Stranica 103 od 110 PrviPrvi ... 35393101102103104105 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 5,101 do 5,150 od 5466

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 4. dio

  1. #5101
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Samo ću se referirati na stručnost srednješkolskih nastavnika, budući da sam ja jedan. Pitanje je za koji predmet, jer bio kem fizika se mijenjaju teorije i temeljna znanja s vrenenom, kao u svakoj znanosti. Ako je prof pred penzijon, dakle studirao prije 40ak god, lako moguće da ima zastarjele podatke ako se nije stalno usavršavao u struci. Dok recimo nastavnik latinskog ili jezika teže će upasti u zamku zastarjelosti saznanja iz svoj područja.
    Dalje, koliko je netko stručan kao nastavnik ovisi o dubini teme. Npr ja predajem biologiju u 3 gimnazihe, gradivo ljudsko tijelo. Mislim da sam kvalificirana govoriti o građi i funkciji recimo probavnog sustava čovjeka. Ali nisam kvalificirana govoriti o patologiji, liječenje ili kirurgiji istog.
    Dakle, mislim da je pitanje kvalificiranosti srednjoškolskih nastavnika jako relativan pojam.

  2. #5102
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Zapravo se ne radi o školskom gradivu, nego npr. kao da prof. fizike daje svoje mišljenje o klimatološkim promjenama i drži ga relevantnim. Je li relevantno njegovo mišljenje? Ovi o kojima ja govorim stvaraju mišljenje na temelju tekstova u tisku, a skloni su "vjerovanju". I naravno da ima dio profesora fizike koji razumiju svemir, klimatološke promjene, izmjenu tvari u organizmu kroz membrane, biorazgradivost i sl. područja koja se zapravo ne podučavaju, ali samo ako imaju vlastiti driving force da problem sagledaju detaljno. Ali ako ga sagledaju uz pomoć alternative facts, to je problem.

  3. #5103

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...njost/7139835/

    evo jedan vrlo interesantan i pametan razgovor. koji se jako dobro nastavlja na ovu diskusiju.

    mojca, tebi svaka cast. umjesto ispraznih floskula, kako su oni jelte svi isti, te kako jelte demokracija i pluralizam znace da svatko moze brbljetati svasta (a nikako to ne znace), te da je znacenje i vrijednost izrecenog potpuno nebitna, po sistemu: ja tako jelte mislim, pa to moje "misljenje" tezi jednako kao i neko kompetentno misljenje - jer to je, sto ne, bit demokracije, slobode govora, itd, itd...
    ti si sasvim konkretno preuzela incijativu, kontaktirala strucne sluzbe ! i ucinila nesto. jedan korak. pa ako ce kroz to jedno jedino dijete zgranuto odmahnuti glavom, gledajuci u izlogu knjizara knjigu o zemlji kao ravnoj ploci , ili se grohotom nasmijati na lazi i nebuloze markic&co o npr. Istambulskoj konvenciji, ucinila si jako puno.

    jedna od uzasnijh promjena koju su sasvim sustavno i namjerno inicirali trump, putin, erdogan, markic i co. je nesmiljeni napad na sve institucije drustva zapadne demokracije. treba ih dezavurirati, oduzeti im legimitet, kako bi opcu javnost uvjerio da su svi isti, te da nigdje nije bolje. pa se udara i na drzavne institucije, pravni aparat, skolstvo, te naravno na novinarstvo, medije, intelektualce.
    Problem fake newsa nije samo laz i obmana, nego prvenstveno sustavno urusavanje i unistavanje integriteta i statusa ljudi i institucija koji imaju i pamet i znanje i savjest.

    e onda je naravno sasvim lako. jer svi su isti, a i sve je isto. sto u mnogome olaksava situaciju svima onima sto sami sebe nikako ne smatraju sljedbenicim gore nabrojanih persona, ali im je pozicija "ne bi se htel mesat" jako ugodna. a i to je vrhunac tolerancija, zar ne?
    jer ako se, zamislite uzasa, puljak kao znanstvenik pojavio u vrticu, sto nas prijeci da pozovemo i markic.
    pa prijeci nas, ja bih rekla zdrava pamet i pristojnost.

    Osim toga njih u skole, vrtice i fakultete ni ne treba vise pozivati. oni su se tamo vec jako fino ustolicili.
    Tek sada vidim u što se pretvorila rasprava potaknuta mojim pitanjem Sa ovim naprijed navedenim se apsolutno slažem. Postalo je normalno da je crkva ušla u školu, da imamo časne i župnike na roditeljskim sastancima za upis prvašića, da su isti na svim školskim priredbama, da časna zove dijecu da se priključe zboru na redovnom satu pa se naravno jave i djeca koja ne idu na vjeronauk jer žele pjevati a nemaju pojma u što su se javili (znači bez pitanja i suglasnosti roditelja)... sve je to postalo normalno i ne traži se ničija dozvola... e ali da bi se organiziralo jedno znanstveno predavanje, to je već veliki problem, tko zna što će tamo jedan Puljak pričati djeci... možda će ih zvati da se uključe u njegovu stranku. Ja ne mogu vjerovati što čitam ovdje i kako neki od vas razmišljaju.
    Ja sam zainteresirana da ovakva predavanja dođu u škole i da ih djeca slušaju, da im se što više priča o znanosti i znanstvenim principima gledanja na svijet (što bi btw trebalo biti normalno je li i dio uobičajene nastave, naime govorimo o ŠKOLI). Hvala ti Mojca što si me uputila na koji način se može organizirati navedeno predavanje. Nisam znala da može čak i u vrtiću, raspitat ću se i u našem vrtiću da li bi bili zainteresirani.

  4. #5104

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku

    jedna od uzasnijh promjena koju su sasvim sustavno i namjerno inicirali trump, putin, erdogan, markic i co. je nesmiljeni napad na sve institucije drustva zapadne demokracije. treba ih dezavurirati, oduzeti im legimitet, kako bi opcu javnost uvjerio da su svi isti, te da nigdje nije bolje. pa se udara i na drzavne institucije, pravni aparat, skolstvo, te naravno na novinarstvo, medije, intelektualce.
    Problem fake newsa nije samo laz i obmana, nego prvenstveno sustavno urusavanje i unistavanje integriteta i statusa ljudi i institucija koji imaju i pamet i znanje i savjest.

    e onda je naravno sasvim lako. jer svi su isti, a i sve je isto. sto u mnogome olaksava situaciju svima onima sto sami sebe nikako ne smatraju sljedbenicim gore nabrojanih persona, ali im je pozicija "ne bi se htel mesat" jako ugodna. a i to je vrhunac tolerancija, zar ne?
    jer ako se, zamislite uzasa, puljak kao znanstvenik pojavio u vrticu, sto nas prijeci da pozovemo i markic.
    pa prijeci nas, ja bih rekla zdrava pamet i pristojnost.

    Osim toga njih u skole, vrtice i fakultete ni ne treba vise pozivati. oni su se tamo vec jako fino ustolicili.
    Seni, svaka ti je na mjestu. Često mi isti zaključci padaju na pamet. I sviđa mi se ovo što kažeš, "zdrava pamet i pristojnost"

  5. #5105
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Seni, svaka ti je na mjestu. Često mi isti zaključci padaju na pamet. I sviđa mi se ovo što kažeš, "zdrava pamet i pristojnost"
    X.

  6. #5106
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Postalo je normalno da je crkva ušla u školu, da imamo časne i župnike na roditeljskim sastancima za upis prvašića,
    da su isti na svim školskim priredbama, da časna zove dijecu da se priključe zboru na redovnom satu p
    a se naravno jave i djeca koja ne idu na vjeronauk jer žele pjevati a nemaju pojma u što su se javili (znači bez pitanja i suglasnosti roditelja)... sve je to postalo normalno i ne traži se ničija dozvola...
    yin&yang, šta je stvarno tako u vašoj školi? Kod nas toga nema. Ako sam dobro zapamtila, ti si kvart do moga, pa je li to moguće da nam se škole toliko razlikuju u tih par stotina metara. :/ ili možda pišeš općenito.

  7. #5107

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Ne pišem općenito. U našoj školi je stvarno tako. To ti nažalost najviše ovisi o ravnatelju. Ovo sa zborom se desilo meni, dakle mala se javila da pjeva u zboru, ne znajući da je riječ o zboru koji vodi časna, ja sam saznala koji tjedan kasnije i to na način da mi je javila mama njene prijateljice, jer je mislila da bi ja mogla biti protiv. I bila sam naravno protiv, ali kako da sada kažem djetetu da ne smije pjevati, pa je taj semestar pjevala i nastupala na predstavi, a sljedeći semestar sam joj rekla da se ipak ispiše. Sa učiteljicom sam popričala o toj situaciji, ona mi se ispričala naravno i rekla da se i ona našla u nezgodnoj situaciji jer je časna došla na sat i njoj je bilo nezgodno određenoj djeci reći da se ne smiju javiti. Upozorila sam je da se takva situacija ne smije ponoviti a da ja ne budem obaviještena pa će sljedeći put vjerujem pripaziti. Takvu "situaciju" je omogućio ravnatelj, u tome je problem, jer je klima u društvu takva da se više ničega ne ustručavaju, kao što rekoh to je sve postalo Normalno.. I jako sam ljuta zbog toga i vrijeđa me šutnja većine kojoj je to valjda isto normalno. Pa još kad mi kažu pa u čemu je problem, to je izbotni predmet, ti možeš izabrati da ti dijete ne ide Evo, sve ovo što sam nabrojala ja nisam izabrala, moje dijete na vjeronauk ne ide, a svejedno je stalno izloženo svim ovim školi neprimjerenim sadržajima.

  8. #5108
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    pretpostavljam da se yin&yang referira na zadnju vijest koja kola facebookom, u čini mi se OŠ Jordanovac, gdje je najavljeno da će na informativnom sastanku o upisu prvaša nazočiti školska liječnica i župnik
    ja sam navodila kako je kod nas župnik držao govor na priredbi dobrodošlice prvašićima, isto tako za dane kruha bude valjda neka molitva u sklopu priredbe, ili tako nekako, potisla sam
    i tako, ima toga

  9. #5109

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Da, na to sam mislila, na tu vijest. Ali da , i u našoj školi je na priredbi za prvašiće bio župnik, i za dane kruha itd. Riječ je o OŠ Malešnica.

  10. #5110
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Takvu "situaciju" je omogućio ravnatelj

    apsolutno! ravnatelj je taj koji bi trebao iskomunicirati da do takve situacije uopće ne dođe, kako da učiteljica objašnjava na satu djeci "ali znate, to je malo nezgodno"
    s tim da, kako bih rekla, da je općenito normalnija situacija, ne bi meni osobno nešto smetalo da mi dijete ide na zbog koji vodi časna
    to se sve sigurno može i normalno izvest, da časna vodi zbor koji je zbor, a ne produžetak vjeronauka, i da se uvažava da su na njemu različita djeca

  11. #5111
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Da, na to sam mislila, na tu vijest. Ali da , i u našoj školi je na priredbi za prvašiće bio župnik
    je li pitao djecu jesu li se prekrstili kad su na putu prema školi prolazili pored crkve? ah kad se sjetim

  12. #5112
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    yin&yang, ajme Mi smo OŠ Špansko Oranice.
    Čak za dane kruha mogu i razumjet, al za ovo ostalo stvarno ne vidim potrebu sudjelovanja župnika na takvim događanjima.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 19.03.2018. at 13:56

  13. #5113

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Ali ovo nije školski zbor koji vodi časna (to ni meni ne bi smetalo). U školi postoji školski zbor koji vodi učiteljica glazbenog i taj zbor je super, ali se mogu uključiti tek djeca od 5. razreda. Što je ovaj zbor koji vodi časna, ni sama ne znam, oni uglavnom pjevaju samo crkvene pjesme na školskim predstavama i to mi je izrazito smetalo, pogotovo kada sam čula repertoar.

  14. #5114

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Također sam iz provjerenih izvora čula da je isti u udruzi U ime obitelji i doveo je u zadnje vrijeme više učitelja koji su u toj udruzi i uopće se više ni ne trude to sakriti, sve je gotovo pa javno. Učitelji se biraju mimo ikakvog natječaja, čak više ne zove ljude ni na razgovor reda radi, strašno nešto.

  15. #5115
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ih, nasa seoska skola je isla na misu 1. dan skolu u 8 ujutro. Tako da ovi sto ne idu na vjeronauk odmah shvate gdje im je mjesto. Al konacno se ove godine poklopilo vijece roditelja i malo zdravog razuma pa je to otpalo.

  16. #5116
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Kod nas nema nastave danas jer je Dan župe škola proglasila nenastavnim danom pa djeca mogu cijeli dan ići na mise.

  17. #5117

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas nema nastave danas jer je Dan župe škola proglasila nenastavnim danom pa djeca mogu cijeli dan ići na mise.
    Uh, to veselje smo mi imali dok mi je sin bio u nižim razredima (i isti je dan u pitanju - očito smo susjede ). Na sreću, kad je bio 4. razred roditelji su se izjasnili da su protiv tog dana kao nenastavnog, pa je Dan župe u školi ukinut.

  18. #5118
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    ........... šutnja većine............
    Potaknuta jednim dokumentarnim filmom o Sophie Scholl, Njemici koja se u WW2 zajedno s grupom studenata borila protiv nacizma
    "The real damage is done by those millions who want to 'survive.' The honest men who just want to be left in peace. Those who don’t want their little lives disturbed by anything bigger than themselves. Those with no sides and no causes. Those who won’t take measure of their own strength, for fear of antagonizing their own weakness. Those who don’t like to make waves—or enemies. Those for whom freedom, honour, truth, and principles are only literature. Those who live small, mate small, die small. It’s the reductionist approach to life: if you keep it small, you’ll keep it under control. If you don’t make any noise, the bogeyman won’t find you. But it’s all an illusion, because they die too, those people who roll up their spirits into tiny little balls so as to be safe. Safe?! From what? Life is always on the edge of death; narrow streets lead to the same place as wide avenues, and a little candle burns itself out just like a flaming torch does. I choose my own way to burn."
    Posljednje uređivanje od Ana i mamino zlato : 19.03.2018. at 22:01

  19. #5119

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    https://www.vecernji.hr/vijesti/mark...ostoji-1233778

    Ovo je nažalost postala realnost u Hrvatskoj, u školi se više ne smiju govoriti znanstveno utemeljene činjenice, odmah slijede optužbe da se "prodaje" ideologija. Kakva ideologija??? Zar ovo ne bi trebao biti dio uobičajene nastave u školama? Zar u školama djeca ne bi trebala učiti kako je nastao svijet i kako su nastali ljudi utemeljeno na znanosti? Ili se to na satovima biologije i fizike više ne smije govoriti a da vas ne optuže da širite propagandu i vlastita vjerovanja? Kako izgleda nastava ovih premeta danas živo me zanima... ja ne mogu iskreno vjerovati u kakvu zemlju smo se mi pretvorili...

  20. #5120
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Da li bi bilo širenje propagande i ideologije da je predavanje o Higgsovom bozonu, svemiru i crnim rupama održao Vuko Brigljević (ekperimentalni fizičar, koautor na radovima na kojima je koautor i Ivica Puljak; katolik i član Opusa Dei) i da je rekao da je Bog stvorio svemir?

  21. #5121
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Onako, nisu ni katolici vesla sisali. Jasno je da ako klince učiš znanosti da im smanjuješ šanse da odrastu u uvjerenog vjernika. Da sam vjernik i ja bih bila zabrinuta. Znamo kud znanost vodi.

  22. #5122

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma to su dječje priče koje roditelji nekritički prihvaćaju. Kao one da je nastavnik nekom s istim brojem bodova dao višu ocjenu. Ako pak čovjek stvarno govori po školama da je znanstveno dokazano da boga nema... U što ne vjerujem... A onda je sasvim normalno da se ljudi bune.

  23. #5123
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Teško da je Puljak domaći Dawkins. Inače mu nema baš nikakvog smisla guranje u politiku.

  24. #5124

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Teško da je Puljak domaći Dawkins. Inače mu nema baš nikakvog smisla guranje u politiku.
    A na koji način vi mislite da se u Hrvatskoj išta može promijeniti? Ako se nitko od nas ne bude "gurao" u politiku, onda će u politici nažalost ostati samo postojeća garnitura i promjene neće doći nikada. Nažalost ne mislim da Puljić i slični imaju ikakve šanse da se probiju i nešto promjene, ali ima dojam da su ljudi licemjerni, s jedne strane dosta im je postojećih, svi žele nešto novo i drukčije, a s druge strane onome tko se odluči aktivirati u nadi da će nešto možda i promijeniti, to se uzima za zlo, time ga se diskvalificira i samim tim ga se diskreditira i kao stručnjaka u svom polju.
    Ja ne vjerujem iskreno da on u školama govori išta što nije znanstveno utemeljeno.

  25. #5125
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Da li bi bilo širenje propagande i ideologije da je predavanje o Higgsovom bozonu, svemiru i crnim rupama održao Vuko Brigljević (ekperimentalni fizičar, koautor na radovima na kojima je koautor i Ivica Puljak; katolik i član Opusa Dei) i da je rekao da je Bog stvorio svemir?
    ne razumjem sasvim ???
    u javnim skolama sekularne drzave (izvan nastave tkv. izbornog predmeta vjeronauka) u okviru predmetne nastave prirodnih znanosti, odnosno pratecih predavanja znanstvenika bi trebalo biti normalno/pozeljno tvrditi da je bog stvorio svemir???

  26. #5126
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ma to su dječje priče koje roditelji nekritički prihvaćaju. Kao one da je nastavnik nekom s istim brojem bodova dao višu ocjenu. Ako pak čovjek stvarno govori po školama da je znanstveno dokazano da boga nema... U što ne vjerujem... A onda je sasvim normalno da se ljudi bune.
    zaista?
    ljudi se trebaju buniti, jer se u javnim skolama sekularne drzave postanak svijeta i sve oko toga poducava u skladu sa znanstvenim principima?

    ljudi da li se vi zezate, ili je to zaista ozbiljno?

  27. #5127

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ma to su dječje priče koje roditelji nekritički prihvaćaju. Kao one da je nastavnik nekom s istim brojem bodova dao višu ocjenu. Ako pak čovjek stvarno govori po školama da je znanstveno dokazano da boga nema... U što ne vjerujem... A onda je sasvim normalno da se ljudi bune.
    Nego što bi trebalo govoriti u školama, naravno da treba govoriti (ne samo Puljak nego i u okviru nastave biologije i fizike) da nema znanstvenih dokaza da Boga ima, dakle za znanost Boga nema. Točka. Tako bi trebala izgledati normalna nastava.

  28. #5128

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Da li bi bilo širenje propagande i ideologije da je predavanje o Higgsovom bozonu, svemiru i crnim rupama održao Vuko Brigljević (ekperimentalni fizičar, koautor na radovima na kojima je koautor i Ivica Puljak; katolik i član Opusa Dei) i da je rekao da je Bog stvorio svemir?
    Ukoliko takvu svoju tvrdnju (da je bog stvorio svemir) ne bi mogao potkrijepiti nikakvom znanstvenom cinjenicom onda bi to bilo sirenje propagande i ideologije.

    Razlika izmedju takve ideologije i znanstvene teorije je u tome sto se ovo drugo moze znanstvenim metodama provjeriti (ili opovrgnuti).

  29. #5129

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    I u ovome što trenutno raspravljamo i jeste glavni problem vjeronauka u školi, postalo je normalno tvrditi u školi da ima Boga, kao činjenicu, kao nešto što se ne osporava, u što se skoro pa ne smije taknuti jer će se roditelji buniti!!! Roditelji doma mogu vjerovati što god žele i svojoj djeci pričati što god žele ali se ne smije dozvoliti da se u školi govori išta drugo nego li trenutne znanstvene činejnice.

  30. #5130
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pretpostavljam da je jasno da nije isto reći: "nema dokaza za postojanje Boga", i "znanstveno je dokazano da Bog ne postoji"?
    Uostalom, tko zna govori li Puljak ikad išta od toga na predavanjima. Svakako, ovo prvo je ok reći, ovo drugo nije, i mislim da je Marija na to ciljala. Ali mora biti normalno reći "ne vjerujem u Boga", ako se pokrene tema vjerovanja.

  31. #5131
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    pa nema ni znanstvenih dokaza da ne postoje ljudi gusteri, ljudi ptice, izvanzemaljci koji zive u ljudskim tijelima, ljudi koji mogu dodirom ruke pretvoriti covjeka u recimo zmiju, itd, itd..
    pa mi u skolama svejedno ne poducavamo prirodne i ine predmete, uzimajuci u obzir recimo teoretsku mogucnost da bi sve ono gore nabrojano bilo moguce.
    Posljednje uređivanje od seni : 20.03.2018. at 16:11

  32. #5132
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Onda po tebi jest ili nije ok reći "Znanstveno je dokazano da Bog ne postoji"?

  33. #5133

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Točno tako. Ukoliko za znanost nema dokaza da nešto postoji, onda se naravno pretpostavlja da ne postoji. Uostalom, cilj ovakvih predavanja je upravo djeci proširiti vidike, potaknuti raspravu i pokazati im kako da razmišljaju svojom glavom, kako da propitkuju sve što im se kaže i da im se predstavi svijet znanosti i znanstvenog istraživanja. Ja sam iz svega što sam pročitala shvatila da je upravo to ono što Puljak radi na svojim predavanjima i to mi je super. A zašto mi je posebno super? Baš zato što imam dojam da se to više ne može čuti u školi, a upravo to bi trebalo biti normalan način nastave u školi pa onda ni ne bi bilo potrebe za nekim posebnim predavanjima "Puljaka" (makar uvijek podržavam da znanstvenici dolaze u školi i drže predavanja djeci).
    Posljednje uređivanje od yin&yang : 20.03.2018. at 16:18

  34. #5134
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Po meni je to čista i nepotrebna laž (i ne vjerujem u stvari da je Puljak to tako rekao). Sasvim je dovoljno reći da sva naša poznata znanost funkcionira sa ili bez vjerovanja u Boga, barem ovog katoličkog. Oni što doslovno čitaju Bibliju, e ti su već u problemu.

  35. #5135

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Onda po tebi jest ili nije ok reći "Znanstveno je dokazano da Bog ne postoji"?
    Pa nije ok reći na ovakav način jer nije znanstveno dokazano da Bog ne postoji, već nije znanstveno dokazano da postoji.

  36. #5136
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa eto, samo to i kažem.

  37. #5137
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    meni osobno je prilicno svejedno, kako ce to netko formulirati. mada je naravno u semantickom smislu varijanta "nije dokazano da postoji" ispravna.
    jer se u vecini razgovora tog tipa sto na forumima, i ostalim internetskim platformama, sto na okruglim stolovima, uopce ne radi ni o semantici, ni o logici, ni o finesama izrazavanja (sto je vise nego ocevidno uzevsi u obzir razinu sto pismenosti, sto refleksije velikog broja pojedinaca u uzarenim bespucima interneta)

    da se ne lazemo, radi se sasvim ocevidno o demagogiji. prilicno sam sigurna, da se mnogim profesorima kao i nama roditeljima vise puta omaklo "ma ne postoje ljudi gusteri" (ne sjecam se vise da li su gusteri ili neka druga zivad dio onih nekih teorija zavjere), mada bi naravno ispravna formulacija bila: nije znanstveno dokazano da postoje.
    ali oko toga se ne vode rasprave. niti se provjerava da li se nekome slucajno omakla opaska - ma ne postoje.

    kao mali prilog i jedan citat.
    "Što je danas najveća ugroza demokraciji?
    Teško je izabrati tek jednu. No, gledajući što političari /demagozi (ja dodala) rade, rekao bih da je sad najveća opasnost za demokraciju to kontinuirano stvaranje dojma da u svijetu više ne postoji istina. To je trend u kojem sudjeluju i najmoćniji političari, poput Trumpa, Putina, trend kojem zamah daju razni akteri i faktori u društvu, poput interneta koji nam omogućava da gledamo u ono u što mi vjerujemo prije negoli u ono što su zapravo činjenice.
    Razlog zašto su činjenice tako bitne za demokraciju je jednostavan - ako činjenice nisu relevantne, ako njih nema, onda je gotovo pa nemoguće imati društvo koje funkcionira po prihvaćenim pravnim zakonima. Ako se ne zna što su činjenice, onda je jako teško pokrenuti nevladine udruge koje pomažu da građansko društvo ima svijest o vlastitim potrebama i ciljevima. Ako ništa nije istinito, onda nitko ne može kritizirati vlast, onda je sve samo predstava. Zato držim da je to ugroza za demokraciju broj jedan. U mojoj zemlji vrlo jaka ugroza, stavio bih ju odmah na broj dva, jest ekonomska nejednakost. Ali, pitali ste me da izaberem jednu, najbitniju"

  38. #5138
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    ne razumjem sasvim ???
    u javnim skolama sekularne drzave (izvan nastave tkv. izbornog predmeta vjeronauka) u okviru predmetne nastave prirodnih znanosti, odnosno pratecih predavanja znanstvenika bi trebalo biti normalno/pozeljno tvrditi da je bog stvorio svemir???
    U okviru nastave prirodnih znanosti nema baš nikakve potrebe da fizičar Puljak lamentira o (ne)postojanju Boga jednako kao što se ne očekuje ni da fizičar Brigljević govori o postojanju.

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Pretpostavljam da je jasno da nije isto reći: "nema dokaza za postojanje Boga", i "znanstveno je dokazano da Bog ne postoji"?
    Uostalom, tko zna govori li Puljak ikad išta od toga na predavanjima. Svakako, ovo prvo je ok reći, ovo drugo nije, i mislim da je Marija na to ciljala. Ali mora biti normalno reći "ne vjerujem u Boga", ako se pokrene tema vjerovanja.
    upravo sam na to ciljala. I mora biti normalno da bilo koji predavač kaže da ne vjeruje (ako ga netko pita). Ali normalno je i da kaže da vjeruje.

    A vjerujem i da su novinari malčice rekonstruirali Puljkove izjave...

  39. #5139
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Ukoliko za znanost nema dokaza da nešto postoji, onda se naravno pretpostavlja da ne postoji
    Neovisno o vjerovanju u Boga, u ovome nisi u pravu. Nisam fizičarka, pa možda govorim krivo, ali mislim da npr. za tamnu tvar nije bilo dokaza da postoji, pa se ipak pretpostavljalo postojanje, i dokazano je na posredan način.

  40. #5140
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    meni je potpuno svejedno da li netko u boga vjeruje ili ne vjeruje, kao i to da li ce ga vrla publika propitivati o tome da li on/ona vjeruje ili ne vjeruje.
    mislim, ako ce netko na predavanjima o matematici, fizici, astronomiji, big bangu predavace pitati o njihovoj religijskoj ili nereligijskoj orijentaciji... a sto da im covjek kaze.

    u hrvatskom skolstvu i konceptu vjeronauka onakakv kakav jest, mislim da ima vise nego dovoljno situacija u kojima se u nastavi ne samo prirodnih znansti pitanje boga treba tematizirati.
    Posljednje uređivanje od seni : 20.03.2018. at 17:21

  41. #5141
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Imala sam čast slušati predavanja Ivice Puljka, ničim nije spominjao ono čega nema, pa bio to bog ili bilo što drugo.
    Govorio je samo o onome čega ima. Svemir, zvijezde, galaksije, atomi...

  42. #5142
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    da pojasnim - potpuno svejedno u smislu da je se radi o privatnoj stvari pojedine osobe.

  43. #5143

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa meni je neprihvatljivo da znanstvenik bilokoji djeci govori nešto nedokazano i sasvim mi je jasno da i drugima to smeta. Jednako kao što mi je normalno da se u školi poučavaju znanstvene činjenice a ne vjerovanja. Isto mi se čini neukusnim da itko govori o vlastitim uvjerenjima djeci, iako mi je jasno kako do toga može doći u razredu. I da, ljudi su osjetljivi na pitanje Boga jer im to puno znači. Tome je tako iz niza razloga, koji su više ili manje opravdani. Osobno stvarno ne vjerujem da se na tim predavanjima govorilo da Boga nema...
    Ako se pak govorilo o vjerovanjima to mi je neprikladno na isti način na koji bi mi bilo neprikladno da uciteljica na lchf-u djeci dok podučava piramidu zdrave hrane kaze kako su za nju ugljokohidrati loši. Pa čak i da ju djeca pitaju... Ono, odgovoris fino da tvoji stavovi nisu dio programa. I ovaj napad na posjete školama i kontranapad su po meni pokazatelj da roditelji imaju tako malo povjerenja u školu u prvoj liniji, a u drugoj takvo muljanje očiju. Pazi sad problema o kojem treba hitno i žustro raspravljati u školstvu... Nema veze što nastavnika matematike nema ni za lijek, niti što djeca ne nauče osnove pravopisa, niti što pola škola ima jedan komp na 12 djece... Sve je to puno manje važno od nekih gostujućih predavanja...

  44. #5144
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Imala sam čast slušati predavanja Ivice Puljka, ničim nije spominjao ono čega nema, pa bio to bog ili bilo što drugo.
    Govorio je samo o onome čega ima. Svemir, zvijezde, galaksije, atomi...
    e sad mojca, nisam sigrna da to mozes tako opisai:
    nije u redu reci da nije spominjao ono cega nema, nego nije spominjao ono sto nije znanstveno dokazano da ga ima, a ni da ga nema.

    a uskoro bi moglo postati normalno/pozeljno da i:
    i mora biti normalno da svaki predavac kaze da ne vjeruje u ljude gustere, kao i da kaze da vjeruje.
    a posto nasa poznata znanost funkcionira i sa i bez vjerovanja u gustere, onda sve 5.
    i nema nikakve potrebe da bilo koji fizicar, lamentira o bilo cemu. eto recimo onaj nesretni Hawking je nesto imao potrebu da i lamentira i pise knjige i o svemiru i svemu oko njega, a moze biti da se i na predavanjim u cambridgu usudio lamentirati o mnogo cemu, a ne samo sasuti formule i algoritme svojim studentima. (nisam bila, samo pretpostavljam)

  45. #5145
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    da mi hrvati smo jedan ocito vrlo, vrlo osjetljiv narod. kojem neopisivo smata kada im znanstvenici i profesori djeci govore nesto nedokazano. (svi oni francuzi, njemci, englezi, austrijanci su potpuno izgubili tu tankocutnost)
    a na zalost u skoloma postoji jos jedan sigurno veliki broj takvih nastavnika.
    sve mi se vise cini, da bismo na tjednoj bazi trebali pozivati pernara, davida ickea i slicne, ne bismo li uspostavili ravnotezu. da li je netko dokazao da ljudi gusteri ne postoje?
    ako se dijete u vrticu slucajno rasplace u snu i pozali se teti da je sanjalo zlu vjesticu, a teta ga pokusava utjesiti: ma ne boj se sunce, to si samo sanjala, pa vjestice ne postoje,
    mislim da je odmaah trebate prijaviti prosvjetnoj inspekciji, jer djeci govori nesto nedokazano.

  46. #5146
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Seni, vidim da se referiras i na ono sto ja pisem, ali ne razumijem poantu tvojih postova.
    Bi li mogla koncizno objasniti u cemu je problem?

  47. #5147
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    vertex, ja pak sad ne razumijem tvoje pitanje.
    sto tocno ne razumijes?
    na sto mislis da se referiram u odnosu na to sto ti pises?

  48. #5148

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    ako se dijete u vrticu slucajno rasplace u snu i pozali se teti da je sanjalo zlu vjesticu, a teta ga pokusava utjesiti: ma ne boj se sunce, to si samo sanjala, pa vjestice ne postoje,
    mislim da je odmaah trebate prijaviti prosvjetnoj inspekciji, jer djeci govori nesto nedokazano.
    Malo je off topic, ali podsjetila si me s ovim primjerom na jednu anegdotu od prije dosta godina.
    Bilo je neko društvo na moru, i curica od 6-7 godina je zabrinuto ispitivala odrasle može li sad doći veliki val i potopiti ih dok su na obali, i svi odrasli su je tješili: ma ne, ne može, nema šanse.
    I onda je naš frend (inače, fizičar ) dodao: može, ali samo ako bude jaki potres

    Inače, u cijeloj ovoj raspravi, ne razumijem kako se toliko može nagađati i komentirati navodne Puljakove izjave samo na temelju prenesenog u novinskom članku. Koji može i ne mora biti istinit. Jedina relevantna izjava na temu mi je Mojcina, koja je takvo predavanje zaista i slušala.
    I da, osobno mi je žao što vjerojatno nema šanse da dotični dođe predavati i u školu mog djeteta (jer je škola prilično inertna), ne zbog religijskih izjava (za koje me baš briga), nego jer je zbilja vrijeme da se znanost približi djeci u obliku zanimljivih predavanja, a ne samo u obliku još tri dodatna predmeta koje treba učiti za kontrolni

  49. #5149
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Pretpostavljam da je jasno da nije isto reći: "nema dokaza za postojanje Boga", i "znanstveno je dokazano da Bog ne postoji"?
    seni, činilo mi se da se referiraš na ovo u više postova, ali ako ako griješim, zanemari.

  50. #5150
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    tanja, pa javi se Puljku i dogovori s njim, ako se školi sve da više manje na gotovo, vjerojatno neće odbiti.
    Posljednje uređivanje od vertex : 20.03.2018. at 18:56

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •