Bila sam ivf trudnica, prvorotka s blizancima i zatkom i jako sam se bojala da ću zbog svega toga biti prisiljena na carski rez. Željela sam prirodni, vaginalni porod, ali lagala bih kad bih rekla da me zadak nije nimalo brinuo. Umirio me razgovor s doktorom koji je rekao da je zadak u višeplodnoj trudnoći sasvim drugačija stvar nego u jednoplodnoj. Pisala sam već o tome na drugim temama, ali nije zgoreg ovdje ponoviti: kad se prva beba u položaju glavicom rodi, porođajni kanal je proširen pa je drugoj bebi u položaju zatkom put otvoren tj. puno je lakši i brži. Moje iskustvo duplog poroda je upravo takvo. Za prvu bebu (glavica) trebalo se malo i pomučiti, ali druga (zadak) je rođena super brzo i bez imalo napora. A još su je i okretali dok je bila u porođajnom kanalu, ali sve se to dogodilo u trenutku, nisam valjda ni stigla registrirati bol. Ni epiziotomiju nisam imala. Tri sata nakon poroda odšetala na tuširanje.

A i to da te ostave na miru dok rađaš može imati svojih prednosti. Moj porod je počeo u sred noći, bila sam u bolnici i cijelu noć kružila hodnicima jer mi ležanje nije pasalo. Do jutarnje vizite nisam srela nikoga od osoblja niti sam ih tražila. Na pregledu poslije vizite bila sam otvorena 8 cm. Da su ranije otkrili da je porod počeo sigurno bi me odmah prikopčali na ctg, meni bi ležanje bilo bolno i neugodno, u ležećem položaju sigurno bih se sporije otvarala, dali bi mi drip i tko zna kako bi dalje teklo.