Stranica 110 od 110 PrviPrvi ... 1060100108109110
Pokazuje rezultate 5,451 do 5,466 od 5466

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 4. dio

  1. #5451
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    ja sam odgovarala žutoj.

  2. #5452
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    To u principu znači da spol određuje naš unutrašnji osjećaj roda.
    Kako hermafroditi biraju rod? Što ako ga uopće ne izaberu?
    hermafroditi, kao i svi ostali, biraju po onome kako se osjećaju
    a hermafrodit ili ne, možeš izabrat da se ne razvrstaš, nego da budeš non-binary
    a izražavaš kombinaciju maskulinih i femininih karaktestika kako želiš

  3. #5453
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    vertex je spominjala knjigu Srednji spol i ja ću je još jednom spomenut i preporučit tko nije čitao, osim što je sama po sebi odlično napisana knjiga, baš da dosta uvida i razumijevanja na ovu temu

  4. #5454
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam malo pokušala ignorirat cijeli taj dio, jer mislim da je i dalje ok zapitat se što je to što čini da nešto smatramo "ok, tako se osjećaš i imaš pravo to dobiti" a nešto drugo "ok ćerce, sumanute ideje"
    pa mislim puno toga. ja gledam prvenstveno da li je to nesto sto nanosi stvarnu stetu ljudima, zajednici, nesto moze biti potencijalno opasno i slicno.
    zatim gledam da li je nesto minorni, potpunio nerelevantan fenomen, pa ako jeste, svrstavam ga u kategoriju kurioziteta ljudske rase, koje me u principu ne zanimaju. odnosno moze se dogoditi da me zbog nekog razloga i zainteresira da pogledam dublje.

    principjelno transrodnost ne dozivljam fenomenom koji bih svrstavala u "tako se osjecam, imam pravo to dobiti dobiti", pa u tom smislu uopce ne zapitkujem ni sebe ni druge. ne dozivljavam ga ni kao opasnost, pa ni u tom smislu se ne bavim tim. ne vidim osobno nikakv problem u normalnosti/nenormalnosti sklada ili nesklada spola i roda.

    stvari koje me momentalno bas zabrinjavaju i da budem iskrena uzasavaju su sasvim druge prirode:
    imam osjecaj da se svijet iscasuje iz svoje osi sa raznim trumpovima, erdoganima, putinima i slicno.
    porast neonacizma, ksenofobije, autoritarnih rezima, rasizma, itd je nesto sto mi izaziva zebnju.

  5. #5455
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    ali rehab- dakle dok osoba osjeća nesklad između spola i roda ima poremećaj- transgender disforije, kada poremećaj izliječi- primjerice prođe kroz tranziciju jer to želi- poremećaj više nema. ispada da ti želiš reći da transrodni ljudi imaju poremećaj ali im ne smijemo pomoći da poremećaj izliječe jer je liječenje u neskladu s biološkim zadatostima kao kod ljudi rakuna?
    Ovo je jedino i stručno mišljenje koje je u ovoj raspravi potpuno relevantno. Nema dalje. Sve ostalo su osobne preferencije

  6. #5456
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    dakle današnja se znanstvena zajednica u globalu slaže da postoji značajan broj ljudi koji pate rade nesklada roda i spola, također se slaže da postoje principi liječenja te patnje u skladu s etičkim i humanim načelima te načelima dobre kliničke prakse. to je tako. iako se mnogima ne sviđa.
    znanstvena zajednica se s druge strane ne slaže da postoji poremećaj identiteta u kojem ljudi pate jer ne mogu živjeti ulogu životinje ( dakle ne izgledati, maskirati se i tetovirati nego živjeti ulogu životinje) i za sada ne upražnjava liječenje u tom smjeru.
    I ovaj kao zaključak.

  7. #5457
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    i ja se slazem.

  8. #5458
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,183

    Početno

    Ali ja u vezi tog stručnog mišljenja imam pitanja na koja nikako ne uspijevam dobiti (zadovoljavajuć) odgovor.
    Ako je spol ono što određuje naš unutrašnji rod - zar to nije ono što konzervativci cijelo vrijeme tvrde - neodjeljivost spola i roda?
    Ako nije spol ono što čini naš ukupan osjećaj pripadnosti rodu i svijest o njemu - onda što je to na čemu gradimo svoj rodni identitet?
    Iz čega izvire?

  9. #5459
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Spolno segregirani prostori su prostori kojima se jamči, ili pokušava stvoriti, siguran prostor za žene i djevojčice. Siguran od muškog nasilja. Prvi wci za žene su nastali krajem 19og stoljeća, kad žene počinju raditi u tvornicama, gdje su u zajedničkim wcima često bile žrtve voajerizma i silovanja.
    Žene nisu imale nikakva prava na, niti su bile vidljive njihove potrebe u javnim prostorima. WCi su svi bili muški, jer su samo muškarci imali privilegiju obavljati nuždu i boraviti izvan kuće.
    Kad se prostor za žene kompromitira, to znači sigurno njihov gubitak.
    To vidimo u suvremenoj Indiji, gdje žene još uvijek nemaju odvojene wcee. One nemaju mogućnost obaviti nuždu van kuće, pa im je stoga i sloboda kretanja ograničena.
    Ženski prostori jamče slobodu ženama.
    Kako se 'rodno neutralni' wci brzo kompromitiraju, imali smo priliku vidjeti i za vrijeme izbjegličke krize, kada su wci bili zajednički. Puno žena je u njima doživjelo seksualno nasilje.
    'Rodna neutralnost' je uvijek samo liberalni pokušaj da se izbriše opresija žena, lažni egalitarizam koji se prelama preko leđa najranjivijih. Rod je hijerarhija, a hijerarhija ne može biti egalitarna.
    Zato, dolje rodna ravnopravnost, dolje rodna neutralnost! Živjela jednakost spolova!
    https://www.amnesty.org/…/Documents/...70232007en.pdf

    Citiraj mama courage prvotno napisa Vidi poruku
    na temu rodno neutralnih wc... zanimljivo mi je i ovo mišljenje...
    pa mislim da kuzim poantu, ali ne mislim da je poanta imati jedno rjesenje za sve i svih.
    svijet je sigurno s jedne strane globaliziraniji nego ikad prije, a s druge strane su i razlike koje su pocesto fundamentalne na svin nivoima vidljivije nego ikada.
    sto znaci da bih npr. u indiji gledala da imas "sigurne" prostore poput zenskog wc-a,
    u zapadnoj europi mozes i ovako i onako.

    poantu neutralnosti naspram jednakopravnosti kuzim, ali nekako nemam neko decidirano misljenje. zasada.

  10. #5460
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa Vidi poruku
    elem, ženu ne čini ženom samo njeni ženski spolni organi. niti se promjenom u ženski rod/spol tako lako postaje žena, jer nedostaje cijelo jedno iskustvo. tu dolazi do teorijskog mimoilaženja s drugim pravcima, tj. konkretno s ponekim transgender osobama koji po definiciji prihvaćaju rodne podjele i smataju da si rod kakvim se osjećaš da jesi. na kraju, te feministkinje smatraju i da je koncept roda potpuno nepotreban (ako se želiš šminkati, ne moraš "postati" žena, budi muškarac koji se šminka, tj. osoba koja se šminka), što je u suprotnosti s konceptom rodnog identiteta (biraš sam/a svoj rod).

    nadam se da sam jasno (a i ispravno) uspjela objasniti.
    pa nije bez poante. postoje i epohe i ljudske zajednice gdje sui se muskarci takoder oduvijek sminkali.
    no nas kao ljude odreduje i kontekst. i to u velikoj mjeri.

  11. #5461
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ja u vezi tog stručnog mišljenja imam pitanja na koja nikako ne uspijevam dobiti (zadovoljavajuć) odgovor.
    Ako je spol ono što određuje naš unutrašnji rod - zar to nije ono što konzervativci cijelo vrijeme tvrde - neodjeljivost spola i roda?
    Ako nije spol ono što čini naš ukupan osjećaj pripadnosti rodu i svijest o njemu - onda što je to na čemu gradimo svoj rodni identitet?
    Iz čega izvire?
    pa i na spolu i na kontekstu.

  12. #5462
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,183

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    pa i na spolu i na kontekstu.
    Onda moram reći da se slažem s ovim više nego s ičim drugim.
    te feministkinje smatraju i da je koncept roda potpuno nepotreban

  13. #5463
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    žuta, ako te ovo sve već sve zbunjuje (a zbunjuje i mene, tj. kao što je seni rekla, nemam neko decidirano mišljenje o tome, informiram se još uvijek), onda nemoj nikad čitati judih butler i njen "gender troubles" (nevolje s rodom), jer ona tamo smatra da je i (biološki) spol - performativan, kao što je i rod.


    što se hermafrodita tiče, čini mi se da sam čitala (medicinski) članak o njima i kako se prije nastojalo odmah po rođenju dijete "svrstati" u jedan rod (i obaviti sve potrebne operacije)... .što je znalo dovesti do problema kad djeca odrastu i "osjećaju" se drugačije nego po rodu koji im je određen odmah nakon rođenja... pa, ako se ne varam, sada se ide na to, da se ne žuri s tim svrstavanjem, barem dok su djeca mala. nego ih se pusti da se sami razviju... na kraju krajeva, zašto netko i ne bio s oba spola?!

  14. #5464
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    eh da mc, što se tiče spominjane želje da se bude druge dobi- ja se osobno s tim nisam nikad susrela, dapače čula sam za to samo u nekim plašiteljskim prilozima. ne znam što bih rekla, ne mislim da je to istoznačno transseksualnosti. mislim ako osoba od 45 želi nositi pelene i jesti kašice tko sam ja da mu branim, ljudi rade svakave čudne stvari, ali sigurna sam da nijedno društvo ne ide prema tome da subvencionira vrtiće za takvu ekipu.
    https://www.slobodnadalmacija.hr/dal...nje-abortusa39

    Na prvoj slici se outao jedan djeda s tim poremećajem.

  15. #5465
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Na prvoj slici se outao jedan djeda s tim poremećajem.

  16. #5466
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •