Stranica 99 od 110 PrviPrvi ... 4989979899100101109 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 4,901 do 4,950 od 5466

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 4. dio

  1. #4901

  2. #4902
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ajme, Robi K izvrstan!

    ahhh....

  3. #4903

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Da ne otvaram novi topic, a imam nekoliko crtica o ponašanju Velikih Vjernika i "zaštitnika nerođenih života"
    Crtica 1. : dolazimo prijateljima u kuću na ručak, lijepo nas prime , na zidu plakat " Zaštitimo svaki nerođeni Život", u redu, lijepo, znamo da su religiozni, pričamo ,šalimo se i sjedamo za stol. Ne, ustajemo i pomolimo se , sve u redu lijepo i ugodno i mi smo iz vjerničkih obitelji iako ne prakticiramo vjeru svakodnevno( a nismo ni vjenčani).
    Nakon toga izlazimo u šetnju uz more i frendica počinje da bi se trebali vjenčati da Bog to blagoslovi, a ja joj odgovaram da nas je već blagoslovio, našom djecom. Zatim kreće ova situacija: uz nas bilo je i drugih ljudi u šetnji s djecom i jedno dijete se udaljilo od mame , popelo na stijenu i zaglavilo. Počelo je plakati, a mama se uspaničila i počela vikati.
    MD odmah reagira i skače na stijenu i oslobodi dijete, činilo se gore nego je bilo, mala nije bila u nekoj opasnosti bilo je samo vike i plača.
    Mama se zahvaljuje i grli malu, a mi produžujemo dalje, da bi naši VJERNICI rekli MD-om što je imo ić spašavat malu, nije njegovo dijete, nek se mater bolje brine za nju!
    BAŠ TIM RIJEČIMA: Pa nije tvoje dijete!!!
    Ja skoro pala u nesvijest od toliko licemjerja i , ne znam drugu riječ , od gnjusnobe! Ne bih nikada ni u snu pomislila na taj način o njima kao ljudima koji su bogobojazni i brinu za djecu. I sad kad se sjetim dolazi mi mučno.
    Sorry

  4. #4904

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Evo , bolje mi je.
    Crtica 2. Moja frendica (bivša, ne ona iz gornje priče), do 90.tih ateistkinja, rugala mi se da sam bogomoljka i sl. dolaskom 90.tih postaje Velika Vjernica kojoj su SVI do tada branili vjerovati u Boga. (Meni nije nikad nitko, al nije to poanta ove priče). Iako su bili ona i njeni Veliki Vjernici to ih nije sprečavalo da svakodnevno obijele tisuće i milijarde Bogova preko svojih usta, kao i u vrijeme dok su bili ateisti. Napadala me što koristim kontracepciju jer je to protivno Božjem nauku, što sam u vanbračnoj zajednici, zatim smo se malo udaljile kad je svoju mržnju proširila na : Srbe, Rome, Židove homoseksualce, sve to u ime " Hrvatskog Boga"
    Zadnje što sam čula o njoj da se prije 5-6 godina udala za starijeg , razvedenog muškarca druge vjere i nacionalnosti, s troje djece iz prvog braka tako " da ona ne mora rađat", a veliki plus je i da je dobrog materijanog stanja. Poželjela sam joj sreću u životu, s istom laganom mučninom u želucu.

    Zašto sam napisala sve ovo ovdje? Ne znam, valjda da iz svog iskustva prikažem sliku i priliku nekih Hodača i Molitelja. Priča bi možda i pila vodu , da se ne zna za čim oni ustvari žude; za dokazivanjem i preuzimanjem moći u društvu. I ako im uspije ovo ,onda im je " samo nebo granica".
    Hvala svakom što je pročitao moje postove i nije mi bila namjera nikoga povrijediti ni na koji način , ispričala sam samo svoja iskustva .
    Dalje neću...

  5. #4905
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    NHF ali zašto ste prijatelji s ljudima za koje mislite da imaju gnjusnu i licemjernu narav?

  6. #4906

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Hm, da ..ružno je kad si ljudi daju za pravo da jedni druge osuđuju po nekim svojim trenutnim standardima. Jako nas smeta kad to drugi nama rade a s lakoćom napravimo drugima.
    Imamo pravo govoriti o lošem ponašanj dotičnih ljudi ali ne i generalizirati ..o Velikim Vjernicima..o Velikim Ateistima... o Velikim Zelenim .. o Velikim Ljubičastim...

  7. #4907

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Jesam li ih osudila ijednom riječju? Možda jesam... Namjera mi je bila samo ispričati par osobnih doživljaja, donekle objektivno, ne znam dali sam uspjela. Generaliziranja i uopćavanja po bilo kojim kriterijima se pokušavam čuvati još od srednje škole kada sam prvi put čula onu poznatu "narodnu" Sve žene su kurve!!!
    Žuta, pa i nismo baš više toliki prijatelji, ostala su neka sjećanja.
    Cipelice, standardi su mi se mijenjali samo uvjetovani odrastanjem, stjecanjem novih znanja i iskustva.
    Sigurno postoje osobe koje su mi nešto zamjerile i koje sam povrijedila na neki način, riječima ili postupkom.
    Još jedna zanimljivost iz mog života, donekle povezana s aktualnim "zabranama pobačaja", osobno sam uvijek bila protiv pobačaja kao samog čina, a i protiv zakonske zabrane izvođenja pobačaja, što mi se čini kao gašenje požara špricom zaa injekcije, a ne rješavanje problema neželjene trudnoće. (sama sam koristila kontracepciju dok nisam bila spremna za trudnoću). Ali, prije nekoliko godina teško sam oboljela i tek u bolnici saznajem da sam trudna, ultrazvuk pokazuje dva plodića, jedan sa naznakama života, drugi bez. Upućuju me na kiretažu, ali ja odbijam u prvotnom šoku, želim tu djecu, blizance sam oduvijek željela, sam prekid trudnoće nije mi osobno prihvatljiv.
    Još u bolnici pod teškim lijekovima liječnici me uvjeravaju da nemam izbora, moj život je u pitanju, moguća sepsa i ostale "radosti" , a ja samo mislim na mrvicu u sebi koja možda ima šanse preživjeti. Ne, nije srčeko nije proradilo i ja u suzama idem na kiretažu, potpisujem "zahtjev za prekid trudnoće", a apsurd situacije me ubija: NE želim ab.; moram ga obaviti;potpisujem zahtjev za obavljanje. Nije vani bilo molitelja , sa mnom su bile samo žene koje su iz sebi znanih razloga bile na ab. i nježne i blage med. sestre.

    Meni samoj se dogodio scenarij koji opovrgava ono "Ne bih ja ... kao ona i ta i ta"

    Pitam se da li bi ,da je ab. zakonom zabranjen, cijeli postupak bio odgađan i "razmatran" , a ja lijepo pokojna od sepse. Stvari nisu crno-bijele, naučila sam na svojoj koži i stvarno ne bih željela da biti ona koja sebi uzima za pravo druge osuđivati.

  8. #4908
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Tx, na linku, čak i ovu knjigu našla ipak na IL, a mislila sam da nema šanse.

    Ove priče... ne znam što bih rekla. Mislim da bi meni već bio problem prijateljevati s ljudima koji drže takve plakate po zidovima, tako da bi stvar prije pukla - ne znam savjet.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.11.2017. at 21:24

  9. #4909
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj celeste prvotno napisa Vidi poruku

    Meni samoj se dogodio scenarij koji opovrgava ono "Ne bih ja ... kao ona i ta i ta"

    Pitam se da li bi ,da je ab. zakonom zabranjen, cijeli postupak bio odgađan i "razmatran" , a ja lijepo pokojna od sepse. Stvari nisu crno-bijele, naučila sam na svojoj koži i stvarno ne bih željela da biti ona koja sebi uzima za pravo druge osuđivati.
    Zao mi je. Za pitanje-pretp da je samo retoricko jer nam iskustvo govori da je scenarij razmatranja i zeninog odlaska na drugi svijet vec odigran. Zato sam i ja na tim pozicijama i braanit cu ih gorljivo, i to ja koja sam prosla sito i reseto za dobit dijete. Zakonska zabrana je koma, kao i sve sivonijansna priblizavanja za kojima se ide, jer si teoretski mogla otputovati o npr. cekajuci obavezna savjetovanja s kojoma ce se sigurno ici, nemam dvojbe u to. Tj pokusat ce se. Na svakome od nas je da se bori protiv onog sto misli da je sasvim krivo, a marketira se naravno na sasvim drugi nacin.Nista ne treba uzeti zdravo za gotovo i tisina i necinjenje su put u gubitak sadasnjih standarda.

  10. #4910
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Inace sam posebno oprezna prema ljudima koji jako isticu svoju krepost jer me iskustvo naucilo da, sto su glasniji, to su rijeci u vecem nesuglasju s djelima.

  11. #4911
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Pavicic o industrijalizaciji Sinja 50tih.
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...-sinj/6780468/

  12. #4912
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Sjajan tekst! I inače volim Pavičića.
    Svaka čast kustoskom timu.
    A o onakvoj arhitekturi današnja mjesta tog tipa mogu samo sanjati!
    Bila sam na jesen u Zlinu u Češkoj. Jedna fantastična priča o tvornici obuće Bata, o Tomažu Bati i volji, viziji i pameti jednog čovjeka koji provinciju smatra izazovom, gradi tvornicu, radničke stanove sa komforom nezamislivim u ono doba, kulturni dom, i, i ,i ...
    I to naravno ne bilo kakve, dovodi odlicne arhitekte koji stvaraju jedan novi grad...
    Na žalost ovi danas kod nas su više zainteresirani za Rolexe, Chanelove torbice i lovačke trofeje.

  13. #4913
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Baš smo jučer dogovarali sa frendicama da sljedeći vikend idemo vidjet tu izložbu, ionako nam je to postao običaj da svake godine idemo na "advent u Sinj"

    U Kaštelima je trenutno u tijeku donošenje novog GUPa za prostor nekadašnjeg Jugovinila, koji će se prenamijeniti u turističke i javne sadržaje, zelene površine, a jedan dio tvornice bi trebao postati muzej: http://www.kastela.org/novosti/aktua...cju-jugovinila

  14. #4914
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pavicic o industrijalizaciji Sinja 50tih.
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...-sinj/6780468/
    Ajme krasan tekst...
    Svaki put kad pročitam nešto slično, ne mogu ne zapitati se da li je bila sreća ili prokletstvo roditi se i živjeti baš u to vrijeme... u tom procjepu u povijesti.

  15. #4915
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Sjajan tekst! I inače volim Pavičića.
    Svaka čast kustoskom timu.
    A o onakvoj arhitekturi današnja mjesta tog tipa mogu samo sanjati!
    Bila sam na jesen u Zlinu u Češkoj. Jedna fantastična priča o tvornici obuće Bata, o Tomažu Bati i volji, viziji i pameti jednog čovjeka koji provinciju smatra izazovom, gradi tvornicu, radničke stanove sa komforom nezamislivim u ono doba, kulturni dom, i, i ,i ...
    I to naravno ne bilo kakve, dovodi odlicne arhitekte koji stvaraju jedan novi grad...
    Na žalost ovi danas kod nas su više zainteresirani za Rolexe, Chanelove torbice i lovačke trofeje.
    Eh, draga... to su jednostavno bila drugačija vremena; ima tih priča puno. Evo samo dvije, da ne udavim publiku

    Ako ćemo o prehrambenoj industriji - Podravka i Zlata Bartl: https://koprivnica.hr/novosti/spomen...-i-dalje-zivi/

    Ako ćemo o elektroindustriji - Tomo Bosanac je samo jedan od mnogih končarevaca onog doba: http://www.sveopoduzetnistvu.com/ind...n=clanak&id=81

    Svakako su imali i podršku onovremene politike na ovaj ili onaj način, a i osigurali su odgoj mladih generacija.

  16. #4916
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Peterlin, super link na Končar. Uključuje i puno manje bajkovit prikaz od ovog u Sinju. Sinj je nastao u solidnoj vremenskoj rupi između dva kaosa. Ja se sjećam 80tih inženjera koji su kukali da Rusi ne plaćaju, kako nisu konkurentni jer su proizvodi predimenzionirani pa troše previše materijala itd. Autor teksta o Končaru je i ovo napisao - prilično negativni prikaz, ali nije loš.

  17. #4917
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja bas gledam, da li bih mogla nekako ubaciti sinj, kad budem isla dolje...
    bas bih rado vidjela tu izlozbu.
    a tang ce nam, nadam se, izvjestiti kako joj se svida.

  18. #4918
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Sjajan tekst! I inače volim Pavičića.
    Svaka čast kustoskom timu.
    A o onakvoj arhitekturi današnja mjesta tog tipa mogu samo sanjati!
    Bila sam na jesen u Zlinu u Češkoj. Jedna fantastična priča o tvornici obuće Bata, o Tomažu Bati i volji, viziji i pameti jednog čovjeka koji provinciju smatra izazovom, gradi tvornicu, radničke stanove sa komforom nezamislivim u ono doba, kulturni dom, i, i ,i ...
    I to naravno ne bilo kakve, dovodi odlicne arhitekte koji stvaraju jedan novi grad...
    Na žalost ovi danas kod nas su više zainteresirani za Rolexe, Chanelove torbice i lovačke trofeje.
    Pa i ova sinjska priča je uvelike priča o jednom čovjeku. Volji, viziji, pameti, ljubavi prema svom kraju i...snalažljivosti?

  19. #4919
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, super link na Končar. Uključuje i puno manje bajkovit prikaz od ovog u Sinju. Sinj je nastao u solidnoj vremenskoj rupi između dva kaosa. Ja se sjećam 80tih inženjera koji su kukali da Rusi ne plaćaju, kako nisu konkurentni jer su proizvodi predimenzionirani pa troše previše materijala itd. Autor teksta o Končaru je i ovo napisao - prilično negativni prikaz, ali nije loš.
    Autor teksta dobro poznaje Končar iznutra. Predobro

  20. #4920
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    S druge strane (da ne odem previše u offt) htjela sam samo napomenuti da je danas teško TEEEŠKO naći cjelovite stručnjake kakvi su bili u ono vrijeme - ne odnosi se to samo na inženjere, to vrijedi i za liječnike i za prosvjetare i za sve profile...

    Čovječe, dajte nađite nekog ovakvog danas: http://www.eihp.hr/wp-content/upload...jiga_pozar.pdf

    Jedan primjer cjelovitog inženjera (strojarstvo) i intelektualca je Igor Čatić - i on je u grupi stručnjaka kakvih je sve manje: https://tkojetko.irb.hr/znanstvenikD...p?sifznan=9271
    Takvi ljudi se ne ograničavaju samo na svoju struku, već promišljaju i svijet oko sebe. Lijepo bi se on uklopio u ovaj forum: http://zg-magazin.com.hr/igor-catic-...uvijek-nemamo/

  21. #4921
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    ja sam rodjena sinjanka, baka mi je radila u dalmatinki
    i ujak, ujna, hrpa drugih iz rodbine, susjedstva
    svaka njena prica iz tog vremena je 'ona je radila u dalmatinki, on u autoprevozu'

  22. #4922
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam rodjena sinjanka, baka mi je radila u dalmatinki
    i ujak, ujna, hrpa drugih iz rodbine, susjedstva
    svaka njena prica iz tog vremena je 'ona je radila u dalmatinki, on u autoprevozu'
    Ali istina je i vjerujem da za to ima dobre razloge - Sinj je bio bitno drugačiji prije Dalmatinke. I ne samo Sinj.

  23. #4923

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ali istina je i vjerujem da za to ima dobre razloge - Sinj je bio bitno drugačiji prije Dalmatinke. I ne samo Sinj.
    Odličan mi je taj tekst, naročito kako prikazuje koliko je industrijski napredak nekog kraja utjecao na promjene u društvu - žene su se osamostaljivale, razvijale svoje vidike (onaj opis kako su ih slali na edukaciju u veće gradove), nisu više ovisile o kući i poslu na polju ni o mužu kao "gazdi".
    I onda to usporedim s današnjim društvenim tendencijama koje dolaze s nekih strana i dođe mi slabo

  24. #4924
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Odličan mi je taj tekst, naročito kako prikazuje koliko je industrijski napredak nekog kraja utjecao na promjene u društvu - žene su se osamostaljivale, razvijale svoje vidike (onaj opis kako su ih slali na edukaciju u veće gradove), nisu više ovisile o kući i poslu na polju ni o mužu kao "gazdi".
    I onda to usporedim s današnjim društvenim tendencijama koje dolaze s nekih strana i dođe mi slabo
    Eh, nakon antike uslijedio je mračni srednji vijek, pa renesansa, pa opet klasicizam, pa prosvjetiteljstvo, pa (ne znam napamet) romantizam valjda...... prava sinusoida. A sad mi se isto čini da smo na nizbrdici. I nije tako samo u ovom našem mikrosvijetu.

    Ovako govorim svojim sinovima kad me opet i opet pitaju zašto moraju učiti povijest. Zato.

  25. #4925
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i ova sinjska priča je uvelike priča o jednom čovjeku. Volji, viziji, pameti, ljubavi prema svom kraju i...snalažljivosti?
    pa to i kazem.

  26. #4926
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Nije samo Sinj.... podsjetila me ta priča i na ovo - Institut RB: https://www.jutarnji.hr/domidizajn/i...tunel/6688797/

    Ne bih komentirala članak, fotografije govore više od teksta. A kad se vozim po Bijeničkoj, srce me boli od pogleda na stražnju stranu.

  27. #4927
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    S druge strane (da ne odem previše u offt) htjela sam samo napomenuti da je danas teško TEEEŠKO naći cjelovite stručnjake kakvi su bili u ono vrijeme - ne odnosi se to samo na inženjere, to vrijedi i za liječnike i za prosvjetare i za sve profile...
    Nije teško pronaći cjelovitog stručnjaka, nego je nemoguće. Uključivo i živuće koji si laskaju da se u sve razumiju. Ja ih ne vidim kao pozitivne primjere. Veliki broj je i opasan, s obzirom na reputaciju kojom mogu zavarati površnog promatrača iznoseći potpuno netočne teze. Malo je onih koji će s 80 godina biti dovoljno otvorena uma i samokritični da mogu promijeniti mišljenje ako se pokaže da su na krivom putu. S obzirom da je forum javni, ne bih sad prljavo rublje iznosila, pogotvo ne o ljudima koji su u naponu snage napravili puno dobrog.

    Ovdje je razlog za nemogućnost cjelovitog stručnjaka.

    Krajem WWII znanje se udvostručivalo svakih 25 godina, zadnji podaci su bili da smo sada na 13 mjeseci, a IBMove kalkulacije predviđaju 2020. udvostručivanje svakih 12 sati. Iz tog razloga je i cijeli koncept obrazovanja kod nas naopak. Gdje se uče podaci i sortira ih se po nekim kriterijima koji uskoro postaju irelevantnim, a zanemaruju fundamentalna znanja na temelju kojih se vjerojatno jedino može prilagoditi novim situacijama. Ovo sortiranje je problematično kod nas jer smo očito orjentirani vjerovanju i fanatizmu i ako nas netko drag i pametan nešto podučio u nekom trenutku, teško se odlučuje na odmak od danas neprihvaljtivih principa.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 27.11.2017. at 15:38

  28. #4928
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Nije teško pronaći cjelovitog stručnjaka, nego je nemoguće. Uključivo i živuće koji si laskaju da se u sve razumiju. Ja ih ne vidim kao pozitivne primjere. Veliki broj je i opasan, s obzirom na reputaciju kojom mogu zavarati površnog promatrača iznoseći potpuno netočne teze. Malo je onih koji će s 80 godina biti dovoljno otvorena uma i samokritični da mogu promijeniti mišljenje ako se pokaže da su na krivom putu. S obzirom da je forum javni, ne bih sad prljavo rublje iznosila, pogotvo ne o ljudima koji su u naponu snage napravili puno dobrog.

    Ovdje je razlog za nemogućnost cjelovitog stručnjaka.

    Krajem WWII znanje se udvostručivalo svakih 25 godina, zadnji podaci su bili da smo sada na 13 mjeseci, a IBMove kalkulacije predviđaju 2020. udvostručivanje svakih 12 sati. Iz tog razloga je i cijeli koncept obrazovanja kod nas naopak. Gdje se uče podaci i sortira ih se po nekim kriterijima koji uskoro postaju irelevantnim, a zanemaruju fundamentalna znanja na temelju kojih se vjerojatno jedino može prilagoditi novim situacijama. Ovo sortiranje je problematično kod nas jer smo očito orjentirani vjerovanju i fanatizmu i ako nas netko drag i pametan nešto podučio u nekom trenutku, teško se odlučuje na odmak od danas neprihvaljtivih principa.
    Ma sve je to u redu, ali ipak... nisu danas ljudi svjesni koliko se svi mi svakodnevno oslanjamo na tuđa znanja i umijeća.

    A ja nisam baš sigurna da se znanje tolikom brzinom uvećava, jer znanje i količina informacija baš i nije ista stvar. Treba razlučiti bitno od nebitnog. To je isto problem.

  29. #4929
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ma sve je to u redu, ali ipak... nisu danas ljudi svjesni koliko se svi mi svakodnevno oslanjamo na tuđa znanja i umijeća.

    A ja nisam baš sigurna da se znanje tolikom brzinom uvećava, jer znanje i količina informacija baš i nije ista stvar. Treba razlučiti bitno od nebitnog. To je isto problem.
    Ne znam na sto mislis pod znanjem i informacijom. Ne misli se sigurno na to da mi kao pojedinci sad znamo toliko vise, nego da postoji ogroman broj informacija i veza. Ako si strucnjak za bubreg, tesko da znas i ortopediju. Ako si strucan za strujanje fluida, nisi za automatizaciju procesa.
    Meni se cini da postoji bitno i nebitno u ovom trenutku. Ako radis politiku pakiranja mesa, onda je dobro znati osnove difuzije.

  30. #4930
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Koja zanimljiva rasprava! Ja sama sam tu u mučenju same sebe jer ne znam definirati neki svoj ideal od tehnokrata koji drvi samo po svome i u tuđe se ne bi štel mešat jer je nedovoljno stručan za bilo što osim svog područja do zapravo idealiste koji misli da je danas još uvijek (s obzirom na količinu znanja) moguće biti renesansni čovjek ko što je Leonardo bio pa da se u sve kuži. Opet... bez tog stremljenja, makar te iluzije ili želje, teško da netko može bit punokrvni intelektualac (u starom smislu te riječi, i ja sam iz Peterlininog doba). Možda toga više niti nema i ostat će rezervirano za AI, koja će nas sve rasturiti. Linkove ću proučiti jednom.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.11.2017. at 20:08

  31. #4931
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Ina33, to je bas komplicirana tema. Koliko je uredu biti fleksibilan. Uredu u smislu da nisi ni premalo, ni previse. Za svakoga individualno. Koliko se uopce mozemo dobro procijeniti. Afinitet prema nekom podrucju nam moze pomoci u smislu znatizelje, ali tek kad krenes u novo vidis koliko ne znas i koliko bi trebao ici koraka unatrag da razumijes. Ja sam jednom krenula slusati kolegij Uvod u ... i nista nisam razumjela.

    I neprekidno se pitam kako su politicari hrabri da se usude gotovo nasumicno preuzeti neko ministarstvo. Oni ocito imaju veliki problem sa samoprocjenom i "prefleksibilni" su. Povrsni i na kraju nestrucni. Slicno kao danasnji "strucnjaci za sve", sto ih Peterlin prizeljkuje

  32. #4932
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Na stranu političari, ali po ključu super stručnosti... nikad nitko ne bi ništa preuzeo..odlučivanje bi trajalo beskrajno dugo, kao i naukovanje za nešto, a znanje se množi, kompleksnost raste, i ljudi su pod pritiskom sve bržeg odlučivanja jer su i promjene sve dramatičnije i brže. Na kraju će nam stvarno AI doć za predsjednika... dobro, ovo nema veze strogo s ovom temom, ali kao neki spin-off bi mi bilo zanimljivo..

  33. #4933
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Slažem se

  34. #4934
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ina33, to je bas komplicirana tema. Koliko je uredu biti fleksibilan. Uredu u smislu da nisi ni premalo, ni previse. Za svakoga individualno. Koliko se uopce mozemo dobro procijeniti. Afinitet prema nekom podrucju nam moze pomoci u smislu znatizelje, ali tek kad krenes u novo vidis koliko ne znas i koliko bi trebao ici koraka unatrag da razumijes. Ja sam jednom krenula slusati kolegij Uvod u ... i nista nisam razumjela.

    I neprekidno se pitam kako su politicari hrabri da se usude gotovo nasumicno preuzeti neko ministarstvo. Oni ocito imaju veliki problem sa samoprocjenom i "prefleksibilni" su. Povrsni i na kraju nestrucni. Slicno kao danasnji "strucnjaci za sve", sto ih Peterlin prizeljkuje
    Ne čeznem ja za superstručnjacima, ali danas je sve više ljudi koji o VLASTITOJ struci znaju premalo, osim uske specijalizacije kojom se bave.

  35. #4935
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Procitala tekst koji je jelena linkala rh i egalitarni sindrom, odlican je. I u svom okruzenju imam jako puno ljudi koji romantiziraju proslost, sto je jedan dio price. Ovo su stvarno odlicne teme!

  36. #4936
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Peterlin, pa upravo je problem sto se vlastita struka jako prosirila. Plus, ne znam skoro niti jedan posao danas koji moze ostat samo u svojoj struci. To su uvijek neke kombinacije dijela struke koji jako dobro poznakes i nekog susjednog tangentalnog podrucja koje je vazno za neki tvoj konkretni posao-to je best of cemu se mozes nadati. A jos moras dio intelektualnog kapaciteta ostavit za npr minimalne gradj duznosti kao izbori.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.11.2017. at 13:43

  37. #4937
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    pripremite se na nešto najgore što ste ikad mogli od ikog čuti: http://www.index.hr/vijesti/clanak/i...i/1014975.aspx

  38. #4938
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    zgrožena sam ostala kad sam poslušala. a većina roditelja i šalje djecu na vjeronauk pod devizom "ma nemaju što tamo lošeg naučiti". i bojim se da ovo nije usamljeni slučaj.
    Posljednje uređivanje od Bodulica : 21.12.2017. at 23:55

  39. #4939
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Zašto mislite da su ovakvi slučajevi rezervirani samo za vjeronauk? Brojni profesori imaju potrebu dijeliti svoje političke poglede među učenicima, studentima, kao na nekom egotripu uživaju držati duge monologe koji se nimalo ne tiču predmeta.

  40. #4940
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ja ću spomenuti jednu dobru stvar u ovoj priči, a to je da je super kako se ipak našao klinac koji je shvatio što sluša i nije mu bio problem potruditi se snimiti i dati novinarima... ko da je to bezazleno izvesti. (Sigurno dijete nekih Jugoslavena ).

    Baš me zanima nastavak...

  41. #4941
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    žutaminuta, nisu rezervirani samo za vjeronauk, sigurno
    problem je što u nadležnosti ministarstva i s prosvjetnom inspekcijom, da se ovo čuje i vidi, ne bi sigurno netko opstao još ni sata
    a za nastavnika vjeronauka je isti sistem kao i za svećenike optužene za pedofiliju, kadije (u ovom slučaju vezane vatikanskim ugovorima) i tuže i sude
    znači, možemo očekivati da nastavi raditi - drugdje

  42. #4942
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ne mora bit dijete ništ nadobudno da bi išlo snimat. U toj dobi brzo spaze tko je normalan, a tko je za razvlačiti po netu.

  43. #4943
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Snimaju oni svakoga.

  44. #4944
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    pa nije ovo bio "samo" politicki govor... ovdje se poziva da se nekog ubije, ovdje se hvali ratka mladica kako je "rijesio" problem muslimana, najveceg krvnika balkana... pa pobogu!...

    ali najgore od svega mi je kad sam cula da je rekao: "vjerojatno i ovaj razred ima nekog svog mesica..." zar on tako misli i govori o svojim ucenicima?!?

  45. #4945
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Da, ovo je baš ekstremno... Nažalost, bojim se da nije toliko rijetko koliko bi mi rado vjerovali... ufff...

  46. #4946
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Nisam slušala. Nemam želudac. Evo čitam da će ipak dobiti otkaz.

  47. #4947

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Evo čitam da će ipak dobiti otkaz.
    ...ali tek nakon što je to osvanulo na Indexu...

    Pretpostavljam da mu to nije prvi takav ispad...

  48. #4948
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Uzas. Da, i ja sam cula od pomirljivih da nemaju djeca sto loseg cuti na vjeronauku.

    Nedavno sam izjavila da me strah katolika pa me vjernik uvjeravao da se stvarno nemam zasto bojati katolika.

  49. #4949
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    netko je dobro primijetio na facebooku, da sta se imamo cuditi nad tim uciteljem, takve stvari govore i s oltara.

  50. #4950
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    samo otkaz? pih... ko i svećenici pedofili, samo će se prebaciti da negdje nekoj drugoj djeci čini štetu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •