Stranica 2 od 24 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 1176

Tema: 39+ (Klub Q10) II

  1. #51
    Osoblje foruma amazonka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,050

    Početno

    Slažem se da ovdje trebamo pisati o realnim šansama kao i o tome da naši liječnici prekasno sugeriraju donaciju jajnih stanica
    moguće da da jedni zbog svjetonadzora, a drugi zbog profita...i da bi na svjesnosti mogućnosti pravovremene donacije trebalo poraditi..

    Statistike su takve kakve jesu i upravo sam zato navela svoj primjer.
    Ne kažem da možda neću uspjeti, ali-sve je relativno.
    I zato mi je iznimno drago ovdje čitati pozitivne primjere. Vjerujem da svima nama koji nismo odustali daju snagu.
    Sandra, ja ti još jednom želim puno sreće i ponavljam jako mi je drago čitati te ovdje.
    Posljednje uređivanje od amazonka : 26.01.2014. at 21:23

  2. #52
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Farfallina, dobrodošla, hvala ti na podijeljenom iskustvu. Super priča!
    Slobodno pitam, gdje si bila u postupku?

  3. #53

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    Sandra, sretno ti! Zanemari sve statistike. nabaci pozitivu, pa što bude! Naravno da smo svjesne svojih godina, ali je ljudski nadati se! Očekujemo update!

  4. #54

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    185

    Početno

    Citiraj perla5 prvotno napisa Vidi poruku
    Sandra, sretno ti! Zanemari sve statistike. nabaci pozitivu, pa što bude! Naravno da smo svjesne svojih godina, ali je ljudski nadati se! Očekujemo update!
    potpisujem! zanemari sve statistike, sve smo mi posebne.
    imam "hrpu", doslovce hrpu, trudnica i majki u 40tim godinama oko sebe, što drugo i treće dijete ali i puno prvorotkinja ( moje tri znanice rodile prvo dijete nakon 42 godine, jedna je 45 godina) usprkos statistikama
    čuda se događaju, samo treba vjerovati u njih

    sretno, sretno sretno....

  5. #55

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    185

    Početno

    i da zaboravila sam napisati: sve one su rodile iz spontane trudnoće (usprkos statistikama) , a i ja sam u vodama u kojima si i ti ( i već spomenute znanice) - u kućnoj radinosti i vjerujem u nju kao i ti (kao što su i one vjerovale) ALI obavljam pretrage, obilazim dr., kucam na puno vrata i medicinskih i alternativnih, sve u dogovoru sa mojim dr., uzimam vitamine i na puno načina pokušavam povećati nam šansu.. već kako su rekle puno njih na ovoj temi.

  6. #56
    Farfallina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    58

    Početno

    Mojca- hvala na dobrodoslici. Ne znam da li smijem napisati- Privatna poliklinika u ZG, Dr R. rado cu reci samo ako smijem.
    Prezadovoljna! I sa svojom ginekologicom ( zapadna Istra), i sa rodilistem i posebno ginekologom u Izoli- Slo. Svi su reagirali odmah, kontaktirati sam mogla kada sam htjela, objasnili, predlozili....sve super osim jedne bolnice gdje sam bila 2 puta tokom trudnoce- tamo, ne znam sto bih rekla, toliko gresaka, ne slusaju pacijenta niti sekundu ( ne mislim da oni nas trebaju slusati i raditi sta mi kazemo, jer ipak je lijecnik- lijecnik, ali malo ljudskosti ne bi bilo naodmet, a da ne govorim o tome kako se ofrlje cita dokumentacija i dijagnoza). I najveci biser- lezim na stolu pred pobacaj, nesto si mantram da moram biti mirna i ne ispanicariti , da mozda nekim cudom bude sve ok- a doktor me pita- tko je vama rekao uopce da ste trudni! I sta reci- pokazala sam mu sliku koju mi je netom moja ginekologica napravila ( 2,5 sati prije toga) i poslala me odmah u bolnicu, bez stvari, bez icega....i rekla- moja ginekologica ta i ta- evo slike! I cekala strpljivo da pokusa nesto vidjeti- nije uspio i hvala bogu zvao drugog dr koji je vidio i rekao- ne mogu vam nista reci, znate i sami, lezite i cekamo da vidimo sto ce biti....sva je sreca da to nekako izblijedi i ostaju dobra sjecanja.
    Moram priznati da sam bila u iskusenju da pokusam ostati prirodno trudna godinu nakon poroda ( obicno biva da bude sve ok nakon trudnoce, te tad postoji velika i realna sansa da ponovo sotanete trudni prirodno). Morala sam se malo trijezniti, jer su me svi pitali da li sam normalna s obzirom na ishod poroda ( carski, pukla maternica, uspjeli me jedva skrpati, jedan dio maternice nisam niti imala vec su stavili neku gazu i cekali da vide da li ce se to primiti ili ne. Tkivo se onda regenerira. 3 dana na aparatima, transfuzije krvi itd- sve dobro proslo na kraju....Mislila sam- idem pa sta bude- ali me je recenica - a sto ako ne zavrsi dobro ovaj puta- sta ce tvoj sin i tek rodena beba? E to me sprijecilo....

  7. #57
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Farfalina,
    dobro došla!

    Nisam uspjela shvatiti iz tvojih postova je li imaš 1 ili 2 djece?

  8. #58
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    Farfallina - naravno da smiješ pisati o doktoru i o poliklinici u kojoj si ostvarila trudnoću. Sva sreća pa je sve bilo ok kod tebe i što si iznijela - unatoč svim poteškoćama - trudnoću do kraja i što ste oboje živi i zdravi

    a to je tek sljedeća tema, da su pobačaji spontani u starjih žena višestruko, nažalost uopće ne proporcionalno učestaliji.

    Zato, ne treba odustati - dapače - ali valja imati sve pred očima i svih onih 15, 16, 17, 18 ili 19 žena s istim predispozicijama kao što je imala Farfallina - koje nažalost nisu zatrudnile ili su zatrudnile ali nažalost izgubile trudnoću

  9. #59
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Nada u uspjeh, vjera u čuda... sve je to ljudski. Na koncu, što svakom čovjeku preostaje osim nadanja?

    Ali, tko god vidi oko sebe silni broj trudnica i majki starijih od 40 godina, mora znati da to nije relevantan uzorak. Tko želi može pogledati i ovaj link, stranica 3. i 4. publikacije Porodi u zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj 2012. godine koju izdaje HRVATSKI ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO.


    http://hzjz.hr/wp-content/uploads/20...orodi_2012.pdf

    Broj žena koje rađaju u dobi starijoj od 40 godina je malen. To nije pitanja optimizma i nade, vjera u čudo tu ne pomaže. Radi se o prirodnoj posljedici smanjivanje ženske plodnosti koja počinje već prije 30-te godine žene. Većina žena starijih od 40 niti ne želi rađati, ali većina onih koje to žele ne uspijevaju to. Iz gore linkane publikacije vidi se da dobi od 40-50 godina u Hrvatskoj godišnje rodi oko 1100 žena. Stopa rađanja u 2012. godini za žene dobne skupine 40-44 iznosila je 7,4%, to znači da je na 1000 žena te dobi rodilo 7, 4 žene. Stopa rađanja za dobnu skupinu žena starijih od 45 bila je 0,7, dok je za usporedbu stopa rađanja za žene u dobnoj skupini 25-29 godina bila 97, 4%.

    Ovi gore podaci nisu izmišljeni, niti služe da bi bilo koga obeshrabrivali. Jedno su naše lijepe želje, iskrene emocije i podrška koju dajemo jedna drugoj, drugo su realne činjenice.
    Čudilo bi me da stvarni podaci nisu dobrodošli na ovoj temi. Ne znam čemu bi tema služila ako bi na njoj pisali samo lijepe priče izuzetne životne sreće rađanja u starijoj dobi, a onu drugu stranu, puno čwšću, medalje niti ne spominjali?!

  10. #60
    linalena avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    2,401

    Početno

    Meni sada često govore....e kad se odčepilo, odmah će prirodno....

    Trudili smo se 5 godina, 6 stimuliranih postupaka, 8 transfera, i porod još uvijek u 41-oj (točno 11 dana prije 42.ročkasa). Ja bi naravno radije da sam rodila kada sam trebala, kako je zamišljeno, kako smo maštali. No, priroda nas je podsjetila da godine i tu igraju ulogu. Razlog prijevremenog poroda je zastoj u rastu i manjak plodne vode, dakle posteljica nije funkcionirala. Patološki nalazi pokazuju nekoliko faktora koji su do toga doveli, ni jedan ne bi doveo do toga da je bio sam : mali edemi na posteljici; loša implantacija (tu kažu da godine mogu utjecati jer je tkivo lošije_ embrij se nije duboko usadio); trombofilija je ostavila lošiju cirkulaciju (iako sam bila na heparinu) a tu je vjerojatno utjecala operacija mioma od prije 6 godina (prerezan trbuh kao i za carski a otvarana i sama maternica). Stalno se spominju godine i loša cirkulacija a ja imam samo "pola" gena za trombofiliju. I tako sve je bilo super dok bebica nije došla do neke veličine kada jednostavno posteljica više nije dobro opskrbljivala hranom.
    Sada sam neizmjerno zahvalna na trudnoći i bebi koja će se još dulje boriti, ali moj lavek je hrabar i snažan

    I razmišljati o novoj trudnoći, naravno da razmišljam, i opet maštam...no realnost ? Nakon carskog, nakon svega ovoga, mm se vjerojatno spermiogram nije popravio porodom

    I opet osjećam veliku sreću što sam majka i poniznost pred svima vršnjakinjama koje se još uvijek bore za majčinstvo

  11. #61
    nina70 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1,123

    Početno

    Ma naravno da su stvarni podaci i te kako dobrodošli, naročito na ovoj temi. Bar se tu nećemo lagati. A ljudski je ne odustajati, prkositi i nadati se. Eto i ja se nadam i pokušavam bit optimistična, ali volim imati u vidu i realne šanse...jer daleko je teže kad padneš s velike visine.
    Eto, ja sam u 41. zatrudnila iz 1.IVF-a. Svi su mi govorili: znali smo da ćeš uspjeti, ti si zdrava, sportski tip, nikad na bolovanju....kad tamo klinac. Nema što me nije napalo: IUGR, kolestaza, mjesec dana bolnice i šok - u 34.tt nema više moje bebe. Posteljica totalno otkazala, na njoj tisuću ugrušaka od 3-5 cm (nisu bili vidljivi na uzv) i nekoliko infarkta posteljice. Ako se itko zdravo hranio, gutao vitamine, folnu...to sama bila ja. Samnom u bolnici 20-godišnjakinje s visokim tlakom (jele burek i kebab, pušile potajno u wc-u) i sve od reda rodile! Samo ja nisam! Inače, trudnoća mi bila prekrasna: nije bilo mučnina, žgaravice, hrana mi se nije gadila, sve uobičajeno osim čudne boli u donjem dijelu trbuha.
    Što reći, i dalje se nadam jer želja je prevelika, ali sada sam svjesna da moje tijelo u trudnoći nije moje tijelo. Isto tako sam gotovo sigurna da bi ishod bio drugačiji da sam bila 10-15 god mlađa.

  12. #62
    nina70 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1,123

    Početno

    I još da nadodam, moj AMH 12,9 hormoni i sve ostalo ko u curice, ali godina proizvodnje je godina proizvodnje!

  13. #63
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Inesz mi je dala ideju da na stranicama državnog zavoda za statistiku potražim nešto vezano za posao, pa sam naišla na ovu rečenicu:
    "Ženama u fertilnoj dobi smatraju se žene u dobi 15 – 49 godina, što se okvirno smatra razdobljem tijekom kojeg je žena fiziološki sposobna za rađanje."

    Da bar i MPO zakonodavac tako misli.

  14. #64
    TrudyC avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    506

    Početno

    Čestitke Kadauna na bebi br 2. Kad ti je termin?

    I ja sam ostala trudna s 39 godina 16.-im IVF-om. Kad rodim imat ću punih 40 godina (plus koji mjesec )

    Trenutno sam u 15.-om tjednu i dobor se osječam, ali mi ne zamjerite ako sad neću napisati svoju priču nego kad se sve sretno završi.
    Nemam apsolutno nikakav pametan savjet. Sama sam odustajala i vračala se bar 3 puta, mijenjala klinike, upotrebljavala suplemente, išla na akupunkturu, ma svega je tu bilo
    Ovisi puno toga od osobe do osobe, kolika vam je izdržljivost i fizička i psihička...
    Sretno svima ma što dalje odlučile

  15. #65
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    trudy, čestitam, jako jako me razveseslilo!

  16. #66
    Farfallina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    58

    Početno

    Bila sam na postupku u Poliklinici Vili, ZG, Dr Radončić. Meni je bio predobar!
    Rodiliste Izola- Dr Bostjan Lovšin ( nije privatno, vec drzavno, ali sam platila), no tretman odlican, sve pre dobro. Covjek odgovara mailom u roku od odmah!
    Inesz- imam jedno dijete, sina od 2 god iz 1. IVF-a ( tek ce dvije). Do drugog da cu tesko doci sa bilo kojim tretmanom, pa smo trenutno u pocetnoj fazi molbi za posvojenje.
    Nina- i meni je svasta bilo i takoder kolestaza.... zao mi je sto je tako zavrsilo i tebi i svima koje su to prosle....

    Istina je- godine cine svoje ma kako se mi dobro osjećale, izgledale, zivjele zdravo.... i ja sam svjedocila jamburgerima, burecima, pusenju u bolnici od mladih trudnica- a ja na dijeti, sve i svasta mi se priljepilo, pocela dobijati napade zuci u trudnoci, a nisam ni znala sto mi je, 20 dana nakon rodenja sina hitno su me htjeli strpati u bolnicu jer su mi napadi bili grozni, nisu bili sigurni da je samo zuc ( doduse i cir), jetrene probe katastrofalne! Nisam se bas dala, napravila pretrage svakakve... dijete nisam smjela nositi, ma bas jadno se osjecas, uvijek je netko moramo ici samnom, ili biti samnom jer nikada nisam znala kada ce napad. Operirala, rijesila se i sve super! Pazila sam na sve i svasta, lose mi je bilo kada sam vidjela sta te mlade cure rade, suncanje do bola, pusenje- i skrivaju se- mislim si- od koga, pa same si rade stetu....Samo naprijed za sve one koje pokusavaju i bore se!

  17. #67
    sretna 1506 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    309

    Početno

    Eh kao što je Lina rekla sad kad se odčepilo kad krene......tako sam i ja sama mislila kad sam prije skoro 9 god.nakon 2.ivf rodila svog sina točno na svoj 31.rođ.
    Svih ovih godina pokušavanja za drugu bebu,ništa,to mi je nevjerojatno,mm je loš sg,ali baš nikad da nije 1 uletio .I jbg sa mnom je bilo sve ok ali godina proizvodnje čini svoje,amh pada,tsh raste....i eto tu sam na pragu 40.i duboko se nadam i planiram ovu god.odraditi još 2 postupka pa ako ne uspije hvala Bogu imamo svoga sina i nek ostane jedinac i to mi je blagoslov.Kad je Piki objavila trudnoću stvarno me razveselila jer to ipak daje nadu da se može čudo desiti i da se treba nadati,mada je dr.Luči nama davno rekao sa lošim sg "da živite 1000 god.možda bi došlo do spontane trudnoće" i u našem slučaju je očito bio u pravu.Sretno nam svima !

  18. #68
    nina70 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1,123

    Početno

    TrudiC, čestitke i sretno do kraja

    Farfallina, tvoja priča o posteljici me podsjetila na moju. I doktori su se čudili u kakvom je groznom stanju bila. Reci mi da li si ikad prije imala problema s jetrom? Ja ne.

  19. #69
    Farfallina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    58

    Početno

    Citiraj nina70 prvotno napisa Vidi poruku
    TrudiC, čestitke i sretno do kraja

    Farfallina, tvoja priča o posteljici me podsjetila na moju. I doktori su se čudili u kakvom je groznom stanju bila. Reci mi da li si ikad prije imala problema s jetrom? Ja ne.
    Nisam nikada imala problema s jetrom. I kada bi mi napad zuci prosao, opet se sve vracalo u normalu. Kada bih imala napad, koji bi znao trajati satima, jetrene proble su bile katastrofalne, tako da su me slali na svasta, jer nisu bili sigurni da je samo zuc. Sada sve ok. Mozda mi TSH malo divlja u zadnje vrijeme, moram opet na kontrolu, mozda cak i danas, jer vidim da nesto ne valja. A sto se tice maternice- nije se nizta vidjelo na ultrazvuku, ali kazu da je to od endometrioze, kako se susila, plod je pritiskao i tako je stajalo. kada su izvadili dijete, s njim je otisla i maternica- dio, totalno se sve ogulilo....Ja sam cijelu trudnocu nisko nosila, i stalno me nesto dole vuklo, uvijek sam imala osjecaj da ce sve ispasti- mozda je to povlacenje bilo to. Nikako nisam mogla razumjeti kako netko vjezba u trudnoci, ja sam imala osjecaj da bi se raspala ha ha ha....

  20. #70
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Sori curke na pomalo offu...

    Farfalina, zašto baš Izola?
    Da li su te kao gravidu vestutu (staru trudnicu, kak s eto stručno kaže ) drugačije gledali, da li su inzistirali na carskom? Kad je došlo do rupture maternice? U porodu ili ranije... Cijelu trudnoću su te pratili ili tek od 35 tt?
    Hvala ti.

  21. #71
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    dok se ne javi Farfalina, iznosim svoje iskustvu-rodila sa preko 41 godinu, nitko radi godina nije spominjao carski kao način dovršenja trudnoće. bolnica vinogradska.

    možda da i druge cure 40+ iznesu svoje iskustvo...

  22. #72
    Farfallina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    58

    Početno

    bok cure,

    ne nisam isla na carski zbog godina, vezc zbog svega sto se desavalo, pa i polozaja djeteta popreko. To se kasnie popravilo, ali je ostalo pitanje svega drugoga tako da je zajednicki dogovor mene i dktora bio carski. I sva sreca da je, jer su mi kasnije rekli ad ne bih prezivjela. Mozda dijet- jedva. Ja sigurno ne.
    Ruptura maternice u porodu- odnosno carskom. Cim su izvadili dijete zajedno s tim se odlijepio komad maternice, cijeli dlan. Kasnije su mi rekli da je pocelo krvariti jako, da su najprije stali i ( doktorica koja je asistirala) je rekla da je sva sreca da je bio doktor koji je bio, jer je duper i ima iskustva- da nitko nije znao u kojem ce pravcu ici i da li ce mi odmah izvaditi maternicu da me spase. Rekao je da najprije ide probati, da ima malo vremena, ako vidi da ne ide, da ce ukloniti maternicu. Uspjeli su zasiti na dva dijela i tamo gdje be ostala rupa bez tkiva stavili su neku gazu i cekali kasniej da se vidi da li ce se po tome ''penjati'' tkivo. Dovelis su me kasno u sobu, nitko od mojih nisu znali sta se desava, odveli su me u 9:30, mislim da sam tek popodne oko 4 ili 6 bila u sobi. Tek su oko 6 sati mojoj mami rekli ( koja je jadna sjedila na klupi) da sam stabilno. MM je bio u sali do, rekao je da je vidio da nesto ne valja, njemu su odmah dali sina i kada su njega sredili ostavili su ga s njim, rekao je da je umro od straha .
    Kad sam se probudila, vidjela sam sina na kratko, kada sam uspjela doci sebi jos sam nila ok, sve me bolilo, ali ok. Nisam tada ni znala da to niej bas carski po PS-u . Mislila sam da tako mora biti. Drugi dan se nisam mogla ni pridignuti, vadili mi krv i odmah na transfuziju- dvije! Poslije je bilo ok.
    Ta prva 3 dana sam bila na aparatima ( disanje sve ok), tlak, ultrazvuk su mi radili u sobi, sama sam bila u sobi odmah do sestara, sestre svakih 15 minuta dolazile. Treci dan su me dizali, dobila sina vise, nisu ga stalno odnosili, 4 dan dobila ga skroz. Dojenje jedva, imala nesto sitno, ali ne da se moze najesti, pa vaganje itd, a ja jedva stojim .
    A zasto Izola- Pulu nisam htjela. Bila sam tamo hospitalizirana 2 puta- lose iskustvo. Nisam im vjerovala. Razlog- kada sam zadnji put hospitalizirana zbog kolestaze za Bozić umjesto da napravse sto su trebali, najprije si hitan slucaj, onda odu praznici pa hitan postaje nehitan, pa kada se opet svi pojave onda si opet hitan, dok nisam pukla i pitala sta se tu desava. Da ne duljim, sestra je krivo upisala tjedne kada sam stigla, rekla sam im da je krivo, ispravili su, ali ocito ne svugdje. I stalno se to kao provlacilo, ja inzistirala da mi kazu kakvi su mi nalazi i sto se desava, na kraju ispala nerazumna zena i buduca majka, da bi ispalo da mi se plod ne razvija dobro, da ostajem u bolnici, da plod ne odgovara tjednima i da prakticki cekam da me porode. Nisam znala sta se desava, nista mi nije bilo jasno, ja par dana prije toga bila na Srebrnjaku kod Dr Lulic- sve ok- odlicno, kod Dr u Izoli, sve ok, kod svoje ginekologice,- sve ok, nesto rije toga kod Dr radoncica- ZG- sve ok. Pula- ne valja! Da bi sasvim slucajno ( jer me nisu mogli naci u kompjuteru) skuzili da nisam u tjednu u kojem su mislili, vec da sam u tom i tom tjednu ( mislim ad su oni napisali da sam u 35 , a ja 30 ili tako nesto) pa su me htjeli poroditi- zasto? zbog krivih podataka sa pocetka price- koji su btw ispravljeni odmah! I to je bila kap koja je prelila casu.
    Znala sam da ako nesto slucajno krene po zlu ( nakon svega morala sam msiliti na sve) U RI - nije sigurno da cu stici, ZG- jos teze, a nisam imala mogucnosti doci ranije, pa je bilo ili Izola ili Zg s tim ad idem ranije. Otisla sam na razgovr u Izlou i to je bilo presudno- covjek je bio super- vjerovala sam mu- i to mi je bilo dovoljno. Ma sretna sam sto se tako zavrsilo. skoro sam bila vec i zaboravail i nije mi vise izgledalo strasno- sada kada stavljam na papir, opet se prisjecam....

  23. #73
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Farfallina, ajme koja priča. Glavno da je sve dobro završilo.
    Žao mi je da sam te vratila u to vrijeme.

    Kako je prirodan porod moja neostavrena želja... još uvijek volim skupljati informacije o tome gdje se na ovim prostorima može dobiti unutar bolnice, pa sam malo gledala stranicu ode rodilišta u Izoli, zvuči lijepo napisano. Meni osobno se svidio ovaj detalj da su mališana dali tati.

  24. #74
    Farfallina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    58

    Početno

    Ma super je! Ne brini, zaista ne dozivljavam to kao nesto strasno, mislia sam samo da su proradile emocije....
    Oni su stvarno ok( Izola). Kada sam prvi put dosla na razgovor, dr mi je pokazao svu bolnicu, rađaonu, sobe- kroz sve nas je proveo, tako da nisam bila na skroz nepoznatom terenu. I NISTA ti ne treba- samo cetkica za zube, pasta i papuce.
    Piđamu sam imala, ali nakon sto sam rodila bila sam u njohovim. Svaki dan te obilaze, dobijes cisti rucnik i novu piđamu, ako ne nesto uprljano na krevetu, mijenjaju. U WC- u ima papira da se mozes omotati, i js bi ostalo- barem 5 rola, u tusiraoni, sampon, sapun, sredstvo za dezinfeciju, stolica da mozes sjesti kada se tusiras, u cajnoj kuhinjici cajevi - par raznih koje stalno pune ( u velikim termos bocama), sve radi, krevet, zvono.... pozvonis- stizu.
    To je bolnica, nije privatna i oni inzistriraju na prirodnom, ne idu na carski ako nije potreban. U sobi po 2 osobe.
    Prije nego izadete iz rodilista rade djetetu ultrazvuk kukova- ne znam radi li se to kod nas. Cijepljenje protiv TBC- i hepatitisa B nije obavezno. Dobije se upitnik da se vidi ima li potrebe dijete cijepiti, u kojem podrzcju zivis, da li je podrucje ugrozeno i spada u vrstu zastite, rodbina itd...Prije nego sto sam isla pedijatrica me pitala da li hocu cijepiti dijete protiv TBC-a jer oni to ne rade ako nije nuzno, nisam zala sta da odgovorim pa mi je objasnila da je U RH obavezno cijepiti dijete protiv TBC-a i da ako ga ona ne cijepi da se moram javiti svojoj pedijatrici da ga cjepe u RH. Tada sam joj rekla da ako to zaista moram napraviti onda mi je lakse da ga cijepe u bolnici nego da cim dodem doma jurim u ambulantu ili bolnicu. Nisu ga cijepili protiv hepatitisa B, dala sam kasnije svojoj pedici knjizcu imunizacije - njihovu, pa su ga morali cijepiti naknadno, ali ne odmah. Pitala sam je zasto oni ne cijepe- kaze da dijete, iako je cijepljeno, da ako dode u kontakt sa osobom koja ima TBC da se moze ionako zaraziti. Sto se tice komplikacija da su komplikacije na cjepivo 1-1000.
    MM na porodu- prosli smo trudnicki tecaj i ja sam pitala da li MM moz biti prisutan iako se radi o carskom, da ga bar on vidi, drzi... rekli su da nema problema, tako da kada sam ja sve obavila za porod, dali su mi malo dripa ( da pripree dijete za izlazak, da djetetu to ne bude šok) i bila sam neko vrijeme u rađaoni, tu je dosao MM koje ga su obukli i bio sanonm sve dok me nisu odveli. To je mala sala, i staklo tako ad je MM bio vjerovatno s druge strane- ne bas da gleda, ali rekao je da me je kada je prolazio vidio korz staklo i da je vidio da je neka panika, ali su ga zvali odmah cim su izvadili dijete i on je bio tamo dok su ga obrisali, kapali mu oci, vagali itd i kada su ga zanmotali dali su mu ga i ostavili ih same i odjurili u salu. Kaze MM da se ukocio od straha, ali da je L bio tako dobar i da nije plakao .
    Jadina stvar koja mi nije bila tamo bas sjela je bilo dojenje. ( da ne zaboravim, dijete oni oblace u svoje, ne dozvoljavaju tvoju odjecu, njihove su pelene, maramice- sve). Mozda zbog neiskustva, ne znam- ali meni je dijete stalno htjelo sisati i jadan sisao bi satiam i zaspao. Mislila sam- odlicno vidis kako ide, mlijeka imam. Mlijeko mi je znalo i curiti- super! Ma kakvi- imala sam mlijeka, ali malo, a i to sto bi doslo samo bi grunulo i iscurilo. Jadan L pokusavao silom jesti, borio se ko mali lav, ali nakon dan, dva nesto mi je bilo sumnjivo pa sam im rekla da mislim da nemam dovoljno mijeka. Tu je bio komentar kao- ma morate dojiti, doci ce itd. Rekla sam im da sam ZA dojenje i da se nadam da ce biti mlijeka, ali da nesto ne stima. Ok, vidjeli i oni da bas i nema mlijeka i dali da ga hranim na spricu- jer kao ako mu daju dudu- nece htjeti vise cicu. E to mi je bio horor! Dijete moram drzati jednom rukom, drugom uzeti mlijeka u spricu i davati mu da pije, ja se ne mogu ispraviti jer sve boli, dijete vise zalijevam nego sto pojede. I jos su me hormoni propucali! Divota! Placem ja jedan dan cijeli, a u sebi si mislim- pa sta sam luda- pa biti ce sve ok- a ne mogu prestati plakati. E onda su donijeli vagu, pa vazi prije dojenja, pa nakon, pa opet vazi, pa daj na spricu pa opet vazi- a sve me boli- ali nema milosti- kad se dignes daju ti dijete i vozi...i neka- brze se uhodas... ali to hranjenje- katastrofa. Onda jedna kaze sprica, duga opet misli da izbjegavam dojenje... nakon 2 dana kazu oni meni- mora na bocu, ne dobija na kilazi- mislim si- hvala bogu da je netko to skuzio. L jadan prije boce dojenje, boca, pa opet malo dojenje- a on bi valjda proveo danima na cici- kakva boca- to bi smazao i krenuo u potragu za mamom. Tako da nije pravilo ako krene s bocom da nece vise dojiti. On je, siroce, itekako htio. I trudili se mi jos mjesecima, ali 10Ml dnevno- to mu je bio samo desert- mali. Taman dobili bocu, dode druga i kaze- kakva boca! I sada znam da sam pogrijesila, da sam trebala otici kod pedice na odjel i reci njoj kakva je situacija i da kaze svim sestrama sta trebaju raditi. Ovako, jedna zna, druga ne zna- bolnica zagovara dojenje i to je bio mali kaos, ali kratko traj pa nije strasno- sve dode na svoje.
    A i prvo dijete, pa ne znas nista- citas, spremas se, ali o nekim stvarima ni ne razmisljas.

    Tako da cure, samo hrabro i drzim fige! Nije vazno kako- bitno je da uspije!

  25. #75
    nina70 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1,123

    Početno

    uf Farfallina, koja priča. Ali bitno da je dobro završila!

    I meni bi bilo drago čuti još 40+ priča

  26. #76
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Postupci u Izoli me podsjećaju na Feldbach, gdje sam ja rodila.
    Sjajno da ima još takvih rodilišta!

  27. #77
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Oprosti, kako naplaćuju porod? Po danu boravka u bolnici ili drugačije?

  28. #78

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    185

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Postupci u Izoli me podsjećaju na Feldbach, gdje sam ja rodila.
    Sjajno da ima još takvih rodilišta!
    oprosti, ali zašto Feldbach?

  29. #79
    Farfallina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    58

    Početno

    Porod se naplacuje mislim 1200 ili 1500 eur, moram pogledati, odnosno to je bio carski.
    Mislim da je normalni porod 1000, carski 1200 ili 1500 eur, dodatno ti naplate ako ide suprug, itd.
    E tu ima takoder prica- nama dr rekao koliko kosta, sve dogovorili na kraju ( isli mi tamo na preglede i to smo smijesno placali- 8.00 eur, najvise 21,00 jer nam je dr uvijek stavljao najnizu tarifu, a morao je nesto naplatiti.
    S obzirom da sam imala komplikacije, transfuzije, i da sam dosla vikend koji on nije racunao jer je rekao neka me zaprime ali da mogu ici i da dodem u nedjelju, u racunovodstvu su to sve racunali. Platili smo mislim preko 2000 eur, mislim 2300.
    Kad je dr cuo koliko smo platili, rekao je da to tako ne moze i da ce pokusati sve da skine vikend jer je to on tako slozio i da je to njegova stvar! Ostali smo u cudu i rekli da ne sve ok, da ne treba nista. Za par dana dibijam mail u kojem nas obavijestava da ce nam vratiti novac. Stize i pismeno da nam vracaju novac, da posaljemo broj racuna i da nam vracaju 800 eur!!! Nismo mogli vjerovati! Dobili smo novac kroz nekoliko dana, a dr nam kaze da bez obzira na sve, da je on taj koji nam je dao cijenu i da je napravio sve da nam vrate ostatak bez obzira na komplikacije! Bez teksta smo ostali i jos smo i danas!

  30. #80
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    U Hr su svi 'prijetili' intervencijama, Podobnik cr-om u 38 tt, Matijevic indukcijom u 39 tt... A ja sam silno željela prirodni porod bez intervencija. U Feldbachu nisu imali problema s tim, dali su šansu prirodi do zadnjeg trena. Rodila sam u 41+0, će nakon neuspjele indukcije koja je bila vrlo nježna, a nakon visokog prsnuca vodenjaka. U kombinaciji s HSB, cr je bio jedina opcija, nije se više moglo čekati.
    Smjehuljica je odmah bila u skin to skin s tatom, dojila sam ju čim sam malo došla sebi, sat vremena nakon budjenja iz opće.
    Spavale smo zajedno od prve noći, rodila se oko 18, u 22 smo bile u sobi u krevetu, sat vremena kasnije sam molila da ju iz kinderbeta presele k meni.
    Ono čega sam se najviše bojala, odvajanja, toga nije bilo ni na tren. Dojenje se odmah uspostavilo, evo još traje i nakon 27 mjeseci.
    Rodila sam u subotu navečer, u srijedu oko podne smo krenuli kući.
    Ljubaznost, jednostavnost, usluznost i sva logistika od wc papira, ulozaka, spavacica... na dalje... Čistoća, tišina, podrška u svemu... Čista petica.

  31. #81
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Farfallina prvotno napisa Vidi poruku
    Porod se naplacuje mislim 1200 ili 1500 eur, moram pogledati, odnosno to je bio carski.
    Mislim da je normalni porod 1000, carski 1200 ili 1500 eur, dodatno ti naplate ako ide suprug, itd.
    E tu ima takoder prica- nama dr rekao koliko kosta, sve dogovorili na kraju ( isli mi tamo na preglede i to smo smijesno placali- 8.00 eur, najvise 21,00 jer nam je dr uvijek stavljao najnizu tarifu, a morao je nesto naplatiti.
    S obzirom da sam imala komplikacije, transfuzije, i da sam dosla vikend koji on nije racunao jer je rekao neka me zaprime ali da mogu ici i da dodem u nedjelju, u racunovodstvu su to sve racunali. Platili smo mislim preko 2000 eur, mislim 2300.
    Kad je dr cuo koliko smo platili, rekao je da to tako ne moze i da ce pokusati sve da skine vikend jer je to on tako slozio i da je to njegova stvar! Ostali smo u cudu i rekli da ne sve ok, da ne treba nista. Za par dana dibijam mail u kojem nas obavijestava da ce nam vratiti novac. Stize i pismeno da nam vracaju novac, da posaljemo broj racuna i da nam vracaju 800 eur!!! Nismo mogli vjerovati! Dobili smo novac kroz nekoliko dana, a dr nam kaze da bez obzira na sve, da je on taj koji nam je dao cijenu i da je napravio sve da nam vrate ostatak bez obzira na komplikacije! Bez teksta smo ostali i jos smo i danas!
    Wow!
    Zbilja povoljno.
    U Feldbachu je dan boravka u bolnici 560 eur, bez obzira da li čekaš porod, imaš će ili se oporavljas pred odlazak doma.

  32. #82
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    A sada dovedite 39+, IVF i porod u inozemstvu u neki međuodnos da ne moram seliti postove.

  33. #83
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pa... U Hr ivf trudnoće i to u 39+ smatraju rizičnima do posljednjeg trena, vani, bar u Feldbachu su opušteniji, ne smatraju da su godine + ivf indikacija za cr, kao što je to Podobnik smatrao u mom slučaju. U njegovom rodilištu su rekli da ne smijem u bazen jer sam ivf trudnica, u Feldbachu nisu imali problem s tim.

  34. #84
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hoću reći... Vani nismo diskriminrane po načinu začeća. A ni po godinama.
    Bar ne u ova dva rodilišta.

  35. #85
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Da, kod podobnika su i mene pitali za način dovršenja trudnoće i preporučili CR, valjda su me htjeli dovući tamo (inače sam kod njega bila samo na 4D, anomaly scanu, nije mi drag).

  36. #86
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    U državnim bolnicama mislim da nije taj slučaj, tamo gdje sam bila inzistirali su na vaginalnom, način začeća i godine nisu indikacija za CR. Pretpostavljam i da se to razlikuje od slučaja do slučaja (meni su uzeli u obzir prethodne operacije, pobačaje, deset godina čekanu urednu trudnoću, pa čak i to što nisam išla na amniocentezu, pitali su me i za mišljenje o vaginalnom i CR i zapravo dok nisam dobila trudove nisu definirali kakav će porod biti).

  37. #87
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Da, i meni su na sv. Duhu govorili o vaginalnom porodu, ali o indukciji čega sam se ja bojala ko crnog vraga... Ako sam nešto htjela izbjeći to je bila gel-drip indukcija na Hr način. Na kraju sam dobila i indukciju, ali posve drugačiju i cr u općoj, sve što mi je bila najgora noćna mora, ali sam izbjegla odvajanje i presretna sam zbog toga.
    Znam par cura u 42+ koje su morale na cr samo zbog godina.

  38. #88
    sretna 1506 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    309

    Početno

    Ja sam išla na planirani CR dan iza termina,bez trudova,sa spinalnom anestezijom,budna totalno.Definitivno ne radi god.jer sam imala 31 nego zato jer je mali bio na zadak i naravno rizična trudnoća jer je ivf,tako su dr.rekli,a valja napomenuti i to da je trudnoća stvarno bila savršena do 36 tj. kad sam prokrvarila (smeđarila) i moja dr. mi rekla to će biti hitni CR,međutim bolnici sam ostala dan po dan sve do poroda jer se sve smirilo i kako sam rekla dan iza termina CR.

  39. #89
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    sretna, trudnoća sama po sebi NIJE rizična samo zato što je IVF. zadak, krvarenje i sve druge komplikacije se dešavaju i u spontanim trudnoćama i IVF nije = rizična trudnoća! poludim na činjenicu što još ima liječnika koji je tako tretiraju.

    Mojca, ne mogu vjerovati da je Podobnik rekao da ne može kada samo zato što je ivf! to su notorne gluposti!

  40. #90
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj frka prvotno napisa Vidi poruku
    sretna, trudnoća sama po sebi NIJE rizična samo zato što je IVF. zadak, krvarenje i sve druge komplikacije se dešavaju i u spontanim trudnoćama i IVF nije = rizična trudnoća! poludim na činjenicu što još ima liječnika koji je tako tretiraju.

    Mojca, ne mogu vjerovati da je Podobnik rekao da ne može kada samo zato što je ivf! to su notorne gluposti!
    Pardon, nije on osobno već jedan od njegovih ginekologa na danima otvorenih vrata.
    On osobno je bio samo za CR... i jako grubo rekao da sam stara i da se ne budem otvarala.

  41. #91
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    i jako grubo rekao da sam stara i da se ne budem otvarala.
    Od naših me ginekologa ništa ne čudi. Na predzadnjem pregledu (kolor dopler zbog navodno graničnih protoka u perifernoj cirkulaciji) dva dana prije poroda dr. je u pola sata, koliko je pregled trajao, 15 minuta potrošio da mi objasni što u RH znači roditi dijete s Downom (jer nisam išla na amnio, jelte), kao vani to nije problem jer u NL npr. dobiju 1400 eura pomoći, a kod nas si prepušten sam sebi i pitaš se što ti je to trebalo (nabrajajući primjere iz svoje okoline).

  42. #92
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    ovdje u DE IVF nije indikacija za carski..rodila sam s 40 i 5mj te drugo dijete rodila ekspresno za tri sata..
    ginekolozi cesto generaliziraju..npr meni je gyn rekla da necu dobiti mengu dok god dojim. koje generaliziranje. a onda sam joj rekla da sam i nakon prvog poroda dobila nakon 7 tjedana..

  43. #93
    sretna 1506 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    309

    Početno

    [QUOTE=frka;2564607]sretna, trudnoća sama po sebi NIJE rizična samo zato što je IVF. zadak, krvarenje i sve druge komplikacije se dešavaju i u spontanim trudnoćama i IVF nije = rizična trudnoća! poludim na činjenicu što još ima liječnika koji je tako tretira.

    Ja to znam vrlo dobro,da ako je sve ok i imaš 30 god.da nema veze da li ivf ili spontana trudnoća,ali svi te drugčije gledaju i tretiraju kad ti u trudničkoj knjižici piše ivf-icsi.To je bilo prije 9 god. a mislim da je tako i sad,činjenica je da smo drugačije,npr. kad idem endokr.i kažem da se spremam u postupak,hitno me primi,kad sam u postupku pa idem u dnevnu bolnicu na injekciju,sestra je ljubazna,poželi sreću i tako dalje do trudnoće sve je drugačije.

  44. #94
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa Vidi poruku
    Od naših me ginekologa ništa ne čudi. Na predzadnjem pregledu (kolor dopler zbog navodno graničnih protoka u perifernoj cirkulaciji) dva dana prije poroda dr. je u pola sata, koliko je pregled trajao, 15 minuta potrošio da mi objasni što u RH znači roditi dijete s Downom (jer nisam išla na amnio, jelte), kao vani to nije problem jer u NL npr. dobiju 1400 eura pomoći, a kod nas si prepušten sam sebi i pitaš se što ti je to trebalo (nabrajajući primjere iz svoje okoline).
    Meni je jedna uvažena ginekologinja na osnovu povećanog nuhalnog nabora u 10 tr, rekla da 99% nosim bebu s downom i slala me svom uvazenom kolegi na cvs.
    Da, sve je puno poopcavanja.

  45. #95
    Farfallina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    58

    Početno

    Ajoj! onda sam jos sretnija nego sto sam mislila . Znala sam da je drugdje skuplje, ali meni je ovo bila odlicna solucija, jer mi je bilo blizu- najblize nakon Pule, a izgledalo je da ce biti ok, a i takve sam preporuke dobila.

    Ups- vidim da smo otisle daleko s temom....

  46. #96
    Farfallina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    58

    Početno

    meni nisu nigdje predlagali Cr samo zbog ivf-a i godina. Pula inzistira na vaginalnom- i to bi bilo ok, samo da prate tjedne he he he, ali s obzirom na tu manjkavost, morala sam dalje traziti .
    Stvar je poprimila drugaciji tok nakon drugih stvari....

  47. #97
    Sadie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,254

    Početno

    Evo i mene u Klub 39+ s prvim postom. Staromodno mi je to etiketiranje kao rizičnih, starih rodilja, al bitno da meni stigne bebica. I lakše mi je kad vidim da nisam jedina koja krije MPO. Ne da mi se objašnjavati ljudima sve to i gledati sažaljive poglede, to je moja i muževa stvar. Jedva čekam svoj IVF ICSI i nadam se da ću postati ponosna 40-godišnja mama.

  48. #98
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Potpis na kadaunu i inesz iako to najcesce izaziva obranaske reakcije i nije ugodno za cuti. Iz moje perspektive, sto je prije zena 40 plus spremna na reality check to su vece sanse da ce uistinu i postati ponosna mama a ne zavrsiti u kategoriji ucinili smo sve. To konkretno znaci spremnost za donaciju js i alternative tipa posvojenje nakon par smislenih ivf pokusaja s vlastitim js. Samo neznalice i muljatori ce zeni od 40 god traziti hsg I izvrgavat inseminiranju.

  49. #99
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A zena 40 plus u mpo je u dvostrukom izazovu suocavanja s logistikom mpoai stila uputnice i putni nalozi suocavanja s realnoscu nje ih godina. Sto brze to odradi i uzme proaktivni stav da sama brze iskopa mpo doktora ko ce joj bit sto iskreniji i referirat je na prave stvari bez zavlacenja u dijag ostici to bolje. Za sibenik moja preporukaa bi bila cito ako je z og novaca mogu e. Vrijeme je novac rijetko gdje je to tako ocito kao u mpou iznad 40.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    Citiraj Sadie prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i mene u Klub 39+ s prvim postom. Staromodno mi je to etiketiranje kao rizičnih, starih rodilja, al bitno da meni stigne bebica. I lakše mi je kad vidim da nisam jedina koja krije MPO. Ne da mi se objašnjavati ljudima sve to i gledati sažaljive poglede, to je moja i muževa stvar. Jedva čekam svoj IVF ICSI i nadam se da ću postati ponosna 40-godišnja mama.
    Sretno, samo hrabro! Odvažne sreća pomaže.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •