Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 157

Tema: Indeks tjelesne mase i MPO

  1. #1
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno Indeks tjelesne mase i MPO

    Pothranjenost i pretilost (indeks tjelesne mase manji od 18 i veći od 30) negativno utječu na reprodukcijsko zdravlje i plodnost.

    Kod pothranjenosti ili pretilosti (indeks tjelesne mase manji od 18 i veći od 30), veća je učestalost spontanih pobačaja i patoloških stanja tijekom trudnoće i porođaja).


    Jesu li vaši mpo liječnici obraćali pozornost na tjelesnu masu? Jesu li vas u slučaju pothranjenost ili pretilosti savjetovali o postizanju normalne tjelesne mase? Jesu li vam radi pothranjenosti ili pretilosti odgađali postupke mpo?

  2. #2
    ljubilica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,779

    Početno

    da, dr je računala u oba postupka, BMI 23
    dva mpo-vca su me pitali za težinu
    Posljednje uređivanje od ljubilica : 26.10.2013. at 09:52

  3. #3
    kika222 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    667

    Početno

    Mene je dr B. Na SD upozorio da bi morala malo smršavit, ( sjećam se da sam se rasplakala ko kišna godina)onda mi je BMI bio 29, sad 2g poslije je 27 i sad sam na VV.. Dr A. mi nikad nije rekao ništa... Inače, tt mi uvijek varira, ja se od stresa debljam, dok neki mršave..

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    Norway
    Postovi
    199

    Početno

    Evo,ovde u Norveskoj je npr. gornja granica,tj.uslov za ulazak u postupak BMI 32,o donjoj granici nisam nista cula. Pretpostavljam da nije drugacije i u drugim zemljama.

  5. #5
    M@tt avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    1,095

    Početno

    hm, zanimljiva tema. Čudno da je nitko do sad nije pokrenuo. Čuo sam i ja da je to povezano s mpo. Ali recimo znam ženu koja je baš pretila, ima preko 100 Kg i doktori su joj rekli da dokle god ne smršavi da može zaboraviti na trudnoću. Naravno prevarili su se, zatrudnila žena prirodno na kraju. Tako da, dalo bi se diskutirati o povezanosti tjelesne težine i trudnoće..

  6. #6
    ljubilica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,779

    Početno

    mislim da pretilost nije ista za prirodnu i mpo trudnoću. ipak su tu hormoni uključeni i ja osobno se nebi zezala s tim. na jednoj od fm dr.V je rekao jednoj ženi da se njega pita da nebi išla u postupak, ali nju je vodio dr doktor pa eto. ali za njeno dobro a i svačije, pretilost nam ne ide baš u korist. ja sam u 1.stimulaciji dobila skoro 10 kg i do idućeg postupka sam to skinula. prvenstveno radi zdravlja, a onda i izgleda

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    540

    Početno

    ja imala bmi 22 ili23 tj imala nekih 58 do 60 kila kad sam krenula u prvi postupak i svi komentarisali kako sam debela iako sam bila hajmo reci normalne gradje po mom misljenju taman koliko treba, da mi par njih je reklo da bi bilo pozeljno jedno 4 kile dole. u medjuvremenu kile same spale pa sam u ovom postupku usla sa 53 kile na sta su svi govorili da je to savrseno za mpo. ja uopste nisam bila debela al su svi komentarisali mojih 5 kila viska . zasto je bitno nemam pojma valjda racunaju da ces se u trudnoci jos udebljati , mozda su kod mene dizali frku sto imam pritisak 160 sa 110 pa su pretpostavljali da svaki kilogram je bitan zbog trudnoce, neznam niko mi nije objasni sto je frka ali stvarno su svi govorili da moram smrsati a ja normalnu kilazu tad imala.a poslije toga kas sam postala kostur zivi kao valja idealno .
    mada ja mislim da ni kile niti bilo sta drugo ne mora znaciti da li ce uspjeti postupak ili ne.

  8. #8
    ljube avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    1,498

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku

    Jesu li vaši mpo liječnici obraćali pozornost na tjelesnu masu?
    Da, obraćali su pozornost, posebno jedan mpo liječnik koji sugerira da još smršavim (BMI mi je 25,7) jer je to kod moje dijagnoze (PCOS) jako bitno. I moj endokrinolog je jako kritičan po pitanju tjelesne težine. No ja nisam ostajala trudna niti kada sam imala 10 kg i 5 godina manje nego sada.

  9. #9
    Muma avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    4,061

    Početno

    Ja ću kontrirati, bmi jedva 18.5 prije trudnoće. Komentar na VV "mršavi ste, vidjet ćemo"...i to je bilo to. Nikakvih drugih komentara ili sugestija.

  10. #10
    snupi avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    2,247

    Početno

    jedino tko me pitao za moju tezinu bio je prof š. rekao je da bi morala skinuti 2-3 kg manje! kako je i ljube napisala dok sam imala i 10 manje od moje trudnoce nije bilo nista, ali sam sad jako happy kaj sam ipak trudna bez obzira na te moje 2, 3 kile viska!

  11. #11
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    snupi,
    koliki ti je bio indeks tjelesne mase kad ti je profa rekao da mrvicu smršaviš? tj. kolika ti je bila masa i koliko si visoka?

  12. #12
    anđeo26012013 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Budinšćina
    Postovi
    733

    Početno

    Citiraj M@tt prvotno napisa Vidi poruku
    hm, zanimljiva tema. Čudno da je nitko do sad nije pokrenuo. Čuo sam i ja da je to povezano s mpo. Ali recimo znam ženu koja je baš pretila, ima preko 100 Kg i doktori su joj rekli da dokle god ne smršavi da može zaboraviti na trudnoću. Naravno prevarili su se, zatrudnila žena prirodno na kraju. Tako da, dalo bi se diskutirati o povezanosti tjelesne težine i trudnoće..
    sve to ovisi od osobe do osobe,imam previše kila i ostala sam prirodno trudna,kile sad samo padaju,a inače ih nemrem skinut???

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    racunali su mi bmi na prvom pregledu na vv. u medjuvremenu sam dobila jos par kila, mislim da mi je bmi sad granican prema prekomjernom, da je cca 24. prije skidanja s pilula i duphastona bio je 21. jedini koji je zasad komentirao je internist na sistematskom.

  14. #14
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Da, dr. R. je rekao da bi bilo dobro da skinem koji kilogram, ali nismo pričali o BMI. Imala sam 75,5 na 162 kad sam zatrudnila.

    S druge strane, jedna mlada osoba u mojoj obitelji ima 20 kg viška... već dvije godine se trude i ništa.

  15. #15
    orhideja. avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    368

    Početno

    Inesz hvala za što si vjerojatno potaknuta mojim slučajem otvorila temu, koja može nadam se pomoći da se i drugima ne dogodi razočaranje kao meni,nego da budu spremne na moguću odgodu postupka. (budući da mi je jučer postupak odgođen)

    u svibnju sam bila na prvom stimuliranom(84kg), sad sam trebala na drugi (88kg 160cm), budući da mi je (sad sam i sama izračunala i usporedila s referentnim vrijednostima) bmi za 4 iznad dopuštenog ...vraćena sam kući na redukcijsku dijetu, te se vidimo nakon bar 8kg manje

    Veliki upitnik sam imala iznad glave---moram skinut kg, pa skoro swe tete u čekaonici su daleko mršavije od mene, pa im postupak ne uspijeva lako.
    Nakon što sam razbistrila glavu, te prihvatila (znala sam ja to i prije) hitno skidanje TT, shvatila sam da mi s povećanom TT možemo imati daleko veće komplikacije u trudnoći, te nas iz tog razloga odbijaju...što je ustvari opravdani razlog (jer netreba nam samo velika želja za bebicom, nego i sposoban te zdrav organizam kako bi sve prošlo uredu)

  16. #16
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    zanimljiva tema
    ali ovdje citam samo o pretilosti a mrsavice ?
    ja na 174 imam 60kg -61kg , "babe " kazu da bi se trebala udebljati da bi ostala trudna, a dr. nisu nikad nista rekli

  17. #17
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Crvenkapice,
    ti imaš dobar indeks tjelesne mase, negdje oko 20.

    Pothranjenost kao rizik za plodnost i trudnoću, se podrazumijeva za indekse tjelesne mase manje ili jednak 18.

    Evo, na tvom primjeru, pothranjenost bi bila kad bi na visinu od 174 cm imala manje od 55 kg.

  18. #18
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    nekad sam to davno mjerila, sad sam opet ) da ja sam ok, ali neke zenturace ( one koje nas svakodnevno uce kako se prave djeca ) kazu da sam mrsava , meni su jednostavno geni takvi, ja ne mogu biti debela....i u trudnoci u 21tj sam imala samo + 3kg

  19. #19
    Vaki avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    772

    Početno

    Citiraj crvenkapica77 prvotno napisa Vidi poruku
    zanimljiva tema
    ali ovdje citam samo o pretilosti a mrsavice ?
    ja na 174 imam 60kg -61kg , "babe " kazu da bi se trebala udebljati da bi ostala trudna, a dr. nisu nikad nista rekli
    Baš sam komentirala na MPO VV da su meni rekli da se moram udebljati (170/50) pa sam nabacila 3 kg i onda su rekli da je o.k.

  20. #20
    Hoću bebu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    217

    Početno

    Meni su u svakoj klinici to rekli da Sam podhranjena 169\49 a kak je onda moja mama nas 5 rodila s istom kilazom I visinom

  21. #21
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    meni su na VV-u prije 3,5g. samo sestre komentirale da sam premršava (174cm/53kg at the time). Dr ništa nije spominjao. Očito se stvari mijenjaju po tom pitanju...

  22. #22
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Recite vi kaj hocete, al meni je ovo koma, jos jedan oblik diskriminacije
    Ajmo svima koji se ne hrane zdravo, puse...ukinuti bilo koji oblik lijecenja - eto, na to mi ovo lici

    Uz napomenu da nemam problema sa kilazom, nikad nisam imala, cak ni u stimulacijama nisam ni grama dobila
    Moj BMI je izmedju 20-21 (ovaj veci nakon prve trudnoce)

    Da, slazem se da je bolje da nismo ni predebeli ni premrsavi, opcenito u zivotu, ne samo u okviru mpo
    Al me svejedno smeta uvjetovanje tezine za postupak mpo

  23. #23

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    105

    Početno

    Evo da se i ja uključim. Moj BMI je na donjoj granici. Visoka sam 180cm, 61kg. Nikad mi nitko nije govorio da zbog mršavosti ne ostajem trudna! Rodila sam krasnog sinčića, u trudnoći dobila 10 kg i već nakon 2 tjedna izgledala kao da nisam ni bila trudna!

  24. #24
    snupi avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    2,247

    Početno

    u to vrijeme imala sam 67 i visoka sam 162 i rekao nje prof da bar imam 64 kg, zapisao je BMi kod sebe , ja taj papir nemam, jer moj sav visak kilograma je u trbuhu i u guzi!

  25. #25
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Meni nitko ništa nije rekao, pretpostavljam da je dr odokativno procijenio da sam OK (tada mi je BMI šetao između 21 i 22).

    Ajmo računica: orhidejin (orhi, sori šta te uzimam za primjer, to je za opće dobro) BMI je 34.4. Obesity počinje na 30, je li tu povučena crta? Ili na 32, kao u Norveškoj? Ili na 31, jer toliko će orhi imati ako skine 8 kg? Ili je to stvar slobodne liječničke procjene, pa će nekog s većim BMI pustiti u postupak jer bolje nosi te kile - tu postoji manevarski prostor do čak i 10-ak kila ako se znaš dobro obuć

    Ne zaboravimo da je salo hormonski aktivno, odnosno da "pojede" stimulaciju, tako da vjerujem da je u ovo doba štednje to veći razlog za odgađanje postupaka nego nagla briga za naše zdravlje.
    S obzirom na to da je među nama masu PCOSovki i štitnjačarki čije dijagnoze po defaultu nose višak kila, ta ušteda neće biti beznačajna. A i uspješnost će porasti...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku
    Pothranjenost i pretilost (indeks tjelesne mase manji od 18 i veći od 30) negativno utječu na reprodukcijsko zdravlje i plodnost.

    Kod pothranjenosti ili pretilosti (indeks tjelesne mase manji od 18 i veći od 30), veća je učestalost spontanih pobačaja i patoloških stanja tijekom trudnoće i porođaja).


    Jesu li vaši mpo liječnici obraćali pozornost na tjelesnu masu? Jesu li vas u slučaju pothranjenost ili pretilosti savjetovali o postizanju normalne tjelesne mase? Jesu li vam radi pothranjenosti ili pretilosti odgađali postupke mpo?


    meni nisu ni htjeli uzeti u postupak dok nisam smršavila jer sam bila pretila

  27. #27

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    da pojasnim, imala sam 81 kg, a visina 159 cm, PCOS, hiperinzulinemiju, imala totalnu tireoidektomiju, znači bolest štitnjače.....pila metformin i glucobay
    skinula TADA 23 kg u par mjeseci, ovo naglašavam jer sam sad opet u fazi debljanja i to me užasno brine,
    baš sam danas jednoj priji rekla kako se opet nakon dugo vremena "osjećam debelo i da se debljam"

    i ja kao i Mojca imam u bliskoj obitelji ženskicu koja je ostala trudna (ali su bili spontani nažalost) tri puta prije nego se udebljala sigurnih 30-tak kg i od tada
    je sigurno imala 10-tak postupaka i ništa isto kao i ja ima povišen šećer, pije isto što sam i ja pila, a sad će izgleda početi piti i eutiyrox......sigurna sam da je debljina i njoj kao što je i meni bila zapreka za trudnoću!
    Posljednje uređivanje od Blekonja : 26.10.2013. at 23:52

  28. #28
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    hvala Inesz za temu.

    Blekonja hvala i tebi za iskustva, sijećam se da ti je dugo pisalo u potpisu -23 kg.

    No kod tebe je bilo već očitih smetnji zbog debljine, ustvari da li se situacija kod tebe promijenila na bolje nakon skidanja tih 23 kg?

    I ja se apsolutno slažem - meni kao Argente odbijanje pacijentice na Vuku djeluje kao mjera štednje - odgađanje postupaka - tako shvaćam i preporuku iste doktorice da između dva postupka treba proći 9 mjeseci koja izmišljotina!

    Samo Orhideja i oprosti što ovdje stalno tebe spominjemo ti si 87. godište, dakle godine su uistinu male, tebe može razvlačiti ovako, voljela bih vidjeti preporuku iste liječnice za pacijenticu koja ima 38 godina, da li bi i ona tad preporučila 9 mjeseci pauzu i obavezno skidanje kila? I honestly doubt! Mene generalno ljuti u tvom slučaju krivo predstavljanje istine - preporuka pauze izm. 2 stimulirana postupka od min. 9 mjeseci, i naših često u državnim klinikama preporučenih 6 mjeseci je ustvari izmišljotina hrvatska, na taj način naše klinike malo skidaju "pritisak" i navalu na klinike od strane pacijentica.

    Višak kila - adipositas - koji je već od BMI 30 uistinu umanje šanse za začeće ali i donosi povećan rizik u trudnoći, mislim i higher rate of early pregnancy loss i tu ne treba se nitko ljutiti - mi govorimo o prosjeku i statistici, uvjek će biti iznimaka, debelih žena s 35 BMI npr. koje će normalno iznijeti trudnoću, a isto tako postoji mnogo žena s BMI 20-22 koje će imati problema u trudnoći.
    http://www.shadygrovefertility.com/n...ight-fertility

    i naravno, živimo u Europi, u SAD-u odbijaju žene tek s BMI 35 ili čak 40, u europskim zemljama su preporuke naravno dosta niže - BMI < 30.

  29. #29
    dino84 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    593

    Početno

    Moj BMI varira između 29 i 30. Moj MPO doktor mi nikada nije predložio skidanje kg niti je uopće komentirao išta u vezi toga. Imam PCOS, šećer mi je ok, nemam inzulinsku rezistenciju, KKS i EKG ok, tlak uvijek 120/80, prije godinu dana mi je dijagnosticirana subklinička hipotireoza i pijem 25 mg Euthyroxa. Zdravstveno, za sada, ne osjećam nikakve posljedice tog viška kilograma. Druga stvar je što se ja osjećam subjektivno puno bolje kada imam manje kg. Ali i kad sam imala 10 - 15 kg manje i tada sam imala PCOS i sve probleme koje on donosi. Jedini mi moj endokrinolog govori da bih trebala skinuti kilograme.

    I slažem se s curama koje su napisale da je ovo odbijanje orhideje očito još jedna, nažalost, mjera štednje.

  30. #30
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno

    ajme kako sam se pronašla u ovoj temi - nimalno sretno prijavljujem da sam ja prvi put u čistom prirodnjaku zatrudnila (nakon 4 ivf-a) sa bmi 33 (i mislim da sam uvjerljiva rekorderka, thank you very much), a drugi put u FET sa dvije kile više nego što sam ušla u prvu trudnoću.

    prva trudnoća je bila odlična, druga uz hematome i preeklamsiju sad debelo rizičnija.

    nigdje, ni na VV-u 2008., ni u Mariboru 2010. ni u Vinogradskoj prije 9 mjeseci nitko, ali baš nitko nije spomenuo moj BMI ni težinu!

  31. #31
    hrki avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    493

    Početno

    Moj BMI je 22,9 i moram priznati da me do sada nikad nitko nije pitao za njega (ne računam onaj prvi pregled kod vađenja kartona).Ja sam u devetom mjesecu ostala sva u čudu kad me dr.A pitao koliko sam teška,odgovorim mu (155/55) i nakon toga on kaže ok to je dobro, krećemo u postupak.Tako da sam isto mišljenja da je to samo još jedna od mjera štednje u našem zdravstvu,nažalost.

  32. #32
    ljube avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    1,498

    Početno

    Citiraj dino84 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali i kad sam imala 10 - 15 kg manje i tada sam imala PCOS i sve probleme koje on donosi.
    Ovo iksam, sve probleme vezane uz PCOS (anovulaciju, hormonski disbalans, intoleranciju glukoze, oligomenoreju) sam imala i kada sam bila mlada mršavica.

  33. #33
    sushi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Lokacija
    zg
    Postovi
    918

    Početno

    meni je zbog povisenog inz i utjecaja na ostale hormone preporuceno pojacano kretanje i smanjenje uh, nemam pcos. u nekoliko mjeseci bmi mi je pao s 22-23 ispod 21, a uz to se dogodila se prirodna biokemijska dok sam cekala postupak. slucajnost ili ne, zanimljivo mi je za ubuduce.
    malo sam otisla u off mozda, ali ipak su bmi, kretanje i prehrana dio istog zacaranog kruga koji utjece na hormonsku sliku. bubekica, ti si spominjala uputu o smanjenju uh prije et s nekog od kongresa, i to ne samo za pcos-ovke ako se dobro sjecam...pa evo buba u uho za neku novu temu.

    ne mislim da je razgovor o bmi nesto negativno, bas suprotno - ja bih zamjerila svom mpo dr. da mi nije spomenuo to kao jedan od faktora. na isti nacin kao sto ocekujem promjenu stimulacije ako ce mi donjeti vecu sansu za uspjesan postupak, tako gledam i na savjet o bmi.
    konkretno odbijanje orhideje je vec nesto drugo, to vise nije savjet, bilo bi ok cuti iskustvo sa slicnim bmi iz neke od privatnih klinika...

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    SLAVONSKI BROD
    Postovi
    674

    Početno

    Ja sam prvi postupak imala, sa 27 BMI zadnji postupak u 7 mjesecu 44BMI nikada me nitko nije vratio radi težine ili odbio za postupak,nakon svoje negativne bete 1.8. krenula sam sve to skinuti a veliki dio sam dobila usljed čestih postupaka na koje još uvijek reagiram super,danas dok ovo pišem moj BMI 35 još deset jedinica i onda tek idem u postupak.prije dok sam imala indeks 27 Bmi imala sam 4 prirodne trudnoće,u mojoj okolini poznajem jako puno jakih žena koji su bez problema zanosile i sa 130kg.Sad sam izbacila UH na min. 20gr. dnevno a ostalo su proteini i masnoće pa da vidimo dali ovo drži vodu,studije su pokazale uspijeh i ja se nadam da taj uspijeh neče me zaobići.

  35. #35
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno Hvala vam na iznesenim iskustvima o indeksu tjelesne mase i mpo postupcima

    Svima je jasno da pothranjenost i pretilost predstavljau rizik za cjelokupno zdravlje.

    Dužnost je svakog liječnika da savjetuje i educira pacijente o postizanju i održavanju normalne tjelesne mase i zdravlja općenito,



    Ali, postoje li smjernice dobre kliničke prakse u mpo vezane uz indeks tjelesne mase ili će liječnici po svom nahođenju odlučivati tko ima premalo ili previše kilograma?

    Koji je to raspon indeksa tjelesne mase koji je prihvatljiv u mpo? Može li se to uopće egzaktno i općenito odrediti?

    Spoznaje o negativnom utjecaju pretilosti i pothranjenosti na reprodukcijsko zdravlje, trudnoću i porod, spoznaje su koje nisu novijeg datuma. O tome se zna već stoljećima rekla bih.

    Ali, evo, izgleda da su se u Ministarstvu i našim bolnicama dosjetili novog načina uštede na mpo pacijentima.

    Izgleda da šparanje na mpo pacijentima dobro ide. Sjetimo se samo kako je Ministarstvo prije malo više od pola godine svojim dopisom onemogućilo liječenje neplodnosti za sve žene starije od 42 godine, bez obzira na to što se među mpo pacijenticama starijim od 42 godine može naći žena sa očuvanom reprodukcijskom sposobnošću i izgledima za ostvarivanje trudnoće i rođenje djeteta.

    Bojim se da bi uskoro sličan scenarij mogao zadesiti i sve žene čiji indeks tjelesne mase odstupa od normalnog.

    Pitam se:

    -Koja je skupina mpo pacijenata sljedeća na udaru škara zdravstvene štednje?

  36. #36
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    Zapravo me i ne cudi da su poceli smisljati nove nacine ustede, nazalost. No moram priznati da su mene za bmi pitali prvi put kad smo stigli na VV, a tome je sada vec 7 godina. Iako mi je prvi to spomenuo moj gin, jer sam tada bila u fazi naglog, ne toliko drasticnog, ali zbilja naglog gubitka kila. Vec tada su mi rekli da bih morala pripaziti. Sa stimulacijom sam zaradila teskih 13 kg koje su mi jako smetale i trebalo mi je godinu dana (prometna mi je odmogla) da ih skinem. Na kontroli mi je dr.A rekao da obavezno moram poceti sa dijetom, ali postupno, i da ne smijem biti ispod 65 na visinu od 177. Sada sam opet dosla na sebe, sa kompletnim zdravljem, pa se nadam da nece vise biti prepreka za novi postupak.

  37. #37
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    moj BMI nikad nije bio kritican, bila sam negdje uvijek oko 26, sto je ajmo reci granicno. mislim da je gornja granica za normalnu tezinu 26. nikad mi doc nije nista rekao za BMI.
    no kad sam smrsala 8kg i uvela vise proteina te srezala ugljikhidrate, onda je postupak i uspio. doduse, bog zna da li bi i ovako bio uspjesan.

  38. #38
    mimi81 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    789

    Početno

    Ja sam gledala neke emisije gdje su lječnici govorili da više nije toliko presudan BMI koliko udio masnog tkiva u organizmu. Mislim da je važno rješiti se toga jer ono utječe na estrogen. Neka me netko ispravi ako sam u krivu

  39. #39
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Nisi u krivu, naravno, po tim kalkulatorima moj frend sportaš koji nema grama sala ulazi u skupinu pretilih. BMI je ovako ga online računajući previše uopćena stvar, samo većina nas ipak nismo ekstremne sportašice pa se ide po nekom prosjeku.

  40. #40
    žužy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    kc
    Postovi
    6,455

    Početno

    Moj BMI je 23 i u oba stim. postupka su mi ga računali i upisali u papire.
    A eto,imam izgubljene dvije trudnoče unatoč "idealnom" BMI-u.Tako da kod mene to ne znači ništ..
    A navodni znakovi zato jer ne smatram da imam idealnu težinu,več sam se najbolje osječala kad sam imala pet kg manje,Sada imam 60-62kg na 162cm.

  41. #41
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    a ja zatrudnila kad mi je BMI bio 24 i kad sam imala najviše špeka računajući unazad 8 godina koliko smo pokušavali tako da tko će ga znat što točno kome pali

  42. #42
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    ups zapravo mi je bio 22 a prije mi je bio 20-21 znači na donjoj granici pa možda mi je ipak falilo malo masti

  43. #43
    orhideja. avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    368

    Početno

    Sve ok, nije nikakv problem kaj me se spominje. Vidim da i nema baš "slučaja" kao što sam ja. dijeta, te čekanje mj dana--pa onda budemo vidili kaj će nam reći.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    I meni su u Rijeci računali BMI, komentirajući da je moj tada (oko 24) idealan i da ni pre nizak, nit pre visok BMI ne pogoduje ostvarenju trudnoće.
    Jednom sam u čekaonici vidjela ženu koja je u suzama izašla, rekla je da joj je postupak odgođen 6 mjeseci uz uputu da skine x kilograma. Objasnili su joj da će "salo pokupiti cijelu stimulaciju"
    Meni se nije činila dramatično pretilom.
    Ugl - nije to nova mjera štednje, bar ne u KBC Ri

  45. #45
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Jesu, uglavnom da bih se trebala malo nadebljati ili da sam OK pa nije bed za terapiju koju ću primiti. Znam da su (prije, davno prije Milinovićevog zakona, npr.), nekima na VV-u savjetovali redukcijske dijete prije ulaska u postupak (znajući da će hormoni u velikoj mjeri pridonijeti bildanju kilaže, bez da se uopće ostane trudan), plus što su oni bolnica od šećeraša pa se na to više gleda, plus doktor od štitnjače je odmah vrata do, PCOS isto može uzrokovat debljinu.

    Doduše, ja bih to danas, iz ovog maratonskog iskustva, gledala i kao jedan od razloga da me vozaju i odgađaju mi postupak (kome iz debljine, kome iz detaljnog seciranja spermiograma, kome iz ponavljanja hormona jer ne vjeruju drugoj bolnici itd.).

    Ukratko, da mi to govori privatnik, vjerojatno bi mislila da je med. indicirano. Da mi govori državni, mislila bih da a konto mene kupuje vrijeme (osim ako nisam na rubu pretilosti).

    Sori, na iskrenosti, i vjerojatno nije pravedno, ali ja bi tako.

    Sretno svima!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 29.10.2013. at 13:29

  46. #46
    milivoj73 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    637

    Početno

    mi smo bili kod 3 mpo dr. i iskustva su slijedeća:
    prvi državni, uopće nije mario za kile...
    drugi privatni nam je nakon što smo došli iz OS u ZG radi pregleda od 15 minuta rekao smršavite pa se vidimo za 3 mjeseca (okrenuli se i ajd kući)...
    treća nam je rekla :
    "mi doktori kad nam ne ide, pa pokušavamo na sve načine, a ono baš ne uspijeva, znamo se hvatati za slamku, pa ako je par krupan onda se hvatamo toga ali zapravo to nikad nije bio glavni razlog neuspjeha i bez obzira na težinu parovi uspijevaju ili ne..."

    ina potpis

  47. #47
    milivoj73 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    637

    Početno

    da ne bi bilo zabune, naravno da je bolje imati optimalnu nego prekomjernu težinu radi zdravlja općenito...

  48. #48
    orhideja. avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    368

    Početno

    .....tjedan dana 2kg manje....imamo još cca 2tjedna, pa se nadamo dobrim rezultatom

  49. #49
    kika222 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    667

    Početno

    Super orhideja!!!!!! Kak ti je to uspjelo?????????

  50. #50
    orhideja. avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    368

    Početno

    birane namirnice većinom povrće(sreća što je cvjetača i zelena salata na akciji) , bez soka (coca-cole) i slatkoga...i što mi je najbolje--bez gladovanja.
    2 ili 3 dana sam na bicu provezla po 30km dnevno
    (p.s. bili na nekim slavljima 2 večeri,obije popapala pizzu)

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •