Stranica 64 od 122 PrviPrvi ... 1454626364656674114 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 3,151 do 3,200 od 6072

Tema: Što danas kuhate /39.dio/

  1. #3151
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Moja mama kaže koliko pita kao mjeru za količinu.

    Meni s kuhanjem po osjećaju nije problem to što ne ispada dobro, nego to što mi je to nepotrebno rasipanje mentalne energije, svaki put ponovo razbijati glavu kad, kako i koliko - otkrivati toplu vodu zapravo

  2. #3152
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam jesam li ikad nešto skuhala točno prema uputama u receptu, uvijek nešto smanjim, dodam, improviziram. i mi volimo tradicionalnu kuhinju i čim u receptu vidim hrpu sastojaka koje ne koristim, preskačem, tako da sam već dosta kuharica koje sam davno kupila ili dobila proslijedila dalje.
    Slično i kod mene....

    Mogli bi otvoriti novi topic o kuharicama (literaturi).

  3. #3153
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Mi imamo dobre "obiteljske" kroštule, u koje ide brašna "koliko popije". Jednoj obiteljskoj prijateljici smo proslijedili recept (generacija mojih roditelja) pa joj nisu uspjele. Poslije je, kaže, shvatila da je ona njima pristupila sa "popit ćeš ti, popit!"

  4. #3154
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    npr meni karamel nikako nije uspjevao dok nisam po Yotamu probala
    eeee, tu mi tajnu molim te odaj

  5. #3155
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    ja ne važem ni sastojke za kolače. A to svi kažu da se mora. Inače ne uspiju.

    Meni uspiju u 95% slučajeva. OK, ne radim neke zahtjevne

  6. #3156
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    eeee, tu mi tajnu molim te odaj
    uslikam ti kad dođem doma recept

  7. #3157
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    ja ne važem ni sastojke za kolače. A to svi kažu da se mora. Inače ne uspiju.

    Meni uspiju u 95% slučajeva. OK, ne radim neke zahtjevne
    Ne moraš vagati. Možeš mjeriti na bilo koji način.Osobno, ja i za kuhanje i za zimnicu više volim mjerice (menzure) nego vagu, iako vagu ne mogu izbjeći uvijek. Moja tekica s receptima ispisana je napomenama tipa 12 dag = 3 žlice (velike, ne bilo koje) itd. Često to zapišem tek nakon što provjerim, da ne moram svaki put vagati.

  8. #3158
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    E sjetila sam se neceg- pitala je Mima jednom davno gdje ima svjezih chorizo kobasica- ima u Santoku mesnici (ima na Dolcu), fakat su fine. Kuham danas varivo od lece s keljom i chorizom pa sam se sjetila!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #3159
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja vazem i mjerim. Naravno jako puno kuhanja dovede do iskustva, ali u principu redovno koristim vagu i termometar.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #3160
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Evo, sad ja ne znam što je chorizo. Odnosno, koliko se sjećam španjolskog, oni za kobasicu vele chorizo. Ili je to samo jedna vrsta? Sad idem odmah pitati frendicu. Fakat sam milsila da je njihov naziv za kobasicu - chorizo

  11. #3161
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    chorizo je specifična vrsta kobasice
    kao da kažeš kranjska ili debrecinka, točno se zna na što misliš

  12. #3162
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Taman sam poslala frendici poruku s tim pitanjem. ja sam u glavi zabrijala da je chorizo kobasica. A da oni imaju tonu vrsta suhomesnatih prozvoda (opuno više nego kod nas) je istina

  13. #3163
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Valjda sam jela sam chorizo kad sam mislila da im je to naziv za kobasicu

  14. #3164
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Stigao mi je odgovor - oni ne vole upotreblajvati generalni izraz kobasica, nego svaku zovu svojim imenom. I onda je chorizo chorizo. To je nešto kao francuski charcuterie. He he, tak ona meni objašnjava. kao da znam kaj je to

  15. #3165
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    meni je charcuterie suhomesnta plata, ali možda se varam


  16. #3166
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Prepisala sam kaj mi ja napisla frendica. pa vidiš da nemam pojma. Mislila sam da se kobasica na španjolskom veli chorizo

  17. #3167
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    meni je charcuterie suhomesnta plata, ali možda se varam

    nije plata nego proizvodi
    mislila sam da je plata jer ju uvijek guglam kao charcuterie board

  18. #3168
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    meni je charcuterie suhomesnta plata, ali možda se varam

    Mislim da se ne varaš. To je ono kaj Austrijanci zovu "bretl" iliti Brättel - daska na kojoj je serviran narezak (suho meso, sir, povrće): https://www.ichkoche.at/brettljause-rezept-224340

  19. #3169
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Charcuterie su suhomesnati proizvodi.

  20. #3170
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Bas sam htjela napisat, kad evo Munkice s frankofonskog podrucja

  21. #3171
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Moja mama ništa ne važe. Kad sam se počela malo interesirati za kuhanje, ona je morala imati oko 35 godina, pitala sam ju kako to sad nije izvagala šećer za kolače. Veli ona pa kad znam, piše 20 deka, ovo ti je 20 deka, ispe u posudu za vagu, stavi na vagu, fulala je točno 5%. Ali sad pod stare dane ima sve manje strpljenja. Isto ne važe, ali svašta ispadne, a i moj ukus se jako razlikuje od njezinog. Iz iste vrlo kvalitetne kuhinje doma, ispale smo sestra i ja, jako različite.

    Ja važem kod slanog samo kad radim baš neke specijalitete, šti inače ne radim, a specijalitete većinom radim kad dolaze gosti. Neki se ubace u klasičnu kolekciju, tada već ispadaju iz vaganja.
    Kolače uvijek važem. I to, vjerojatno iz istog razloga kao spajka, moj radni život je na 0,0001 g, tako da mi je jako teško skinuti s vage ako fula 1 gram, iako mi je jasno koliko je besmisleno, koliko su jaja različita, koliko ovisi o vlazi itd.

    Ni mi ne sotiramo verbalno, iako ja vrlo često tako kuham. Ali ja ionako ni s kim ne razgovaram o kuhanju, čak i ovdje rijetko I ja bih spontano rekla pržiti na vrlo malo masnoće. Dinstanje mi je isto što i pirjanje, polagano podlijevanje vodom.

  22. #3172
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    E sjetila sam se neceg- pitala je Mima jednom davno gdje ima svjezih chorizo kobasica- ima u Santoku mesnici (ima na Dolcu), fakat su fine. Kuham danas varivo od lece s keljom i chorizom pa sam se sjetila!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Super, hvala ti. Doduše, nemam sreće s tim Santokuom, kad god dođem oni nemaju baš ništa. Valjda se treba ranije ustati

  23. #3173
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Moze ih se sigurno i nazvati pa da ti stave sa strane!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #3174
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ima tih španjolskih kobasica u Lidlu kad je Španjolski tjedan? Ja obično kupujem sir manchego.. Nije to baš pravi, al mi nije loš

  25. #3175
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Da bude ih u Lidlu.

  26. #3176
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nisam vidjela svježe u Lidlu, nego suhe, za narezati.

  27. #3177
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Da za narezati

  28. #3178
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    U prepiski s frendicom, pita ona mene zašto se raspitujem. I veli da ni slučajno chorizo ne ide u paellu kako to stavlja Jamie Oliver..

    Al s lećom da

  29. #3179
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Radila sam opet biljne burgere. Ni sad nisam imala sve, ali ok su. Nisam ih pekla u rerni kao prošli put već sam ih utopila u suncokretovu ulju. Puno ukusnije, ali misao da sam s njima pojela i pola dcl ulja mi je užasna. Možda pokušam sljedeći put sa kikiriki uljem za koji tvrde da je zdravije/ukusnije. Ovo je recept ako koga zanima: https://www.facebook.com/nenad.jaric...20339591392925

  30. #3180
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Hvala zuta

  31. #3181
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Radila sam opet biljne burgere. Ni sad nisam imala sve, ali ok su. Nisam ih pekla u rerni kao prošli put već sam ih utopila u suncokretovu ulju. Puno ukusnije, ali misao da sam s njima pojela i pola dcl ulja mi je užasna. Možda pokušam sljedeći put sa kikiriki uljem za koji tvrde da je zdravije/ukusnije. Ovo je recept ako koga zanima: https://www.facebook.com/nenad.jaric...20339591392925
    Ako pržiš u ulju, mora biti jaaaako ugrijano, tako da se jako ne upija. Nakon prženja ocijediš na dvostrukoj bijeloj salveti, da upije višak.

    Alternativa za izbjegavanje ulja - formiraš "ćevape" ili ćufte od te smjese, pa ih skuhaš u umaku od rajčice ili juhi ili ih ispečeš u pećnici kao prošli put, pa uvaljaš u umak od gljiva...

  32. #3182
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ma ovo žalibože kako god da napravila djeca neće. Bilo je ulje vruće vrućijato.

  33. #3183
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Ideje za rucak.
    Varivo od komoraca, slanutka i pelata s kiselim kruhom i pestom od bosiljka i persina.
    Kukuruzne tortilje s namazom od crnog graha, salsom od avokada i rajcica i cheddar sirom.
    Pecene cherry rajcice s hladnim jogurtom i juneci entrecote (nas je bio dry aged) na rostilju.

  34. #3184
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ovo žalibože kako god da napravila djeca neće. Bilo je ulje vruće vrućijato.
    Onda nemoj trošiti vrijeme i energiju na to. Daj im običnu grah salatu ili varivo - problem riješen. Iskusila sam to puno puta. Kod moje djece u ovoj dobi najbolje su prolazila najjednostavnija jela, a ni danas se tu nije puno promijenilo.

  35. #3185
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    danas Saltimbocca -bila sam za vikend na moru, nabrala dosta kadulje, pa mi je kolegica dala ideju. Uglavnom, tek popodne ću vidjeti kakvo je: teleće šniscle sam stukla, stavila na svaki pršut i listić kadulje, pričvrstila čačkalicom. samo malo pobrašnila i prepržila s obje strane, podlila s malo vod ei bijelog vina. Javim navečer kak je ispalo.

  36. #3186
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    sasa, ti si imala neki recept gdje se tvrdo kuhana jaja drže u nekom umaku od soja sosa i još nečega..
    ne mogu nać di sam ga sačuvala, jel ga možeš ponovit?

  37. #3187

  38. #3188
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    je, to je to, tnx!

  39. #3189
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Švedske mesne okruglice, riža i umak od bundeve koji baš i nije uspio.

  40. #3190
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Pohala tikvice. Ovaj put dodala i malo vlasca, kopra i puno kvasca. Kad se zapeklo fini se miomiris raširio, kao da pečem meso, a onda sam shvatila da sam presolila.
    Planiram raditi palačinke i baklavu kasnije. Možda i krekere.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 31.10.2019. at 15:44

  41. #3191
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Rizoto od muskatne tikve s przenom kaduljom i kostanom mozdinom. Lili, mislila sam na tebe dok sam mozdinu ubacivala

  42. #3192
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Jučer sam radila kung pao piletinu. Ok je, ali mi ne paše sirov kikiriki.
    Danas sam radila slanutak na indijski način i bezveze je ispalo. Za rezervu tu su pohane tikvice i kuhana brokula.

  43. #3193
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Rizoto od muskatne tikve s przenom kaduljom i kostanom mozdinom. Lili, mislila sam na tebe dok sam mozdinu ubacivala
    lijepo od tebe da si me se sjetila

    Ja sam jela u tvom gradu kao prilog palentu na kockice zapecenu u pecnici. Razmisljam sta da dodam da bude onako finog okusa, zacinjena.

    Inace, palentu bas i ne jedem kao prilog,meni je prilog u 90% slucajeva povrce.

    Molim ideje.Hvala.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 09.11.2019. at 14:57

  44. #3194
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Palenta svasta trpi, ali cesto stavljam majcinu dusicu ili origano, moze dimljena paprika ili dimljena scamorza ili parmezan/pecorino. Ponekad ubacim kuhanu heljdu, rezem na tanke snite i preprzim.
    Mogu i sjemenke komoraca i suseni cesnjak. Nakon sto narezes palentu, uvaljaj ju ponovo prije przenja u palentu. Ili kad si na knap s vremenom poslazi na pek papir i u pecnicu na gril.
    Inace, palentu kuham naopako. Zakuham vodu u jednom loncu, a u drugom ju przim na maslacu dok ne pocne pustati fini ljesnjakasti miris (ne vise od 5 min) i ulijem kipucu vodu. Dalje kuham normalno.

  45. #3195

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Ja si volim palentu napraviti kao samostalni gablec, na pola kuhanja ubacim kapare ili masline ili kockice feta/škripavac/dimsi sira... U ovoj varijanti ne filozofiram s začinima, ev. češnjak ako nisam na poslu... Uz malo jogurta imam savršeni gablec

  46. #3196
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Kad je vilenjak jeo palentu znala bih je skuhati i izliti u plitku posudu da se ohladi pa preliti gustim umakom od leće ili sličnog i rezati na kocke. Zgodno i kao marenda za posao.

  47. #3197
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Pitaj google za lazanje od palente.

  48. #3198
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Curke, hvala svima na idejama, baš ste pravi izvor infromacija i full ste kreativne

    Citiraj MikiMama prvotno napisa Vidi poruku
    Ja si volim palentu napraviti kao samostalni gablec, na pola kuhanja ubacim kapare ili masline ili kockice feta/škripavac/dimsi sira... U ovoj varijanti ne filozofiram s začinima, ev. češnjak ako nisam na poslu... Uz malo jogurta imam savršeni gablec
    jupi jee sad znam što nosim na posao u PON, zvuči mi njami, nikad se ne bih sjetila kapara i maslina u palenti..al meni to bude kao jači doručak, još obavezno odem na ručak na poslu.

  49. #3199
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Rizoto od muskatne tikve s przenom kaduljom i kostanom mozdinom.
    Odakle ti koštana moždina?

    Meni je kombinacija kadulja i slatko vrhnje odlična s palentom. Jednom sam to probala u Belom na Cresu i oduševila sam se. Mi smo doma samo žgance i mlijeko/jogurt jeli, eventualno uz paradajz umake.

  50. #3200
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Mene ulovila sezona pilića pa sam opet kupila cijelo pile u subotu na placu, nekih 1,7 kg. Od vrata, nogu, želuca, repa, vršaka krilaca sam napravila juhu s puno povrća. Izrezala pola filea i to ispekla na tavi uz restani krumpir i zelenu salatu.
    Ostatak pileta sam opet napacala s putrom, soli i začinskim biljem za nedjelju, plus jetrica sam si sačuvala, i u nedjelju opet u glinenoj ispekla, zaboravila sam podliti vinom, samo sam narezala jetrica, mrkve, peršina, pastinaka, luka, paprike, pola paradajza i nekoliko krumpira, češanj češnjaka i podlila slanom vodom. Napravilo se dosta tekućine i poslije ručka sam sve ostatke mesa skinula i spremila u jednoj posudi u frižider, napravila se želatina.

    U ponedjeljak sam samo isprala rižu vodom i istresla tu želatinu da napravim rižoto, meni je OK, malom je genijalno, tate nije bilo.

    S jednim piletom riješila tri ručka
    Sad neko vrijeme nećemo jesti piletinu više.

    Mogla bih tu palentu napraviti baš, al sam skeptična kako će mali reagirati. Pokušat ću ga angažirati da mi "pomogne", možda mu bude finije, al meni odu živci od njegove pomoći kad se žurim

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •