Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 85

Tema: Gledanje crtanih SA RAZUMIJEVANJEM

  1. #1
    Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    373

    Početno Gledanje crtanih SA RAZUMIJEVANJEM

    puno nas će reći "ih, moj lukalanabartolbornanoa ih je gledao prije nego se rodio..." i sl., no nije bit u gledanju, gorenju youtubea\dvd\mp4 i sl, nego u studioznom promatranju.
    dakle, interesira me kada su vaši klinčići i klinkinje počeli baš promatrati\upijati sadržaj crtanih filmova i koji je po vašem mišljenju - najprikladniji?
    pišem u ovoj dobrnoj skupini iako bih trebao (vjerojatno) to činiti u onoj skupini ispod, no ovdje je veća vjaerojatnost dobiti (kvalitetniji i točniji) odgovor i ne mislim da sam u potpunosti omašio fudbal.
    moja p. je tek nedavno počela doživljavati crtane (3;09) u jednom danu. neki klik joj se dogodio, gleda peppu pig (konkretno pepa prase) i tu i tamo trepne.
    obzirom da moja p ima nekih problema sa kojima u 50% ide ADHD, mislim da sam dobrim dijelom eliminirao mogućnost AD.
    ne trepće, ne jede, razumije sve.
    i ja sam malo pogledao i stvarno su kvalitetno napravljene te pepa pigčad. sve životne trenutke kroz svoju prizmu objašnjavaju.
    u stanju je (radi probe sam ispitao) 2 sata gledati, što do sada apsolutno nije mogla.
    očito je maturirala.
    nije riječ o maloj, nego o minimalnoj maturi

  2. #2
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Moja jos ne gleda tv,ja ga nisam ni upalila vec 2god (osim navecer filmova sto skidam sa neta ali tada ona spava), ponekad sam joj pustala neke pjesmice isl sa you tube-a ali je ne interesira previse...oko 3ce god cu joj pocet pustat neke miroljubive,po ure u vrh glave...

    zato mi se 2h cini too much....mozda se varam ali iz moje perspektive jest...a vjerojatno sam i ja vecini pretjerala sa totalnom zabranom tako da nisam mjerodavna...
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 10.11.2013. at 01:33

  3. #3
    coolerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    382

    Početno

    upravo ovaj tjedan (2g i 10 mj). a baš sam se počela pitati kako to nju uopće ne zanimaju crtići kad sve moje prijateljice muku muče s ograničavanjem TVa. Peppa pig, naravno. i kuži ama baš sve, prepričava mi poslije crtić,danas nakon potopa smo obule čizme i izašle skakati u lokvicama a Djeda Mraza će pitati da joj donese dinosaura. Klik se desio ničim izazvan. A može gledati cca.30 minuta, nekad bi i više. Voli i Fifi,još od prije, al nikad ju nije baš ono gledala. više usput dok nešto radi, slikovnice,puzzle. U Peppu baš bulji.

  4. #4
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    991

    Početno

    L. je oduvijek pokazivala da je u stanju biti jako fokusirana na ono što joj privuče pažnju. Puno prije je to pokazala sa slikovnicama, puzzlama, kockama i kamenčićima u vrtu nego s crtićima (crtići nisu iznimka, samo što ona do četvrte godine nije ni znala da postoje). Kad se ta nečega uhvati, mora potpuno uroniti u iskustvo i do besvijesti ga ponovno proživljavati - valjda dok ne apsolvira temu; onda pronađe drugu i priča se ponavlja. Što se mene tiče, to je u većini slučajeva prihvatljivo, ali izloženost ekranu ne dopuštam u neograničenim količinama. Zato svaki put imamo dramu kad crtić završi pa mi bude žao što sam uopće išta nudila.
    R. - sasvim druga priča. Ako joj se ponudi, pogledat će, ali neće dramiti kad završi niti je do sad pokazala da su joj crtani ključni za preživljavanje. Sa skoro četiri godine, naravno, sve razumije, a u kojoj dobi počinje razumijevanje crtića ne znam točno, ali pretpostavljam da dijete koje može pratiti jednostavnu radnju u slikovnici ili u kazalištu, može isto i na tv-u, no ja s tv-om iz x razloga nisam pretjerano žurila.

    Nezgodno je s tv-sadržajima što ne moraju nužno biti razumljivi (zapravo, čak niti smisleni) da bi gledatelja prikovali za fotelju. Ja sam, recimo, s osam godina voljela gledati Gustava, a daleko od toga da sam tada u potpunosti kužila taj crtić.

  5. #5
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    Luka je negdje od 2,5 godine gledao peppu i pocoya... i kuzio ih je, prepricavao i sve...
    sad gleda Diega i Doru i stvarno sam zadovoljna s tim crticima jer su miroljubivi i edukativni... naucio je brojati na engleskom, neke osnovne rijeci, imena boja i slicno...
    vikendom ujutro mu pustim jednu epizodu Ninja kornjaca jer svi decki iz vrtica to gledaju i u parku se igraju i pricaju o tome pa ajde - da ne bude bas totalno izoliran... al taj crtic bas ne kuzi, odgleda ga ali ga ne moze bas prepricati, mislim da je to ipak za vece klince...

  6. #6
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Moj je imao blagi poremećaj u koncentraciji, negdje sa cca 3,5 godine smo skužili da je vrag odnio šalu a bez problema bi odgulio u izvanrednim situacijama i po dva dugometražna crtića. I dan danas je veliki fan dugometražnih, ljubitelj princeza, sirena i sl likova.
    Uglavnom meni su crtići presjeli, to što je on odgulio dugometražni crtić apsolutno nikakve veze nije imalo s njegovom koncentracijom, dapače odmoglo mu je.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Nasa ima 1 godinu i 10 mjeseci i sa zanimanjem prati crtice i moze ih gledati dugo. Sat vremena bez problema, pa i duze.

    Prvi crtic kojeg smo poceli gledati su Einsteincici. Meni je taj crtic odlican jer epizoda temelji na odredjenoj klasicnoj glazbi i nekoj umjetnickoj slici.

    Upija jako puno. Jednom nas je tako iznenadila dok smo gledali slicice u albumu Zivotinjsko carstvo kada je za pingvine rekla "Pingvini zive na Antarktici". (Sto je pokupila u Einsteincicima).

    Neki dan sam joj posudila DVD sa psicem Piko i prvi put dala za gledati. Taj crtic je vrlo jednostavan i mislim da bas prilagodjen za njenu dob, jer vidim da ga jako dobro prati i razumije.

    Voli i Peppu Pig.

  8. #8
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    to što je on odgulio dugometražni crtić apsolutno nikakve veze nije imalo s njegovom koncentracijom, dapače.
    X

    s dobrom koncentracijom nema veze ni ako se satima može baviti nekom omiljenom (jednom) aktivnošću - to je onda hiperfokus, karakterističan za djecu s lošom koncentracijom.

    smanjivanje TV-a i igrica na minimum prvi je "zakon" za takvu djecu.

  9. #9
    Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    373

    Početno

    hvala svim curama na sudjelovanju u temi, no ipak bih priupitao čokoladu i Kosjenku: jeste li sigurne da duže fokusiranje na sdržaj crtanog nema veze sa koncentracijom? sve predstave u kazalištu koje su rađene za djecu 3+ i jesu kraće baš zbog koncentracije djece.

  10. #10
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja sam uvjerena da nema jer moja bez beda moze biti fokusirana na crtic/film/igricu, dok je u svemu ostalom "osrednje" fokusirana, dok u onom sto ne zeli nije uopce.
    nefokusiranost/dekoncentracija su vece sto vise vremena provodi za igricom/crticem.

    sto se tice gledanja i studioznog promatranja, mladja od 18mj ne gleda crtice (ne dopustam) ali zato gleda fimice koje snimam (nju i sestru) i sudjeluje u njima (po tome vidim da prati, kuzi, da je skoncentrirana) primjerice kad se na fimicu cuje moj glas ona na njega odgovara (hoces jos? odgovara da. na bravo pljesce, na smijeh se smije).
    al isto tako vidim koliko se lako na to "navuce".

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj Andro-gen prvotno napisa Vidi poruku
    hvala svim curama na sudjelovanju u temi, no ipak bih priupitao čokoladu i Kosjenku: jeste li sigurne da duže fokusiranje na sdržaj crtanog nema veze sa koncentracijom? sve predstave u kazalištu koje su rađene za djecu 3+ i jesu kraće baš zbog koncentracije djece.
    Vjeruj meni, iskusnoj mami školskog djeteta s hiperaktivnošću i poremećajem pažnje.
    Jedini momenti pri kojima bi još kao dvogodišnjakinja bila mirna i koncentrirana, bilo je čitanje slikovnica i priča (također i slušanje audio-priča), to je mogla slušati satima i toga sam joj u izobilju priuštila prvih 8 godina života.

    Negdje iza 3. godine počela je gledati Pčelicu Maju, Krteka i A je to, a sve na kapaljku dozirano jer bi inače mogla komotno i po par sati nepomično sjediti (provjereno kod bake).

    Neće svako dijete koje sjedi pred TV-om razviti poremećaj pažnje, uostalom imam i mlađe dijete koje je (već zbog same činjenice da ti je s više djece slabija kontrola) više crtića gledalo nego starija, a ima slonovsku mirnoću i koncentraciju. Ipak i kod nje primjećujem nervozu i umor nakon dugometražnog buljenja.

    Ako inače imalo sumnjaš u njenu sposobnost koncentracije u svakodnevnici, gasi TV i zabavite se nekim slagalicama, puzzlama, sjednite za stol i zaposlite se društv. igrama, bojicama, papirom, škarama, kolažem, ljepilom, plastelinom...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    S razumijevanjem ili bez, ako ti dijete ima ADHD, gasi tv (ili ga svedi na minimum minimuma).

  13. #13
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Cure su sve rekle.
    Ja sam sigurna da mu je tv odmagao, osim onda kada je posužio kako neka vrst nagrade tipa sad si složi puzzle, napravio xy od plastelina i obojao x pa možeš dobiti jednu pepu ili nešto tako.

  14. #14
    Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    373

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    S razumijevanjem ili bez, ako ti dijete ima ADHD, gasi tv (ili ga svedi na minimum minimuma).
    zbog čega? nema dijagnosticiran adhd\ad, no interesira me zašto ne gledati u tv ako ima adhd...

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Andro-gen prvotno napisa Vidi poruku
    zbog čega? nema dijagnosticiran adhd\ad, no interesira me zašto ne gledati u tv ako ima adhd...
    Zato što skraćuje interval pažnje. Ne samo tv nego i računalo (iako je računalo manje zlo, jer je interaktivno).

    Ne radi se o tome da ne smije gledati televiziju, nego da ne smije PRETJERANO gledati televiziju, pogotovo ne bez prisustva odrasle osobe.

    Andro-gen, radiš dobro što gledaš tv zajedno s djetetom, tako i treba. Samo nemojte da to bude jedina aktivnost, jer dijete te dobi treba kretanje.

    Kod ADHD-ovaca je ta potreba za kretanjem još naglašenija, pa ako dijete sjedi štajaznam 2 sata pred televizorom, poslije će ga biti strašno teško umiriti ga - skakat će i divljati po kući i vrlo će se teško usredotočiti na bilo što. Kod male djece to nije problem, ali jest kod školske. Treba paziti da buljenje u tv ne prijeđe u naviku.

    Druga stvar - dijete koje gleda televiziju ne uči govoriti jer tv je jednosmjerna komunikacija. Samo sluša i ništa ne govori. Možeš tome doskočiti baš tako kako radiš - gledati crtiće s djetetom i RAZGOVARATI s njom - pitati, tražiti odgovore, stimulirati govor.

    Iskreno, ima puno alternativnih aktivnosti koje su pametnije i zabavnije od televizije. Opisane su u ovoj knjizi: http://www.obiteljskicentar.hr/vijesti/648

  16. #16
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    X

    s dobrom koncentracijom nema veze ni ako se satima može baviti nekom omiljenom (jednom) aktivnošću - to je onda hiperfokus, karakterističan za djecu s lošom koncentracijom.

    smanjivanje TV-a i igrica na minimum prvi je "zakon" za takvu djecu.
    Mom sinu nije dijadnosticiran adhd ali je imao problema s koncentracijom, kasnio je s govorom i općenito je kasnio za svojim uzrastom. A kužio je likove, gledao pepu i barbi sa razumjevanjem, nizao riječi na engleskom jel mu omiljeni crtić nije bio sinhroniziran.
    Gleda on i sada crtiće, to mu je omiljena nagrada, najdraže utrošeno vrijeme ali je ograničeno i često uvjetovano.

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Mom sinu nije dijadnosticiran adhd ali je imao problema s koncentracijom, kasnio je s govorom i općenito je kasnio za svojim uzrastom. A kužio je likove, gledao pepu i barbi sa razumjevanjem, nizao riječi na engleskom jel mu omiljeni crtić nije bio sinhroniziran.
    Gleda on i sada crtiće, to mu je omiljena nagrada, najdraže utrošeno vrijeme ali je ograničeno i često uvjetovano.
    To smo i mi radili - koristili crtiće kao nagradu za poželjno ponašanje. I gledali Boba Graditelja na engleskom i sl.

    Zaboravih prije napisati - kad smo kod gledanja s razumijevanjem, moji su od bake dobili gomilu crtića Tom i Jerry. Gledali su s nama i diskutirali smo o tome tko se dobro ponaša, tko je nagrabusio, je li to u redu i slično, a kad sam shvatila da mi djeca oponašaju njihovo nasilno ponašanje, prognani su iz kuće krajnje nemilosrdno i zamijenjeni manje nasilnim sadržajima, po mogućnosti bez elektroničkih medija.

    Audio priče su nam bile savršena zamjena za tv i odlične za razvoj slušne percepcije.

  18. #18
    Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    373

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    To smo i mi radili - koristili crtiće kao nagradu za poželjno ponašanje. I gledali Boba Graditelja na engleskom i sl.

    Zaboravih prije napisati - kad smo kod gledanja s razumijevanjem, moji su od bake dobili gomilu crtića Tom i Jerry. Gledali su s nama i diskutirali smo o tome tko se dobro ponaša, tko je nagrabusio, je li to u redu i slično, a kad sam shvatila da mi djeca oponašaju njihovo nasilno ponašanje, prognani su iz kuće krajnje nemilosrdno i zamijenjeni manje nasilnim sadržajima, po mogućnosti bez elektroničkih medija.

    Audio priče su nam bile savršena zamjena za tv i odlične za razvoj slušne percepcije.
    isto mislim da je audio priča sjajna stvar pa sam nabavio sve bajke u mp3 formatu. ipak, kako kasni u svemu i po godinu i pol u nekim stvarima (doktori kad god nas vide kolutaju očima i pitaju nas zašto malu ne pustimo da raste i da nisu sva djeca ista i blablabla), sad je na razini 2,5godišnjaka. nisu joj sve stvari bistre i očekujem da ću za godinu-godinu i pol joj moći prije spavanja bajku pustiti. krasne su, razvijaju maštu sa svojom background glazbom i super dikcijom...

  19. #19
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    zato je meni drago što se L. sviđaju crtići poput Dore, Diega i Umizoomija koji su interaktivni i edukativni... baš se jako uživi i komunicira s tim likovima, onda se okrene prema meni pa mi nešto iskomentira što sad moraju napraviti... kako sam u kasnoj trudnoći a on ne spava popodne ponekad mi je stvarno teško pratiti njegov tempo pa mu pustim te crtiće da se odmorim - gledamo skupa a ja ujedno odmaram...
    ove "muške" crtiće (to je tako moj naziv...) koje gledaju njegovi vršnjaci ne obožavam ali shvaćam da mu ne mogu braniti da se igra "muške" igre i da ih mora tu i tamo pogledati... pa mu pustim jedan vikendom i taj je uvjetovan izuzetno dobrim ponašanjem...

  20. #20
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    a audio priče su odlična stvar i L. ih isto jako voli, ima svoj cd player pa si pusti u sobi, legne na pod i sluša... to me vraća u moje djetinjstvo jer sam tako i ja obožavala te priče, neke i dan danas znam napamet tipa Ježeve kućice i Ivice i Marice

  21. #21
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Koje su to audio priče, ako može malo detaljnije.

  22. #22
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Andro-gen prvotno napisa Vidi poruku
    kako kasni u svemu i po godinu i pol u nekim stvarima (doktori kad god nas vide kolutaju očima i pitaju nas zašto malu ne pustimo da raste
    Oprosti, ali zašto smatraš da ti dijete kasni godinu i pol (!) za vršnjacima. U čemu? S kim ju uspoređuješ?
    I, naravno, zašto je uspoređuješ? Ona je jedinstvena. Kao i svako drugo dijete na svijetu.

  23. #23
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Marta, imas ih na cdovima u ducanu ili mp3cama na netu. Razne price. Cak sam i ja ko mala imala koju plocu i kasetu.

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Koje su to audio priče, ako može malo detaljnije.
    marta, sjetit ćeš se - to su nekadašnje audio snimke Radio Zagreba još od bivše države jer ih se i ja sjećam iz radijskog programa za djecu. Ove su dobre - čita uglavnom Dubravko Sidor. Jedan izdavač se odlično dosjetio, otkupio taj materijal i prebacio na elektronički medij primjeren današnjem vremenu. Mi smo imali doma dosta njihovih izdanja: http://medus.hr.lin6.c-a.hr/?page_id=779

    Nažalost, mnoga su rasprodana, jer postoje još Priče iz davnine (na četiri cd-a), Grimmove bajke 1 i 2... Ima toga po knjižnicama.

    Osim Medusa ima i drugih izdavača - Andromeda iz Rijeke svojevremeno je izdala dva seta slikovnica s audio materijalom u prilogu, ali taj set moji dečki nisu voljeli jer je bilo previše glazbe u pozadini + kojekakvih zvučnih efekata (vjetar, kiša) koji maloj djeci mogu djelovati zastrašujuće. Ova izdanja koja su se prodavala na pošti nisu me se dojmila ili sam baš naletjela na loš primjerak. Stari materijal Radio Zagreba je puno kvalitetniji.

    Eh, za sasvim malu djecu i klince koji imaju kratak interval pažnje ne može se početi sa Snježnom kraljicom koja trajeeeee...nekakvih 45 minuta ili dulje. Treba uzeti nešto kratko. MOji su obožavali Pikove priče za igru i zabavu (izdanje Mozaik knjige na audio cd-u, čita obitelj Despot, odlične su jer ni jedna ne traje dulje od 2-3 minute). Evo, to je taj cd: http://www.booksa.hr/knjige/za-djecu...-igru-i-zabavu

    Veća djeca mogu slušati dulje pa treba priče birati tako da njihovo trajanje pomalo raste, a da sadržaj bude razumljiv. Mi smo slučajno nabavili spomenute Pikove priče davno, nakon toga je u našoj kvartovskoj knjižnici otvoren multimedijski odjel i tamo imaju sva Medusova izdanja i dosta drugih, pa smo poslušali sve i poslije kupili ono što je djeci bilo najbolje. Nešto od toga sam već dala dalje, nešto još uvijek imamo.

    Inače, moglo se ponešto naći na netu, ali ja nisam baš spretan haker, pa mi je lakše bilo posuđivati iz knjižnice. Moji klinci su to koristili i kasnije, jer Medus ima dobar dio lektire u audio formatu - postoji Bijeli jelen, Poštarska bajka, Mali princ (taj je na 2 cd-a) i drugi.

  25. #25
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    I mi imamo poteskoca sa koncentracijom. Tv,smanjujem max.koliko mogu,al prizanjem da tesko to prihvaca. A i vec sad vidim da i mladeg interesiraju. Zimski dani su nam najtezi,em smo u inozemstvu, bez prijatelja,djece u parkovima nema,pa im nakon 30min.dosta skakanja i igranja.. Od pon.krecu u vrtic pa se nadam da ce ova zima biti vise ispunjena obvezama,a samim time i vise zadovoljstva na obje strane

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Jedan moj malac ima problema jer sam mu dala da previše gleda TV (to je moje osobno mišljenje, ne liječničko)
    Kasni u razvoju za bratom koji nije nikad naročito bio zainteresiran za TV, kad kažem da kasni mislim na pokazivanje prstom, oponašanje ponašanja odraslih, izvodi samo jednostavnije igre, ne razumije koliko i brat i sl.
    Mi smo se odlučili na radikalan potez, ukinuli smo TV u potpunosti, iako su sadržaji bili primjereni za dob (Baby TV, Super Simple Learning i sl) i dijete se preporodilo.
    U dva tjedna naučio je dvije složene igre, ne pokazuje prstom, ali kad nešto želi dođe do mene ili MM-a, vuče nas do željene stvari, izražava da i ne (ne riječima, ali svojim govorom), donosi nam igračke da pokaže, stalno se smije, znatno je povećao interakciju sa bratom, znatno više izražava osjećaje (naročito prema meni - dolazi po poljubac, traži igru, postao je ekstrovertan). Uz ukidanje TV-a uveli smo posjet defektologu jednom tjedno i svakodnevne vježbe 1na1 samnom (po preporuci defektologa).
    Crtić brat i on dobiju možda 1 x po 10-15 minuta dnevno i tad se obojica tresu od radosti, pjevaju i plešu, Dobrica razumije i zapamtio je crtiće jer često puta unaprijed govori što će likovi reći ili oponaša zvukove koji će tek nastati u crtiću, maše pa-pa prije nego se likovi počnu pozdravljati. Palčić isto pokazuje da počinje razumijevati, ali to su počeci i draže mi je da razumije neke moje riječi nego radnju crtića.
    U svakom slučaju, moje osobno iskustvo je, ako dijete po bilo čemu zaostaje u razvoju, TV ukinuti ili svesti na minimum, pod svaku cijenu.

  27. #27
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    Marta, imas ih na cdovima u ducanu ili mp3cama na netu. Razne price. Cak sam i ja ko mala imala koju plocu i kasetu.
    Mislim da sam ja kupovala u Croatia Records-u, sve iste priče iz našg djetinjstva, ponovo izdane. M. i dalje najviše voli Snježnu kraljicu, a i jest najbolja (od ovih koje imamo). Imaš klasične bajke, neke Andersenove, Ribar Palunko, Peća i vuk, Ježeva kućica...Jučer sam u DM-u na kasi vidjela cd Sretni princ+još nešto čega se ne mogu sjetit, a već imamo doma. Po dvije ili tri priče budu na istom cd-u.
    edit: odgovaram marti, a nadopunjujem leonisu.
    Posljednje uređivanje od vertex : 12.11.2013. at 10:48

  28. #28
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    http://www.youtube.com/playlist?list=PL87F0E4C9F75FA3DE i dole lista

    ili u gugl audio bajke pa izbaci sta ima.

  29. #29
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

  30. #30
    Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    373

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Oprosti, ali zašto smatraš da ti dijete kasni godinu i pol (!) za vršnjacima. U čemu? S kim ju uspoređuješ?
    I, naravno, zašto je uspoređuješ? Ona je jedinstvena. Kao i svako drugo dijete na svijetu.

    upravo sam se naslušao ovakvih pitanja kod doktora. sve je kasnije - sa 18+ mjeseci je prohodala, progovorila, daleko je od poznavanja boja, fizički ne može neke stvari koje mogu djeca od 2,5 godina, govor je zaostao, fina motorika, šara kao dijete od 1,5 godina, da ne pričam više. a svaki doktor kod kojeg dođem upravo to mi veli... pa tih 1,5 godina nije u svemu, nego odokativno. odmah im i velim šifru dijagnoze f82, dcd\dispraksija\sindrom nespretnog djeteta\rpk pa se, eto, smiju kakvih sve roditelja ima koji se prave pametni, a oni su ti koji su doktori i koji su završili mef.

  31. #31
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ako je tako , odvedite ju pametnom djecjem psihologu koji ce tocno reci u cemu je problem i na sto trebate obratiti paznju.
    a mozda bi bio dobro istestirati senzornu integraciju nakon toga.
    nema smisla djetetu pripisivati nespretnost i svasta drugo , ako se ne zna uzrok i nacin kako da mu se pomogne.
    Vidim da ste vec okolo hodali , ali cini se na krive adrese .
    Posljednje uređivanje od sirius : 12.11.2013. at 13:22

  32. #32
    Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    373

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je tako , odvedite ju pametnom djecjem psihologu koji ce tocno reci u cemu je problem i na sto trebate obratiti paznju.
    a mozda bi bio dobro istestirati senzornu integraciju nakon toga.
    nema smisla djetetu pripisivati nespretnost i svasta drugo , ako se ne zna uzrok i nacin kako da mu se pomogne.
    Vidim da ste vec okolo hodali , ali cini se na krive adrese .
    4 različita psihologa, jedan od drugog prepisuju, ništa novo, blagi poremećaj senzorne integracije dg u konačnosti, no to je posljedica. senzoriku sam sam s njom radio i previše počevši od 2;04god, gimnastika, ritmika, sve umjereno, prilagođeno i konstantno, no riječ je o poremećaju koji se može malo ublažiti, ne i izliječiti. dyspraxia, no toga kod nas "nema", to se događa samo u razvijenijim zemljama. inače, nespretnost nije pripisana, to je (tako se zove, tj zvalo do nedavno) sindrom nespretnog djeteta. jedan kompletić uz koji ide u 50% i adhd, i famozni 3D (disleksija, disgrafija i diskalkulija). znam daleko više o tome od mnogih liječnika, al eto, nije mjesto a ni tema... da, hodali po mnogim adresama, bilo je i krivih, no definitivno i pravih. nitko ti ne može pomoći do li sebe samog.

  33. #33
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Andro, ona će to nadoknaditi, radit ćete s njom i dalje, puno je potičite da razvije finu motoriku, puno crtajte, modelirajte, puno joj čitaj, ukratko radi sve da joj produljiš interval pažnje kako bude rasla. Kupi joj debele trokutaste bojice pa će vremenom dobiti dobar hvat. Nije nužno da razvije 3D kako to nazivaš, to psiholozi kažu svakom roditelju djeteta koje je pretrpilo neko celebralno oštećenje. Moja mlađa je rođena kao neurorizična iz savršene trudnoće i poroda, moždana krvarenja 2. i 3.st., prognoze nisu bile baš neke i puno sam vježbala s njom. Ipak, svejedno je psihologinja na kontroli s 3 g. rekla da je moguće da razvije 3D, iako je već tad odlično pisala sva slova i polako ih povezivala u riječi. Danas ima skoro 6 i ni traga od bilo kojeg D.

    Zato starija cura, oduvijek izuzetno (grubo)motorički spretna, ima sve D-ove plus ADHD . Inače, ADHD je itekako vidljiv već s 2,5 godine, samo ga se ne dijagnosticira tako rano (jer se živo dijete odrastanjem može i primiriti). Napr. moja nikad nije željela slagati puzzle, sjediti na podu i igrati se nečim, u parku bi isključivo trčala ( i po 2 sata), ako ne bismo išli u park, onda bi trčala po rubu velikog tepiha, po 100 krugova.
    Započinjala bi neku igru i ostavljala je, prelazeći na drugu, pa na treću itd.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Oprosti, ali zašto smatraš da ti dijete kasni godinu i pol (!) za vršnjacima. U čemu? S kim ju uspoređuješ?
    I, naravno, zašto je uspoređuješ? Ona je jedinstvena. Kao i svako drugo dijete na svijetu.
    Beti molim te ! Užasavam se od ovakvog načina razmišljanja, kao i od onoga što je napisao Androgen za doktore. Razvojne tablice imaju svoju svrhu. Da, svako je dijete jedinstveno, ali svako dijete prolazi isti slijed razvoja. Ako dijete od 3 godine crta kao dijete od godinu i pol dana, kao što je napisao Androgen, to je problem. Ako kasni i u ostalim područjima razvoja, to je problem. Ti problemi se često mogu riješiti, i za to postoje stručnjaci koji rade s djecom. Znaš što se često dogodi s roditeljima koji na ovaj način negiraju probleme ? Prvo slijedi odgoda upisa u školu, a onda pohađanje nastave po prilagođenom programu. Ako dijete teže zaostaje, onda pohađanje nastave po individualiziranom programu. Ne završi svaka priča na ovaj način, ali i jedna ovakva priča je previše. Previše sam puta stajala sa roditeljima koji nigdje nisu vodili svoje dijete zbog ovakvog načina razmišljanja, i sad su očajni jer njihovo dijete ne može pratiti redovnu nastavu. Bi li ti sebi oprostila da ti se takvo nešto dogodilo ? Ili bi i dalje ostala pri svom i rekla : pa što, moje dijete je jedinstveno, ne mora završiti školu kao vršnjaci.
    Oprosti ako sam preoštra, ali pop....im svaki put kad naiđem na ovakav stav.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Andro-gen prvotno napisa Vidi poruku
    zbog čega? nema dijagnosticiran adhd\ad, no interesira me zašto ne gledati u tv ako ima adhd...

    obzirom da moja p ima nekih problema sa kojima u 50% ide ADHD

    Zbog ovoga što si napisao. Cure su ti napisale u čemu je štetnost tv-a.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Andro-gen prvotno napisa Vidi poruku
    4 različita psihologa, jedan od drugog prepisuju, ništa novo
    Možda ne prepisuju jedan od drugoga, nego jednostavno svi četvero vide isti, realni problem.

  37. #37
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    rehab, napisala sam mu zato jer su mu SVI doktori kod kojih je bio, rekli da je dijete u redu. Rekli su mu da dijete ima blagi poremećaj senzorne integracije i sve drugo je u redu. A ako 4 (ili više) stručnjaka kažu da je dijete u redu i neka je pusti da raste, zašto i dalje to ne radi?

    Naravno da ćeš djetetu pomoći ako ima problem, ali ne treba tražiti problem gdje ga nema.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 13.11.2013. at 11:12

  38. #38
    Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    373

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    rehab, napisala sam mu zato jer su mu SVI doktori kod kojih je bio, rekli da je dijete u redu. Rekli su mu da dijete ima blagi poremećaj senzorne integracije i sve drugo je u redu. A ako 4 (ili više) stručnjaka kažu da je dijete u redu i neka je pusti da raste, zašto i dalje to ne radi?

    Naravno da ćeš djetetu pomoći ako ima problem, ali ne treba tražiti problem gdje ga nema.
    da, ja sam kao paničar doletio kod doktora sa 2,5 godina pa su mi rekli da nemaju prikladne metode za procjenu tako malog djeteta (http://www.ranaintervencija.org/), bio na erf, goljaku, mali dom, centar za autizam... a rana intervencija je do 3. godine. apsurd do apsurda. svakom doktoru kojem dođem kaže mi da donesem prošle nalaze. pa onda kada piše, stavi ispred sebe stari i dotjeruje: atribut, apozicija tamo, simo, ah da, nije dijete više 2,5 nego 3;01, mulj tup, bucibuci i dođite kad navrši 5 godina. niti jedan doktor mi ništa novog nije rekao, svi vele da je sve ok, no 3. i 4. psiholog su se malo počeli zamišljati, rekli zašto se zamislili, no "bude sve u redu".

    rekoh da ima dispraksiju, vjerojatno corpus callosum tanak ili nonexistant, interferencija lijeve i desne polutke, ne doseže milestones vršnjaka pa čak ni godinu dana mlađe djece, neurorizično dijete, blabla. ovi se smiju, ili kako bi rekla mama moje curice "rugaju ti se".
    dijete ako nema downov sindrom, nije vidno autistično ili sl., ostavljeno je samom sebi ili roditeljima. stvarno je malo entuzijasta doktora. a ako su još roditelji skromnijih mogućnosti, debelog ega\nos-a i sl., to je nedobro za dijete. dani i dani (preko godinu dana) na trampolinu, bazenu, todlerima, tunelima, vutujcima, bogobanima i sl su valjda pomogli nadam se 10%. ok, nadišli smo granice početne teme...

  39. #39
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da sam ja kupovala u Croatia Records-u, sve iste priče iz našg djetinjstva, ponovo izdane. M. i dalje najviše voli Snježnu kraljicu, a i jest najbolja (od ovih koje imamo). Imaš klasične bajke, neke Andersenove, Ribar Palunko, Peća i vuk, Ježeva kućica...Jučer sam u DM-u na kasi vidjela cd Sretni princ+još nešto čega se ne mogu sjetit, a već imamo doma. Po dvije ili tri priče budu na istom cd-u.
    edit: odgovaram marti, a nadopunjujem leonisu.
    x

    Ja sam ih kupovala u DMa, u One2playa, ima sad cak jako povoljnih CDova sa pjesmicama, a imas i uz one disneyeve slikovnice sa CDom, na tom CDu su price ispricane iz ste slikovnice.

  40. #40
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Evo ovih Croatia Recordsa: http://www.crorec.hr/crorec.hr/vijes...JECT_ID=714116
    Ovdje se bolje vidi koji su: http://www.crorec.hr/crorec.hr/ws_o_...ANJE_ID=714085

    Ali mi je i 49 kn preskupo.

  41. #41
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Andro-gen, jesi li upoznat s brain gymom?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Citiraj Andro-gen prvotno napisa Vidi poruku
    da, ja sam kao paničar doletio kod doktora sa 2,5 godina pa su mi rekli da nemaju prikladne metode za procjenu tako malog djeteta (http://www.ranaintervencija.org/), bio na erf, goljaku, mali dom, centar za autizam... a rana intervencija je do 3. godine. apsurd do apsurda. svakom doktoru kojem dođem kaže mi da donesem prošle nalaze. pa onda kada piše, stavi ispred sebe stari i dotjeruje: atribut, apozicija tamo, simo, ah da, nije dijete više 2,5 nego 3;01, mulj tup, bucibuci i dođite kad navrši 5 godina. niti jedan doktor mi ništa novog nije rekao, svi vele da je sve ok, no 3. i 4. psiholog su se malo počeli zamišljati, rekli zašto se zamislili, no "bude sve u redu".
    Žao mi je da si imao takvo iskustvo.
    Mi smo kod pedice doletili s malim od 18 mjeseci i ona nam je rekla da nije svako dijete ajnštajn i da se strpimo do 2. rođendana.
    Kontaktirali smo riječku podružnicu centra za ranu intervenciju, gdje radi jedna divna žena, defektologica, koja nas je primila iako primaju djecu od navršene 2. godine (moj malac je 2 mjeseca do 2 godine)
    I dalje ne znamo što je s njim, ali nešto je, ona kaže da joj treba više vremena s njim- dolazaka djeteta.
    Drago mi je da nas nije otkantala i rekla nam da se vratimo nakon X vremena, a mogla je.
    A svi uokolo mi govore što Beti piše - pusti ga da bude dijete, skužit će, jedinstven je itd. a meni i MM-u intuicija vrišti da malome treba pomoć, da nešto nije uspio pohvatati, pa se osim s njegovim stanjem, borimo s iščuđavanjem okoline
    Posljednje uređivanje od Sumskovoce : 13.11.2013. at 12:51

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    kolko se sječam sumskovoce palčić je uvijek kaskao za dobricom i u hrani, u svemu, ima li to veze s time. može biti da je dobrica nenamjerno pokupio sve dobro?

    imamo u naselju isto taki par blizanaca dečki sad negdje 2 godine, veći može pojesti manjega za doručak, baš velika razlika i u ponašanju, i izgledu, ma svemu.

    Možda će sličnih priča biti povoljnijih na Interliberu
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 13.11.2013. at 12:56

  44. #44
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Slažem se da nisu svi roditelji isti. Neki od muhe prave slona, neki od slona muhu, i sve nijanse između.

    No, uspoređivanje djece međusobno nije zahvalno. Pogotovo uspoređivanje svojih međusobno. Troje moje djece, tri jedinke koji su se razvijali različitim tempom, koji su različiti i po izgledu i po ponašanju.
    A razumijevanje crtanih nisu mjerilo ničega. Po mom iskustvu.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kolko se sječam sumskovoce palčić je uvijek kaskao za dobricom i u hrani, u svemu, ima li to veze s time. može biti da je dobrica nenamjerno pokupio sve dobro?

    imamo u naselju isto taki par blizanaca dečki sad negdje 2 godine, veći može pojesti manjega za doručak, baš velika razlika i u ponašanju, i izgledu, ma svemu.

    Možda će sličnih priča biti povoljnijih na Interliberu
    Dobro si popamtila Jelena, Dobrica je uvijek bio malo napredniji od Palčića, ali je prije dva mjeseca razlika postala još veća, po meni zabrinjavajuća.
    Kako može biti da jedan dječak pokazuje prstom, plješće, maše pa-pa, hrani meda, zna dijelove tijela i jede krutu hranu iz svoje ručice, a drugi ne čini ništa od navedenog?
    Kad smo se uspaničarili, osim što smo ugasili TV, posvetili smo puno više pažnje Palčiću, radila sam 1na1 s njim, odveli ga defektologici, malac sad jede sam, svojom ručicom neku suhu hranu (ali počeo je jesti kruto!) , inicira komunikaciju samnom i bratom, nudi mi svoju hranu/dudicu da jedem, naučio je neke vježbice, dolazi ljubiti me, ne koristi često prstić za pokazivanje, više cijelo tijelo - ali počeo je kužit čemu taj prst služi. Uglavnom, da ne duljim - to je drugo dijete, u pozitivnom smislu.
    Da se nismo uspaničili, možda bi ga pustili još malo, da onako izoliran u svom svijetu ne razvija komunikaciju, ne dostiže prekretnice u razvoju koje bi trebao. Mali je bio većinom tužan, povučen u neki svoj svijet, zanimali su ga samo crtići, nije uključivao ni brata ni nas u igru, samo je bacao igračke i tumarao po stanu. Vidjelo se da nešto nije OK (bar smo njegov tata i ja vidjeli, ostali nisu)
    Znam da je kod twinsa jedan uvijek dominantan, da podijele uloge (npr. jedan priča, drugi je vješt u motorici) ali ne mogu ostaviti da mi dijete ne usvaja neke skilove koju mora, koji su mu potrebni.
    To što je sad Dobrica ljubomoran, to je drugi par opanaka...

  46. #46
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Androgen, naletjela sam na webu na jedan tvoj upit nekoj psihologinji pa malo guglala tu dispraksiju...zašto se ne obratiš logopedicama, prevoditeljicama knjige o dispraksiji kad si već u ili blizu ZG-a? Vjerujem da bi ti one mogle pomoći. Prema onome što tamo detaljno navodiš ja bih vjerojatno isto potražila pomoć (ali ja sam takva, smatram da treba intervenirati svugdje gdje se može pomoći i potaknuti).

  47. #47
    Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    373

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Androgen, naletjela sam na webu na jedan tvoj upit nekoj psihologinji pa malo guglala tu dispraksiju...zašto se ne obratiš logopedicama, prevoditeljicama knjige o dispraksiji kad si već u ili blizu ZG-a? Vjerujem da bi ti one mogle pomoći. Prema onome što tamo detaljno navodiš ja bih vjerojatno isto potražila pomoć (ali ja sam takva, smatram da treba intervenirati svugdje gdje se može pomoći i potaknuti).
    hvala na savjetu čokolado, davnih dana sam je ja iskontaktirao, pročitao knjigu, nakupovao preko e-baya i magic belt, raznoraznih knjiga, u međuvremenu bili kod drugog logopeda, trećeg... tu jednostavno nema pomoći, poremećaj je u pitanju. kada sam s njom (rastavljeni smo njena mama i ja, no ja sam svaki dan s njom barem pola sata), meni oko ne bježi u stranu. ako vidiš lika sa hrpetinom klinaca na bogobanu, todleru, napolinu ili sl ako aktivno sudjeluje, znat ćeš kako andro-gen izgleda. svaki dan minimalno 15 minuta prije vutića hodamo po gredi, igramo nogomet manjim kamenčićem, učimo boje, a čak smo naučili i R reći i sl. hvala još jednom i na iskazanom interesu za guglanjem nečega što je samo izmišljeni poremećaj

  48. #48
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Sumsko a koje je igre naučio Palčić, i dal je te igre Dobrica znao od prije?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Napisala poduži post, pa otišao u nepovrat

    BETI, problem je u tome što liječnici nisu kompetentni za razvojnu procjenu i dijagnostiku djece. Pedijatri i neuropedijatri uglavnom su usmjereni na medicinski dio problematike (osim ako si nisu dopunili znanje nekim edukacijama i slično), a prave osobe za rješavanje problema su psiholozi, defektolozi i logopedi. Postoji skupina liječnika koji to prihvaćaju, a postoji druga skupina koja si daje pravo razbacivati se ovakvim izjavama bez prave podloge. Uostalom, Androgen je sam napisao da je dobio odgovor od liječnika da nemaju adekvatne dijagnostičke testove. Odakle im onda pravo davati takve izjave bez provedene adekvatne dijagnostike i činjenične podloge za takve izjave ? Kad je konačno otišao na pravo mjesto, psiholozima, dobio je adekvatan odgovor. Dobio je konkretne podatke o stanju djeteta - kasni li, koliko kasni, u čemu je problem i slično. Uviđaš li sada u čemu je kvaka ?

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Andro-gen prvotno napisa Vidi poruku
    hvala na savjetu čokolado, davnih dana sam je ja iskontaktirao, pročitao knjigu, nakupovao preko e-baya i magic belt, raznoraznih knjiga, u međuvremenu bili kod drugog logopeda, trećeg... tu jednostavno nema pomoći, poremećaj je u pitanju. kada sam s njom (rastavljeni smo njena mama i ja, no ja sam svaki dan s njom barem pola sata), meni oko ne bježi u stranu. ako vidiš lika sa hrpetinom klinaca na bogobanu, todleru, napolinu ili sl ako aktivno sudjeluje, znat ćeš kako andro-gen izgleda. svaki dan minimalno 15 minuta prije vutića hodamo po gredi, igramo nogomet manjim kamenčićem, učimo boje, a čak smo naučili i R reći i sl. hvala još jednom i na iskazanom interesu za guglanjem nečega što je samo izmišljeni poremećaj
    Ima pomoći i to sam ti već jednom napisala. Terapeut koji je školovan za SI terapiju.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •