Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

Tema: otrovna odjeca - Znate li sto nosite i kako se to proizvodi?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno otrovna odjeca - Znate li sto nosite i kako se to proizvodi?

    Drage moje,
    evo linka na filmove: http://www.dailymotion.com/video/x15...e-toxique_news, http://www.youtube.com/watch?v=r9h0Hq2tMtU, a cak i ako ne razumjete francuski i od slike ce vam biti tesko oko srca.
    Prestrasno mi je bilo vidjeti kako djecica od 10 - 12 godina rade djecije majice za Disney i HM.
    Nosimo i mahnito kupujemo precjenjenu odjecu koja je puna otrovnih kemikalija (boje, fiksatori). Odjecu proizvode ljudi i djeca placeni ne vise od 30 tak eura mjesecno koji zbog izlozenosti svim tim kemikalijama postaju bolesni. (karcinomi, sterilitet). Zagadjuju se rijeke i tlo uookolo tih tvornica.
    A mi? Znate onaj osjecaj kad kupite neku krpicu koja vam se svidja? A meni je jos draze od nedavno kupiti nesto mojim curkama. I najradije bi pokupovala pola ducana.
    Bas mi je tesko oko srca. Nakon veceras mislim da vise nikad necu moci uci u npr. ZAru i ne pomisliti koliko je to pogresno. Osim toga iz perspektive nekog tko si to moze priustiti i nije zeljan (a bilo je i tih godina) ne mogu vam opisati koliko mi je odjednom postalo besmisleno kupovati novu odjecu. Ne znam sto vise reci. Tek cu s vremenom vidjeti kako cemo se prakticno kao obitelj odnositi prema ovoj istini.Za sada mi pada na pamet da cu kupovati rabljenu odjecu, a procjenjenu ustedu uplacivati kao kumstvo nekom djetetu u npr. Bangladesu. Kako vi razmisljate?

  2. #2
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Sva sreća pa si to ne mogu priuštiti. Nosimo isključivo rabljenu i poklonjenu odjeću. Ali kad razmislim, nikada nisam imala naviku šopingiranja, pogotovo ne u takvim dućanima.
    to je još problem kojim se nisam dublje pozabavila (da istražim druge mogućnosti).

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno

    Ta odjeca je osim toga otrovna i za one koji je nose, a u filmu se vide svjedocanstva prodavaca koji su imali strasne alergijske reakcije, na soli kroma ako se dobro sjecam. Jel po nekoj logici onda rabljena odjeca (koja je puno puta oprana) manje tooksicna od nove odjece?

  4. #4
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Nazalost, kud god se okrenes, dogadaju se lose i ruzne stvari. Od odjece koja je otrovna, radnika u kini koji su premalo placeni i izlozeni raznim kemikalijama, do djece na poljima kakaa sa Ivory Coast koja kao robovi rade za n e s t l e, zatim hrana koja je puna pesticida, hormona, antibiotika...
    Pozelim jednostavno pobjeci na neki otok
    Nazalost, to je svijet u kojem zivimo. Sretni su oni koji imaju dvoriste, pa mogu posaditi koju vockicu, vrt...
    Nedavno se rogac pokazao odlicna alternativa za cokoladu, a, u RH, ga ima svugdje, odjeca od organskog pamuka garantira da u njoj nema stetnih spojeva. Mozda je malo skuplja, ali, niti ne treba nam sva ta silna garderoba...

  5. #5

  6. #6
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj sophie girafe prvotno napisa Vidi poruku
    Ta odjeca je osim toga otrovna i za one koji je nose, a u filmu se vide svjedocanstva prodavaca koji su imali strasne alergijske reakcije, na soli kroma ako se dobro sjecam. Jel po nekoj logici onda rabljena odjeca (koja je puno puta oprana) manje tooksicna od nove odjece?
    Rekla bih da je, i meni je to također dobar argument za kupovanje rabljene odjeće.
    Film nisam gledala, ali slutim više manje o čemu se radi.

  7. #7
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj sophie girafe prvotno napisa Vidi poruku
    Tek cu s vremenom vidjeti kako cemo se prakticno kao obitelj odnositi prema ovoj istini.Za sada mi pada na pamet da cu kupovati rabljenu odjecu, a procjenjenu ustedu uplacivati kao kumstvo nekom djetetu u npr. Bangladesu. Kako vi razmisljate?
    Ovo je baš super prijedlog

  8. #8
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Videe ću pogledati kasnije, ako linkovi još rade.
    A gdje kupovati onda sigurnu, neotrovnu odjeću?
    Znam da je dosta prošlo od otvaranja teme, ali eto ako netko zna.

  9. #9
    Vlattka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    435

    Početno

    Ne znam gdje kupovati sigurnu odjeću, mislim da je vrlo skupa jer se tu ne radi samo o šivanju, treba znati i odakle je tkanina i svašta nešto. Ali mislim da je secondhand prihvatljiva i povoljna varijanta za one kojima to nije problem. Ja već dugo skoro sve osim cipela i donjeg veša kupujem u sc dućanima. Ako je odjeća i napravljena na neprihvatljiv način (a vjerojatno je), barem je napravljena jednom, a ne više puta za sve nas koji ju nosimo. Dakle, manje zlo.
    Posljednje uređivanje od Vlattka : 17.03.2016. at 11:31

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •