Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Koliko piju vaša djeca?

  1. #1
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno Koliko piju vaša djeca?

    Koliko piju vaša djeca ove dobi? Jel se sami sjete, uzmu, popiju, jel im nudite?
    Moja kćer ima 4,5 godine i ona se jako rijetko sjeti da je žedna, ustvari traži piti uvijek navečer prije spavanja, već u krevetu i tada kao npr. večeras popije dvije čaše. Znači nije samo da joj se ne ide u krevet nego je zbilja i žedna. Inače, ona je tip djeteta kojoj hrana i piće ne predstavljaju neku stavku u životu. Uvijek ju moram zvati jesti, nikad ne traži, iako ako ogladni jače, bude nervozna, ali opet će rijetko reći da je gladna, tu i tamo traži soka od jabuke, recimo čašu dnevno (prirodni sok kupujemo i osim vode ne pije druge sokove), pije dosta mlijeka i to baš voli i zna tražiti popodne čašu ili navečer....
    Išla sam malo proguglati temu, pa stavljam linkove i sad me to pomalo zabrinulo, jer ona ne popije čak ni ovih najmanjih 0,8 litara. Evo danas je popila čašu (2 dcl) mlijeka s medom uz doručak, čašu soka od jabuke prije ručka, jela je juhu i popila dvije čaše vode u krevetu prije spavanja.
    Premalo pije?!

    http://cudaprirode.com/portal/zivot/3632-znate-li-koliko-je-vode-dnevno-potrebno-djeci
    - 1,6 litara
    http://www.zdravlje.at/majka-i-dijet...piti/20080901/ - 0,8 litara
    http://www.cuvarkuca.hr/preporuka/ko...trebaju-djeca/ - 2 litre?

  2. #2
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Moja pije jako puno i to vode. Ima 3,5g. Ona je na neki nacin ovisna o vodi i to od najranijih dana. Ne smije nam se dogoditi da izadjemo iz kuce bez vode jer ju odmah nervoza uhvati.
    Jedino sto mi se ne svidja je sto pije za vrijeme rucka. Ono jedan griz pa gutljaj vode. Navodno nije dobro jer se razrijedi zelucana kiselina a i mm to radi i isto je ovisnik o vodi.
    E, da ona cak ujutro zna uz dorucak npr. jede pahuljice s mlijekom i pije vodu ili kruh s pekmezom, salica mlijeka i salica vode.
    Posljednje uređivanje od mitovski : 18.11.2013. at 07:20

  3. #3
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mislim da to koliko je potrebno vode nije isto sto i koliko piti vode. Jer se voda unosi i hranom. Npr juha, varivo, jogurt, svjezi sir - eto vode. Ili socno voce - jabuke, narance, mandarine, kruske,...
    Za jucer si navela 4x2dl + juha - znaci bar litru. Zavisi i koliko se znoji i sl.

    Ja iskreno ne znam koliko moja pije jer ima 4 godine i odavno si sama toci vodu (bilo na pipi ili na onom dispanzeru od frizidera), mlijeko uopce ne zeli, ali recimo jucer je za rucak pojela dva tanjura juhe s noklicama, da ne spominjem koliko su vode popili ona i brat dok su se igrali u kadi. Moj moto je - dok se ne zale i ne vidim neki neki zdravstveni problem - vjerojatno je sve ok

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Piju premalo, oduvijek.... Moram nosati vodu za njima i dan danas. Moj mlađi nije rekao "žedan sam" do sedme godine ni jedan jedini put, a oba imaju probleme s dišnim putevima i jako je bitno da dovojlno piju.

    Uffff, koliko sam se nakuhala kompota, čajeva, juha, koječega...samo da im stvorim naviku redovnog pijenja. Čak dozvoljavam i ledene čajeve i cedevitu (uglavnom ljeti) jer mi se čini manje zlo da piju to nego da ne piju ništa.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 18.11.2013. at 09:44

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    I moja malo pije.
    Ja sam pustila, tj. nisam razmišljala o tome puno, u dobi od oko 4 godine bi u toku dana popila jednu onu najmanju flašicu Jane, ako i toliko. Sok tu i tamo, supu, čorbu obavezno za ručak.
    Ja sam mislila da dete zna koliko joj treba, šta ima da je teram. Ali onda se pojavili eritrociti u urinu, pa dođosmo do peska u bubrezima... Od tada je teram stalno, ujutru cedim pomorandžu, u vrtiću imamo dogovor da je poteraju bar dve čaše vode da popije, popodne jednu bočicu od 0.5l. Ali to je sve uglavnom na silu, ona je sad već velika i ako je sa nekim drugim preko dana (bake, dede) a oni je ne teraju dovoljno ili se ne sete, ona popije jedva čašu vode dnevno.

  6. #6
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Mene ne zabrinjava koliko piju, cini mi se dovoljno, nego sto.
    Napravila sam gresku i u pocetku im nudila cajeve za pice, a onda su presli na sirup za razredjivanje. I sada vodu nece nikako! Pitaju kada su zedni, ali hoce soka.....istina, stavim im malo tog nesretnog sirupa, ali bilo bi puno bolje da piju vodu.
    Zato malenoj nudim od pocetka samo vodu (Iako nije bas odusevljana)

  7. #7
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    mimi 25, tako je i moj Roko bio naviknut samo na sokove jer je kao beba jaaaaako malo pio, pa kao i peterlin i ja sam davala svašta samo da popije nešto

    onda kad se rodila Korina (Roko imao 5 i pol godina) sam odlučila da s njom neću napraviti istu grešku, pa kad je krenula dohrana nisam davala ništa osim vode

    njega sam morala i dalje podsjećati da pije, a ona je tražila sama

    sok smo naprosto prestali kupovati, rekla sam da je to skupo da kupujemo stalno, a i da je voda zdravija, tako da kupim povremeno kad znam da ćemo imati goste (kupim onaj skuplji Maraskin od višnje 7 dl za razrjeđivanje) i kad ga popijemo (u par dana) ne kupim novi

    kupi im fora bočice (sad ima na izbor tih bočica raznih), ili im daj slamke da im bude interesantnije - možda upali

  8. #8
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Moja se sa 6 mjeseci kad je prvi put probala zaljubila u vodu i odonda je obožava piti. Ja sam je nudila prvih, ne sjećam se, mjesec, dva, a onda je sama počela tražiti kad je žedna. Dok nije znala reći voda, dahtala bi kao pas, to joj je bio neverbalni znak za žeđ

    S tim da joj nisam davala nikakve čajeve, a još manje sokove. Sad povremeno popije malo čaja, a sok je možda probala u jaslicama, ali nikad ne traži ništa drugo osim vode. Dosta pije.

  9. #9
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    moja, 7,5g pije po naucenom obrascu- uvijek nakon jela.
    jedino kad osjeti zedj je na treningu i kad se prejede neceg slanog.
    i dan danas je naganjam da pije vode.

    doma nikad nije bilo sokova, iskljucivo je pila vodu.

  10. #10
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    moja dosta pije. bar se meni čini. ja još uvijek nosam bocu sa sobom jer je ona uvijek žedna

  11. #11
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da to koliko je potrebno vode nije isto sto i koliko piti vode. Jer se voda unosi i hranom. Npr juha, varivo, jogurt, svjezi sir - eto vode. Ili socno voce - jabuke, narance, mandarine, kruske,...
    Za jucer si navela 4x2dl + juha - znaci bar litru. Zavisi i koliko se znoji i sl.

    Ja iskreno ne znam koliko moja pije jer ima 4 godine i odavno si sama toci vodu (bilo na pipi ili na onom dispanzeru od frizidera), mlijeko uopce ne zeli, ali recimo jucer je za rucak pojela dva tanjura juhe s noklicama, da ne spominjem koliko su vode popili ona i brat dok su se igrali u kadi. Moj moto je - dok se ne zale i ne vidim neki neki zdravstveni problem - vjerojatno je sve ok
    Ma osnovno što me potaklo na razmišljanje je to šta se sjeti tek tako navečer u krevetu i onda pijeeee, dakle uopće ne misli na te potrebe koje su osnovne. Njoj je naravno isto sve dostupno i lako si sama uzme kad želi (uzima ona često za razna pranja, igre itd. ali piti se ne sjeti). Jučer sam najveći dio nosila malu seku kojoj raste zubić pa je ekstra cendrava i onda mi navečer moja velika beba kaže "mama ja danas nisam ništa pila" i popije 2 čaše vode samo tako. Baš me stegnulo oko srca, pa sam počela razmišljati što je pila od tekućina, jer mi se učinilo kao da sam ju zanemarila (malo sam morala silom okolnosti) ali ne baš tako da dijete bude žedno, a sama jednostavno ne brine. Mene traži milion stvari raznih sitnica svaki čas, ali osnovne potrebe su joj na dnu njene ljestvice prioriteta. :/

  12. #12
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Piju premalo, oduvijek.... Moram nosati vodu za njima i dan danas. Moj mlađi nije rekao "žedan sam" do sedme godine ni jedan jedini put, a oba imaju probleme s dišnim putevima i jako je bitno da dovojlno piju.

    Uffff, koliko sam se nakuhala kompota, čajeva, juha, koječega...samo da im stvorim naviku redovnog pijenja. Čak dozvoljavam i ledene čajeve i cedevitu (uglavnom ljeti) jer mi se čini manje zlo da piju to nego da ne piju ništa.
    Mi smo imali BPA free bočicu iz dok ju nije izgubila nosala ju je posvuda za sobom i tako bi se sjetila piti. Moja specijalka ne želi piti ništa osim vode i soka od jabuke, što je super, gazirano ne pijemo ni mi, ali kad se desi da pijemo ili smo negdje ona neće ni primirišati.

    Mislim da ćemo tako i mi do škole, ako se navikne na gladna sam i žedna ja ću biti zadovoljna!!!! Inače, zna sva slova, brojeve, skoro čita, planete Sunčevog sustava redom već 2 godine, složi cijelu kartu svijeta od sitnih puzzla sigurno 200 komada itd....to joj nije problem.

  13. #13
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    I moja malo pije.
    Ja sam pustila, tj. nisam razmišljala o tome puno, u dobi od oko 4 godine bi u toku dana popila jednu onu najmanju flašicu Jane, ako i toliko. Sok tu i tamo, supu, čorbu obavezno za ručak.
    Ja sam mislila da dete zna koliko joj treba, šta ima da je teram. Ali onda se pojavili eritrociti u urinu, pa dođosmo do peska u bubrezima... Od tada je teram stalno, ujutru cedim pomorandžu, u vrtiću imamo dogovor da je poteraju bar dve čaše vode da popije, popodne jednu bočicu od 0.5l. Ali to je sve uglavnom na silu, ona je sad već velika i ako je sa nekim drugim preko dana (bake, dede) a oni je ne teraju dovoljno ili se ne sete, ona popije jedva čašu vode dnevno.

    A joj, sad ću joj zavezati čuturicu oko vrata!

  14. #14
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Moja se sa 6 mjeseci kad je prvi put probala zaljubila u vodu i odonda je obožava piti. Ja sam je nudila prvih, ne sjećam se, mjesec, dva, a onda je sama počela tražiti kad je žedna. Dok nije znala reći voda, dahtala bi kao pas, to joj je bio neverbalni znak za žeđ

    S tim da joj nisam davala nikakve čajeve, a još manje sokove. Sad povremeno popije malo čaja, a sok je možda probala u jaslicama, ali nikad ne traži ništa drugo osim vode. Dosta pije.

    Tako i moja mala kad hoće piti traži nekim dahtanjem i nezadovoljstvom. Dajem joj samo vodu, a isto sam tako i starijoj seki, ali ove se primilo i nema brige, a za stariju sam još kao bebu otvarala teme "Ne pije ništa, šta da radim" :D

  15. #15
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    moja, 7,5g pije po naucenom obrascu- uvijek nakon jela.
    jedino kad osjeti zedj je na treningu i kad se prejede neceg slanog.
    i dan danas je naganjam da pije vode.

    doma nikad nije bilo sokova, iskljucivo je pila vodu.
    U vrtiću dobiju piti samo nakon jela, čak ako si sami hoće uzeti na pipu u kupaonici ne daju im....stvarno ne mogu razumjeti taj stil. Već sam pitala prošle godine, ali nisam dobila obrazloženje koje mi ima smisla.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    I moja malo pije.
    Ja sam pustila, tj. nisam razmišljala o tome puno, u dobi od oko 4 godine bi u toku dana popila jednu onu najmanju flašicu Jane, ako i toliko. Sok tu i tamo, supu, čorbu obavezno za ručak.
    Ja sam mislila da dete zna koliko joj treba, šta ima da je teram. Ali onda se pojavili eritrociti u urinu, pa dođosmo do peska u bubrezima... Od tada je teram stalno, ujutru cedim pomorandžu, u vrtiću imamo dogovor da je poteraju bar dve čaše vode da popije, popodne jednu bočicu od 0.5l. Ali to je sve uglavnom na silu, ona je sad već velika i ako je sa nekim drugim preko dana (bake, dede) a oni je ne teraju dovoljno ili se ne sete, ona popije jedva čašu vode dnevno.

    uh uh, vissnja i mi imamo isti problem oko eritrocita u urinu i vidiš dr. nam nije posebno naglasio da bi trebalo više piti, a ona poprilično malo pije, na kontroli smo u 12 mj. pa ću ga baš ispred nje pitati o tome, moža upali pa bude više pila

  17. #17
    Onavi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Lokacija
    Na moru
    Postovi
    357

    Početno

    uuuu da mu dam pio bi soka na litre...ja preferiram vodu, tu i tamo dnevno čašu soka.
    Vode pije nekad više nekad manje...al večinom imam dojam da nije dovoljno pio pa stalno nosam čašu za njim

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja dobro razumijem svoju djecu - i meni je problem unos tekućine, pa sam još za vrijeme studija završila s problemima (pijesak u bubrezima i dr.). Ni ja nemam baš neki osjećaj da mi fali tekućine ali sam morala naučiti više piti i to pokušavam naučiti i svoju djecu.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Postovi
    16

    Početno

    Preko dana se uglavnom ja trudim ih podsjećati da popiju. Sami će uzeti ako su baš jako žedni, onda popiju cijelu čašu odjednom.
    Prije spavanja imaju ritual...taman se umirimo kad se začuje: kh,kh...žedan sam. I onda smijeh. A mama po vodu.

  20. #20
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Mala ne pije puno, i sad je došlo do tog da mokri dva puta na dan. Zdrava je i sve, ali kako živi s tako malo vode?

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Mala ne pije puno, i sad je došlo do tog da mokri dva puta na dan. Zdrava je i sve, ali kako živi s tako malo vode?
    Dobiva vodu i u hrani, ali nedovoljno. Ja sam s mlađim sinom imala taj problem - on nikad nije osjetio žeđ, a takav je i danas, a još je i astmatičar i bilo je ključno da poveća unos tekućine. Kad se samo sjetim što sam sve radila - šarene bočice, šalice, čaše, slamke, surlice... nema toga što mu nisam ponudila. Na kraju, kad je krenuo u školu, nosio je sa sobom cijeđene sokove, ledene čajeve, domaći sirup razrijeđeno vodom, vodu od kompota i slično. Čak nisam obraćala pažnju da li je nezdravo ili ne - samo da pije. Gazirano nismo davali, sve ostalo je prolazilo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •