drage cure,

dugujem vam svoju pricu vec dugo, predugo...

bila sam na ovom forumu cesto, sjetice me se neke cure, moja specijalnost (ili bolje receno opsesija) bili su kvalitet jajnih stanica, visok FSH, nizak AMH i slicne nevesele teme...

posto vidim da se u medjuvremenu desilo puno novog, evo da ukratko ponovim uvod u moju pricu:

MM i ja smo krenuli u pravljenje beba kada je meni bilo 35.
posto nije islo, odem ja kao pravi streber vec nakon 2-3 mjeseca kod doktora...
a sve u nadi da ce me doktor poslati kuci i reci, prvo pravite bebu godinu dana pa se tek onda javite...

srecom me je doktorka pregledala ozbiljno, uradila krv i hormone, i odmah je bilo jasno da imamo problem i da je dobro sto sam dosla...
nasli su visok FSH (tada oko 10, brzinski stigao do 15), nizak AMH (tada 0,7 a brzo pao do 0,4, sve se izdesavalo u roku od nekoliko mjeseci...)

da skratim, doktori su nam odmah predlozili da krenemo u postupke (u berlinu zivimo pa su neke stvari u logistickom smislu isle lakse)


sta da pricam kakva je to bila tuga, i kako neocekivano, znace oni koji su bili u slicnoj situaciji kako je to.

jos se sve desavalo u vrijeme spremanja svadbe,
jos uvijek vidim na fotografijama tu preveliku tugu iza svakog mog osmjeha brrrr ne zelim ni da se sjecam...

taman kad sam mislila ne moze se desiti nista gore nego dobiti etiketu 'low ovarian reserve' desi nam se sljedeci sok:
nadjeno da moj muz ima astenoterato, njegovi nalazi skacu iz mjeseca u mjesec gore-dole, uzas...

sta da pricam, naredne dvije godine prosle su nam kao u nekom bunilu...postupci od IUI do ICSI (koji nikada nista nisu donijeli), tempiranja odnosa, visenje po forumu, kao i kod mnogih koji ovo citaju...

ono sto je mene drzalo u cijeloj toj prici bila je neka moja paralelna borba koju sam vodila o svom trosku, i ona se odnosila na popravljanje kvalita jajnih stanica...

ja sam po struci cell biologist, imala sam na poslu pristup svim medicinskim bibliotekama et...kako tikaju, disu, sta trebaju, ko su i sta...srecom je zadnjih godina izaslo bas dosta publikacija u medicinskim zurnalima na tu temu,
kako popravljati kvalitet JS i cijelog hardware-a oko njih: tube, jajnici, ENDOMETRIJUM (imunoloski issues su OGROMNI i mislim da ce tu tek narednih godina i decenija dosta toga da se shvati...)

DHEA definitivno popravlja ne samo kvalitet JS kod zena pred menopauzu, nego je puno puta vec vidjeno da dovodi do ovulacije jajnike koji su vec bili ugasnuli...popravlja kvalitet IVF embriona etc, u medjuvremenu stoje vec mnoge studije iz raznih zemalja i nije vise pitanje 'vjerovanja' i 'nevjerovanja'...
ima jos toga kao omega 3 (zapravo sta je vazno je ODNOS izmedju 3 i 6, a ne samo omega3!!), pa vitamin D, pa CoQ10 i cijeli energetski balans JS koji se sa godinama jako mijenja, ali srecom ne sasvim ireverzibilno...

ali da se vratim na temu:
ja sam svoj zivot tada promijenila jako,
odlucila da se borim za svaku preostalu stanicu, pa ili one ili ja
prehranu sam promijenila: izbacila secere, bijelo brasno i proizvode od njega, procesiranu hranu koliko je god bilo maximalno moguce. drugim rijecima - voce, povrce, mlijecni proizvodi, mesa puno (ali samo organsko, bez pilica kljukanih antibioticima i hormonima!!), znaci divljac, riba i ponekad govedje...sto manje procesovano, zapravo nije tesko jer nema gladovanja.