Pokazuje rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Trening slusne paznje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno Trening slusne paznje

    Dijete ima 20 mj, prica jako malo, mama, baba, njam, Papa i to je sve od njega, s obzirom da je neurorizican pratimo se na goljaku od rođenja, i hodamo jos privatno na radne terapije. Kod njega je ustanovljen problem s paznjom, koji je bio jako izražen prije par mj kada bi on samo razbacivao igračke, sve ga je zanimalo ali vrlo kratkotrajno, nije se znao ničime igrati, to se sve riješilo kod defektologa odlično, sada je puno smireniji, napravi sve šta započne. Ono sto me vise brine je to sto on ne obraća previše paznju na ono sto mu se govori pa stoga ne znam razumije li me ili se pravi da ne razumije. Kratke naredbe napravi, donese zdjelicu sa stola, spremi casu na stol, ali kad ga pokušam zainteresirati za nesto npr vani, pogledaj pticu i pokažem prstom prema njoj nikad ne pogleda sto sam mu pokazala. S obzirom da i jako malo prica, rekli su mi da sa loogpedom ipak jos malo pričekamo, jer je jos malen , ali mene zanima da li postoji način na koji se ta paznja da sluša sto drugi govore nekako potakne, istrenira. Eto, ako je itko imao sličan problem neka mi napise iskustva.

  2. #2
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    mi smo kod logopeda krenuli sa 4,5 god. između ostalog ima i problema sa slušnom pažnjom. mislim to je više problem kod njega kada ga nešto ne interesira nego da ne razumije tj. kada ne sluša i obraća pažnju što mu se govori.
    sada ima 5,5 god. i situacija se znatno popravila.
    progovorio je tek s 3.god. i isto tako su nam rekli da s logopedom pričekamo.
    možda da nazoveš na Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet pa pitaš da li te može netko od njihovih prof. primiti i pogledati dijete.
    Mi smo i tamo išli neko vrijeme dok smo čekali na redu u Suvagu za vježbice.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Cocolina hvala puno. upravo to što kažeš, nije toliko da ne razumije već ne sluša što mu se govori.... prije 4 god vam nisu logopeda savjetovali?

  4. #4
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    ne, rekli su da čekamo jer kao laše je kada napune 4.god. što se pokazalo točno.
    mi smo ti s njim radili neke brojalice, pa pjesmice. ništa nismo forsirali, bilo je dovoljno i 5.min. dnevno.
    mi smo bili kod Prof. Brozović na Eduk-reh. i sve nam je lijepo objasnila.
    i baš se vidi kako s godinama dijete sazrijeva. on je recimo zaigran i ako mu se nešto ne da nema šanse da ga natjeraš na nešto. isto tako, ko i tvoj, nema mira, ništa ga ne interesira ali kada si je on pronašo što ga je zanimalo nisi čuo za njega (znao se po sat vremena igrati sa svojim smetlarskim kamionima).

    nema na čemu.
    ako treba još nešto samo pitaj.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    tako je evo i moj ima identično ponašanje. ja jako puno s njim radim, pričamo , pjevamo, ma meljem non stop, plus još defektolog jednom na tjedan, tako da ćemo i s llogopedom pričekat do 3 g.

  6. #6
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    sve će to biti ok, samo treba vremena i truda.
    i sve će sjesti na svoje mjesto.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj iva1602 prvotno napisa Vidi poruku
    Dijete ima 20 mj, prica jako malo, mama, baba, njam, Papa i to je sve od njega, s obzirom da je neurorizican pratimo se na goljaku od rođenja, i hodamo jos privatno na radne terapije. Kod njega je ustanovljen problem s paznjom, koji je bio jako izražen prije par mj kada bi on samo razbacivao igračke, sve ga je zanimalo ali vrlo kratkotrajno, nije se znao ničime igrati, to se sve riješilo kod defektologa odlično, sada je puno smireniji, napravi sve šta započne. Ono sto me vise brine je to sto on ne obraća previše paznju na ono sto mu se govori pa stoga ne znam razumije li me ili se pravi da ne razumije. Kratke naredbe napravi, donese zdjelicu sa stola, spremi casu na stol, ali kad ga pokušam zainteresirati za nesto npr vani, pogledaj pticu i pokažem prstom prema njoj nikad ne pogleda sto sam mu pokazala. S obzirom da i jako malo prica, rekli su mi da sa loogpedom ipak jos malo pričekamo, jer je jos malen , ali mene zanima da li postoji način na koji se ta paznja da sluša sto drugi govore nekako potakne, istrenira. Eto, ako je itko imao sličan problem neka mi napise iskustva.
    Naravno da postoji način.

    Sjeti se svog djetinjstva - da li su ti roditelji / bake i djedovi i drugi ljudi iz okruženja pjevali? Da li su te učili brojalice? Da li su ti pričali priče? Da li su te učili imena dijelova tijela? Čega se sjećaš? Što možeš relativno lako prizvati iz pamćenja? To su jednostavne igre stimulacije motorike, govora i slušne pažnje. Dijete će s vremenom naučiti izgovoriti zadnju riječ u stihu, pa cijeli stih, pa cijelu pjesmicu... Čak je i moj stariji (smetnje sluha i govora, dugogodišnje hodočašće u Suvag) to uspijevao.

    Evo nešto od toga čega se ja sjećam iz svog djetinjstva, a radila sam to isto sa svojom djecom (već sam to stavljala na forum, ali ne škodi ponoviti):

    Priča za 5 prstiju 1
    Palac: ovaj ide u lov
    Kažiprst: ovaj ide za njim
    Srednji prst: ovaj kuću čuva
    Prstenjak: ovaj papicu kuha
    Mali prst: ovaj plače jer mora sam musti kravu – muzu muzu muzu (prstić potegnuti nekoliko puta)

    Priča za 5 prstiju 2
    Palac: ja sam palac, glavni prst – delija sam jak i čvrst
    Kažiprst: prepoznat me može svak jer sam spretan, brz i lak
    Srednji prst: poštujte me redom svi jer sam od vas najveći
    Prstenjak: vredniji sam od svih vas jer ja imam zlatan pâs
    Mali prst: to već znade cijeli svijet – bez mene vas nema pet!

    Priča za 5 prstiju 3
    Stari palac kruha prosi
    Kažiprst ga kući nosi
    Srednjak šuti pa se ljuti
    Što prstenjak sve pojeda
    A mezimac samo gleda


    KRIŠ-KRAŠ-MATIJAŠ

    Kriš-kraš-matijaš (prstom crtati križić po dječjem dlanu nekoliko puta – stimulacija osjeta dodira)
    Kaj mi daš – dam ti POČ (udariti dlanom o dječji dlan)
    Kam ideš? V Stari Grad, kobile klat! Vrta vrta vrta vrta (prstom kružiti po dječjem dlanu)

    Biba leze (za sasvim malu djecu)
    Biba leze, torbu nosi, kuda ide – tu nutra, tu nutra, tu nutra, tu nutra, tu nutra!
    (Hodati sa dva prsta po djetetovom tijelu, a na kraju završiti u pazuhu ili u ovratniku košulje!)

    DIJELOVI LICA I GLAVE:

    Šećer, kava…(za sasvim malu djecu)
    Šećer (dotaknuti čelo)
    kava (dotaknuti bradu)
    Čaj (dotaknuti lijevi obraz)
    Rum (dotaknuti desni obraz)
    BUM! (šakom lagano udariti u nos!)


    Stara istarska (za sasvim malu djecu)
    Oltarić (prstom djetetu dotaknuti čelo)
    Dvi svićice (pokazati oči)
    Dva kušinca (prstima dotaknuti obraze)
    Kapelan (dotaknuti bradu)
    Bilim, bilim, bilam (uhvatiti dijete za nos i “pozvoniti”)

    TIP TIP TIP
    Prstićima tip-tip-tip (kažiprste u križ)
    Glavicom pak nik-nik-nik (klimnuti glavom)
    Ručicama klop-klop-klop (pljesak)
    Nožicama top-top-top (udarac nogama o pod)
    Naokolo jedan-dva (okrenuti se oko sebe za 360 stupnjeva)
    Pa je igra gotova.


    **************

    Ostalo - čitaj djetetu najjednostavnije slikovnice koje možeš naći (samo sa sličicama, pa ga pitaj "što je ovo?" ili "gdje je medo?") itd.

    imaš i audio priče za djecu, ali za ovu dob ne smiju biti kraće od 2-3 minute, pa preporučujem Pikove priče za igru i zabavu (to su najkraće za koje ja znam, ali možda je za to još rano): http://www.booksa.hr/knjige/za-djecu...-igru-i-zabavu

    I uživaj u tome sa svojim djetetom! Igru treba osmisliti tako da bude istovremeno i učenje, a da dijete to ne doživi kao tlaku.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Peterlin, sve ovo radimo, stalno pjevušimo te pjesmice ! komunikacija se znatno popravila, on je pravi mali pantomimičar, gestama će pokazat sve što želi, ali govor je još uvijek na baba i mama, s tim das mo ukinuli dudu preko dana i od tada puno više brblja ali još uvijek na svom jeziku! mmmm mmm, baba, mama , jajajjajajjaja! ta faza govora nam baaaš sporo ide. kaže nam defektologica da je tek sad postao svjestan svojih usta pa oponaša što drugi govore , miče ustima ali još nema nekih pravih riječi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •