Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: stambeni kredit - dodatne uplate?

  1. #1
    centar avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zg
    Postovi
    701

    Početno stambeni kredit - dodatne uplate?

    nisu mi jasne neke stvari.
    imamo stambeni kredit. u ugovoru stoji da se bez naknade moze otplatiti prijevremeno djelomicno ili u cjelosti. naravno, da ga mogu otplatiti u cjelosti, ne bih ga ni dizala.
    zainteresirale su me ove dodatne uplate kojima se smanju glavnica, a time i broj godina otplate.

    no, nasa bankarica kaze da se zbog svake takve extra uplate mora raditi anex ugovora koji se ponovno mora solemnizirati kod javnog biljeznika. na neke sitne uplate koje mozda ostanu kao mjesecni visak i dodatna zarada, to uopce nije isplativo.

    imate li kakva iskustva s tim?

  2. #2
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Nemam s time iskustva (ja sam se raspitivala samo za cjelokupno zatvaranje kredita), ali rekla bih da ti se više isplati taj višak novca stavljati na stranu i oročiti pa eventualno kad prikupiš značajniju svotu ići rješavati kredit.

  3. #3
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    U Zabi se ne mora ništa dodatno ići kod javnog bilježnika. Ako imaš nešto gotovine koji bi uložila možeš napraviti prijevremenu uplatu. Plaćaš određenu naknadu čini mi se jedan posto od nečega. Onda odabereš ili ćeš da ti smanje ratu kredita, a rok otplate ti ostaje isti ili po meni bolja varijanta da ti rata ostane ista ali skratiš rok otplate. Na taj način smanjuješ ukupnu količinu kamata koje plaćaš banci. Kao da si preskočila sa npr 7 na 12 godinu otplate od ukupno 20. Kao što sigurno znaš u 7 godini od ukupne rate koju plaćaš veći dio novca se odnosi na kamat, a manji na otplatu glavnice, a u 12 godini je veći udio glavnice a manji kamate.

  4. #4
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    mislim da ukoliko je kredit podignut nakon 2010 (ili 2011) onda se ne plaća naknada kod prijevremene uplate.
    To je regulirano nekim zakonom, pa sve banke moraju tako postupati. mi smo dizali kredit kad je ta odredba stupila na snagu takda znam da ne plaćam nikakvu naknadu, barem su mi tako rekli u banci - nisam isprobala.

  5. #5
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    centar - a koja banka? Napisi molim te

    Inace, prijevermene otplate glavnice (djelomicne ili potpune) regulirane su obicno opcim uvjetima ako je kredit sklopljen prije 1.1.2010 odnosno zakonom nakon toga. Opci uvjeti se mijenjaju cesto i za to se ne sklapaju nikakvi dodatni aneksi. Mislim da je to glupost, ali naravno mozda ima i neka banka koja ima i takvu praksu.

    Klasicno, odes u banku i zatrazis prijevremenu djelomicnu otplatu glavnice, onda te oni pitaju da li zelis kraci period/manja rata i daju ti podatke za uplatu. Vecina banaka ima definirano ili minimalni iznos koji tako mozes otplatiti (obicno nesto tipa 3 mjesecna anuiteta), zatim imas naknadu u vidu x% necega (oni posteniji % dijela glavnice za koji radis otplatu, a ima i lopova koji naplacuju po % preostale glavnice) te uvijek imas i klauzulu o minimalnoj naknadi. Ovo sve za kredite od prije 1.1.2010, ovi potonji ne placaju nista (tako je po zakonu)

    Jel ima tvoja banka na netu opce uvjete poslovanja s gradjanstvom i iznose naknada? Tamo to mora pisati. Jel ima besplatni info-telefon? Nazovi tamo i pitaj. I ako dobijes drugacije informacije od ovih tvoje bankarice malo je konfrotiraj s njima... neki ljudi na zalost ne znaju svoj posao...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 13.12.2013. at 18:55

  6. #6
    centar avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zg
    Postovi
    701

    Početno

    erste banka.
    kredit podignut ove godine.

    mi smo uzeli dosta nisku ratu jer nam se to cinilo prakticnije ako euribor poludi nakon sto zemlje eu izađu iz krize, na 23 godine, kupnja stana.

    prvo je prica bila da ako uplatimo npr. 200 kuna vise u jednom mjesecu da nam iduci dođe manja rata, pa onda da trebamo uplatiti najmanje tri mjesecna anuiteta, pa nam se skida od glavnice ili smanjujemo vremenski period... da bismo dosli do toga da iako nema nikakve naknade ( to nam pise u ugovoru) svaki put treba placati novu solemnizaciju zbog aneksa ugovora.

  7. #7
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj centar prvotno napisa Vidi poruku
    ....
    prvo je prica bila da ako uplatimo npr. 200 kuna vise u jednom mjesecu da nam iduci dođe manja rata, pa onda da trebamo uplatiti najmanje tri mjesecna anuiteta, pa nam se skida od glavnice ili smanjujemo vremenski period... da bismo dosli do toga da iako nema nikakve naknade ( to nam pise u ugovoru) svaki put treba placati novu solemnizaciju zbog aneksa ugovora.
    od priče nikakve koristi

    uzmi ugovor o kreditu i pročitaj

    u mom piše (isto erste) da kad uplatim 2 rate više od onog što sam svakako dužna uplatiti time smanjujem mjesečnu ratu, bez naknade banci. opciju skraćivanja roka otplate izvanrednim uplatama nemam. u ugovoru je striktno naglašeno da se smanjuje rata.

    napravila sam to podosta puta , i svaki put nakon uplate dobijem kući obavijest o promjeni mjesečne rate, izvjeste me kolika je moja nova rata ( ja to ionako sama ranije izračunam, ali i to piše u ugovoru da je banka dužna napraviti - i uredno to izvršavaju). nikakva promjena ni ovjeravanje izmjena ugovora ne dolazi u obzir, jer već je u ugovoru navedeno kako se postupa sa izvanrednim uplatama, bilo djelomičnim, bilo potpunim zatvaranjem kredita.

    netko je pisao o upitnoj isplativosti takvih uplata, generalno, u prvim godinama otplate kredita se isplati, a kako ideš prema kraju otplate-ne isplati se.
    Posljednje uređivanje od prima : 14.12.2013. at 17:27

  8. #8
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj centar prvotno napisa Vidi poruku
    erste banka.
    kredit podignut ove godine.
    .
    strana 18
    http://www.erstebank.hr/hr/Downloads...785d5badc9.pdf

    slobodno pitaj bankaricu da ti protumaci gdje se spominju anexi i siolemnizacije

  9. #9
    centar avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zg
    Postovi
    701

    Početno

    puno hvala!!!
    budem to sve isprintala pa nosim bankarici.

  10. #10
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja se sad moram ispricati na krivim informacijama koje sam dala uvjerena da su tocne. Uglavnom, danas sam bila po istom poslu u banci i tamo su mi rekli da ako zelim sktratiti period da onda moram aneksirati ugovor, a ako smanjujem ratu da onda ne moram. Moj kredit je od prije 1.1.2010 i nadam se da su tvoji uvjeti mozda ipak drugaciji jer je po novom zakonu.

    Ja cu pristati na smanjenje rate pa razliku sa strane, onda cu valjda jednog dana doci do tocke kad mogu otplatiti ostatako kraja...

  11. #11
    martincius avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    361

    Početno

    ja sam digla stambeni kredit u zabi 2008.
    dvaput sam vec radila uvecanu uplatu, prvi put 2011, drugi put 2012.
    oba puta sam skratila rok otplate a rata mi je ostala ista. naknada je 1% iznosa koji uplacujes, nikakav ugovor se ne radi. cas posla!

  12. #12
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,235

    Početno

    Citiraj martincius prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam digla stambeni kredit u zabi 2008.
    dvaput sam vec radila uvecanu uplatu, prvi put 2011, drugi put 2012.
    oba puta sam skratila rok otplate a rata mi je ostala ista. naknada je 1% iznosa koji uplacujes, nikakav ugovor se ne radi. cas posla!
    postoji li minimum koji se treba uplatiti? negdje su se spominjale 3 mjesečne rate kao minimum

  13. #13
    Minda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    U blizini
    Postovi
    283

    Početno

    Mi smo kredit uspjeli otplatiti kroz prijevremene uplate čime nam se smanjivala dužina otplate ali ono što je bilo najznačanjije uštedjeli smo dosta na kamatama više od bilo kojeg drugog oblika štednje što nas je poticalo sve te godine na max štednju i uplatu.

  14. #14
    martincius avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    361

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    postoji li minimum koji se treba uplatiti? negdje su se spominjale 3 mjesečne rate kao minimum
    da, min 3 rate.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •