Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 84

Tema: Kako ih motivirati da uče

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    44

    Početno Kako ih motivirati da uče

    Kako ih motivirati, kažu razrednice da u razredu uče tri učenika, neki dan im dođe prijatelj koji sada ide u treći srednje, moji idu u sedmi i osmi, da uče jer će se moći upisati u bolju školu. Najbolje je što taj prijatelj u njihovoj dobi govorio kako je učenje bezveze i skupljao jedinice, izgleda da i njima treba još vremena da shvate i da tu nema pomoći

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Gustavo prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ih motivirati, kažu razrednice da u razredu uče tri učenika, neki dan im dođe prijatelj koji sada ide u treći srednje, moji idu u sedmi i osmi, da uče jer će se moći upisati u bolju školu. Najbolje je što taj prijatelj u njihovoj dobi govorio kako je učenje bezveze i skupljao jedinice, izgleda da i njima treba još vremena da shvate i da tu nema pomoći
    Ajoj, teško i bolno pitanje svih nas koji imamo djecu te dobi.

    Meni se čini da je problem u načinu na koji se naša djeca obrazuju, a koji je iz nekih drugih vremena. Naša djeca jednostavno ne razumiju čemu bubati neke godine iz povijesti kad jednim klikom na internetu možeš naći sve potrebne podatke. To je očito problem generacije jer i ja čujem na roditeljskom iste komentare.

    To je generacija koja voli interaktivne brze sadržaje, a ne dosadna predavanja. Nisu samo djeca kriva, ali ispaštat će ako im ne pomognemo da shvate važnost stjecanja znanja. Nije dovoljno reći "idi učiti" i misliti da smo time odradili svoj dio. Njima stvarno treba pomoći.

    Do sedmog i osmog razreda djeca su već trebala formirati dvije stvari - naviku pažnje na satu i naviku rješavanja domaćih zadaća. Ako nisu, ova dob mi se čini kao krajnja granica da se to savlada. Kako? Nemam nikakav suvisli odgovor. Mojoj djeci (naročito mlađem sinu) je vidljivo lakše otkad se dočepao petog razreda jer su sadržaji i gradivo zanimljiviji nego prije. Moj stariji nikada nije imao problema s radnim navikama jer je izrazito savjestan (nije moja zasluga, takav se rodio, ponekad i mene posrami ) ali "tajna" njegove uspješnosti je u tome da savjesno sluša na satu, a doma napiše zadaću odmah čim dođe iz škole. Nema odgađanja. Mlađi je puno ležerniji, ali uz brata je uhvatio korak pisanja zadaća odmah. Vikend (samo subota ujutro) je rezerviran za temeljitije pretresanje prethodnog tjedna. Starijeg sina ne moram nadzirati, ali mlađeg moram pa to i činim povremeno još uvijek, ali puno rjeđe nego prije.

    Nadzirem ih taman toliko da ne izgubim iz vida gradivo. MM i ja podijelili smo zaduženja - on je zadužen za jezike, a ja za ostalo. Matematiku kako tko stigne.

    Djeci treba osigurati nešto zanimljivo, jer inače im se ne da. Na primjer, razni matematički problemi su sjajan način da dijete nauči razlomke kroz igru.

    Osim toga, primijetila sam da djecu ove generacije profesori u školi ne uče kako sistematizirati gradivo (čast iznimkama - neki profesori služe se umnim mapama i ppt prezentacijama) ili kako iz goleme lekcije iz povijesti izvući samo bitno. To je karika koja nedostaje. Budući da je moj mlađi imao teškoće čitanja, bila sam primorana izmisliti nešto kako da mu olakšam pa primjenjujemo ovaj princip: lekcija se čita samo dva puta -prvi put da vidiš što je unutra, drugi put uz radnu bilježnicu i s olovkom u ruci i obilježiš samo bitno (to su obično odgovori na pitanja). Nakon toga ponavljanje lekcije je puno kraće i jednostavnije. Ne kažem da pali za svako dijete, ali u tome i je bit - svako dijete si baš u ovoj dobi mora naći SVOJ sistem. Nekome će bolje odgovarati čitanje naglas, drugome umna mapa, trećemu podvlačenje bitnog, četvrtom će trebati pomoć da ga netko ispita jer npr. najbolje uči kroz diskusiju.

    Primijetila sam i da klinci imaju dobre rezultate ako nešto uče zajedno, u čoporu, pa ni to ne treba zanemariti.

    Eto, ovo su neke metode. Ali ono što je bitno je stalno s njima razgovarati, SLUŠATI što oni govore, imati razumijevanja za njihove jade (jer u školi to često ne dobiju) pa onda pomalo skretati vodu na svoj mlin i pomalo ih usmjeravati prvo prema onom u čemu su uspješni i što vole, a polako i svemu ostalom.

    Sorry, pretjerala sam s količinom riječi.... A kako je tek mojoj djeci koja to moraju slušati ... (srećom, imam forum za to, pa njih češće puštam na miru).

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Gledam danas svoju djecu što rade i kako - u našoj kući postoji dogovor da se računalo, igrice ili tv može koristiti tek kad se riješe školske obveze. Riješili su ih (zajedno s čitanjem lektire jer je blizu kraj mjeseca) i sad udriiiii po Minecraftu ili nečem sličnom. Motivacija je dobra stvar. Oni ne koriste računala radnim danima jer za to nemaju vremena (ne branim im, ali često fizički ne stignu) pa ostaju vikendi kad nema drugih aktivnosti.

    Facebook ne koriste jer smo dogovorili tako (to je užasan kradljivac vremena, postoji opasnost od internetskog zlostavljanja i sl.) Nemam ništa protiv da se kasnije uključe u društvene mreže, ali tek kad uspostave solidne radne navike i kad budu znali zaštititi svoju privatnost. Vidim da ih i prof.informatike u školi upućuje u to.

    Ne mogu ih stalno kontrolirati, ali postoje neka pravila koja smo zajedno utvrdili. A ako ih uhvatim da u školi imaju ocjenu manju od 4, dozvola za igrice na računalu se ukida sve dok ocjena nije ispravljena. Garantirano pali. Bez pretjerane teorije. Isto, drugi uvjet je da se odradi svoj dio kućnih poslova - baci smeće, pospremi soba, spremi vlastita odjeća, očiste vlastite cipele i slično. A kad to obave, mogu na računalo.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.11.2013. at 19:27

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    44

    Početno

    Hm, ne znam kako da uvedem ova pravila, kad ih pitam jel imaju zadaću kažu da nemaju, igrice su im prvo čega se uhvate nakon škole, s razrednicima je teško nešto postići jer ih nadziru samo na svojim satovima, a primjetio sam da favoriziraju pojedine učenike s boljim ocjenama. Razred otprilike izgleda ovako: tri učenika s peticama, tri na četvorkama, ostali se bore između dvojki i četvorki. Na roditeljskom slušam pola sata hvalisanja ovih petaša toliko da mi nekad dođe da glasno kažem da ima i drugih učenika u razredu. Srećom kad im je frka mogu im pomoći jer se za razliku od njih znam služit knjigom gdje sve imaju, žalosno al oni se ne znaju služit knjigom, u njihovoj dobi pročitao sam već sto knjiga, oni ne čitaju ni ove za lektiru nego prepisuju međusobno ili traže sažetke po internetu. Gledao sam nema davno intervju s Miroslavom Tuđmanom gdje ga je voditelj pitao kako se njihov otac Franjo odnosio prema njima obzirom da je bio strog, Miroslav je odgovorio da ih nikad njih djecu nije nadzirao jer oni su znali da je njihov zadatak učiti i pisati zadaće, zašto neka djeca npr. ja sam to znao također, a neka ne znaju. Muka mi je jer znam da bi moji mulci uz normalno učenje mogli biti odlični učenici pošto ovako prolaze između 3 i 4 da ne pogledaju knjigu, do petog razreda su bili odlični.

  5. #5
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja kuzim tvoj problem, moj uvijek ima vremena za igrice
    ne znam, nisam zadovoljna njegovim ocjenama, on je cvrst cetvorkas, uz malo moga guranja. Koliko god ga "gurala" ovaj cas vise ne ide, u procesu sam mirenja s time

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    44

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ja kuzim tvoj problem, moj uvijek ima vremena za igrice
    ne znam, nisam zadovoljna njegovim ocjenama, on je cvrst cetvorkas, uz malo moga guranja. Koliko god ga "gurala" ovaj cas vise ne ide, u procesu sam mirenja s time
    Probati ćemo im oduzet računala tj postaviti ću šifre od ponedjeljka da vidim reakciju, dok se ne napiše zadaća i ne prouče knjige nema igranja pa da vidimo, najbitnije mi je to za najmlađeg da stekne naviku učenja, a i starijima je zadnji trenutak da se opamete.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ne treba zanemariti ni nepopularne metode ucjene. Nisam oduševljena time, ali pali, pogotovo ako klinci nešto jako žele.

    Mi smo mlađem sinu obećali da smije nabaviti pametni mobitel ako do kraja polugodišta ne bude ni jedne trojke u imeniku. Za sada se drži ok, čak mi se čini da ima bolje ocjene od starijeg brata (to je teško postići, ovaj je među najboljima u razredu uz minimalni trud) ali ide.

    Pozitivna posljedica koju sam primijetila - kad dijete tako krene učiti radi nekog svog razloga, okusi uspjeh, a to motivira bolje od bilo čega. Bitan je osjećaj "Gle, ja to mogu!" i onda ide, a dalje treba manje guranja. Kod mog starijeg to je od malena bilo dozvola korištenja računala za školu. Računalo nije samo igračka. Može se koristiti u tjednu, ali samo za npr. prezentaciju o gljivama ili plakat o Dioklecijanovoj palači ili se može uključiti neki edukativni softver. Klince to zainteresira jer uče na način koji im se sviđa.

    U nižim razredima smo kupovali sve "Čiste petice" i to im je bilo zabavno jer su učili kroz igru. Nažalost, nakon petog razreda to je već teže.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    44

    Početno

    Ma koma je poslije četvrtog razreda jer mi više nisu toliko pod kontrolom, utjecaj druge djece je velik, nisu moji loši toliko po ocjenama, a posebno po ponašanju, al vidim uz malo učenja bi mogli daleko više. Kod starijeg ne pale neki pokloni, on je jednostavno lijen, a najbistriji je od sve trojice i bez učenja prolazi s 4, srednji se zapali kad mu obećamo nešto al brzo odustane.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Gustavo prvotno napisa Vidi poruku
    Ma koma je poslije četvrtog razreda jer mi više nisu toliko pod kontrolom, utjecaj druge djece je velik, nisu moji loši toliko po ocjenama, a posebno po ponašanju, al vidim uz malo učenja bi mogli daleko više. Kod starijeg ne pale neki pokloni, on je jednostavno lijen, a najbistriji je od sve trojice i bez učenja prolazi s 4, srednji se zapali kad mu obećamo nešto al brzo odustane.
    Sve mi je jasno... Teško je to djeci objasniti vrijednost učenja i rada kad gledaju na tv kako nogometaši zarađuju ogromne cifre bez neke škole, kako se krade na najvišim razinama + koliko su nam sposobni političari.

    A da probaš s njima razgovarati kao s odraslima? Reći im što kod njih posebno cijeniš i čime se ponosiš, a s druge strane što te brine i zašto... Možda ne upali od prve, ali s vremenom bi im moglo doprijeti iz guz*ce u glavu. Sretno! (To nam svima treba.)

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    3

    Početno

    Ja idem na informacije svaki drugi tjedan.Klinci idu u sedmi razred
    Mali je supač ; odlikaš (blago meni) i nikakvih prohtjeva nema sve je vrlo jednostavno sa njime,no moja predraga kćer ima definitivno problema sa usvajanjem gradiva i tu patimo i ona i ja osim što učim sa njom,naravno da i plaćam dodatno i instrukcije jer su ona i brat sada u fazi pas i maca. Jednostavno ona lebdi u svom svijetu je .Naravno da su sa lošim ocjenama tu i potoci suza.Na komp ne smiju jer je šifriran,mobitele nemaju ,tako da ne znam čime bi ih i kaznila ?! Ne živimo u izobilju,dapače stalno i mogu ćuti :nema se ,strpi se itd.Znam da je to dio odrastanja no bojim se posljedica - kamo ćemo se upisati u srednju !

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj vanna27 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja idem na informacije svaki drugi tjedan.Klinci idu u sedmi razred
    Mali je supač ; odlikaš (blago meni) i nikakvih prohtjeva nema sve je vrlo jednostavno sa njime,no moja predraga kćer ima definitivno problema sa usvajanjem gradiva i tu patimo i ona i ja osim što učim sa njom,naravno da i plaćam dodatno i instrukcije jer su ona i brat sada u fazi pas i maca. Jednostavno ona lebdi u svom svijetu je .Naravno da su sa lošim ocjenama tu i potoci suza.Na komp ne smiju jer je šifriran,mobitele nemaju ,tako da ne znam čime bi ih i kaznila ?! Ne živimo u izobilju,dapače stalno i mogu ćuti :nema se ,strpi se itd.Znam da je to dio odrastanja no bojim se posljedica - kamo ćemo se upisati u srednju !
    Nije svako zlo za zlo.... Moj mlađi sin je ovakav - u svom svijetu, tako dugo dok ne nađe nešto što ga zanima.

    Stariji je kao i tvoj sin, odličan i bez problema ALI ja se pribojavam da će mu nedostatak radnih navika smetati kasnije (taj piše zadaće, ali rijetko kad uči - jednostavno nema potrebu jer većinu gradiva zapamti u školi). Njegov razrednik mi je rekao da nema smisla istjerivati radne navike dok dijete samo ne osjeti potrebu za tim. Slažem se s tim donekle, ali ipak brinem da se to kasnije ne okrene na zlo.

    Mlađi sin je s mukom naučio slušati u razredu i ne ide mu to uvijek, pa mora više doma raditi. Iako za sada izgleda kao da je stariji u prednosti, ta navika učenja (za sada uz moju galamu, naročito nakon loših ocjena) bi se kasnije mogla pokazati korisnom, naročito u srednjoj školi. Moji se već sada polako profiliraju i gledaju oko sebe (sedmi i šesti razred) ali kad ih pitam tko još iz razreda zna kakvih sve srednjih škola ima i koje ih zanimaju - nula bodova... Klinci međusobno o tome još ne raspravljaju.

    Što se kazni tiče - pa kod nas za sada pali roditeljsko iskazivanje nezadovoljstva. Moj mlađi sin zna reći kako ja četvorku smatram lošom ocjenom. To i je i nije istina... Ako je dobio četvorku, a da nije gradivo doma NI POGLEDAO, onda je četvorka loša ocjena, jer je uz vrlo malo truda mogao bolje. Ako se puno trudio i dobio četvorku, to mi je u redu. Ali ne znam kako da ih motiviram učiti više, osim da zaista pustim da se to spontano dogodi - ne tjeram učiti pa povremeno "ugaze" i dobiju lošu ocjenu. Kontroliram znanje bitnih predmeta (matematika, pravopis, jezici) a ostalo - polako popuštam uzde da bi oni naučili sami odrađivati svoje obveze, jer škola je ipak NJIHOV posao.

  13. #13
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Pratim vas, i mislim što me sve čeka za pet-šest godina.

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mozeš i odustat ko ja. Onda te mali dođe pitat kakav je to posao "vozač autobusa"...
    Ne znam bili stavila ovog ili ovog

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Mozeš i odustat ko ja. Onda te mali dođe pitat kakav je to posao "vozač autobusa"...
    Ne znam bili stavila ovog ili ovog
    Poznato mi je ovo....

    Moj mlađi govorio je dugo da želi biti šumar, pa sam mu rekla da nije isto biti šumarski inženjer i drvosječa.

    Sad se polako interesira za prirodne predmete, ali on je u srcu društvenjak (to JA vidim, njemu je to još uvijek špansko selo) i da može birati bez ograničenja, najbolje bi mu pasalo zanimanje glumca ili novinara. No, bumo vidli...odluke su još daleko.

    U ovoj dobi (osnovna škola) jako je bitno da znaju sve, jer rupe u znanju štajaznam matematike kasnije mogu jako ograničiti odabir daljnjeg školovanja i eventualnog zanimanja.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 19.03.2014. at 09:28

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Mozeš i odustat ko ja. Onda te mali dođe pitat kakav je to posao "vozač autobusa"...
    Ne znam bili stavila ovog ili ovog
    Reci: " super posao ! Ako upadnes u ZET."
    Posljednje uređivanje od sirius : 19.03.2014. at 10:19

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Nažalost, sin naše poznanice ima diplomu s kojom ne može dobiti posao, pa radi kao vozač. To nam je svakodnevica. (Sorry na offt - bojim se da nema nikakvog načina da djecu usmjerimo tako da im danas-sutra posao i karijera budu sigurni. Čak i da naslijede obiteljsku firmu, nikad se ne zna hoće li biti posla. Takva su vremena... Sve što mogu učiniti je poticati djecu da uče jezike - da eventualno mogu naći posao negdje izvan Hrvatske u slučaju hude sile, a čak i u Hrvatskoj čovjek bolje prođe ako uz struku zna i jezike.)

  18. #18
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    joj, kad smo kod učenja, ubili me jučer imperfekti, aoristi i pluskvamperfekti, ubili. j htio da ga ispitam. a ne možeš tek tako ispitati, kako ćeš ga ispitati ako nemaš pojma.
    ništa ne tražim, samo se žalim

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    joj, kad smo kod učenja, ubili me jučer imperfekti, aoristi i pluskvamperfekti, ubili. j htio da ga ispitam. a ne možeš tek tako ispitati, kako ćeš ga ispitati ako nemaš pojma.
    ništa ne tražim, samo se žalim
    Sretna si da te uopće hoće išta pitati... Moj stariji traži pomoć (ponekad od mene, češće od mlađeg brata) kad treba napisati sastavak, ostalo ih moram zabadati u mozak "A što sad radite iz hrvatskog?"

    Pa kad spomenu aorist i imperfekt (i sve o čemu nemam pojma) čekiram ovako: Daj mi reci PRIMJER toga-i-toga, pa kad navede, uglavnom se prisjetim i šacam je li dobro. Evo mog skromnog sjećanja (klanjam se do zemlje profesoru HJ iz osnovne škole, srednjoškolsko znanje mi je puno klimavije):

    Imperfekt - prošlo nesvršeno vrijeme: Ja učijah glagolska vremena...
    Aorist - prošlo svršeno vrijeme: Naučismo glagolska vremena...
    Pluskvamperfekt (pretprošlo vrijeme tj. davna prošlost): Ja sam bila učila glagolska vremena u petom i šestom razredu...

    I ne dam da mi klinci kažu "je to smo davno učili, u prvom polugodištu" jer ako se ja babac sjećam nečega iz petog i šestog razreda, bratemili, možeš i ti iz prvog polugodišta...

  20. #20
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    joj, kad smo kod učenja, ubili me jučer imperfekti, aoristi i pluskvamperfekti, ubili. j htio da ga ispitam. a ne možeš tek tako ispitati, kako ćeš ga ispitati ako nemaš pojma.
    ništa ne tražim, samo se žalim
    ovo će i mene snaći jednog dana

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Meni je muka vec od padeza...
    ne znam kako cu prezivjeti glagolska vremena...

  22. #22
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ajde peterlin, da te vidim:
    gl. PEĆI, imperfekt, 2. lice jednine?
    bez gugla

  23. #23
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Sretna si da te uopće hoće išta pitati... Moj stariji traži pomoć (ponekad od mene, češće od mlađeg brata) kad treba napisati sastavak, ostalo ih moram zabadati u mozak "A što sad radite iz hrvatskog?"

    Pa kad spomenu aorist i imperfekt (i sve o čemu nemam pojma) čekiram ovako: Daj mi reci PRIMJER toga-i-toga, pa kad navede, uglavnom se prisjetim i šacam je li dobro. Evo mog skromnog sjećanja (klanjam se do zemlje profesoru HJ iz osnovne škole, srednjoškolsko znanje mi je puno klimavije):

    Imperfekt - prošlo nesvršeno vrijeme: Ja učijah glagolska vremena...
    Aorist - prošlo svršeno vrijeme: Naučismo glagolska vremena...
    Pluskvamperfekt (pretprošlo vrijeme tj. davna prošlost): Ja sam bila učila glagolska vremena u petom i šestom razredu...

    I ne dam da mi klinci kažu "je to smo davno učili, u prvom polugodištu" jer ako se ja babac sjećam nečega iz petog i šestog razreda, bratemili, možeš i ti iz prvog polugodišta...
    Nažalost, glasi učah

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ajde peterlin, da te vidim:
    gl. PEĆI, imperfekt, 2. lice jednine?
    bez gugla
    Ne tvrdim da je dobro - ni ono prije nisam s guglom nego iz glave (dok doma djecu maltretiram, nema guglanja):

    Ja pekoh Mi pekosmo
    Ti pecijaše Vi pekoste
    On pecijaše Oni pecijahu
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 19.03.2014. at 12:14

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost, glasi učah
    Vjerujem ja tebi, ali nisam sigurna. Nisam ni probala guglati. Ako sam fulala - to je samo moja sramota. Ja zapamtila osnove i kako se tvori, to je sve.

  26. #26
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ne tvrdim da je dobro - ni ono prije nisam s guglom nego iz glave (dok doma djecu maltretiram, nema guglanja):

    Ja pekoh Mi pekosmo
    Ti pecijaše Vi pekoste
    On pecijaše Oni pecijahu
    blizu, al malo si pobrčkala

    ti pecijaše je dobro, ali:
    ja pecijah
    ti pecijaše
    on pecijaše
    mi pecijasmo
    vi pecijaste
    oni pecijahu

    to sam jučer naučila

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    blizu, al malo si pobrčkala

    ti pecijaše je dobro, ali:
    ja pecijah
    ti pecijaše
    on pecijaše
    mi pecijasmo
    vi pecijaste
    oni pecijahu

    to sam jučer naučila
    Pa moglo je biti i gore!
    Da sam odgovorila samo na tvoje pitanje, bilo bi super, ali ne znam ja to pojedinačno - kao ni padeže... često moram izvrtiti sve da nađem pravi!

  28. #28
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Tražim neki tekst o učenju ZA tinejđere. Dakle, ne za nas roditelje, nego za djecu.
    Načini, metode, stvaranje povoljne okoline itd...I još da je napisano tako da tinejđeru nije odbojno.
    Imate li šta, ili ste možda vještiji u traženju od mene?

  29. #29
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Dodatak: još bolje ako je tekst usmjeren na prelazak iz osnove u srednju. I ako dovoljno uvjerljivo argumentira da se ne može samo na pamet igrati na duge staze. Zasad ocjene u globalu to ne potvrđuju, osim nekoliko koje su (možda) početak razotkrivanja te životne istine.

  30. #30
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Evo odmah dvije, meni odlične;
    prva je baš vezana za školu, kupila sam je ranije i mom D. se sviđa, drugu je dobio sad za 13. rođendan

    http://www.superknjizara.hr/?page=kn...d_knjiga=14244

    http://www.profil-mozaik.hr/teen-psiha/PR/143836

  31. #31
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ma bravo, Marija!
    Ja sam ciljala na neki kratki tekst, ali ovo je puno bolje! Hvala

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Dodatak: još bolje ako je tekst usmjeren na prelazak iz osnove u srednju. I ako dovoljno uvjerljivo argumentira da se ne može samo na pamet igrati na duge staze. Zasad ocjene u globalu to ne potvrđuju, osim nekoliko koje su (možda) početak razotkrivanja te životne istine.
    Vidi da li bi im ovo odgovaralo: http://www.hrabritelefon.hr/djeca-i-...pjesno-ucenje/

    Isti materijal, malo bolje organiziran, našla sam ovdje: http://www.pjesmicezadjecu.com/savje...ako-uciti.html - pogledaj dno stranice, ima još par linkova o domaćoj zadaći i slično

    ***

    Nije na odmet ni za starije, ali za njih je možda prikladnije ovo: http://www.skole.hr/ucenici/ss?news_...=195&mshow=344


    ***

    Iz vlastitog iskustva - najbitnija je ORGANIZACIJA VREMENA, ali nije na odmet ni ORGANIZACIJA STVARI

    Kod mene doma to znači da mlađi sin (koji to ne radi spontano) svaki dan mora slagati knjige po hrpama prema rasporedu za idući dan, napraviti frrrrt da vidi nije li previdio kakvu zadaću ili radnu bilježnicu, eventualno ponoviti gradivo (jer uči se nakon što je gradivo obrađeno, a ne prije nego ga prof.treba pitati) i to je to. Sve je vezano na raspored. Imamo i vikend-akcije (jer u tjednu se često ne stiže sve odraditi) pa je tako subota posvećena štajaznam popunjavanju rupa u radnim bilježnicama, raznim projektima, sviranju i slično i gleda se da to bude gotovo u dopodnevnim satima, a nedjelja je dan totalnog odmora i razonode). Ali to ovisi o konkretnom rasporedu.

    Dalje - dijete/osoba mora prepoznati i koja metoda učenja joj/mu najbolje odgovara, pa tako moj stariji (izrazito vizualan) uči samo pogledom i povremeno podcrtavanjem i pisanjem, a mlađi (izrazito auditivan) obavezno mora čitati na glas da bi zapamtio bitne stvari, pa smo razradili metode kako se to radi. Matematiku mora vježbati jer bez toga ima visok faktor greške unatoč razumijevanju, što sa starijim nije slučaj. Eto, da sad ne idem u širinu priče, to se kroji po mjeri.

    (Offt. a možda i nije: Zanima me tema, ali sam u takvoj gužvi da ne stignem šlafariti po forumu i internetu koliko bih htjela. Nema veze. Forum/internet/fb zna biti opak kradljivac vremena, kao i igrice i fimići. Stariji osnovnoškolci i srednjoškolci, a bome i odrasli, moraju naučiti ograničiti, pa čak i eliminirati takve stvari ako žele biti uspješni u učenju/poslu, kao i prepoznati što je bitno.... Ali s vremenom će sve to doći na mjesto.)

  33. #33
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ovo je dobro, Peterlin, ali ne za njega. On je više momak nego dijete, a ovi članci su upućeni djeci. Vjerujem da bi mu ton išao na živce.
    Osim toga, nemam namjeru miješati se i kreirati njegovu organizaciju, osim što mogu i želim ponuditi svoje mišljenje (i kad ga ne traž :D ) te savjet i razgovor (ako su dobrodošli). Vidim da je i on počeo razmišljati o tome što i kako bi trebalo, pa mislim da bi mu neki neutralni i nedocirajući tekst sa strane dobro legao.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ovi linkovi od Peterlin su zgodni za osnovce, recimo, ja bih svojem to rado gurnula pod nos, kad bih znala da će uopće htjeti pogledati...

  35. #35
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    I ja razmišljam da dam mlađem da pogleda. On bi možda i bio zainteresiran, ove godine svjesno razvija drugačiji pristup školi.

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je dobro, Peterlin, ali ne za njega. On je više momak nego dijete, a ovi članci su upućeni djeci. Vjerujem da bi mu ton išao na živce.
    Osim toga, nemam namjeru miješati se i kreirati njegovu organizaciju, osim što mogu i želim ponuditi svoje mišljenje (i kad ga ne traž :D ) te savjet i razgovor (ako su dobrodošli). Vidim da je i on počeo razmišljati o tome što i kako bi trebalo, pa mislim da bi mu neki neutralni i nedocirajući tekst sa strane dobro legao.
    Da, razumijem...

    Moj stariji je bolje organiziran nego ja i mm zajedno, pa mu nemam što pokazivati niti ga usmjeravati - taj ima prirodnu žicu za učenje (a čini mi se i za poučavanje drugih - vječito nekom nešto pokazuje, što sigurno doprinosi i njegovom razumijevanju gradiva). Mlađi je druga priča - neorganiziran iznutra, a sve ga zanima...ode on u širinu i izgubi cilj iz vidokruga ako ga se sustavno ne usmjerava. Za njega su oni linkovi prikladni. Njega sustavno učim kako odvojiti bitno od nebitnog i kako se ne izgubiti u širini informacija. On je kreativac, ali često ga interesi povuku u smjeru koji je sve samo ne učenje.

    Osim toga, kad govorimo o učenju, nije svejedno da li je u pitanju matematika ili povijest, nije svejedno da li ćeš odgovarati usmeno ili pismeno, ima tu puno sitnica na koje treba obratiti pažnju. Kad gledam svog starijeg sina - taj prvo sagleda cjelinu lekcije, pa onda ide do detalja. Vrlo efikasna metoda. Matematiku i fiziku ne uči uopće jer popamti sve što treba na satu, samo piše zadaće. Baš sam ga nedavno testirala, više iz vica nego stvarne potrebe - dala sam mu dvije grupe testova iz matematike za 8.r, svaki predviđen za 45 minuta. Riješio je oba u 20 minuta - neš ti mudrosti, kad su isti, samo su različite brojke. Baš sam gledala iz prikrajka (ja kuham ručak, a on rješava na kuhinjskom stolu). Prvo je sve pročitao na brzinu, zatim je čitao jedan po jedan, a tek onda je krenuo rješavati. Išao je redom jer su i zadaci tako napravljeni - od lakših prema težima. I gotovo! Pitam - a da nisi nešto znao? Kaže da bi to preskočio, pa se poslije vratio na to. ALi zadivio me pristup jer to i meni nedostaje.

    A što se učenja tiče - stvarno je najbitnija stvar slušati na satu i to vrijedi za sve, od prvog razreda osnovne škole do diplome. Bilješke - poželjne, pogotovo ono što ti nije jasno, za kasnije. Gradivo mora biti dobro shvaćeno, jer ako je u pitanju nerazumijevanje - nula bodova!

    Daklem, za starije evo našla sam nešto primjerenije studentima i srednjoškolcima: http://www.ssc.uniri.hr/psiholosko-s...prema-za-ispit

  37. #37
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    peterlin ja se tebi stvano divim. ti imas energije i stvarno nosis 5 uglova kuce.
    ja sad uopce ne znam da li je to dobro ili lose, ali zapravo skoro pa uopce ne znam ni sto dijete uci u skoli, ni koliko uci, ni kako uci.....sjecam se jednom da si ti objasnjavala onaj mindmaping (je li se tako zove) i kako ti to crtas s djetetom...(ja takve stvani nisam ni sama upotrebljavalakad sam bila dijete, pa mi je mozda i zato strano)

    no, zasto ovo pisem - zato jer se nekad pitam da li bi trebala biti vise ukljucena? da li cura mozda uopce nema neku metodu, pa bi je to moglo zakaciti na faksu kad stvari postanu kompleksnije? zapravo ne znam ni sama. nekad mislim, cura zna sto radi, a nekad se pitam da li bih ja to trebala nekako vise gledati, kontrolirati?

  38. #38
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    da li bih ja to trebala nekako vise gledati, kontrolirati?
    da trebaš, znala bi. to te sila natjera.
    tako se ja bar tješim

  39. #39
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    peterlin ja se tebi stvano divim. ti imas energije i stvarno nosis 5 uglova kuce.
    ja sad uopce ne znam da li je to dobro ili lose, ali zapravo skoro pa uopce ne znam ni sto dijete uci u skoli, ni koliko uci, ni kako uci.....sjecam se jednom da si ti objasnjavala onaj mindmaping (je li se tako zove) i kako ti to crtas s djetetom...(ja takve stvani nisam ni sama upotrebljavalakad sam bila dijete, pa mi je mozda i zato strano)

    no, zasto ovo pisem - zato jer se nekad pitam da li bi trebala biti vise ukljucena? da li cura mozda uopce nema neku metodu, pa bi je to moglo zakaciti na faksu kad stvari postanu kompleksnije? zapravo ne znam ni sama. nekad mislim, cura zna sto radi, a nekad se pitam da li bih ja to trebala nekako vise gledati, kontrolirati?
    Hvala, ali stvarno nemas razloga za to.

    Da su mi oba djeteta kao starije, ni ja ne bih znala (niti imala potrebe znati) sto uce. Ja sam prosle subote ugnjavila svog starijeg da rjesava tu matematiku ne zbog njega, nego zato da mu mladji brat vidi kako tu nema nikakvih cuda i kako ovaj organizirani to radi.

    Ja sam mindmapping morala savladati isto zato jer je moj mladji imao problema s citanjem (ima i danas, ali puno manje, zapravo zanemarivo). Dugo vremena smo napipavali najbolju metodu ucenja za njega, tako da je sve to savladavanje gradiva i metoda doslo slucajno, bez neke moje svjesne odluke. Vidjela sam gdje zapinje, pa sam pomalo to krpala.

    Osim toga, moj stariji je imao ODLICNU uciteljicu od prvog do cetvrtog razreda, koja je cijelom tom razredu u startu postavila super temelje za dalje (radne navike, organizaciju), a mladji je izvukao kraci kraj. Nema veze.

    Ima prica i drugi dio - bas sam neki dan uhvatila sama sebe da pojma, ali POJMA nemam sto ova dvojica rade u glazbenoj (solfeggio, teorija glazbe...sad su u 6. razredu). Cujem ih samo kako sviraju i to je sve. Ne mijesam se. U 6 godina nisam imala potrebe otvoriti njihove knjige za solfeggio valjda ni jednom. Ucinila sam to par puta iz ciste znatizelje - da vidim gdje su uopce s gradivom, ali to je nebo i zemlja. Njihova profesorica SVE odradi na satu, tako da ja fakat ne znam sto oni rade. Dobiju 4 ili 5, ponekad manje, nije me briga. Ide im. Nikad se nije dogodilo da nesto ne razumiju.

  40. #40
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Ja ću samo pohvaliti Peterlininu djecu, i sliniti nad njenim izjavama da uče/ponavljaju samo subotom prijepodne... Moji uče i subotu i nedjelju po 5-6 sati, ok, kći možda malo manje, ali sin ponekad i više. Ma mislim uči..., sjedi on uz knjigu i razmišlja kako je jadan, kako bi sad bilo super poigrati igricu, kako ima najstrožu mamu na svijetu i okolici... Nikakva motivacija kod njega ne pali. Njemu se to nega i gotovo. Srednja škola- kad bi bila neka koja traje godinu dana, odabrao bi je!

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Rebbeca prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ću samo pohvaliti Peterlininu djecu, i sliniti nad njenim izjavama da uče/ponavljaju samo subotom prijepodne... Moji uče i subotu i nedjelju po 5-6 sati, ok, kći možda malo manje, ali sin ponekad i više. Ma mislim uči..., sjedi on uz knjigu i razmišlja kako je jadan, kako bi sad bilo super poigrati igricu, kako ima najstrožu mamu na svijetu i okolici... Nikakva motivacija kod njega ne pali. Njemu se to nega i gotovo. Srednja škola- kad bi bila neka koja traje godinu dana, odabrao bi je!
    Ma nije to baš tak... Uče oni svakodnevno (ne puno, ali taman dovoljno da prate) ali radnim danima u vremenu od 14-16h, dok mene nema doma. Ne znam zapravo koliko im vremena treba niti je bitno. Nadrljaju zadaće, pročitaju lekcije i to je to. Ne pamtim kad se dogodilo da to nisu napravili... Zna se dogoditi da ima rupa u radnim bilježnicama - to se odrađuje subotom, kao i kojekakvi projekti i prezentacije za koje se sami jave. Daklem, subote su samo ponavljanje, više da JA vidim što rade i kako im ide (mlađi, starijega ne nadzirem jer stvarno nema potrebe) i to je to. Ne radi se o tome da uče samo subotom, nego ja subotom još uvijek zabadam nos (mlađemu, a i njemu sve rjeđe, samo kad mi se učini da s nečim zapinje).

    Motivacija se povremeno nađe i s neočekivanih strana na neočekivani način - moj mlađi se zapalio za prirodoslovnu gimnaziju kad je od bratove učiteljice čuo priče o tome (njezina kćer je tamo bila upisana i bilo joj je sjajno, a on voli biologiju i kemiju pa mu se dopalo). Sviđa mi se taj izbor, ako ostane na tome. A stariji je godinama govorio da će u strukovnu elektro školu kad završi osnovnu. Za njega je "klik" odradila ekipa iz glazbene škole - stariji dečki koji su u MIOC-u su mu ispričali kako je tamo. Pa je ovaj samo odjednom krajem prošle škg izjavio da bi išao u MIOC. Ima sve uvjete - on je odlikaš bez mrlje od prvog razreda. Da nije bilo tako, vjerojatno bi ga mm i ja probali nagovarati, ali eto - ispalo je bolje nego smo se nadali. Sam je bez roditeljske intervencije odabrao ono što smo mi smatrali najboljim izborom za njega.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.11.2014. at 09:21

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Rebbeca prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ću samo pohvaliti Peterlininu djecu, i sliniti nad njenim izjavama da uče/ponavljaju samo subotom prijepodne... Moji uče i subotu i nedjelju po 5-6 sati, ok, kći možda malo manje, ali sin ponekad i više. Ma mislim uči..., sjedi on uz knjigu i razmišlja kako je jadan, kako bi sad bilo super poigrati igricu, kako ima najstrožu mamu na svijetu i okolici... Nikakva motivacija kod njega ne pali. Njemu se to nega i gotovo. Srednja škola- kad bi bila neka koja traje godinu dana, odabrao bi je!
    Eh, igrice...

    Moj mlađi je dobio dvije trojke iz povijesti i dvojku iz velikog testa iz matematike, pa je njegovo računalo dva tjedna bilo konfiscirano (kod tate) sve dok nije ispravio ocjene. Mi se oko toga ne natežemo. Pravila se znaju. Ako ocjene štimaju, nema baš nekih ograničenja (jer uz glazbenu školu i gomilu drugih aktivnosti djeca jednostavno nemaju vremena puno visiti na igricama, pa sve manje brinem o tome. Imaju mogućnost nakon večere raditi što žele, pa povremenu idu na skype s prijateljima (kad im se potrefi zajedničko slobodno vrijeme) ali baš to ne potičemo.

    Motivacija kod moje djece su dobre ocjene - kad je sin dobio 2 iz matematike (ne zbog lošeg razumijevanja, nego zbog šlampavosti - ni jedan zadatak nije doveo do kraja točno, u svakom je nešto zabrljao) imao je zadatak da iz zbirke riješi SVE zadatke za vježbu. Uzdisao je i kukao, ali je napravio. Pa kad je iz ispravka dobio 5, izrastao mu je bunt šarenog perja iz riti, šepirio se ko paun... A zločesta mama kaže "eto vidiš da možeš".

    Sjedenje od 5-6 sati za knjigom nije produktivno. Tvoje dijete mora poraditi na organizaciji vremena. Moj stariji to radi spontano, a mlađega sam morala sustavno uvježbavati i to još nije gotovo iako ide na bolje. On bi isto "zujao" za knjigom da ga pustim (bježi mu pažnja) pa zato mora čitati naglas, jer tada zapamti od prve. Probaj vidjeti koje su metode učenja za tvoje dijete učinkovitije od pukog buljenja u knjigu. Kod mene su regule ovakve - kad se uči povijest, mora se lekcija pročitati cijela naglas. Tek nakon toga se odgovara na pitanja na kraju, pa se rješava radna bilježnica. Ponavljanje prije sata - samo obična i radna bilježnica, tj. samo bitno, da se ne gubi vrijeme na gomilu teksta. Ponekad crta umne mape, recimo iz biologije, ponekad napravi prezentaciju koja služi za ponavljanje, ali kod njega uglavnom najbolje pali da sam sebe čuje. To je najbrži način za njega.

    Ako je tvojem djetetu igrica motivacija, probaj to upotrijebiti u svoju i njegovu korist (to sam ja godinama činila): možeš, ali kad NAUČIŠ. Ne kad provedeš 2 sata za knjigom, nego kad budeš znao gradivo. (Pa da vidiš kako se može požuriti...)

  43. #43
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja sam otkrila genijalnu motivaciju. SS Maruševec.

  44. #44
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    kod mog niš ne pali, ocjene katastrofa, a što je najgore (ili najbolje) emocionalno se skroz ustabilio, nije naporan, sve se lijepo dogovorimo - i onda - niš!

  45. #45
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Da, ni kod mog ništa ne pali, na komp naravno smije kad je zadaća gotova i naučeno. Ali to ne znači da će se on koncentrirati i odraditi to u razumnom vremenu... Ja ga većinu gradiva ispitujem, tako da nemože reći da je naučio, a nije. Čitanje naglas odbija kategorički, iako vidi da sestra koja tako uči bude puno prije gotova i postiže bolje rezultate, nju nemam potrebe provjeravati. On jasno i glasno kaže da mu se neda... Preko tjedna gotovo ne stignu učiti nove lekcije, osim možda nešto kratkoga, napišu zadaću, ponove već naučeno gradivo, ako je kroz dan-dva ispit fokusiraju se na to.

  46. #46
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    kod mog niš ne pali, ocjene katastrofa, a što je najgore (ili najbolje) emocionalno se skroz ustabilio, nije naporan, sve se lijepo dogovorimo - i onda - niš!
    hoćeš reći da se ne dogovorite ništa, odnosno da se on ne drži dogovora. ako je tako - poznato mi je.

    pa sam izvukla as iz rukava, tj. srednju adventističku školu s pravom javnosti i internatom, i vegetarijanskom prehranom na meniju đačkog doma/internata na vrh brda kraj Varaždina. znači ukoliko se sportska prognoza nastavi, gospodin će konvertitat s katoličanstva na adventizam ili kako se to već zove i to odma poslije blagdana. s tim da ja to uistinu i mislim, dakle nije prazna prijetnja; predradnje, tj. prikupljanje informacija sam već odradila. a njemu sam rekla da je kočija iz Maruševca već krenula

  47. #47
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    na vrhu kod varaždina, ajme meni
    a pitala sam se šta ti je to SS Maruševac.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 21.11.2014. at 13:54

  48. #48
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno


    Baš sam pokušavala pohvatat što je s tom SŠ Maruševac.
    Nadala sam se da je to njegova sadašnja škola koja ga tako dobro motivira da nema potrebe doma o motivaciji uopće razmišljat

  49. #49
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Je vertex, moš mislit.

    Cvijeto, preuređeni dvorac na brdu. A znaš kak su ti dvorci na sjeveru domovine, onak, na vrh brda daleko od sela, da običan puk ne smeta vlastelinu.

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Marta

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •