Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 244 od 244

Tema: koje začine koristite

  1. #201
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    ja svježi komorač stavim u peku i odličan mi je
    Je l doma pripremas peku?

  2. #202

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,465

    Početno

    Sto se tice kurkume- gledala emisiji gdje je zena na snitu kruha namazala med i samo gore possipala kurkumu..
    i to joj je dorucak..

  3. #203
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Kim ne volim niti ja (barem ne na pecivima i u kruhu), ali mi je nezamjenjiv za začiniti kuhanu ciklu, ona bez kima jednostavno nema tako dobar okus.

    Kardamom sam koristila u dva slučaja - za božićne kolače sa začinima i za humus u indijskom štihu.

  4. #204
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    evo dala ispit. sad učim za sljedeći pa me evo opet ovdje

    MM je cimet znao staviti u mljeveno meso - npr. za bolognes ili spring rolice. skoro svima je to fenomenalno, samo je meni grozno, a inače ga baš volim. ali probajte - možda vam se svidi.

    a kurkuma je tako blagog okusa da je možete praktički u sve staviti. a navodno je jako zdrava.

    začini su super stvar i pravi začin u pravoj dozi čuda čini s jelom. i ne radi se tu o mijenjanju i prikrivanju pravih okusa hrane, nego o njihovom obogaćivanju. ali mislim da za upuštanje u pravo eksperimentiranje sa začinima, a i uspjeh u tome, treba postojati baš ljubav i prema hrani i prema kuhanju. ja ljubav imam samo prema hrani i zato fala bogu na MM-u - da ga nema, vjerojatno bih sad krenula u googlanje valjda svega ovdje navedenog osim soli i papra (dobro - možda i koju vrstu papra ).

    sad sam se sjetila nečeg fenomenalnog - malo dobrog bućinog ulja u sladoled od vanilije

  5. #205
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    ili rižoto završiti sa kapi bućinog ulja.

  6. #206

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,465

    Početno

    Nabrojale ste vi svega tu-za neke iskreno nisam niti cula..
    Morat cu ja jos puno proucavati da bi mogla znati koji zacin pase kojem jelu..

    Slobodno pisite ako napravite neko ukusno jelo a da ste koristile neke fine zacine..

    Cisto da dobim smjernice
    Zapela sam za zacine

  7. #207
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    evo ti primjer - jucer sam radila faširance, stavila sam mozda 2 sake...15ak deka mljevenog, 2 šnite kruha, jaje,manji luk, malo cesnjaka-standardno, ali sam dodala 4 zlice zobenih pahuljica, dodala bi i sjemenke lana i sezama da sam imala, zlicu vegete natur, sol, papar(i paprike iz mlinca, mejsavina iz dm-a) 5 okretaja, zlicicu mljevene paprike, prstohvat pimenta, dva prstohvata kurkume, zlicicu tahinija, i sjeckani peršin
    odlicno su ispali, kurkuma je dala ljepu boju, a ostali zacini su dodali finu bogatu aromu

  8. #208

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Je l doma pripremas peku?
    da, s time da je MM glavni kuhar od peke, ja sam obično pomoćni radnik . Imamo električnu peku i odlična je. Radili smo s raznim vrstama mesa te s hobotnicom i sve ispadne super. Toč i povrće ispadne mrak.

  9. #209
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Evo moj primjer, da ne zapričam temu puno.
    Uzela sam komad svinjskog karea, mesar skinuo kost. Nabrala sam punu šaku kadulje, 3grančice timijana, 2grančice ružmarina.
    Korijandar u zrnu,jednu chilli papričicu, dva češnja luka,sol, par okretaja na mlincu šarenog papra, to sam stavila u blender zajedno s svježim travama. Stavila 1,5 punu žlicu senfa, oko 1dcl(pola,pola) maslinovog i sunc.ulja i to sve dobro smiksala.
    Tu smjesu sam stavila u tanjur, utočala meso sa svih strana, i peče se u pećnici evo već 40minuta na 150stupnjeva, sad sam stavila krumpire, i peći ću još oko pola sata. (Da još nismo ručali, ahaha)
    Žurilo mi se, stavila bih možda još malo limuna ili neke kiseline u smjesu, i pustila da se marinira. Al bit će i ovako fino.
    Eto, meni je to jako jeftin, a fini ručak.

  10. #210
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Kako da sačuvam koricu limuna? Imam dvije kile nešpricanih limuna, a nije vrijeme od limunade, i sad ne znam šta da radim s time prije nego se posuši...
    Da zamrznem cijele limune? Da naribam koricu i zamrznem, a sok iscijedim i njega isto zamrznem? Te mi varijacije padaju na pamet, a možda ima i neka treća?

    Netko je spomenuo limun ubaciti u šećer. Kako? Cijeli, nedirnuti? Ili da ga nekako, ne znam, probušim ili nešto drugo?

    Još mi je misterij i zvjezdasti anis. Ja ga koristim samo za ukras jer mi je lijepi ili u kuhano vino - cijeli. Ako bi ga stavljala u jelo - u koje i kako, cijeli ili da ga stuckam?

    Inače, najdraži začini su mi majčina dušica, đumbir i cimet. Svaki dan jedem lanene sjemenke s đumbirom, medom i cimetom.

  11. #211
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ako je limun kupovni - ni nemoj. Sve dućanske agrume tretiraju imazalilom i još nekim strahotama.

  12. #212
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ja smrzavam korice limuna. Frendica mi ej rekla da ona nariba u stklenku pa stavlje red korice red šećera, ali nisam probala. Mislim da ti staklenku drži u frižideru

  13. #213
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    a nije vrijeme od limunade
    kako nije?
    ja limune kupujem sada iskljucivo za limunadu, zasladim medom, nema boljeg soka

    nesto malo ga trosimo u caju, i za zakiseliti salatu

  14. #214
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Nije šprican, tako da se može koristiti. A nekako mi nije vrijeme za limunadu. Mi je pijemo ljeti, a zimi čaj. Tih par špriceva u čaju nije neka količina.

    Ok, 2 komada ću složiti u neku manju staklenku sa šećerom i onda u frižider. Ostaje još 10 za riješiti.

  15. #215
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja ga smrznem cijeloga
    kada mi treba izvadim, naribam koricu, a onda iscjedim limun za što mi već treba

  16. #216
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,234

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ja ga smrznem cijeloga
    kada mi treba izvadim, naribam koricu, a onda iscjedim limun za što mi već treba
    ja kad iscijedim sok za nešto preostalu koru ubacim u ledaru

  17. #217
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Ovako ko rossa. A mozes I gulilicom oguliti limun,koru smrznuti,meso isjediti.

  18. #218
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Koricu limuna i narance naribam u staklenku pa u skrinju te vadim prema potrebi, lagano se grabi zlicicom.

  19. #219
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    nešpricani limuni, mljac-od kore arancine, sirup od arancina za zaliti baklavu-ili pomalo za dodati u limunadu, sok iscijedim i zamrznem što ne popijemo odmah i još zamrznem par neoguljenih iscijeđenih limuna za ribati koricu. ništa se ne baci

  20. #220
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

  21. #221

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Evo kad je peterlin već izvukla temu
    Radila sam pašticadu (druga u životu... nije baš za pohvalu) i nije to to ...
    A stavila sam svašta... klinčić, lovor, sol, papar, rajčicu (koncentrat), šljive, 2 smokve, pola litre vina, mrkve i luka puno ... sve radila po receptu...
    i nešto mi fali ...
    čime da popravim okus? čarobni prah?
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 12.11.2020. at 14:01

  22. #222
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Meni se čini da si upotrijebila sve što si trebala, ali nisam neki stručnjak od pašticade. Trebalo bi imati okusa....da nije korona .
    Već dugo tražim posude za začine i ništa mi se baš ne sviđa. Sad sam si naručila neke posudice od Tupperwarea za začine, ali nije mi to baš to. Ima netko nešto zanimljivo?

  23. #223
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Meni se isto čini da tu ne fali nešto sad ključno, je li moguće da jednostavno nije bilo dovoljno soli, pa je onda sve ostalo bilo malo bljeđe?
    Ili si možda imala neko nerealno očekivanje

  24. #224
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se čini da si upotrijebila sve što si trebala, ali nisam neki stručnjak od pašticade. Trebalo bi imati okusa....da nije korona .
    Već dugo tražim posude za začine i ništa mi se baš ne sviđa. Sad sam si naručila neke posudice od Tupperwarea za začine, ali nije mi to baš to. Ima netko nešto zanimljivo?
    Ovdje imas raznih staklenki
    https://bumbar.hr/hrvatski/katalog_8/staklenke_8/

  25. #225
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Evo kad je peterlin već izvukla temu
    Radila sam pašticadu (druga u životu... nije baš za pohvalu) i nije to to ...
    A stavila sam svašta... klinčić, lovor, sol, papar, rajčicu (koncentrat), šljive, 2 smokve, pola litre vina, mrkve i luka puno ... sve radila po receptu...
    i nešto mi fali ...
    čime da popravim okus? čarobni prah?
    To je jedno od rijetkih jela osim njoka gdje koristim muskatni orascic. Celer si stavljala? Temeljac ili voda?

  26. #226
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    To je jedno od rijetkih jela osim njoka gdje koristim muskatni orascic. Celer si stavljala? Temeljac ili voda?
    Potpis na muškatni oraščić za pašticadu.

    Ja ga još stavljam u bešamel, eventualno u špinat i u kolače sa suhim voćem.

  27. #227

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    To je jedno od rijetkih jela osim njoka gdje koristim muskatni orascic. Celer si stavljala? Temeljac ili voda?

    vodu

    temeljac mi se činio još previše uz sve to što sam ubacila

    celer sam stavila, muškatni oraščić nisam
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 12.11.2020. at 18:28

  28. #228
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Evo kad je peterlin već izvukla temu
    Radila sam pašticadu (druga u životu... nije baš za pohvalu) i nije to to ...
    A stavila sam svašta... klinčić, lovor, sol, papar, rajčicu (koncentrat), šljive, 2 smokve, pola litre vina, mrkve i luka puno ... sve radila po receptu...
    i nešto mi fali ...
    čime da popravim okus? čarobni prah?
    Muskatni orascic mozda i prosek

  29. #229
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    vodu

    temeljac mi se činio još previše uz sve to što sam ubacila

    celer sam stavila, muškatni oraščić nisam
    Nije previse nema kostiju pa se tesko moze dobiti neka zavidna punoca sa vodom, barem juha treba za bogatiji okus. Eventualno duzim dinstanjem povrca sistemom ispari pa podli, nikako kuhanjem. Ne mora nuzno biti temeljac po ps kuhan.
    Marinirala si meso u vinu duze vrijeme?
    Ja ju spremam ponekada za Bozic za komplet familiju, ne kuham je cak niti nedeljom jer mi pojede vrijeme i zivce xD ali ju onda spremam po ps from scratch

  30. #230
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Moji umjesto klinčića stavljaju ružmarin, a umjesto smokvi suhe šljive i višnje.

  31. #231
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Moji umjesto klinčića stavljaju ružmarin, a umjesto smokvi suhe šljive i višnje.
    Ja bih izbjegla ružmarin (generira probavne smetnje, jer otvara crijeva - treba biti vrlo oprezan s količinama). Suhe šljive stavljam, smokve nisam nikada, višnje nisam u pravu pašticadu, ali jesam u lažnu, kao i brusnice...

    Inače, slažem se sa KrisZg - temeljac je rješenje.

  32. #232
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne znam zašto temeljac kad se dinsta veliki komad mesa koji pušta svoje sokove i umami okuse, pa to meso samo po sebi stvara temeljac.

    Ne znam, uopće ne dodajem puno začina, niti nešto posebno pacam meso, a pašticada mi je bome uvijek njam mljac, ti si vrijeska previše zahtjevna

  33. #233
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam zašto temeljac kad se dinsta veliki komad mesa koji pušta svoje sokove i umami okuse, pa to meso samo po sebi stvara temeljac.

    Ne znam, uopće ne dodajem puno začina, niti nešto posebno pacam meso, a pašticada mi je bome uvijek njam mljac, ti si vrijeska previše zahtjevna
    Pa napisala je KrisZg - meso za pašticadu nema kost.

  34. #234
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa puno mesnih jela se kuha bez kosti pa se ne moraju podlijevati temeljcem da bi imala fini mesnati umami okus.

  35. #235
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa puno mesnih jela se kuha bez kosti pa se ne moraju podlijevati temeljcem da bi imala fini mesnati umami okus.
    Istina, ali hrga mesa za pašticadu se prethodno zapeče sa svih strana, tako da ne ispušta sokove. S druge strane - slažem se i s tobom, kod mene doma bi se pojelo bez primjedbi i vjerojatno tražilo repete

  36. #236

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    2,5kg mesa se pacalo 24 sata (ocat, povrće,špek, našpikano češnjakom...)

    pa se kuhalo tri sata, drugi dan za ručak mi je onak .... obitelji je bilo fino, navečer još bolje ...

    očito sam prezahtjevna... nije kao mamina...

    (nije korona, jutarnji smrad turske kave me sad veseli inače stalno prigovaram mojim kavopijama da ne kuhaju dok sam ja u blizini)

  37. #237
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Točno sam mislila da uspoređuješ s nekom pašticadom koja ti je bila jako fina .. možda mama ima neki tajni sastojak

  38. #238
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Nikad ništa nije kao mamino .

  39. #239
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Nikad ništa nije kao mamino .
    X

    Čak nije bitno da je mamino, meni je dovoljno da netko drugi kuha

  40. #240
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Da se vratim na topic - mm je rekao da ima u Lidlu onih finih Deluxe začina za kavu. Lani smo to kupili i bilo je super (kombinacija cimet/klinčić), a sad navodno isto ima, pa ću potražiti.

  41. #241
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da se vratim na topic - mm je rekao da ima u Lidlu onih finih Deluxe začina za kavu. Lani smo to kupili i bilo je super (kombinacija cimet/klinčić), a sad navodno isto ima, pa ću potražiti.
    Ja sam kupila pa sam shvatila da to ima šećer, a ja pijem kavu bez šećera.

  42. #242
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam kupila pa sam shvatila da to ima šećer, a ja pijem kavu bez šećera.
    MM to obožava... možda baš zato

  43. #243
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja sam nakon 20godina ispekla ajvar ko bakin, tak da Vrijeska, strpljenja, strpljenja...

  44. #244

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam nakon 20godina ispekla ajvar ko bakin, tak da Vrijeska, strpljenja, strpljenja...
    Bravo

    ja evo već tri godine kad dođe ljeto sama sebi kažem da ću raditi ajvar, ali s jeseni sve to želje padnu u vodu ... zbog nepouzdanja (i lijenosti )

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •