Stranica 47 od 110 PrviPrvi ... 3745464748495797 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,301 do 2,350 od 5466

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 4. dio

  1. #2301
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim da tu ne treba komplicirati i izmišljati čuda i čudesa. Čini mi se najbolji jednostavan i iskren odgovor. Odnosno autentican odgovor.
    Kad ti Seni zivis Juula . .

    Nego Mojca, oprosti, ali i meni je nesto krivo zazvucalo u prezentaciji za koju si se odlucila, konkretno jer mi je to zazvucalo kao da joj ne ostavljas opciju da ona jednog moze odluciti uci u crkvu razgovarati s tim prijateljem. Nameces joj svoj stav o tome. Ja mislim da je prostor religije / duhovnosti prostor o kojem sami trebaju odluciti. Jbg sad se uplicem s tim da kako vjernik moze odgajati svoje dijete iskljucivo u vjeri, a ateist mu mora ostaviti prostora. I meni je "lakse" jer je mm vjernik, a ja nisam.
    Ali u cijeloj prici - ja serviram cinjenice (neki ljudi vjeruju), a ti sam odluci sto ces s tim informacijama i kako ti se cini ta prica.

  2. #2302
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    ... a lkako ona zna da zamišljeni prijatelji ne postoje, računam na to da neće vjerovati ni u postojanje tog njihovog zamišljenog prijatelja zvanog bog.
    Evo to, to ocekivanje mi nije sjelo. Ne zato sto sam vjernik, uopce nisam.

  3. #2303
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Pri čemu uvijek dopuštam mogućnost da izabere nešto drugačije od mog uvjerenja... I da se predomisli. O da proba sve ponudjeno.
    I ja sam birala i.izabrala.
    A nisi došla do ovog posta?

  4. #2304
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Kako ja uvijek pišem radeći paralelno još nešto i još nešto i često još nešto... pa mi često treba i 20 min da napišem post od 5 rečenica, očito svoje misli ne prenosim dovoljno dobro, pa ispadam rigidna. Pa sam išla potražiti svoj prvi post na ovoj temi. Evo ga tu pod brojem 12. Možda me bolje opiše nego što to ja sad činim.
    http://forum.roda.hr/threads/75632-y...highlight=free

    Ono što ja želim njoj "usaditi" (nespretne li riječi, ne nalazim bolje) na duge staze je jednostavno: sve religije imaju u osnovi isto. Ne daj da te zavedu ovi ili oni, posebno ne pričama o raju i paklu, krivnji, vječnom životu.... Poštuj one koji vjeruju, upoznaj njihove religije, budi dio toga ako ti je to važno. Ali znaj da na drugom kraju svijeta drugi čine isto na drugačiji način. Da je religija samo papirić u koji je umotana vjera.
    Vjeruj u znanost, ako ti ona ne daje odgovore, možda je to zato jer si rođena prerano. Traži, pitaj, sumnjaj.

    Biraj ono što je tvom srcu blisko i što mu donosi mir. Ljude koji te okružuju prije svega pokušaj razumjeti iz njihovih cipela, a ne suditi iz svojih.

    A bude li drugačije... a bože moj, što sad... ovo su samo moje želje. Valjda roditelji smiju imati želje vezano za to što žele svom djetetu.

  5. #2305
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Ja ne bih htjela da moja djeca budu vjernici
    I razapnite me koliko hocete, ali ne bih
    I stvarno ne kuzim zato bi vjernici odgajali svoju djecu kao vjernike, a ovi drugi neka daju svojoj djeci na izbor
    Svatko odgaja kako zeli i ne vidim zasto bi jedno bilo ispravno, a drugo ne...
    Kod nas je problem baka koja ne postuje molbu da se ne mijesa u ta pitanja
    I uci ih neke molitve i tak
    Ja na to dobijem osip, ali nikako da shvati da to nije njezin posao
    Mislim, bila su moja djeca u crkvi (krstitke, vjencanja), rekla sam im da se ljudi tamo mole bogu, al detaljnijih pitanja jos nije bilo
    Cak su i krstena (zelja mm-a, poslije se predomislio, al jbg), al tu ce biti kraj s nase strane
    Ako na kraju ipak odaberu biti vjernici, a neka, prihvatit cu to kao i ostale njihove izbore
    Ipak, bilo bi mi draze da ne izaberu

  6. #2306
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne bih htjela da moja djeca budu vjernici.
    I stvarno ne kuzim zato bi vjernici odgajali svoju djecu kao vjernike, a ovi drugi neka daju svojoj djeci na izbor
    Svatko odgaja kako zeli i ne vidim zasto bi jedno bilo ispravno, a drugo ne...
    Potpisujem i slažem se, naravno da ću poštovat njen izbor (čak se koji put mislim da će ovakav moj "straight up" pristup njoj romantizirati vjeru, ali ako se to i dogodi - so be it, ne mogu ja protiv sebe). I potpis na mojcu - to je neki i moj pristup i kažem joj (jer me pita) što ja mislim da je bolje od ta dva izbora (vjere/nevjere) i zašto i baš mi je dobro došla knjiga Pijev život oko tih dilema - svako od nas sam zaključuje što je bolja priča, pa će tako i ona. Ima ona dovoljno svog ja već i sada, da mi ide u kontru često i to mi je OK. Na kraju - svako može samo svoj biti, to je zapravo najlakše i to s djetetom možemo (gdje bi možda drugdje prešutili, taktizirali itd.), ovdje baš lipo što te fino pitaju i iskreno su zainteresirani za i uvažavaju tvoja mišljenja, a ja ih baš volim iznosit .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 02.09.2015. at 09:44

  7. #2307
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    A nisi došla do ovog posta?
    Jesam, ali ono si prvo napisala pa sam isla od toga da ti je to ono istinsko sto osjecas u trbuhu .

    Razumijem stavove kad netko kaze da ne zeli da mu dijete bude vjernik. Zapravo, u nekom opceprihvacenom shvacanju te rijeci, mislim da djeca ciji oboje roditelja nisu vjernici tesko to mogu i postati, do neke zrele odrasle dobi kad mogu sami o tome promisljati.

    Ali kad razmisljam o vjeri i odnosu mog djeteta prema njoj, vise razmisljam o religioznosti i duhovnosti. Moja obitelj generacijama nije vjernicka. Niti mm-ova. Ali on je sam s 27 imao zivotnu krizu, otisao je u crkvu i poceo moliti. I danas, 15 godina kasnije ide u crkvu. Nikad ko dijete nije bio. I opcenito mu je potrebna duhovnost, cita takve stvari. Ja ko od panja odvaljena - ne mogu biti duhovna koliko god se upirala, a stvarno bi htjela .

    Tako da, sumnjam da ce mi djeca biti Katolici, sto se obicno podrazumijeva pod tom rijecju, kako bi i mogli kad nista od toga ne cuju (mm nije opterecen prenosenjem, kod njega je religioznost individualne prirode), ali ako ce imati izrazenu potrebu za duhovnoscu i religioznoscu, i prakticirati je gdje god, to je njihova osobna stvar.

    Pretpostavljam da se o tome i pisalo na ovako velikom broju stranica, ali ne dodem cesto na ovu temu.

  8. #2308
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Kad ti Seni zivis Juula . .

    Nego Mojca, oprosti, ali i meni je nesto krivo zazvucalo u prezentaciji za koju si se odlucila, konkretno jer mi je to zazvucalo kao da joj ne ostavljas opciju da ona jednog moze odluciti uci u crkvu razgovarati s tim prijateljem. Nameces joj svoj stav o tome. Ja mislim da je prostor religije / duhovnosti prostor o kojem sami trebaju odluciti. Jbg sad se uplicem s tim da kako vjernik moze odgajati svoje dijete iskljucivo u vjeri, a ateist mu mora ostaviti prostora. I meni je "lakse" jer je mm vjernik, a ja nisam.
    Ali u cijeloj prici - ja serviram cinjenice (neki ljudi vjeruju), a ti sam odluci sto ces s tim informacijama i kako ti se cini ta prica.
    sad ću se nadovezati na ovo
    naravno da svaki roditelj odgaja dijete u svom duhu. vjernik u vjeri, ateist u svom svjetonazoru. i da želi da i dijete živi kao i roditelj. problem je kad se okolina upliće i djecu pokušava preodgojit. kao i kad roditelj ne prihvati djetetov izbor

    meni jedino ovdje smeta paralela sa zamišljenim prijateljem. zamišljeni prijatelj je dječji drug za igru i društvo. bog nije drug, s njim se ne igraš, njemu se "žrtvuješ", on postavlja pravila i od tebe traži da ih poštuješ. u svemu tome, da, on je utjeha i podrška vjernicima, ali s drugačijim temeljima
    shvaćam da djetetu od 4 godine ne možeš sve tako podrobno objasnit, ali vjerujem da se može tako da shvati. možda traži više truda i vremena (tanja_b je to lijepo opisala), ali se može
    Posljednje uređivanje od magriz : 02.09.2015. at 10:11

  9. #2309
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    meni jedino ovdje smeta paralela sa zamišljenim prijateljem. zamišljeni prijatelj je dječji drug za igru i društvo. bog nije drug, s njim se ne igraš, njemu se "žrtvuješ", on postavlja pravila i od tebe traži da ih poštuješ. u svemu tome, da, on je utjeha i podrška vjernicima, ali s drugačijim temeljima
    shvaćam da djetetu od 4 godine ne možeš sve tako podrobno objasnit, ali vjerujem da se može tako da shvati. možda traži više truda i vremena (tanja_b je to lijepo opisala), ali se može
    E vidiš, ja boga, u trenucima dok sam ga tražila, nisam tako doživljavala.

    I, nije se naša priča svela na "pričaju sa zamišljenim prijateljem" i gotovo. Post je napisan nakon posjete crkve u Fažani gdje je vidjela da ljudi sjede i pričaju sami sa sobom. U tim trenu me je pitala što rade i to je bio moj odgovor u tom trenutku... i sad smo se uhvatili toga... da li je ispravno ili ne.
    Meni se u tom trenutku, za moje dijete to činilo ispravno. Ali to je samo uvod u temu.

  10. #2310
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    nitko tko traži boga ga tako ne shvaća, ali budimo iskreni, tako jest. postoje pravila kojih se moraš držati. postoje žrtve/ustupci koje moraš raditi. vjernicima to bude pod normalno, uglavnom ne doživljavaju to tako, ali je
    Posljednje uređivanje od magriz : 02.09.2015. at 11:09

  11. #2311
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Zato valjda i nisam vjernik.
    Teško podnosim stegu.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 02.09.2015. at 11:54

  12. #2312
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sad malo razmišljam o ovom početnom postu od mojce. na glas
    dakle pitanje male je bilo - što ljudi rade u crkvi.
    ja volim djeci predočiti onako kako je. odnosno, kako vjernici misle. u stilu - mi nismo vjernici i ne molimo se bogu, a oni su vjernici i mole se bogu.
    odgovor moj bi bio dakle kao i mimin - mole se bogu.
    nisam morala nikad odgovarati na pitanje - a što to znači "mole se bogu".
    koja je definicija molitve?
    razgovor s bogom?
    a opet, definicija razgovora je komunikacija između dvije ili više osoba. a šta, kad moliš ne znam, oče naš, samo ti govoriš, a nitko ne odgovara. opet ne valja.
    a ne valja jer nije logično. a nije logično jer sve to skupa nije i ne mora biti logično. a ja ne znam objašnjavati drugačije nego mi mora biti logično.
    dakle, sve mi se čini da bih ja na daljnje pitanje u stilu - a zašto se mole bogu, odgovorila da - nemam pojma i da nek pita nekog vjernika. ko da roditelji sve moraju znat.

  13. #2313
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    dakle, sve mi se čini da bih ja na daljnje pitanje u stilu - a zašto se mole bogu, odgovorila da - nemam pojma i da nek pita nekog vjernika. ko da roditelji sve moraju znat.
    Pa i to je legitimno, i na detaljnija propitkivanja ja svoju upućujem da pita nekog tko vjeruje u boga, jer tih odgovora nema baš u Bibliji u stripu koju mi imamo doma, a ja fakat ne znam... sad smo još u fazi da sam ja njen "bog", pa nije baš zadovoljna i uglavnom ne pita nikoga drugoga, staje na meni, ali vjerojatno će kasnije nekog pitati bude li ju zanimalo (mi smo općenito nevjernička obitelj, tako da do vjernika mora malo dalje ići, ali ima ih, naravski).

    Koncept žrtvovanja, podložnosti (koja se onda nekako pretvori u ljubav - to ja sve govorim kako ja to vidim, jer meni je to nezamislivo, daleko... daleko kao tipa eng. kraljevska obitelj (glupa usporedba, ali evo... jednako mi je neshvatljiva njihova tipa tradicija i zašto ih ljudi vole i prate i zašto postoje razglednice na princa harryja, jednostavno za to znat objasnit puno više moraš tome biti izložen) - apsolutno mi je stran i nema šanse da se u to upetljavam jer moje obrazloženje maloj ne bi baš pomoglo - ja sam od onih (danas rijetkih) da nisam uopće bila dotaknuta vjeronaukom, niti bliskim odnosima s jako religioznima ili znalcima po tim pitanjima, tako da nemam nikakvih osnova za neka obrazlaganja.

    Tako da razumijem i mojcu oko zamišljenog prijatelja jer ja niti ne znam kako vjernici doživljavaju boga, što je ispravno za koga itd.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 02.09.2015. at 12:29

  14. #2314
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Za moje svrhe, moj je ispravan, a ako želi više i baš je zanima, upućujem je da pita nekog tko ide na vjeronauk / vjeruje u boga jer ja to ne znam baš - nisam učila (to joj je razumljivo ).

  15. #2315
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    cvijeto

    ja znam dosta toga o religijama, bilo mi je zanimljivo proucavati to, ali nikad nisam bila religiozna
    ono, not my thing...nisam ja tip za to
    isto ko i cvijeta - treba mi logika

  16. #2316
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku

    a opet, definicija razgovora je komunikacija između dvije ili više osoba. a šta, kad moliš ne znam, oče naš, samo ti govoriš, a nitko ne odgovara. opet ne valja.
    a ne valja jer nije logično.
    kako nije logicno? to je kao monolog. pricas sam sa sobom
    aj kao da nikad nisi pricala sama sa sobom. recimo kad vozis pa se zaboravis i raspravljas. ili vjezbas spotanciju

  17. #2317
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pa da. al koja je službena definicija molitve? što kažu djeci na vjeronauku, npr? zašto se mole?

    ovo tvoje je nekakva vrsta, ne znam, meditacije. što ja i mislim da je i da se zato ljudi osjećaju bolje nakon molitve. zato što mantraju, meditiraju, ponavljaju riječi i usredotočeni su samo na te riječi i na taj način oslobađaju mozak od drugih misli i osjećaju se bolje.

    al to je moje, nevjerničko, objašnjenje.

    a vjernici, pretpostavljam, vjeruju, da su kroz molitvu bliže bogu, da ih čuje. na neki način, ne bih znala koji :D
    ili vjeruju da to vrijeme, dok mole, misle samo na boga, i posvećeni su samo bogu i razmišljaju samo o bogu. al onda mi nikako nije logično moliti se za nešto, ne znam, za mir u svijetu. ili ima i puno prozaičnijih molitvi, npr blanka se moli za 2 centimetra. alo, ako je imalo normalan, a brige njega za tvoja dva centimetra, koji ti je.
    i tako. malo filozofiram.

  18. #2318
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Tja, jedna moja kolegica iz Splita se uvijek molila za Ivanisevica, rekla je da joj je poput sina... Nisam ju vidjela 20 godina, ali gotovo sam sigurna da se moli i za Blanku.
    Meni totalno nejasno, ali ako nju veseli....

  19. #2319
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hoću reći, dva po dva i eto medalje.

  20. #2320
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    da, da, i za Hajduka ili reprezentaciju, to mi je tako dječje shvaćanje božanske sile da me naprosto nasmije, to je nivo moga sina i vječnog playstationa u Isusovom svijetu

    ali vjerojatno se ne mogu svi vjernici i njihove molitve staviti pod isti kišobran

    otkad imam djecu, ponekad ih gledam dok spavaju i svladaju me emocije zbog raznih stvari koje ih mogu zadesiti a od kojih ih ne mogu zaštitit
    i tad sam shvatila potrebu nekih ljudi da se mole za nekoga koga vole, jedan ritual za koji se nadaš da pomaže da smanjiš šansu da ih pogode nesreća i bolest


    inače, kad čujem ljude oko sebe, čini mi se da češće mole u smislu "molim te da" nego u nekom meditativnom smislu, više ko neko čarabaranje da koriste. dragi sveti Ante, molim te da ne bude ona lekcija na kontrolnom koju nisam naučila

  21. #2321
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a i to je za ljude. ja koja nisam vjernik isto znam u sebi izgovarati rečenice poput ajme majko moja, samo da me ne boli vađenje zuba. a nit ne znam kome se obraćam

  22. #2322
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Hoću reći, dva po dva i eto medalje.
    joj na ovo sam umrla

    meni se čini da se mojima zasad sviđa vjerovati u boga, iako mm i ja nismo praktični vjernici; ja ću ih stvarno pustiti da vjeruju što žele, i dok žele. ja sam nakon nevjerničkog djetinjstva imala vjerničku fazu, valjda mi je to tada trebalo i sviđalo mi se. Sad sam pak opet nevjernica. slobodnomislitelji jednostavno imaju bolje argumente, i nadam se da će to moji klinci sami shvatiti. a dok im se npr cijeli razred sprema za prvu pričest, nek idu sa strujom, ne smeta mi

  23. #2323
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A da malo preispitas to svoje obraćanje?

  24. #2324
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    pa da. al koja je službena definicija molitve? što kažu djeci na vjeronauku, npr? zašto se mole?

    ovo tvoje je nekakva vrsta, ne znam, meditacije. što ja i mislim da je i da se zato ljudi osjećaju bolje nakon molitve. zato što mantraju, meditiraju, ponavljaju riječi i usredotočeni su samo na te riječi i na taj način oslobađaju mozak od drugih misli i osjećaju se bolje.

    al to je moje, nevjerničko, objašnjenje.

    a vjernici, pretpostavljam, vjeruju, da su kroz molitvu bliže bogu, da ih čuje. na neki način, ne bih znala koji :D
    ili vjeruju da to vrijeme, dok mole, misle samo na boga, i posvećeni su samo bogu i razmišljaju samo o bogu. al onda mi nikako nije logično moliti se za nešto, ne znam, za mir u svijetu. ili ima i puno prozaičnijih molitvi, npr blanka se moli za 2 centimetra. alo, ako je imalo normalan, a brige njega za tvoja dva centimetra, koji ti je.
    i tako. malo filozofiram.
    Znam ja (imali smo krizmanika lani): na vjeronauku djeci kažu da je molitva komunikacija (iliti razgovor) s bogom. Komunikacija je dvosmjerna.

    Pisao je moj stariji esej za vjeronauk o tome, pa je napisao da je svrha molitve nalaženje snage u sebi. Nisam sve zapamtila, ali uredno je napisao da njegova baka smatra i govori "Bog pomaže onome tko si sam pomogne", a moj mlađi sin komentira - pa ako sam sebi pomogneš, čemu molitva???

    Puno ljudi svoj stav o duhovnom (a to nije isto što i organizirana religija) preispituje cijeli život. Moj stariji je odslušao nastavu vjeronauka u osnovnoj školi, a u srednjoj je upisao etiku jer su mu interesi na sreću širi od vjeronauka.

  25. #2325
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a i to je za ljude. ja koja nisam vjernik isto znam u sebi izgovarati rečenice poput ajme majko moja, samo da me ne boli vađenje zuba. a nit ne znam kome se obraćam
    Pa nisi jedina - eno Mojca gore u nekom od postova napisala "bože moj" - to je sastavni dio naše tradicije i ne razmišljaš tu uopće o nekakvom višem biću koje sjedi na zlatnom stolcu u oblacima... Samo se nadaš da će stvari završiti na dobar način.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 02.09.2015. at 14:15

  26. #2326
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Znam ja (imali smo krizmanika lani): na vjeronauku djeci kažu da je molitva komunikacija (iliti razgovor) s bogom. Komunikacija je dvosmjerna.

    Pisao je moj stariji esej za vjeronauk o tome, pa je napisao da je svrha molitve nalaženje snage u sebi. Nisam sve zapamtila, ali uredno je napisao da njegova baka smatra i govori "Bog pomaže onome tko si sam pomogne", a moj mlađi sin komentira - pa ako sam sebi pomogneš, čemu molitva???

    Puno ljudi svoj stav o duhovnom (a to nije isto što i organizirana religija) preispituje cijeli život. Moj stariji je odslušao nastavu vjeronauka u osnovnoj školi, a u srednjoj je upisao etiku jer su mu interesi na sreću širi od vjeronauka.
    Super da si ukazala Peterlin na ovo boldano jer su to 2 potpuno različite stvari, ja recimo volim i zanima me duhovnost, al ne i organizirana religija.

  27. #2327
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    To svo vrijeme pokušavam reći.

  28. #2328
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    ... ili vjezbas spotanciju


    Ja uglavnom pjevam iz petnih žila kad sam sama u autu, a nekad i kad sam s mužem. On se uvijek sablažnjava kad znam riječi od nekih pjesama

    Bila sam na nekoj edukaciji nedavno gdje je psihologinja rekla kako puno ljudi ne zna razgovarati s osobama kojima je teško, odnosno ne zna slušati, nego traži primjer iz vlastitog života i nudi ga kao utjehu, a ponekad je puno bolje samo poslušati. Mislim da je djelomično to bitno ljudima da ih netko posluša, pa ako je to još k tome i Bog, bolje ne može. Mislim da je to jedna dimenzija, druga je da mu moraš udovoljavati pa se moliš "onako kako nas je On naučio". Tu dolaze ove ponavljane na red. A i tu na tren zaboraviš na brige u ponavljanju, brojiš i vrtiš prstenčić oko prsta. Opustiš se.

    A ove molitve za 2 cm ili nogometnu utakmicu na prvu izgleda glupo, iako bi meni bilo manje komično moliti se da dobijem istraživački projekt, a sve je to posao. K tome se puno više judi veseli njezinim 2 cm, nego mojem istraživačkom doprinosu. Tako da je to praktički za opće dobro Jedino recimo kapelica u koridi gdje se toreadori idu moliti prije nego se upuste u borbu s bikom, to mi je zbilja previše za racionalno prihvatiti.

  29. #2329
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    A da malo preispitas to svoje obraćanje?
    lol
    a jesam, jesam. nikad nisam imala vjerničku fazu, al sam se jedno vrijeme bavila mišlju kako to ne bi bilo možda tako loše. al ne ide pa ne ide. kad to nije uspjela moja nona, koja je imala taj matematički mozak i matematičku logiku koja meni odgovara, a radila je na mom i sestrinom preobraćenju :D onda, bojim se da je za mene jedini spas da mi se direktno obrati. bar u snu, nema veze.

    a kad je riječ o duhovnosti, što vi pod tim pojmom podrazumijevate? kad kažeš - zanima me duhovnost.ili volim duhovnost. to mi isto nije baš najjasnije.

    a da se malo maknemo od ovih teških filozofija, ovo morate pročitati ako vam je promaklo. svjetski mega car za lupigu. koji genijalac, o čemu god da priča, oš o politici, turizmu, televiziji ili arhitekturi, a svaka mu je na mjestu.

  30. #2330
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nisi jedina - eno Mojca gore u nekom od postova napisala "bože moj" - to je sastavni dio naše tradicije i ne razmišljaš tu uopće o nekakvom višem biću koje sjedi na zlatnom stolcu u oblacima... Samo se nadaš da će stvari završiti na dobar način.
    I ja cesto kazem nesto u tom stilu " boze moj" a da stvarno ne mislim na boga
    Nego bas ovako kako je Peterlin napisala

  31. #2331
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ...
    a da se malo maknemo od ovih teških filozofija, ovo morate pročitati ako vam je promaklo. svjetski mega car za lupigu. koji genijalac, o čemu god da priča, oš o politici, turizmu, televiziji ili arhitekturi, a svaka mu je na mjestu.
    Malo mi je ostao nedorečen na pitanje o Dubrovniku, premda je pitanje postavljeno u perfektu pa je to možda opravdanje.
    Sad nije došao na špancirfest jer mu je otac umro, tu piše da ima 94 godine.

  32. #2332
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    To svo vrijeme pokušavam reći.
    Mojca vidim da se kužimo, al kako objasnit cvjeti

    ajd ti pls probaj, možda tebi ide bolej nego meni to pojašnjavanje.

    Btw ja sam se masu napričala sama sa sobom ko dijete, tinejdžer i bome kao odrasla osoba, obožavam pričat sa sobom i "družit2 se sa sobom, bit će zvučim kao neka ludara . Neki će me valjda razumjet.

    uostalom psiholozi kažu da je to jako zdravo za mentalno zdravlje, pa prema tome ne briga me
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 02.09.2015. at 16:14

  33. #2333
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku

    a kad je riječ o duhovnosti, što vi pod tim pojmom podrazumijevate? kad kažeš - zanima me duhovnost.ili volim duhovnost. to mi isto nije baš najjasnije.

    Joj meni se u zadnje vrijeme bljuje kad netko kaže da je duhovnjak... nažalost sam se uvjerila da se najčešće radi o osobama nabrijanim na svoje kvazi sposobnosti, vide auru, svi su sad postali iscjeljitelji, pa svi imaju bioenergiju... a ono što je meni pred 25 godina bio "duhovnjak" se teško nađe. A još teže opisuje. Meni je to netko upražvanjava neki tip meditacije, čini to sam sa sobom, skromno i u tišini. Ne razmeće se time. Naravno to ne isključuje i klasične vjernike, primjerice ima jedan svećenik, stric prijatelja MD-a, kad sam ga vidjela pomislila sam kako bi rado od njega slušala o bogu i crkvi... tim, nježan, nenametljiv, topao, divan... Ili moja instruktorica joge... isto tako... tako da, meni je taj termin postao deplasiran i počeo mi je izazivati negativne asocijacije.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 02.09.2015. at 16:58

  34. #2334
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Eee, vidis, moja instruktorica joge je, meni, olicenje duhovne osobe. Bas mi ju je gust slusati. Nije nimalo religiozna, naprotiv.

  35. #2335
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam, Beti, u.mom svijetu su dinosauri izumrli ima nekoliko milijona godina.
    A.vještice su likovi iz bajke jednako kao i Crvenkapica.


    Zamišljeni prijatelj umjesto boga nije laž, nego paralela. Prihvatljiva, razumljiva nekome tko ima istog. Pri čemu ja kao ateist, mislim da je moje 4 godišnje dijete više u realnosti nego vjernici, jer zna da je taj prijatelj plod njene mašte, a vjernik ne zna.
    Izumrli su dinosauri, ali su itekako postojali. Ima i materijalnih dokaza tome.
    Žene su itekako spaljivane kao vještice, sigurna sam da to znaš, nisu samo likovi iz bajke

    Zato, ne bi Boga trebalo stavljati u usporedbu sa stvarnim povijesnim likovima, stvorovima, ako ne vjeruješ da je Bog postojao Teško ćeš se izvući iz pitanja kad malena krene pitati.

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    apsolutno mi je stran i nema šanse da se u to upetljavam jer moje obrazloženje maloj ne bi baš pomoglo - ja sam od onih (danas rijetkih) da nisam uopće bila dotaknuta vjeronaukom, niti bliskim odnosima s jako religioznima ili znalcima po tim pitanjima, tako da nemam nikakvih osnova za neka obrazlaganja.
    Uopće ne treba biti izložen vjeronauku ( ni ja ga nisam učila) da bi se znalo dovoljno za objasniti predškolskom djetetu osnove o vjeri. Katoličkoj ilio bilo kojoj drugoj. Dovoljno je čitati knjige, ma dovoljno je samo gledati TV i znat će se odgovor. Naravno, treba se ograditi da je to vlastito znanje a ne od nekog pravog vjernika.


    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    I ja cesto kazem nesto u tom stilu " boze moj" a da stvarno ne mislim na boga
    Aha, riječ "Bog" je poštapalica, :D , da ne bi bilo. To je ukorijenjeno u našu kulturu, nadam se dobru, empatičnu kulturu.

    Oprostite, ali kad neka odrasla osoba kaže da nema pojma o vjeri, za mene je to čisto prese......


  36. #2336
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Beti, ja uopce ne kuzim sto ti pokusavas reci/objasniti/dokazati

  37. #2337
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Da djeci treba govoriti istinu. Najbolje što se zna.

  38. #2338
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Pa ok, mislim da svi rade najbolje sto znaju
    Ne moramo se oko toga slagati
    Moje cure znaju da se u crkvi moli bogu, dalje pitale nisu...kad budu pitale zasto, reci cu ovako nesto kako je Zuska napisala
    Znaju da i mi ne idemo u crkvu
    Sad koji dan ce saznati da i ne ide na vjeronauk, iako vecina ide (nisam htjela o tome puno unaprijed i na taj nacin tome pridavati vaznost)
    Ali, znaju i da postoji zubic vila i djed mraz

  39. #2339
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Beti, slazem se da ne moras biti izlozen vjeronauku, a da polovis sto se dogadja u crkvi, ali ako te to uopce ne zanima, ne znam zasto bi to pratio.

    Kladim se da ima masa ljudi koji ne znaju razliku izmedju Golfa sestice i Golfa sedmice, a zbilja nema poznatijeg automobila i ne moras biti automehanicar da znas razliku. I sto odgovorit djetetu kad te pita za razliku.

  40. #2340
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Pokažeš im sliku oba auta, pa neka sami traže razlike

    Sa religijama je to ipak malo teže. Ili nije?

  41. #2341
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Eee, vidis, moja instruktorica joge je, meni, olicenje duhovne osobe. Bas mi ju je gust slusati. Nije nimalo religiozna, naprotiv.
    Pa da, i meni moja... nažalost tih ima malo. Odnosno, onih drugih koji se busaju u prsa svojim duhovnjaštvom ima više. Završe tečaj i oni su duhovnjaci.

  42. #2342
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Izumrli su dinosauri, ali su itekako postojali. Ima i materijalnih dokaza tome.
    Žene su itekako spaljivane kao vještice, sigurna sam da to znaš, nisu samo likovi iz bajke

    Zato, ne bi Boga trebalo stavljati u usporedbu sa stvarnim povijesnim likovima, stvorovima, ako ne vjeruješ da je Bog postojao Teško ćeš se izvući iz pitanja kad malena krene pitati.



    Uopće ne treba biti izložen vjeronauku ( ni ja ga nisam učila) da bi se znalo dovoljno za objasniti predškolskom djetetu osnove o vjeri. Katoličkoj ilio bilo kojoj drugoj. Dovoljno je čitati knjige, ma dovoljno je samo gledati TV i znat će se odgovor. Naravno, treba se ograditi da je to vlastito znanje a ne od nekog pravog vjernika.




    Aha, riječ "Bog" je poštapalica, :D , da ne bi bilo. To je ukorijenjeno u našu kulturu, nadam se dobru, empatičnu kulturu.

    Oprostite, ali kad neka odrasla osoba kaže da nema pojma o vjeri, za mene je to čisto prese......

    Joj Beti, ja zbilja ne znam iz čega si ti zaključila da ja svom djetetu lažem?
    Rekla sam da dinosauri ne postoje, već da su izumrli. I to zna. Vještice ne postoje, niti su ikada postojale. I to zna. Žene su bile smatrane vješticama i zato su naježile. Za taj dio strašne povijesti je još rano.
    I o kojim to stvarnim povijesnim ličnostima pričaš? Zbilja ne razumijem.

    Moj je problem očito to što mi je kršćanstvo (i svi njegovi podskupovi), jednako važno ili nevažno, shvati kako hoćeš kao i islam, budizam, hinduizam, judaizam, sve moguće tradicionalne religije... meni to sve isto. Sa svim lijepim (arhitektura, istinsko duhovno) i ružnim (dogma). I što želim da moje dijete to isto jednog dana shvati.
    Sjetih se sad jedne zgodne knjige na tu temu, Theovo putovanje. http://hena-com.hr/knjige/cijena/theovo-putovanje
    A hoće li ona plesati na glavnog gradskom trgu u narančastoj haljini ili ne klečati u Kamenitim vratima, to je u konačnici njena stvar... ja sad radim onako kako smatram da je najbolje, kako to rade svi roditelji... i nadam da će, ako išta i izabere, biti tolerantna prema svemu drugačijem.

  43. #2343
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Beti, slazem se da ne moras biti izlozen vjeronauku, a da polovis sto se dogadja u crkvi, ali ako te to uopce ne zanima, ne znam zasto bi to pratio.

    Kladim se da ima masa ljudi koji ne znaju razliku izmedju Golfa sestice i Golfa sedmice, a zbilja nema poznatijeg automobila i ne moras biti automehanicar da znas razliku. I sto odgovorit djetetu kad te pita za razliku.
    E pa ja zbilja ne znam ni da ima Golf sedmica... jedva da prepoznajem jedinicu. A sve ono nakon jedinice mogu samo nagađati koji je... Jer meni je to jedan bezličan auto koji me uopće ne zanima. Dapače, fuj mi je.

  44. #2344
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Pokažeš im sliku oba auta, pa neka sami traže razlike

    Sa religijama je to ipak malo teže. Ili nije?
    Ja ne mislim da jest. Inace bi pokazao djetetu crkvu i dzamiju pa nek na temelju vanjstine traze razlike. Al dobro, ovo je bez veze. Poanta je da ako te ne zanima da ne znas pa u ovom konkretnom slucaju ne usporedjujes "dušu", vec karoseriju ili kod religije arhitekturu.

  45. #2345
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    lol
    a kad je riječ o duhovnosti, što vi pod tim pojmom podrazumijevate? kad kažeš - zanima me duhovnost.ili volim duhovnost. to mi isto nije baš najjasnije.
    LOL i potpis. Ali, ček... kad odrasla osoba to kaže, ma jel' to moguće ili je samo xxx. Šala. Ja znam da je istinito - kužim i ja to .

  46. #2346
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    A ne znam niti da Golfovi imaju brojke. Evo, sad kao odrasla, išla sam proguglat što kaže za duhovnost: "spirituality may refer to almost any kind of meaningful activity, personal growth or blifssful experience"... ne znam to baš ni prevest, jer mi nema smisla. Možda su neki ljudi, kao što postoje aseksualci, a-duhovni jer meni je to ??? Znam samo da imam svoju osobnu crvenu zastavicu ako je netko baš jako zainteresiran za duhovnost - isto iz toga što se ne mogu s tim povezati. Obično niti ne pitam više jer znam da odrasli reagiraju s kako to ne znaš - ovo đira da se prexxx. Samo se uljudno smješkam. Ali, kako je ovo virtualno pa ne moramo toliko u rukavicama - baš me zanima što vama to znači.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.09.2015. at 01:04

  47. #2347
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Najbolja mi je meaningful activity
    Osobe koje poznajem, a vjeruju za sebe da su spiritualne, u pravilu imaju umisljene moci. Al mozda i imaju neke moci, a ja sam totalno neprijemcljiva i za moci i za price.

  48. #2348
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Svejedno mi je kad se radi o nekom kog prvi put vidim, a kad me moj prijatelj dr. fizike posalje na neko sveto brdo da se najedem grozdja i da cu zatrudniti, pukne mi srce od tuge. Covjeka je zbilja slomila nevolja.

  49. #2349
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a kad je riječ o duhovnosti, što vi pod tim pojmom podrazumijevate? kad kažeš - zanima me duhovnost.ili volim duhovnost. to mi isto nije najjasnije
    Pa npr. Eckhart Tolle ili Bruno Šimleša . Nemam zapravo pojma je li to nekom isto. Ali imam na fejsu ljudi "koje zanima duhovnost" pa su ova imena meni asocijacije na duhovnost i "duhovne ljude". Nikako ne prodavatelji amajlija i iscjeljitelji. Nego ljudi koji upotrebljavaju termine kao sto su promisljam, rad na sebi i slicno .
    Sve sam strpala u isti kos, sama sa sobom nisam sigurna sto mislim o tome, ali imam jasne asocijacije sto je to i tko je to, i poznajem par ljudi u toj kategoriji "duhovni", pri cemu ne mislim na kategoriju "prakticni vjernik katolik".

  50. #2350
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ako izuzmemo vjerovanje u kojekakva sveta brda, grožđa i amajlije
    mislim da ljude koji su u dubljem kontaktu sami sa sobom, i koji imaju naviku i uvježbali su se pronaći mir sami sa sobom, drugi doživljavaju kao produhovljene.


    kad netko prodaje čarobne recepte bilo koje vrste, ja sam odmah u otporu.
    ali znaju mi bit šarmantni onako yoda likovi, s nenametljivom budističkom filozofijom koja je dovoljno nespecifična da je zaista na sve primjenjiva

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •