Stranica 8 od 8 PrviPrvi ... 678
Pokazuje rezultate 351 do 372 od 372

Tema: Što čitaju i što biste vi htjeli :D da čitaju

  1. #351
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Kradljivica knjiga jel to ona koju Aleks voli?
    Nekog Harry je čitala na eng

  2. #352

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ne znam voli li je Aleks, ali Kradljivica knjiga je popularna među tinejdžerima, bar je bila prije par godina.
    Moj ju je čitao između 7. i 8. razreda i, iako mu je bila malo teška za probaviti (jer dotad nije čitao takve knjige), dosta ga se dojmila.

  3. #353
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Kradljivicu knjiga Alex ima godinama na polici, još je u celofanu, nemam pojma zašto sam u otporu

    ako je pas jadan tužan tražio svog gazdu, nije to za moj želudac
    tužne priče s životinjama ne mogu
    ljudske provarim
    životinjske ne mogu

  4. #354

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Sad kad ste krenuli sa životinjskim pričama, pada mi na pamet krasan ruski klasik kojeg sigurno nijedan srednjoškolac neće sam od sebe uzeti za izbornu lektiru pa ga zato ni ne preporučujem.

    A.P.Čehov: Kaštanka

    (nije tragična, ali je na svoj način tužna - i to ne zbog životinja)

  5. #355
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ajme to je stvarno divna priča

  6. #356
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Vidim da moram u srednju pod hitno

  7. #357
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Čudo pročitano

  8. #358
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Gledam školski list jedne srednje škole, i vidim da su učenici u sklopu jedne dramsko-čitalačke radionice obrađivali knjigu od Maše Kolanović Poštovani kukci i druge priče. Baš dobar izbor, učenica 1. razreda ju je skroz simpa obradila, tako da eto i to je jedna ideja za tu dob (meni ne bi pala na pamet tj nisam znala kako ju taj uzrast vidi)
    Posljednje uređivanje od tangerina : 11.11.2020. at 12:03

  9. #359

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Da ne pišem na krivom podforumu (jer je tema "Što čitaju" aktivna na 9-13), imam potrebu iznijeti neka svoja zapažanja vezana uz novi kurikulum gimnazijske nastave hrvatskog, tj. uz novi pristup podučavanju književnosti.
    Dakle, očito je da se po "Školi za život" više ne uči klasična povijest književnosti, nego je pristup više... problemski? Tematski? Ne znam kako to nazvati. U svakom slučaju, književna djela se obrađuju nekim drugim redoslijedom i logikom koju baš ne shvaćam najbolje.
    Ukupno je manji broj knjiga za lektiru nego nekad, što je očito pristup koji bi trebao olakšati djeci koja čitaju sve manje. Povijest književnosti uče, ali nekako fragmentirano. Npr. u 2. razredu su radili renesansu i barok, Držića i Gundulića, ali u 3. razredu je na redu Shakespeare (opet renesansa) i opet Gundulić!
    U 2. razredu su radili Kranjčevićevu poeziju (po mom mišljenju, preteško za 2. razred), dok im realizam u književnosti dolazi u 3. razredu. A antičke epove uopće nisu dosad ni radili, pretpostavljam da će i to doći na red u 3. razredu, zajedno sa Smail-agom Čengićem, u sklopu epike.

    Rezultat je, koliko mogu primijetiti, poprilična izgubljenost tinejdžera u vremenu i temama. Prije dva tjedna čitao je i analizirao Hamleta, a sad se mora prebaciti 300 godina kasnije, na Ibsena i njegovu "Noru". Ne trebam ni naglašavati da mu hrpa toga uopće nije bila jasna dok mu nisam stavila djelo u vremenski i stilski kontekst (na što je reakcija bila "ahaaaaa!").

    Ukratko, prilično sam skeptična prema rezultatu koji će izaći iz takve nastave književnosti ali vidjet ćemo, za koju godinu...

  10. #360
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Moj je sad u 3. čitao Hamleta pa Dubravku i sad će Ilijadu.

    I dalje se jezik radi na kapaljku, samo drve po književnosti.

  11. #361

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne pišem na krivom podforumu (jer je tema "Što čitaju" aktivna na 9-13), imam potrebu iznijeti neka svoja zapažanja vezana uz novi kurikulum gimnazijske nastave hrvatskog, tj. uz novi pristup podučavanju književnosti.
    Dakle, očito je da se po "Školi za život" više ne uči klasična povijest književnosti, nego je pristup više... problemski? Tematski? Ne znam kako to nazvati. U svakom slučaju, književna djela se obrađuju nekim drugim redoslijedom i logikom koju baš ne shvaćam najbolje.
    Ukupno je manji broj knjiga za lektiru nego nekad, što je očito pristup koji bi trebao olakšati djeci koja čitaju sve manje. Povijest književnosti uče, ali nekako fragmentirano. Npr. u 2. razredu su radili renesansu i barok, Držića i Gundulića, ali u 3. razredu je na redu Shakespeare (opet renesansa) i opet Gundulić!
    U 2. razredu su radili Kranjčevićevu poeziju (po mom mišljenju, preteško za 2. razred), dok im realizam u književnosti dolazi u 3. razredu. A antičke epove uopće nisu dosad ni radili, pretpostavljam da će i to doći na red u 3. razredu, zajedno sa Smail-agom Čengićem, u sklopu epike.

    Rezultat je, koliko mogu primijetiti, poprilična izgubljenost tinejdžera u vremenu i temama. Prije dva tjedna čitao je i analizirao Hamleta, a sad se mora prebaciti 300 godina kasnije, na Ibsena i njegovu "Noru". Ne trebam ni naglašavati da mu hrpa toga uopće nije bila jasna dok mu nisam stavila djelo u vremenski i stilski kontekst (na što je reakcija bila "ahaaaaa!").

    Ukratko, prilično sam skeptična prema rezultatu koji će izaći iz takve nastave književnosti ali vidjet ćemo, za koju godinu...
    Sad sam vidjela da ima i ova tema; jupiiii; imam ja kandidate po dobi i za nju, morat ću prostudirati što ste pisale, veselim se...

    A ovo sve potpisujem i žalosti me što se književnosti pristupa kao dosadnom materijalu kojeg se treba još više "ogaditi" mladima i onemogućiti im ikakvo sustavno razmišljanje i promišljanje. A kamoli ih protresti do srži...što zapravo jedino traže.
    I onda im najveće stresove i probleme na maturi stvara esej....što mi je najtužnija činjenica o našoj maturi ikad. Bez premca.

  12. #362
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne pišem na krivom podforumu (jer je tema "Što čitaju" aktivna na 9-13), imam potrebu iznijeti neka svoja zapažanja vezana uz novi kurikulum gimnazijske nastave hrvatskog, tj. uz novi pristup podučavanju književnosti.
    Dakle, očito je da se po "Školi za život" više ne uči klasična povijest književnosti, nego je pristup više... problemski? Tematski? Ne znam kako to nazvati. U svakom slučaju, književna djela se obrađuju nekim drugim redoslijedom i logikom koju baš ne shvaćam najbolje.
    Ukupno je manji broj knjiga za lektiru nego nekad, što je očito pristup koji bi trebao olakšati djeci koja čitaju sve manje. Povijest književnosti uče, ali nekako fragmentirano. Npr. u 2. razredu su radili renesansu i barok, Držića i Gundulića, ali u 3. razredu je na redu Shakespeare (opet renesansa) i opet Gundulić!
    U 2. razredu su radili Kranjčevićevu poeziju (po mom mišljenju, preteško za 2. razred), dok im realizam u književnosti dolazi u 3. razredu. A antičke epove uopće nisu dosad ni radili, pretpostavljam da će i to doći na red u 3. razredu, zajedno sa Smail-agom Čengićem, u sklopu epike.

    Rezultat je, koliko mogu primijetiti, poprilična izgubljenost tinejdžera u vremenu i temama. Prije dva tjedna čitao je i analizirao Hamleta, a sad se mora prebaciti 300 godina kasnije, na Ibsena i njegovu "Noru". Ne trebam ni naglašavati da mu hrpa toga uopće nije bila jasna dok mu nisam stavila djelo u vremenski i stilski kontekst (na što je reakcija bila "ahaaaaa!").

    Ukratko, prilično sam skeptična prema rezultatu koji će izaći iz takve nastave književnosti ali vidjet ćemo, za koju godinu...
    Jaooo, s ovim pristupom smo i mi muku mučili... Ja sam svoje sinove ganjala da uvijek prije čitanja pojedinog djela naprave pripremu (ekvivalent tvog stavljanja u kontekst):
    - pogledaju što piše u čitankama, ne samo o djelu nego o povijesno-književnom razdoblju
    - pogledaju u knjizi uvod i zaključak (jer tu se uvijek nađe jako puno detalja koji su bitni za razumijevanje, kako o piscu tako i o djelu)

    Puno nam je značio portal e-lektire https://lektire.skole.hr/abecedni-popis-djela/ jer tu je bilo korisnih informacija

    Tek kad se na taj način obavi priprema, djela dobiju smisao.

  13. #363

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Pa zar nisu tvoji išli u srednju školu još po starom kurikulumu?
    Kurikulum se mijenjao 2019., i generacija koja je sad 3. razred ide skroz po novom, a generacija prije nje (dakle, oni koji su sad maturanti) su započeli po starom, a završit će po novom. A sve generacije prije njih su trebale raditi povijest književnosti kronološki - barem koliko mi je poznato.

  14. #364
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Kronoloski pristup ima svojih prednosti, ali meni je definitivno ilijada i odiseja preteska za 1. srednje
    Pa i Antigona koju smo mi morali citati

    Nisam ponosna reci da lektire uopce nisam citala bar do 3. razreda (a uzasno sam voljela citati, i citala sam jako puno).
    Onda kad smo dosli do 4. razreda ispostavilo se da sam te sve knjige vec procitala ranije

    Zbilja ne znam koji bi pristup bio najpametniji

  15. #365

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Antigona je još uvijek u 1. srednje

    Ne znam ni ja koji je pristup bolji, svaki ima svoje prednosti i nedostatke. Trenutno primjećujem nedostatke ovog tematskog pristupa, što ne znači da je on isključivo loš.

    Što se težine pojedinih djela tiče, dosad sam primijetila samo da je Kranjčević bio too much za 2. srednje (prekompleksne i preslojevite pjesme za čije razumijevanje je potrebna bolja podloga od one koju su oni dotad imali). Sva ostala djela pročitao je i shvatio bez problema (lektire očito nisu bez logike podijeljene po pojedinim razredima), ali vidim da mu fali vremenski kontekst i da se teško prešaltava iz jednog razdoblja u drugo.

  16. #366
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ovo je sad i off topic, ali sličnu stvar sam primijetila u povijesti u 6. razredu, mislim ide se manje više kronološki, ali onda odjednom lekcija o monarhijama ode i po 500 godina unaprijed, oni su još praktički na Bizantu i sad odjednom Habsburgovci, Austro-ugarska, onako ko da si na drugoj sezoni serije i odjednom krivo otvoriš epizodu iz treće sezone

  17. #367
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zar nisu tvoji išli u srednju školu još po starom kurikulumu?
    Kurikulum se mijenjao 2019., i generacija koja je sad 3. razred ide skroz po novom, a generacija prije nje (dakle, oni koji su sad maturanti) su započeli po starom, a završit će po novom. A sve generacije prije njih su trebale raditi povijest književnosti kronološki - barem koliko mi je poznato.
    Da, stariji je imao program po starom, ali mlađi je imao program za strukovne škole koji je užasno sličan tvom opisu.

  18. #368

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Pitala sam sada svoje najstarije dijete za neke čitalačke preporuke, pa evo...

    Knjige nisu navedene po nekoj kronološkoj dobi čitača, već po prisjećanju, ali su čitane od 13 do 17 godine. Dijete čita i na engleskom i na hrvatskom, više na engleskom. Pokušat ću pronaći naslove na hrvatskom, ako ne nađem, napisat ću engleski naslov. Ima i nešto malo publicistike, koga zanima.

    Kurt Voneggut - Galapagos, Klaonica 5; Günter Grass - Limeni bubanj; Choderlos De Laclos - Opasne veze; Oscar Wilde -Slika Doriana Graya; Pedro Calderón de la Barca - Život je san; Djevojka iz močvare - Delia Owens; Sluškinjina priča - Margaret Atwood; Mihail Afanasjevič Bulgakov -Majstor i Margarita (moja najdraža knjiga u ranoj mladosti ); George Orwell-1984, Životinjska farma; J. D. Salinger - Lovac u žitu; Niccolo Machiavelli - Vladar (ne pitajte ); Hannah Arendt - Eichmann u Jeruzalemu; F. Scott Fitzgerald- Veliki Gatsby; Emily Brontë - Orkanski visovi ; Frank Herbert - Dina; John Ronald Reuel Tolkien- Gospodar prstenova; Joan D.Vinge - Snježna kraljica, Ljetna kraljica; Markus Zusak - Kradljivica knjiga; Fjodor Mihajlovič Dostojevski - Zločin i kazna; George R. R. Martin- Igra prijestolja; Madeline Miller - Ahilejeva pjesma; Bernardine Evaristo - Djevojka, žena, drugo; Andrea Levy - Mali otok; Sebastian Faulks - Birdsong; Joseph Conrad - Srce tame; Harper Lee - Ubiti pticu rugalicu; Luisa May Alcott - Male žene; Monica Wood - Dječak kakvog nema; Ray Bradbury - Fahrenheit 451

    Od nebeletristike preporučuje: Lauren Slater - Opening Skinner's Box: Great Psychological Experiments of the Twentieth Century; Yuval Noah Harari - Sapiens: Kratka povijest čovječanstva; Daniel Kahneman - Misliti brzo i sporo; Shoshana Zuboff - The Age of Surveillance Capitalism: The Fight for a Human Future at the New Frontier of Power

    Ja nisam pročitala sve te knjige, ali pitam što koga zanima .

  19. #369
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Dota , vrlo respektabilan popis za jednog (ili jednu?) pubertetliju 21. stoljeća!

  20. #370

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    Dota , vrlo respektabilan popis za jednog (ili jednu?) pubertetliju 21. stoljeća!
    Je rano je počela čitati, a mi smo poticali; Interesi su raznoliki; ovo je samo što voli.

    Trudila sam se pisati rodno neutralno, ali sam upravo shvatila da neke knjige ipak vjerojatno odaju spol pa da, ona je.

  21. #371

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    A ako se ja dobro prisjećam, a mislim da da, nije puno drugačija od Mirakulice. ili puno druge djece tu, na čitalačkim temama

  22. #372

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Ne znam gdje bih stavila pa evo tu: https://www.vbz.hr/v-b-z-pokrece-nat...-do-18-godina/

    Nakladnička kuća V.B.Z. pokrenula je književni natječaj 'Sve je lako kad si mlad?' za kratku priču za mlade do 18 godina. Natječaj traje do 31. siječnja 2022.

    Deset priča koje ulaze u uži izbor za nagrade bit će u ponedjeljak, 7. veljače, objavljene na mrežnoj stranici V.B.Z-a, a tri najbolje među njima bit će objavljene 15. veljače na svečanom proglašenju u V.B.Z-ovoj knjižari u Zagrebu. Autore/autorice tri najbolje priče očekuju i bogati pokloni te paketi iznenađenja.
    Propozicije natječaja su gore u linku.

Stranica 8 od 8 PrviPrvi ... 678

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •