Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 120

Tema: Tko bi od nas donirao j.s.? Tko bi donirao spermu?

  1. #1
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno Tko bi od nas donirao j.s.? Tko bi donirao spermu?

    Otvaram novu temu da ne gušimo dvije postojeće i da bude uočljivija.
    Napišite i obrazloženje anonimno ili neanonimno, kao i razloge za to.
    iako mislim da je vitrifikacija jajnih stanica od mladih donorica sasvim ok postupak s ok rezultatima, ali ono što nije ok jest da tko zna da li će i kad banke saživjeti i kad će početi uopće gamete uvoziti za banke.

    Iako, valja razmisliti i ovjde na forumu koja bi od nas donirala j.s. u te svrhe, zašto ne bismo mi bile donorice, mi ovdje - bez nekih težih ženskih faktora, mlade žene, koja bi od nas donirala - NEanonimno kako nalaže zakon u HR?

    Cure, vi kojima je potrebna muška donacija, bi li donirale vaše j.s. NEanonimno? I obrnuto, pacijenti ovdje, kojima je potrebna donacija j.s., bi li Vaši muževi pristali donirati spermu NEanonimno?
    Posljednje uređivanje od Argente : 31.01.2014. at 11:49

  2. #2

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    Kadauna, ja bi donirala svoje js. Ja sam u istoj situaciji, samo što je nama potrebno sjeme donora - na kraju krajeve na isto dođe: da li sjeme donora ili donirane js. Bila bi sretna kad bi bar nekom olakšala situaciju i spremna sam svoje js donirati NEanonimno.
    Već sam o tome razgovarala sa suprugom prije nekih godinu dana i složili smo se oko toga.
    NEanonimnost mi osobno ne predstavlja problem.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    640

    Početno

    evo draga rijeseno, ja svog nagovorim na donaciju spermica i svi se nademo u petrovoj kao referentnom centru i obavimo postupak
    odma rijeseno dva para

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    OKNP, dogovoreno

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    640

    Početno

    pa kuzis mi se organiziramo, sve obavimo tu, i svi sretni
    javi se na pp

  6. #6
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    nemojte se zezati na ovu temu ja sam iskreno pitala tko bi donirao NEanonimno svoje gamete/jajne stanice ili kod partnera odnosno od partnera, tko bi donirao spermu.


    dogovorenih donacija u Hrvatskoj sukladno Zakonu nema, moraju biti NEanonimne donacije ali ne smiju biti dogovorene, dakle ne moze sestra svojoj sestri donirati, prijateljica svojoj frendici, itd

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    640

    Početno

    oprosti kadauna ali moram...
    imamo dozvoljenu donaciju, ali nemamo banke
    kod nas je donacija neanonimna, ali se ne smije dogoovoriti (znam)
    isli smo u česku, ali vise ne mozemo
    banke ce biti ko zna kada
    nastavi niz apsurda
    i sad bi kao pacijenti trebali naci rjesenje, obzirom da "institucije pravne drzave" nisu u stanju
    malo sam nabrijana pa ne zamjerite

  8. #8
    Anitsirk 84 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    196

    Početno

    Ja se bojim da će možda meni trebat donorska jajna stanica i moj muž bi pristao da bude donor spermija

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    Citiraj Kadauna prvotno napisa Vidi poruku
    nemojte se zezati na ovu temu ja sam iskreno pitala tko bi donirao NEanonimno svoje gamete/jajne stanice ili kod partnera odnosno od partnera, tko bi donirao spermu.


    dogovorenih donacija u Hrvatskoj sukladno Zakonu nema, moraju biti NEanonimne donacije ali ne smiju biti dogovorene, dakle ne moze sestra svojoj sestri donirati, prijateljica svojoj frendici, itd

    Unatoč "ukoru" ja još uvijek stojim pri tom da bih donirala svoje js i čim se pokrene banka (ako se pokrene), eto mene.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    Da vas pitam: Čemu toliko buke oko NEanonimnosti? U čemu vidite problem? Čega vas je strah?

  11. #11
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    i dalje stoji moje pitanj, pa isto i florjanu i ostalima,


    tko bi od nas donirao j.s. ? tko bi donirao spermu?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    Za donaciju js:
    1. bmaric


    Za donaciju sperme:
    1.


    ajmo dalje...

  13. #13
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    Odgovorila sam vec i na ceskom, ali evo i ovdje. Od pocetka sam bila za donaciju i ucinila bih to, neanonimno. Ma zapravo kako god, dokle god bih mogla pomoci.

  14. #14
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Mislim da većina žena ne bi donirala neanonimno, no voljela bih znati tko mi donira js (ako bi već išla u takav postupak) isto kao što znam indetitet bioloških roditelja mog posvojenog sina i zanima me tko su te osobe (kome je sličan, itd., nedajbože da treba nekakvu transplataciju). Isto tako razumijem one koji bi to učinili anonimno, ne znam kako bi se osjećala u toj situaciji.

  15. #15
    sejla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,457

    Početno

    Ja sam za anonimnost (iako bih omogućila i neanonimno onima koji mogu i žele tako).
    Mislim da se ipak ne može uspoređivati donacija i posvajanje i da je velika razlika. Osobno ne vidim `koristan´ razlog zbog čega bi donor trebao biti `javan´. U kriznim situacijama koje je špelkica navela (transplantacija isl), donor može biti otkriven i to smo mi i u Pragu potpisali, inače je osigurana maksimalna diskrecija.
    Neznam, stavljam se u poziciju da ja imam svoje stanice i da ih doniram, više ih nebih smatrala `svojim´....jedino što bi mi bilo drago čuti od klinike je li uspjelo ili ne, sve ostalo nikako.
    Vjerujem da je puno teže muškarcima nego ženama u slučaju donacije. Proći trudnoću i roditi je čudesan i neopisiv osjećaj (i nadam se da ću ga osjetiti još barem jedanput) A tek dojenje
    I da, moja Ema je isti tata
    Posljednje uređivanje od sejla : 31.01.2014. at 07:59

  16. #16
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    kod anonimnih donacija identitet donatora je poznat, ne radi se o tome da donatori daju svoje spolne stanica i da nigdje nije zabilježen njihov identitet. evidenciju vode nadležne institucije i sama klinika koja provodi postupak. kod anonimnih donacija donatori su anonimni za one koji primaju donaciju, tj. primatelji donacija ne znaju o koje su osobe donirale stanice, ali to itekako znaju za to zadužene institucije. ako je kasnije u životu djeteta začetog doniranim stanicama potrebno iz nekih medicinskih razloga radi dijagnosticirana i liječenja određenih bolesti identificirati donatore gameta, to je svakako moguće.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    Inesz, u pravu si.

    Ali da se i ja nadovežem što se NEanonimnosti tiče - ispravite me ako griješim: primatelji donorskih stanica ne mogu saznati identitet donora. jedino tko može saznati identitet je dijete kada dosegne punoljetnost. ono može otići u nadležnu instituciju i tražiti podatke od donora i bez problema ih može dobiti.

    ako sam fulala, ispravite me!

  18. #18
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Baš sam nedavno razmišljala o tome. Da zatreba nekom koga znam, ja bih donirala j. stanicu

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Imam 6 js od zadnjeg postupka u KBC Ri, mislim ih donirati, kad se u potpunosti dogovorim s MMom, jer ja više ne planiram imati djece, a njemu se nekako sviđa ideja da imamo još jedno dijete.
    Donirala bih i "svježe" js, bez stimulacije.
    Nije mi problem što bi primatelji znali moje ime, odnosno što donacija nije anonimna.

    MM ima tešku dijagnozu, nitko se od njegove donacije nebi baš pomogao
    Posljednje uređivanje od Sumskovoce : 31.01.2014. at 11:55

  20. #20
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    ne spadam u ekipu s potpomognute, ali bih donirala svoje js
    što se tiče anonimnosti, nije mi bitno, odnosno nije mi uvjet

    nisam ga pitala, ali mislim da MM ne bi donirao spermu

  21. #21
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja bih donirala JS, anonimno i neanonimno, a priznajem da bi mi daleko veća motivacija bila da je to netko koga poznajem. Šteta što je to zabranjeno :\
    Koliko me pamćenje služi, u ovom zakonu ne postoje propisi tipa "žena ispod 35, muškarac s dvoje živorođene djece", dakle teoretski bih mogla?
    Samo, s obzirom na 37 g. i historijat neplodnosti, tko bi uopće uzeo moje JS?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    kak se kod nas u teoriji uopce broje postupci s doniranim gametama? postoji li ogranicenje brojcano?
    poznavajuci sebe (uvijek moram kopat tamo di ne smijem) - rado bih darovala js, ali mislim da bih imala neopisivu potrebu ostvariti kontakt s tim djetetom, sto vjerujem da vecini ne bi odgovaralo. da treba nekom kog poznam i kome nece smetat da mu djetetu kupim sladoled tu i tamo - moze.

  23. #23
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Vidim sad da to nije zakonski dozvoljeno
    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    Baš sam nedavno razmišljala o tome. Da zatreba nekom koga znam, ja bih donirala j. stanicu

  24. #24
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    Citiraj sejla prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam za anonimnost (iako bih omogućila i neanonimno onima koji mogu i žele tako).
    Mislim da se ipak ne može uspoređivati donacija i posvajanje i da je velika razlika. Osobno ne vidim `koristan´ razlog zbog čega bi donor trebao biti `javan´. U kriznim situacijama koje je špelkica navela (transplantacija isl), donor može biti otkriven i to smo mi i u Pragu potpisali, inače je osigurana maksimalna diskrecija.
    Neznam, stavljam se u poziciju da ja imam svoje stanice i da ih doniram, više ih nebih smatrala `svojim´....jedino što bi mi bilo drago čuti od klinike je li uspjelo ili ne, sve ostalo nikako.
    Vjerujem da je puno teže muškarcima nego ženama u slučaju donacije. Proći trudnoću i roditi je čudesan i neopisiv osjećaj (i nadam se da ću ga osjetiti još barem jedanput) A tek dojenje
    I da, moja Ema je isti tata
    Ja se u globalu slažem sa Sejlom. Donirala bi jedino nekome u svom bliskom okruženju, primila bi samo od nekog sebi bliskog (sestra) i to je krajnja granica neanonimnosti na koju bi mogla pristati. Drugačije se ne bi osjećala ugodno, mada ne znam navesti točan razlog. Nikada ne bi željela znati tko je meni donirao jajnu stanicu i sasvim dovoljno mi je bilo ono što su mi u Pragu rekli a to je da donorica ima zdravo dijete, da ima 30 godina i da ima slične fizičke karakteristike mojima. Vjerojatno zato što bi onda u glavi stalno imala sliku da je ipak ona biološka majka, a ovako je nemam i nemam s kime uspoređivati svoje dijete osim sa svojim suprugom i sa mnom.

  25. #25
    sejla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,457

    Početno

    Ja sam svakako za to da dijete kad dođe u poodraslu dob kada će moći u potpunosti shvatiti sazna kako je došlo do trudnoće. Sve ostalo `čačkanje´ mi nema smisla....Opet, tu se nemože ni približno uspoređivati situacija sa posvajanjem, i kako je posvojenoj djeci potrebno reći čim prije (ako su posvojeni u toj dobi dok nisu bili svjesni). Mislim, neznam zašto bi npr moje dijete kada napuni 18 godina pokušavalo stupiti u bilokakav kontakt s mojom donorkom i neznam koji bi bio smisao toga.....I meni je bilo čisto dovoljno saznati da mi je donorka zdrava i da je po fizionomiji slična meni (plava dvometrašica sigurno nije bila ). Ne umanjujem značaj onoga što je moja donorka, ma tko god bila, učinila za mene, jer bez nje nikada nebih ostala trudna i rodila svoju anđelicu, ali baš zbog toga što sam iznijela trudnoću i rodila osjećam se i biološkom majkom i stvarno ne razmišljam o tome kako nije začeta iz moje stanice. Iskreno, neznam kako bih da ne postoje anonimne donacije ili da sam si npr sama morala tražiti donorku.....tko može, podupirem, ali ja nebih mogla.

  26. #26
    anđeo26012013 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Budinšćina
    Postovi
    733

    Početno

    donirala bi js,al za njega sumnjam i da ima bolji nalaz...jednostavno kod nekih ljudi je to bauk i anonimno i NEanonimno

  27. #27
    boogie woogie avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Lokacija
    Genève
    Postovi
    302

    Početno

    a zasto mora biti donacija NEanonimna? koja je prednost neanonimne pred anonimnom? joj kako mi dizu nesto ovi koji izmisljaju takva pravila i zakone….strava.
    ja sam u liniji s bubekicom - ipak su to geni moji, ja bih to dijete smatrala dijelom sebe i zeljela bih ga u svom zivotu, te zbog toga ne bih mogla donirat svoje stanice. teoretski jelte, ko Argente, s obzirom da za koji mjesec kucam na vrata 37g i da se do sad te moje vrle stanice nisu pokazale kao najsretniji genetski materijal
    kakva je praksa s djecom iz donorskih stanica? jel im se to kaze? kakav je psiholoski ucinak na njih?

  28. #28
    Osoblje foruma amazonka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,050

    Početno

    I moja krajnja granica neanonimnosti je samo u sluačju da ja doniram nekome vrlo bliskome ili da netko meni donira vrlo blizak. U svim drugim slučajevima osjećala bih se neugodno. Također nikad ne bih htjela doznati tko mi je donor. Važno je zdrava i meni slična i obrnuto u slučaju da odlučim donirati svoje stanice. No na žalost, to zbog godina više nije moguće.

    Ista je stvar s mojom 'boljom' polovicom. Za njega doniranje ne bi bio bauk, anonimno, naravno. Ali to naravno nije moguće zbog njegove dijagnoze.

    Sa sobom sam raskrstila o mogućnosti donacije kao opcije, naravno, sve ovisi o novcu i psihološkoj granici.
    Objasniti djetetu kad odraste kako je došlo na svijet-da, zašto ne. Kopati po dubljim stvarima-apsolutno, ne!

  29. #29
    snupi avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    2,247

    Početno

    I suprug i ja smo za donaciju. Možda bi ipak više voljeli anonimno , ali anonimno u smislu da ne bismo željeli znati kome će naša donacija pomoći. Ali pomoći nekome donacijom u svakom slučaju da.

  30. #30
    reny123 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    894

    Početno

    Pratim vas. Ajmo biti konstruktivni, inače ova tema može u Kutak za filozofski trenutak. Predlažem da vi koji ste sigurni da bi donirali prema uvjetima koje propisuje naš Zakon, uputite zajednički zahtjev Nacionalnom povjerenstvu i Referentnom centru za MPO da vam omogući davanje donacije. Dostavite im adrese i tražite da vam osiguraju uvjete da možete donirati. Pretpostavljam da bi za početak bilo jednostavnije početi s muškim spolnim stanicama (do uzorka se dolazi bez skupe stimulacije). Očito ni ovo neće "prohodati" bez inicijative i pritiska pacijenata, struci to očito nije jako bitno. A svi znamo da se njih čekalo, još bi oplodnju 3 js prikazivali kao optimum. Jer je politika tako rekla. Toliko o integritetu struke.
    Posljednje uređivanje od reny123 : 01.02.2014. at 14:36

  31. #31
    Kikica1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    733

    Početno

    Vec sam negdje napisala da bi bez beda donirala jajne stanice. Isto bi mi bilo draze da mogu pomoc nekom konkretnom, po dogovoru, ali bolje ikom nego nikom. A sad, da reagiram bajno na stimulaciju, nije bas da dobijem more j.s., ove godine punim 39. Sto se tice samog oblika, je li anonimno ili neanonimno, nacelno, ja bi dala j.s. ali s djetetom koje se eventualno kasnije rodi me ne zanima kontakt. Ipak ja dajem samo 50% genetike, a vjerujem da kakva ce osoba biti ipak vise zavisi od obitelji u kojoj ce se roditi, njihovog odgoja, nacina razmisljanja i sl. Da se desi kakav zdravstveni problem nemam nista protiv da me se kontaktira ali nisam bas sigurna da li bi zeljela da mi nakon 18 godina netko zakuca na vrata.

    A za muza ne znam kakav mu je stav, ali po nalazu ne vjerujem da bi ga uzeli za donora.
    Posljednje uređivanje od Kikica1 : 01.02.2014. at 16:15

  32. #32
    ljubilica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,779

    Početno

    rado bih donirala svoje stanice a i muž spermu (baš smo jučer razgovarali) kad bi materijali bili kvalitetni.
    kao što kaže kikica1, ne trebam znati daljnje detalje tko je dobio, da li se rodilo djete, potreba za upoznavanjem mi nije važna, ali ukoliko bi trebali pomoći radi nekog zdravstvenog problema, pomogli bi.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,209

    Početno

    ovo što pišete o doniranju stanica nekom vama bliskom je nepotrebno pisati, jer se to i tako ne može... ali ok, svako ima svoje mišljenje.

    moram komentirati tu neke stvari (nek mi nitko ne zamjeri)...
    doniranje nekoj bliskoj osobi bi sigurno tek dovelo do "problema", jer biste to dijete viđali često i sigurno biste ga gledali jednim (velikim) dijelom kao svojim. zavoliš dijete prijatelja koje često viđaš, a kamoli dijete za koje znaš da je iz tvojih stanica.
    što se tiče općenito donacije stanica (bez obzira anonimna ili neanonimna) ja je osobno gledam kao i svaku drugu donaciju. kada donirate krv, bubreg ili sl. to isto više nije vaše, bez obzira što je nekad bilo u vašem tijelu. ne želim da me pogrešno razumijete... ne želim omalovažavati ljudski život, koji je za mene najsvetije na svijetu, ali onog trenutka kada doniram, ja se odričem svojih stanica i one više nisu moje...

    ne znam, možda ja ovako razmišljam, jer sam inače "humanitarka".... ali poštujem sva mišljenja i stavove ovdje, samo sam eto morala reći što mislim na ovo sve.

  34. #34
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja, naprotiv, ne mislim da je suvišno pisati o tome "što bismo" a ne "što ćemo", jer je prilično jasno da po sadašnjim uvjetima nema mnogo potencijalnih donora, a pogotovo donorica.

    Većina nas je starijih, a znamo da je 35+ kod žene dijagnoza samo po sebi. Mnoge su low responderi, PCOS-ovke imaju gomile stanica ali loše kvaliete, neke planiraju još djece, itd.
    Znači, ostaju nam mlade zdrave žene koje su izrodile svu svoju djecu i pritom su dovoljno osviještene i altruistične da daruju svoje JS ne-anonimno, a opet ne znajući kome će otići. Kratak nam je taj spisak.

    Pa ajmo svi napisati što mislimo - i tu pozivam žene i muškarce koji nisu s potpomognute - da vidimo kako svi skupa dišemo, za što se uopće ima smisla zalagati.
    Da tema ne ode u čistu filozofiju pobrinut će se vaši ljubljeni moderatori, a tko bi u sadašnjim okolnostima donirao sad i odmah, naravno, neka se doda na spisak.

  35. #35
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    evo nisam s potpomognute i zapravo imam pitanje.
    kako uopće izgleda proces donacije stanice? muški dio mi je jasan, ali ovaj ženski nije.
    pretpostavljam da sam u krivu, ali ja to zamišljam kao nešto nelagodno i relativno bolno.
    može mi netko objasniti cijeli proces ili me uputiti na neku stranicu gdje je to opisano?
    hvala

    argente, zašto kažeš zdrave žene koje su izrodile svu djecu? zar ne bi mogle u nekom trenutku u životu donirati j.s. (jer u to vrijeme ne planiraju trudnoću), a nakon toga, kad im bude odgovaralo, planirati trudnoću.

    ispričavam se ako su vam moja pitanja neozbiljna ili vode temu u krivom pravcu, ali mislim da je većina žena koje su potencijalni donori, ali nije uključena u MPO, posve neupućena, evo ja prva.

  36. #36
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    da možda je i to problem što mi koji smo upućeni ne možemo darovati sve da bi i htjeli j.s. su nam nikakve. Ja ne znam iskreno ni dali bih za svoje potrebe prolazila još jednu stimulaciju i još jednu punkciju, da nisam nikad bila možda i bih...ali isto ne bih mogla za nekog svog iz sličnih razloga kao bmaric jer bi to dijete jednim okom gledala kao svoje i možda se ne bih mogla dovoljno distancirati i pratiti odgoj iz prikrajka. Za mm nisam sigurna...
    Posljednje uređivanje od Mali Mimi : 03.02.2014. at 14:09

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    smatram da se u rh cilja na eventualne "left-overs" oocita i embrija nakon uspjesnih postupaka i ostvarenog roditeljstva. za donaciju sjemena je druga prica, ali za to ce bit potrebna ogromna marketinska kampanja (u vrijeme kad je banka sjemena koliko toliko kod nas funkcionirala, dal se dobivala naknada za donaciju?).

  38. #38
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    evo nisam s potpomognute i zapravo imam pitanje.
    kako uopće izgleda proces donacije stanice? muški dio mi je jasan, ali ovaj ženski nije.
    pretpostavljam da sam u krivu, ali ja to zamišljam kao nešto nelagodno i relativno bolno.
    može mi netko objasniti cijeli proces ili me uputiti na neku stranicu gdje je to opisano?
    hvala

    argente, zašto kažeš zdrave žene koje su izrodile svu djecu? zar ne bi mogle u nekom trenutku u životu donirati j.s. (jer u to vrijeme ne planiraju trudnoću), a nakon toga, kad im bude odgovaralo, planirati trudnoću.

    ispričavam se ako su vam moja pitanja neozbiljna ili vode temu u krivom pravcu, ali mislim da je većina žena koje su potencijalni donori, ali nije uključena u MPO, posve neupućena, evo ja prva.
    rossa, donacija bi podrazumijevala stimulaciju (korištenje lijekova kako bi se dobio veći broj jajnih stanica) i aspiraciju stanica (tj. punkciju - vađenje js koje se obavlja tako da se probije vaginalni zid da bi se došlo do jajnika i punktiralo stanice). to je uglavnom bolno ako se radi bez anestezije, ali na sreću, anestezija je dostupna u većini klinika (samo je Vuk Vrhovac i jedan privatnik nemaju). nakon nje žena može osjećati umjerene bolove i nelagodu, ali to uglavnom prođe za dan, dva (osim u slučaju npr. hiperstimulacije koja zahtjeva mirovanje i ponekad liječnički nadzor, a može potrajati nešto duže).
    i naravno da se može donirati pa poslije planirati ttrudnoću. mislim da se Argente osvrnula na trenutnu situaciju u kojoj donora nema, a nema niti nekakvog potencijala da će ih biti.

    boogie, rekla bih da je naziv prije reproduktivno zakinute ili tako nešto, a ne izazvane. i čini mi se da roditelji koji su posvojili ne vole taj naziv "plemenito djelo" - to je jednostavno način na koji su dobili svoju djecu i u tome ne vide ništa ekstra plemenito, humano i sl., baš kao što niti biološkom roditelju nećeš reći da je plemenito što se odlučio dobiti dijete. što se tvoje prijateljice tiče - 100 ljudi, 100 ćudi. njezin primjer ne podrazumijeva da će se svi, pa čak niti većina ljudi u takvoj situaciji isto osjećati. ne vjerujem da bi većini ljudi koji su odrasli u zdravoj okolini bilo potrebno saznati čije gene nose kako bi znali "koji put odabrati" i tko su zapravo. okruženje u kojem rastemo nam stvara onim što jesmo i otkriće biološkog roditelja gotovo pa sigurno neće otkriti naše potencijale. i koliko je samo psihički labilnih i nesigurnih ljudi koji su odrasli uz biološke roditelje - to je mix okruženja, odgoja i, naravno, karaktera i vjerujem da je neovisno o saznanju o genetskom podrijetlu (eventualno može doprinijeti većoj nesigurnosti, ali sigurna sam da ključ takvih osjećaja leži negdje drugdje). apsolutno sam za anonimnu donaciju.

  39. #39
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ovako, brisala sam boogiene postove jer su offtopic i skretanje upravo u smjeru u kojem ova tema nije zamišljeno da vodi. Podsjećam da Roda ima definiran stav oko donacija, i on je prvenstveno pro-anoniman, ne-anoniman u slučaju da involvirane strane tako žele, tako da nema svrhe sad o tome ovdje raspravljati. Ako mislite da i dalje treba - otvorite temu na Filozofskom kutku

    rossa, imaš pravo glede "zdravih žena", ja sam u "zdrave žene" automatski svrstala žene koje su u MPO zbog muškog faktora (toliko o mom optimizmu da bi zdrave žene iz opće populacije donirale JS ) Šalu na stranu, to uopće nije ugodan proces- fiksaš se tjednima hormonima koji ti uzrokuju superovulaciju, često uzrokuju PMS-like nuspojave i na kraju sam postupak punktiranja jajnih stanica koji boli od 'ma nije to ništa' do 'skoro sam umrla' (slično kao porod ). Evo ti ovdje ukratko opisano: http://www.neplodnost.com.hr/lijecen...z-ivf-postupak

  40. #40
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    ajd, Arđo, briši onda i drugi dio mog posta - ovak izgleda kao da se fiksam ne samo hormonima pa trabunjam bez smisla i pameti.

    i nemoj nam plašit potencijalne donorice porod ipak traje i traje i traje, a punkcija je gotova za 5-10 min i sumnjam da bi itko donorima predložio punkciju bez anestezije, a i da bi one na to pristale (e ta mora biti altruist i pol!).

  41. #41
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    Hm, primila bih donaciju, i donirala bih js (i neanonimno, iako moje js su nikakve - ali pričamo o tome da su savršene). MM je već druga priča. Njemu je još i primitak donacije (bilo js, bilo spermija) čisti SF, iako laganini počinje na sve to gledati malo drugačijim očima. Za sad tako mislim, a kad bih došla u tu situaciju (vrlo smo blizu) možda bi to izgledalo sasvim drugačije.

  42. #42
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj frka prvotno napisa Vidi poruku
    ajd, Arđo, briši onda i drugi dio mog posta - ovak izgleda kao da se fiksam ne samo hormonima pa trabunjam bez smisla i pameti.

    i nemoj nam plašit potencijalne donorice porod ipak traje i traje i traje, a punkcija je gotova za 5-10 min i sumnjam da bi itko donorima predložio punkciju bez anestezije, a i da bi one na to pristale (e ta mora biti altruist i pol!).
    frka, namjerno sam pustila da ne ispadnem svojeglavi apsolutist, ono kao da se skuži zašto je brisano...a i da se ljudi ne čude što Inesz lajka.
    Drage potencijalne donorice, paralela s porodom je tu samo zbog različitosti osobnog doživljaja, ne sveukupnosti istog!
    (doduše, kakvi su naši, ne bih se začudila da ih pokušaju uvjeriti da odrade punkciju naživo)

  43. #43

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    evo ja ću iskreno, iako sam u MPO vodama nekako mislim da za sada ne bih mogla ni donirati niti primiti donirane JS, a mislim da ni mm ne bi donirao spermu
    nažalost, poznavajući sebe (a mislim i mm) stalno bih imala onaj neki osjećaj da "nije potpuno moje dijete"

  44. #44
    cranky avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,117

    Početno

    Apsolutno ne bih imala nikakvih problema odradit donaciju za nekog poznatog. I ne bi uopće ni pomislila da to buduće dijete ima veze samnom. Neš' ti... jajna stanica .... naspram 9 mjeseci u maminom tijelu i kasnije odgoj te familije kojoj sam donirala... Ok, malo mog genetskog materijala i to je sve. Ali dobro, to sam ja
    U teoriji čak i anonimno za "opće dobro" bi donirala, ali iskreno muka mi je od same pomisli na stimulaciju i punkciju. Srećom još malo pa ću 40 i automatski ispadam iz igre
    Za dragog nisam sigurna da bi bio voljan donirat, nismo nikad konkretno pričali o tome....

    A za mlade, ne MPO priča, (kad bi se moglo) anonimne donorice mislim da je to totalni SF bez neke novčane naknade. Ajmo bit realni. Tko bi se uopće sjetio ić donirat js u svojim dvadesetima??? Jedino netko tko pozna nekoga kome treba, a to zakon ne dozvoljava....

  45. #45
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    pitala sam MMa što misli o donaciji
    jedina briga mu je da li bi se to sve dooobro, dobro kontroliralo da ne bi nekad eventualno došlo do toga da se sretnu brat i sestra...

    i nikad, nikad ne bih osjećala da je "tamo negdje još neko moje dijete"
    prema toj donaciji bih osjećala jednako kao što sam osjećala kad sam davala krv za zakladu Ana Rukavina - čisto da možda mogu nekome pomoći

  46. #46
    kameleon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    576

    Početno

    Iako moje js nisu neke kvalitete, ja bi donirala neanonimno kome god treba..čim sebi rodim dijete!!
    MM zbog dijagnoze azoo nije za donora..
    Jednom sam pričala s frendicom koja ima 3 djece o surogatu...i rekla joj kako bi ja donirala svoje stanice da mogu nekome pomoći...
    čudila se i rekla kako ona nebi to mogla...
    e, sad, da li je popoulacija koja se nije suočila s neplodnosti i potpomognutom oplodnjom jednostavno neosjetljiva za te probleme,
    ili je ona izolirani slučaj, ne znam..ali mislim da bi donori svakako potraživali neku novčanu naknadu...

  47. #47
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Da...čast iznimkama, ali motivacija je:
    1. potrebita bliska osoba
    2. novac
    3. iskustvo u MPO
    Trebala bi neka stvarno ogromna kampanja da to pokrene i izvan kruga nabrojenih.

    rahela, kod anonimne donacije nema mehanizma za kontrolu eventualnog susreta brata i sestre. To bi se dalo svesti na minimim na način da se spoji donora iz Osijeka i primatelja donacije iz Dubrovnika. Na malom području kao što je HR, hm...nije baš lako izvedivo, ako uzmemo u obzir da se kod donacije gleda da obje strane imaju istu krvnu grupu i slične fizičke karakteristike. Za muške je relativno lako, spermiji dobro podnose smrzavanje pa se može organizirati transport, ali s jajnim stanicama je kompliciranije. Možda da sklopimo sa susjednim državama ugovor o razmjeni gameta, samo za to bismo svi trebali imati slične i uređene zakone.

  48. #48
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    zato i kažem da smo oboje za NEanonimno doniranje, jer Hrvatska općenito jest premala
    i još uzevši u obzir mali broj potencijalnih donora

  49. #49
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    navodno ali samo navodno je prije uvođenja laganih i relativno dostupnih/jeftinih DNA testova za utvrđivanje očinstva bilo oko skoro 30% djece koji nisu imali oca koji je mislio da je otac )
    Taj broj je pao, to je što sam čula i naravno potpuno neprovjereno - pa toliko i o sretanju brace i seke )

    Ali da treba poraditi na ovoj temi, osvjestiti - ne samo MPO populaciju - nego puno važnije NE-MPO populaciju, svakako treba. Meni iskreno čudi što se tako malo ljudi s CZ teme javilo za donaciju!? Ja sam nekako iskreno očekivalo da će ta skupina pacijenata biti posebno voljna donirati j.s. ili spermu.

  50. #50
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Da...čast iznimkama, ali motivacija je:
    1. potrebita bliska osoba
    2. novac
    3. iskustvo u MPO
    Trebala bi neka stvarno ogromna kampanja da to pokrene i izvan kruga nabrojenih.
    Moram priznati, budući da se ipak radi o hormonalnoj stimulaciji i punkciji (nisam u MPO vodama pa samo zamišljam kako to točno izgleda ) da bi i mene na tu akciju nagnala vjerojatno situacija br. 1.

    Citiraj bmaric prvotno napisa Vidi poruku
    ovo što pišete o doniranju stanica nekom vama bliskom je nepotrebno pisati, jer se to i tako ne može... ali ok, svako ima svoje mišljenje.

    moram komentirati tu neke stvari (nek mi nitko ne zamjeri)...
    doniranje nekoj bliskoj osobi bi sigurno tek dovelo do "problema", jer biste to dijete viđali često i sigurno biste ga gledali jednim (velikim) dijelom kao svojim. zavoliš dijete prijatelja koje često viđaš, a kamoli dijete za koje znaš da je iz tvojih stanica.
    Mislim da mi to ne bi bio problem. Mislim da bih prema tom djetetu imala osjećaje kao prema nećaku. Naravno da bi mi bilo stalo do njega, ali ne bi mi bilo na kraj pameti da ga na bilo koji način "svojatam".

    Citiraj bmaric prvotno napisa Vidi poruku
    što se tiče općenito donacije stanica (bez obzira anonimna ili neanonimna) ja je osobno gledam kao i svaku drugu donaciju. kada donirate krv, bubreg ili sl. to isto više nije vaše, bez obzira što je nekad bilo u vašem tijelu. ne želim da me pogrešno razumijete... ne želim omalovažavati ljudski život, koji je za mene najsvetije na svijetu, ali onog trenutka kada doniram, ja se odričem svojih stanica i one više nisu moje...

    ne znam, možda ja ovako razmišljam, jer sam inače "humanitarka".... ali poštujem sva mišljenja i stavove ovdje, samo sam eto morala reći što mislim na ovo sve.
    Za mene, razlika je u tome što kad dajem krv ili bubreg radim to da bih spasila nečiji život. Ako dajem js, dajem je da bi se stvorio novi život. Na neki način je vjerojatno iracionalno, ali bih voljela znati da je tom djetetu dobro.

    Što se tiče pitanja ne-anonimnosti donora, ipak mislim da bi o tom pitanju trebali odlučivati sami donori i roditelji djeteta. Jasno mi je da će teško zaživjeti pod ovim uvjetima, pogotovo među donorima s motivacijom novčane naknade.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •