Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Zašto nismo nastavili s dojenjem?

  1. #1
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno Zašto nismo nastavili s dojenjem?

    Evo i mene na ovom podforumu. Imam baš pitanje za vas. Ja sam dojila samo mjesec i pol i baš mi je to nekako žao. Sa drugim dijetetom bih htjela puno duže. Kada god razmišljam o razlozima prestanka dojenja ne mogu a da si uvijek iznova ne postavim pitanje što sam mogla napraviti još da to ne završi tako neslavno.Evo ovako ide naša priča:

    Rodila sam na carski i mlijeko mi se pojavilo tek 3. dan. Moram priznati da ga je bilo jako puno (najviše u sobi od nas tri). Kanalići mi nisu bili začepljeni, baš je fino curilo iz dojki. Sven i ja smo se odmah skužili i nije bilo nikakvih problema. Ispravno je držao dojku tako da me ništa nije bolilo i super je vuko. Sve u svemu, bila sam jako ponosna na nas i pitala sam se zašto ljudi misle da je to komplicirano kad nije. Sven je iz bolnice (nakon 7 dana) izašao sa svega 50 g manje od porođajne težine. U prvih tjedan dana doma dobio je 400 g, a cijeli 1. mjesec 850 g. Fino je jeo, fino spavao, sve za pet. Međutim nakon prvog pregleda kod pedijatra s mjesec dana sve je krenulo nizbrdo. Počeo je skoro stalno plakati, a mi nismo mogli skužiti zašto. Činilo mi se da jede normalno (naše hranjenje je u prosjeku trajalo oko30-40 min, svaki obrok druga dojka) i nije mi niti padalo na pamet da je gladan. Pomislili smo da su grčevi, međutim nisu bili jer nije imao nikakvih drugih simptoma. Pa smo mislili da se odjednom hoće nosati, ali smo brzo shvatili da niti u tome nije štos. Prestao je spavati, plakao bi odmah nakon hranjenja, u stvari non-stop je plakao. To je trajalo 4-5 dana i već smo bili ludi, pogotovo zato što je prvi mjesec prošao bez greške, milina. Tada me prijateljica pitala: "Da ti nije on možda gladan" :shock: GLADAN??? Kako mi to nije uopće palo na pamet do tada, a to me pitala oko 10 navečer nismo znali šta da radimo. MM i ja smo se onda dogovorili da on ode po adaptirano mlijeko u apoteku pa da vidimo da li će onda prestat plakati. Ako prestane znači da je cijelo vrijeme bio gladan. Tako je i bilo. Sva sreća da smo imali jednu bočicu doma za svaki slučaj. Nakon adaptiranog je zaspao kao mali anđelko i prespavao skoro cijelu noć. Ujutro sam odmah zvala pedijatra i rekao je da dođemo na probno dojenje. Izvagali su ga prije i poslije i zaključili da je dobio samo 60 g što je premalo (trebao bi oko100g). Tada nam je rekao da napravimo slijedeće: Prvo ga nahranite na prsima, onda se izdojite i to mu ponudite i na kraju mu ponudite adaptirano mlijeko.
    Tako smo i počeli raditi, međutim kako je otkrio dudu više nije htio uopće na prsa. Svaki put kada bih ga stavila počeo bi urlati. Tada je počelo moje bjesomučno izdajanje od jutra do mraka. Zaboravila sam naglasiti da sam mlijeka do tada imala u izobilju. U početku prvih par dana sam izdajala dosta mlijeka ( i preko 100 ml po dojci), međutim onda je to počelo drastično opadati i u roku od 2 tjedna smo spali na oko40 ml u obkje dojke. Tako je naše dojenje neslavno završilo i polako smo kompletno prešli na umjetno. Baš mi je bilo žao ali sam mislila da je to bilo neizbježno. No danas čitajući ovaj podforum i teoriju o tome da svaka žena može dojiti, da je sve u glavi, zanima me što sam po vašem trebala napraviti da bih nastavila dojiti i da bi se vratili u onu idilu od prvog mjeseca. To me užasno zanima zato što mi je stvarno stalo da drugo dijete (kada dođe) dojim što duže jer sam svjesna da je majčino mlijeko nezamjenjivo a da i ne spominjem financijsku stranu.

    Hvala unaprijed na savjetima

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Mislim da ćeš uz podršku naših vrijednih roda drugu bebu dojiti dokle god budete vas dvije to željele. Ja sam rodila prije 4 godine i svaki put kad čitam forum se pitam gdje su bile rode tada, sve bi bilo drugačije
    Ja sam imala mlijeka već u sedmom mjesecu, a nakon poroda je iz mene curilo non stop. U rodilištu bi nahranila Maju i napunila 4-5 čaša nakon toga, a da se nikad nisam kako treba do kraja izdojila. Al nije mi bilo lako dojiti, grizla me pakleno i još drmala glavom lijevo-desno, ali smo uspijevale. Čak i kad je bila na operaciji, nosila sam joj izdojeno mlijeko (pedijatrica se derala na mene jesam li normalna kako mogu dozvoliti da beba od 5 tjedana popije 2,5 dcl mlijeka?!?), a poslije smo se vratile na dojenje. Kad je imala dva mjeseca počela sam dobivati napade žućnih kamenaca i pokušavala izdržati bez lijekova, ali bili su sve češći, po par napada dnevno i nakraju sam završila na hitnoj i na operaciji i to je bio kraj našeg dojenja . Trebalo mi je 5 mjeseci da se riješim mlijeka, čak i uz lijek koji mi je dao ginekolog. I onda me to počelo mučiti, već je imala godinu dana, ležale bi zagrljene a ja bi imala strašno snažan poriv da ju dojim, čak sam pomišljala da možda ako joj dam ciku, možda mlijeko opet krene..., ali naravno ne ide to baš tako

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    62

    Početno

    Evo još jedne koja na račun vrijednih i dobrih žena s foruma,posebno sam zahvalna Renati i Klii,još uvijek doji drugo dijete.Prvo dijete sam dojila do 4 mjeseca,od 2 mjeseca sam ga nadohranjivala,a do 4 mjeseca njegova života već je potpuno presušilo mlijeko.Bilo mi je krivo i zato čim su nastupili prvi problemi s drugim djetetom,negdje kad je beba imala 2 mjeseca,obratila sam se rodama, telefonski(ispočetka),poslije preko foruma.
    Sada beba ima 10 mjeseci i mi još dojimo,istina imamo još uvijek puno problema,i nije uvijek lako ali nadam se da ćemo još dugo izdržati!
    U takvim trenucima ti treba samo podrška i to je sve.Da ti je ta prijateljica umjesto pitanja "da li ti je beba gladna" postavila pitanje "a da nemate možda skok u razvoju" ti bi sigurno još dojila.Nemoj me krivo shvatit,ne krivim tvoju prijateljicu,sigurno sam i ja podijelila hrpu loših savjeta mojim frendicama,ali u ovakvim stvarima bolje je pitati nekoga tko zna o čemu govori.

  4. #4
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    joj, andromeda, kak je lijepo cuti ovako nesto

    čak sam pomišljala da možda ako joj dam ciku, možda mlijeko opet krene..., ali naravno ne ide to baš tako
    smokica, znas sto, postoje teorije da bas ide tako :? da zene koje usvoje bebu mogu pokrenuti laktaciju, to ustvari nisu teorije nego (rijetki) slucajevi. malo mi je bed to sad tebi reci jer je to proslo vrijeme. ionako bi to vracanje bilo vrlo polako. kod dojenja je mehanizam tako jednostavan - beba sisanjem stimulira bradavicu pa se pocne luciti prolaktin, pa proizvoditi mlijeko. zao mi je da ti se dogodila ta operacija.

    brunda, ne znam sto bih ti sad napisala, jer je stvarno tesko ovako unazad zakljucivati. jer mogu biti razne stvari zasto je plakao. kad ces imati drugo, znas da smo tu i cim je s jednom bebom islo super jedan mjesec, znaci da moze uvijek biti uspjesno. ne uvijek lako, ali problemi se rijese

  5. #5
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Brunda, ja sam iz tvojih riječi uvjerena da ćeš uspješno dojiti drugu bebu . A do tada fino čitaj tekstove o dojenju s portala i poneke topice mama koje imaju problema s dojenjem, pa ćeš, jednog dana ako i dođe do problema, znati kako ga riješiti. I imaćeš ovdje veliku podršku. A mislim da je ona ključna :wink: .

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    47

    Početno re: dojenje

    draga Brunda, ja sam ti isto ponavljač dojenja - ovaj put smatram da sam položila (za sada 5,5 mjeseci samo dojenje).

    baš kaj cure vele - nema gore stvari nego kad ti netko spomene da ti je dijete možda gladno. ja sam to stalno doživljavala s prvim (koji je i bio gladan jer dojenje nikako nije profunkcioniralo zbog 100 i jednog razloga, ali to sad nije bitno - svejedno nisam trebala tako brzo odustati). ovaj put sam otjerala i staru i punicu i tko god me pitao da li dojim, rekla sam "NE, na adaptiranom je" da me puste na miru (samo da znaš koliko sam bila iskomplksirana, upravo tako, zbog prvog neuspjeha - smatrala sam to osobnim promašajem). ipak, kod svakog skoka u razvoju žderalo me da je možda gladan jer su mi cice bile prazne. onda sam za se za svaki slučaj izdajala nakon svakog podoja da budem ziher da će se proizvodnja povećati. i tako je uvijek i bilo - 24 do 48 sata kasnije imala sam mlijeka na tone. to je vjerojatno bilo nepotrebno, ali eto...

    moj savjet ti je da čitaš sve na ovom forumu i da ne slušaš NIKOG drugog sa strane - to uključuje u prvom redu patronažnu, punicu i svekrvu i sve druge "dobronamjernike", pedijatra pa ni svog muža ako imalo sumnja u tebe. :wink:
    npr. meni je patronažna konstantno uvaljivala priču da je dijete gladno jer da ima zelenu stolicu. i to ćeš naći i u nekim knjigama (npr. u onoj "Sretna beba"). a moje dijete je dok je imalo najzeleniju stolicu dobilo 1150 g u prvom mjesecu. :D

    samo slušaj SEBE i što pokazuje vaga na mjesečnom pregledu (ne češće) - ako je postignut minimum od minimuma u prirastu (nemoj slušati onaj od pedijatra, nego od RODA) - sve je OK. ako ti se učini da je gladan, sjeti se koliko je dobio sve skupa do sada. vaganje prije i poslije podoja je glupost, iako "what can't talk - can't lie", ali - dijete sigurno kod takvog podoja nije bilo baš gladno jer nije to bilo u trenutku kada bi ga inače dojila na zahtjev, nervozni ste i jedan i drugi jer ste na testiranju, niste doma i u svom okruženju gdje možeš relaksirano dojiti.

    želim ti puno sreće, nema nikakvog razloga da ovaj put ne uspiješ
    :D :D :D :D :D

  7. #7
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj Stribusa prvotno napisa
    dijete sigurno kod takvog podoja nije bilo baš gladno jer nije to bilo u trenutku kada bi ga inače dojila na zahtjev, nervozni ste i jedan i drugi jer ste na testiranju, niste doma i u svom okruženju gdje možeš relaksirano dojiti.
    Došli smo kod doktora na probno dojenje istempirano tako da je to bio prvi jutarnji obrok nakon 5-6 sati bez jela. Što se toga tiče bio je sigurno gladan i jeo je isto kao što bi i doma (po mojoj procjeni). Možda je bila nervoza, više se niti ne sjećam, ali u svakom slučaju šta je bilo, bilo je, sada je kasno za ispravke. Sreća da je zdravo i veselo dijete, dobro napreduje, a za drugi put znam da ste tu pa se iskreno nadam da ćemo uspjeti. Hvala na savjetima.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    48

    Početno

    Samo bi ti zeljela nadodati da si polozila prvu lekciju uspjesnog dojenja: imas volju i zelju. Nemoj gledati previse unazad, jer ne mozes nista promijeniti, a i sama si rekla da je Sven zdravo i veselo dijete. no mozes utjecati je dojenje slijedeceg djeteta. Malo prosurfaj nasim forumom i tekstovima o dojenju na portalu, a kad bude problema (ako ih bude) – Rode su tu da ti pomognu

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Brunda, sad si pametnija i iskusnija i drugi put ces znati sto i kako.

    ka ti samo ocu napisati moje iskustvo s instrukcija s laktacije (mi tu imamo posebnu sluzbu za dojenje). zena koja mene vodi mi je rekla da ti rezultati koje imamo na tim vaganjima (prije i poslje dojenja, kao sto su i tebi mjerili). kao prvo, dojke ne proizvode jednaku kolicinu mlijeka citavo vrijeme, dijete nije svaki put podjednako raspolozeno i gladno. to vaganje se koristi cisto da se okvirno vidi sto se dogadja, ali jedno vaganje nije ni u ludilu mjerilo koje govori koliko stvarno imas mljeka. ja sam na laktaciji na tretmanu vec oko mjesec i pol dana i sad sam se tamo vec skroz odomacila, ali u pocetku mi je bilo prilicno neudobno, sve mi je smetalo, bila sam napeta.

    nacin kako su tebi interpretirali citavu dijagnozu je prilicno demotivirajuci za dojenje . kod dojenja je motivacija ogroman faktor. takodjer moras imati puno samopouzdanja a tebi je "strucna" osoba rekla nesto sto je skroz kontra od onog sto si trebala da se vratis na dojenje

    i ko veliko finale, nacin na koj ti je predlozila da nabildas mlijeko dosta se razlikuje od onog sto su meni savjetovali ovdje. ja sam imala prvo dojenje, pa onda mali dobija bocicu sa adaptiranim (koliko god zeli) a ja izdajam (dragi daje bocicu a ja izdajam). ako sam sama doma najcesce nisam ni stigla izdajati nakon adaptiranog.

    moje izdojeno mlijeko se skupljalo pa kad bih skupila za jedan obrok dala bih sve odjednom

    prvih 4 tjedna pila sam motilium da bi se podigla kolicina prolaktina (otvorit cu poseban post sa detaljima)

    a zasto se bebi daje adaptirano nakon dojenja, pa kao po mojima s laktacije beba koja je sita, ima vise snage i jace ce sisati kad je se stavi na prsa. ja nisam imala problema sa kombiniranjem bocice i prsa ali moze se bebi adaptirano davati iz salice, male bebe su u stanju piti iz salice (samo jako dugo traje)

    postoji jos metoda da uz bradavicu postavis posebnu spricu sa dugim mekanim krajem i svaki put kad beba povuce ti spricnes malo adaptiranog i time kao stimuliras bebu da sisa (ja to nisam isprobavala premda sam nabavila spricu)

    takodjer se sa tom spricom moze raditi tako da se bebi stavi mali prst u usta (jagodica ide na nepce) i uz mali prst se stavi ta sprica i svaki put kad beba povuce spricne se malo mlijeka i time tjeras bebu da dobro vuce i sisa

  10. #10
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    stray, nedavno mi je jedna frendica koja isto muku muči s dojenjem i kombinira s adaptiranim (bila u bolnici 10 dana, bebu su joj hranili dobrim dijelom na bočicu-pa otud i problemi) rekla da vani ima za kupiti nekakva spravica, sisaljka, što li, koja se, dok beba vuče iz dude, prikopča na prsa, tako da beba i onda stimulira dojke. To sam nekad već čula, ali nemam baš puno pojma o tome. Jesi li ti to možda koristila i ima li toga za kupit i Nizozemskoj?
    Iz ovg gore kako si opisala tu špricu, čini mi se da su to ipak 2 različite stvari. Ili je to - to?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    nisam bas skuzila o cemu pricas

    ta sprica izgleda kao najnormalnija sprica samo je vrh, ono do se kod obicnih sprica metne igla, kod ove malo zakrivljen u dug pa se moze svercati uz bradavicu ili prst u bebina usta

    javi se na mail iki@xs4all.nl pa saljem sliku sprice

  12. #12
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    nisam to koristila i niko mi nije preporucio da to koristim, mogu pitati svoju tetu s laktacije sto misli o tome

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Ova spravica je super i dosta se koristi kada mame stvarno zele dojiti i kazu da je stvarno super.

    Moja seka je med sestra na pedijatriji tu u Torontu i kaze da puno mama koristi ovu spravicu da bi naucili bebe sisati i za bebe koje trebaju nadohranu da se ne bi odvikli od sise jer bocica dovodi do totalne konfuzije.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    meni isto izgleda jako dobro, ovo sa spricom je prilicno nespretno. mi smo imali srece da mali nema frke sa kombiniranjem dojenja i bocice

  16. #16
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ja sam koristila tijekom nekoliko podoja ovu spravicu koju je mama Juanita prikeljila gore (ne tocno tu ali isti princip) kada je Petra bila tri dana stara i zakurila i jedino sto su mogli zakljuciti je da dehidrira (moje mlijeko jos nije bilo krenulo). Dobro je funkcioniralo u tom periodu dok mlijeko nije pocelo puniti moje cice.

  17. #17
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ah, da, nisam rekla - u Kanadi (di je i Natasina sestra).

  18. #18
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    ma toga nema kod nas
    ali uz posebno dobru volju bi se mozda moglo improvizirati nekom gumenom cijevcicom kakvih ima u bolnicama

    to je idealna stvarcica npr. kod relaktacije

  19. #19
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Good news :D !
    Moja već spomenuta frendica u međuvremenu je naišla na tu sisaljku sasvim slučajno kod nas u nekom vrlo čudnom dućanu za invalidska pomagala i kad saznam gdje, otvorit ću novi topic.
    Njena bebica je već bila totalno odbijala dojenje (pokušavali su i zličicom umjesto bočicom ), ali izgleda da s ovom sisaljkom stvari idu na bolje :D , jer beba ipak sve obroke jede na cici, pa će se, nadajmo se, povećat i laktacija.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    daj napisi ime i adresu ducana, i kaj je tocno nasla da cure znaju

  21. #21
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Stray, po slici koju si mi poslala
    , to je ipak izgleda isti princip, samo što tvoju špricu treba pridržavat rukom, a ovu gore sisaljku ne, zato je ta možda spretnija.
    Neznam kakvu ima moja frendica, ako uspijem doć do slike, zakeljit ću. I idem je sad nazvat da pitam detalje, sad sam tek pročitala njen mail, pa još ne znam. Proslijedit ću joj i tvoje iskustvo, puno hvala!
    Super da je tvoja akcija spašavanja dojenja uspjela :D !
    A sad držite fige i mojoj Maji :wink: !

  22. #22
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Jeeee!!! :D :D :D
    Ova sisaljka gore, tj. nešto vrlo slično tome, kupljena je u dućanu "Bauerfind" u Draškovićevoj 56 (preko puta traume). Inače je proizvođač Medela, a oni su zastupnici .
    tel 4814-919
    Kaže da je prodavačica otpuhnula prašinu s kutije, valjda nitko ni ne zna da to uoće postoji, a kamoli da ima i kod nas.
    Otvorila bih novi topic s informacijom, jel to ok?

  23. #23
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    http://www.medela.com/NewFiles/specialtyfdg.html


    Supplemental Nursing System™
    Helps With Long-Term Supplemental Feeding

    Medela's Supplemental Nursing System (SNS) is a feeding tube device for giving premature, failure to thrive, impaired or adopted babies long-term supplemental feedings at the breast. Because it keeps the baby on the breast, the SNS avoids problems with sustaining the milk supply, and problems with nipple confusion for the baby.

    The SNS was originally designed to help adoptive mothers breastfeed. When a baby sucks on the mother's breast for a period of days or weeks, a hormonal mechanism is triggered that causes milk to be produced. This is known as induced lactation.

    The SNS works by a bottle hung around the mother's neck. Two tubes are taped to her breasts so that the ends reach her nipples. The tubes are very small and soft and unnoticed by the baby. When the baby takes the nipple and areola into his or her mouth, he/she also takes the tube. Breastfeeding proceeds normally, maintaining the stimulation to maintain lactation and the intimacy between mother and baby, as well as providing baby with important supplement from the SNS.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    mamma Juanita, svaka cast

    cure, to znaci da je moguce i u hr kupiti one izdajalice za obje strane istovremeno, super vijest

  25. #25
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •