Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 235

Tema: Koliko štedite?

  1. #1
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno Koliko štedite?

    Uz sav ovaj čemer i jad u ovoj državi.. uspijete li što uštediti?
    Koliko?
    Koliko odvajate za dječicu i što ste planirali jednog dana (kada) s tim novcima?

    Mi nešto štedimo u životnom osiguranju (300 kn po glavi) i to tek od nedavno (godinu,dvije možda).
    Dječju štednju imamo, ali uplate su tanke (čitaj: kada baka i djed požele uplatiti nešto unucima i kad mama i tata te novce ne trebaju za nešto). Planiramo sad od Nove početi štediti redovito, ali šbb kbb.

    Od toga što odvajamo za klince smo mislili jednog dana im pomoći kod studiranja (nikako im ne mislim te novce dati za motor/auto/..isl.)
    A od ovoga što odvajamo za sebe bi nam trebalo biti za penziju. AKo ju doživimo.
    Posljednje uređivanje od Ozujak : 27.12.2013. at 14:35

  2. #2
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    puno premalo. iako smo otplatili kredit, ali su u međuvremenu djeca narasla pa time i troškovi

  3. #3
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Jos smo u kreditima, pa nista.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Trenutno za sebe i muža ništa, a za djecu se trudim svaki mjesec stavit barem pola dječjeg na stambenu štednju. Namjeravam im to dati kao poklon kad odluče krenuti u samostalan život, a na što će potrošiti prepuštam njima. I voljela bih štedjeti više i za njih a i za nas, i iskreno vjerujem da kad nađem posao barem pola plaće su stavljat na strani, jer ako sad možemo s jednom plaćom...

  5. #5
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Imam osjećaj da bi mogli i više, poraditi ćemo na tome sljedece godine, jedna od novogodišnjih odluka
    Svako dijete ima svoju štednju i to im svaki mjesec redovito uplacujemo.
    Voljela bi da im to bude za studiranje ili za početak samostalnog života. Ne vjerujem bas da ćemo im to dati kad navrše 18 pa da rade sto hoće s tim novcima.

  6. #6
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj mimi 25 prvotno napisa Vidi poruku
    Voljela bi da im to bude za studiranje ili za početak samostalnog života. Ne vjerujem bas da ćemo im to dati kad navrše 18 pa da rade sto hoće s tim novcima.
    koliko sam ja skuzila u banci kad smo ga otvarali,ako je rn na njihovo ime, kad navrse 18g to je njihov novac i nemozes im ga uzet (a do tada moramo oboje potpisivat i uz suglasnost CZSS-a)...tako da sam rekla MMu da kad bude imala 17g da se moramo sjetit za svaki slucaj prebacit novac sa njenog racuna...da ne bi dobili razglednicu iz neke egzoticne zemlje....
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 27.12.2013. at 17:58

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Pamtim i bolja vremena - imamo mm i ja životno osiguranje već dugo godina. Nije veliko, često nije ni to lako otplaćivati, ali nekako se krpamo. Djeca odavno znaju (jer nisu više tako mali) da nekakav novac postoji i da je nečemu namijenjen. Ako im bude trebalo platiti studij - ima, a ako uspiju imati dovoljno dobre ocjene da se ne mora baš tak puno platiti, razlika je njihova da s njom raspolažu po svom nahođenju.

    Ont. i djeca imaju svoje ušteđevine koje su isto namjenske - za ljetni glazbeni kamp, danas sutra za tečaj stranih jezika izvan Hrvatske (tako da mi ne moramo odvojiti 100% iznosa) i to je to. Imaju i svoju stambenu štednju, ali to je simbolika i više se baš i ne isplati kao ranije otkad su smanjili poticaje.

    Što se nas odraslih tiče - drugi i treći stup mirovniskog pod obavezno, s tim da nam je ova godina bila baš teška i u treći stup nije uplaćeno ni kune, ali nadam se da će iduća biti bolja.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.12.2013. at 18:43

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    mi bismo, s obzirom na prihode, trebali puno više uštedjeti. trudimo se, ali nekako "curi" na sve strane, kad se zbroje prihodi i oduzmu rashodi za koje znamo, ostaje velik dio za koji ne znamo gdje je nestao, da mi je taj dio ulovit i usmjerit na štednju, puno bi se skupilo. ovako, smatram to cijenom nekog još uvijek relativno ležernog načina života. nije da ne štedimo, ali trebali bismo i mogli i više.

  9. #9
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Sad ništa, otkad sam na roditeljskom. Trenutno smo u fazi trošenja štednje namijenjene baš ovom periodu. U normalnim okolnostima uštedim cca 500kn mjesečno, idu na posebni račun. Nadam se da ću opet tako.

  10. #10
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Imamo nekoliko načina štednje. Za djecu štedimo posebno u stambenoj štedionici, a za nas MM ima 3. stup i još imamo jednu posebnu oročenu štednju na koju aktivno ulažemo. Svejedno, s obzirom na situaciju u državi, smatram to premalim, a kad skupimo neki veći iznos još uvijek imamo kamo uložiti pa svako malo imamo neku veću investiciju, a prazan račun .
    Međutim, naše promišljanje o mirovini i budućnosti veće se uz bavljenje turizmom (rentanjem apartmana) čega se mislimo prihvatiti kad se poslože još neke stvari.
    I taj kontinuirani sezonski priliv vidimo kao našu pravu mirovinu i sigurnost za buduće dane jer novac, ma koliko ga se uštedi, jako se brzo potroši.

  11. #11
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Dosad smo sve troje imali životno osiguranje, za dijete još obična ( tu se stavljalo kad se i koliko se moglo) + stambena štednja, za nas odrasle nikakva posebna štednja nego na principu što ostane na računu ostane ali kako sam ja već pola godine bez posla naravno da se to što je bilo na računu istopilo, kako ćemo s ovim životnima i djetetovom stambenom ako ja uskoro ne nađem posao ne znam

  12. #12
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,234

    Početno

    mi smo štedili dok franci nisu poludjeli, a mi s dva kredita. onda smo skupili sve što imamo, s tim da smo opljačkali i rođeno dijete, i isplatili jedan kredit. moja primanja su se prilično smanjila i ne osjetimo baš da imamo kredit manje, ali počeli smo polako njoj vraćati novac.

  13. #13
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Štedim. Imam kasicu koju ne mogu otvoriti, pa godinu dana u nju ubacujem novce za toplice. Za sebe. Samo za sebe


    Inače ne da ne štedimo nego smo u hebenom minusu, mozak bi ti se okrenuo kad bi ti napisala kolikom. Kakva štednja..A je, ima neka stambena ili nešto što smo morali preuzeti kad smo otvarali kredit. Ali to ne gledam kao štednju nego dodatnih 100 kuna mj koje nam uzimaju. Jer pretpostavljam kad dođe trenutak da uzmemo, nešto će se dogoditi s tim novcima, mrak će ih pojesti

  14. #14
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Mi imamo doma dvije kuverte, na jednoj piše stan a na drugoj štednja . Ubacujemo kako možemo koji mjesec i ne diramo ni kad nam najviše treba. Iz stana uzmemo kada nam treba izdatak za stan. U štednji se nakupi i preko 8000 kuna godišnje i to potrošimo na ljetovanje. Tako smo si osigurali da ne idemo u minus i
    drži već dvije godine, jedini uvjet je ne dirati kuverte. Sad ću napraviti i treću- na njoj će pisati dijete neku dugoročnu štednju još nemamo, ko živ-ko mrtav..

  15. #15
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Kod nas postoji bambusica (kasica od bambusova drveta u koju idu kovani novci) i kuverta na kojoj pise bambusica. Tamo ide novac u papiru nakon promijenjenih kovanica, novac koji je pao s neba (recimo da je vise pao pod bor ili u rodendansku cestitku) i novac koji zaradimo sa strane, ako se ta prilika pojavi. Na tim dvjema stvarima nalazi se velika zmija koja ih ne da dirati. I zato smo u minusu vecinu vremena.
    Imamo i sistem: 20kn budzeta. Tako se vracamo iz minusa. No, sad nam stize beba i novi plan treba iskovati.

  16. #16
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    nemamo bas na cemu ustedit ali mogli bi i manje trosit :/
    imamo kredit, mm ima stalni posal, ja samo sezonski ali iznajmljujemo jedan apartman pa se nekako pokrpamo do sezone.
    imamo zivotno osiguranje koje uplacujemo vec 10god, nije puno ali nekad se i tu skupi zaostataka

  17. #17

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj Ozujak prvotno napisa Vidi poruku
    Uz sav ovaj čemer i jad u ovoj državi.. uspijete li što uštediti?
    Koliko?
    Koliko odvajate za dječicu i što ste planirali jednog dana (kada) s tim novcima?

    Mi nešto štedimo u životnom osiguranju (300 kn po glavi) i to tek od nedavno (godinu,dvije možda).
    Dječju štednju imamo, ali uplate su tanke (čitaj: kada baka i djed požele uplatiti nešto unucima i kad mama i tata te novce ne trebaju za nešto). Planiramo sad od Nove početi štediti redovito, ali šbb kbb.

    Od toga što odvajamo za klince smo mislili jednog dana im pomoći kod studiranja (nikako im ne mislim te novce dati za motor/auto/..isl.)
    A od ovoga što odvajamo za sebe bi nam trebalo biti za penziju. AKo ju doživimo.

    ja odlučih, ne štedim više nikada i za ništa u ovom životu
    jer
    imala sam ušteđevinu, štednje, lovu u investic. fondovima..
    sad više nemam ništa nigdje..
    rezultat - uopće nema razlike!

    jednako dobro/loše (a to ovisi o potpuno drugim stvarima) živim ovaj život bez obzira štedim ili ne štedim...

  18. #18
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    kad smo kod 'pljackanja vlastitog djeteta'.. ne bih to nazvala pljackom, iako se i ja osjecam lose sto smo potrosili hrpu 'njihovih' novaca. nekako smatram da te novce koje su dobili, namjenjeni su za njih - da, ali ne nuzno za stavljanje sa strane. ono na sto smo potrosili su stvari u direktnoj vezi s njima. ne znam da li zeli tko vise od nas da oni imaju. ali ima situacija, potreba, preko kojih ne mozes preci bez novcane injekcije.. bila ona u obliku stednje, ili dizanja kredita kod banke.
    tako se ja tjesim.

  19. #19
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    koliko je to novaca konkretno u planu da im stavite na raspolaganje kad sazriju? cca? Ja sam racunala (sanjam )za svoje da je to nekih 8500 eur. naravno, ako sve bude kako treba slijedecih x g....
    Posljednje uređivanje od Ozujak : 29.12.2013. at 15:09

  20. #20
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj sarasvati prvotno napisa Vidi poruku
    Tamo ide novac u papiru nakon promijenjenih kovanica, novac koji je pao s neba (recimo da je vise pao pod bor ili u rodendansku cestitku) i novac koji zaradimo sa strane, ako se ta prilika pojavi. Na tim dvjema stvarima nalazi se velika zmija koja ih ne da dirati. I zato smo u minusu vecinu vremena.
    isplativije bi bilo da pokrijete minuse, jer na minus plaćate masne kamate

    ni mi nemamo od čega štedjeti (ja ne radim - još) i imamo kredit još 2 godine
    ali sam otplatila i zatvorila kreditne kartice u zadnjih par mjeseci i nadam se uskoro otplatiti minus na računu
    tek tada mogu početi razmišljati o nekakvoj štednji

  21. #21
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    e da i mi smo imali "štednju" u dionicama koje sada vrijede niti 10% iznosa koji smo uložili

    a članovi šire obitelji štednje u bankama i štedionicama koje su propale (čitaj oplačkali su ih vlasnici/osnivači) i tog novca također više nema
    ono lakše bi mi bilo da sam ga potrošila na bilo kakvu glupost

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj Ozujak prvotno napisa Vidi poruku
    kad smo kod 'pljackanja vlastitog djeteta'.. ne bih to nazvala pljackom, iako se i ja osjecam lose sto smo potrosili hrpu 'njihovih' novaca. nekako smatram da te novce koje su dobili, namjenjeni su za njih - da, ali ne nuzno za stavljanje sa strane. ono na sto smo potrosili su stvari u direktnoj vezi s njima. ne znam da li zeli tko vise od nas da oni imaju. ali ima situacija, potreba, preko kojih ne mozes preci bez novcane injekcije.. bila ona u obliku stednje, ili dizanja kredita kod banke.
    tako se ja tjesim.
    Uopce ne stedim namjenski za djecu. Nema fond za to . Ulazem u djecu koliko mogu trenutno. Placam sportove , kampove , instrukcije ...
    ne razbijam glavu da im trebam jos i lovu osigurati kad narastu.

  23. #23
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Uopce ne stedim namjenski za djecu. Nema fond za to . Ulazem u djecu koliko mogu trenutno. Placam sportove , kampove , instrukcije ...
    ne razbijam glavu da im trebam jos i lovu osigurati kad narastu.
    ovako i mi

    kad bi štedila radila bi to za sebe tj. da njima ne budem teret u starosti

  24. #24
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    mama pticica, ne slazem se s tobom. ustedjevina daje nekakvu sigurnost. kada bi imala puno novaca ne bih ih nikada stavila u dionice ili inv.fondove li u neku manje poznatu banku, jer se ne razumijem u to i ne da mi se (niti imam vremena) pratiti kretanja trzista.
    radije stavim u zivotno gdje mi garantiraju povrat sredstava. ili u carapu u krajnjoj liniji. riskirala bi samo kada bih imala vec neku vecu sumu novaca u zivotnom/.. (koja osigurava bezbrizan zivot kroz neko vrijeme meni ili djeci) pa bi malo riskirala i probala okrenuti neke novce (ne velike) kroz dionice ili inv.fondove.

  25. #25
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Uopce ne stedim namjenski za djecu. Nema fond za to . Ulazem u djecu koliko mogu trenutno. Placam sportove , kampove , instrukcije ...
    ne razbijam glavu da im trebam jos i lovu osigurati kad narastu.

    Tako i mi.

  26. #26
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Ozujak prvotno napisa Vidi poruku
    mama pticica, ne slazem se s tobom. ustedjevina daje nekakvu sigurnost. kada bi imala puno novaca ne bih ih nikada stavila u dionice ili inv.fondove li u neku manje poznatu banku, jer se ne razumijem u to i ne da mi se (niti imam vremena) pratiti kretanja trzista.
    radije stavim u zivotno gdje mi garantiraju povrat sredstava. ili u carapu u krajnjoj liniji. riskirala bi samo kada bih imala vec neku vecu sumu novaca u zivotnom/.. (koja osigurava bezbrizan zivot kroz neko vrijeme meni ili djeci) pa bi malo riskirala i probala okrenuti neke novce (ne velike) kroz dionice ili inv.fondove.
    Sory, ali ko ti garantira da i životno ne bu propalo.
    Pogledaj USA.
    Mi ne štedimo jer smo zaključili da ionako novac gubi na vrijednosti više nego kaj dobiješ kamata, nažalost.

  27. #27
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    tko mi garantira da cu se moci prehraniti kad ostarim? zasto ne bih odvaja sad kad radim i zaradjujem koliko-toliko, nego da riskiram i zavrsim na pomoci od rodbine/drzave..
    za zivotna.. nikad se ne uplacuje samo u jedno, bas iz tog razloga ako sluuucajno neko propadne. a to se ne desava bas tako cesto. takodjer, postoje mehanizmi koji ne dopustaju da vrijednost novca se ne smanji toliko da je mizerija kad prodje tih x godina. no, da ne ispadne da preferiram zivotna..ne preferiram. da imam stvarno puno novaca, kupila bi mozda zlato i zakopala negdje.
    u svakom slucaju, za menestav ne stedjeti jer je stanje lose, a mogu - ne slazem se s tim nikako.

  28. #28
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,234

    Početno

    mi smo baš nekidan vratili djetetu veći iznos pa smo razgovarali za što zapravo štedimo. i dogovorili smo da joj to bude za faks (u slučaju da se bude plaćao dok ona dođe do toga) ili neki polog za stan ili nešto slično.
    sve novce koje je dobila joj bilježimo. sve što bi zaradila na rasprodaji joj dajemo, kad nešto njeno prodam, obično joj dam, osim ako baš u to doba nešto ne kupujem. kad sam prodala AS od tih novaca sam kupila veću.
    nema ona nešto previše para, ali ima i malo godina pa se možda i skupi nešto konkretnije. sad sam joj konačno otvorila štedionicu pa ćemo joj uplaćivati pomalo.
    evo sad smo isplatili dar za dijete 600 kn. ma nema šanse da dobije novogodišnji poklon za 600 kn. razliku smo joj stavili na štednju.

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Uopce ne stedim namjenski za djecu. Nema fond za to . Ulazem u djecu koliko mogu trenutno. Placam sportove , kampove , instrukcije ...
    ne razbijam glavu da im trebam jos i lovu osigurati kad narastu.
    Pa sad, mi nismo daleko od ovoga, ali kako potrebe rastu (ove godine smo iskeširali neto 4.500 kn za njihov ljetni kamp) trebat će štedjeti namjenski od godine do godine, jer da prostiš, nije to malo.

    A ovo ulaganje u redovnu glazbenu školu, kupovinu instrumenata, kao i druge plaćene aktivnosti nisam ni računala, ali da - imaš pravo, to je isto ulaganje. I vidjelo bi se da je na štednji.

  30. #30
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    O, itekako bi se vidjelo. Moja racunica je da su aktivnosti starijeg skolarca i instrukcije od 800-1000 kn mjesecno.
    tako da bi bilo prilicno novaca u kasici da taj novac stedimo.

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    O, itekako bi se vidjelo. Moja racunica je da su aktivnosti starijeg skolarca i instrukcije od 800-1000 kn mjesecno.
    tako da bi bilo prilicno novaca u kasici da taj novac stedimo.
    Sve mi se cini da cu morati poceti naplacivati instrukcije. Prvo vlastitoj djeci, a onda i sire... he he he...

    Ont. debelo si u pravu - djeci treba pomoci SADA da od sebe daju najbolje sto mogu i da imaju dobar start. AKo sto ostane za stednju - dobro, ako ne, nema veze ako se dobro kapitalizira tj. ako djeca uspiju. Pod tim "uspiju" mislim da danas sutra uspiju brinuti sami o sebi, prakticno i materijalno, tj. da su neovisni.

  32. #32
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Uh, Uh.
    Štedimo da, ali kod nas je to svakako.
    Imamo dvije stambene štednje: jedna na moje i jedna na ime kćeri i to je isključivo za nju. Kad odraste.
    Na što će potrošiti ne pačam. Može i na egzotično putovanje. Njena stvar.
    Imam i stan osiguran za nju pa će imati ok start u životu i neće morati živjeti s nama.
    Novce koje dobije od rodbine ili nas sprema u kasicu i tu se isto skupi toga.
    Imali smo dionice Ine i hvala Bogu prodali ih kad su najviše vrijedile.
    Imali smo udjel u jednom fondu koji je rastao kao lud i onda je sve otišlo k vragu i izgubili smo svu zaradu i pola naše uplate praktički preko noći.
    Životna osiguranja nemamo i nećemo ni uzimati jer mi se ne sviđa koncept.
    Dobar dio ušteđevine smo dali prije tjedan dana za novi auto. ostalo je nešto sitno za "zlu ne trebalo"
    Još čekamo odštetu koju suprug treba dobiti i to zapravo smatramo našom štednjom.
    U mirovinske fondove ne vjerujem. Sve je to prejadno. Radije ja te novce sada pospremim na sigurno nego da uplaćujem 40 godina tamo nekome i onda dobijem sto kuna veću mirovinu od kolegice koja nikad ništa nije uplatila.
    Muž je otišao prije mjesec i pol u punu starosnu mirovinu nakon 47 g staža i 65 g života. Htio je on još raditi jer je zdrav i nije mu težak posao, a i kaj će doma, ali su ga odbili. Po sili zakona je morao u mirovinu jer je navršio 65 (hvala Bogu) Od toga je 6 odradio vani, a ostalo ovdje i uvijek je imao jako dobru plaću i pošto još uvijek ne znamo kolika mu bude mirovina baš nas jako zanima kako će to na kraju ispasti.
    Eto. To je uglavnom to.
    Kredita nemamo i nismo više ni kreditno sposobni za velike kredite. Zbog starosti.
    Nemamo ni minusa. Užasavam se toga jer si uvijek mislim što ako se meni ili njemu nešto desi? Tko će to vraćati? I kako?

  33. #33
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    O, da ja naplacujem svoje instrukcije bilo bi novcica za penziju u mojoj kasici.
    ovako sve ide u rok sluzbe , a instrukcije vanjskih suradnika samo iznimno ( za razliku od mojih koje su -svakodnevno).

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    O, da ja naplacujem svoje instrukcije bilo bi novcica za penziju u mojoj kasici.
    ovako sve ide u rok sluzbe , a instrukcije vanjskih suradnika samo iznimno ( za razliku od mojih koje su -svakodnevno).
    Ovo svakodnevno dobro razumijem jer sam to imala donedavno - do prosle godine, ali na srecu, preraslo je moje malo dijete tu potrebu. Kad vidis da moras - onda i pomognes na bilo koji nacin, bile to instrukcije i/ili roditeljski terorizam na dnevnoj bazi. Sad sam odahnula (sto i tebi zelim da docekas cim prije) i samo povremeno pomognem ako vidim da je bas nuzno i koliko mogu, ali i tu smo dosli do granice. Bas smo mm i ja nedavno ustanovili da ce izgleda trebati pojacati njemacki (unatoc prilicno dobrim ocjenama - znanje im nije proporcionalno), ali problem je u tome sto djeca znaju koliko i ja, ne mogu im vise biti instruktor.

    No, nek je zdravlja, svega drugog ce biti. Nofcih bude - nas ne bude, pa prema tome treba posloziti prioritete.

  35. #35
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Baš o ovome razmišljam već duže vrijeme jer mislim da trebamo neku opasnu reorganizaciju u kućnoj ekonomiji. možda možete pomoći. Prihodi su nam moja plaća+prijevoz+dječji doplatak. Rashodi su režije, kredit (+životno na 15 godina), 2 životna (na 30 godina), 2 dopunska zdravstvena, nešto na rate (trenutno škrinja pa slijedi auto osiguranje), životni troškovi. I u minusu smo skoro moje dvije plaće A i mojoj mami dugujemo neke novce. Djeca imaju Pčelicu i tamo stavljamo sve što dobiju za krštenje, rođendane itd. Ovaj dar za djecu nećemo moći uplatiti na štednju. Kako dalje?

  36. #36
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ključić, minus na računu ti pojede više nego što ćeš ikad uštedit na životnom osiguranju. na tvom mjestu bih barem jedno životno kapitalizirala i pokrila minus. prva stvar kod štednje je rješavanje minusa.

  37. #37
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Moja bivsa sefica je imala teoriju: kad ne mozes vise ustediti , moras vise zaraditi.

  38. #38
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    hm, jel zato bivša?

  39. #39
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    hm, jel zato bivša?
    Stedila je na meni , ali je svejedno morala vise zaradivati.
    A bivsa je zbog toga sto je stedila na meni.
    poucena njezinim savjetom i ja sam htjela vise zaradivati. :D

  40. #40
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    izadjite iz minusa tako da posudite novce od djece. onda napravite plan potrosnje zajedno sa stednjom kako bi ste vratili posudjene novce. minus je zlo i ako imas stednju.. rijesi ga. zatvori. pecatiraj!

  41. #41
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    ja bi isto zamrznula stednju na god-dvije i te novce prenamjenila za izlazenje iz minusa....
    zamisli da ti ga smanje/ukinu....

  42. #42
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Pa plan je bio da DD odvajamo za minus. Tj. ja ga uopće ne računam u prihode. Ali ne ide I dalje stojimo na mrtvoj točki. A koliko ću para popušit ak kapitalirizam životno? Trenutno godišnje na kamate ode cca 1000 kn Ma ovo preseljenje nas je malo spržilo. Ili je jednostavno život poskupio. A nas četvero na jednoj plaći s kreditom. Ne znam. Mislim da ćemo prvo "posudit" od djece. Sirotu Iris smo ionako već opljačkali. Imam nešto i u zlatnini. Da idem to prodavat? aaaaa

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Hajde , ne nerviraj se zbog toga.
    moje niti jedno nema niti kune od poklona. Ali bez brige visetruko smo taj novac potrosili na njih do sada.
    ali ako ne mozes ustediti jer si srezala sve moguce troskove , morate zaraditi - vise. Jednostavno kao pekmez.
    samo ne znam kako. To nije toliko jednostavno.

  44. #44
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,234

    Početno

    Citiraj kljucic prvotno napisa Vidi poruku
    Pa plan je bio da DD odvajamo za minus. Tj. ja ga uopće ne računam u prihode. Ali ne ide I dalje stojimo na mrtvoj točki. A koliko ću para popušit ak kapitalirizam životno? Trenutno godišnje na kamate ode cca 1000 kn Ma ovo preseljenje nas je malo spržilo. Ili je jednostavno život poskupio. A nas četvero na jednoj plaći s kreditom. Ne znam. Mislim da ćemo prvo "posudit" od djece. Sirotu Iris smo ionako već opljačkali. Imam nešto i u zlatnini. Da idem to prodavat? aaaaa
    da mi je frka, ja bi definitivno prodala zlato. bar dio. ne nosim ništa, imam neke komade koji su mi obiteljske uspomene i to bih čuvala, a ostalo bi utopila bez grižnje savjesti.

  45. #45
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    muž uplaćuje treći stup i životno... ja ništa...
    klinci imaju dječje štednje na koje im stavljamo ono što dobiju od rodbine za rođendane i slično... imamo kasicu prasicu koju punimo sa sitnišem manjim od kune pa to jednom godišnje uplatimo djeci kao eto naš prilog štednji... neko vrijeme sam starijem uplaćivala 50kn mjesečno na štednju ali sam onda otišla na komplikacije a i on je pokvario cd-player u autu koji moramo popravit pa ćemo to od tih novaca koje je kao trebao dobit...
    krpamo se s dva kredita, bilo nam je teško sad kad sam ja bila na komplikacijama ali smo minuse pokrili od love koju smo dobili za drugo dijete (država, muževa firma i slično)... sad će opet bit lakše sa dvije plaće a o onih drugih 6 mjeseci još ne želim misliti...
    srećom djeca nam većinu robe dobivaju na posudbu pa malo na to trošimo... to bi inače bila velika stavka...
    moja mama nas krpa sa povrćem iz vrta, vikendima idemo k njoj i svekrvi na ručkove... preko tjedna je klinac u vrtiću pa se muž i ja skrpamo za ručak - ne opterećujem se sa kvalitetom za nas, bitno mi je za Luku...
    san mi je odvajati od plaće neku lovu da recimo pokrijemo registraciju kad dođe i tak, da ne moramo na rate... ili da imamo fond za izvanredne situacije... za sad je taj fond naš dozvoljeni minus za koji sam odlučila da ćemo koristiti samo ako nas zadesi neko zlo... vidjet ćemo...

  46. #46
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    sve "viškove" ostavljamo za GO
    i tamo i potrošimo

    djeca imaju štednju, to pune bake i djedovi

    hvala Bogu, kredita više nemamo

  47. #47
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Lukab, sto nije da na komplikacijama dobijemo punu placu?

  48. #48
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Je ako je manja od 4250. Ako je placa veca od toga onda nije jer je max sto na komplikacijama mozes dobiti tih famoznih 4250

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  49. #49
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj sarasvati prvotno napisa Vidi poruku
    Lukab, sto nije da na komplikacijama dobijemo punu placu?
    punu plaću do max 4250kn

  50. #50
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Hajde , ne nerviraj se zbog toga.
    moje niti jedno nema niti kune od poklona. Ali bez brige visetruko smo taj novac potrosili na njih do sada.
    ali ako ne mozes ustediti jer si srezala sve moguce troskove , morate zaraditi - vise. Jednostavno kao pekmez.
    samo ne znam kako. To nije toliko jednostavno.
    baš tako
    kad moja djeca dobiju neku lovu, to ide u moj novčanik. i onako na njih potrošim puno više nego što one dobiju
    A i besmisleno mi je njima stavljat na štednju kad jedva stižemo pokriti mjesečne troškove
    Nemamo ni životna ni dopunska ni ništa :/
    Ali nemamo ni minus

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •