkoholizma u obliku prometnih i nesreća na radu, odnosno povećane stope kriminaliteta s obzirom, da je učestala konzumacija alkohola jedan od važnih kriminogenih faktora.

    3. Narkomanima. Ovo uopće ne treba objašnjavati, samo bih dodala da prvo, za primjer drugima iz zdravstvene zaštite treba izbaciti trudnice ovisnice, a onda i roditelje ovisnike. Jer ne slijede javno-zdravstvene preporuke.

    4. Svim osobama koje se zateknu na plaži u ljetnim mjesecima između 12 i 15 sati. Prvo naravno roditeljima s djecom, a onda i svima drugima koji ne koriste odgovarajuće, preporučene količine kreme sa visokim zaštitnim faktorom. Pretjerano sunčanje rezultira sunčanicom, tamnim mrljama na koži, borama, hrapavošću ili u najgorem slučaju rakom kože. UV-B je tip zračenja koji zadaje najviše problema ljudskoj koži i manifestira se preko: crvenila, plikova, pigmentacije, bora, brzog starenja kože te promjena u staničnoj aktivnosti kože. Onoga trenutka kada UV zraka ošteti naš DNK, nastaje rak. Oštećene stanice počnu se abnormalno razmnožavati. Karcinomi narušavaju kvalitetu života cijele obitelji, ne samo oboljele osobe.

    5. Sve osobe za koje se otkrije da imaju bilo kakvu spolno prenosivu bolest. Ti ljudi su pošast, pogotovo oni promiskuitetni. To obuhvaća pedesetak bolesti i sindroma, neke su lakše, neke mogu izazvati neplodnost, karcinome reproduktivnog trakta i smrt. Što bi njima trebala zdravstvena zaštita, ionako su si sami krivi i vjerojatno prenose zarazu namjerno.

    Možemo udarit i na one koji (uglavnom) samo sebi škode (osim u slučaju kad pri infarktu miokarda padnu na puno slabiju osobu il nadajBože dijete), a najveći su, statistički gledano potrošači u zdravstvenom sustavu. A to su pretile osobe.
    Znači svim predebelima treba ukinuti zdravstvenu zaštitu, a ponajprije pretilim roditeljima pretile djece koju oni šopaju hranom ne bi sebi lakše opravdali vlastitu pretilost. Predlažem jednostavnu metodu. Prije ulaska u ordinaciju stane se na vagu. Ako imaš višak veći od 10% prema tablicama za dob i visinu, računa se indeks tjelesne mase, i ako je veći od 30 kg/m2 odmah ti se ukida zdravstvene zaštita na licu mjesta. Jer nisi pratio preporuke javnog zdravstva.
    Pretilost se naravno smatra javno zdravstvenim problemom zbog sve veće učestalosti. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo oko 60% ljudi u Hrvatskoj ima prekomjernu tjelesnu težinu, a i sve je veći broj pretile djece. Smatra se da 12% osnovnoškolaca ima povećanu tjelesnu težinu, a 5% ih je pretilo. Čak 2,6% dojenčadi i 2,3% male djece je preuhranjeno. Svjetska zdravstvena organizacija upozorava da se broj pretilih ljudi u Europi od 1980. utrostručio te da je pretilost uzrok smrti u 10 − 12% slučajeva. Di ćeš bolje uštede na zdravstvu jer pretilost je uzrok cijelog niza bolesti: dijabetes tipa 2, hiperlipidemiju (povećanu masnoću u krvi), opterećenje i oštećenje zglobova i kostiju, povišen krvni tlak, bolesti srca i krvnih žila, poteškoće u disanju, a smatra se i da su neke vrste karcinoma izravno povezane s nepravilnom i neuravnoteženom prehranom.


    Htjela bih reći ovim bezgrešnima nek se slobodno nabacuju kamenjem. Moja odgovornost prema društvu staje na jednoj granici, a ta je granica moja koža.
    Posljednje uređivanje od marta : 27.10.2013. at 10:24

  45. #45
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno



    a sto se tice 'ridikula koji negiraju znanstvene cinjenice', samo za primjer, ne tako davno je rtg bio u rutinskoj upotrebi. a zene su se poradjale u nekoj vrsti kome izazvanoj prvo kloroformom, kasnije drugim sredstvima, nazivalo se twilight sleep. meni je npr to dovoljno da znanstvene cinjenice uzmem s rezervom (kao i druge stvari) . nemres znati za koji ce se postupak naknadno utvrditi da je stetan

  46. #46
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    mikka, kod nas? Nije. Ni rentgen, ni kloroform kod poroda. Naši su liječnici pametniji. Dobro nisi i Talidomid izvukla.

    A cijepljenje je genijalno otkriće. Ne svako, ali većina. Jednom injekcijom i kojim danom nelagode spriječi se mogućnost bolesti koja ili ubija ili stvara dugotrajnu "nelagodu" ili invalidnost. Kud ćeš većeg postignuća. Doduše, cijepljenje je izravno utjecalo na jako povećam broj jedinki na svijetu, pa možda to nekome smeta ...

    PS bez cjepiva ne možeš ni u Rusiju, bar ne u njen istočni dio, ako se netko sprema tamo, da zna
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 27.10.2013. at 11:22

  47. #47

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

  48. #48
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Godišnju vizu za Rusiju ne možeš dobit ni bez testa na HIV. Tražila, radila. Pa ti reci..
    Inače, slazem se s Martom iako sam pro-cijepljenje..Nisu mi jasne te fore s ne pružanjem zdrav. zaštite..već sam to ranije pročitala na nekom topicu o homeopatiji mislim..u stilu ako nećeš piti antibiotik zakaj onda ides kod doktora kad ti pukne noga.. Ljudi ne cijepe jer se boje, a ne iz nekog hira. Ne treba ih za to kažnjavati.

  49. #49
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Kaže Richter :
    Darko Richter , voditelj pedijatrijske poliklinike u KBC-u Zagreb, navodi primjer Rusije, gdje se po raspadu Sovjetskog Saveza prestao provoditi program cijepljenja, a od difterije oboljelo više desetaka tisuća ljudi. I u Sarajevu, koje je za rata prekinulo s cijepljenjem djece, prije nekoliko godina zabilježena je epidemija zaušnjaka, a oko tisuću 20-godišnjaka zbog posljedica bolesti ostalo je sterilno.

    – Nekome to ne izgleda mnogo, ali za te je mladiće to osobna tragedija - veli Richter.
    A onda i ovo:
    Kad je o nuspojavama riječ, Richter ističe kako »sve ima nuspojave, od prvog koraka, vožnje automobilom, do pohanog šnicla«.

    – Nema stvari koja nema neku nuspojavu, ali ako išta ima manje nuspojava, a više koristi, onda je to cijepljenje - poručuje Richter.
    Dakle, ako moje dijete dobije neku ozbiljnu nuspojavu (iako ih je statistički malo), onda to nije moja osobna tragedija?
    Ne razumijem. Cijepljenjem pokušavamo spriječiti statistički mali broj smrtnih slučajeva od izumrlih zaraznih bolesti, a moguće žrtve nuspojava su kolateralne žrtve?

    I jučer sam gledala neki dokumantarac. Kuga u 14. stoljeću. Kako li je pobogu nestala? Što se dogodilo? Stvarno me zanima, ne mogu sad istraživati o time.

  50. #50
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Kuga nije nestala. Liječi se antibioticima

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •