Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: Miomi

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno Miomi

    Molim forumasice koje znaju nesto o miomima na materici da mi ovdje napisu. Imam prijateljicu koja ima 31 godinu, do sada nije radjala, a ima taj miom na materici. Doc joj kaze da nije nista strasno, jer ne raste - konstantne je velicine zadnje 2 godine cini mi se. Nju sad to malo brine jer planira trudnocu, pa je zanima kako bi se to moglo odraziti ili uticati na trudnocu.
    Hvala na odgovorima.

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja sam operirala miome na maternici, prije godinu i pol dana. Miomi se u principu ne operiraju ako ne smetaju, a ja sam imala submukozni miom radi kojega sam imala užasne bolove za vrijeme menstruacije i jaka menstrualna krvarenja. Kad sam ga već operirala, maknuli su mi i dva intramuralna (unutar maternice smještena) mioma koja sam imala.

    No, nakon operacije meni su ponovo narasli miomi nisam imala nikakve probleme, i to sam saznala na redovnom ginekološkom pregledu. Pala sam u totalnu komu jer sam planirala i pokušavala trudnoću. Doktorica mi je rekla da mogu pokušati ostati trudna, tako sam i napravila jer za novu operaciju nisam vidjela nekog smisla. I eto, sad sam trudna, imam tri velika mioma, na mirovanju sam od početka, prognoze su ispočetka bile prilično loše a sada su nešto bolje. Dr. Hafner na Svetom Duhu mi je rekao da, iako je uvriježeno mišljenje da miomi jako smetaju trudnoći, praksa pokazuje da baš i nije tako, te da većina trudnoća sa miomima završi potpuno uredno - te da se koncentriram na trudnoću a ne na miome.

    Dakle, tvoja prijateljica može operirati miom, a može se i dolučiti na trudnoću bez operacije - odluka jako ovisi i o tome kako je miom smješten i radi li joj neke probleme. U trudnoći će joj miom sigurno neko vrijeme rasti, ali se isto tako jako vjerojatno može dogoditi da se rastezanjem maternice miom potpuno rastege i izgubi pa će nakon trudnoće biti kao da ga nije niti imala. U svakom slučaju, treba se savjetovati s doktorom.

  3. #3
    LUDIC-A

    Početno mima

    mima ovak tvoja prijateljmjica nema potrebu za brigom.
    moj muzic je lijecnik (kirurg) i dok je jos tazirao privcao mi je da su porodili zenu koja je imala miom velicine djetetove glave i nis nisu dirali dok god se ta doticna ne odluci vise ne imati djecu.
    tj ovak je on meni objasnio to nije nis opasno (velicina nis ne znaci) a operacija se najcesce vrsi uklanjanjem i maternice, ali zena moze ziviti sa miomom koliko god hoce (eventualno da bude toliki da pocne potezati sve organe prema dolje onda ide operacija) po nadzorom naravno.
    miom nije nikakva prepreka trudnoce niti poroda.
    nadam se da sam te umirila i da ce to umiriti tvoju prijateljicuu.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Zanimljive teorije o miomima mogu se pročitati u knjizi C. Northrup (da li sam to dobro napisala?) "Žensko tijelo, ženska mudrost".

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ha, Ha je, jako zanimljive

    Inače, nije moja prijateljica nego od mayah79

    Miomi se zapravo najčešće operijaju histeroskopski ili laparoskopski i miču se samo miomi, a histerektomija tj. uklanjanje maternice se radi ako je miom jako velik a žena je već rađala. Miom nije opasan ali može stvarati velike probleme - ja sam npr. imala užasno jaka menstrualna krvarenja i menstruacije koje su trajale po 10 dana. Isto tako, miomi često smetaju kod zatrudnjivanja, mogu izazvati spontani pobačaj, a kod poroda smetaju ako su postavljeni kao moji na ušću maternice pa onemogućavaju vaginalni porod - ja ću gotovo sigurno morati roditi carskim rezom.

  6. #6
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Ja ga imam, nalazi se na vrhu maternice, i ne znam tocno koliko je velik jer je moja gin. rekla da sa njim necu nikad imati problema, i cak mi ga nije niti upisala u trudnicku knjizicu (iako ga mozes "zaokruziti" tamo gdje su nabrojane sve one bolesti).
    Ostala sam trudna iz prvog pokusaja, rodila normalno, i nemam nikakvih problema.

    To valjda sve ima veze s time gdje je pozicioniran i koliko je velik.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    podižem

    imam i ja jedan poveliki.....


    pitanje.... što ako počne rasti ?

  8. #8
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    maria, miom je problem u trudnoći, i problem je ako ti stvara poteškoće - ako imaš radi mioma jaka krvarenja, 'odljeve' krvi, bolove .. u tom ga slučaju svakako treba operirati jer problemi mogu postajati samo sve gori. Ja sam nakon carskog ležala u sobi sa ženom koja je godnama živjela sa ovakvim problemima i bojala se operacije, jako je krvarila i već je imala i problema sa anemijom, i na kraju je završila na hitnoj operaciji radi jakog krvarenja.Moja mama je slično prošla. Tako da ako miom radi velike probleme bolje ga je operirati - a ako ne radi može se probati i sa kojekakvom alternativom, pa se možda i zaustavi ili uspori rast.

  9. #9
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Btw. - za andreu - ovo je stari topic, nisam trudna

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Mima , hvala ti....

    dobila sam bunt uputnica i sad dok to sve skupim.............

    miom ću kontrolirati redovito

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    402

    Početno

    Kad ste već podigle topic, neka bude aktivan
    I ja imam miom, intramuralni, na zadnjoj stijenki maternice. Meni nije veliki, ali moja reproduktivka kaže da je već povelik - 33mm. Naravno, to mu je veličina po hormonima za stimulaciju ovulacije, u periodu ovulacije. Inače, mnogo je manji, kreće se od 26mm. Meni ne radi nikakve probleme, ali baš nikakve. Jedini problem je što nikako ne ostajem T. Dr-ovi otklanjaju svaku vezu mioma sa tim, ali ja bih ipak da ga nemam.
    Mene zanima da li je on mogao usloviti zavaljivanje maternice - on je na lijevoj strani, a materica je zavaljena blago udesno. :?

  12. #12
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj MAJOLINA prvotno napisa
    Mene zanima da li je on mogao usloviti zavaljivanje maternice - on je na lijevoj strani, a materica je zavaljena blago udesno. :?
    Majolina, htjedoh ti samo reci da je i moja maternica zavaljena, takodjer blago udesno (ako se dobro sjecam ), a miom mi nije smetao ni pri zacecu, ni trudnoci, ni porodu.
    Sretno, nadam se da ces uskoro biti trbusasta.

  13. #13
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Podižem ovu uspavanu temu... da ne otvaram novu istog naslova.

    Dakle... možda ću morati na operaciju mioma... može mi netko iskusan opisati kako to izgleda, kako ako se radi klasični rez, kako ako se radi laparoskopski... koliko se ostaje u bolnici, koliko traje bolovanje...? Koliko nakon operacije se ne smije planirati trudnoća (sanjam, ali nek i to saznam )
    Bilo što što vam padne na pamet biti će mi korisno. Hvala

  14. #14

  15. #15
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Za ovo nisam čula ali koliko sam na brzinu uočila namijenjeno je ženama koje više ne planiraju trudnoću.

    Što se tiče operacije - nakon laparoskopije je predviđeno biti neka tri dana u bolnici, ali mene je doktor pustio kući u subotu a bila sam operirana u četvrtak. Na bolovanju sam bila neka dva-tri tjedna. Trudnoću planirala nakon 6 mjeseci.

    Nakon klasične operacije je uobičajeno biti 7 dana u bolnici, ali i to će pustiti ranije ako je sve OK.
    Rođakinja je radila histerektomiju nedavno, puštena nakon 4 dana kući.

  16. #16
    Adrijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    1,317

    Početno

    Baš je neki dan Dr.Oz u svojoj emisiji govorio o miomima, i o tome da ih ne treba dirati, niti operirati.
    Moja mama je imala, i rutinski su joj zbog toga izvadili cijelu maternicu .

  17. #17
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Naravno da treba ako stvaraju probleme.

  18. #18
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Za ovo nisam čula ali koliko sam na brzinu uočila namijenjeno je ženama koje više ne planiraju trudnoću.
    .
    Da... vidjela sam. Baš me zanima zašto. Možda im pošaljem mail. Iz znatiželje... ne da bi zbilja išla tamo.
    Ali... ovo je topic o miomima na zdravlju odraslih, a ne na prije začeća, pa sam ipak stavila. Možda nekom bude zanimljivo.

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa čitala sam ja bila i o još nekom postupku koji nije operativni - samo sam zaboravila kako se zove jer je to bilo davno.

    Sjetila sam se - embolizacija

    http://www.sheknows.com/health-and-w...d-embolization

  20. #20
    Adrijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da treba ako stvaraju probleme.
    Ma normalno. Samo on je govorio o tome da se puno puta vrše nepotrebni zahvati.

  21. #21
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Nekad su pod normalno ženama vadili maternice zbog mioma. Danas to više nije praksa.

  22. #22
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa zapravo možda i je, ako ne misle više rađati.

  23. #23
    Mare 85 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    207

    Početno

    drage moje..
    prvo da vas sve lijepo pozdravim!
    Imam 28 godina, miom veličine 6x7 na stražnjoj stijenci maternice..koji mi raste unazad 3-4 godine..
    Pokušavam ostati trudna već 4 godine (inače sekundarna naplodnost,imamo kćer od 8 godina) bila sam na 2 insemenacije i 1 ivf i sve bezuspješno..imam ovulacije,redovne mjesečnice,svi nalazi ok...
    i sad mi j ei moj soc ginekolog i liječnici na Sd gdje sam obavljala MPO postupke savjetovali da izvadimo miom jer vjerovatno on ometa implantaciju.. Idem u utorak na dogovor o laparoskopiji..
    Ima li koja iskustva s laparoskopskim otklanjanjem mioma.. molim savjete...
    I da li mi netko može savjetovati što sve da si ponesem u bolnici???

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •