Stranica 1 od 110 1231151101 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 5466

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 4. dio

  1. #1
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno yours in free thought (ireligiozni topic) - 4. dio

    Otvaram 4. dio i nadam se da ćete raspravljati u miru.

  2. #2
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

  3. #3
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Hvala!
    Coming out Thomasa Hitzlspergera (nogometaš, za one koji slučajno ne prate Bundesligu )

    Jeder Mensch solle so leben dürfen, dass er "wegen seiner Herkunft, Hautfarbe, sexuellen Neigung oder Religion keine Angst haben muss diskriminiert zu werden", erklärte der 31-Jährige. "Das verstehe ich nicht als politisches Statement, sondern als Selbstverständlichkeit." Er wünsche sich, dass "die öffentliche Diskussion jetzt wieder ein Stück weiterkommt". Die "Fußballszene" begreife sich "in Teilen immer noch als Machowelt", beklagte Hitzlsperger. Das Bild eines schwulen Spielers werde "von Klischees und Vorurteilen geprägt", die Realität sehe indes "anders aus".
    Otprilike:
    Svatko bi morao moći živjeti bez straha od diskriminacije zbog porijekla, boje kože, seksualne orijentacije ili vjeroispovjesti. Ne shvaća to kao politički statement, nego kao nešto što se podrazumijeva. Želio bi da javna diskusija napravi korak dalje. Nogometna scena se još uvijek smatra mačo-svijetom. Predodžba homo igrača pod utjecajem je klišea i predrasuda, ali realnost je drugačija.

    Die öffentlichen Reaktionen darauf waren positiv. DFB-Präsident Wolfgang Niersbach sicherte Hitzlsperger Unterstützung zu, und sogar der britische Premierminister David Cameron äußerte sich: "Ich habe immer bewundert, was Thomas Hitzlsperger auf dem Feld geleistet hat – aber heute bewundere ich ihn noch mehr. Das ist ein mutiger und wichtiger Schritt."
    Reakcija javnosti je pozitivna. Predsjednik Njemačkog nogometnog saveza dao mu je podršku, a čak je i britanski premijer izjavio: "Uvijek sam se divio dostignućima TH na terenu - ali danas mu se još više divim. Ovo je hrabar i važan korak." (TH je igrao i u engleskoj Premier ligi).
    Posljednje uređivanje od Jelena : 09.01.2014. at 15:27

  4. #4
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    hvala storma!

  5. #5
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    [QUOTE=Jelena;2549397 Želio bi da javna diskusija napravi korak dalje.[/QUOTE]

    Nisam baš dobro prevela. Možda bolje u smislu da se nada da ovime doprinosi napretku javne rasprave.

  6. #6
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    greška.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 09.01.2014. at 15:45

  7. #7
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno


  8. #8
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Ova mala pauza mi je super bila, iako sam si već mislila koliko će dugo biti zatvoren topic (mislim da je uredu da je bio zatvoren). Taman sam opet uvidjela kako mi je super što se ovdje često linkaju dobri ili zanimljivi tekstovi, a koliko su loši naši portali s vijestima. Pa sam se opet vratila na njemačke novine.

    Evo još malo iz njemačkih medija:
    U Baden Wuerttenbergu je inicijativa da se manje govori o raznolikosti u seksualnoj orijentaciji u školama skupila 65 000 potpisa (B-W ima 10 603 000 stanovnika). Ministarstvo kulture je diglo tužbu protiv inicijatora jer promiče diskriminiranje manjine.

    Bei den Grünen im Südwesten hieß es, viele Kommentare auf der Petitionsseite ließen auf "ein erschütterndes Maß an Homo- und Transphobie" schließen. "Es wird ein Vokabular bemüht, das an rechtsextreme und fundamentalistische Strömungen erinnert", sagte Landeschef Oliver Hildenbrand. Es sei wichtig, die Schule zu einem Ort der Vielfalt und Akzeptanz zu machen. Deswegen werde die Landesregierung am bisherigen Kurs festhalten.
    Skraćeno:
    Zeleni na jugozapadu Njemačke - "Koristi se vokabular koji podsjeća na ekstremnu desnicu fundamentalizam". Važno je da škole načiniti mjestom koje prihvaća raznolikost.

    Ähnlich sieht es der Koalitionspartner. "Die SPD steht für eine offene und tolerante Gesellschaft. Die jetzige Online-Petition birgt den Geist massiver Intoleranz und ist pädagogisch wie politisch unterste Schublade", sagte der bildungspolitische Sprecher der SPD-Landtagsfraktion Stefan Fulst-Blei.
    Slično SPD se zalaže za tolerantno i otvoreno društvo. Ova peticija oslobađa duh snažne netolerancije i politički i pedagoški je niska.

    Ekipa koja se zalaže je ista ona koja se bori protiv islamiziranja Europe i oni vele:
    "So hieß es dort, dass es unerträglich sei, wie "diese Abartigkeit" in den Vordergrund gespielt werde."

    Nepodnošljivo je kako se ova protuprirodnost stavlja u prednji plan.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 09.01.2014. at 16:08

  9. #9
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    I zadnje od mene za danas

    U Francuskoj raste antisemitizam. Raste i broj Francuza-Židova koji iseljavaju u Izrael. Trenutno je na tapeti jedan kontroverzni komičar antisemit. Ovaj put je izjavio:

    "Der Holocaust hat uns viel gekostet. Wir zahlen noch immer." Oder: "Was für ein Projekt haben die Neonazis 2013? Seife aus der Crème de la Crème des französischen Showbusiness zu machen?"

    Ovdje mi je i kod prevođenja zlo.
    "Holokaust nas je puno koštao. Još uvijek plaćamo za to." ili "Kakav je projekt neonacista za 2013? Izrada sapuna od Crème de la Crème francuskog showbusinessa?"

    Statistike o atmosferi:
    Mehr als 3000 französische Juden wanderten im vergangenen Jahr nach Israel aus – ein Anstieg um 63 Prozent gegenüber dem Vorjahr, wie das israelische Einwanderungsministerium kürzlich bekannt gab.
    Preko 3000 Židova se iselilo prošle godine, porast od 63% u odnosu na prethodnu godinu.

    Tatsächlich nahm die Zahl antisemitischer Taten in Frankreich im Jahr 2012 um 58 Prozent gegenüber dem Vorjahr zu, wie es in einem Bericht der jüdischen Organisation SPCJ vom vergangenen Februar hieß. Der Dachverband Crif sah gar eine "Explosion" bei antisemitischen Taten seit dem Jahr 2000.
    za 58% porastao broj antisemitskih ispada/prekršaja.

    Einer Untersuchung der in Wien ansässigen Agentur der Europäischen Union für Grundrechte vom vergangenen November zufolge haben Juden in Frankreich mit 70 beziehungsweise 60 Prozent die meiste Angst vor verbalen oder sogar körperlichen Angriffen. 46 Prozent denken demnach ans Auswandern.
    46% razmišlja o iseljavanju zbog straha od verbalnog i fizičkog napada.

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Hvala!

  11. #11
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    je, imali su i francuzi svog šimunića, čitala sam o tome negdje, obožavatelja spomenutog komičara. gol je proslavio na sličan način. i sad isto čeka kaznu. il ju je dočekao, al nisam upratila.

  12. #12
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    samo se bilježim sa štovanjem

  13. #13
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    jelena, s velikim zanimanjem sam pročitala o ovom nogometašu. eeee... naši nogometaši su zato potomci adama i eve s noine arke

    i ovaj članak je zanimljiv: o djevojčici koju su talibani htjeli iskoristiti kao samoubojici. pa im nije uspjelo. i sad se mala ne želi više vratiti kući, jer se boji da će ju brat (neki taliban) ponovno iskoristiti za svoje planove. deset godina - i o čemu ona razmišlja.... link

  14. #14
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Tu sam!

    Htjela sam linkati Babića http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...xa/720507.aspx

  15. #15
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    danas je rođendan simone de beauvoir: link

  16. #16
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    je li netko ovo čitao ?

    http://www.booksa.hr/kolumne/zacitav...ija-za-ateiste

    u mojoj knjižnici nema, pa prije nego se bacim u kupnju, ima li tko preporuku/pokudu

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    je li netko ovo čitao ?

    http://www.booksa.hr/kolumne/zacitav...ija-za-ateiste

    u mojoj knjižnici nema, pa prije nego se bacim u kupnju, ima li tko preporuku/pokudu
    Inače jako cijenim Alaina de Bottona, ali ova knjiga mi se nije svidjela, već sam koncept mi je bio antipatičan. Zapravo, naslov me podsjeća na onaj stari Pervanov štos (http://www.youtube.com/watch?v=lS6RtnDNmyo, na 9:36 kome se ne da sve gledati)
    A možda sam bila samo u lošem filmu tih dana, ali knjiga mi nije dobro sjela. Nisam je ni pročitala do kraja. Možda je jednom ponovo uzmem, ako me netko uvjeri da sam u krivu.

  18. #18
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Bila sam pred koju godinu na Simoninom i Sartreovom grobu. Imam i fotku.

    Sto se ovog de Bottona tice, nisam citala, ali me nije ni privukao pristup u kojemu mi se nudi placebo religija. Spominje muzeje kao nove katedrale, medjutim govori o tihom uzivanju u kulturi. Odnosno kako ne znamo dopustiti kulturi da se brine o nasim dusama. To mi je malo strani koncept. Ne uzivam u kulturi u sebi. Niti mi ona zamjenjuje religiju, ne trazim utjehu u kulturi. Idem s muzem i s prijateljima. U njima trazim utjehu ako mi treba i smijem biti jako mala pred njima.
    Veceras sam bila na otvorenju u Laubi. Guzva je bila kao nedjeljom na misi. Dobra izlozba, ljudi neobavezno caskaju s casom vina u ruci, razgovor kustosica s mladim autorom, sto ce mi vise za srecu.

  19. #19
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Ja sam se ulovila za jedan aspekt kojeg sam skuzila s 3sat-a, bez da sam citala. Mozda sam skroz krivu sliku dobila.

  20. #20
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    mislim da nisi skužila krivo. ni meni - ono što sam načula - se ne sviđa njegov pristup. jelena, znaš li za michael schmidt-salomona?

    "Wer Wissenschaft, Philosophie und Kunst besitzt, braucht keine Religion." - lijepo rečeno... upravo o tome govori i ovaj moj rad.
    "tko posjeduje znanost, filozofiju i umjetnost, ne treba mu religija."

  21. #21

  22. #22

  23. #23
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Inače jako cijenim Alaina de Bottona, ali ova knjiga mi se nije svidjela, već sam koncept mi je bio antipatičan. Zapravo, naslov me podsjeća na onaj stari Pervanov štos (http://www.youtube.com/watch?v=lS6RtnDNmyo, na 9:36 kome se ne da sve gledati)
    A možda sam bila samo u lošem filmu tih dana, ali knjiga mi nije dobro sjela. Nisam je ni pročitala do kraja. Možda je jednom ponovo uzmem, ako me netko uvjeri da sam u krivu.
    hvala svima,
    ovog boldanog se i "bojim". ne tražim način da uklopim religiju u svoj život - ako knjiga sugerira da bi baš trebala, ili da je lijepo/korisno za ateiste da konzumiraju neku GMO religiju

  24. #24
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da nisi skužila krivo. ni meni - ono što sam načula - se ne sviđa njegov pristup. jelena, znaš li za michael schmidt-salomona?

    "Wer Wissenschaft, Philosophie und Kunst besitzt, braucht keine Religion."
    Nemam ovo troje, ali želim imati i trudim se. Sad mi je palo na pamet kako mi je prijatelj objasnjavao kako on nije dobar musliman.

    Nisam uopce skuzila ovog tipa. Pogledat cu tu emisiju preko vikenda. Vidim da traje preko sat vremena. Pogledala sam pocetak, najavu. Ne usudim se komentirati neke face. Opet bismo otisli u krivom besmislenom smjeru.

    Sto se Simone tice i odnosa prema prasini, i sama imam taj problem nerjesivih zadataka. Evo oprala sam tus kabinu-nemoj da mi netko sad pokapa

  25. #25
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno


    Dear Jean-Paul Sartre, other people think you are hell too.



    http://www.slate.com/articles/arts/e...a_lobster.html

  26. #26
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    http://www.tportal.hr/lifestyle/puto...dje-otici.html ako ima koja neoženjena ovdje...
    ili - može li i kod nas biti tako, kroz koje desetljeće, recimo?

  27. #27
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    super stroma, da si otvorila novi dio . zelim sto prije zaboraviti, da sam procitala onih par zadnjih strana.

    nisam citala knjigu. inace volim de Bottona. meni je interesantna ideja koju cesto cujem, kao sto bi to bila ili trebala biti zamjena za religiju.
    interesantno zato, jer ja nisam do sada nikada ni pomislila da bi mi trebalo nesto kao zamjena. (zivot je dug i nepredvidiv, mozda se to jednom i promjeni... vidim neke strare ljude oko sebe, pa se cudim))
    pa se ponekad pitam: da li sam onako nesto kao cudnovati kljunas?
    jer moj odnos prema religiji nije tipa ja ne vjerujem, jer..nije logicno, ili nema dokaza ili...
    nego naprosto otkad znam za sebe, otkad razmisljam, svijet, zivot i sve oko toga su naprosto savrseno zaokruzeni. postoje, tu su.
    religija mi dode kao neki umjetno stvoreni dodatak. kao neki privjesak koji moze biti ovakav ili onakav, ali svijet je i bez njega "vollkommen".
    ni kao dijete nisam ni vjerovala u neka cudnovata bica, niti sam imala potrebu za njima.
    duhovnost, ono transcedentno nisam nikada povezivala s religijom.

    mozda je stvar u socijalizaciji, ne znam. tako da moja pozicija nije tipa negacije - vjerujem ili ne vjerujem - nego je zapravo vise takva da u njoj ni vjerujem, ni ne vjerujem zapravo, uopce nije neka kategorija.
    bas mi je to komplicirano objasniti, ne znam da li sam razumljiva.
    ne znam da li je to genetski , jer vidim da je kod moje kceri vrlo slicno.

    a na prakticnom nivou mi je to sve skupa i emocionalno cudnovato, a intelektualno nekako apsurdno. ono sama ideja da bi neko takvo vise bice uopce htjelo takav "kult licnosti", pa da bi jos pristalo da ga zastupa organizacija koja je ustrojena kao koorporacija coca cole, mi je jako neuvjerljivo.

    ali i kad se maknem od crkve kao instutucije, imam osjecaj da smo religija i ja kao dva pravca u svemiru koja se ni u beskonacnosti ne mogu susresti.

  28. #28
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    seni, otprilike tako je i meni
    ja sam nekako nogama cvrsto na zemlji, ne vjerujem ni u kakve nadnaravne stvari
    i nije mi zbog toga zivot siromasniji, kako neki vjernici smatraju
    dapace, meni je on dovoljno cudnovat i zadivljujuci i izazovan i zastrasujuci i odusevljavajuc i ovako

  29. #29
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    seni, otprilike tako je i meni
    ja sam nekako nogama cvrsto na zemlji, ne vjerujem ni u kakve nadnaravne stvari
    i nije mi zbog toga zivot siromasniji, kako neki vjernici smatraju
    dapace, meni je on dovoljno cudnovat i zadivljujuci i izazovan i zastrasujuci i odusevljavajuc i ovako
    A ja sam valjda najčudnija od svih, jer poput seni, nikad nisam imala potrebu za vjerom i to mi je skroz onako bespredmetno, ali opet, nisam pozitivistički niti materijalističko deterministički nastrojena ni u kom smislu (što bi se reklo, znanstveni fašizam ) , dapače, prihvaćam mnoge "nadnaravne" stvari, onako fluidno intuitivno.

  30. #30
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Jeste li imali vjernike ili ateiste u obitelji? Ja sam odgajana u vjeri, i postupno sam je gubila, ponekad mi nedostaje taj osjecaj iz djetinstva, bezrezervno vjerovanje, no jednako u djeda mraza i Boga. Nastojim djeci pruziti tu caroliju, pisma od zubic vile, Sv. Nikolu, Djed Bozicnjak, Isus... Ima vremena da sami dokuce da je to bajka koju im stvaramo iz ljubavi.
    U nadnaravno se ne diram, za slucaj ako ga ima, da se ne dirne u mene

  31. #31
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja sam cetvrta generacija ateista, moje dijete peta.
    mene je moj mozak uskratio i za ikakvo propitivanje vlastite religioznosti, jednostavno sam rodjena s tim darom, znam da boga nema

  32. #32
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    moji su bili ateisti, osim none koja se svesrdno trudila, al se nit mene nit sestre nije primilo, od malena nam je koncept bio sumnjiv

    i, sve više mislim da je ovo što kaže seni - genetika u pitanju. neki gen koji il ga imaš il ga nemaš. a koji nema baš previše veze ni s filozofijom, ni s umjetnosti ni sa znanosti. ovo od ivarice, nit sam ikad propitivala, nit sam koketirala s hare krišnom kad drugi valjda jesu. ništa. nada.

    no, od none mi je ostao, kako da kažem, taj neki lijepi dojam o kršćanstvu. malo se u zadnje vrijeme izgubio, ne malo nego puno, no i dalje mi je ipak ona prva asocijacija na riječ - vjernica.
    znala nas je, mene i sestru, voditi na mise, u crkvu, za božić i uskrs naročito - i to su mi lijepe uspomene iz djetinjstva.
    jes da bih joj poslije toga i dalje tvrdila da bog nikako ne može postojati

    druga nona me vodila na skupove boraca NOB-a. :D
    i tamo mi je isto lijepo bilo.

    tako da - eto, veselo, multisvjetonazorsko djetinjstvo sam imala
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 10.01.2014. at 17:12

  33. #33
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Jeste li imali vjernike ili ateiste u obitelji? Ja sam odgajana u vjeri, i postupno sam je gubila, ponekad mi nedostaje taj osjecaj iz djetinstva, bezrezervno vjerovanje, no jednako u djeda mraza i Boga. Nastojim djeci pruziti tu caroliju, pisma od zubic vile, Sv. Nikolu, Djed Bozicnjak, Isus... Ima vremena da sami dokuce da je to bajka koju im stvaramo iz ljubavi.
    U nadnaravno se ne diram, za slucaj ako ga ima, da se ne dirne u mene
    Pronašla sam i sebe u veće dijelu Seninog posta. Htjela bih komentirati Seninu rečenicu "ni kao dijete nisam ni vjerovala u neka cudnovata bica, niti sam imala potrebu za njima" i nadovezati se na isvetičin kvotani post.

    Ne pamtim da sam ikad "bezrezervno vjerovala", ni kao dijete nisam vjerovala u Djeda Mraza, Zubić vilu, boga ili neko peto nadnaravno biće. Bilo mi je jasno ili mi je bilo objašnjeno što je što, a ja sam to prihvatila kao nešto najnormalnije. Ni tada ni sad se ne osjećam zbog toga uskraćeno, dapače. Pamtim da sam u 1. osnovne bila preneražena da ima klinaca koji vjeruju u Djeda mraza, misle da je Tarzan stvarni lik i sl.

    A opet, pola sam djetinjstva provela u mašti, maštala sam stalno i puno, od toga da imam brata ili sestru pa sam s njima igrala zamišljene igre iz dana u dan, pa npr. da živim s vilama ili da živim s bogovima na Olimpu i da se zovem Afrotena (jer se nisam htjela odreći ni pameti, ni ljepote, lol) itd. Gutala sam bajke i priče, pa mitologije pa fantasy i sf... Ako ičeg imam napretek, to je mašta; a niti malo potrebe za vjerovanjem u nadnaravno.

    A opet, kao J_Gentle, isto tako osjećam da intuitivno prihvaćam neke, ne bih ih nazvala, nadnaravnima, ali defitnitivno rubnim temama u kojima (još) nema dovoljno spoznaja ili znanstvenih dokaza, pa se ponekad moje intuitivno i racionalno biće međusobno bore, a u diskusiji zastupam onu stranu koja ima manje zagovornika ))

  34. #34
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam cetvrta generacija ateista, moje dijete peta.
    mene je moj mozak uskratio i za ikakvo propitivanje vlastite religioznosti, jednostavno sam rodjena s tim darom, znam da boga nema


    Ja sam treća, moje dijete četvrta.

  35. #35
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ja sam stila cvijete, ivarice i seni. Nadnaravno-bis ca od mene, ne razmatram to iako volim koji put sf. Zanumljivo mi je bilo citat pijev zivot kroz koji se nekako provlaci stila ok fakti al religija je 'better story'. Meni nije, mastala sam ko dijete i ja al su to bile 'feministicke mastarije' da sam spiderwoman, catwoman, kaubojka ili vldarica..

  36. #36
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Možda sam se krivo izrazila, ne bezrezervno vjerovala, nego se gubila u mašti, stablo je bilo konj, ja princeza, princ se izmislio...Ili zamisliti do detalja da sam pastir koji nosi dekicu Isusu... Danas se tako mogu izgubiti samo u jako dobroj knjizi.
    None i tetka su bili ateisti, i meni je bilo najnormalnije slaviti kod nas Božić, a za NG dobiti poklone kod njih, međusobno si isčestitati, nikad nisam čula ni s jedne ni s druge strane negativne komentare na nečiju vjeru/nevjeru.

  37. #37
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam stila cvijete, ivarice i seni. Nadnaravno-bis ca od mene, ne razmatram to iako volim koji put sf. Zanumljivo mi je bilo citat pijev zivot kroz koji se nekako provlaci stila ok fakti al religija je 'better story'. Meni nije, mastala sam ko dijete i ja al su to bile 'feministicke mastarije' da sam spiderwoman, catwoman, kaubojka ili vldarica..
    Sve imamo Heroj ulice sindrom

  38. #38
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Strano je meni sve to, koncept grijeha pa slusanje nekog autoritetea koji sve radi zbog mene, zrtvuje se itd. Ja to nekako prihvac, sto sam cula od jedne osobe-ok, nekome je to potrebno kao koncept dobrote itd. Meni su na to nekako uvijek bili upitnici... slicno kao i npr (kršitelj koda)ie pokret itd....nema puno veze samnom.

  39. #39
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A ovo sto znanost i racio ne mogu objasniti me slicno ne tangira-pd alternativnog lijecenja nadalje. Ono mozda-tipa probaj ovo, mozda pomogne, nikad me znas meni nije nikakav motivator nego turn off i onda otkacim cijelu stvar. Prihvacam ogranicenja znanosti a ovo mozda nije za mene, izlisno mi je ulagat energiju to, radje se okrenem desetoj stvari. Tu se razlikujem oj seni i jennifer.

  40. #40
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    da živim s bogovima na Olimpu i da se zovem Afrotena (jer se nisam htjela odreći ni pameti, ni ljepote, lol)


    Meni mama ateist, tata vjernik. Od kad znam za sebe, na mise smo svake nedjelje i blagdana odlazili tata, brat i ja, mama samo za Uskrs i Božić. U ranom djetinjstvu mrzila sam te nedeljne odlaske na misu jer nisam mogla gledati muzički tobogan , kad sam bila malo starija počela sam odlaziti na one ranojutarnje (u 6). Vjeronauk sam obožavala, imali smo predobrog kapelana s kojim smo pjevali, igrali nogomet na crkvenom dvorištu (u moje doba vjeronauk se održavao samo u crkvi), čitali evanđelja i puno pričali o svemu. Još ga se danas vrlo rado sjećam. U nikakve likove tipa djeda Mraza ili sl. nikad nisam vjerovala, u Boga jesam, u smislu da sam najdublje oduševljenje i ganuće životom koje sam osjećala povezivala s Bogom (nasuprot tome, vječni život (nakon smrti) mi nikad nije bio motiv ili interes koji bi me privlačio religiji i Bogu). U tinejđerskim sam godinama često razmišljala o tome da budem časna sestra (moj se sindrom "heroja ulice" ispoljio u tom obliku ). Moja je ljubav prvo splasnula prema Crkvi, počela je kopniti u doba kad su iz nje počele stizati sve više političke, a sve manje duhovne poruke (početak devedesetih). S Bogom sam još par godina nakon toga ostala u ljubavi. No, u nekom trenutku problem postojanja ili nepostojanja Boga postao mi je irelevantan, u smislu da se niti jedan dio mog života ne bi promijenio bez obzira kakav odgovor na pitanje postojanja Boga bio. To je agnosticizam? Danas mi stvarno nije važno ima li Boga ili nema, niti mi je interesantno trošiti vrijeme na pronalaženje tog odgovora, ali da me netko pod prijetnjom smrtne kazne u najgorim mukama tjerea da izvučem iz sebe najiskreniji mogući odgovor, mislim da bi on ipak bio da ga nema. Ali s ogradom da nisam sigurna :D

    MM sebe definira kao skeptika i uvijek se ljuti što te kategorije nema kad se pita za izjašnjavanje vjeroispovijesti :D

    Najstariji sin je clear-cut ateist (iako mom ocu za ljubav i baki (s MMove strane) ode ponekad na mise). Kćer vjeruje, u Boga, u Isusa. Mlađi sin je mnogobožac :D. Svi na isti način odgajani. Tako da mi nije tako luda ta ideja da postoji nekakva genetska predispozicija za (i)religioznost

  41. #41
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

  42. #42
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Hozier- Take Me To Church

  43. #43
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Moji baka i djed su vise puta pozivani na razgovor ili zbog kicenja jelke koju su skrivali, ali se saznalo, ili zbog toga sto su njihova djeca u igri usla u crkvu ili... Uglavnom kao drzavni sluzbenici moji baka i djed nisu prakticirali vjeru. Jesu li vjerovali - ne znam. Njihova djeca nezainteresirana za religiju. Moji roditelji nikad nisu isli u crkvu. Jesu li bas ateisti, ne znam. Mislim da su nesto kao jennifer g.
    Sestra i ja volimo jedan ogranak porodice koji je jako religiozan i u biti smo samostalno odlucile krenuti na vjeronauk u osnovnoj skoli. Mislim da nisam nikad zbilja vjerovala, nego mi je bila draga ekipa i mladi svecenik i taj skromni prostor u kojem smo imali misu. Mali broj ljudi u novom dijelu grada, nije bilo crkve (danas naravno velika crkva stoji, arhitektonsko ruglo). Isti taj svecenik je 1991. promijenio retoriku i malo po malo politickim "savjetima" odbio me od tada vec pune velike crkve u istom dijelu grada.

    Kod nas je u ranom djetinjstvu mašta bila rezervirana za moju sestru. Ja sam slagala kockice i čavliće, gradila stanove i izradjivala namjestaj, heklala odjecu, slagala elektropionir. Jedino sto me uvijek mucilo, ustvari izazivalo frustracije, je znače li neke riječi nesto drugo na nekom drugom jeziku i što sam "shvatila" da sam prije nego sam se rodila bila nešto drugo, i to zrak, pa sam svima objasnjavala da sam bila u Kini i Japanu kad sam bila zrak.
    Nisam bila bas pametna kad sam vjerovala da sam se iz 79% dusika i 21% kisika pretvorila u proteine i masti . To je jedino u sto sam bezrezervno vjerovala.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Bake i dede su bili izrazito religiozni i praktikovali veru bez zadrške. Išli u crkvu, slavili što se trebalo slaviti i tako redom.
    Mama i tata više tradicionalisti, poštovali tradiciju, nikada se, da ja čujem, nisu izjasnili da li veruju ili ne.

    Ja skeptik po rođenju. Nikad nisam popušila te priče o deda mrazovima i ostalim. Mada, sad mislim da je to jer se nisu puno ni trudili da me ubede, kao i ja sad moje dete. Kad me iskreno pita da li postoje, odgovaram iskreno da ne. A kad dođu praznici onda se pravimo da postoje zbog poklona

    Sećam se svojih razmišljanja o veri, religiji, bogu u gimnazijalskim danima. Uvek sam se pitala kako su pravoslavci/katolici/muslimani/we tako sigurni da su baš oni u pravu, da je njihov način praktikovanja vere, najbolji, jedini pravi. Letos sam čitala svoje dnevnike između 15. i 20. godine i naišla na neka takva pitanja. Nije mi bilo jasno ako misle da je bog u kog veruju tako dobar i mislostiv kako mogu da mrze, odbacuju pripadnike drugih religija, kao da njih nije stvorio isti taj bog. Svašta sam se ja tad propitivala

    Onda sam se, poslednjih par godina našla u jako neprijatnim situacijama gde su me ljudi koji su mi bili bitni, bliski, optužili zbog ireligioznosti, na neki način mi okrenuli leđa, i meni i mom detetu. Sa nekoliko ljudi koji su mi bili jako važni i prisutni u životu sam se zbog toga razišla, tj. oni su se od mene i moje porodice sklonili i ogradili.

    Sad kad sam to prebolela (a trebalo mi je vremena) nekako se osećam baš oslobođeno. Poštujem svačiji izbor ali insistiram da se i moj poštuje. I više se ne suzdržavam da pričam o tome, kao što pre jesam.

  45. #45
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku

    Ja sam treća, moje dijete četvrta.
    i kod mene ( i mm-a) ovako.

    u nekoj dobi sam počela propitivati o vjerovanjima drugih, i brzo zaključila da to nije za mene. i nikad nitko u obitelji nije "promijenio stranu" ,

    par puta sam čula komentar kako (svi) ateisti u teškim trenucima postaju vjernici, to bi valjda bilo nešto kao ovo o čem seni piše


    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    ...zivot je dug i nepredvidiv, mozda se to jednom i promjeni... vidim neke strare ljude oko sebe, pa se cudim...
    a meni jedna od dražih obiteljskih priča je ona o mom djedu, on je kad je zašao u zaista ozbiljne godine (a još je bio u sjajnoj formi, u svakom pogledu) sazvao obiteljski sastanak na kojem je

    upozorio da mu nipošto ne dovodimo svećenika, čak ni ako on to sam bude tražio - jer to će biti znak da je prolupao zbog bolesti

  46. #46

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku


    Ja sam treća, moje dijete četvrta.
    I kod nas je ovako
    S tim da za dijete nisam do kraja sigurna... kad je u "normalnom filmu", razmišlja slično kao i mi, a kad se poželi inatiti, krenu provokativna pitanja da zašto on ne ide na vjeronauk, počne se naglašeno križati i sl. Ali to više doživljavam kao isprobavanje granica roditeljskih živaca nego kao stvarnu potrebu za vjerom. Uostalom, odavno sam mu rekla da može vjerovati u boga i bez školskog vjeronauka, ako želi.
    Vjeru samu po sebi još i mogu razumjeti, ali ono što mi je apsolutno strano, daleko i odbojno je religija po propisima crkve (bilo koje). I bez problema ću slušati i svirati vjersku glazbu (nedavno sam si nabavila Bachove korale, iz čistog užitka u harmonijama), ali da slušam propovijedi ili glas "odozgo" - nema šanse.

  47. #47
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ajme tanja, meni je pregenijalan taj tvoj mali
    j je uvjereni ateist, a m govori da vjeruje u boga.
    jer njene cure u vrtiću vjeruju.
    i ne znam što ću s njom slijedeće godine i vjeronaukom. i kako će ona podnijeti da bude izvan nečega, bilo čega, a u svemu mora sudjelovati.

  48. #48
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Razmisljam vec duze da li da nacnem ovu temu pa evo.
    Dakle, ja u zivotu inace nemam nikakvi problema niti "neispunjenosti" zbog mojeg nevjerovanja, religije me u pricipu ostavljaju hladnom i eventualno intelektualno radoznalom oko meni cudnih koncepata, no s prakticne strane u principu nit trebam niti zelim niti mi nedostaje. U stvari, osjecam cak neku vrstu zadovoljstva sa sobom da mi nije problem prihvatiti smrt kao apsolutni kraj.

    ali ima jedan tuzan aspekt naseg zivota kad se obicno nadjemo u situaciji da je gotovo nemoguce proci bez crkve i vjerskog obreda - a to je kad umre netko od obitelji. I onda si u totalnom skripcu, s jedne strane mozes naravno ne pozvati svecenika, no s druge strane onda je ispracaj bez ikakvog obreda, samo s govorm ili dva (koliko to traje, 5 minuta mozda) a sve ostalo je praznina. I jos ti na krematoriju npr kazu da oni pustaju pjesmu samo na pocetku i kraju, a izmedju moze samo ako je svecenik i crkvena glazba. I onda netko od obitelji ipak ode i osigura svecenika pa dozivis da te usred ispracaja gleda (jer se ne krizas) i prica da "oni koji ne vjeruju su zagovornici smrti i protiv zivota". I drugo, zalosnije, je da se osjecas prilicno iskljucenim jer vec na pocetku jasno kaze da se obraca okupljenima koji vjeruju a ti ne vjerujes, znaci sto se obreda tice ti si tamo "visak", ne obraca se uopce meni. A kako i bi kad ga ionako vidim prvi i zadnji put u zivotu. Ima nesto jako tuzno u tome da na zadnjem ispracaju nekom od tvojih najblizih govori o pokojniku netko tko ga nije poznavao i ne zna nista o njemu Mislim, u svoj tuzi i zalosti nije to ne znam kako strasno, ali mene na kraju ipak boli da ne moze drugacije, da nekome tko nije vjernik na kraju "zadnje slovo" drzi svecenik i prica pricu u koju pokojnik uopce nije vjerovao. Kao neka mala izdaja na kraju.

  49. #49
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Sprovod možeš organizirati po svojoj želji, možeš dovesti zbor koji će pjevati, možeš organizirati govore, to da na Krematoriju puštaju pjesmu samo na početku i na kraju nipošto nije istina, tj. možda to ulazi u njihov program sprovoda, ali ti sam na sprovodu možeš organizirati što hoćeš.

  50. #50
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Sprovod možeš organizirati po svojoj želji, možeš dovesti zbor koji će pjevati, možeš organizirati govore, to da na Krematoriju puštaju pjesmu samo na početku i na kraju nipošto nije istina, tj. možda to ulazi u njihov program sprovoda, ali ti sam na sprovodu možeš organizirati što hoćeš.
    Moze se svasta. Samo tesko da u tim trenucima imas bas snage i volje jos smisljati i alternativni "program", dovoljna je muka vec i sve ostalo sto moras obaviti. Pogotovo kad tako nesto nisi ni pomisljao A za krematorij samo ponavljam sto su meni rekli, mozda se mozes svadjati i boriti bitke... A mozda ti je tad jednostavno pretesko ici jos i tu "krojiti pravdu".

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •