Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Dojenje nakon 6 mj, povratak na posao u školu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    3

    Početno Dojenje nakon 6 mj, povratak na posao u školu

    Pozdrav!

    Ovo je moj prvi post na ovom forumu kojeg tokom cijele trudnoće i nakon poroda redovito i intenzivno čitam uz rodine stranice. Sve što sam pročitala uvelike mi je pomoglo s obzirom da u mojoj bližoj okolini nemam gotovo nikoga s iskustvom u dojenju (dužem od mjesec dana).

    Dakle imam sina koji je prije 5 dana navršio 6 mjeseci i s 5 mjeseci je udvostručio porođajnu masu. Dojen je na zahtjev i isključivo prvih 6 mj. Preko noći uglavnom nije sisao od 2. mj već spavao od oko 21.30 -6,6.30. Neki dan smo počeli probavati i nove namirnice prema tablici s rode. Sve je do sada išlo sasvim glatko.

    S obzirom da suprug ne radi u zimskim mjesecima moram krenuti na posao 13.1.2014. Radit ću u školi, u prvoj smjeni, svaki dan oko 4-5 školska sata. Još ne znam kakav ću točno imati raspored a ni sama ne znam kako bih ga organizirala kad bih sama mogla birati. Zanima me kako su to izvele majke u istoj/sličnoj situaciju. Kakav je otprilike bio raspored dojenja? Jeste li se izdajale prije posla, na poslu? Jeste li ranije radile zalihu mlijeka? Jeste li probavali kako bi to izgledalo i prije nego što ste krenule raditi? Vjerujem da imam dovoljno vremena za organizaciju i pripremu u svakom pogledu.

  2. #2
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Ja sam počela raditi u školi kad je mala imala 8 mj. Također sam izbivala iz kuće po cca 4 sata (imam 10 min do posla). Dojila bih prije posla i uspavala ju. Kad se probudi, dobila bi dohranu. I dojila bih nakon posla. Nisam se izdajala jer bi za vrijeme mog izbivanja jela dohranu. Sada ima 11 mj. i dalje imamo taj raspored. Jedino što smo požurili sa uvođenjem drugog obroka jer radim u smjenama pa je dohrana bila neki puta doručak i ručak, a neki puta ručak i večera.

  3. #3
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    kcesi, nemoj se previše uzrujavati niti opterećivati
    ići će kako bude išlo

    ako je moguće, podoj prije posla
    pa opet odmah poslije posla
    to je cca 6 sati razdvojenosti
    u tih šest sat, jedan kruti obrok

    ako se možeš izdojiti, odlično, ako ne možeš, neka ti to ne visi nad vratom

    pretpostavljam da ćete dok ste zajedno, i dalje intenzivno dojiti?
    znači, podoj oko 13, 16, 19 i prije spavanja
    i onaj jutarnji, prije 7

    pratit ćeš kako se ponaša i vidjeti treba li ubaciti mliječni obrok dok si ti na poslu
    dijete će tada imati 7,5 mjeseci i bit će zrelo i za drugi kruti obrok: jedan oko 8, i jedan oko 11
    ako bude trebalo

  4. #4
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Ja sam isto pocela raditi kada mi je kcer imala 7mj.ona je dobro prihvatila dohranu i dohranu je jela dak me nije bilo.malo je cesce dojila kada sam dosla i to je bilo to.ja sam radila 8 sati i bila je rijec o dva obroka dohrane
    probaj dohranu davati vec sada u vrijeme kada te nece biti i vidjeti da li mu mozes u ovih mjesec dana zamjeniti dojenje jednim obrokom.i to bi trebalo biti onda ok.iz mog iskustva djeca se priviknu uglavnom bez problema,mame se vise boje

    Sent from my GT-I8190N using Tapatalk

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    3

    Početno

    E upravo sam se nadala ovakvim odgovorima, hvala vam Zabrinjavalo me to kad piše da treba radit zalihu mjesec dana prije ali to se valjda misli na posao prije 6mj...? Nikad nisam izdajala kad nisam niti imala potrebu za tim. I dakle ipak bi bilo dobro u ovoj situaciji u vrijeme budućeg izbivanja ponudit prvo dohanu pa ako nije dovoljno podojit. Čitala sam da treba prvo podoj a nakon sat vremena ponudit dohranu. To mi je jasno ako je majka s djetetom ali ako nije...
    Naravno ostatak dana namjeravam intenzivno dojiti. Ako sam dobro shvatila tijelo se privikne na sve - slabije proizvodi u vrijeme izbivanja a kasnije opet pojača? A u kakvom će stanju bit dojke, hoće li se prepunit? Pa samim time i smanjit proizvodnja? Malo sam nesigurna u vezi toga pa zato pitam. I bilo bi najbolje kad bih sve sate odradila u jednom komadu, izdržala bih i bez pauze za dojenje/izdajanje? Čini mi se da bi odlazak kući za dojenje bio prilično nepraktičan a i jedan šk.sat pauze bi mi bio prekratak.

  6. #6
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Ja sam mjesec dana prije pocela davati prvo dohranu pa cicu,za tih mjesec dana smo dosli do toga da joj je cica bila samo za utaziti zed.produkcija mi se onda u to doba dana smanjila, nisu mi se prepunile,nisu curile,nisam se izdajala.
    Nama je taj prelazak prosao bez ikakvih problema

    Sent from my GT-I8190N using Tapatalk

  7. #7
    Inda_os avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    598

    Početno

    I ja sam se vratila na posao nakon 7mj, malena je ispočetka malo odbijala dohranu pa sam se prvih par dana izdajala. Onda je počela papati pa sam prestala ali sam u zamrzivaču ostavila izdojenog mlijeka za jedan obrok za svaki slučaj (to još i danas stoji neiskorišteno). Na poslu sam nosila jastučiće ali su sise vrlo brzo uhvatile raspored
    Malena uskoro ima godinu dana i već dugo sve funkcionira savršeno

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja sam išla raditi kad je cura imala 6 mj. i 10 dana. S dohranom smo krenule malo ranije, sa 5 i pol mj., ona je dohranu jako dobro prihvatila i sa 6 mj. je imala dva obroka na žlicu, oba u vrijeme dok ja radim. Ostalo je dojila, i malo više mi se po noći budila za dojenje. Sve skupa je prošlo bez problema.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    3

    Početno

    Nastojim se ne zabrinjavati ali svaki čas se tog sjetim. Nema nikakvog reda u dojenju i to me dodatno opterećuje. Gore sam navela da spava od oko 21.30 do oko 6:30 i to tako i bude nekoliko dana pa se opet pomakne, nešto promijeni. Pitam se hoće li uspjeti posisati obje dojke prije nego što odem... Probala sam po Apricotinom prijedlogu ali mi se čini da će morat bit još jedan podoj pred jutro tako da obje isprazni. ILi bi trebao jesti još jednom nakon što zaspi. Nekad i traži a nekad ne. Uopće nisam pametna što i kako. Da li da ga lovim u polusnu ujutro pa da jede? Taman nakon nekoliko dana pomislim da smo uhvatili ritam ali ne, opet nešto novo. I spavanje i dojenje. Tisuću pitanja mi je u glavi. Još sam ga počela stavljati i na tutu tako da i to pratim.

  10. #10
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Nemoj se brinuti, klinci se jao brzo naviknu na novi raspored.uostalom svaki dan ce sve vise prihvacati dohranu a imate jos mjesec dana do tvog posla.ako sam dobro izracunala nece te biti doma oko 5 sati.za to vrijeme je dosta da ima samo jedan obrok dohrane.
    Inace moja kcer je umjesto tog dojenja tokom dana vise trazila popodne i navecer i tako nadoknadila kolicinu.i ona tada vec dugo nije dojila po noci ali je nakon pocetka mog posla pocela cicati oko 5.30 pa opet oko 7.znaci i tu si je dodala.ona je imala tocno 7 mj kada sam ja pocela raditi znaci nije bas bila jako starija

    Sent from my GT-I8190N using Tapatalk

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno

    Joj ja sam isto bila razbijala glavu kako ćemo, hoće li joj falis sisa itd itd a kad sam krenula radit (beba je imala 8mj) dojili smo ujutro, nakon što bi se ja vratila s posla te prije spavanja. Ona je imala tad već 2 obroka tj marendu oko 11h30 voće+žitarice te ručak nakon spavanja oko 14h/15h
    Nisam se izdajala između, sise su se prilagodile nakon 2-3 dana i "skontale" da između 8h te 17h je pauza.

  12. #12
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Podizem.
    Ja imam sad istu situaciju. 18.2.2017.moram nazad na posao. Beba ce tada imat 6 mj, nece me bit 3,4 sata ovisno o rasporedu. Planiram se izdajat ako bude potrebe. Bas sam jutros probala jer smo išli na misu pasam ju ostavila mami s bocom. Uspjela sam izdojit nakon hranjenja oko 70ml. Al nije htjela na bocu, ne zna kako. A ine planiram da ju mm tako hrani dok ja radim, ovo je bilo samo za danas. Pitanje je sad moze li se beba od 6 mj naucit pit na casu s kljunom jer mi se cini daje tako najlakse mm nahranit ju. Ima li itko takvog iskustva?

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ja sam pocela raditi sa 5,5 mj. , i nije me bilo cc 4 sata dnevno ( ili 2x po 4 sata kad sam radila dvokratno). Dojila sam kad sam bila doma, uvela obrok dohrane kad nisam. Nisam izdajala.

  14. #14
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Meni se to cini dug period jer ona sad ima pauze izmedu podoja max 2 i po sata. Mozda ce jos produžiti do tada. Ima dana kada traži svakl sat. Zato me brine taj period dok me neće bit doma.

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Podojis prije odlaska i nakon povratka. U meduvremenu das jedan obrok dohrane ( ne ti, netko tko cuva dijete). Mozes probati davati izdojeno mlijeko na casicu ili kljunasicu, ako ti ide izdajanje ( meni nikad nije islo) , ali 3-4 sata bez podoja u toj dobi je ok. Nadoknaditi ce dojenje intezivnijim podojima kasnije. Ali povratak na posao sa 6 mj. mi se cini kao potpuno legitiman razlog za uvesti jedan obrok dohrane prije nego napuni 6 mj.

  16. #16
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Pa planiram tjedan dana prije pocet s tim. S njom ostaje mm, da ne kazem da ju "cuva", pa da se uhodamo malo prije nego odem. Sreca da radim samo jutarnju smjenu, male skole pa nema popodne. Uspjela sam jucer izdojit oko 70 ml, ako bude tako inace imat ce mlika. Samo da ju naucimo na casu jer bocicu nece.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja sam se vratila na posao kad je maleni imao 6 mjeseci i dva tjedna. I namjerno sam uvela dohranu ranije nego ijednom baš zbog toga. I situacija je sljedeća, radim 6 sati, on dohranu jede bez problema, ja izdojit ne mogu ni 30, i on uredno plače i traži siku. I pije na kljunašicu. Sad ima osam mjeseci i nekako je kao lakše...ali zapravo da sam znala da će biti toliko suza ne bih se bila vraćala na posao. Možda na 4 sata...

  18. #18
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Bez problema mozes ponuditi kljunasicu (probaj neku casu sa silikonskom slamkom, bebe koje sisu ih obicno skuze samo tako).

    Ja bih pokusala s dohranom, a ako ti se da izdajati, izdajala bih, pogotovo ako dijete ima takav ritam da mislis da ce mu biti tesko bez mlijeka. Za uspjesno izdajanje, a zapoceto kasnije u dojilackom stazu, treba prakse. Da krenes izdajati svaki dan, uz dobru izdajalicu (ne samo neku skupu marku, vec i dijelove koji ti odgovaraju velicinom i anatomijom) ili uz dobru rucnu tehniku, sve se moze.

  19. #19
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Evo mali update i da se potuzim. Sad ima 9 i pol mjeseci, ja radim dakle oko 3 i pol mjeseca. Bogu hvala jos 8 dana nastave. Gora sam od djece. Iza toga bi trebalo biti lakse. Sad smo skroz zamantani i ja i mala i sise. Kako radim u skoli, svaki dan drugi raspored. Koji put sise normalno svakih 3,4 sata. A koji put od jutranjeg dojenja pred zoru oko 6 do dobro iza 3 sata ne sise. Pije mlijeko na bocicu i rucak pojede. A to je skroz bez ikakvog reda i načina. Pa se i produkcija nikako ne moze stabilizirati. Onda dode vikend i stalno sise i navuce mlijeka. Onda ja u pon radim od 9 do 2 i nema me doma. Dodem kuci s tvrdim dojkama, boli na dodir. A onda se subotom nasisava stalno i nece da jede dohranu i nije joj dosta je se smanjila produkcija tijekom tjedna. Pa navuce mlijeka i novi tjedan sve ispocetka. Izluditi cu. Al jos samo malo. A da ne govorim da nocu jos sise oko 3,4 puta. Tako da se i nocu nastavlja jaca produkcija. Ako tko ima koji pametnu slušam. Ako ne, eto ništa, samo malo zugam.

  20. #20
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Izdajas li na poslu? Ako ne, razmisli o tome (znam da si u skoli, ali zakonski na to imas pravo. Valjda stane u neki odmor; recimo onaj najveci). Ili proguraj jos ovih 8 dana pa cete onda biti skupa.

  21. #21
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Imala sam ja pauze za dojenje. Samo ova zadnja 3 tjedna nam je tzv klizni raspored. Tj od kad su maturanti zavrsili ljudi odraduju sate kako im treba, neti ke vec gotov, drugima fali sati do norme pa se stalno nesto mijenja. A puno nastavnika i tesko sve uskladiti. A ja se dosta tesko izadajam, cijeli dan za jedan obrok. Nego jos tih 8 dana pa ljeto..... Tada cemo se uskladiti i polako po svom. Nego ona nece uvijek sisati kad ja mogu, recimo idem u 9 u skolu i 15 do 9 ju hocu podojiti, a ona ne želi sisati. Sto cu, moram ici i onda vadimo iz hladnjaka izdojeno od sinoć. Šou s njom.

  22. #22
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Taj show mi je dobro poznat. Ja sam se vratila na posao kad je mladja imala 4 tjedna i ponekad je bilo bitno da sisa po mom rasporedu...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •