Stranica 90 od 110 PrviPrvi ... 40808889909192100 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 4,451 do 4,500 od 5466

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 4. dio

  1. #4451

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Je, al sjetila sam se onda da neću biti spremna na bisere koje klinci donose iz kolektiva .
    Ovako se mogu pripremiti.
    Bojim se da se na TO nikad ne možeš dovoljno pripremiti uvijek će te šokirati.
    Utješno je što stvari sjedaju na svoje mjesto kako dijete raste. Takvo je bar moje iskustvo - u nižim razredima bilo mi je teže objašnjavati svakakve nebulozne izjave nego sad, kad je ipak malo stariji i zreliji.

  2. #4452
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ovaj topic je kupus, o svemu na njemu, al da ne otvaram novi...

    Jucer mali (6 god) bezveze iz topa izvali da je drugo dijete u vrticu reklo: "Ne smijes pricati srpski, jer bi te mogao čuti neki Hrvat i pomisliti da si Srbin i ubiti te." Malo je reci da sam bila u šoku .
    Nije to bilo rečeno direktno mojem, nego drugom djetetu, moj je samo čuo... A moj zna da postoji i sličan srpski jezik s youtube-a, i voli Partibrejkerse , pa kuzi razliku.

    Mislim, bilo je kod nas i onoga "ako ne vjerujes u boga, nisi dobar", al to rijesim doma, ne bih se petljala u to, al za ovo se bas pitam bi li spomenula tetama?!? Ha?!

    Kad su neke djecje "gluposti" o kojima stalno slusam i koje se ponavljaju (npr. jedno dijete nareduje drugoj sto da rade i s kim se smiju ili ne smiju igrat, inace ispadaju iz ekipe, i to stvarno postaje obrazac) ja skrenem teti paznju na to, pa ih ona okupi i prica s njima o tome...

    Al što sa Srbima?
    Ja nisam imala petlju reći. Ali to je bilo prije dooosta godina, kad je moj mlađi došao doma iz vrtića i pjevao određene pjesme koje su nama neprihvatljive jer su nacionalno i radikalno obojene... Tumačili smo doma, ali nismo potezali u instituciju. To je bilo pred sam kraj vrtićkog staža i nekako mi se nije dalo. A možda sam trebala.... To sigurno nije čuo od teta, nego od druge djece, kao i kojekakve druge neprihvatljive stvari.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 30.01.2017. at 11:19

  3. #4453
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    u razredu od m sve cure bleje u youtube anđele i nađe, totalno bezveze, ali i totalni hit. dvije sestre iz bg il nemam pojma, uglavnom - srbija. i sve su počele pričati srpski.

  4. #4454
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    to je inače kod dosta ljudi jedna shizofrena pozicija, s jedne strane "Srbi su neprijatelji", s druge strane slušaju se srpski narodnjaci, i koriste naravno izrazi iz njih

    bubilo, iako ima svakakvih ljudi, ja stvarno mislim da komentari na portalima i facebooku nisu realan prikaz društva, jer kad s ljudima pričaš oči u oči, većina njih se ipak složi bar 5% s drugom stranom, a u komentarima su svi puno žešći nego inače

  5. #4455
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    što se tiče djece i poruka iz kolektiva, moje dijete je u nekoj dužoj fazi slaganja u glavi poruka iz kolektiva i iz svoje kuće, pogotovo po pitanju religije

    ima bit da je s bar jednim njegovim prijateljem to česta tema, pa nas svako toliko informira da je bog pravi otac sviju nas, pa pakao i raj, pa "je li to stvarno istina da su boga razapeli na križu da umre?" (još brka oca i sina, a jadan ti je tek kad čuje za duha svetoga)
    ja nudim svoju perspektivu i prepuštam sve njemu da odluči o svom mišljenju, trudim se ne nametat mu "to je tako i tako", ali obično provlačim i perspektivu "dokazano" i "nedokazano", inače je njemu teško razlikovat npr. dinosaure i Noinu arku. I ustvari baš uživam pratit kako razmišlja, iako mi ne bude uvijek ugodno sve to čuti.

  6. #4456
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Kod nas zasad nema nikavih bisera tog tipa, posebno ne na nacionalnoj osnovi.
    Ja bih iskoristila takve situacije upravo kao tangerina za pojašnjenje kako mi u našoj obitelji razmišljamo i nastojala još više djetetu usadit naše vrijednosti.

    i Bubilo kud ti pada na pamet čitat takve komentare, to su obično ektremi i stvarno nisu realan prikaz društva.

  7. #4457
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    U jednu ruku, slažem se da nisu realni, ali u drugu ruku i ne. Mislim da to nije baš 80% stavova u društvu, ali nije ni 5%. Mislim da komentari odražavaju bliže 20%-30% populacije, a to nije malo. Često čitam i pratim razna istraživanja javnog mnijenja, nisu stavovi izrečeni u komentarima baš totalna rijetkost u društvu.

    Ne znam zašto sam ih počela čitati, ali sam shvatila da su mi zanimljivi. "Koriste" mi i da se malo osvjestim... već valjda dva desetljeća živim u svom krugu ljudi gdje znam tko što misli, i "dobro mi" dođu neki od tih komentara da skinem ružičaste naočale. Ili da si razjasnim nečije argumente – otkud crpi neke ideje.

    Ali nisu to samo komentari ispod članaka… kad dobiješ djecu, krug poznanika se samo širi, pa vrtićke vajber i vocap grupe, pa ti roditelji iz vrtića postanu prijatelji na fejsu… ne moraju biti ekstremni politički ili bilo kakvi stavovi, društvene mreže su mi puno puta osvijestile na koliko sve različitih načina netko gleda na neku temu.

  8. #4458
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    meni je za sudar s realnosti okolina na poslu često gornja granica koju mogu podnijeti
    neki dan sam svjedočila raspravi oko toga koliki je problem Barišićevo plagiranje, krajnji argument je bio "razumiješ, to ti je kao da imaš ministra zdravlja koji je obavljao pobačaje"

  9. #4459
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Čitam, al ne mogu shvatiti argument tangerina. Možda da je na fejsu bih skužila, bio bi rječitiji .

    Nego, što sam spomenula u prošlom postu... Evo npr. ovo istraživanje među mladima, na uzorku ucenika završnih razreda srednjih škola. 43% navode da su uvjereni vjernici i da prihvaćaju sve što njihova vjera uči. (ne znam sad točne gdje, ali u drugom istraživanju na općoj populaciji je postotak te kategorije nešto niži, oko 38%)
    I onda se ja pitam mogu li u to uklopiti stavove “da su svi ateisti loši ljudi” – je li to nešto “što vjera uči”? I koliko će do završnog razreda srednje škole moje dijete to još puta čuti?

    http://goo.hr/wp-content/uploads/201...%C5%A0KOLA.pdf

    Ili, u istom istraživanju 23% maturanata misli da NDH nije bilo fašistička tvorevina, a 49% nisu sigurni što misle o tome. Uklopi u to komentare ispod članaka – meni to sve drži vodu.

    Al neću biti paranoična .

  10. #4460
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Aaaa, mislim da sam skužila

  11. #4461
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    da li vi kada bi vam recimo dijete doslo kuci i kazalo da je npr. svijet stvorila kornjaca u suradnji sa velikim dabrom, te je odlucila da svi ljudi kada umru se pretvore ili u dabrove ili u kornjace, mudro klimate glavom, te usput dodajete da je vase misljenje ipak ponesto drugacije, a li do dijete samo (6, 7 godina staro) treba stvoriti misljenje da li velika kornjaca nasa stvoriteljica?

  12. #4462
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ili, u istom istraživanju 23% maturanata misli da NDH nije bilo fašistička tvorevina, a 49% nisu sigurni što misle o tome. Uklopi u to komentare ispod članaka – meni to sve drži vodu. .
    meni je ovo sasvim logicno. ako svako misljenje jednako tezi, te svatko "razmisljanjem" moze odluciti da li je svijet star 5000 godina ili nesto milijardi, shodno tome moze odluciti i da ne zna sto je ndh bila. a nije ni nuzno da nesto o tome i misli. sto u principu i nije nuzno, ako je razmisljanje i misljenje, iz prvotno misljene intelektualne discipline iza koje stoji diskurs, stav, znanje, kompetentnost i humanisticka nacela, perpetuiralo u jednu proizvoljnu, neobavezujucu, usputnu, te potpuno nebitnu misaonu vjezbicu vrlo kratkog intervala.
    Posljednje uređivanje od seni : 30.01.2017. at 15:55

  13. #4463
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    O takvim pitanjima kao što je postanak svijeta, život poslije života, postojanje Boga ili nekog drugog božanstva, ja sa svojom djecom od najranije dobi pričam u kontekstu raznih teorija i u koju od tih ja najviše vjerujem. A opet, nema apsolutno sigurnog i nepobitnog dokaza niti za jednu od njih, inače ni ne bi još uvijek postojalo više teorija.

  14. #4464
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    da zivot nije nastao prije 5000 godina, te da nije stvoren u 7 dana postoji jako, jako puno dokaza.

  15. #4465
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Postoji da, ali mnogi ih ljudi ne vide ili ne žele vidjeti.
    Da se razumijemo, ja sam uvjereni ateist, no više puta u životu su mi se dogodile situacije u kojima sam se zapitala postoji li ipak neka sila izvan ljudi i planete.

  16. #4466
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    da li vi kada bi vam recimo dijete doslo kuci i kazalo da je npr. svijet stvorila kornjaca u suradnji sa velikim dabrom, te je odlucila da svi ljudi kada umru se pretvore ili u dabrove ili u kornjace, mudro klimate glavom, te usput dodajete da je vase misljenje ipak ponesto drugacije, a li do dijete samo (6, 7 godina staro) treba stvoriti misljenje da li velika kornjaca nasa stvoriteljica?
    Pa ovisi je li roditelju svejedno hoće li dijete vjerovati u veliku kornjaču ili ne .

    Šalim se, ali nije primjer na osnovu kojeg bi mogla izjednačiti religiju/vjeru s velikom kornjačom. Religija i vjera su nešto što je uvelike prisutno oko nas, i ne znam jesu li prave riječi djetetu "to su ti same gluposti, nema nikakvog dokaza da vjeruješ u nešto tako suludo" kad ono oko sebe vidi i čuje masu ljudi koji vjeruju u nešto što si ti proglasio suludim. Prihvatljivije mi je pričati mu priču "to je bilo jako davno, i ljudi su tada napisali neke knjige, neki vjeruju da je ono što piše u tim knjigama istina, neki ne vjeruju. Svatko odlučuje sam za sebe". Za sad se držim te priče.

    Uostalom, meni je religija/vjera uvijek bila nešto osobno i intimno, i ne bih se "odrekla svog djeteta" da postane vjernik (valjda ne i obrnutno, da od majke vjernice postane nevjernik ).

  17. #4467
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    postoje i teorije vrlo rasprostranjene, da djecu treba par puta tjedno dobro izmlatiti. postoji li nepobitan dokaz da ih nije dobro svako toliko namlatiti? postoji li nepobitan dokaz da nije dobro da se curice ne skoluju, da ih tuku, siluju i zene sa 12 godina. ne samo da postoje "teorije" o dobrobiti tih teorija, nego i milijuni te teorije svakodnevno zive. kazete li vi vasim kcerima, da su to sve razne teorije, te da zapravo ide i ovako i onako.
    Posljednje uređivanje od seni : 30.01.2017. at 16:45

  18. #4468
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Uh Seni...

  19. #4469
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    da li vi kada bi vam recimo dijete doslo kuci i kazalo da je npr. svijet stvorila kornjaca u suradnji sa velikim dabrom, te je odlucila da svi ljudi kada umru se pretvore ili u dabrove ili u kornjace, mudro klimate glavom, te usput dodajete da je vase misljenje ipak ponesto drugacije, a li do dijete samo (6, 7 godina staro) treba stvoriti misljenje da li velika kornjaca nasa stvoriteljica?
    joj seni, ovo rezoniranje mi je na razini onoga "odobravamo li i brak s kućnim ljubimcima", ni bolje ni gore

  20. #4470
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Seni, to sto netko vjeruje u boga i moli se gospi za pomoc ne moze se usporedjivati sa zlostavljanje. Stovise meni je to uvredljivo.

  21. #4471
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    I dalje mi nije isto. Sve što si navela je maltretiranje.
    Meni uopće nije bitno kakve teorije postoje.
    Činjenica je da su milijuni (vjerojatno i milijarde) ljudi širom svijeta religiozni. Ne mogu djetetu odmahnut rukom i reći „to je sve debilno“

  22. #4472
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Postoji da, ali mnogi ih ljudi ne vide ili ne žele vidjeti. Da se razumijemo, ja sam uvjereni ateist, no više puta u životu su mi se dogodile situacije u kojima sam se zapitala postoji li ipak neka sila izvan ljudi i planete.
    o tome se uopce ne radi. na ovom topiku ljudi ne razglabaju o trascedentalnosti, nego o vrlo priprostim stvarima: "ateisti su losi ljudi i krivi za holokaust" - u knjizi - udzbeniku javne skole

  23. #4473
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    postoje i teorije vrlo rasprostranjene, da djecu treba par puta tjedno dobro izmlatiti. postoji li nepobitan dokaz da ih nije dobro svako toliko namlatiti? postoji li nepobitan dokaz da nije dobro da se curice ne skoluju, da ih tuku, siluju i zene sa 12 godina. ne samo da postoje "teorije" o dobrobiti tih teorija, nego i milijuni te teorije svakodnevno zive. kazete li vi vasim kcerima, da su to sve razne teorije, te da zapravo ide i ovako i onako.
    Ti ovo ozbiljno uspoređuješ s nečijim prakticiranjem vjere?

  24. #4474
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Jesi onda uspoređivala "tu teoriju" s kornjačom, ili religiju općenito?
    Naravno da mu na „ateisti su zli“ ne bih rekla „svatko odlučuje u što će vjerovati“.

  25. #4475
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ovisi je li roditelju svejedno hoće li dijete vjerovati u veliku kornjaču ili ne . Šalim se, ali nije primjer na osnovu kojeg bi mogla izjednačiti religiju/vjeru s velikom kornjačom. Religija i vjera su nešto što je uvelike prisutno oko nas, i ne znam jesu li prave riječi djetetu "to su ti same gluposti, nema nikakvog dokaza da vjeruješ u nešto tako suludo" kad ono oko sebe vidi i čuje masu ljudi koji vjeruju u nešto što si ti proglasio suludim. Prihvatljivije mi je pričati mu priču "to je bilo jako davno, i ljudi su tada napisali neke knjige, neki vjeruju da je ono što piše u tim knjigama istina, neki ne vjeruju. Svatko odlučuje sam za sebe". Za sad se držim te priče. Uostalom, meni je religija/vjera uvijek bila nešto osobno i intimno, i ne bih se "odrekla svog djeteta" da postane vjernik (valjda ne i obrnutno, da od majke vjernice postane nevjernik ).
    mislim da se bas ne razumijemo. nije moj niti habitus, niti rjecnik da bih vjeru ili religiju proglasavala suldom. odricanje djeteta necu uopce komentirati. mi pricamo o religijskim institucijama u hrvatskoj, te o instrumentalizaciji vjere i rastakanju sekularnosti u hrvatskoj.

  26. #4476
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    joj seni, ovo rezoniranje mi je na razini onoga "odobravamo li i brak s kućnim ljubimcima", ni bolje ni gore
    ne razumijem.

  27. #4477
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Dakle pričamo o udžbeniku? Da, na to bih glasno vikala. Ali kad bude malo stariji.

  28. #4478
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Hm, ne razumijem ni ja tebe, a Kanga mi je recimo skroz jasna.

  29. #4479
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Seni, to sto netko vjeruje u boga i moli se gospi za pomoc ne moze se usporedjivati sa zlostavljanje. Stovise meni je to uvredljivo.
    moje misljenje o sveopcoj uvrijedenosti na forumu znas. http://forum.roda.hr/images/smilies/grin.gif ja uopce ne usporedujem zlostavljanje sa vjerom. pitam se, vrlo jednostavno, koje vrijednosti kao roditelj zivis, ako ih zivis, te kako to djetetu predocavas.

  30. #4480
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    joj seni, ovo rezoniranje mi je na razini onoga "odobravamo li i brak s kućnim ljubimcima", ni bolje ni gore
    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    ne razumijem.
    Nebitno, podsjetilo me na ono kad ljudi izgube sve argumente protiv istospolnih brakova, onda posežu za takvim apsurdnim usporedbama. Činjenica je da oko mene nema ljudi koji vjeruju da je svijet stvorila kornjača - da ih ima, vjerojatno bih svoje dijete podučavala da uvaži njihov izbor.

  31. #4481
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    Ti ovo ozbiljno uspoređuješ s nečijim prakticiranjem vjere?
    ja se uopce ne bavim necijim prakticiranjem vjere. to je intimna i privatna stvar pojedinca.

  32. #4482
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    ja se uopce ne bavim necijim prakticiranjem vjere. to je intimna i privatna stvar pojedinca.
    ok, onda sam pogrešno razumjela.

  33. #4483
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    o tome se uopce ne radi. na ovom topiku ljudi ne razglabaju o trascedentalnosti, nego o vrlo priprostim stvarima: "ateisti su losi ljudi i krivi za holokaust" - u knjizi - udzbeniku javne skole
    gdje je netko pričao o tome u kontekstu relativne reakcije?

    već sam vodila ovaj razgovor i u obitelji
    ja sam prva spomenula nenametanje djetetu svog mišljenja kao apsolutne istine, pa možda sam dužna pojasnit na šta pod time mislim
    mislim na situaciju kad moje dijete kaže "mama, Frane kaže da je tata naš pravi tata, ali da je Bog tata sviju nas"
    ja sam odgovorila nešto u smislu: što se mene tiče, tvoj tata je tvoj jedini tata. ali ljudi koji vjeruju u boga smatraju da je bog odlučio da će oni nastati i da vodi brigu o njima, i onda ga vide kao nekog vrstu tate, ne u istom smislu kao pravi tata, ali u nekom sličnom smislu.

    kad je pričao o paklu i raju, ja sam rekla da kršćani u to vjeruju, objasnila osnovne koncepte, rekla da ja u to ne vjerujem, da nitko ne zna sa sigurnosti što se događa s nama nakon smrti. koliko ja znam, nije dokazano ni da zagrobni život ne postoji, tako da ne mogu tvrdit ništa s išta većom sigurnosti od ikog drugog.

    da mi kaže da je svijet stvorio bog u 7 dana, podsjetila bih ga na razne stvari o nastanku svemira, razvoju života itd o kojima smo već pričali

  34. #4484
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Uglavnom, to su vjerovanja koja su osobna i podložna osobnim interpretacijama, i totalno drugačija od onih koja mi napadaju vrijednosti, kao što su vjerovanja da su neki ljudi grešni i zato manje vrijedni

  35. #4485

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ovaj topic je kupus, o svemu na njemu, al da ne otvaram novi...

    Jucer mali (6 god) bezveze iz topa izvali da je drugo dijete u vrticu reklo: "Ne smijes pricati srpski, jer bi te mogao čuti neki Hrvat i pomisliti da si Srbin i ubiti te." Malo je reci da sam bila u šoku .
    Nije to bilo rečeno direktno mojem, nego drugom djetetu, moj je samo čuo... A moj zna da postoji i sličan srpski jezik s youtube-a, i voli Partibrejkerse , pa kuzi razliku.

    Mislim, bilo je kod nas i onoga "ako ne vjerujes u boga, nisi dobar", al to rijesim doma, ne bih se petljala u to, al za ovo se bas pitam bi li spomenula tetama?!? Ha?!

    Kad su neke djecje "gluposti" o kojima stalno slusam i koje se ponavljaju (npr. jedno dijete nareduje drugoj sto da rade i s kim se smiju ili ne smiju igrat, inace ispadaju iz ekipe, i to stvarno postaje obrazac) ja skrenem teti paznju na to, pa ih ona okupi i prica s njima o tome...

    Al što sa Srbima?
    Mislim da ne treba skakati na prvu. Istina je da imamo složenu i kompliciranu povijest sa Srbima, to se provlači na svakodnevnoj bazi i djeca si svašta iskonstruiraju u glavi. Najbolje je da djetetu objasniš jednostavnim riječnikom svoj stav.
    I moji gledaju redovito gledaju srpske crtiće (svaka im čast na sinkronizaciji predvnih crtića) i pričaju pola sprski, pola hrvatski "Bre" im je omiljena poštapalica
    Nemam ništa protiv toga i režem u korijenu svaki upitni pogled koji im netko od starijih uputi. Mislim, ako se možemo hvalisati kada nam djeca pričaju na engleskom, zašto bi negativno gledali na korištenje sprskog jezika.
    Kada dođe vrijeme za to, znati će sve o ratu i o svemu što je bilo, nisam pobornik relativizacije onoga što se dogodilo (svi su krivi i slične priče), ali ne pada mi na pamet da im usađujem negativan stav prema srpskom narodu i sprskom jeziku općenito.
    Mislim da je dovoljno usaditi djetetu vrijednosti koje njegujete doma, možeš i spomenuti tetama da ne bi bilo loše da obrade temu različitosti, ali ne bih stvarala drame od toga.

  36. #4486
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    rehab, potpis.

    mislim na situaciju kad moje dijete kaže "mama, Frane kaže da je tata naš pravi tata, ali da je Bog tata sviju nas"
    ja sam odgovorila nešto u smislu: što se mene tiče, tvoj tata je tvoj jedini tata. ali ljudi koji vjeruju u boga smatraju da je bog odlučio da će oni nastati i da vodi brigu o njima, i onda ga vide kao nekog vrstu tate, ne u istom smislu kao pravi tata, ali u nekom sličnom smislu.
    ovako nekako i ja. mislim, kako drugačije. neki ljudi vjeruju da bog postoji. preciznije- ne neki, nego većina ljudi vjeruje da bog postoji. a mi ne vjerujemo.
    mislim, m ima često ta pitanja za razliku od j, pisala sam već ovdje o tome kako je jedno vrijeme bila uvjerena vjernica. u vrtiću. najbolja prijateljica joj je rekla da bog postoji i to je bilo to. onda mi je doma rekla da više voli boga nego mene jer je bog svih nas stvorio.
    mislim, meni je to bilo presimpatično i genijalno, kako ta mala glavica razmišlja o takvim stvarima :D

    sad je pak u drugoj, militantno - ateističkoj fazi lol nedavno me pitala da kako je moguće da neki ljudi vjeruju da postoji bog, da jesu li normalni, kad ga nikad nisu vidjeli. onda sam se sjetila one neke fore s ljubavi - da jel ona vjeruje da ljubav postoji, a nikad ju nije vidjela ni opipala.

    to je vezano uz osobnu vjeru pojedinca, a što se tiče nekih, odnosno većine pi*darija, pardon my french, oko crkve i religija, naročito naših hrvatskih pi*darija, tu nemam milosti. tu nemam ovo objašnjenje - neki ljudi vjeruju da su istospolni brakovi zlo i to je baš super. ne, tu jasno kažemo, nema za nas je tako, za neke druge nije.

    jer nema nekih drugih i nas. il si čovjek il nisi, il voliš ljude ili ne. i kraj priče.
    evo, nedavno je u rijeci preminuo fra serafin, gvardijan trsatskog svetilišta, čest gost na radio rijeci kojega je bilo užitak svaki put slušati. dobitnik nagrade grada rijeke i županije (komunjara jednih običnih ). ovako se gradonačelnik oprostio od njega:
    Danas, kada se opraštamo od njega, možemo samo reći: Rijeka je imala sreću da postane njegov grad, grad koji je toliko volio, grad koji ga ispraća s tugom i zahvalnošću. Da fra Serafin nije postojao, morali bismo ga izmisliti!
    eto, danas sam u nekom raspoloženju #samoljubav

  37. #4487
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    to je vezano uz osobnu vjeru pojedinca, a što se tiče nekih, odnosno većine pi*darija, pardon my french, oko crkve i religija, naročito naših hrvatskih pi*darija, tu nemam milosti. tu nemam ovo objašnjenje - neki ljudi vjeruju da su istospolni brakovi zlo i to je baš super. ne, tu jasno kažemo, nema za nas je tako, za neke druge nije. jer nema nekih drugih i nas. il si čovjek il nisi, il voliš ljude ili ne. i kraj priče.
    x

  38. #4488

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Nadovezujem se na ovo što je Kanga citirala.
    Ja ne mislim da voljeti ljude znači odobravati sve što oni čine. Mislim da djetetu treba prenijeti svoje moralne vrijednosti i stavove po kojima živimo. Npr., kad bi mene dijete pitalo za istospolne brakove, ja bih mu objasnila da je to za nas kršćane grijeh, ali da ne smijemo osuđivati i odbacivati osobe koje imaju homoseksualne sklonosti i koji stupaju u istospolni brak.

  39. #4489
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    rehab, cvijeta, potpis.
    ja svojima kažem - u svakom narodu postoje ljudi i neljudi, dobri i loši. Isto je i unutar naroda, koje god podjele uzmemo u obzir. I među svećenicima ima svetaca i vragova (ne govorim doslovno, nego u najprenesenijem mogućem smislu ).

  40. #4490

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    rehab, cvijeta, potpis.
    ja svojima kažem - u svakom narodu postoje ljudi i neljudi, dobri i loši. Isto je i unutar naroda, koje god podjele uzmemo u obzir. I među svećenicima ima svetaca i vragova (ne govorim doslovno, nego u najprenesenijem mogućem smislu ).
    Može se reći i doslovno, zašto ne ? Meni je važno da dijete usvoji određene moralne vrijednosti i stavove, a to ne uključuje navezanost na neku ideologiju, osobe i slično. U svakom taboru ima i žita i kukolja. Važno mi je da misli svojom glavom i da propituje ono što čuje i vidi.
    Inače, jako sam ponosna jer mu je u đačkoj knjižici učiteljica, među ostalim, napisala da "ima razvijen osjećaj za drugog i drugačijeg". Evo, to je ono što mi je važno, da poštuje svoje i drži se svoga, ali da poštuje i ostale, bez obzira na neslaganje.

  41. #4491
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Može se reći i doslovno, zašto ne ?
    pa
    samo zato što ne vjerujem zapravo ni u svece ni u vragove u doslovnom smislu
    ostatak posta ti opet potpisujem. i meni je empatičnost jedna od najvažnijih osobina koje sam pokušala razviti kod djece (i mislim da sam uspjela).

  42. #4492
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    ali da poštuje i ostale, bez obzira na neslaganje.
    e, s ovim imam problem. odnosno, tu mi je teško poštivati osobu s kojom se ne slažem oko bitnih stvari, a za koje ja mislim da šteti drugima.
    kad smo na ovom topiku - ne mogu poštivati npr željku markić, bez obzira na neslaganje. prema njoj, batarelu i toj ekipi :D nemam baš poštivanja
    u smislu da ne mogu kad ju slušamo na televiziji npr reći djeci - vidiš, ona ima drugačije mišljenje, mi drugačije i sve je to super.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 31.01.2017. at 11:49

  43. #4493
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    hehe di si baš nju našla, ja je s djecom ne komentiram ali sam bome svojoj mami rekla da mi ona izgleda ko sam vrag (kad smo već kod vragova )

  44. #4494
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    kad smo na ovom topiku - ne mogu poštivati npr željku markić, bez obzira na neslaganje. prema njoj, batarelu i toj ekipi :D nemam baš poštivanja
    u smislu da ne mogu kad ju slušamo na televiziji npr reći djeci - vidiš, ona ima drugačije mišljenje, mi drugačije i sve je to super.
    pa mislim da u ovom primjeru poštivanje Željke Markić bi bilo ne sprdati se s njom na račun njene debljine i izgleda, ili ju braniti kad netko to čini. Apsolutno sam protiv stvari koje ona govori i čini, mislim da su to užasne stvari i da je ona odgovorna za taj svoj izbor, ali sam protiv toga kad je netko napada na osobnoj razini, i kao žena bih mogla stati na njenu stranu kad vidim način na koji je u komentarima često napadaju.

  45. #4495
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    slažem se s tangerinom po pitanju žm i sličnih. štoviše, treniram se vjerovati da ovaj svijet može "izdržati" i takvu ekipu. s druge strane, ne libim se ni najmanje djeci vrlo eksplicitno iznijeti i objasniti svoje mišljenje o njihovom djelovanju.

  46. #4496
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Sve ste rekle

    Jučer sam prviput gledala na HRT-u emisiju Stambeno pitanje i tema je bila kuća jednog inteligentnog čovjeka poznatog Hrvatskog (namjerno veliko slovo ) prezimena Lorković. Iznenadilo me što je sve pušteno u eter, kako to nije izrezano. Njegov je dio obiteljske kuće na Tuškancu konfisciranan (njegovom ocu) jer je kao kemičar bio direktor Bata cipela u ustaškom režimu, premda je zapravo činjenica da je stric bio ministar u Pavelićevoj vladi. Gost emisije je violinist, glazbenik (sin poznate Melite Lorković, velike glazebnice) koji živi u Švicarskoj. Čovjek ima takva jasan odmak od ustaškog režima i ispričao je kako ga je netko upozorio da Tuđman dolazi u Bern i da će on sigurno biti važan za Hrvatsku pa je otišao na predavanje i veli da mu je bilo užasno to predavanje i Tuđman čiji je cilj predavanja bio dokazati da je bilo manje žrtava u Jasenovcu. Sad mene zanima što će biti s tom emisijom, ali pretpostavljam da dok je ove Vlade neće biti reprize, iako je odlično napravljena.

  47. #4497

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    e, s ovim imam problem. odnosno, tu mi je teško poštivati osobu s kojom se ne slažem oko bitnih stvari, a za koje ja mislim da šteti drugima.
    kad smo na ovom topiku - ne mogu poštivati npr željku markić, bez obzira na neslaganje. prema njoj, batarelu i toj ekipi :D nemam baš poštivanja
    u smislu da ne mogu kad ju slušamo na televiziji npr reći djeci - vidiš, ona ima drugačije mišljenje, mi drugačije i sve je to super.
    Pa ne moraš niti reći da smatraš da je njihovo mišljenje super. Možeš reći da njihove vrijednosti nisu vaše vrijednosti i da ne smatraš da je to što oni rade dobro. Ali, kao što je Tang napisala, učiš ih da Željku Markić ne nazivaju debelom krmačom zbog svojih stavova i da u šumi članaka u kojoj se piše o njoj pročitaju i one "za" i "protiv" i razluče što je istina, a što ne.

  48. #4498

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Sve ste rekle

    Jučer sam prviput gledala na HRT-u emisiju Stambeno pitanje i tema je bila kuća jednog inteligentnog čovjeka poznatog Hrvatskog (namjerno veliko slovo ) prezimena Lorković. Iznenadilo me što je sve pušteno u eter, kako to nije izrezano. Njegov je dio obiteljske kuće na Tuškancu konfisciranan (njegovom ocu) jer je kao kemičar bio direktor Bata cipela u ustaškom režimu, premda je zapravo činjenica da je stric bio ministar u Pavelićevoj vladi. Gost emisije je violinist, glazbenik (sin poznate Melite Lorković, velike glazebnice) koji živi u Švicarskoj. Čovjek ima takva jasan odmak od ustaškog režima i ispričao je kako ga je netko upozorio da Tuđman dolazi u Bern i da će on sigurno biti važan za Hrvatsku pa je otišao na predavanje i veli da mu je bilo užasno to predavanje i Tuđman čiji je cilj predavanja bio dokazati da je bilo manje žrtava u Jasenovcu. Sad mene zanima što će biti s tom emisijom, ali pretpostavljam da dok je ove Vlade neće biti reprize, iako je odlično napravljena.
    I ja sam gledala sinoć tu emisiju i također me se jako dojmio taj njegov komentar na Tuđmanovo predavanje. Ne bih to očekivala na HRT-u, bila sam ugodno iznenađena.

  49. #4499
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Generalno odlična, odlična serija Silvane Međušić, i stvarno je iznimno vidjeti i čuti čovjeka koji ima tako zdrav odnos prema događajima iz vremena 2 svj. rata, bez obzira na to što se radi o njegovoj najužoj obitelji, dakle i ocu - koji je ubijen nakon rata, i majci - kojoj je bilo onemogućeno nastupati i predavati na MA u Zagrebu.

  50. #4500
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Nego, nastavno na Vašu raspravu, jeste vidjele novo povjerenstvo za strategiju obrazovanja, znanosti i tehnologije?

    Čelnica je GROZDovka, debela većina je u prezreloj dobi:

    Voditeljica je prof. dr. sc. Dijana Vican (GROZD), a članovi su akademici Ivica Kostović (73), Miroslav Radman (73, obožavatelj novog ministra) i Milena Žic Fuchs (62), te prof. dr. sc. emeritus Josip Milat (79! - antifašist u snazi), prof. dr. sc. Slobodan Uzelac (70), prof. dr. sc. Drago Šubarić (54, najmlađi član, rođen u susjedstvu od ministra - Modriča, BiH), rektor Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Pero Lučin (ispod 60), prof. dr. sc. Vedran Mornar (ispod 60), prof. dr. sc. Davor Romić (ispod 60) i dr. sc. Vilmica Kapac (ispod 60, hrpa afera na leđima).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •