Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 120

Tema: Tko bi od nas donirao j.s.? Tko bi donirao spermu?

  1. #51
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Kadauna prvotno napisa Vidi poruku

    Ali da treba poraditi na ovoj temi, osvjestiti - ne samo MPO populaciju - nego puno važnije NE-MPO populaciju, svakako treba.
    ovaj dio je ključan u cijeloj priči
    ja sama nisam bila pacijent, ali sam bila jednom nogom i dio pretraga smo već obavili, ali sam itekako osobno involvirana u cjelokupnu temu
    MM i ja smo imali puno sreće (treća (ili šesta, kako se uzme) čak vrlo, vrlo iznenađujuća, kao što se i vidi u potpisu), ali sama problematika MPO mi je poznata preko 10 godina

  2. #52
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Kadauna, inbox ti je pun

  3. #53
    pak avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,634

    Početno

    I MM i ja bi donirali kada bi bili u mogucnosti. Anonimno i neanonimno, to mi nije bitno. Jedino bi radje nekome nepoznatom, cisto radi ocuvanja dobrih odnosa jer neznamo sta buducnost nosi, kako bi se osijecala, reagirala i sl. da dodje do necega. Kamo li srece da dodjemo do uspijesnog postupka i jos da nam ostane j.s. viska, ali 37. je pred vratima muzeva dijagnoza , tako da je sve to prica sta bi bilo kad bi bilo.

  4. #54
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Moram priznati, budući da se ipak radi o hormonalnoj stimulaciji i punkciji (nisam u MPO vodama pa samo zamišljam kako to točno izgleda ) da bi i mene na tu akciju nagnala vjerojatno situacija br. 1.


    Mislim da mi to ne bi bio problem. Mislim da bih prema tom djetetu imala osjećaje kao prema nećaku. Naravno da bi mi bilo stalo do njega, ali ne bi mi bilo na kraj pameti da ga na bilo koji način "svojatam".


    Za mene, razlika je u tome što kad dajem krv ili bubreg radim to da bih spasila nečiji život. Ako dajem js, dajem je da bi se stvorio novi život. Na neki način je vjerojatno iracionalno, ali bih voljela znati da je tom djetetu dobro.

    Što se tiče pitanja ne-anonimnosti donora, ipak mislim da bi o tom pitanju trebali odlučivati sami donori i roditelji djeteta. Jasno mi je da će teško zaživjeti pod ovim uvjetima, pogotovo među donorima s motivacijom novčane naknade.
    potpisujem sve. zato sam i rekla da bih to napravila za nekog koga znam.
    ovako mi bockanje i bol ubija altruizam

    za novac ne bih donirala jer mi je to bezveze. nije donacija ako uzmem novac (iako sam htjela uzeti sendvič uz vađenje krvi )

  5. #55
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    a ionako samo uprazno pričam jer nisam u cvijetu mladosti pa vjerojatno nisam ni poželjna donorica

  6. #56
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    potpisujem sve. zato sam i rekla da bih to napravila za nekog koga znam.
    ovako mi bockanje i bol ubija altruizam

    za novac ne bih donirala jer mi je to bezveze. nije donacija ako uzmem novac (iako sam htjela uzeti sendvič uz vađenje krvi )
    Koliko sam ja shvatila, tamo gdje postoje banke sperme i js, u pravilu se "donacija" plaća, a donori su mladi ljudi, studenti, koji si žele malo popuniti budžet. Takve sam priče čula u studentsko doba i navodno se za js negdje vani dobiva sasvim pristojna lova. Prilično je iluzorno očekivati da će se donacije stizati iz plemenitih pobuda. Pogotovo ako je poželjno da su donori mladi. Davanje krvi je ipak nešto drugo. Ne vjerujem da tu promocija i osvješćivanje javnosti puno pomogla. Najrealnije mi izgleda podjela motivacije koju je napisala Argente, s tim da bi onih pod 2, s motivacijom zarade, ipak vjerojatno bilo najviše. I mislim da bi bilo u redu da se omogući da to bude anonimno. Ne brine me toliko ni mogućnost upoznavanja brata i sestre kako je već rečeno, isto se tako mogu sresti djeca koja ne znaju tko su im pravi roditelji. Eventualno se to može rješavati pomoću neke šifre koju bi negdje u papire upisali djetetu kad se rodi

  7. #57

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Moje misljenje je da ce ovde na Potpomognutoj biti malo potencialih donora, pre svega radi diagnoza.
    I nezamislivo mi je poredjenje davanja krvi i spolnih stanica, jer u ovom drugom ipak nastaje novi zivot. U inostranstvu (Ceska) se donacija placa donoricama i niko ne pravi nikakav problem oko toga. Hrvatska je generalno premala za tako nesto i ne bi isla po doniranu stanicu u Hrvatsku... Puno mladih cura se ni ne seti da bi doniralo. Ja bi donirala samo svojoj sestri. Neka Hrvatska lepo sredi pricu oko sparanja i pocne ponovo placati donacije parovima u Ceskoj i mirn Bosna. Uvoz stanica mislim da je prekompliciran, mada Makedonci uvoze samo spermu, tako da se moze naravno, kad drzava za to ima interes i kad ne skrtari. Zanimljivo mi je bilo citati o tome da neke zene koje idu na donacije j.s. bi donirale samo nekom svom.

  8. #58
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    ne vidim u čemu je problem sa usporedbom davanja krvi (odnosno doniranja krvi za matične stanice o čemu sam ja pisala)
    u jednom nekome možda spasim život, a u drugome nekome pomognem da stvori novi život

  9. #59

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    Citiraj rahela prvotno napisa Vidi poruku
    ne vidim u čemu je problem sa usporedbom davanja krvi (odnosno doniranja krvi za matične stanice o čemu sam ja pisala)
    u jednom nekome možda spasim život, a u drugome nekome pomognem da stvori novi život

    u potpunosti se slažem!

  10. #60

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Pa sad, svako ima tu neku svoju životnu filozofiju, stavove i mišljenje, koje je formirano na osnovi nekih dubljih uvjerenja i mislim da svako ima pravo na to i da ako želi može reći zašto tako misli, a ako ne jednostavno zadrži to za sebe. Niti bi uzela donaciju j.s. ili sperme od osobe koju nepoznajem, biti bi donirala j.s. Možda se moj stav promeni kroz 10 godina, ko zna. Ako bi već imala dijete, bojala bi se da se ne sretne sa polubratom/polusestrom i ne oženi njim, nije mi samo to razlog za ne, ima ih još dosta. Ja to više gledam u smislu da ne treba raditi protiv prirode, u smislu neke energija i prijašnjih života, mada je to složena priča i težko ju je objasniti nekom ko u to ne vjeruje. E, sad se nadam da neće na mene pasti drvlje i kamenje i neke pogrešne konstatacije, mada mi je u biti svejedno. Na forumu smo i mogu se iznositi i drugačija mišljenja.
    A mislim da je poredjenje donacije sa "kukavičjim jajetom" tipa oko 30% djece ima oca koji nije njihov biološki otac dosta neukusno i nije na mjestu, zvuči mi kao neko opravdanje i blaćenje "podmetnute" djece.
    A da država promjeni zakone i omogući dogovorenu donaciju ili da se samo zamjene parovi kojima treba j.s. odnosma sperma (pritom bi se vodila briga i o krvnoj grupi i fizičnim karakteristikama), brzo bi se stvar rešila u Hrvatskoj i ne bi se trebalo natezati sa osiguranjem, koga plaćate, a ovamo ne možete rešiti i ostvariti svoja prava i morate si sami plaćati po više tisuća evra - to je sramota!

  11. #61

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    afrika
    Postovi
    257

    Početno

    Nazalost u cijelom svijetu jako malo drzava financira potpomognutu oplodnju ako da to je onda nesto simbolicno ,moja prijateljica zivi u Australiji I insiminacija ju je kostala oko 2 tisuce dolara u drzavnoj kliniki.

    moje privatno osiguranje nikad nije pokrilo ni jedan racun ako se spominje nesto sa neplodnoscu.

    ja imam dijete od donirane js zahvalna sam zeni koja se odlucila donirati jer bez nje ja nikad nebi bila MAMA

    danas kad sam ga isla pokupit iz vrtica spazio me izdaleka I iz sveg glasa se dera MAMA to je neopisiv osjecaj sva sam se rastopila

    tako drage moje suborke ako jedom u HR dode do toga da morete donirat znajte da cete nekog jako usrecit svojom odlukom

  12. #62
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj tinkilinkixyz prvotno napisa Vidi poruku
    Zanimljivo mi je bilo citati o tome da neke zene koje idu na donacije j.s. bi donirale samo nekom svom.
    Ispravak: bi donirale samo nekom svom neanonimno.
    Mada, sigurno ima i onih koje ne bi donirale uopće osim nekom svom, samo se dosad nisu javile na temu

  13. #63
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj tinkilinkixyz prvotno napisa Vidi poruku
    A mislim da je poredjenje donacije sa "kukavičjim jajetom" tipa oko 30% djece ima oca koji nije njihov biološki otac dosta neukusno i nije na mjestu, zvuči mi kao neko opravdanje i blaćenje "podmetnute" djece.
    ja tu napomenu nisam pročitala nimalo neukusno i s namjerom da nekog blati, već čisto kao činjenicu da "genski materijal" nikad ne mora biti onaj koji očekuješ i da se uvijek mogu poklopiti zvijezde tako da neznajući sretneš svog krvnog srodnika.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    79

    Početno

    Bez uvrede bilo kome na ovome forumu ,ali samo razmišljanje o donaciji ne vodi ničemu.Naime o tome će uvijek biti puno različitih mišljenja ili stavova.Ja sam naime razmišljala o tome da doniram jajniu stanicu ali to nikad nisam učinila.Isto tako sam razmišljala o posvajanju ali ni to nisam učinila.Kada se govori o ovako osjetljivim temama velika je razlika između onog što mislimo i onog što činimo.Kada se dođe do situacije da ti ovo činiš ,dakle u situaciji ideš na donaciju ili ideš na posvajanje ,tada to činjenje proizlazi najčešće iz razloga da ti shvačaš da je to možda jedini put da dođeš do svog cilja tj djeteta .Sama činjenica da se u Hrvatskoj ne provodi donacija upravo potvrđuje da donacija nije čin altruizma.
    Gledajući veličinu Češke Republike koja nije dva puta veća od Hrvatske a svojim genetskim materijalom očito podmiruje ne samo potrebe svoje zemlje već i svih zemalja našeg divnog balkana a usudila bih se spomenuti i šire, govori sama za sebe. Naime zakonska osnova donacije u Hrvatskoj utemeljena je na altruističnim načelima(neplačanje i neanonimnost) a to je očito nespojivo sa samim činom donacije.
    Zato je naša Hrvatka presedan između svih zemalja jer ja ne znam da postoji još jedna zemlja u kojoj je zakonski moguća donacija ali se ista ne provodi.
    I zato sam sigurna da ukoliko se ne promjene zakonske odredbe o donaciji u Hrvatskoj ,da se sasvim sigurno donacija u Hrvatskoj nikada neće niti izvesti.

  15. #65
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Donirala bih osobi koju poznajem. Anonimno vjerojatno ne bih. Slično razmišlja i MM.
    Posljednje uređivanje od Kanga : 21.02.2014. at 11:20

  16. #66

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Upravo to sto kaze Mara33, izmedju razmisljanja i aktivnosti je velika razmika, o puno stvari razmisljamo, ali ne napravimo svega...
    Nadam se da se neko nece naci uvredjen, ali moje misljenje je da ako se svi oni koji trebaju donaciju u Hrvatskoj ne "trgnu" i ne stupe skupa i dignu medije na noge, niko to nece umesto njih napraviti. A koliko znam, zdravstvo stedi na donacijama u inostranstvu i ne placa ih vise, pa oni koji imaju para idu o svom trosku, a vecina ne mrda s mesta. Da je nepravda, je, ali ulozite zajednicku tuzbu, napravite nesto, jer da ovde kuckate vec mesecima i ocajavate, od toga se nista nece promeniti.
    Ja bi donirala svojoj sestri, u slucaju da ne bi mogla ostati trudna sa svojim stanicama. Nikakvno placanje niti bilo sto drugo me ne bi ubedilo da svoje stanice doniram. Mogu darovat krv, hranu, obucu, itd... A stanice su mi delikatna stvar i tu je jedno veliko NE! Svi imamo mogucnost i pravo odlucivati o svom telu. A da ne spominjem kljukanje hormonima i punkciju, nista od toga nije prijatno i svaka cast onuma koji mogu darivati uz neki minimalnu nadoknadu, odnosno se bar nadam da je minimalna, da se ne radi o "prodaji" vlastitih stanica, odnosno da ne daruju zbog novaca.

  17. #67
    Vaki avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    772

    Početno

    Od kada sam u MPO vodama razmišljam drugačije. Prije ne bih donirala jajne stanice, ali sada bih (no, uz napomenu, tek kada ja rodim dijete jer do tada trebaju meni)... Suprug nema dobar spermiogram pa ga ni ne trebam pitati da li je spreman za donaciju.

  18. #68
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    kako smo mi jedna mala zemlja prepuna velikih materijalista, ali i siromaštva, da se donacija sperme ili js plaća banke bi se vjerojatno napunile. Ali... tad to više nije donacija već prodaja. Tako da smo i dalje na mrtvoj točki.

  19. #69
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Snekica prvotno napisa Vidi poruku
    kako smo mi jedna mala zemlja prepuna velikih materijalista, ali i siromaštva, da se donacija sperme ili js plaća banke bi se vjerojatno napunile. Ali... tad to više nije donacija već prodaja. Tako da smo i dalje na mrtvoj točki.
    mislim da to ipak nema veze s našom zemljom. Koliko se plaća isto to u Češkoj?

    Slažem se s marom33, pod ovakvim uvjetima banke sperme i js neće nikad zaživjeti.

  20. #70
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Ja bih donirala svoje js, po mogucnosti anonimno
    Neanonimno bih donirala bez razmisljanja nekome svom (tu ukljucujem i neke forumasice)
    Problem mi je sto nisam vise spremna proci ne znam koliko stimulacija
    I kad smo kretali po trece dijete, rekla sam msksimalno jos dvije stimulacije (do tad sam imala dvije) a onda samo prirodnjaci

    Mm ima jako los sgram, tako da to nema ni smisla

  21. #71
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj Kadauna prvotno napisa Vidi poruku
    dogovorenih donacija u Hrvatskoj sukladno Zakonu nema, moraju biti NEanonimne donacije ali ne smiju biti dogovorene, dakle ne moze sestra svojoj sestri donirati, prijateljica svojoj frendici, itd
    išla sam ponovo čitati temu jer mi se čini da mi fali neki dio informacije (samo sa strane pratim probleme neplodnih parova, nisam osobno u tome). ovo nisam znala i moram reći da mi je apsurdno za nepovjerovat

  22. #72
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    išla sam ponovo čitati temu jer mi se čini da mi fali neki dio informacije (samo sa strane pratim probleme neplodnih parova, nisam osobno u tome). ovo nisam znala i moram reći da mi je apsurdno za nepovjerovat
    zaista potpuni apsurd, sve u svemu onom tko je pisao taj zakon bilo je očito vrlo bitno da ni do kakvih donacija ne dođe.

  23. #73
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    sve u svemu onom tko je pisao taj zakon bilo je očito vrlo bitno da ni do kakvih donacija ne dođe.
    e da, skroz si u pravu...to im i jest bio cilj

  24. #74
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Danas je prof. Vrčić na radiju rekao da Roda nigdje nije postavila pitanje tko bi od nas donirao gamete pa evo dižem da bolje vidi

  25. #75

    Datum pristupanja
    May 2014
    Lokacija
    Cakovec
    Postovi
    635

    Početno

    Evo da se i ja ukljucim na temu. Od kad sam u mpo vodama definitivno bi donirala js. Bez razmisljanja. Jer kad vidim kako je nama tesko doc do djeteta zasto bi ostali prolazili te kalvarije. Cak je i moja sogorica rekla da bi i ona to nappravila. Ona nije u mpo vodama al bi pomogla kome bi trebalo. Nebi za to trazila novac nego da se pomogne onima kojima je to potrebno.

  26. #76
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Danas je prof. Vrčić na radiju rekao da Roda nigdje nije postavila pitanje tko bi od nas donirao gamete pa evo dižem da bolje vidi
    Još je i rekao da žene doniraju jajne stanice samo radi novca. E, pa pofesore Vrčić, nije to baš tako. Ima žena koje bi to učinile iz humanih razloga. Evo pročitajte samo post iznad ovog.



    Postoje ljudi koji bi darovali. Profesore, darovat/donirati znači dati i ne tražiti ništa za uzvrat.

    U Hrvatskoj je problem u Zakonu o mpo koji ne nudi anonimnost donatorima, isto tako je problem i u tome što se Zakon donešene prije 2 godine u mnogim odredbama, pa tako ni u odredbama oko heterologne oplodnje ne provodi!

    Banke za pohranu spolnih stanica nisu oformljene. Da su oformljene sigurno bi se u njima već našla pokoja darovana spolna stanica hrvatkih građana.

  27. #77

    Datum pristupanja
    May 2014
    Lokacija
    Cakovec
    Postovi
    635

    Početno

    Cure nije samo to problem. Mene zanima kamo oni stave js koje su ostale od parova koji vise ne idu na oplodnju a js ili balostice ostave u klinikama. Imam jedan primjer. Kod nas su dve para koja ja znam ostavili balostice i reklu su da vise nece ici na drugu oplednju jer su dobili dvije bebe. Sad mene zanima di su te js i balostice? Kome su dane? I dal su uopce date nekome? Jer kao dali su ih drzavi a niko u hrv kao nema banku doniranih js.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Antony, gamete i embriji o kojima pricas nalaze se u klinici u kojoj je radjen postupak.

  29. #79

    Datum pristupanja
    May 2014
    Lokacija
    Cakovec
    Postovi
    635

    Početno

    Bubekica jedan par je rekao nek se nekome daju js a sad dali su uh dali ili ne to nikad nece znati. A meni je mpo reko kao da mi u hrv uopce nemamo banke js. Pa sad ko tu koga zavarava? Zar bi u nasoj drz htjeli puno djece a nazalost ne pomazu ni malo? Za mene je apsurd sto placamo zdrastveno s place pa placamo dopunsko a sto nama zdrastveno da za uzvrat? Sve moras placati sve mors sam rjesavati a kad ti trebas pomoc od njih onda dobijes nogom u guzicu. Mislim da ce se mnogi sloziti sa mnom jer sam u pravu. Ako vec hocemo nesto plati pa ces dobiti. Zar svi imaju novce? Mislim da ih je dosta koji nemaju i iskoriste ono sto mogu i dalje pate u svojoj boli. A oni koji imaju odu van na mpo i njima je dobro. E to nije nimalo fer jer ako smo svi isti onda nek i naprave takav zakon. A ne da jedni mogu sve a siromasniji ne mogu nista nazalost.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Nisu nikome dali, i dalje su na klinici u kojoj je radjen postupak.
    Zakon postoji, al se ne provodi...
    Poslusaj jucerasnju emisiju s hr1, ima negdje link na ovom podforumu, sry sto pisem sturo, s moba sam...

  31. #81
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    anthony34, nisu oni nikome donirali blastociste jer i kada bi se zakon provodio, ljudi bi trebali potpisati papira i papira u kojima se odriču svojih embrija.

    Inesz, nisam ziher da je Vrčić rekao baš tako - nemam sad vremena preslušavati pa rasprave radi recimo da jest - da ti pravo kažem, čini mi se da nije mnogo ni pogriješio. Ni na ovoj temi se nije skupilo baš puno ljudi koji bi donirali nepoznatoj osobi iz čiste humanosti. Ili bismo donirali poznatima ili nam je ionako isteklo vrijeme pa bismo donirale samo na teoretskom nivou...Zato je potrebna velika kampanja i godine i godine rada na obrazovanju i osvještavanju populacije na ovom polju.

  32. #82

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    u razgovoru sa nekoliko meni bliskih ljudi koji nisu u mpo vodama, zaključila sam da je njima problem "neanonimnost", tj. shvaćaju je na pogrešan način.
    svakako je jako bitno osvijestiti populaciju o ovoj temi, napraviti neke edukativne kampanje kako bi ljude upoznali sa zakonskim propisima donacije.

    i samo usput: iako više nisam u mpo vodama (i nadam se da više neću morati biti), još uvijek stojim pri tome da bi donirala svoje js - zdrava sam i mislim da sam još u godinama kada mogu donirati (ako sam dobro zapamtila, može se donirati do 35. g. - znači imam još 3 godine fore)

  33. #83
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Ljudi, ako će netko ponovno slušati emisiju Izaberi zdravlje:

    http://radio.hrt.hr/slusaonica/?q=Izaberi+zdravlje
    molim vas da obratite pozornost na to što je prof V. rekao o donaciji js i naknadi koje donatorice u Češkoj dobivaju.

    Mislim da sam čula ono što sam gore napisala, ali ipak postoji mogućnost da i griješim...

  34. #84
    sushi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Lokacija
    zg
    Postovi
    918

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Danas je prof. Vrčić na radiju rekao da Roda nigdje nije postavila pitanje tko bi od nas donirao gamete pa evo dižem da bolje vidi
    pozdrav prof. Vrcicu

    veselimo se pocetku funkcioniranja Banke u sklopu novog IVF centra u Petrovoj, sto ste najavili za jesen/zimu 2014. na Hr radiju jucer! dobra polazna tocka za lansiranje kampanje koju ste spomenuli i informiranje potencijalnih donora

    ja priznajem da jos uvijek ne znam koje su sve teme i moguce "posljedice" koje donosi neanonimnost donora i zasto se islo na tu soluciju kad se donosio novi zakon, tek se moram informirati... vjerujem da i puno drugih mpo parova zna vrlo malo o toj temi, a kako je tek onda onima koji nisu pacijenti kao mi, koji su mozda tek poceli percipirati mpo kao najnormalniji oblik lijecenja... zato kampanja, razgovori, informiranje, skidanje "tabu" s tabu teme - da!

  35. #85
    sushi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Lokacija
    zg
    Postovi
    918

    Početno

    evo kako je u EU:


    Egg donation in European clinics: why do women do it?

    Altruism is most important, but financial compensation a convincing reason in some countries

    London, 8 July 2013: Egg donation is now one of the major reasons why couples travel abroad for fertility treatment. Because this growing trend may circumvent regulations at home or raise concerns about financial inducement, it has also become one of the most controversial. Yet little is known about the women who provide the donor eggs in overseas clinics - their characteristics, their motivation and their compensation.

    A study performed by ESHRE, which surveyed (by questionnaire) 1423 egg donors at 60 clinics in 11 European countries, has now found that the majority of donors are keen to help infertile couples for altruistic reasons, but a large proportion also expect a personal benefit, usually financial.(1,2)

    The study was performed during 2011 and 2012 by ESHRE's Task Force on Cross-border Reproductive Care and European IVF Monitoring Consortium, with the results presented today by the chairman of the Task Force, Professor Guido Pennings of the Bioethics Institute Ghent, Belgium.

    The donor's age proved an important factor in her motivation to donate. While the overall average age of the donors in this study was relatively young (27.4 years, ranging from 25.6 in Spain to 31 years in France), there was a significant effect of age on altruistic motives: 46% of the donors under 25 noted altruism alone as their motive compared to 79% of those over 35; 12% of those under 25 were purely financially motivated compared to 1% of those older than 35. The younger you are, apparently, the more is money a motivation.

    Among the donor groups identified in the study population were:

    - Students (18% in Spain, 16% Finland, 13% Czech Republic)

    - Unemployed (24% in Spain, 22% Ukraine, 17% Greece)

    - Fully employed (75% in Belgium, 70% Poland, 28% Spain)

    - Single women (50%+ in Spain and Portugal, 30% Greece)

    Other findings showed that around one-third of all study donors had a university degree, and around one half all donors had a child of their own.

    Why do donors go through a demanding IVF treatment cycle to donate eggs? The study firstly found that, while altruism was the principal motive overall, the majority of donors did receive financial compensation. "The fact that a person receives compensation or money does not mean that she is motivated by that money," said Professor Pennings. However, the study made it clear that financial compensation is still an important motivation for many donors, especially in certain countries. For example, 40% of donors in Greece said their motivation was purely financial, and the dominant incentive in Russia and Ukraine was financial.

    How much do donors get? The amounts varied greatly throughout Europe - from zero in France to 2000 euro in Belgium, with most countries noting sums between 500 and 1000 euro. These sums were recalculated as purchasing power in individual countries - for example, multiplied by four in Ukraine or two in Russia to assess their real value. "In these countries egg donation may be very attractive to unemployed or poor women," said Professor Pennings.

    For its final analysis, the study divided the motives for donation into five groups: pure altruism (helping infertile people, a family member or a friend), altruism and financial in combination, purely financial, altruism and for one's own treatment (as in egg sharing), and purely for one's own treatment. For all donors, results showed that:

    - 46% were motivated by pure altruism

    - 32% by altruism and financial combined

    - 10% were purely financial

    - 5% motivated by altruism and own treatment

    - and 2% by treatment alone

    In addition, high levels of pure altruism were found in Belgium (86%), Finland (89%) and France (100%), and high levels of purely financial motivation in Greece (39%), Russia (47%) and Ukraine (28%). Both Poland and UK had high proportions of egg sharers.

    Commenting on the results, Professor Pennings said this study shows the diversity of the donor population across European countries. "This differences can be explained by different reimbursement systems and different legal rules of the donation practice in payment and anonymity," he said. "In general, most European oocyte donors are motivated by the wish to help other women, but financial compensation surely helps persuade some of them to actually do it."

    tekst je preuzet odavdje

  36. #86
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    razmišljam... pa puno ekipe tu je od 35 godina + poneke su 40+... (uključujući i mene), velika većina žena tu ima probleme (uključujući i mene).. pa kome trebaju takve js..?
    da tražim donora uzela bih js od cure od 18-20 godina a ne gerijatrijske js koje i ja imam...
    Mislim da je na krivom PDF postavljeno ovo pitanje

    ma kome treba moja js, a ja imam 42 god? mislim da i da kažem da bih donirala, samoj sebi ispadam smiješna obzirom na dob

  37. #87
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    super mačkulina - hvala na iznošenom mišljenju - ovo je mjesto slobodnog izražavanja i iznošenja mišljenja i hvala Bogu i Svemiru na tome.

    Ja stvarno ne mislim da se tek tako može birati (gdje to??) i nisam sigurna da li je ok tek tako birati jajne stanice kako ti mačkulina pišeš "od cure 18-20 godina". A da postavim hipotetsko pitanje, da li bi donirala kao zdrava žena od 32 godine koja je u MPO-u zbog muževog lošeg spermiograma?

    I na stranu što si ti gerijatrija (i ja sam btw. s 39 godina), da li bi tvoj muž/partner donirao spermu?

    Nije ovo rekla bih krivi dio foruma, čak mislim da je dobar početak..... iako sam iskreno ja od MPO populacije i posebno one kojoj je potrebna donacija zbog indikacije (bez obzira da li donacija j.s. ili sperme) očekivala veći odaziv... ali ovo je samo pokazatelj da na ovome treba poraditi što se tiče Hrvatske. Mislim da smo po svemu vrlo konzervativna sredina, pa tako i po donacijama.

    HVala Sushi na tekstu, odličan je presjek i pregled. Možda se može doći do još više detalja ove studije jer nekako nedostaje informacija puno za Češku koja je valjda još uvijek broj jedan destinacija za parove iz Hrvatske koji idu na donaciju bilo jajne stanice, sperme ili embrija.

  38. #88
    sejla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,457

    Početno

    Sad vidjela, zanimljiv je članak, hvala sushi

    Da moj muž ikad poželi donirati spermu, poduprla bih ga....ali ne želi jer bi tada razmišljao o začetoj djeci....

  39. #89

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    Čitajući sve ovo i uzimajući u obzir da je ovo ipak forum gdje ima puno onih kojima je potrebna mpo (bez obzira da li sa vlastitim stanicama ili donorskim), nekako sam dobila osjećaj da će kod nas jako teško zaživjeti donacija stanica - daj Bože da se varam!

    Kadauna, baš to što kažeš, mi smo vrlo konzervativna, a i "škrta" populacija.
    Kad nama nešto treba, rado ćemo prihvatiti ponuđeno, ali kad je riječ o davanju, e tu već nastaje problem.

    Samo kad krenem od svog slučaja: nama je trebala donacija sjemena i kada sam svom bivšem mužu tada rekla da ću ja ići donirati js u trenutku kada to kod nas zaživi, on je bio protiv toga i rekao da ne želi čuti više o tome. Njegovi argumenti su bili: on ne želi da nam se jednog dana pojavi netko na vratima i kaže da sam ja biološka mama; ne želi da me pumpaju hormonima i da trpim punkcije, bla bla bla... A da je s njim bilo sve ok, donaciju sjemena ne bi smjela ni spomenuti. A prihvatio je sjeme donora... To je to: kad nama nešto treba, onda primamo raširenih ruku, a kad mi trebamo dati, e što dalje od nas.

    Ne bi htjela da se nitko nađe uvijeđen ovim što sam napisala, niti mi je to namjera, samo govorim o tome kakvi smo i da me iz tog razloga iskreno strah da donacija kod nas neće zaživjeti ni za 20 godina.

  40. #90
    Osoblje foruma amazonka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,050

    Početno

    Složila bih se s gore navedenim-mislim da je sasvim opravdana sumnja da će kod nas donacija tako skoro zaživjeti. To da smo konzervativna sredina, to je činjenica. Potaknuti ljudie da razmišljaju o toj temi, skidajući tabue nekakvom kampanjom i informiranjem-da. Samo to i košta, a nisam baš sigurna da postoji neka potpora od mjerodavnih institucija. Ili se možda varam?

  41. #91
    sushi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Lokacija
    zg
    Postovi
    918

    Početno

    podižem

    evo mm i ja smo zadnjih pola godine intenzivno žvakali temu donacija generalno, paralelno sa suočavanjem s činjenicom o prilično velikoj šansi da će nam donacija preostati kao jedina opcija za moju T.

    trenutni zaključak mm je da bi, u slučaju ostvarivanja naše T doniranom js, on želio donirati spermu. to nam je nešto najsličnije konceptu egg sharing-a koji nam je osobno najbliži našem stavu o donaciji općenito. dobivaš i daješ.

    mm često spominje i razmišljanje o doniranju sperme neovisno o našoj budućoj odluci o širenju obitelji.

    u oba slučaja - ostvarivanje T doniranom js i doniranje sperme, u obzir bi nam dolazila isključivo neanonimna donacija.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    148

    Početno

    Ja bih donirala, i to radije anonimno.
    Muza nisam pitala...

  43. #93
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Moj muž je protiv svega. Tu i tamo ga oko nekih stvari slomim ali oko donacije se ne da. Ni da je primimo ni da je damo. Jer on bi onda stalno razmišljao o tom 'svom' djetetu. Osobno sam za donaciju u svakom smislu. Kad sam bila mlađa željela sam prijateljici koja je prošla sve moguće korake mpo bez uspjeha, donirati js ili joj biti surogat, al živim u Hr pa je to ostalo samo na lijepoj gesti. Sad kad sam prošla 35 kuka mogu biti samo za uvoz, izvoz mi je spao na niske grane.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    3

    Početno

    lijepi pozdrav svima!
    nova sam ovdje i imam isto kao i vi problem ,naime meni i MM bi trebala donacija spermija jer je kod njega dijagnosticirana bolest koja se zove klinfeterov sindrom i nema ni jednog pokretnog spermija, kod mene policistični jajnici ali uz određeno liječenje mogla bih ostati trudna. mi smo u braku već 9 godina i sad smo odlučili da bez obzira na njegovo stanje želimo imati obitelj, tj. on želi da ja rodim dijete.
    ima li tu netko ko bi anonimno ili ne donirao spermu i pomogao nam da imamo toliko željeno dijete?

  45. #95
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    delfinčica,
    dobro došla na forum.

    U Hrvatskoj ne postoje banke spolnih stanica u koje bi se mogle donirati muške i ženske spolne stanice. Zakon predviđa doniranje spolnih stanica. Svi donori spolnih stanica u Hrvatskoj moraju biti informirani da suklano Zakonu o medicnski potpomognutoj oplodnji ( http://www.zakon.hr/z/248/Zakon-o-me...nutoj-oplodnji ) djeca začeta doniranim spolnim stanicama imaju mogućnost uvida u identitet osobe koja je darovala spolne stanice.

    Neplodni parovi iz Hrvatske koji trebaju donaciju splnih stanica upućuju se na postupak u inozemstvo.

    U kojoj klinici se liječite?

  46. #96
    maca2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    635

    Početno

    Ah, tek sad vidim ovu temu. Jako zanimljiva rasprava i mišljenja!
    Osobno donirala bih jajnu stanici nenanonimno poznatoj/bliskoj osobi (sestri, dobroj prijateljici, šogorici...) ili aninimno nekom nepoznatom. Ne bih htjela da jednog dana to dijete zna da sam mu biološka mama, bilo da mi je iz bliskog kruga obitelji/prijatelja bilo nepoznato. Previše bi to zakompliciralo cijelu priču. Bašsada razmišljam kako mi je 8 dobrh js "propalo" u ovom postupku-nisu se oplodile, a mogle su biti nekome šansa za bebu
    MM ima tako loš spermiogram da je čisti SF pričati o njegovoj donaciji...

  47. #97
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Delfinčica,

    na forumu ima više tema koje se bave oplodnjom doniranim spolnim stanicama, nadam se da će sadržaj ovih tema biti od koristi:

    http://forum.roda.hr/threads/43995-O...73#post2731473

    http://forum.roda.hr/threads/83044-P...05#post2731405

  48. #98

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    3

    Početno

    hvala na informaciji,trenutno se još nigdje ne liječimo MM je bio na pretragama u vuk vrhovcu a ja,pošto smo tek sada odlučili da čemo ipak ići na donaciju krečem svojem ginekolgu da vidim kakvo mi je liječenje potrebno!

  49. #99

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    3

    Početno

    hvala ali mi nismo u financijskoj mogučnosti otiči u inozemstvo jer sam ja nezaposlena a MM radi na minimalcu

  50. #100

    Datum pristupanja
    Aug 2017
    Lokacija
    HR
    Postovi
    8

    Početno

    Hello .... stavljam post da dignem temu a i dobim neke info ako je moguce. Kontaktirao sam par klinika za donaciju spreme. U Danskoj moram biti rezident, u par njih moram biti u braku + klinci i tako to. Napravio bih to NEANONIMNO. Ali problem je šta nisam ni u braku niti imam klince. Pa me zanima gdje se može donirat sperma a da nemaju neke uvjete. Znači Danska,Slovenija otpadaju. Grac - još se nisu javili sa povratnom informacijom da ili ne iako sam iz Slo dobio info da u Gracu mogu donirati. Čak sam dobio i imena doktora kojima bih se mogao javiti kada dođem u Grac u bolnicu. Zdrav jesam. Svake dvije godine radim temeljiti zdravstveni pregled što zapravo nalaže fima za koju radim. Neki info u koju kliniku da se javim ? Hvala.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •